Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#17876 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by emotivac »

mirota wrote: 30/11/2022 14:42
Whitey86 wrote: 30/11/2022 14:30

trenutno je poprilicno toplo u kuci. Iznad klime je bilo 26.3 a na krilcima 41.1. klima nastimana na 25. na aplikaciji pokazuje da je u prostoriji 27C. termostat u sobi pokazuje 24. Do 11h sam lozio drva a i spremalo se na stednjaku koji je u kuhinji u sastavu dnevnog boravka. Nije puno ni potrosila, od 12 do 1 (0.6kw)od 1 do 2 (0.8kw). Mozda bih to trebao probati u ekstremnijim uvjetima kada mora dati maksimum ili je i ovo neki dokaz da je sve u redu ili nije u redu s njom
edit: poslusao sam tvoj savjet, stavio sam puhanje na max (do sada je bilo auto)

sto toliko pregrijavas prostor ??? msm 22 je sasvim dovoljno....
ajd' nek bude 24 neka normala :D
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17877 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

mirota wrote: 30/11/2022 14:42
Whitey86 wrote: 30/11/2022 14:30

trenutno je poprilicno toplo u kuci. Iznad klime je bilo 26.3 a na krilcima 41.1. klima nastimana na 25. na aplikaciji pokazuje da je u prostoriji 27C. termostat u sobi pokazuje 24. Do 11h sam lozio drva a i spremalo se na stednjaku koji je u kuhinji u sastavu dnevnog boravka. Nije puno ni potrosila, od 12 do 1 (0.6kw)od 1 do 2 (0.8kw). Mozda bih to trebao probati u ekstremnijim uvjetima kada mora dati maksimum ili je i ovo neki dokaz da je sve u redu ili nije u redu s njom
edit: poslusao sam tvoj savjet, stavio sam puhanje na max (do sada je bilo auto)

sto toliko pregrijavas prostor ??? msm 22 je sasvim dovoljno....
zbog ostalih prostorija, i mogu reci da je fan na petici jako bucan ali zato ostalim prostorijama digne temp za nekih stupanj i po. i sad je u najdaljoj sobi 19.7 sto je super. I zanimljivo niti jedan derfrost danas, vani je plus 3 i kisica pada. pretpostavljam da je vani manja vlaznost u odnosu na prethodna tri dana pa je mozda to razlog ili je razlog sto sam lozio drva jutros do 11 pa se nije puno naprezala
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17878 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

Vjerovatno je zato sto kisica pada, pa je manja vlažnost.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#17879 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Benjamin1994 »

Ma tu je naprezanje najmanje bitno, ako je zrak par stepeni iznad i ispod nule a vlaznost velika, klima ide u defrost jer se brzo skupi led i ne moze zrak da ulazi i defrostom ga ocisti i cao. Sad je samo pitanje koliko su gubitci objekta i koliko brzo klima odradi defrost, od toga zavisi ugođaj i potrošnja. Ako su veci gubitci i klimi treba 10 minuta za defrost, poslije ide jace da stigne zadatu temperaturu, vise vuce, i osjecaj u kuci za vrijeme defrosta bude "hladan". Jbg tako je kako je, zato svi preporucuju dvije klime, jer tesko obje da idu u defrost u isto vrijeme, lakse se rasporedi temperatura u kuci, i dosta bolji osjecaj uz neku smjesno vecu potrošnju. Lijepse se grijati na -5/-7 nego oko nule, jer nema puno vlage u zraku. Treba se i pripaziti lulica na vanjskoj, jer su pod uglom i lahko zaledi voda, i preljeva sa strane. Nisam gledao na hitaciju, vrlo vjerovatno cu ubrzo skinuti da ne razmišljam, na u crown imam grijač tacne, ali u vecim minusima zaledi lulica i na njoj i ide jupolova kanta ispod.
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17880 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

romim wrote: 30/11/2022 15:05
Whitey86 wrote: 30/11/2022 13:19
halo pametnjakovicu bio bih sretan i da 1000kw potrosi sto bi bilo 200KM samo da mi je toplo a potrosit ce i vise a nece mi biti toplo. ovdje se radi o jedanaestom mjesecu i plus 3,4 prosjecnoj dnevnoj temperaturi i nitko nije pisao da mu klima na ovakvim uvjetima toliko trosi, cak i oni koji navodno 70 kvadrata bez izolacije griju. Inace sam do neki dan bio prezadovoljan klimom ali kako su defrosti krenuli nema vise grijanja s klimom. Problem je sto nisam znao da ce mi klima ovako cesto u defrost ici pa ne moze ugrijati. razlog cestog defrosta eto kako mi je netko na ovom forumu napisao je sto klima radi na maksimumu pa brze ledi. Sad se mogu hebat jer nisam znao da vec na plus tri svaki sat u defrost ide. nisam vidio da mi je netko pisao da kupim dvije klime niti da ce preko 700 trositi. moja ocekivanja za januar i februar su svakako oko 1000 bila
Na tvoj prvi post, covjek ti napisao da kupis dvije klime.
Image

Za potrosnju ti je covjek rekao da trosi 700kwh, a ima izolaciju.
Sta si ti mislio koliko ce trositi tebi bez izolacije.
Image

U junu kad si davao drugima savjete, ne znam da li si imao klimu i montiranu, a i ako jesi, sigurno nisi imao nikakvo iskustvo.
Image

Ako si citao, ako si pitao, trebao si skontati sta ce biti.
Tako kako povrsno pises ti i pojedini bez iskustva, zato i dolazi do ovog pomaganja.
Ti jos klimu nisi ni ugradio, a covjeku dajes savjet sta ce kupiti, gdje ce postaviti i garantujes da ce dobro grijati.

