Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13551 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Kako testirate potrošnju, Jel ima neka aplikacija nesto ili isključivo preko uticnice koja mjeri potrošnju.
Kod mene su stavili nosac od 24ke na 12ku, jedinica vanjska teska 45kg
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#13552 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Benjamin1994 wrote: 09/10/2021 16:31 Kako testirate potrošnju, Jel ima neka aplikacija nesto ili isključivo preko uticnice koja mjeri potrošnju.
Preko utičnice. Zatim preuzmeš odgovarajuću aplikaciju.
Samo pazi kada budeš kupovao utičnicu - ne mogu sve mjeriti potrošnju.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13553 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

@romim ako ce ti bit lakse modulira do 80-tak wati i ova bez wi-fi(2015.god). Sjetio sam se da sam prosle god o tome pisao, ima i grafik. Sad sam opet testirao ovu u potkrovlju. U prvoj i drugoj brzini kad odrzava temperaturu spusti na stotinjak wati i tako drzi sa ispuhom oko 24-25°C. Kad otvorim vrata sobe i povecam brzinu fena odma podize na 300-400W, sa ispuhom oko 36°C.

Kod tebe su ocigledno mali gubitci i klima vrlo malom snagom moze da odrzava zadatu temperaturu.
Pokusaj podignuti zadatu temperaturu ili otvorit vise prostorija kako bi je malo opteretio.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13554 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Benjamin1994 ako ti treba uticnica javi se :D

@-Chesterfield- nemam regular ali ono sto sam prosle godine citao bilo je tako oko 500w.
Ne znam ko je prvi poceo sa tim dugim daljinskim, ali tacno cu morati potraziti dimenzije :)
Ja znam za daljinski onaj na preklapanje kao kod Amber modela i ovaj noviji sto je isti sad kod vecine Gree modela. Samo meni po duzini izgledaju isti.
Gdje ce zena znati koji ti je duzi i kakvi imaju.
Ja dok sam citao koju klimu da kupim prvo nadjem da je neko davno kupio dvije devetke sa wifi.
Pocnem googlati i kao nadjem da ima i 12ka sa wifi.
Posaljem upit uvozniku za BiH oni mi odgovore da nema.
Posaljem upit Deltronu u Hrvatskoj, oni mi odgovore da ne postoji model sa wifi.
Ja onda kupim dva Hansola bez wifi po 1250km.
Dok sam cekao ugradnju oko mjesec, saznam na forumu da je covjek kupio poslije mene sa wifi.
Kontaktiram uvoznika i kazem da imaju sa wifi i tek ljudi kad su provjerili u magacinu saznaju da imaju.
Posto svoje nisam ugradio zamjene mi za ove sa wifi.
Tako da i ta zena nije cudo da ne zna koja je.
Samo na kutiji unutrasnje se moze provjeriti jer pise wifi.

