Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17851 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

@bilic
Ja sam komentarisao za @isx da bez izolacije grijati 70m2 sa potrosnjom od 7kw do 10kw je prosto nemoguce.

Za @Whitey86 pretpostavljam da ima sensiru ftfx50 pa je u tom, slucaju moguce da potrosi toliko.

Samo mi nije jasno, vidim da ima par, postova na temi i vec je davao savjete drugima sta da kupe itd., a sam sebi nije uradio kako treba :?
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#17852 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by isx »

@romim Rekoh 7-10 kWh je trošila kad su temperature iznad nule bile. Cca 13 kWh vuče na ovim minimalnim minusima. 23° je podešena temperatura, auto fan. Ako laže Onecta, lažem i ja.

Image

Evo jučer i danas

Image
Last edited by isx on 29/11/2022 22:54, edited 1 time in total.
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#17853 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by bumerangss »

Ermin ZM wrote: 29/11/2022 20:39 Uzmes mali konvektor od 1kw i dogrijes navecer po jeftinoj 23-07 tu sobu(ako ti je dvotarifno)
Sad zimi jeftina od 22:00-07:00 i 13:00-16:00

Ljeti je 23:00-08:00 i 14:00-17:00
Nedelja cijeli dan
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#17854 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by baho »

Whitey86 wrote: 29/11/2022 14:46
Whitey86 wrote: 27/11/2022 11:30 Ljudi sta je ovo do prije neko dan mi je klima odlicno grijala, sada kada su magle i kise stigle ne moze da ugrije. Radi se o sensiri 5kw, kat kuce 55 kvadrata, bez tople fasade. Do neki dan i kada je spadala do 3, 4 opet je uspjevala grijati i ostale prostorije, spavaca preko puta dnevnog u koju je uperena klima 21c, druga malo dalja soba 19c, wc 19c. Klima radila na 24c. Danas plus 6 vani klima na 25c, soba preko puta 18.5c, druga soba 17c wc 17c. Pa nisam ocekivao da me grije u minusima ali bar u ovim prijelazima ipak je 11-i mjesec, a vec pocinjem pec na drva koristiti. Prekjucer najgori dan bio vani oko 3-4c, klima potrosila 25 kw a jedino u dnevnom boravku koji ima 20 kvadrata toplo bilo. U defrost uvecer isla par sati svakih 50min i defrost trajao oko 10 min. Iako nemam fasade ocekivao sam da ce do 0c moci grijati. Ipak se obecava nekakvo grijanje i do minus 10. Ovaj mjesec je vec potrosila 360kw s tim da od dvanaest navecer do ujutru u 7 stavim na 20. Ali morat cu to malo podebljati, ne zelim da se budim sa plus 16 u sobi.
Moje iskustvo govori da tko nema izolaciju nek ne nabavlja klimu, pa danas mi od 12h do 14h 4kw potrosila, pa ovo samo ide na gore. Jos je plus 4 vani. A jutros jos uopce zracio nisam da bi manje potrosila, po vazdan mi pici odvlazivac, i opet po sobama plus 17,18. Danas do 14h potrosila 18.5kw pa zar je moguce. Kao da je vani drzim. Stolarija mi je nova i kvalitetna samo tople fasade nema. Kao da mi je kuca od stakla
Uzmi neki termometar, stavi ga na vrh klime, pa potom u krilca izduva klime i izmjeri tacno temperature. Pazi da termometar ne uhvati turbina!
Cime mjeris potrosnju? U tom momentu bi trebalo vidjet koliko klima vuce iz mreze, pa nam to prenesi ovdje.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17855 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

isx wrote: 29/11/2022 17:10
Ja nemam stiropor, grijem cijeli sprat 70 kvadrata, na temperaturama od -2 koliko je bilo prethodnih dana, mašina od 6.4 kW najviše je potrošila 13 kWh za period od 24h.