Ko je sad tu pametnjakovic?

Evo vidis ovog sto grije 170m2 sa jednom klimom i dva konektora.
Ali ne objasni ljudima fino da uporedo lozi i drva.
I onda to neko procita i zaleti se hoce i on da grije sa klimom 170m2 i da nista ne trosi.
eto kako pise razmisljao sam i ja o tome da uzmem dvije ali sam na savjet strucnjaka uzeo jednu vecu. da sam se zajebao jesam, pa me je jos ovaj sa potrosnjom od 700kw u drugom mjesecu vjerojatno jos ohrabrio da se odlucim na jednu. razlog je takodjer bio 800 maraka razlike u cijeni. A sto se tice one preporuke ispod ne radi se o 170 nego 70 kvadrata, pa zar mu nisam lijepo objasnio :). Eto ti imas izolaciju a meni tvrdis da ne moze ugrijati bez, gdje si stekao to iskustvo grijanja bez izolacije pa mi dijelis savjet. mozda ces reci od mene, eto tako sam i ja citao tudja iskustva pa dijelio savjete. Defrost ima veze s vanjskom temp i vlaznoscu. Evo sad je ista temp kao i prethodnih dana i klima danas radi ok, opet sam zadovoljan, ali kada zamagli morat cu s drvima pomagati i naravno kada minusi stignu. Ali who knows nisam je jos koristio na minus 5-10 tada je takodjer vjerojatno suvlji zrak pa mozda ne bude isla svakih 50min u defrost.
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17881 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

Druze bezveze pravite nuklearnu fiziku. Nije ti klima dovoljno jaka za tvoj prostor i tjt. Nije to toliko slaba klima, ja sa slabijom grijem slicnu kvadraturu. Ali nemas izolacije. Istina na minusima nema defrosta, ali i toplotni gibitci postanu masivni bez izolacije koja ce usporiti gubljenje toplote.

Izolacija, makar 5 cm unutra(a ne valja unutrasnja, al bolje nego nikakva) i onda bi trebala to odradit. Mada sve u svemu najbolje je ic na kvalitetnu vanjsku, npr 15 cm zid, plafon 20 cm. Onda mozes svijecom grijat.

Sjecam se prve godine kad sam se ozenio na pec bez izolacije se grijalo. Pec se crveni al cim se odmaknes od nje hladno.
Odradim 3(ispravka) cm izolaciju unutra u skladu sa mogucnostima tada, i ogromna razlika.
Grijanje neizolovanog prostora klimom cijelu sezonu moze proc u Hercegovini i Dalmaciji. Za kontinent mozete zaboravit na to. Msm moguce je al mora se debelo predimenzionirat. Nije rentabilno ni po pocetnoj investiciji ni potrosnji. A nije ni savjesno tako rasipati elektricnu energiju
Last edited by Ermin ZM on 30/11/2022 16:16, edited 2 times in total.
Peryton_
Posts: 996
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#17882 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Peryton_ »

Cekam minuse, pa cu dati svoj sud. Ovo za sada sam prezadovoljan, po ovim cijenama peleta vec sam ustedio oko 500KM.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17883 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

@Whitey86
Pogresno si citao i slusao i tako si i prosao.
Ti slusas covjeka koji, naleti u 3 mjeseca jednom na forum i da ti prijedlog.

Gdje sam ja naucio. Ne moras pogrijesiti da bi naucio. Znam i ja sta je, grijanje bez izolacije.

To sto nema defrosta, znaci da je temperatura visa i da ne ledi vanjska jedinica. Ne moze biti da nema vlage ili da je manja kad kisa pada.
Tebi je problem izolacija i kuca ti se hladi za 10min koliko traje defrost.
Danas je oko 3c i dobro ti je. Kad bude minus 3c opet ces pomagati, ali se nadas kad bude - 5c ili - 10c da ce ti biti bolje jer nece biti defrost.
Na - 5C ti ces nju ugasiti i preci na drva.

Govorio sam ti za ovog costacurta sto grije sa jednom klimom 170m2, ili mu je mozda toplotna pumpa pa ni on ne zna na sta se grije.
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17884 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

romim wrote: 30/11/2022 17:51 @Whitey86
Pogresno si citao i slusao i tako si i prosao.
Ti slusas covjeka koji, naleti u 3 mjeseca jednom na forum i da ti prijedlog.

Gdje sam ja naucio. Ne moras pogrijesiti da bi naucio. Znam i ja sta je, grijanje bez izolacije.

To sto nema defrosta, znaci da je temperatura visa i da ne ledi vanjska jedinica. Ne moze biti da nema vlage ili da je manja kad kisa pada.
Tebi je problem izolacija i kuca ti se hladi za 10min koliko traje defrost.
Danas je oko 3c i dobro ti je. Kad bude minus 3c opet ces pomagati, ali se nadas kad bude - 5c ili - 10c da ce ti biti bolje jer nece biti defrost.
Na - 5C ti ces nju ugasiti i preci na drva.