@baho da znas da mi je lakse :-D
Ispade kako sam kupio dobre pa zamijenio za losije.
Grijem 37m2, stolarija pvc 5 komora low e staklo, termo blok, stiropor 10cm.
Unutrasnje mi je stubiste tako da kad bi povecao kvadraturu isla bi toplota na sve strane. Dok ne pregradim stubiste nista od toga.
Kad ugrije ponasa se kao da je programirana da se ne moze ugasiti.
Spusti se i do 80w i izduv do 22c pa nakon nekog vremena skoci do 300w, pa se opet vrati na 90w.
Nekad joj zna nadoci pa se recimo zakuca na 220w i radi tako po sat vremena, ravna linija.
Ajde to sve ali zasto se kod paljenja ugasi nakon par minuta jer prebaci zadatu za 2c i ugasi se, a nije zagrijala prostor.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13555 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate gledao sam uticnice po 20 i koju marku, neki dan u peniju bio i nađem one sa tajmerom, ali ne vjerujem da one prikazuju potrošnju pa ne uzeh. Uzeo bi vjerojatno kad bi naletio na nju, Cisto iz neke radoznalosti da vidim kako se ponaša pri prvom paljenju, i na koliko spusti minimalno, jer opet kad citam iskustva kod nekog ovako, kod nekog onako a isti modeli npr. Za sad grijem citavu kucu, nekih 65 kvadrata, evo 4/5 dana je ne gasim nikako. Zadata temperatura 21,5 i bas mi odgovara, par dana sam stavljao na 23 i prevruće mi je bilo. U banji top temperatura, dok se u spavaćoj osjeti razlika 2/3 stepena i dosta je veca spavaca oko 20ak kvadrata. Sigurno ne modulura nisko, ni blizu, malo mi sad to zasmeta u toplijim vanjskim temperaturama jer kad se ugasi miruje par sati, mada ne bi volio ni da radi na tih 22/3/4 jer mi je to kao hladan zrak.. Kad radi bukvalno dere vrućinu ne mozes stajati gdje puse koliko je vruc zrak. Za sad zadovoljan, cekam neke veće minuse da vidim kako ce se ponašati, radi njih sam bas Crown izabrao
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13556 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Aj neka ima jos neko da razmijenimo iskustva.
Kod mene buraz ima U Crown i nesto malo sto sam pratio ne moze ispod 670w.
Kad grije to przi koliko toplo duva.
On grije 37m2 a mozes sigurno grijati tih 65m2 bez problema.
Razlicite velicine prostora i razlicita izolacija dovode do razlicitog ponasanja klime.
Nekako mi tih 21.5c nisko, zato ti klima dugo miruje.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13557 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate izolacija je top, ona zagrije na nekih 24, pratim na preciscivacu zraka koji uzima "podni" zrak, na zidnom termostatu je 26, i kad opet padne na 21 pali se. Inače sam zimomorna osoba, ali za sad mi odgovara ovako, vidjet ćemo dalje
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13558 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

romim wrote: 10/10/2021 10:40 Ajde to sve ali zasto se kod paljenja ugasi nakon par minuta jer prebaci zadatu za 2c i ugasi se, a nije zagrijala prostor.
Kad klima tek krene izbacuje najtopliji vazduh pa ako su krilca ka dole i mala brzina fena, prosto uvuce sama svoj ugrijani vazduh. Registruje da je postigla 2+ stepena od zadate temperature i gasi se.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13559 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Znam ja druze da je to tako, ali se to ne bi trebalo desavati.
Mislim cak i da ne uvuce s vana kroz proreze nego da dobije toplotu iz unutrasnjosti klime.
Klima kod svakog starta ide visoko pa kad dostigne zadatu pocne obarati modulaciju.
Problem je sto je ne uspije na vrijeme i, dovoljno brzo oboriti da se ne desi pregrijavanje i, gasenje.
Ne znam kako ostali ne pomagaju da im to smeta.
Logicno je da cu drzati fan na prvoj ili drugoj brzini da mi nije tornado u kuci.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#13560 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Stavi onda fen u auto mod. Mozda ce prvih par min puhati malo jace al se nece ugasit i onda ce radit u prvoj - drugoj brzini kako tebi odgovara.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13561 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

-Chesterfield- wrote: 09/10/2021 15:32
romim wrote: 09/10/2021 15:02

@-Chesterfield- za te pare isplati se uzeti. Razlika je u wifi modulu i izgledu unutrasnje jedinice. Mada eto ispade i da bolje radi od novije.
Ja koliko sam skužio regular ne ide ispod 700 W, mada nisam dugo palio i pratio. Ali znam da je prošle godine bilo ovako.

Image
Jel ovdje mislis na lomo regular ili ?

Ja sam ubijedjen da lomo regular spusta snagu do negdje oko 300-350w i ne gasi se nego ostaje tu.Tako nam vec par godina ovdje opisuje korisnik te klime.

Da nije kod tebe neki drugi model.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#13562 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

rovac13 wrote: 11/10/2021 09:40
-Chesterfield- wrote: 09/10/2021 15:32
Ja koliko sam skužio regular ne ide ispod 700 W, mada nisam dugo palio i pratio. Ali znam da je prošle godine bilo ovako.

