Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13576 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

deda_ wrote: 11/10/2021 15:48 Također me interesuje kolika bi otprilike cifra bila računa za struju pošto je grijanje na struju? :)

Unaprijed hvala :)
Imao si konvektore zar ne.
Potrosnja bi trebala biti ista,jer i u konvektorima i u termobloku su el grijaci.
A el grijac je jasno definisan kako pretvara el energiju u toplotnu 1:1.......1kwh struje je uvijek 1 kwh toplote.....kolko ugrijes tolko potrosis

Razlike su moguce eventualno ako necim grijes vise.
Npr ako stavis jedan konvektor pa ti ugrije jednu sobu dobro a ostale nako upola.
A temoblok ugrije svaku sobu dobro,znaci da je ugrijao vise,i vise potrosio na kraju.
deda_
Posts: 3
Joined: 11/10/2021 15:43

#13577 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by deda_ »

rovac13 wrote: 11/10/2021 16:10
deda_ wrote: 11/10/2021 15:48 Također me interesuje kolika bi otprilike cifra bila računa za struju pošto je grijanje na struju? :)

Unaprijed hvala :)
Imao si konvektore zar ne.
Potrosnja bi trebala biti ista,jer i u konvektorima i u termobloku su el grijaci.
A el grijac je jasno definisan kako pretvara el energiju u toplotnu 1:1.......1kwh struje je uvijek 1 kwh toplote.....kolko ugrijes tolko potrosis

Razlike su moguce eventualno ako necim grijes vise.
Npr ako stavis jedan konvektor pa ti ugrije jednu sobu dobro a ostale nako upola.
A temoblok ugrije svaku sobu dobro,znaci da je ugrijao vise,i vise potrosio na kraju.
Imam konvektor, ali je stari, pa i ne grije baš najbolje. Može malo da ugrije sobu od 12tak m2, ali ništa posebno. Planiram da uvedem termo block grijanje, jer je već sezona grijanja i zima, pa se zato raspitivam i informišem malo.
A što se tiče ovog "potrošnja 1:1 i 1kwh toplote", baš se ne razumijem toliko, pa slabo i razumijem izvini. :)
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13578 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ako imas jedan konvektor od 2kw
On ako vuce struje 2kw isto toliko grije snagom 2kw.
Ako te ne grije dovoljno znaci da je slab,znaci da ti treba jos.

Isto tako neces uzet termoblok od 2 kw nego ces uzet bar od 10 ili 15 kw ili vise pa ce grijat puno jace i trosit puno vise.

Isto bi se desilo da kupis vise konvektora.
Vise bi trosili i bolje ugrijali.

U principu nema razlike u toj tehnici.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13579 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

@deda_
Uzmi barem 2 klime, imas i jeftinije i skuplje opcije. Ako nisi pri parama mozes ispod 2 milje skuckat solidnu opciju sa klimama. Ako mozes vise u startu jos bolje.
Racuni ce ti biti 3-4 puta manji nego sa konvektorima/elektroblokom, imas i hladjenje rijeseno...
Koliko soba imas, kakvih su kvadratura i sta ti znaci tacno dobra izolacija?
deda_
Posts: 3
Joined: 11/10/2021 15:43

#13580 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by deda_ »

Ermin ZM wrote: 11/10/2021 16:45 @deda_
Uzmi barem 2 klime, imas i jeftinije i skuplje opcije. Ako nisi pri parama mozes ispod 2 milje skuckat solidnu opciju sa klimama. Ako mozes vise u startu jos bolje.
Racuni ce ti biti 3-4 puta manji nego sa konvektorima/elektroblokom, imas i hladjenje rijeseno...
Koliko soba imas, kakvih su kvadratura i sta ti znaci tacno dobra izolacija?
Dobra izolacija, zgrada ima sa obe strane vanjskih zidova stiropor, nisam siguran koliko debel, ali skupa nisu ispod 10-15cm.
Ne bih da trošim na klime toliko para ako nema potrebe, i ako će mi račun za struju biti u 100KM npr, jer ovako mogu grijati sve prostorije, dok sa klimama mogu samo te 2 ili eventualno 3.
Prostorije su 2 spavaće po 10 i 12m2, kuhinja dnevna i trpezarija 30m2, kupatilo 4.5m2, hodnik 8-10m2, i 2 ostave ukupno 2m2.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13581 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Racun za grijanje sa el blokom ti nmzs niko tacno rec. Zavisi od gubitaka. Slicno kao i konvektori ce bit. Mozda mrvicu manje jer mozes malo akumulirat toplote za vrijeme jeftine. Mada msm da ces se pokajati ali kako hoces. Eh da provjeri i koje opterecenje moze ti mreza podnijet, el blokovi mogu jako puno vuc pa da ti ne poiskacu osiguraci.
Racunaj i da ce struja sigurno poskupit uskoro.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#13582 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

