Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#17001 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nisi nam onda trebao stavljat slike takvog rada ako vec nije relevantan.

Trebao si stavit sliku stabilnog rada.
Na ovoj slici kao da je on off klima a ne inverter..

Otvoris prostor ostavis da radi bar par sati.
Tako bi trebalo da se ustabili na manjoj snazi 600w ili koliko vec.

Meni 85 m2 klima odrzava sa 150-200w.
Na ovakvom vremenu 1000w I preko je totalno nepotrebno.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#17003 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

rovac13 wrote: 21/09/2022 19:48 Nisi nam onda trebao stavljat slike takvog rada ako vec nije relevantan.

Trebao si stavit sliku stabilnog rada.
Na ovoj slici kao da je on off klima a ne inverter..

Otvoris prostor ostavis da radi bar par sati.
Tako bi trebalo da se ustabili na manjoj snazi 600w ili koliko vec.

Meni 85 m2 klima odrzava sa 150-200w.
Na ovakvom vremenu 1000w I preko je totalno nepotrebno.
Ovo je potrošnja zadnjih nekoliko dana. Na kraju se svede na isto. Kod tebe možda radi non stop? Ja palim po potrebi. Dok spavam ne treba mi. Pred spavanje zagrijem malo više i ugasim. Ujutro bude oko 21
Vidim ovaj što je postavio da grije na 21 modulacija je niska. Ja sam baš tada pogledao kolika je temperatura u kući i pokazuje 22 bez grijanja. Znači upalio je jutros i sada.
To grijanje sa 150W samo pravi propuh. :D

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#17004 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Jest jest :)

Upravo zato nam ova radi stalno,jer je grozna pravi propuh I u najmanjoj brzini.Ostale smo pogasili,jbg ne prave propuh :)

Image

Grozno je ovako se patit s klimom.
Uvijek frka,ne mozes nac daljinski.Neko je to davno upalio I zaboravio gdje je ostavio :) :) :)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#17005 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Meni je drago da neko uspijeva sa tako niskom modulacijom grijati toliko m2. Za mene je to nedostižno. Loša stolarija, nema vanjske fasade... jedino mi sreća što sam stavio stiropor na vanjske zidove sa unutrašnje strane.
Sve u svemu improvizacija... klima u hodniku u skučenom prostoru. Moram držati na više stepeni da bi se toplota širila u druge tri prostorije. Trenutno je zadata na 28 stepeni. Temperatura oko klime je isto 28 stepeni i tada radi ovako.

Image

Kod gree treba da prebaci 2 stepena od zadate da bi klima otišla u pauzu. Ponovo starta kada bude 27.5

Bolje mi je i ovo nego nosanje i loženje drva - mada sam pripremio i drva. Sve dok klima bude mogla grijati na željenu temperaturu neću ložiti drva. Osim ako cijena struja ne ode u nebesa.

Moram zagrijavati na malo veću temperaturu zbog mame - starija žena, slaba cirkulacija...

Malo zeza ova utičnica - gubi vezu sa modemom.

Image

Image


Ovo ne pišem samo zbog tebe, nego i zbog ovih novih koji su se odlučili grijati na struju. Konvektori će ih zaklati. Zato bolje da kupe klimu. A može doći i do kolapsa kada ljudi popale veliki broj grijalica, konvektora..
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#17006 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Stavio au sliku potrosnje u jednoj sekundi 607 w :)

Da bi pomogao ljudima kojima treba klima,tako sto zelis da pokazes kako radi ta klima.......nemoj takve slike pokazivat,jer to ne pokazuje nista,to je samo jedan moment.....neko ce se zeznut mozda.

Eno na emz likovi koji su se prevarili sa gree klimama sad kad traze kako da rijese problem,sad nigdje nikog......a I proslih zima kad su se zalili ovi ih napadali kako ne znaju baratat klimom I slicno.

Stavis ovako sliku gdje se vidi kako radi na duze staze I onda nema prevare.

