Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sporty
Posts: 3
Joined: 11/09/2011 18:54

#17926 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by sporty »

isx wrote: 03/12/2022 19:36 Kakva ti je izolacija objekta? Ako nema ništa, ne razmišljaj o klimi, samo čumur.
Obična fasada bez stiropola. Plafon i pod ima izolaciju ( stiropol 3-5 cm) U pitanju je sprat kuće a prizemlje se ne grije.
Sobu od 18m2 ugrijem konvektorom 2.5kw jačine.
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17927 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

sporty wrote: 03/12/2022 20:34
isx wrote: 03/12/2022 19:36 Kakva ti je izolacija objekta? Ako nema ništa, ne razmišljaj o klimi, samo čumur.
Obična fasada bez stiropola. Plafon i pod ima izolaciju ( stiropol 3-5 cm) U pitanju je sprat kuće a prizemlje se ne grije.
Sobu od 18m2 ugrijem konvektorom 2.5kw jačine.
Posto nemas izolacije, u tom cjenovnom rangu:(ali bas ovaj model)

HISENSE klima uređaj Energy SE HiNano 18K (1.569 KM)
https://www.olx.ba/r/48474724/1311481

Da imas makar 5cm na zidovima mogla bi slabija ugladjenija. Ovako moras debelo predimenzionirat
Peugeot2008
Posts: 357
Joined: 04/02/2022 12:48

#17928 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Peugeot2008 »

Ermin ZM wrote: 03/12/2022 21:30
sporty wrote: 03/12/2022 20:34

Obična fasada bez stiropola. Plafon i pod ima izolaciju ( stiropol 3-5 cm) U pitanju je sprat kuće a prizemlje se ne grije.
Sobu od 18m2 ugrijem konvektorom 2.5kw jačine.
Posto nemas izolacije, u tom cjenovnom rangu:(ali bas ovaj model)

HISENSE klima uređaj Energy SE HiNano 18K (1.569 KM)
https://www.olx.ba/r/48474724/1311481

Da imas makar 5cm na zidovima mogla bi slabija ugladjenija. Ovako moras debelo predimenzionirat
Ta je dobra ima čak i vitamin C i extrakt zelenog čaja :mrgreen:
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17929 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

Ebes to. Jednostvno je po snazi za te pare ok, povelika je klima sa jakim komoresorom i velikim izmjenjivacem. Doduse sa druge strane nisam jos bas uvjeren u Hisense, mozda je bolje malo skupit para do 2 milje i uzet sta konkretnije sto ce duze trajat

Evo ga ovde na dnu stranice slike, otvoren:

https://www.elitemadzone.org/t505027-1- ... i-inverter
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#17930 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by emillio estevez »

Ermin ZM wrote: 03/12/2022 09:59 Bezveze napadate ljude. Saiks je u izolovanom stanu ako se sjecam. Naravno da je mala potrosnja.
Ljudi u stanu u biti dogrijavaju i to je jedna velika prednost stana(mada sam veci fan kuce)
Ja bio jednom prilikom na godisnjem u Bosni cijeli januar. Radijatori zavrnuti, mali prozor u kupatilu na kipu otvoren.
Dosao sa godisnjeg u stanu 19 stepeni bez grijanja.
Jbg ispod griju, iznad griju, desno i lijevo takodjer. Plus mala povrsina vanjskog zida sa 10 cm stiropora. Kuca je nesto sasvim drugo
Jednostavno, bi sa 2 klime imao bolji komfor uz sličnu potrošnju.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#17931 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by emillio estevez »

sporty wrote: 03/12/2022 19:04 Zanimaju me iskustva isključivo ljudi koji koriste inverter klime za grijanje.
Koje klime koristite za grijanje prostora oko 35m2, mislim koje modele i da li ste zadovoljni sa istim?
Da li se može dobro ugrijati?