rovac13 wrote: 11/10/2021 10:51 Ma svejedno koja app.
Dovoljno je pratit trenutnu potrosnju.
Klima ako ne ide nisko ona ce dok je toplije vani kratko radit i otic u pauzu.I tacno vidis sa koliko se ugasila.

Hvala ti.
Danas ne mozes svakom ni vjerovat.
Ljudi nisu iskreni.
Nije svejedno koja je aplikacija. Evo ako ti šta znači od prošle godine mjerenja.
U proljeće, kada je vani malo otoplilo, klima se češće gasila. Uglavnom ja nisam primijetio da ide ispod 700 W ali ne mogu 100 % potvrditi.
Ove godine je nisam ni palio što se tiče grijanja. Ne boravim tu non stop.

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#13583 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Ermin ZM wrote: 11/10/2021 11:11 Druze Chesterfielde pusti ovoga sa njegovom opsesijom sa Gree klimama. Sam si rekao da volis jak ispuh i da ne grijes stalno vec da je palis par sati prije dolaska. Normalno da u tom rezimu sa visom potrosnjom radi.
To samo kod nekih moze klima sa 150w potrosnje 80 kvadrata grijat. Hau jes no.

Ajde uradi slijedece ako imas vremena pa javi:
Ostavi klimu da radi na recimo 23 stepena koji sat. Smanji kvadraturi na nekih 30tak. Onda podigni krilca malo i upali manuelni srednji fan. Na autofanu neda ispuh ispod 38c.
Onda uprati na koliko najnize ide pa postavi ovde.
Zamijenio mobitel i ne mogu naštimati ove aplikacije.
A ne mogu ni testirati jer nisam u stanu. Trenutno boravim u kući i grijem se na alfu. :D

Skinuo sam opet aplikacije, ali broadlink neće da povuče mjerenja sa ihc.
Na prethodnom mobitelu je preuzelo automatski sva mjerenja.

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13584 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Razumijem sta si htio reci.
Imam istu aplikaciju.

Samo kazem cak i da nema te detaljne krive,dovoljno je sacekat par minuta i pratit onu trenutnu potrosnju,ide li dole ili ide u pauzu.
Ja znam da tako isto rade gree muse koje imaju identicnu vanjsku jedinicu kao lomo regular,puno ljudi prosle zime je to objavljivalo.
Isto tako kao kod tebe.
Mislim da nije tolki problem sto ona nece da se spusti na 300w i odrzava......nego isto tako kad napravi pauzu treba joj pola sata da se ponovo probudi i krene.....kao na tvom dijagramu......ako je izolacija dobra i duze se ceka.

Imam kod roditelja klimu daikin 50 koja se takodje hoce otic u pauzu sa 300w sa 500w kako kad.......ali kad ode u pauzu ponovo krece posle minut .....i onda nemas kad osjetit nikakvu promjenu......oni koji su se zalili su se najvise zalili na to sto dugo cekaju da krene pa osjecaju se da je vec hladnije.