Govorio sam ti za ovog costacurta sto grije sa jednom klimom 170m2, ili mu je mozda toplotna pumpa pa ni on ne zna na sta se grije.
Procitaj nekad moje postove do kraja ukoliko hoces da pametujes, stvarno nemam vise volje da se ponavljam. Klima mi je isla u defrost cak i na plus 4, najniza je bila minus 1. Jutros je bila oko 0c i popela se na 3c i citav dan je toliko, znaci gore nego proteklih dana a niti jednom nije isla u defrost, jer je izgleda manja vlaga u zraku. Eto vidis da ni ti nisi pokupio svu pamet ovog svijeta, a dijelis savjete. Ukoliko nema velike vlage u zraku izgleda da klima rjedje ide u defrost. I kada ne ide u defrost moze i da ugrije (u mom slucaju). Eto ja sam to za par dana naucio. Cudi me da je tebi mozgonja ovo promaklo. Ovdje mnogi tvrde da klima bolje radi na suvih minus 5 nego na maglovitih 0c. Eto vidjet cemo tko je u pravu, ti ili oni.
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17885 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

Whitey86 wrote: 30/11/2022 18:24
romim wrote: 30/11/2022 17:51 @Whitey86
Pogresno si citao i slusao i tako si i prosao.
Ti slusas covjeka koji, naleti u 3 mjeseca jednom na forum i da ti prijedlog.

Gdje sam ja naucio. Ne moras pogrijesiti da bi naucio. Znam i ja sta je, grijanje bez izolacije.

To sto nema defrosta, znaci da je temperatura visa i da ne ledi vanjska jedinica. Ne moze biti da nema vlage ili da je manja kad kisa pada.
Tebi je problem izolacija i kuca ti se hladi za 10min koliko traje defrost.
Danas je oko 3c i dobro ti je. Kad bude minus 3c opet ces pomagati, ali se nadas kad bude - 5c ili - 10c da ce ti biti bolje jer nece biti defrost.
Na - 5C ti ces nju ugasiti i preci na drva.

Govorio sam ti za ovog costacurta sto grije sa jednom klimom 170m2, ili mu je mozda toplotna pumpa pa ni on ne zna na sta se grije.
Procitaj nekad moje postove do kraja ukoliko hoces da pametujes, stvarno nemam vise volje da se ponavljam. Klima mi je isla u defrost cak i na plus 4, najniza je bila minus 1. Jutros je bila oko 0c i popela se na 3c i citav dan je toliko, znaci gore nego proteklih dana a niti jednom nije isla u defrost, jer je izgleda manja vlaga u zraku. Eto vidis da ni ti nisi pokupio svu pamet ovog svijeta, a dijelis savjete. Ukoliko nema velike vlage u zraku izgleda da klima rjedje ide u defrost. I kada ne ide u defrost moze i da ugrije (u mom slucaju). Eto ja sam to za par dana naucio. Cudi me da je tebi mozgonja ovo promaklo. Ovdje mnogi tvrde da klima bolje radi na suvih minus 5 nego na maglovitih 0c. Eto vidjet cemo tko je u pravu, ti ili oni.
Edit: nisam slusao lika sa foruma nego majstora iz ecos vitez. On mi je predlozio. Pa to si procitao, pisao si ki o tome. Jel me sad zahebajes jesi tezak lik bogte
dekara
Posts: 161
Joined: 07/01/2017 18:51

#17886 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by dekara »

Klima daikun 12 mi u dnevnoj sobi 24m2 radi 16 sati u prosjeku 400w po satu.U sinovoj sobi16m2 daikin 12-ka radi 12 sati prosjek 350w.U hodniku sad kad je malo zahladnilo na 5 sati upalim mideu 18-ku pred spavanje da zagrijem spavacu kupatilo 34m2 prosjek 800w.Ovaj mjesec sam potrosio 270kw.za grijanje.Temperatura u dnevnoj i sinovoj 40m2 23 stepena.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17887 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

Whitey86 wrote: 27/11/2022 11:30 Ljudi sta je ovo do prije neko dan mi je klima odlicno grijala, sada kada su magle i kise stigle ne moze da ugrije. Radi se o sensiri 5kw, kat kuce 55 kvadrata, bez tople fasade. Do neki dan i kada je spadala do 3, 4 opet je uspjevala grijati i ostale prostorije, spavaca preko puta dnevnog u koju je uperena klima 21c, druga malo dalja soba 19c, wc 19c. Klima radila na 24c. Danas plus 6 vani klima na 25c, soba preko puta 18.5c, druga soba 17c wc 17c. Pa nisam ocekivao da me grije u minusima ali bar u ovim prijelazima ipak je 11-i mjesec, a vec pocinjem pec na drva koristiti. Prekjucer najgori dan bio vani oko 3-4c, klima potrosila 25 kw a jedino u dnevnom boravku koji ima 20 kvadrata toplo bilo. U defrost uvecer isla par sati svakih 50min i defrost trajao oko 10 min. Iako nemam fasade ocekivao sam da ce do 0c moci grijati. Ipak se obecava nekakvo grijanje i do minus 10. Ovaj mjesec je vec potrosila 360kw s tim da od dvanaest navecer do ujutru u 7 stavim na 20. Ali morat cu to malo podebljati, ne zelim da se budim sa plus 16 u sobi.
Druze, ne samo da sam procitao, nego sam te i kopirao da ti pokazem ono sto si zaboravio, da ti je covjek predlozio dvije klime, da ti je drugi rekao kolika je potrosnja.

Kako i koliko si naucio, vidi se iz ovog prilozenog posta.

Koliko se moze procitati ovde, ti imas problem i kad je vani 6C.

Ne mogu sad da pronadjem tvoju izjavu kako je vani kisa pa je vjerovatno manja vlaznost i klima ne ide u defrost.

Trenutno imam malo, vremena pa sam obratio paznju na tvoje pisanje i vidim da si jos, jedan od onih koji kad da avans za klimu pocne davati, savjete i pametovati.
Isti, ti, takvi su davali i tebi savjete, pa si se sad raspomagao.