Prosjek 7-10 kWh. Magla i defrosti voze poprilično struje.
Rekao si druze prosjek 7kw do 10kw.

Ja ne znam kako sa autofan uspijes zagrijati svih 70m2 i podesenom temperaturom na 23c, pogotovo kad je vani - 2c ili vise.

Ne rece imas li uopste neku izolaciju ili je samo gola cigla?

Ako uzmes grubu racunicu da je za prilicno dobro izolovan prostor potrebno 50w/m2.
Onda za tvojih 70m2 treba 3.5kwh
To je za 24h x 3.5kwh = 84kwh
Neka na 0c imas COP 4 to je 84kw :4 = 21kwh

Onda mi nije nikako jasno kako za tvoj prostor bez izolacije treba manje?

Ja imam izolaciju 10cm stiropor i pvc stolariju i grijem 37m2 i za 23 sata potrosio 8.8kw.
Temperatura vani se kretala od - 3c do 3c.
Onda je kod mene nesto do klime.

Image

Zato @Whitey86 sad pomaga, a fino mu covjek cini mi se rekao da za 55m2 potrosi 700kwh.
Ne znam sto sad pomaga i cudi se sto potrosi 25kwh dnevno za vecu kvadraturu.
I fino pitao na forumu i ljudi mu rekli kupi dvije klime, a on nasao "majstora" koji mu je rekao da kupi jednu.
Sad druze nazoves "majstora" i kazes ovo pusta vodu.
A vec si davao savjete drugima, a sam sebe zajebao.
I tako opet sutra neko, procita ono sto si pisao pa se zajebe.

Nije tebi druze do klime, nego do prostora.
Ne znam cim si se prije grijao pa da nisi svjestan koliko ces potrositi i koliko energije ti treba.
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#17856 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by isx »

Pogrešno sam se izrazio, priznajem. 7-10 kWh je vozila kada još nije bilo minusa, kad su jutarnje bile oko 5°, a dnevne one visoke oko 15°. Nemam izolaciju na zidu, standardna fasada iz 90ih, imam samo vrhunsku stolariju, nedavno ubačenu, planiram na proljeće nabaciti minimum 15 cm.

Klima na autofan na onim magluštinama je dosta vozila struju i bila često (svaka 2 sata) u brzim 5 minutnim defrostima, dok evo danas, ni jedan defrost se nije desio.

Ja još eksperimentišem sa klimom, ni sam ne znam da li je bolje fiksnu brzinu staviti ili autofan. Ova klima na najmanjoj brzini ubacuje mnogo zraka.

@Whitey86 da je kupio i dvije, isto bi trošio. Problem je prostor.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17857 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

Ipak imas neku izolaciju, nisu goli zidovi da je samo ciglani blok.
Ne znam za tu tvoju kako se ponasa, ali iz iskustva znam da na autofan uglavnom radi u minimalnoj brzini i grije prostor oko klime, ali slabo salje topao vazduh dalje po kuci.
S obzirom da grijes cijeli sprat ne znam kako uspijes zagrijati ostale prostorije.
Jos ti je zadata temperatura 23c.
Obicno se postavlja visa temperatura i jaci ventilator.
Kad bude jos hladnije moraces dizati temperaturu i brzinu ventilatora da bi ugrijao ostatak kuce.
Ni ti nisi isao sa dvije klime, a trebao si.
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#17858 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by isx »

Na spavanju mi je klima na 22°, quiet mod, do jutra. Najudaljenija soba je na 18.5° u 6 ujutru, na minusu vani, što je za spavanje okej.

Probat ću sa fiksnom brzinom 1-2 par dana pa da vidim kako se ponaša klima i grije li bolje.