Isto tako je radila moja lg klima koju sam imao prije.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13585 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Benjamin1994 ja sam prvo testirao da vidim sta se desava jeli stvarno problem.
Kad sam se uvjerio zvao sam i promijenili su mi sondu i elektroniku na jednoj klimi ali nista se nije promijenilo.
Dok se to sve izdesavalo proslo je pola zime i vise sam izgubio zivce da se ganjam.
Sad cu vidjeti sta ce biti i kako pa cu da rjesavam problem dok jos vazi garancija.
Najgore sto ti nemas koji drugi model izabrati.
Kontao sam jedino Lomo regular ali sad me Chesterfield zbuni sa slikama.

@player vjerovatno ce ti biti drugacija situacija ako ces grijati toliko prostora.

@-Chesterfield- prema ovoj drugoj slici ispade da ti se desava isto kao kod mene paljenje i gasenje. Koliko vidim klima se upali i u roku 5min se ugasi pa se za 5min opet ukljuci. Prema dijagramu tri puta se iskljucila i tek cetvrti nastavila normalno raditi.
Nemoguce je da je regularno pregrijala prostor za 5min i da je za 5min opala temperatura za 3c pa se ponovo ukljucila.
Tako se isto dešava kod mene samo sto je razlika sto kod Lomo regular u pauzi vrti ventilator pa senzor brzo registruje promjenu temperature dok kod mene ventilator u pauzi miruje pa je potrebno oko 20min da se klima ponovo ukljuci.
Po ovim dijagramima ostalim stvarno ispada da ne ide ispod 700w jer vidim da se ugasi pa nakon 20min dok opadne temperatura opet se pali.
Samo je pitanje sad kako ti je bila podesena na koju temperaturu i jeli fan na auto pa je ograničena da joj izduv ne moze biti nizi od 38c kao sto rece @Ermin ZM ?
Ako je fan bio na auto onda taj rad preko 700w nije sporan.

@rovac13 pozdrav. Ne znam koji je nacin rada kod Daikina, jeli se gasi kada trenutna temperatura prebaci 2c preko zadate, a pali kada opadne 1c ispod zadate?
Nekako mi je malo nelogično da senzor u roku minut registruje toliki pada temperature?
To ispadose gubici kao da je prozor ostao otvoren :-D
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#13586 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

rovac13 wrote: 11/10/2021 16:10
deda_ wrote: 11/10/2021 15:48 Također me interesuje kolika bi otprilike cifra bila računa za struju pošto je grijanje na struju? :)

Unaprijed hvala :)
Imao si konvektore zar ne.
Potrosnja bi trebala biti ista,jer i u konvektorima i u termobloku su el grijaci.
A el grijac je jasno definisan kako pretvara el energiju u toplotnu 1:1.......1kwh struje je uvijek 1 kwh toplote.....kolko ugrijes tolko potrosis

Razlike su moguce eventualno ako necim grijes vise.
Npr ako stavis jedan konvektor pa ti ugrije jednu sobu dobro a ostale nako upola.
A temoblok ugrije svaku sobu dobro,znaci da je ugrijao vise,i vise potrosio na kraju.
a nije ti bas analogija, jedno grije zrak u prostoriji, a drugo grije vodu u sistemu koja onda grije preko radijatora zrak u prostoriji, ne kazem da se u izvjesnim slucajevima potrosnja elektricne energije nece podudariti, ali to nije zbog te logike.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13587 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

deda_ wrote: 11/10/2021 15:48 Pozdrav raja,

Pročitao sam dosta komentara i stranica na ovom postu, ali bih opet da pitam. :)

Termo BLOCK grijanje (ako se tako piše), ima li neko iskustva sa tim? Stan je cca 70m2, dobra izolacija, ali se grijanje uvodi prvi put u stan. Znači nikad nije grijano konkretno osim konvektorima. Zanima me koliko košta otprilike (znam da ne može tačna cifra, ali u 300-500KM) postavljanje bojlera i radijatora, cijevi već imaju položene?