Image

Da li vise volis da ti se neko javno zahvali sto si mu sve pokazao detaljno da sto bolje izabere sebi........ili bi radije da te neko proziva kako ai rekao da klima radi na 600w a njemu ista pali gasi na 800w ili 1000w.

Onaj gfx je svima hvalio gtech najbolja klima,stabilno radi na 400w.......eto slusajuci tebe on je lagao.
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#17007 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

@rovac13
Evo "problematicnog" gree hansola cijeli dan... :D
Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#17008 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

To je ona aplikacija što očitava svaki sat i po tome pravi dijagram. Ispada da kod mene modulira ispod 600 što nije tačno.
Napisao sam da je aplikacija gubila vezu s modemom. I to se vidi na zelenoj aplikaciji - prekidi više od 10 minuta. Kada je veza u redu očitava svakih 10 minuta.
Ovo nije tačno što se modulacije tiče...

Image

A onih 600 trenutno... Mislim da nisi pažljivo čitao? To je modulacija kada se izjednače zadata i temperatura oko klime. Ono kada pritisneš TEMP na daljinskom. I ona će tom modelacijom raditi sve do pauze, odnosno dok ne prebaci 2 stepena iznad i nakon toga ide u pauzu.
Barem sam ja tako upratio..?
gidra
Posts: 3526
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#17009 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gidra »

G-Tech je i kod mene.
U stanu 25 na termostatu na udaljenosti od 5 metara od klime, trenutno. Vazda mi je nastimana na 25 stepeni, radi na 4 ili 5 brzini od 6. Modulira na 600-800 watti.
Ne prelazi nikad 800 niti se spusta ispod 600 bez obzira na vanjsku temperaturu, bilo -10 ili +10. Stolarija i fasada, top.
Ja zadovoljan, ne opterecujem se puno. Bitno je da nije toliko bučna i da ima baš bas vreo izduv.
Grijem se samo na nju, odjavio se sa sarajevskih toplana.
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#17010 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gentoo »

Gree (bar ovaj moj Azuri) najdebilnije radi na ovim vanjskim temperaturama. Doslovno nema logike nikakve i radi kao on/off. Cak ni ono "hakanje" sa offsetima, stavis 3C i nista.. nastimas je na 24, na 25 (po njenom senzoru) se ugasi. A do tad zna da vuce i 1.2kW i da stoji stabilno na 380W. Cim napolju bude minus (i logicno i u sobi hladnije) ce da radi normalnije. Jednostavno su ljudi debili i to je to :D . Ja sam def. odlucio da je skidam i stavim neki Mitsu ili Fujitsu. Samo sto je sad vec pocela sezona a nemam bas viska para da odma' reagujem.

LMCE09 s druge strane 'ladno krene sa nekih 650W, ganja 4 stepena razlike i kad ih uganja stoji stabilno na 250W.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#17011 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by toska »

Adm1ral wrote: 21/09/2022 18:36 Pozdrav. U dilemi sam da li da uzmem klimu ili konvektor ove zime za grijanje. Za ove iskusne sta mislite sta je isplativije za grijanje nekih 30 m2 prostora u kuci? Da li je na snazi ova odluka EP da preko 300kw se plaća dupla cijena? U tom slučaju konvektor dosta troši i ne bi bio isplativ.
na svakoj stranici teme ima ponešto o ovome, ali bolje ponavljati, nego da neko gubiti novac.

konvektor, kalorifer, el. radijator, kvarcne grijalice, IC paneli, TA peći itd. troše i daju isto topline po utrošenom kWh.
znači da je sasvim svejedno šta se izabere od navedenog, potrošnja i dobivena toplina su indetični jer je osnovni princip rada svakog od uređaja isti (jedini način uštede je koristiti jeftinu tarifu kod punjenja TA).
razlike su samo u zanemarivim načinima predavanja topline okolini, ne utječe na visinu računa krajem mjeseca.