Image
Jel ovdje mislis na lomo regular ili ?

Ja sam ubijedjen da lomo regular spusta snagu do negdje oko 300-350w i ne gasi se nego ostaje tu.Tako nam vec par godina ovdje opisuje korisnik te klime.

Da nije kod tebe neki drugi model.
Da, lomo regular.

Preko te aplikacije nisam primijetio da ide niže od 700 W ali opet nisam 100 % siguran, jer nisam često pratio.

Dok preko ove druge aplikacije ide tako kao što ti kažeš. Ali ona mjeri svakih pola sata, i koliko sam skužio u potrošnju računa i pauze, te onda izvuče prosjek..?
Znači, ako je bila velika pauza dijagram se mijenja i opada prema dole.
Neko mi je ovdje predložio da skinem tu drugu aplikaciju koja mjeri svakih 10 minuta, i na njoj nisam primijetio da ide ispod 700 W.

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13563 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ma svejedno koja app.
Dovoljno je pratit trenutnu potrosnju.
Klima ako ne ide nisko ona ce dok je toplije vani kratko radit i otic u pauzu.I tacno vidis sa koliko se ugasila.

Hvala ti.
Danas ne mozes svakom ni vjerovat.
Ljudi nisu iskreni.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13564 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Druze Chesterfielde pusti ovoga sa njegovom opsesijom sa Gree klimama. Sam si rekao da volis jak ispuh i da ne grijes stalno vec da je palis par sati prije dolaska. Normalno da u tom rezimu sa visom potrosnjom radi.
To samo kod nekih moze klima sa 150w potrosnje 80 kvadrata grijat. Hau jes no.

Ajde uradi slijedece ako imas vremena pa javi:
Ostavi klimu da radi na recimo 23 stepena koji sat. Smanji kvadraturi na nekih 30tak. Onda podigni krilca malo i upali manuelni srednji fan. Na autofanu neda ispuh ispod 38c.
Onda uprati na koliko najnize ide pa postavi ovde.
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#13565 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gentoo »

Ermin ZM wrote: 11/10/2021 11:11 Druze Chesterfielde pusti ovoga sa njegovom opsesijom sa Gree klimama. Sam si rekao da volis jak ispuh i da ne grijes stalno vec da je palis par sati prije dolaska. Normalno da u tom rezimu sa visom potrosnjom radi.
To samo kod nekih moze klima sa 150w potrosnje 80 kvadrata grijat. Hau jes no.

Ajde uradi slijedece ako imas vremena pa javi:
Ostavi klimu da radi na recimo 23 stepena koji sat. Smanji kvadraturi na nekih 30tak. Onda podigni krilca malo i upali manuelni srednji fan. Na autofanu neda ispuh ispod 38c.
Onda uprati na koliko najnize ide pa postavi ovde.
Ev ja od sinoc na Supri to radim.. Na 26 zadana, 2 crtice Fan-a, krilca malo podignuta i ne gasi se nikako.. vuce 360-400 W. Nije nesto topal zrak onako na prvu ali soba se fino ugrije na 23-24C po nekom termometru od 3KM :).

Slijedeci test ce biti dici na 28-29 i smanjiti Fan na najmanju brzinu. To mi djeluje jedino prihvatljivo sa ovom klimom a da puse stalno bilo sta.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13566 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Evo mene opet, koja je razlika i da li ima uopšte u potrošnji u različitoj brzini fana. Da li vise trosi kad je jaci/slabiji fan?
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#13567 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Jaci fan=bolja efikasnost=manja potrosnja.
S tim da treba gledat i na komociju, bolje da potrosi lupam 5 marki vise a puse onoliko koliko covjeku odgovara. Naravno da je neces drzat na max fanu iako je tako najefikasnija. Ne valja ni na najmanjoj ako nije bas mala prostorija. Neka sredina koja ti odgovara
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13568 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Benjamin1994 wrote: 11/10/2021 12:45 Evo mene opet, koja je razlika i da li ima uopšte u potrošnji u različitoj brzini fana. Da li vise trosi kad je jaci/slabiji fan?
Bolja je iskoristenost uz veci fan.
Bolji cop se dobije.
Ali je diskutabilno koliko je to bolje,i da li je to bitno,u odnosu koliko se dobije bolji komfor kad duva fino lagano i ne smeta ti klima.