Preporuke za bojler, termostat, radijatore i sl. su dobrodošle. Također me interesuje kolika bi otprilike cifra bila računa za struju pošto je grijanje na struju? :)

Unaprijed hvala :)
Prvo ako nemaš trofaznu struju . Sat trofazni . Nemože blok
Doplata je oko 1500 do 2500 KM.
Mjesećni račun može ići od 250 do 600 KM . Zavisi od svega .
Svi bježe od blokova i prelaze na inverter klime , tj toplotne pumpe .
Ljudi samo znaju da je klima za hlađenje i nemaju pojma da i dobro griju .
Uzmi parapetnu klimu koja ide na bočni zid .
Ostavi te konvektore i po malo ih uključuj .
-
https://www.olx.ba/artikal/33341035/fuj ... oy-g12lvc/
,
A ova klima daje toplote 4 kw a troši 1 kw .
Znači 4 puta manje troši ... :thumbup:
o tome ti iznad pričaju 1 kw troši i 1 kw daje energije
Na ovaj način štediš a dobro se griješ .
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13588 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

@romim
Nmg sad snimit jer nisam fizicki tu. Cim dodjem na godisnji, snimim i okacim ti. Doduse nmm ni mjeraca sa je uticnica iza komode al nabavicu kakav jeftini. Ide nize kakvih 700w minimum. Doduse i tu ima jedna promjena u planu ali uspjecu to odradit.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#13589 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

bilic wrote: 11/10/2021 20:27
deda_ wrote: 11/10/2021 15:48 Pozdrav raja,

Pročitao sam dosta komentara i stranica na ovom postu, ali bih opet da pitam. :)

Termo BLOCK grijanje (ako se tako piše), ima li neko iskustva sa tim? Stan je cca 70m2, dobra izolacija, ali se grijanje uvodi prvi put u stan. Znači nikad nije grijano konkretno osim konvektorima. Zanima me koliko košta otprilike (znam da ne može tačna cifra, ali u 300-500KM) postavljanje bojlera i radijatora, cijevi već imaju položene?

Preporuke za bojler, termostat, radijatore i sl. su dobrodošle. Također me interesuje kolika bi otprilike cifra bila računa za struju pošto je grijanje na struju? :)

Unaprijed hvala :)
Prvo ako nemaš trofaznu struju . Sat trofazni . Nemože blok
Doplata je oko 1500 do 2500 KM.
Mjesećni račun može ići od 250 do 600 KM . Zavisi od svega .
Svi bježe od blokova i prelaze na inverter klime , tj toplotne pumpe .
Ljudi samo znaju da je klima za hlađenje i nemaju pojma da i dobro griju .
Uzmi parapetnu klimu koja ide na bočni zid .
Ostavi te konvektore i po malo ih uključuj .
-
https://www.olx.ba/artikal/33341035/fuj ... oy-g12lvc/
,
A ova klima daje toplote 4 kw a troši 1 kw .
Znači 4 puta manje troši ... :thumbup:
o tome ti iznad pričaju 1 kw troši i 1 kw daje energije
Na ovaj način štediš a dobro se griješ .
elo blok od 6 i 9 kW su monofazni
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13590 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

romim wrote: 11/10/2021 20:20 @rovac13 pozdrav. Ne znam koji je nacin rada kod Daikina, jeli se gasi kada trenutna temperatura prebaci 2c preko zadate, a pali kada opadne 1c ispod zadate?
Nekako mi je malo nelogično da senzor u roku minut registruje toliki pada temperature?
To ispadose gubici kao da je prozor ostao otvoren :-D
pozdrav i tebi.
NIje do gubitaka uopce.
i ja sam ostao u cudu kad sam vidio da klima ode u pauzu.....i nakon pola minuta krenu ponovo.....vremenska stanica na sobi nije registrovala promjenu temp niti 0,1 stepen.Imaju i oni 5cm izolacije na zidovima.

Onaj senzor gore na klimi vjerovatno registruje nesto,ja ne znam sta i kako tacno.
Kad budem kod mojih snimim ti to i posaljem u inbox.

Kad ode u pauzu,ventilator ostaje radit u nekom skroz minimumu,vjerovatno bez grijanja pocinje da navlaci odozgo zrak sa mrvicu nizom temperaturom nego kad grije,i odma reaguje.Nemam pojma sta i kad mjeri,ali reaguje nevjerovatno brzo.Tako da kod njih sa pauzama ne vidim nikakve oscilacije sobne temp kao ni kod mene gdje klima radi bez ikakve pauze.