Ja sam ubijeđen da ova klima sa vrhunskom izolacijom može da odradi super 70 kvadrata. Sa više klima dobija se komfor u grijanju, a koliko to utiče na potrošnju ne znam. A nisam ni pobornik redanja 5 vanjskih jedinica po fasadi.
Lozac
Posts: 47
Joined: 06/01/2016 13:58

#17859 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Lozac »

Pozdrav narode.
Primijetio sam posljednjih dana kako je zahladnilo da mi ujutro klima cesto ide u defrost. Negdje od 6:00 do cca 10-11h barem 3-4 puta odradi defrost (ne znam da li je to uobicajeno??) i naravno malo teze odrzava i podize temperaturu u tom periodu. Kasnije radi bez pauza cijeli dan. Pretpostavljam da su problem jutarnje magle i povecana vlaznost. Inace sam do sada praktikovao da preko noci malo smanjim temperaturu, a onda ujutro pojacam pa mozda je i to problem sto ujutro radi na visokoj snazi? Nocas sam podesio temperaturu na 25C, neka odrzava zeljenu temperaturu konstantno pa cu vidjeti kako ce se ujutro ponasati kad se ne bude "zalijetala". Ne znam da li negdje grijesim?
Inace, izuzev ovih jutarnjih zastoja, jos uvijek pri ovim temperaturama (0-5 C) sasvim fino grije cca 60-65m2 prostora. Zadana temperatura 25-26C, u kuci u prosjeku 22-23C. Ovih dana trosi oko 12-12,5 kWh na 24 sata.
Fujitsu 12 KMCC
maestro_92
Posts: 15
Joined: 23/10/2021 22:29

#17860 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by maestro_92 »

Pozdrav, planiram kupovati inverter klimu za grijanje 60 kvadrata kuce novije gradnje ali bez izolacije vanjskih zidova, stolarija je nova sa troslojnim staklom, imam stiropor u podu i plafonu po 5cm, mislim da je u podu kvalitetniji čak (glazurni tvrđi?) koliko me sjećanje služi. Živim na prvom spratu dok u prizemlju i potkrovlju niko ne bude, znači ti dijelovi se ne griju. Podno grijanje je razvedeno po citavom spratu, trenutno se grijem na pelet ali zbog neizolovanosti mi treba jako puno (cca tona mjesecno), a i nije neki minus sto znaci da me zagrijavanje kosta 500-600KM mjesecno. Shvatam i da će inverter trošiti dosta ali i sa potrošnjom od 200 KM ja bih bio zadovoljan (a sudeći po iskustvima s foruma faktički je nemoguće da troši toliko).
Savjete tipa da trebam prvo uraditi izolaciju isto razumijem ali mi je to prevelika investicija u ovom trenutku budući da je kuća velika i da mi treba pofino para tako da to otpada trenutno.
Planiram držati temperaturu na 21-22 stepena jer mi to odgovara pa me zanima sljedeće, planiram uzeti 18-ku klimu i u moru ponude ne znam više na šta konkretno da obratim pažnju, cjenovni rang se kreće od 1000KM (Favorit) do malo skupljih (Vox, Vivax, Tesla) pa do najskupljih Japanaca. Čak i od jednog proizvođača ima više cjenovnih rangova za isti tip klime pa se gubim u svim tim pojmovima.
Ako može neko da me uputi na šta da obratim pažnju bio bih mu zahvalan.
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#17861 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by costacurta »

GREE inverter jedna od najjačih mojih investicija :thumbup:
Što je manja vanjska temp ona je učinkovitija. Da se ja pitam ove godine još niti jednu vatru ne bih naložio ali imam ukućane koji su zimogrizni i u augustu se ne bi bunili da su topli radijatori.
Nikad manje ogreva nisam potrošio, a potrošnja el energije za objekat površine 170m2, za inverter i 2 konvertera 200KM.
Tona uglja 270KM i metar drva 140KM. :izet:
Evo rješenja za zagađenje u Tuzli. Pare koje dobiju od ED kao ekološku naknadu usmeriti za subvencioniranje grijanja na el energiju :) . 5M godišnje dovoljno za 3000 domaćinstava. To je smiješna kol energije koju treba proizvest i neznatno dodatno opterrćenje za mrežu.
Al ne lezi vraže
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#17862 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by isx »