A isti ti, kao i ti, kad im covjek nesto kaze opet gone svoju pricu i prave se pametni.
Evo i ti se i dalje pravis pametan i pricas o defrostu i kako ti je hladno zato sto klima ide u defrost. Kao da defrost traje 50min a grije 10min. Ali zasto si se onda zalio i na plus 6c, i tad bio defrost.

Valjda ces skontati kad bude - 5C da i tad ima defrost :izet:

Nadji onog covjeka sto, si ga savjetovao pa mu se izvini sto si ga sjebao.

Pametan je piplica, i treba vas :izet:
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17888 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

romim wrote: 30/11/2022 21:20
Whitey86 wrote: 27/11/2022 11:30 Ljudi sta je ovo do prije neko dan mi je klima odlicno grijala, sada kada su magle i kise stigle ne moze da ugrije. Radi se o sensiri 5kw, kat kuce 55 kvadrata, bez tople fasade. Do neki dan i kada je spadala do 3, 4 opet je uspjevala grijati i ostale prostorije, spavaca preko puta dnevnog u koju je uperena klima 21c, druga malo dalja soba 19c, wc 19c. Klima radila na 24c. Danas plus 6 vani klima na 25c, soba preko puta 18.5c, druga soba 17c wc 17c. Pa nisam ocekivao da me grije u minusima ali bar u ovim prijelazima ipak je 11-i mjesec, a vec pocinjem pec na drva koristiti. Prekjucer najgori dan bio vani oko 3-4c, klima potrosila 25 kw a jedino u dnevnom boravku koji ima 20 kvadrata toplo bilo. U defrost uvecer isla par sati svakih 50min i defrost trajao oko 10 min. Iako nemam fasade ocekivao sam da ce do 0c moci grijati. Ipak se obecava nekakvo grijanje i do minus 10. Ovaj mjesec je vec potrosila 360kw s tim da od dvanaest navecer do ujutru u 7 stavim na 20. Ali morat cu to malo podebljati, ne zelim da se budim sa plus 16 u sobi.
Druze, ne samo da sam procitao, nego sam te i kopirao da ti pokazem ono sto si zaboravio, da ti je covjek predlozio dvije klime, da ti je drugi rekao kolika je potrosnja.

Kako i koliko si naucio, vidi se iz ovog prilozenog posta.

Koliko se moze procitati ovde, ti imas problem i kad je vani 6C.

Ne mogu sad da pronadjem tvoju izjavu kako je vani kisa pa je vjerovatno manja vlaznost i klima ne ide u defrost.

Trenutno imam malo, vremena pa sam obratio paznju na tvoje pisanje i vidim da si jos, jedan od onih koji kad da avans za klimu pocne davati, savjete i pametovati.
Isti, ti, takvi su davali i tebi savjete, pa si se sad raspomagao.

A isti ti, kao i ti, kad im covjek nesto kaze opet gone svoju pricu i prave se pametni.
Evo i ti se i dalje pravis pametan i pricas o defrostu i kako ti je hladno zato sto klima ide u defrost. Kao da defrost traje 50min a grije 10min. Ali zasto si se onda zalio i na plus 6c, i tad bio defrost.

Valjda ces skontati kad bude - 5C da i tad ima defrost :izet:

Nadji onog covjeka sto, si ga savjetovao pa mu se izvini sto si ga sjebao.

Pametan je piplica, i treba vas :izet:
Mater ti svoju :izet: taj dan je non stop isla u defrost i tako sam napisao koji ti je qrac vise. Ovom gore kojeg spominjes je citav racun za struju 700kw sto znaci da je mozda 300kw na klimu potrosio izmedju 20.1 i 20.2. pa sam tako racunao i da 4 puta vise potrosim bit ce ok. Prvo spominjes da ne trebam svakoga na forumu slusati pa mi sada nabijas na nos sto nisam poslusao onog sto mi je savjetovao dvije klime a ja umjesto njega poslusao profesionalno osoblje iz ecos-a koji su mi kuci dosli i procjenili. Nisam vidio tvoj savjet prije kupovine, ali zato za hejtanje uvijek stignes odvojiti vrijeme. Vidim da si ovdje samo dezurni hejter koji podjebava ljude.
Ps. Kako objasnjavas to sto mi danas nikako nije isla u defrost idiote.
Ustvari nemoj mi nista odgovarati l zavrsio sam s tobom. Vuces me za jezik trebam jos ban dobiti zbog tebe
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#17889 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by baho »

Inverter klima ide u defrost kad zaledi, a ne po unaprijed odredjenom sablonu kao on/off.

Glavni uslov da zaledi je da bude opterecena, tj da mora raditi vecom snagom zbog potrebe prostora koji grije. U takvim okolnostima temperatura vanjskog izmjenjivaca je ispod tacke ledista pa vlaga iz zraka koja se kondezuje na samom izmjenjivacu pocinje da se ledi. Pomognuto i vecim strujanjem zraka, zbog povecane potrebe za energijom koja treba da se preuzme, sve vise vlage se veze i sve brze se nakuplja sve veca kolicina leda.
Kad izmjenjivac kompletno zaledi obrce se proces i ide u defrost.
Nakon defrosta, zbog prostora koji i dalje ima veliku potrebu za energijom, klima ide max snagom i vrlo brzo ponovo ledi. Tako se upada u zacarani krug iz kog je jedini izlaz zagrijati prostor drugim izvorom toplote ili smanjiti zadatu temperaturu kako bi klima modulirala na nizu snagu i podigla temperaturu vanjskog izmjenjivaca iznad tacke ledista, kada ce samo da kondenzuje.
Ovo vazi dok su vanjske temperature 3-5 i vise stepeni iznad nule.
Kad se temperatura vani primakne nuli, vanjski izmjenjivac mora biti hladniji nego okolina kako bi preuzeo energiju. Samim tim neizbjezno je da ledi i da nakon izvjesnog vremena ide u defrost. Koliko cesto zavisiti ce opet od toga kojom snagom uredjaj mora da radi.