P.S. pročitala sam prvi post i nemam para za ove uređaje pa mi treba nešto do 1500KM (pretpostavljam neka 12-ka) a da će služiti svrsi, tj. da će moći ugrijati i na bar -10° C.
https://www.olx.ba/artikal/43011248/mit ... 2kw-14-ka/
Jedini način grijanja 42 m2
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#17932 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by laik1981 »

A sta mu znaci ovo dole na slici? Ovo 2,9? Jel to znaci da toliko moze povuci struje? Ili mu je ovo 1,49 koliko trosi?
Image
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17933 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

Rated heating capacity, nominalni kapacitet na +7 deklarisan. Isto tako rated input je koliko vuce struje da da tu vrijednost. U tom slucaju na +7 kad daje 5.8kwh toplotne energije vuce 1.49 kwh struje.

Max to 2.9 kWh je koliko moze najvise povuc, i pti tom daje i dosta vise od tih 5.8 kwh(uz nesto losiji cop)

Koja je klima btw?
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#17934 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by hjasko »

Pozdrav ! U zadnje vrijeme na klimi Gree Lomo inverter sam primijetio da je prostorija prilično hladnija u odnosu na temperaturu koju klima prikazuje pritiskom na tipku TEMP na daljincu. Stavio sam termostat na klimu i zaključio da klima pokazuje 3 - 4 stepena višu temperaturu u odnosu na termostat. Provjerio i sa drugim termostat om i pokazuje isto. Po uputstva sa ovog foruma sam podesio off set na 1 stepen sto je potvrđeno sa jedinicom na displeja. Klima grije dobro, sve ostalo radi dobro osim ovog mjerenja temperature. Zanima me da li neko zna da li ima neki drugi način podešavanja senzora u klimi ili gdje bih mogao kupiti originalni termistor te isti zamijeniti, jer po mom laičkom mišljenju problem je do njega...? Napominjem da se već četvrtu zimu grijem na invertere Gree Lomo u stanu cca 80 kvadrata, iako imam alternativu etažno grijanje na čvrsto gorivo te struju, te poslije tog perioda mogu izjaviti da sam prezadovoljan i grijanjem i računima za struju jer mi je najveći račun sveukupno struje u mjesecu bio 168 KM, u stanu od pune cigle, bez vanjske izolacije, plastična petokomorna stolarija te 10 cm staklene vune na tavanu...Klime (tri komada) nikada ne gasim, po potrebi smanjimo temperaturu na daljincu.

HJasko

P.S: ovaj opis za one koji razmišljaju o prelasku na grijanje inverter klimama
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#17935 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by isx »

Ermin ZM wrote: 04/12/2022 15:19 Rated heating capacity, nominalni kapacitet na +7 deklarisan. Isto tako rated input je koliko vuce struje da da tu vrijednost. U tom slucaju na +7 kad daje 5.8kwh toplotne energije vuce 1.49 kwh struje.

Max to 2.9 kWh je koliko moze najvise povuc, i pti tom daje i dosta vise od tih 5.8 kwh(uz nesto losiji cop)

Koja je klima btw?
Mjera toplotne energije je izražena u kW, a el. energije u kWh (valjda, pretpostavljam).
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17936 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

hjasko wrote: 04/12/2022 16:45 Pozdrav ! U zadnje vrijeme na klimi Gree Lomo inverter sam primijetio da je prostorija prilično hladnija u odnosu na temperaturu koju klima prikazuje pritiskom na tipku TEMP na daljincu. Stavio sam termostat na klimu i zaključio da klima pokazuje 3 - 4 stepena višu temperaturu u odnosu na termostat. Provjerio i sa drugim termostat om i pokazuje isto. Po uputstva sa ovog foruma sam podesio off set na 1 stepen sto je potvrđeno sa jedinicom na displeja. Klima grije dobro, sve ostalo radi dobro osim ovog mjerenja temperature. Zanima me da li neko zna da li ima neki drugi način podešavanja senzora u klimi ili gdje bih mogao kupiti originalni termistor te isti zamijeniti, jer po mom laičkom mišljenju problem je do njega...? Napominjem da se već četvrtu zimu grijem na invertere Gree Lomo u stanu cca 80 kvadrata, iako imam alternativu etažno grijanje na čvrsto gorivo te struju, te poslije tog perioda mogu izjaviti da sam prezadovoljan i grijanjem i računima za struju jer mi je najveći račun sveukupno struje u mjesecu bio 168 KM, u stanu od pune cigle, bez vanjske izolacije, plastična petokomorna stolarija te 10 cm staklene vune na tavanu...Klime (tri komada) nikada ne gasim, po potrebi smanjimo temperaturu na daljincu.