costacurta wrote: 30/11/2022 05:39 GREE inverter jedna od najjačih mojih investicija :thumbup:
Što je manja vanjska temp ona je učinkovitija.
Još je ljudi nisu takvu izmislili. Odvadi malo. :mrgreen:
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#17863 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by madesa »

costacurta wrote: 30/11/2022 05:39 GREE inverter jedna od najjačih mojih investicija :thumbup:
Što je manja vanjska temp ona je učinkovitija. Da se ja pitam ove godine još niti jednu vatru ne bih naložio ali imam ukućane koji su zimogrizni i u augustu se ne bi bunili da su topli radijatori.
Nikad manje ogreva nisam potrošio, a potrošnja el energije za objekat površine 170m2, za inverter i 2 konvertera 200KM.
Tona uglja 270KM i metar drva 140KM. :izet:
Evo rješenja za zagađenje u Tuzli. Pare koje dobiju od ED kao ekološku naknadu usmeriti za subvencioniranje grijanja na el energiju :) . 5M godišnje dovoljno za 3000 domaćinstava. To je smiješna kol energije koju treba proizvest i neznatno dodatno opterrćenje za mrežu.
Al ne lezi vraže
vidjet ces kad struja poskupi :D
Ermin ZM
Posts: 1547
Joined: 09/01/2019 18:40

#17864 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Ermin ZM »

maestro_92 wrote: 30/11/2022 01:15 Pozdrav, planiram kupovati inverter klimu za grijanje 60 kvadrata kuce novije gradnje ali bez izolacije vanjskih zidova, stolarija je nova sa troslojnim staklom, imam stiropor u podu i plafonu po 5cm, mislim da je u podu kvalitetniji čak (glazurni tvrđi?) koliko me sjećanje služi. Živim na prvom spratu dok u prizemlju i potkrovlju niko ne bude, znači ti dijelovi se ne griju. Podno grijanje je razvedeno po citavom spratu, trenutno se grijem na pelet ali zbog neizolovanosti mi treba jako puno (cca tona mjesecno), a i nije neki minus sto znaci da me zagrijavanje kosta 500-600KM mjesecno. Shvatam i da će inverter trošiti dosta ali i sa potrošnjom od 200 KM ja bih bio zadovoljan (a sudeći po iskustvima s foruma faktički je nemoguće da troši toliko).
Savjete tipa da trebam prvo uraditi izolaciju isto razumijem ali mi je to prevelika investicija u ovom trenutku budući da je kuća velika i da mi treba pofino para tako da to otpada trenutno.
Planiram držati temperaturu na 21-22 stepena jer mi to odgovara pa me zanima sljedeće, planiram uzeti 18-ku klimu i u moru ponude ne znam više na šta konkretno da obratim pažnju, cjenovni rang se kreće od 1000KM (Favorit) do malo skupljih (Vox, Vivax, Tesla) pa do najskupljih Japanaca. Čak i od jednog proizvođača ima više cjenovnih rangova za isti tip klime pa se gubim u svim tim pojmovima.
Ako može neko da me uputi na šta da obratim pažnju bio bih mu zahvalan.
Nece moc jedna i moras debelo predimenzionirat. Ustvari mogla bi mozda jedna i da uradis sa unutarnje strane vanjske zidove sa 5 cm izolacije. Nije idealno al bolje nego nista. I ako je iznad prazan prostor stakleme vune pobacat, to nije skupa investicija. Inace ce bit jao meni ne mogu da ugriju a bacio sam pare.