Zbog svega navedenog pozeljno je:
Da se klima ne gasi, ako je primarni izvor zagrijavanja.
Ne mijenja zadata temperatura, a pogotovo ne vise od stepen dva.
Da se zada sto niza sobna temperatura, a sto veca podnosljiva brzina fena.
Peugeot2008
Posts: 357
Joined: 04/02/2022 12:48

#17890 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Peugeot2008 »

Baho sve si lijepo napisao, samo u ovu priču treba još da se ubaci i sam klima uređaj. Najlakše rečeno ne pije se rakija a meza makaroni.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#17891 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by emillio estevez »

:koristim 6 klima
Koje naravno ne gledam kako rade a kamoli kad je defrost.
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17892 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

baho wrote: 01/12/2022 01:42 Inverter klima ide u defrost kad zaledi, a ne po unaprijed odredjenom sablonu kao on/off.

Glavni uslov da zaledi je da bude opterecena, tj da mora raditi vecom snagom zbog potrebe prostora koji grije. U takvim okolnostima temperatura vanjskog izmjenjivaca je ispod tacke ledista pa vlaga iz zraka koja se kondezuje na samom izmjenjivacu pocinje da se ledi. Pomognuto i vecim strujanjem zraka, zbog povecane potrebe za energijom koja treba da se preuzme, sve vise vlage se veze i sve brze se nakuplja sve veca kolicina leda.
Kad izmjenjivac kompletno zaledi obrce se proces i ide u defrost.
Nakon defrosta, zbog prostora koji i dalje ima veliku potrebu za energijom, klima ide max snagom i vrlo brzo ponovo ledi. Tako se upada u zacarani krug iz kog je jedini izlaz zagrijati prostor drugim izvorom toplote ili smanjiti zadatu temperaturu kako bi klima modulirala na nizu snagu i podigla temperaturu vanjskog izmjenjivaca iznad tacke ledista, kada ce samo da kondenzuje.
Ovo vazi dok su vanjske temperature 3-5 i vise stepeni iznad nule.
Kad se temperatura vani primakne nuli, vanjski izmjenjivac mora biti hladniji nego okolina kako bi preuzeo energiju. Samim tim neizbjezno je da ledi i da nakon izvjesnog vremena ide u defrost. Koliko cesto zavisiti ce opet od toga kojom snagom uredjaj mora da radi.

Zbog svega navedenog pozeljno je:
Da se klima ne gasi, ako je primarni izvor zagrijavanja.
Ne mijenja zadata temperatura, a pogotovo ne vise od stepen dva.
Da se zada sto niza sobna temperatura, a sto veca podnosljiva brzina fena.
poslusao sam tvoj savjet i upalilo je. prije sam drzao na 25 auto fan i preko noci drzao 20 na tihi rad, kada su problemi poceli dizao sam i na 26,27c pa nije mogla ugrijati, sada drzim na 23.5 i vent na 4 brzini preko noci 22 i vent na 2. najdalja soba 19.5 i ja sam zadovoljan time. sada trosi oko 0.8kw po satu i to mi je ok. problem je bas kao sto kazes bio preopterecenje i taj zacarani krug iz kojeg sam izasao kada sam s drvima grijao do podne, nakon toga sam po tvom savjetu nastimao klimu. jedino to moze objasniti zasto klima danas bolje radi u istim, mozda i gorim uvjetima. Hvala ti na pomoci. Bez tebe bih je i dalje preopterecivao i lajao po forumu ili bih danas opet drva nalozio. Uvjeren sam bio da 5kw klima na moju kvadraturu nije slaba za grijanje do 0c cak i na neizolovanom objektu a vjerujem da ce pomoci i na nizim temp. Drva su spremna za svaki slucaj.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17893 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

@Whitey86
Ja tebi necu spominjati mater i spustati se na tvoj nivo. To samo govori o tebi.

Nisi vidio moj savjet, ali nisi ni od ljudi koji su te savjetovali kao sto je @Emilio Estevez

Jesi li ti zvao te profesionalce sto su ti procijenili i pitao ih sta je problem?
Sigurno nisi, ali si se zaletio na forum da se zalis i da kazes kako ljudi "lazu" da se moze grijati na klimu.

Sta kazes, profesionalno osoblje.
Citiram:
Edit: nisam slusao lika sa foruma nego majstora iz ecos vitez. On mi je predlozio.


I sta ti sad kaze taj profesionalni majstor kad si mu rekao, majstore, majstore, ovo ne grije.

Ovo ne pisem samo tebi, nego i svima ostalim koji ce procitati.

Ako hoces da imas procjenu za grijanje, onda fino platis inzinjera koji ce ti doci i odrediti koliko jedinica, koje snage i gdje ih postaviti.
Onda ti odes u prodavnicu, kupis uredjaje i nadjes servisera za ugradnju.
Posao tvog majstora koji ti je dao procjenu je da pravilno ugradi uredjaj i pusti u rad i uvjeri se da je pravilno postavljen.
To koliko uredjaja tebi treba i koje snage i gdje treba uredjaj da stoji, nije njegov posao niti mora da zna.
Sve mimo toga sto ti kaze i uradi je njegova dobra volja.