Kod njih je 50ka kod mene 35ica...i ne rade ni slicno sto se tice modulacije.
Njihova ne ide nisko,puse uvijek toplije,pravi cesto pauze.
Ali obje drze precizno temp vrhunski.
Rekoa bih cak preciznije od nocrie koja je generalno bolja jaca kvalitenija klima od obje.
Sve klime imaju prednosti i mane.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13591 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

radiostar wrote: 11/10/2021 20:51
bilic wrote: 11/10/2021 20:27
Prvo ako nemaš trofaznu struju . Sat trofazni . Nemože blok
Doplata je oko 1500 do 2500 KM.
Mjesećni račun može ići od 250 do 600 KM . Zavisi od svega .
Svi bježe od blokova i prelaze na inverter klime , tj toplotne pumpe .
Ljudi samo znaju da je klima za hlađenje i nemaju pojma da i dobro griju .
Uzmi parapetnu klimu koja ide na bočni zid .
Ostavi te konvektore i po malo ih uključuj .
-
https://www.olx.ba/artikal/33341035/fuj ... oy-g12lvc/
,
A ova klima daje toplote 4 kw a troši 1 kw .
Znači 4 puta manje troši ... :thumbup:
o tome ti iznad pričaju 1 kw troši i 1 kw daje energije
Na ovaj način štediš a dobro se griješ .
elo blok od 6 i 9 kW su monofazni
U pravu si ali mono sat ako nema limitacija može da izdrži do 10.. 11 kw
.
Znači upali grijanje i sve pogasi u stanu do prolječa.
Last edited by bilic on 11/10/2021 21:07, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#13592 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

romim wrote: 11/10/2021 20:20

@-Chesterfield- prema ovoj drugoj slici ispade da ti se desava isto kao kod mene paljenje i gasenje. Koliko vidim klima se upali i u roku 5min se ugasi pa se za 5min opet ukljuci. Prema dijagramu tri puta se iskljucila i tek cetvrti nastavila normalno raditi.
Nemoguce je da je regularno pregrijala prostor za 5min i da je za 5min opala temperatura za 3c pa se ponovo ukljucila.
Tako se isto dešava kod mene samo sto je razlika sto kod Lomo regular u pauzi vrti ventilator pa senzor brzo registruje promjenu temperature dok kod mene ventilator u pauzi miruje pa je potrebno oko 20min da se klima ponovo ukljuci.
Po ovim dijagramima ostalim stvarno ispada da ne ide ispod 700w jer vidim da se ugasi pa nakon 20min dok opadne temperatura opet se pali.
Samo je pitanje sad kako ti je bila podesena na koju temperaturu i jeli fan na auto pa je ograničena da joj izduv ne moze biti nizi od 38c kao sto rece @Ermin ZM ?
Ako je fan bio na auto onda taj rad preko 700w nije sporan.
Ovo gašenje je bilo u proljeće, kada su vani temperature bile visoko u plusu.
Zimi, kada je vani minus, nema gašenja, jedino kada je taj defrost.
Već sam naglasio da meni ne smeta gašenje. Smeta mi ako hladno puše i strujanje zraka.
Ja nju svakako ugasim kada hoću spavati. A prije toga zadam joj visoku temperaturu i postavim na silent. Ako je baš veliki minus znam uključiti timer da se ujutro upali sat - dva prije nego ću na posao.