ukratko, najeftiniji kalorifer od 2kw trošiće i davati topline isto kao najskuplji konvektor od 2kw.

bilo šta od ovih uređaja ima svoju ulogu, ali samo kao dopuna nekom od glavnih načina grijanja, npr. u kupatilu, prostorijama gdje se kraće boravi, dogrijavanje ako zafali topline, grijanje kada gradske toplane još nisu započele i sl.

taj limit EP što spominješ ne mijenja suštinu samo će račun biti još veći.

kada kažeš klima onda ima smisla govoriti samo o inverter tipu, ne on-off način rada mada i one mogu grijati kad nisu minusi.
inverter je ubjedljivo isplatniji način grijanja od konvektora i ostalog pobrojanog, 3 do 4 puta.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#17012 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Bio je jedan lik prosle zime ovdje sa gtech.I kad je otisao na benchmark da potrazi pomoc kako da ustabili klimu,ili zasto I kod njeg nece da radi ispod 670w doticni gfx ga ispreskaka kako je do njeg kako nije do klime.

Tamo ne smijes nista reci protiv gree,odma dobijes ban I zabranu pisanja na temi zauvijek :)

Hansola smo obradili uzduz I poprijeko vise nego sto smo I htjeli I mogli.
Romim nas je ispeglao ko niko.
Sreca pa ju je vratio.

Samo da sad ne pocne I mitsubishiju trazit dlaku u jajetu.

Pa ispocetka :)
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#17013 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Nazalost.....kod ove tehnologije vreo izduv znaci slabiji cop ,dok hladniji izduv je uvijek bolji cop.......odnosno klima bolje stedi sto je temp izduva niza......bez obzira na model,jednostavno tako je.

Najbitnije naci kako vama odgovara.
Ako je prehladan izduv,smanjis fan dobijes tooliji izduv na istoj potrosnji...it'd

Ja na umjerenom manjem manjem duvanju na sobnoj 22,5 pri potrosnji 180-190w imam oko 34-35 na izduvu .....I nama to odgovara I ne sneta.

Kad pojacam klimu dobijem dosta topliji izduv ali I dosta vecu potrosnju.

Omjer potrosnje I topline na izduvu mi je uvijek bolji kad mi klima radi polagano I ne duva bas vrelo.......zbog toga I forsiram daikina da radi ovih 4-5-6 blazih mjeseci......fujitsu potjeram samo kad dobro zahladni.....on tad radi bolje
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#17014 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

gentoo wrote: 21/09/2022 22:56
LMCE09 s druge strane 'ladno krene sa nekih 650W, ganja 4 stepena razlike i kad ih uganja stoji stabilno na 250W.
Ovo moje daikince ima na daljinskom dugme ekono.
Kad ga pritisnem klima ne moze povuci vise od nekih 500w :)

Ja to drzim tako cijeli septembar oktobar novembar,I opet pred proljece koji mjesec......samo u minusima pustim da se zalijece jace,tako radi uvijek lagano I stedljivo.

Prije par dana zazimilo.....ide prvo grijanje......klima se zaleti na vrtoglavih 460w hahahaha I onda se spusti .

Image
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17015 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

rovac13 wrote: 21/09/2022 23:01
Hansola smo obradili uzduz I poprijeko vise nego sto smo I htjeli I mogli.
Romim nas je ispeglao ko niko.
Sreca pa ju je vratio.

Samo da sad ne pocne I mitsubishiju trazit dlaku u jajetu.

Pa ispocetka :)
Evo @player_ je hvali, a dijagram na shelly pokazuje samo koliko je potroseno struje za sat vremena.
Sta je klima radila u tih sat vremena to niko ne zna. Mogla je avako 5min raditi na 700w pa na 200w i na kraju dobijes na dijagramu 450w.
To nije nikakav pokazatelj kako klima radi nego koliko je potrosila.