Da li ti mislis da taj tvoj majstor ili drugi serviseri, kad ugrade uredjaj, sjede pored njega jedno 5 dana i prate kako radi, kako modulira, kako grije, kako ide u defrost itd.

Rijetki su oni koji to bas vole pa im je to pored posla i hobi i onda prate sve ostale parametre i upoznaju se detaljno sa razlicitim uredjajima.

Da si prvo malo procitao temu, a ne par postova, znao bi ciji savjet trebas poslusati.
Znao bi isto tako kako ide defrost i sve ostalo sto sad znas i jos ne znas.

Ali ne, registrovao si se na forum, postavio par pitanja i u roku 15 dana vec si postao profesionalac koji dijeli savjete.

Grijes neizolovan prostor sa jednom klimom i smanjujes je sa 25c na 20c, kao da manje potrosis, a onda hoces da ti klima odjednom podigne tih 5c kad tebi treba.
I cudno ti sta je problem sto ne moze ugrijati.
Sve sto po noci ustedis, po danu nadoknadis, po principu, zagrijavaj pa hladi.
Sa 23c u dnevnom spustis po noci na 18c i hoces kad ustanes da ti je odmah u dnevnom toplo i da je 23c.
Moze to ali kad zatvoris vrata pa grijes samo dnevni i da klima brze zagrije.
Ali da za sat vremena podigne temperaturu za 5c u svih 50m2 neizolovanog prostora, moze, ali nakon pola dana i kad potrosi 30kwh.

Pomagas potrosila ti klima do sad 360kwh.
Imas srece pa je novembar bio relativno topal.
Za tvojih 50m2 bez dobre izolacije toplotni gubitci su minimum 100w/m2
To je 5kwh x 24h = 120kwh po danu
120kwh x 30 dana = 3600kwh
Neka ti je stalno COP 4
3600kwh : COP4 = 900kwh

Drugi put odvoji vise vremena pa procitaj sta su ljudi pisali, koji dobrovoljno zele da pomognu, a nemoj se praviti pametan kad vidis da nisi.
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17894 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

romim wrote: 01/12/2022 11:28 @Whitey86
Ja tebi necu spominjati mater i spustati se na tvoj nivo. To samo govori o tebi.

Nisi vidio moj savjet, ali nisi ni od ljudi koji su te savjetovali kao sto je @Emilio Estevez

Jesi li ti zvao te profesionalce sto su ti procijenili i pitao ih sta je problem?
Sigurno nisi, ali si se zaletio na forum da se zalis i da kazes kako ljudi "lazu" da se moze grijati na klimu.

Sta kazes, profesionalno osoblje.
Citiram:
Edit: nisam slusao lika sa foruma nego majstora iz ecos vitez. On mi je predlozio.


I sta ti sad kaze taj profesionalni majstor kad si mu rekao, majstore, majstore, ovo ne grije.

Ovo ne pisem samo tebi, nego i svima ostalim koji ce procitati.

Ako hoces da imas procjenu za grijanje, onda fino platis inzinjera koji ce ti doci i odrediti koliko jedinica, koje snage i gdje ih postaviti.
Onda ti odes u prodavnicu, kupis uredjaje i nadjes servisera za ugradnju.
Posao tvog majstora koji ti je dao procjenu je da pravilno ugradi uredjaj i pusti u rad i uvjeri se da je pravilno postavljen.
To koliko uredjaja tebi treba i koje snage i gdje treba uredjaj da stoji, nije njegov posao niti mora da zna.
Sve mimo toga sto ti kaze i uradi je njegova dobra volja.

Da li ti mislis da taj tvoj majstor ili drugi serviseri, kad ugrade uredjaj, sjede pored njega jedno 5 dana i prate kako radi, kako modulira, kako grije, kako ide u defrost itd.

Rijetki su oni koji to bas vole pa im je to pored posla i hobi i onda prate sve ostale parametre i upoznaju se detaljno sa razlicitim uredjajima.

Da si prvo malo procitao temu, a ne par postova, znao bi ciji savjet trebas poslusati.
Znao bi isto tako kako ide defrost i sve ostalo sto sad znas i jos ne znas.

Ali ne, registrovao si se na forum, postavio par pitanja i u roku 15 dana vec si postao profesionalac koji dijeli savjete.

Grijes neizolovan prostor sa jednom klimom i smanjujes je sa 25c na 20c, kao da manje potrosis, a onda hoces da ti klima odjednom podigne tih 5c kad tebi treba.
I cudno ti sta je problem sto ne moze ugrijati.
Sve sto po noci ustedis, po danu nadoknadis, po principu, zagrijavaj pa hladi.
Sa 23c u dnevnom spustis po noci na 18c i hoces kad ustanes da ti je odmah u dnevnom toplo i da je 23c.
Moze to ali kad zatvoris vrata pa grijes samo dnevni i da klima brze zagrije.
Ali da za sat vremena podigne temperaturu za 5c u svih 50m2 neizolovanog prostora, moze, ali nakon pola dana i kad potrosi 30kwh.

