Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kringer
Posts: 11
Joined: 26/10/2021 22:20

#13951 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kringer »

Pozdrav nakon veoma pozitivnog iskustva sa grijanjem na klimu u kući odlučio sam da klimu postavim i u poslovni prostor.
Treba mi neka što jeftinija varijanta iskreno efikasnost mi nije bitna jer bi klima radila 8-10h dnevno, 5 dana sedmično. Kad baš zazimi da ne može tu je pelet da pripomogne. Kao što rekoh ne interesuju me skupe klime.

Gledao sam ovako nešto
https://www.olx.ba/artikal/43107515/his ... -inverter/

Možda ovo
https://www.olx.ba/artikal/35791877/gre ... -wifi-15c/

Ili nešto treće ali low budget da bude. Sa ugradnjom da izađe do 1000KM. Šta vi mislite koja je bolja klima od ove dvije?
Amirrg
Posts: 6
Joined: 30/11/2021 00:09

#13952 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Amirrg »

Jeste zbog djece jer u Zenici cim je hladnije pukne kotao i po par dana ne grije i nisam htio da se peglam. Bilo je centralmo prosle zime sa istim prozorima svr isto ali vlage nije bilo...
Koliko vidim i ja da nije zs ovaj prostor iako sam ga lijepo zamolio da preporuci klimu koja odgovara za stan od 50 kvadrata i ako treba dvije da ugradim, rekao je da ne treba...
Sinoc sam to uradio ( zatvorio djeciju i kupatilo) i ugrije spscacu i dnevnu i smanji rad.
Vec sam predao zahtjev za ponovo ukljucenje na centralno pa po potrebi dogrijavati. Lik koji mi je ugradio/prodao dao mi prijedlog ds ugradi vecu i ds doplatim 300/400 KM ili da je skine i vrsti mi novac sto sam odbio ali ima od mene najgore moguce recenzije!!!!
romim wrote: 30/11/2021 14:31 @Benjamin1994 @maliq53 gdje ste vas dvojica bili na safariju pa vam se pricinjavaju surle i slonovi? :lol:
Zvuk je kao da klima izdahne malo jace :D
Nekad se cuje a nekad ne.
Meni licno ne smeta.

@baho nisi izmjerio daljinski? :P

@Amirrg centralno iskljucio zbog djece?
Jesi li koristio centralno kad si ugradio PVC prozore i jeli bilo kondenza?
Po karakteristikama ta klima nije predvidjena za toliki prostor.
Zatvori sobe pa vidi sta ce biti, hoce li klima postici zadatu temperaturu ili neće.
Onda ces znati sta ti je ciniti, ili postaviti jos jednu ili zamijeniti za vecu.
Koliko sam razumio imas samo jedan vanjski zid?
Pitanje je koliko je ta tvoja izolacija bas ok i koliki su gubici.
Moras prozracivati stan bar ujutru i uveče zbog vlage. Pvc stolarija dihtuje dobro i nema nikakve izmjene vazduha kao sto je bilo kod stare stolarije.
Te zelene mrlje nemoj trljati da ne bi napravio s...e.
Kupi mufa kiler i poprskaj, nestace kao da ih nije bilo.
Samo da znas uradi to kad je suncan dan da mozes provjetravati jer smrdi prilicno.
Tri su ti stvari moguci problem za vlagu. Losa izolacija, slabo provjetravanje, ne grijes na dovoljnu temperaturu da se zidovi ugriju.

Edit: poludila mi klima. 10min radi pa se ugasi 10min i tako u krug vrti. Ne znam sta joj je da nije napadao snijeg u vanjsku pa pravi problem.
rovac13 wrote: 30/11/2021 14:06
Amirrg wrote: 30/11/2021 12:38

Pisao sam ali evo ovako opet
Gree do -15 (12ka) stara je gradnja i fasada je skroz ok.
Nisi dobro shvatio kada dostigne temp zadanu logicno je da smanji brzinu rada ali ova ne postize zadanu i radi pod punim kapacitetom odnosno brzinom.
Model gwh12qb-k6dnb41/1
Grijanje snaga 3500 w
Pocelo je i u djecijoj, spavacoj a evo i u dnevnoj gdje se nalazi klima.
Pa pokazuje mi klima temperaturu na daljinskom odnosno displeju.
Naravno da su radijatori bili ukljuceni 24/7 jer tako radi grijanje u Zenici.
Danas sam zvao lika koji mi je prodao i kao eto moze vecu da ugradi ali da naddoplatim ili da je skinem pa da mi vrati pare sto mi nije opcija...
Sto ti mislis da ti je klima nedovoljno jaka pa trebas vecu ?