Npr ako ti klima u ovom momentu grije nekom snagom (npr 1,5 kw)......ako stavis u najmanji fan ona ce duvat toplije i bice ti vjerovatno ugodnije......a ako pojacas fan klima ce iako grije istom snagom ipak duvat hladnije pa ces reci da ti je to neugodno.

Ja sam sve to nekad mjerio i racunao razim formulama,jerme zanimalo kako klima radi najucinkovitije.
Ali mozes skontat i jednostavnim primjerom :

Ako klima ispod plafona usisava sobni zrak koji ima temperaturu npr 25C
Ako klima puse minimalno sa protokom zraja nekih 300 m3h i tako izduvava zrak 45C ti kazes da je to toplo i ugodno,a taj zrak na izduvu je topliji za 20 stepeni od onog na usisu koji je usao u unutarnju jedinicu.

Ako pojacas fan na 600 m3h znaci duplo vise zraka.....a to znaci da izduv nece bit vise za 20 stepeni topliji od usisa nego mozda tek upola za 10 stepeni topliji(laicki).....onda ce izduv bit 35 stepeni jer imas duplo vise zraka a istu snagu grijanja.

Elem,generalno.......klima moze radit malo ucinkovitije sve sto puse jace......ne znamo kolki je to procent 2% ili 5 % ili 15% ili ko zna koliko
Ali osjecaj je nama kod kuce bolji sve sto klima puse manje.....tako da je diskutablno koliko kvariti ugodjaj radi nekakvog procenta bolje iskoristivosti
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13569 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate iskreno kod mene je prostorija siroka 7 metara, fan na 6 i taman baca do kraja prostorije, zrak na izlazu klime ubija
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13570 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Znaci ako ti ne smeta jako duvanje u tom velikom prostoru,onda samo pojacaj fan i deri,mozes samo bit na dobitku,neces nista zafrkat.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13571 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Nerealno je porediti rad klime od korisnika do korisnika bez da se ne prilagodi da uslovi rada budu isti ili skoro isti.
Neko grije 30m2 a neko 70m2.
Neko ima izolaciju a neko nema.
Nekom je 22c pretoplo a nekom je i 24c nedovoljno.
Ja sam iskusio taj problem na svojoj kozi prosle sezone kad sam se jedini zalio, dok se drugi ili nisu javljali ili su tvrdili da im klima radi kako treba.
U tim poredjenjima sam se vecinom susreo da ljudi griju prostore po 70m2 sto je duplo vise nego kod mene.
Zatim neki ljudi klimom upravljaju preko smart termometara itd.
Neke se jednostavno u to ne razumije ili nije tu pa ne prati rad, ali kad ga pitas suvereno potvrdi kako klima odlicno radi.
Cak sam se na nekim forumima susreo sa ljudima koji se priznaju za vrsne poznavaoce Gree klima i koji su testirali Hansol i tvrdili da dobro radi a tu istu klimu je neko vec ugradio kod sebe pa je proslijedio dalje itd.
Evo @baho je prvi koji mi je potvrdio da je upratio nisku modulaciju cak i na modelu 2015.
Dakle skakanje na prvu i tvrdnje da je nesto stvarno tako bi se trebale uzeti sa rezervom.
Isto tako ne bi se smjelo tako lako tvrditi da je nesto sto posto tako iako nisi provjerio da li moze biti drugacije ili nisi realno sagledao sve cinjenice.
@-Chesterfield- verovatno sm ti ja predlozio aplikaciju i ona ti je relevantna jer dijagram ocitava svako 10min. Ovaj dijagram na pola sata ne prikazuje realno stanje.
Moras uvijek naglasiti koliko m2 grijes i kakva je izolacija da bi ljudi imali realnu sliku.
Koliko skontah @Ermin ZM grijes veci prostor povremeno. Onda nije ni za ocekivati da ti je modulacija niska.
@baho druze probao sam sve nacine i brzine ali problem je uvijek tu.
Posto klimu ne drzim stalno ukljucenu kad je ujutru ukljucim i ako je razlika izmedju trenutne temperature i zadate veca od stepen klima se zaleti jako i nqkon 5min se ugasi.
Ako je ja ne pokrenem ponovo rucno onda joj samoj treba oko 20min da se ukljuci sama, pa se opet zaleti i ugasi i tako par puta dok ne uspije nekad da nastavi raditi.
To je prvi problem koji se pojavio i zasto sam poceo pratiti rad klime.
Recimo ode u defrost i poslije defrosta se zaleti i ugasi se i onda cekaj vjecnost da se ukljuci.
Poslije sam upratio ostale probleme, da ako je na I feel i ode u defrost ostane ugasena i ceka da trenutna temperatura opadne ispod zadate.
Da kad se iskljuci kad je vani toplije oko 14c treba joj vjecnost da se sama ukljuci, a obicno to uradim ja rucno da izbjegnem hladnocu.
Da modulaciju spusta i do 80w i duva vazduh 22c iako je zadata temperatura 23c.
Dodjem kod roditelja oni pomagaju ovo nesto duva hladno.
Jednostavno softver klime nije kako treba.
Na jednoj klimi su mi zamijenili sondu i elektroniku i nista se nije promijenilo.
Da imam jednu klimu pa da kazem aj naletio sam nesto nije kako treba ali imam dvije i obje isto rade.
Jedan sam od rijetklih koji moze porediti rad Hansola i U Crown u potpuno istim prostorima sa istom izolacijom.
Po meni sto sam ja primjetio ugodniji je osjecaj u prostoru gdje je U Crown.
On kad grije przi i stane dok Hansol duva mlako pa hladno i stalno vrti.