Pomagas potrosila ti klima do sad 360kwh.
Imas srece pa je novembar bio relativno topal.
Za tvojih 50m2 bez dobre izolacije toplotni gubitci su minimum 100w/m2
To je 5kwh x 24h = 120kwh po danu
120kwh x 30 dana = 3600kwh
Neka ti je stalno COP 4
3600kwh : COP4 = 900kwh

Drugi put odvoji vise vremena pa procitaj sta su ljudi pisali, koji dobrovoljno zele da pomognu, a nemoj se praviti pametan kad vidis da nisi.
Sto se tice vrijedjanja ti si prvi sisao na taj nivo. sto se tice potrosnje kukao sam jer je mnogo trosila a nije grijala a ne samo zato sto je mnogo trosila. Da je grijala ne bih se uopce javljao na forum i problem je bio pogresan nacin rukovanja klimom. Dobro izvinjavam se sto nisam procitao svih 716 stranica ovog foruma pa sam dosao kukati u nadi da ce mi netko dati dobar savjet i hvala bogu pa postoje ljudi poput baho koji su spremni odvojiti svoje vrijeme da pomognu nekome. ( ti si takodjer spreman odvojiti svoje vrijeme ali na trolanje i hejtanje). sto se tice "profesionalca" nisam mu trazio diplomu na uvid, on ne montira klime, samo je dosao procjeniti i to naplati 50KM koji ti se odbiju okoliko se odlucis kupiti kod njih. sve mi se doimalo profesionalno i tada sam mislio da je ecos malo ozbiljnija firma. Zasto se sada njima ne javim, zato jer im ne vjerujem. Znam koji cu savjet dobiti a znas i ti, da ubacim jos jednu jedinicu a za to pare nemam. Nisi napisao na kojoj temp je toplotni gubitak 100w. mojoj klimi je cop4 na +2. sada trenutno na plus 4 s potrosnjom od 800w odrzava temperaturu s recimo 3.5kw toplotne energije sto je 65w gubitak po m2. pa to je super.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#17895 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by emillio estevez »

Poslije tekme, ću pogledati potrošnju struje za 11 mjesec.
Proizvodnja /potrošnja / vrijednost.
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#17896 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by emillio estevez »

Whitey86 wrote: 01/12/2022 12:43
romim wrote: 01/12/2022 11:28 @Whitey86
Ja tebi necu spominjati mater i spustati se na tvoj nivo. To samo govori o tebi.

Nisi vidio moj savjet, ali nisi ni od ljudi koji su te savjetovali kao sto je @Emilio Estevez

Jesi li ti zvao te profesionalce sto su ti procijenili i pitao ih sta je problem?
Sigurno nisi, ali si se zaletio na forum da se zalis i da kazes kako ljudi "lazu" da se moze grijati na klimu.

Sta kazes, profesionalno osoblje.
Citiram:
Edit: nisam slusao lika sa foruma nego majstora iz ecos vitez. On mi je predlozio.


I sta ti sad kaze taj profesionalni majstor kad si mu rekao, majstore, majstore, ovo ne grije.

Ovo ne pisem samo tebi, nego i svima ostalim koji ce procitati.

Ako hoces da imas procjenu za grijanje, onda fino platis inzinjera koji ce ti doci i odrediti koliko jedinica, koje snage i gdje ih postaviti.
Onda ti odes u prodavnicu, kupis uredjaje i nadjes servisera za ugradnju.
Posao tvog majstora koji ti je dao procjenu je da pravilno ugradi uredjaj i pusti u rad i uvjeri se da je pravilno postavljen.
To koliko uredjaja tebi treba i koje snage i gdje treba uredjaj da stoji, nije njegov posao niti mora da zna.
Sve mimo toga sto ti kaze i uradi je njegova dobra volja.

Da li ti mislis da taj tvoj majstor ili drugi serviseri, kad ugrade uredjaj, sjede pored njega jedno 5 dana i prate kako radi, kako modulira, kako grije, kako ide u defrost itd.

Rijetki su oni koji to bas vole pa im je to pored posla i hobi i onda prate sve ostale parametre i upoznaju se detaljno sa razlicitim uredjajima.

Da si prvo malo procitao temu, a ne par postova, znao bi ciji savjet trebas poslusati.
Znao bi isto tako kako ide defrost i sve ostalo sto sad znas i jos ne znas.

Ali ne, registrovao si se na forum, postavio par pitanja i u roku 15 dana vec si postao profesionalac koji dijeli savjete.

Grijes neizolovan prostor sa jednom klimom i smanjujes je sa 25c na 20c, kao da manje potrosis, a onda hoces da ti klima odjednom podigne tih 5c kad tebi treba.
I cudno ti sta je problem sto ne moze ugrijati.
Sve sto po noci ustedis, po danu nadoknadis, po principu, zagrijavaj pa hladi.
Sa 23c u dnevnom spustis po noci na 18c i hoces kad ustanes da ti je odmah u dnevnom toplo i da je 23c.
Moze to ali kad zatvoris vrata pa grijes samo dnevni i da klima brze zagrije.
Ali da za sat vremena podigne temperaturu za 5c u svih 50m2 neizolovanog prostora, moze, ali nakon pola dana i kad potrosi 30kwh.