Isto kod, broadlink sp3s u aplikaciji e Control dijagram ocitava vrijednost svako pola sata i koliko sam ja upratio, koliko uticnica mjeri trenutno u trenutku ocitanja tu vrijednost aplikacija zabiljezi.
I to nije mjerodavno da se vidi sam rad klime.
Znaci aplikacija u sat vremena dva puta registruje trenutnu snagu i po tome pravi dijagram.

Kod tebe na Daikinu se vidi da drzi konstantno jer cijeli dan ocitava istu vrijednost.
Na Hansolu to nema sanse da bude tako.

Ja sam za Hansol postavljao rad klime sa ocitanjem u razmaku od 10min, pa cak i to ne moze prikazati detaljno rad klime jer u tih 10min klima moze da napravi defrost a da to aplikacija ne moze registrovati i prikazati na dijagramu.

Evo ga i @gentoo usavršio Gree :D

Polako @rovac13 bice detaljan izvjestaj.
Za sad ti mogu reci da kad klima ode u pauzu i ventilator se gasi, cuje se malo da skripuce.
Moracu ga podmazati :)
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17016 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

toska wrote: 21/09/2022 13:42
piplica wrote: 21/09/2022 06:56 Da, ali isto tako kolika je investicija napraviti kuću,
a stanovi se dijele džaba kao prije 35 ili 50 godina?
piplica wrote: 21/09/2022 06:56 pa kolika je investicija kupiti TP, pa koliko je sve to obaveza i održavati?
u cijenu stana je ušla instalacija centralnog grijanja i kotlovnica i ta komocija se plaća sa cijenom stana.
piplica wrote: 21/09/2022 06:56 A Sarajlica bi da dođe sa posla, da je 24 u stanu i da to plati 1KM/m2, pa ne ide, i ne treba da ide.
pa jedna od osnovnih stvari što Sarajlijice i ostali narod oduvijek većinski preferira stanove je komocija u svemu.
i uvijek je m2 stana bio skuplji od m2 kuće
piplica wrote: 21/09/2022 06:56 Treba sve apspekte sagledati pa onda računicu staviti na stol.
I kad sve sagledaš, gradske toplane deru sa cijenama, da postoji mogućnost konkurencije cijene bi sigurno niže.
zadnji mjeseci nisu referenca
Pa moj toska nesto si ti pobrkao u ovim racunicama.
Dok kupis, zemlju za kucu, dok platis gradjevinsku i prikljucke, mozes kupiti stan od 40m2.

Das 100 000km i imas golu livadu.
Koliko ti treba novca da sagradis kucu, pa ispravis iznutra, pa rijesis izolaciju, grijanje, pa uredis okucnicu i ogradu oko dvorista.

I onda kazes uvijek je m2 stana skuplji od m2 kuce.
Pa jeste skuplji kad se prodaje stan i kuca, ali nije skuplji kad se gradi.

Kad se kuca gradi, kupi zemlja i sve ostalo ulozi se 3 puta vise para nego onaj sto, kupi, stan.
Medjutim, kad se kuca prodaje, onda je cijena niza od stana jer kuća sa 3 sprata dodje u vrijednosti dvosobnog stana.

Nije tacna ni tvrdnja da u stanu imas vecu komociju nego u kuci.
U stanu ne mozes raditi, sta hoces i kad hoces.
Moras slusati buku komsija iznad, ispod, pored.
Nemas dvoriste ili, garazu za vozilo itd, itd
Adm1ral
Posts: 45
Joined: 09/03/2007 00:17

#17017 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Adm1ral »

toska wrote: 21/09/2022 22:57
Adm1ral wrote: 21/09/2022 18:36 Pozdrav. U dilemi sam da li da uzmem klimu ili konvektor ove zime za grijanje. Za ove iskusne sta mislite sta je isplativije za grijanje nekih 30 m2 prostora u kuci? Da li je na snazi ova odluka EP da preko 300kw se plaća dupla cijena? U tom slučaju konvektor dosta troši i ne bi bio isplativ.
na svakoj stranici teme ima ponešto o ovome, ali bolje ponavljati, nego da neko gubiti novac.