Da ja to koristim non stop imao bih više informacija. Ovako sam iznio svoje zapažanje, nisam lagao.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13593 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Monofazni priključak Max 7.6kw inače standard 6.6 ako se ne varam i ima onaj slabiji od 4 i nesto
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13594 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Benjamin1994 wrote: 11/10/2021 21:08 Monofazni priključak Max 7.6kw inače standard 6.6 ako se ne varam i ima onaj slabiji od 4 i nesto
Sve si tačno napisao .
Samo kod ljudi gdje su stara brojila bez limitacija a to je još večina .
Na papiru jedno a na terenu drugo.
Bez limitacija brojilo ide do 11 kw i izgori klembert gdje se žice kopčaju
Etoo
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13595 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Po Sarajevu toga nema sigurno, jos prije par godina su sve zamijenili, da ne pričam o novogradnji
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13596 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Benjamin1994 wrote: 11/10/2021 21:19 Po Sarajevu toga nema sigurno, jos prije par godina su sve zamijenili, da ne pričam o novogradnji
E jbg
Ja baš radim u Eds Sar na tim poslovima oko satova . 37 godina
U jednoj poslovnici eds.
Radim na isključenjima dužnika
Pronalasku kradža
Opravci satova
Vjerovatno više od ostalih znam.
Bez limitacije je preko pola grada . :izet: :thumbup:
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13597 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Ako je tako onda si u pravu, mislio sam da su zamijenili jer kod roditelja je bio stari i davno bas mislim da ima i 7/8 godina samoinicijativno su zamijenili. Ne znam zašto su uopšte stavili limitaciju, da li da uzimaju vise para za trofazne priključke ili? I da li je jos uvijek u fazonu ta krađa struke kao poslije rata
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13598 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Benjamin1994 wrote: 11/10/2021 21:37 Ako je tako onda si u pravu, mislio sam da su zamijenili jer kod roditelja je bio stari i davno bas mislim da ima i 7/8 godina samoinicijativno su zamijenili. Ne znam zašto su uopšte stavili limitaciju, da li da uzimaju vise para za trofazne priključke ili? I da li je jos uvijek u fazonu ta krađa struke kao poslije rata
Svakih 12 god po pravilu istekne baždar brojila i mjenjaju se .
Postavljamo šta imamo tada na stanju od brojila. Nekad i pričamo da ljudi samo misle da imaju limitaciju ..
A kad imaš sve limitirane tačno znaš koliko može povuči struje a da TRAFO STANICA ne rikne.
I onda se to prati da se ne stavlja ogromni trafo na malu ulicu .
Ovo da shvatiš lakše .
A ovo sa priključcima je po Euro pskim standardima jbg ISO 9001.. 9002
A što se tiče kradža ima ih i sad samo dosta manje . Sad nađemo jednu dvije mjesećno.
A poslije rata u onim silnim akcijama
Dnevno smo nalazili i po 4 ...
Jedna ekipa....
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#13599 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by sabanss »

Benjamin1994 wrote: 11/10/2021 21:37 Ako je tako onda si u pravu, mislio sam da su zamijenili jer kod roditelja je bio stari i davno bas mislim da ima i 7/8 godina samoinicijativno su zamijenili. Ne znam zašto su uopšte stavili limitaciju, da li da uzimaju vise para za trofazne priključke ili? I da li je jos uvijek u fazonu ta krađa struke kao poslije rata
Nisam siguran da li se sada može dobiti trofazni priključak za domaćinstvo? Nekada je moglo ali se plaćalo skuplje.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#13600 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

sabanss wrote: 11/10/2021 21:52
Benjamin1994 wrote: 11/10/2021 21:37 Ako je tako onda si u pravu, mislio sam da su zamijenili jer kod roditelja je bio stari i davno bas mislim da ima i 7/8 godina samoinicijativno su zamijenili. Ne znam zašto su uopšte stavili limitaciju, da li da uzimaju vise para za trofazne priključke ili? I da li je jos uvijek u fazonu ta krađa struke kao poslije rata
Nisam siguran da li se sada može dobiti trofazni priključak za domaćinstvo? Nekada je moglo ali se plaćalo skuplje.
Može šta god želiš .
Samo doplačuješ 10 kw.. pa do 20 kw
Imaju ljudi u stanovima džakuzije
Saune
Pa traže mjerne garniture.. 25 .. do 50 kw
Pomnoži to sa 250 KM ...

.
12.000 KM NEKO PLATI PRIKLJUČAK
znaš onu pjesmu
.
Guzonjin sin ....
,
,
NEČU VIŠE ODOSMO SA TEMEEE ... hhahaha
Post Reply