HJasko

P.S: ovaj opis za one koji razmišljaju o prelasku na grijanje inverter klimama
Moguce. Zovi servis da ti zamijeni. Alternativno mozes koristit i feel na daljinskom, onda ce mjerit sa pozicije daljinskog. Mada klima mjeri kod sebe gore, pri plafonu je toplije nego gdje se sjedi. Stavis koji stepen visu temperaturu, bitnije je da je konstantna sobna temperatura nego sta pise. Jesul cisti filteri?

@isx
https://www.artisenergy.com/resources/w ... wh-and-kw/
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#17937 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by hjasko »

Ermin ZM wrote: 04/12/2022 17:19
hjasko wrote: 04/12/2022 16:45 Pozdrav ! U zadnje vrijeme na klimi Gree Lomo inverter sam primijetio da je prostorija prilično hladnija u odnosu na temperaturu koju klima prikazuje pritiskom na tipku TEMP na daljincu. Stavio sam termostat na klimu i zaključio da klima pokazuje 3 - 4 stepena višu temperaturu u odnosu na termostat. Provjerio i sa drugim termostat om i pokazuje isto. Po uputstva sa ovog foruma sam podesio off set na 1 stepen sto je potvrđeno sa jedinicom na displeja. Klima grije dobro, sve ostalo radi dobro osim ovog mjerenja temperature. Zanima me da li neko zna da li ima neki drugi način podešavanja senzora u klimi ili gdje bih mogao kupiti originalni termistor te isti zamijeniti, jer po mom laičkom mišljenju problem je do njega...? Napominjem da se već četvrtu zimu grijem na invertere Gree Lomo u stanu cca 80 kvadrata, iako imam alternativu etažno grijanje na čvrsto gorivo te struju, te poslije tog perioda mogu izjaviti da sam prezadovoljan i grijanjem i računima za struju jer mi je najveći račun sveukupno struje u mjesecu bio 168 KM, u stanu od pune cigle, bez vanjske izolacije, plastična petokomorna stolarija te 10 cm staklene vune na tavanu...Klime (tri komada) nikada ne gasim, po potrebi smanjimo temperaturu na daljincu.

HJasko

P.S: ovaj opis za one koji razmišljaju o prelasku na grijanje inverter klimama
Moguce. Zovi servis da ti zamijeni. Alternativno mozes koristit i feel na daljinskom, onda ce mjerit sa pozicije daljinskog. Mada klima mjeri kod sebe gore, pri plafonu je toplije nego gdje se sjedi. Stavis koji stepen visu temperaturu, bitnije je da je konstantna sobna temperatura nego sta pise. Jesul cisti filteri?

@isx
https://www.artisenergy.com/resources/w ... wh-and-kw/
Hvala na brzom odgovoru ! Evo sada došao da posla i stavio živin termometar u visini unutrašnje jedinice klime i okruglo četiri stepena pokazuje nižu temperaturu u odnosu na klimino mjerenje. Sada stavio temperaturu na daljincu 26 stepeni i dosta se stanje u sobi popravilo :) ... Inače filtere čistim ja redovno a za full čišćenje klime eto čekam majstore od oktobra :( ... Kod nas ima uzrečica : Što veći majstor, to više laže ;) ... Za info samo gdje bih mogao nabaviti senzor-termistor da se može zamijeniti ?