konvektor, kalorifer, el. radijator, kvarcne grijalice, IC paneli, TA peći itd. troše i daju isto topline po utrošenom kWh.
znači da je sasvim svejedno šta se izabere od navedenog, potrošnja i dobivena toplina su indetični jer je osnovni princip rada svakog od uređaja isti (jedini način uštede je koristiti jeftinu tarifu kod punjenja TA).
razlike su samo u zanemarivim načinima predavanja topline okolini, ne utječe na visinu računa krajem mjeseca.

ukratko, najeftiniji kalorifer od 2kw trošiće i davati topline isto kao najskuplji konvektor od 2kw.

bilo šta od ovih uređaja ima svoju ulogu, ali samo kao dopuna nekom od glavnih načina grijanja, npr. u kupatilu, prostorijama gdje se kraće boravi, dogrijavanje ako zafali topline, grijanje kada gradske toplane još nisu započele i sl.

taj limit EP što spominješ ne mijenja suštinu samo će račun biti još veći.

kada kažeš klima onda ima smisla govoriti samo o inverter tipu, ne on-off način rada mada i one mogu grijati kad nisu minusi.
inverter je ubjedljivo isplatniji način grijanja od konvektora i ostalog pobrojanog, 3 do 4 puta.
Hvala puno na odgovoru. Unazad par godina sam koristio samo konvektor kao grijanje. U međuvremenu se pokvario pa razmišljam o kupovini novog uređaja. Dakle inverter je bolja solucija, može li neka preporuka koji model kupiti za grijanje nekih 25-30 m2, da je dovoljno dobar i tokom minusa?
rimano
Posts: 728
Joined: 28/12/2009 00:05

#17018 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

-Chesterfield- wrote: 21/09/2022 15:06
team87 wrote: 21/09/2022 14:27 Pozdrav, ako je neko upucen, zanima me koliko bi me otprilike mjesecno kostalo grijanje na struju stana od 45m2 u stambenoj zgradi, zadnji sprat?
Oko 33 KM ako trošiš 250 W na sat. Ima ovdje forumaša koji troše toliko? Ili je ono bilo 350 W? Ne mogu se sjetiti. Prelistaj 20-ak stranica unatrag...
Kad procitah prvi put komentar pomislih da ne vjerujes u te tvrdnje pa uslikah svoj mjerac. Evo trenutne potrosnje daikin Ftxf50d, podesena je trenutno na 22° i radila je vecinu dana.
Image
gidra
Posts: 3526
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#17019 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gidra »

rovac13 wrote: 21/09/2022 23:11 Nazalost.....kod ove tehnologije vreo izduv znaci slabiji cop ,dok hladniji izduv je uvijek bolji cop.......odnosno klima bolje stedi sto je temp izduva niza......bez obzira na model,jednostavno tako je.

Najbitnije naci kako vama odgovara.
Ako je prehladan izduv,smanjis fan dobijes tooliji izduv na istoj potrosnji...it'd

Ja na umjerenom manjem manjem duvanju na sobnoj 22,5 pri potrosnji 180-190w imam oko 34-35 na izduvu .....I nama to odgovara I ne sneta.

Kad pojacam klimu dobijem dosta topliji izduv ali I dosta vecu potrosnju.