Ako klima moze da vuce 1500w iz uticnice ili vise,.......ona moze mjeaecno da potrosi 170km struje ili vise.

Ako ti potrosi toliko za mjesec i nije ti dovoljno toplo,mrznes se znaci da ti je malo i treba ti jaca......ali ja ne vidjeh da si tako napisao.

Ja kolko vidim kod tebe je stan ugrijan na 24 ,to je toplo.......a ako klima nije potrosila ni blizu onih 170km struje znaci da ona ne zeli jace da grije.
Amirrg
Posts: 6
Joined: 30/11/2021 00:09

#13953 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Amirrg »

rovac13 wrote: 30/11/2021 14:06
Amirrg wrote: 30/11/2021 12:38

Pisao sam ali evo ovako opet
Gree do -15 (12ka) stara je gradnja i fasada je skroz ok.
Nisi dobro shvatio kada dostigne temp zadanu logicno je da smanji brzinu rada ali ova ne postize zadanu i radi pod punim kapacitetom odnosno brzinom.
Model gwh12qb-k6dnb41/1
Grijanje snaga 3500 w
Pocelo je i u djecijoj, spavacoj a evo i u dnevnoj gdje se nalazi klima.
Pa pokazuje mi klima temperaturu na daljinskom odnosno displeju.
Naravno da su radijatori bili ukljuceni 24/7 jer tako radi grijanje u Zenici.
Danas sam zvao lika koji mi je prodao i kao eto moze vecu da ugradi ali da naddoplatim ili da je skinem pa da mi vrati pare sto mi nije opcija...
Sto ti mislis da ti je klima nedovoljno jaka pa trebas vecu ?

Ako klima moze da vuce 1500w iz uticnice ili vise,.......ona moze mjeaecno da potrosi 170km struje ili vise.

Ako ti potrosi toliko za mjesec i nije ti dovoljno toplo,mrznes se znaci da ti je malo i treba ti jaca......ali ja ne vidjeh da si tako napisao.

Ja kolko vidim kod tebe je stan ugrijan na 24 ,to je toplo.......a ako klima nije potrosila ni blizu onih 170km struje znaci da ona ne zeli jace da grije.
Pa jer ne ugrije dovoljno, nije problem potrosnja struje ( racun je cca 120 KM) problem je sto stavim na 25 nagura na 24 i puse na maximum, ne smanjuje...
Kad imas bebu od mjesec dana nije dovoljno 24, mene ds se pita bilo bi na 20/21 ali opet bih imao problem s vlagom.
Kako god centralno vracam dok ne smislim sta i kako
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#13954 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Taj sto je montirao vjerovatno se preracunao.
Ali eto ponudio je da je skine i vrati lovu ili da uz nadoplatu ugradi jacu.
Vjeruj da ih ima hrpa koji to nebi ponudili.
Ako imas prostora ugradi jos jednu 12-ku,ako ne,skini tu i umjesto nje ugradi 18-ku.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13955 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Amirrg wrote: 01/12/2021 00:32
rovac13 wrote: 30/11/2021 14:06

Sto ti mislis da ti je klima nedovoljno jaka pa trebas vecu ?

Ako klima moze da vuce 1500w iz uticnice ili vise,.......ona moze mjeaecno da potrosi 170km struje ili vise.

Ako ti potrosi toliko za mjesec i nije ti dovoljno toplo,mrznes se znaci da ti je malo i treba ti jaca......ali ja ne vidjeh da si tako napisao.

Ja kolko vidim kod tebe je stan ugrijan na 24 ,to je toplo.......a ako klima nije potrosila ni blizu onih 170km struje znaci da ona ne zeli jace da grije.
Pa jer ne ugrije dovoljno, nije problem potrosnja struje ( racun je cca 120 KM) problem je sto stavim na 25 nagura na 24 i puse na maximum, ne smanjuje...
Kad imas bebu od mjesec dana nije dovoljno 24, mene ds se pita bilo bi na 20/21 ali opet bih imao problem s vlagom.
Kako god centralno vracam dok ne smislim sta i kako
Ako je racun 120 km.....od toga na klimu ne otpada mozda vise od 50 km......to znaci da klima u prosjeku radi na 30-40% snage......a ti znaci da postoji sansa da ces dzaba uzet jacu klimu......problem moze biti negdje drugo.