Pomagas potrosila ti klima do sad 360kwh.
Imas srece pa je novembar bio relativno topal.
Za tvojih 50m2 bez dobre izolacije toplotni gubitci su minimum 100w/m2
To je 5kwh x 24h = 120kwh po danu
120kwh x 30 dana = 3600kwh
Neka ti je stalno COP 4
3600kwh : COP4 = 900kwh

Drugi put odvoji vise vremena pa procitaj sta su ljudi pisali, koji dobrovoljno zele da pomognu, a nemoj se praviti pametan kad vidis da nisi.
Sto se tice vrijedjanja ti si prvi sisao na taj nivo. sto se tice potrosnje kukao sam jer je mnogo trosila a nije grijala a ne samo zato sto je mnogo trosila. Da je grijala ne bih se uopce javljao na forum i problem je bio pogresan nacin rukovanja klimom. Dobro izvinjavam se sto nisam procitao svih 716 stranica ovog foruma pa sam dosao kukati u nadi da ce mi netko dati dobar savjet i hvala bogu pa postoje ljudi poput baho koji su spremni odvojiti svoje vrijeme da pomognu nekome. ( ti si takodjer spreman odvojiti svoje vrijeme ali na trolanje i hejtanje). sto se tice "profesionalca" nisam mu trazio diplomu na uvid, on ne montira klime, samo je dosao procjeniti i to naplati 50KM koji ti se odbiju okoliko se odlucis kupiti kod njih. sve mi se doimalo profesionalno i tada sam mislio da je ecos malo ozbiljnija firma. Zasto se sada njima ne javim, zato jer im ne vjerujem. Znam koji cu savjet dobiti a znas i ti, da ubacim jos jednu jedinicu a za to pare nemam. Nisi napisao na kojoj temp je toplotni gubitak 100w. mojoj klimi je cop4 na +2. sada trenutno na plus 4 s potrosnjom od 800w odrzava temperaturu s recimo 3.5kw toplotne energije sto je 65w gubitak po m2. pa to je super.
Znači zadovoljan si sa grijanjem?
Lozac
Posts: 47
Joined: 06/01/2016 13:58

#17897 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Lozac »

baho wrote: 01/12/2022 01:42 Inverter klima ide u defrost kad zaledi, a ne po unaprijed odredjenom sablonu kao on/off.

Glavni uslov da zaledi je da bude opterecena, tj da mora raditi vecom snagom zbog potrebe prostora koji grije. U takvim okolnostima temperatura vanjskog izmjenjivaca je ispod tacke ledista pa vlaga iz zraka koja se kondezuje na samom izmjenjivacu pocinje da se ledi. Pomognuto i vecim strujanjem zraka, zbog povecane potrebe za energijom koja treba da se preuzme, sve vise vlage se veze i sve brze se nakuplja sve veca kolicina leda.
Kad izmjenjivac kompletno zaledi obrce se proces i ide u defrost.
Nakon defrosta, zbog prostora koji i dalje ima veliku potrebu za energijom, klima ide max snagom i vrlo brzo ponovo ledi. Tako se upada u zacarani krug iz kog je jedini izlaz zagrijati prostor drugim izvorom toplote ili smanjiti zadatu temperaturu kako bi klima modulirala na nizu snagu i podigla temperaturu vanjskog izmjenjivaca iznad tacke ledista, kada ce samo da kondenzuje.
Ovo vazi dok su vanjske temperature 3-5 i vise stepeni iznad nule.
Kad se temperatura vani primakne nuli, vanjski izmjenjivac mora biti hladniji nego okolina kako bi preuzeo energiju. Samim tim neizbjezno je da ledi i da nakon izvjesnog vremena ide u defrost. Koliko cesto zavisiti ce opet od toga kojom snagom uredjaj mora da radi.

Zbog svega navedenog pozeljno je:
Da se klima ne gasi, ako je primarni izvor zagrijavanja.
Ne mijenja zadata temperatura, a pogotovo ne vise od stepen dva.
Da se zada sto niza sobna temperatura, a sto veca podnosljiva brzina fena.
Mislim da je ovo izuzetno koristan post. Hvala baho. I sam sam imao problema sa defrostom u jutarnjim satima jer sam smanjivao uveče klimu pa je ujutro pojačavao. Posljednjih 2 dana radi konstantno 24 sata na maloj snazi, održava temperaturu i niti jednom nisam primijetio da je išla u defrost. Također, nisam primijetio da je više potrošila radeći konstantno 24h, čak naprotiv.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#17898 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Qler »

Može li onda savjet, dvije klime 12ke, na suprotnim krajevima stana, 69m2, rade 24/7, dnevna temp 23-24 stepena, noćna 19, za sad zadovoljan grijanjem i potrošnjom. Čisto me zanima da li je efikasnije da držim ventilator kao sad na auto i zadana temp, ili da ručno podesim neku brzinu?

Opet, za ova dva mjeseca grijanja sam zadovoljan klimama, čisto da vidim da li griješim sa ovom postavkom, ili može to "pametnije"

Fasada je 10cm stiropor i stolarija nedavno postavljena, 7 komora, tri stakla, na tri mjesta dihtuje, 82mm širina okova...
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#17899 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by isx »

Zadnjih dana niko nema defrost jer nema uslova za to. Baho je napisao izuzetno kvalitetan post.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#17900 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by baho »

Koje postavke klime su najbolje ponajvise diktira prostor u kom se nalaze, vrsta uredjaja i vase licne preferense.

Kad jedan uredjaj grije vise od jedne prosjecne ili manje sobe, osim ako nema udaljeni termometar, nema nacina da zna koja je temperatura na drugoj strani pa samim tim ni kojim nacinom da radi.
Dakle, ako grijete veci prostor, veca brzina fena i podignutija krilca dalje dobacuju i prostor se ujednacenije grije.
Vecom brzinom fena nesto je bolji COP i td.

Malo istrazujte i sami sta je najbolje za vas i vas prostor, ali svakoj promjeni dajte i po nekoliko sati da bi vidjeli efekat.
Medjutim, definitivno izbjegavajte saltanje temperature, kao i temperature od 24° i gore.
Post Reply