Nego sta mislite da li bi se mogla elektronika zamijeniti sa onom iz Lomo regular i da li bi se mogao rijesiti tako problem?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13572 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Evo kako radi sa ukljucenim I feel.
Zadata 23c
Vanjska temperatura 7c.
Fan na quiet auto
Image

Image
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13573 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Uzeo sam i ja @romim isto gree hansol taj bez wifi cekam isporuku i montazu pa javim iskustva mada ja planiram malo vecu povrsinu zagrijavat sam dnevni je preko 30m2 plus potkrovlje je u pitanju a ukupno mozda 50 60m2 pa cemo vidjet...
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13574 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Brate meni to da se desilo ja bi ih zvao da skinu i nose i bas ih naljepio, imao sam tako slučajeva sa drugim stvarima, znaci mora vratiti. Cak je jedne prilike rođak uzeo preko kartice na rate, vratio i dobio citav iznos kesa na ruke, a uredno nastavio plaćati u ratama. Ako ne mogu riješiti problem, izaberes drugi model i nek postavljaju sta te boli patka
deda_
Posts: 3
Joined: 11/10/2021 15:43

#13575 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by deda_ »

Pozdrav raja,

Pročitao sam dosta komentara i stranica na ovom postu, ali bih opet da pitam. :)

Termo BLOCK grijanje (ako se tako piše), ima li neko iskustva sa tim? Stan je cca 70m2, dobra izolacija, ali se grijanje uvodi prvi put u stan. Znači nikad nije grijano konkretno osim konvektorima. Zanima me koliko košta otprilike (znam da ne može tačna cifra, ali u 300-500KM) postavljanje bojlera i radijatora, cijevi već imaju položene?

Preporuke za bojler, termostat, radijatore i sl. su dobrodošle. Također me interesuje kolika bi otprilike cifra bila računa za struju pošto je grijanje na struju? :)

Unaprijed hvala :)
Post Reply