Dosta sam primijetio pogresnih zakljucaka.
Prvo radi bebe je bolja niza temp moja beba na 22C zdravija nego stariji sin koji je odrastao na 24-25 to je bilo pretoplo.

Stavio si 26 a imas 24 i malo ti.
Sta se desilo kad si stavio 28 jel i dalje bude 24 ili onda bude mozda 25-26.

I gdje si uopce izmjerio temperaturu 24 i cime.
Mozda ti nije racan termometar.
Mozda si klimu postavio na lose mjesto pa ona oko sebe pregrije i stane.
Gasis li klimu ili ti radi 24h na dan.

Klima ne pravi vlagu.
Tacno se zna od cega nastaje vlaga.
Visoka rel vlaznost ,temperatura prozracivanje,kuhanje...
Moze da pomogne da se redaju grejna tijela pored hladne povrsine npr prozora,ako su radijatori ispod prozora to pomaze,a klimu imas samo jednu pa ne pomaze puno kod svakog prozora.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13956 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Amirrg tu prebacis u sobu a u dnevni postavis jos jednu i rijesen problem.
Ako kazes da si u startu bio spreman ugraditi dvije.
Koliko ja znam klima ne stvara vlagu, tako da ti imas problem sa temperaturom u stanu.
Ali i pored svega, kad bi u stanu imao konstantno temperaturu 24c, opet moras ili prozraciti stan ili imati ventilaciju da se ne bi stvarala vlaga.
Spomenuo si da imas napu, ako je sa vanjskim izvodom eto ti rjesenja za prozracivanje.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13957 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Amirrg wrote: 01/12/2021 00:32 problem je sto stavim na 25 nagura na 24 i puse na maximum, ne smanjuje...
Sta ti sad ovo znaci ?

Uzmes daljinski u ruke i izaberes koliko zelis jako da puse.Ako ne volis jako izaberes neku laganiju fan brzinu .

Kakav problem oko toga ?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13958 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Mislim da se covjek ne razumije bas u te postavke.
Napisao je da mu je receno da je najbolje da drzi na automatski, i on to ne dira.
Mada, ako zeli da ugrije sobe, mora drzati malo vecu brzinu ventilatora.

Za mene licno je nelogicno drzati klimu na autofan pri zagrijavanju veceg prostora.
Prilikom starta klime ako je recimo trenutna temperatura niza 2c od zadate, klima ce 10tak minuta raditi sa jacim izduvom i zbog vruceg izduva u startu od oko 40c smanjice fan na silent.
Nakon tih 10 minuta, kada klima pocne stabilno raditi trenutna temperatura ce biti mozda niza za 1c (tako ce je ocitavati klima) i fan ce vrtiti u prvoj brzini.
Klima ce na taj nacin ugrijati prostor oko sebe na zadatu temperaturu, dok ce u sobi razlika biti 2c i vise.
Nema sanse da sa autofan klima dobaci vazduh na 7m do vrata sobe i da pokrene brzu izmjenu vazduha.
Na nekim vecim vanjskim temperaturama to ce mozda biti zadovoljavajuce, ali kada je vani minus nema teorije da ugrije dodatne prostorije ako je podesena na autofan.
Last edited by romim on 02/12/2021 15:22, edited 1 time in total.
Pudge
Posts: 6
Joined: 01/12/2021 21:57

#13959 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Pudge »