Omjer potrosnje I topline na izduvu mi je uvijek bolji kad mi klima radi polagano I ne duva bas vrelo.......zbog toga I forsiram daikina da radi ovih 4-5-6 blazih mjeseci......fujitsu potjeram samo kad dobro zahladni.....on tad radi bolje
Kod mene Gree na 22-23, troši 0 :D
Nikad ne spada temp ispod 22 i kad ne grijem stan a minus vani.
Volim da je toplo 25-6 i ja zadovoljan sa potrosnjom od 600w do 800w
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#17020 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by toska »

@Adm1ral najbolje za grijanje u okviru našeg standarda i ima ih trenutno na tržištu,
predviđene i za minuse od 20 stepeni, imaju dodatne grijaće u vanjskoj protiv smrzavanja:

- Midea All Easy Pro
- Gree Lomo Regular
- Azuri Supra

12ke su oko 1,200 -1,250KM, za tu kvadraturu možda mogu i 9ke, zavisi od izolacije

p.s. neki se sigurno neće složiti jer ima i boljih japanskih, ali te rasprave ne vode nigdje
rimano
Posts: 728
Joined: 28/12/2009 00:05

#17021 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

team87 wrote: 21/09/2022 14:27 Pozdrav, ako je neko upucen, zanima me koliko bi me otprilike mjesecno kostalo grijanje na struju stana od 45m2 u stambenoj zgradi, zadnji sprat?
Prizemna kuca, slabije izolovana grije se cca 40m2 sa dva japanca 12ke i najveci racun mjesecni bio je 120KM sa ukljucenih nekih 30KM potrosnje mimo grijanja. Na klimama bude zadana temp 22-23°.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#17022 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

toska wrote: 22/09/2022 00:32 @Adm1ral najbolje za grijanje u okviru našeg standarda i ima ih trenutno na tržištu,
predviđene i za minuse od 20 stepeni, imaju dodatne grijaće u vanjskoj protiv smrzavanja:

- Midea All Easy Pro
- Gree Lomo Regular
- Azuri Supra

12ke su oko 1,200 -1,250KM, za tu kvadraturu možda mogu i 9ke, zavisi od izolacije

p.s. neki se sigurno neće složiti jer ima i boljih japanskih, ali te rasprave ne vode nigdje
Ne valja Lomo Regular novi ni Supra(ista stvar, druga naljepnica, Deltronova robna marka). Imaju fabricki problem sa fanom. A i nesto nemam povjerenje u klimu od 24 kg vanjske da je za grijanja
User avatar
madesa
Posts: 4191
Joined: 26/07/2013 02:37

#17023 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

rovac13 wrote: 21/09/2022 23:26
gentoo wrote: 21/09/2022 22:56
LMCE09 s druge strane 'ladno krene sa nekih 650W, ganja 4 stepena razlike i kad ih uganja stoji stabilno na 250W.
Ovo moje daikince ima na daljinskom dugme ekono.
Kad ga pritisnem klima ne moze povuci vise od nekih 500w :)

Ja to drzim tako cijeli septembar oktobar novembar,I opet pred proljece koji mjesec......samo u minusima pustim da se zalijece jace,tako radi uvijek lagano I stedljivo.

Prije par dana zazimilo.....ide prvo grijanje......klima se zaleti na vrtoglavih 460w hahahaha I onda se spusti .

Image
koju temperaturu postavis ?

Daikin najjaci :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#17024 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

rimano wrote: 22/09/2022 00:17
-Chesterfield- wrote: 21/09/2022 15:06

Oko 33 KM ako trošiš 250 W na sat. Ima ovdje forumaša koji troše toliko? Ili je ono bilo 350 W? Ne mogu se sjetiti. Prelistaj 20-ak stranica unatrag...
Kad procitah prvi put komentar pomislih da ne vjerujes u te tvrdnje pa uslikah svoj mjerac. Evo trenutne potrosnje daikin Ftxf50d, podesena je trenutno na 22° i radila je vecinu dana.
Image
Zašto ne bih vjerovao? Sinoć sam ugasio klimu pred spavanje.
Ja disanjem održavam nekome ugodnih 22 stepena. :D

Image

Doduše vlažnost mi se povećala. Moram se izvući ispod jorgana pa prozračiti.
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#17025 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gentoo »

@romim jesi ono ti sad uzeo AP,EF,SF ? Cisto da pratim iskustva.. jer sam i ja nekako zategao i najblize AP-u
Post Reply