HJasko
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17938 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

hjasko wrote: 04/12/2022 21:23
Ermin ZM wrote: 04/12/2022 17:19

Moguce. Zovi servis da ti zamijeni. Alternativno mozes koristit i feel na daljinskom, onda ce mjerit sa pozicije daljinskog. Mada klima mjeri kod sebe gore, pri plafonu je toplije nego gdje se sjedi. Stavis koji stepen visu temperaturu, bitnije je da je konstantna sobna temperatura nego sta pise. Jesul cisti filteri?

@isx
https://www.artisenergy.com/resources/w ... wh-and-kw/
Hvala na brzom odgovoru ! Evo sada došao da posla i stavio živin termometar u visini unutrašnje jedinice klime i okruglo četiri stepena pokazuje nižu temperaturu u odnosu na klimino mjerenje. Sada stavio temperaturu na daljincu 26 stepeni i dosta se stanje u sobi popravilo :) ... Inače filtere čistim ja redovno a za full čišćenje klime eto čekam majstore od oktobra :( ... Kod nas ima uzrečica : Što veći majstor, to više laže ;) ... Za info samo gdje bih mogao nabaviti senzor-termistor da se može zamijeniti ?

HJasko
Upali i feel, i uperi daljinski prema klimi.
Za termistor nez, uvoznik je Deltron, ali oni ne rade sa privatnim licima. Jedino preko nekog servisera ako imas poznanika. Inace mozes i preko googla mozda naci
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17939 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

Samo da znas da unutar klime gdje se nalazi senzor, temperatura bude i 2c visa nego ona koju mjeris pored klime.
Ako vec sumnjas na sam senzor i kontas sam da ga mijenjas, najbolje je da ga ispitas multimetrom i utvrdis da li je ispravan.
Imas u Gree manualu, na kraju, vrijednosti otpora senzora pri razlicitim temperaturama.
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#17940 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by hjasko »

Hvala Erminu i romim-u na odgovorima, sada sam skontao da sve radi ali sa razlikom od 4 stepena. Pokušaću preko uvoznika da nabavim termistor jer imam registrovan obrt kao dopunsku djelatnost, djelatnost elektronike i informatike, nije riječ o klimama :-) , pa da nabavim i neka stoji pa kada majstori za klime konačno dođu da se to i zamijeni odnosno da instrumentom provjerim vrijednosti na senzoru (samo me buni što u Service manual imaju vrijednosti od 15,20 i 50 K ali valjda se snađem) ... Hvala još jednom obadvojici !

HJasko
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17941 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

Nema na čemu.
Da sad ne pretražujem, na klimi poszoji vise senzora, ali bi u manualu trebalo pisati za koji senzor je navedeni otpor.

Koliko ja znam kod, mene na Hansolu senzor temperature je bio 15k.
U svakom slucaju ako budes otvarao klimu na samom senzoru pise kolika je vrijednost.

Ako ce ti vec dolaziti serviseri, onda neka ti pravo oni donesu.
MikiB1
Posts: 35
Joined: 02/12/2021 11:54

#17942 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by MikiB1 »

isx wrote: 04/12/2022 16:58
Mjera toplotne energije je izražena u kW, a el. energije u kWh (valjda, pretpostavljam).
Energija je snaga puta vrijeme, bez obzira o kojoj vrsti se radi, dakle Ws odnosno J pa iz toga kWh itd.
User avatar
Mantis
Posts: 143
Joined: 29/12/2011 20:30

#17943 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Mantis »

Pozdrav, bil ugasio ovu funkciju ventiliranja na klimi tokom sezone grijanja, simbol jelkice, navodno uzima onečišćeni zrak iz unutrašnjosti prostorije i ubacuje svježi zrak spolja? :?