Danas sam u stanu ugradio klimu inverter fujitsu asyg12luca kako bih grijao dnevnu sobu i trpezariju koje su povezane. Te dvije prostorije imaju oko 32 m2. Mene sad interesuje kako je najekonomicnije koristiti ovu klimu za grijanje. Serviser mi je govorio da ju je najbolje pustiti da nonstop radi i da ce u tom slucaju najmanje trositi. Ako je rucno podesim,tj postavim temperaturu na 23c i fan speed 3, da li ce se ona sama ugasiti ili smanjiti nakon sto se prostorija zagrije na tu temperaturu. Ja sam je bio podesio tako ali nisam primijetio da se smanjuje ni nakon 1-2 sata?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13960 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Pudge wrote: 01/12/2021 22:09 Danas sam u stanu ugradio klimu inverter fujitsu asyg12luca kako bih grijao dnevnu sobu i trpezariju koje su povezane. Te dvije prostorije imaju oko 32 m2. Mene sad interesuje kako je najekonomicnije koristiti ovu klimu za grijanje. Serviser mi je govorio da ju je najbolje pustiti da nonstop radi i da ce u tom slucaju najmanje trositi. Ako je rucno podesim,tj postavim temperaturu na 23c i fan speed 3, da li ce se ona sama ugasiti ili smanjiti nakon sto se prostorija zagrije na tu temperaturu. Ja sam je bio podesio tako ali nisam primijetio da se smanjuje ni nakon 1-2 sata?
Polahko valja zagrijati zidove. Ne gasi je nikako. Kod mene radi 24/7
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13961 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Pudge wrote: 01/12/2021 22:09 Danas sam u stanu ugradio klimu inverter fujitsu asyg12luca kako bih grijao dnevnu sobu i trpezariju koje su povezane. Te dvije prostorije imaju oko 32 m2. Mene sad interesuje kako je najekonomicnije koristiti ovu klimu za grijanje. Serviser mi je govorio da ju je najbolje pustiti da nonstop radi i da ce u tom slucaju najmanje trositi. Ako je rucno podesim,tj postavim temperaturu na 23c i fan speed 3, da li ce se ona sama ugasiti ili smanjiti nakon sto se prostorija zagrije na tu temperaturu. Ja sam je bio podesio tako ali nisam primijetio da se smanjuje ni nakon 1-2 sata?
Najbolje bi bilo automatsku brzinu postaviti ... I sam mijenja brzine .
Ti samo temperaturu povecavas ili smanjujes .
po noci malo smanji po danu koji stepen digni .
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13962 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Covjek iznad lijepo objasnio zasto je bolje klimu kad grije drzati na nekoj(po mogucnosti sto vecoj) fix brzini ventilatora i odavno se o tome govori, a ti sad kontra :run:
Pudge
Posts: 6
Joined: 01/12/2021 21:57

#13963 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Pudge »

bilic wrote: 01/12/2021 23:46
Pudge wrote: 01/12/2021 22:09 Danas sam u stanu ugradio klimu inverter fujitsu asyg12luca kako bih grijao dnevnu sobu i trpezariju koje su povezane. Te dvije prostorije imaju oko 32 m2. Mene sad interesuje kako je najekonomicnije koristiti ovu klimu za grijanje. Serviser mi je govorio da ju je najbolje pustiti da nonstop radi i da ce u tom slucaju najmanje trositi. Ako je rucno podesim,tj postavim temperaturu na 23c i fan speed 3, da li ce se ona sama ugasiti ili smanjiti nakon sto se prostorija zagrije na tu temperaturu. Ja sam je bio podesio tako ali nisam primijetio da se smanjuje ni nakon 1-2 sata?
Najbolje bi bilo automatsku brzinu postaviti ... I sam mijenja brzine .
Ti samo temperaturu povecavas ili smanjujes .
po noci malo smanji po danu koji stepen digni .
Probacu tako. Problem mi je sto nisam imao izbora prilikom pozicioniranja klime u sobi pa sam je morao postaviti odmah iznad dvosjeda pa mi predstavlja problem sto mi puse na glavu ali nije problem dok lagano puse vec ako je na vecem stepenu fan onda mi je vec neugodno pa je moram okrenuti ka plafonu da puse pa pretpostavljam ako je okrenuta da puse prema plafonu da onda nije toliko efikasna kao kad puse prema podu. Jedina je sreca sto sa druge strane imam i trosjed pa eto bar nekome nece smetati :D
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13964 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

I kod mene je iznad dvosjeda trosjeda, digni samo krilca da ne puse dok sjedite i pojacaj fan nemas nista sto puse prema dole meni bi direkt zagrijavala dvosjed tako :D
MikiB1
Posts: 35
Joined: 02/12/2021 11:54

#13965 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by MikiB1 »

Kod Vaillant eloBlock-a od 12kW su 6 grijača po 2kW (6kW+6kW), a kod 9kW-og su 3 grijača po 1kW i 3 grijača po 2kW (3kW+6kW).
Da li to znači da je kod 9kW-og moguć minimalni rad i na samo 1kW, što je zgodno, dok je kod 12kW-og to najmanje na 2kW?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13966 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

.....
Last edited by romim on 03/12/2021 13:42, edited 1 time in total.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13967 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Romime, svojim postovima si dosadio kako meni tako i drugima, zadnjih 30 postova je kod tebe ista problematika.
Ili uzmi stvar u svoje ruke ili se okani ćorava posla.
Ako si primijetio, nakon tvojih postova tema je nekada danima mrtva.
Ništa lično, ali daj se priberi malo.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13968 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

...
Last edited by Ermin ZM on 03/12/2021 14:16, edited 1 time in total.
MikiB1
Posts: 35
Joined: 02/12/2021 11:54

#13969 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by MikiB1 »

Razumijem da su u ovom forumu dominantne teme vezane za grijanje klimama (top. pumpama) kao najrentabilnijem obliku grijanja na struju.
Podržavam.
Ali s obzirom da su neki specifični podforumi na temu grijanja strujom sa elektro blokovima odavno mrtvi, nadam se da će na pitanje postavljeno u #13972 neko ovdje dati stručno mišljenje.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13970 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Slabo je ovde bilo iskustava sa tim blokovima. Tj bilo je pitaju, uzmu iako im vecina kaze da trose puno i nema ih vise. Po koji se znao i javit i potvrdit da to cudo puno trosi.
Meni to ima logike samo sa nekim ogromnim baferom pa grijati po jeftinoj. Detaljnije nez, nisam se zanimao, mozda se i neko javi.
@piplica jesil ti imao ono taj el blok?
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#13971 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Pozdrav, nakon što su me likovi izlevatili na uglju, meni više dosta,pa želim mišljenje o novoj instant ideji.
Trenutno grijem skoro 80m2 sa Daikin, nekim modelom, koji je vjerovatno -10 ili -15,12ka. Sobzirom da on nema više dovoljno snage kada dodju minusi,
interesuje me da li 24 Gree lomo regular može grijati ovoliku površinu na minusima. Kontam da može mnogo veću količinu zraka ugrijati, nego manja klima. Takodjer,ne znam da li je 24 overkill,ili da idem na 18, te sam negdje pročitao da Gree radi na mnogo većoj potrošnji.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13972 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Gree Lomo Regular 24 je ekstremno jaka klima, cini mi se 50+kg vanjska. Samo je i poprilicno glasna, i jako puse(900 je minimum ako se sjecam).
Ja takvo nesto ne bih stavljao u zivotni prostor, to je meni viae za poslovnog.
Radije Lomo Regular 12ku 2 puta. Taj Daikin ubacis u neku manju prostoriju gdje ce imat snage i na minusima.
Ili U Crown 12ka(samo na papiru 12ka) strasno jaka klima, cini mi se po 1700km se moze nac.

Ili ako ces japance ajd i Daikin 50 ili Fujitsu LFC 18ka.
Sve je bolje od 24ki mada ja nisam ni za 18ke.

Baci skicu stana i napisi izolaciju itd
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#13973 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Kiki_Musampa wrote: 03/12/2021 16:06 Pozdrav, nakon što su me likovi izlevatili na uglju, meni više dosta,pa želim mišljenje o novoj instant ideji.
Trenutno grijem skoro 80m2 sa Daikin, nekim modelom, koji je vjerovatno -10 ili -15,12ka. Sobzirom da on nema više dovoljno snage kada dodju minusi,
interesuje me da li 24 Gree lomo regular može grijati ovoliku površinu na minusima. Kontam da može mnogo veću količinu zraka ugrijati, nego manja klima. Takodjer,ne znam da li je 24 overkill,ili da idem na 18, te sam negdje pročitao da Gree radi na mnogo većoj potrošnji.
Nisam stručnjak, ali mislim da je bolje dvije klime.
Ja se grijem na drva. Bez obzira što su vrata u drugoj sobi otvorena, temperatura nije nikada ista.
Razlika zna biti i pet stepeni.

Image
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13974 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Tu je klima bolja od peci ako je dobro pozicioniras. Zato sto pokrece zrak, bolja razmjena toplote.
Sjecam se i kod mene sa peci je bila dnevna sauna, spavaca i kupatilo prohladni.
Klima kako je postavljena (puse direkt u hodnik iz dnevne) bude obicno 2 stepena razlike dnevna-spavaca/kupatilo.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#13975 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

Znam da je niza,al mi bi u kici pocrkali na 27. Normalno u spavacim bude oko 2 stepena nize
Post Reply