I koliko se često treba dezinficirati klima, gdje se ima kupit sprej za dezinfekciju za kućne klime? Hvala
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#17944 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by drug_profi »

Jelkica je ozonizacija. Dobro protiv patogena u zraku.
Koliko se ja razumijem.
Ne vjerujem da uzima zrak s vana. Rijetko koji uredjaj ima tu opciju.
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#17945 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by isx »

Mantis wrote: 07/12/2022 09:34 Pozdrav, bil ugasio ovu funkciju ventiliranja na klimi tokom sezone grijanja, simbol jelkice, navodno uzima onečišćeni zrak iz unutrašnjosti prostorije i ubacuje svježi zrak spolja? :?

I koliko se često treba dezinficirati klima, gdje se ima kupit sprej za dezinfekciju za kućne klime? Hvala
Koja ti je klima pa imaš opciju ubacivanja zraka?
Peryton_
Posts: 996
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#17946 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Peryton_ »

Danas vidjoh na EP pumpi na ulazu u Tz, na krovu je multisplit TP, Airwell natpis. Sta je to, Kinez u odjeci Francuza ili?
User avatar
Mantis
Posts: 143
Joined: 29/12/2011 20:30

#17947 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Mantis »

Pogresno sam se ja izrazio, ovo je Healthy funkcija, sto covjek rece ozonizacija, ona je upaljena, sto je korisno izgleda.
Ima i funkciju ventiliranja i procitah na netu da kod te funkcije ubacuje svjezi zrak s polja mislio sam da je jelkica to ventiliranje ali nije drugi je simbol.

Klima je Azuri Supra to je valjda prepakovani Gree Lomo Regular :-)
User avatar
saiks
Posts: 1007
Joined: 12/11/2013 13:06

#17948 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by saiks »

Mantis wrote: 07/12/2022 09:34 Pozdrav, bil ugasio ovu funkciju ventiliranja na klimi tokom sezone grijanja, simbol jelkice, navodno uzima onečišćeni zrak iz unutrašnjosti prostorije i ubacuje svježi zrak spolja? :?

I koliko se često treba dezinficirati klima, gdje se ima kupit sprej za dezinfekciju za kućne klime? Hvala
Ako je uspijes ugasiti javi,ja nisam uspio
dowydyenya
Posts: 880
Joined: 27/01/2010 11:40

#17949 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by dowydyenya »

Kao sto sam i obecao postavit cu pregled potrosnje nako 30 dana ne gasenja klime. Da napomenem nemam iskustva sa grijanjem na klimu ali ja sam super prezadovoljan kad skontam koliko bi mi plina doslo i koliko sam placao prosle godine.
Mjerilo je jednotarifno.

Image

Image

Radi se o vivax devetki klimi koja grije 26 kvadrata , sa losom izolacijom.
Zadnji sprat , vanjski zidovi stana znaci nisam nedje u sredini stanova zgrade. U to spada minimalno 3 puta sedmicno ves masina , rerna do 2 puta , svjetlo , tv i ostali kucanski aparati.
Dan - noc podesavam od 19-23 stepena , grijem najvecom brzinom.

Image

Znaci u ovoj vrsti grijanja sam laik , jer sam prije koristio grijanje na plin al zbog drasticnih poskupljenja plina ljetos sam se odlucio na ovu alternativu i moja je preporuka svi koji razmisljaju o grijanju na klimu topla preporuka od mene.
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17950 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

sporty wrote: 03/12/2022 20:34
isx wrote: 03/12/2022 19:36 Kakva ti je izolacija objekta? Ako nema ništa, ne razmišljaj o klimi, samo čumur.
Obična fasada bez stiropola. Plafon i pod ima izolaciju ( stiropol 3-5 cm) U pitanju je sprat kuće a prizemlje se ne grije.
Sobu od 18m2 ugrijem konvektorom 2.5kw jačine.
Ako imas ovu Sprakasse karticu i mozes navuc ova je odlican izbor:

https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000476135
Post Reply