Hitachi MOKAI inverter 18ka sa wifi modulom (2.157 KM)
https://www.olx.ba/r/48453354/1311481

Klima uređaj Fujitsu ASYG18LFC inverter 6.3kw grijanje (2.450 KM)
https://www.olx.ba/r/45588608/1311481

Ovako nesto ti treba
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17865 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

bilic wrote: 29/11/2022 22:07
romim wrote: 29/11/2022 18:15 Nesto se tu druze kod tebe ne slaze.

Ili imas neku drugu vrstu izolacije
Ili grijes na 20c
Ili te laze mjerac potrosnje

70m2 bez izolacije, na minus 2c, grijati sa 7kw, puno je.
Moje iskustvo govori da tko nema izolaciju nek ne nabavlja klimu, pa danas mi od 12h do 14h 4kw potrosila, pa ovo samo ide na gore.
OVO BOLDIRANO DIO NJEGOVOG TEKSTA ..
Pa ta klima po njegovom za 2 sata potrošila 4 kw ( 2kw na sat ) :-)
a ona ne može to potrošiti ni da su svi prozori otvoreni jer je njen maximum 1,4 kw
ZNAČI MOGLA JE SA OTVORENIM PROZORIMA POTROŠITI 2,8 KW a ne 4. :-)
-
Dobro si ti nešto se ovdje ne slaže . :thumbup: :thumbup:
Ili nam šuplju baca na ovu temu ... :run:
ne znam kako sliku postaviti. Uglavnom potrosila je od 8 do 10 3.4, od 10 do 12 3.2 i od 12 do 14 3.9 sto je iznad tih 1.4 po satu i sad mi kazi gdje si ti procitao da trosi max 1.4. i ovaj gore sto je pisao mislio je na lika koji grije 70 kvadrata s 10kw a ne na mene. uglavnom ako mi i dalje ne vjerujes rado cu ti na viber poslati sliku
Peugeot2008
Posts: 357
Joined: 04/02/2022 12:48

#17866 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Peugeot2008 »

Ermin ZM wrote: 30/11/2022 08:40
maestro_92 wrote: 30/11/2022 01:15 Pozdrav, planiram kupovati inverter klimu za grijanje 60 kvadrata kuce novije gradnje ali bez izolacije vanjskih zidova, stolarija je nova sa troslojnim staklom, imam stiropor u podu i plafonu po 5cm, mislim da je u podu kvalitetniji čak (glazurni tvrđi?) koliko me sjećanje služi. Živim na prvom spratu dok u prizemlju i potkrovlju niko ne bude, znači ti dijelovi se ne griju. Podno grijanje je razvedeno po citavom spratu, trenutno se grijem na pelet ali zbog neizolovanosti mi treba jako puno (cca tona mjesecno), a i nije neki minus sto znaci da me zagrijavanje kosta 500-600KM mjesecno. Shvatam i da će inverter trošiti dosta ali i sa potrošnjom od 200 KM ja bih bio zadovoljan (a sudeći po iskustvima s foruma faktički je nemoguće da troši toliko).
Savjete tipa da trebam prvo uraditi izolaciju isto razumijem ali mi je to prevelika investicija u ovom trenutku budući da je kuća velika i da mi treba pofino para tako da to otpada trenutno.
Planiram držati temperaturu na 21-22 stepena jer mi to odgovara pa me zanima sljedeće, planiram uzeti 18-ku klimu i u moru ponude ne znam više na šta konkretno da obratim pažnju, cjenovni rang se kreće od 1000KM (Favorit) do malo skupljih (Vox, Vivax, Tesla) pa do najskupljih Japanaca. Čak i od jednog proizvođača ima više cjenovnih rangova za isti tip klime pa se gubim u svim tim pojmovima.
Ako može neko da me uputi na šta da obratim pažnju bio bih mu zahvalan.
Nece moc jedna i moras debelo predimenzionirat. Ustvari mogla bi mozda jedna i da uradis sa unutarnje strane vanjske zidove sa 5 cm izolacije. Nije idealno al bolje nego nista. I ako je iznad prazan prostor stakleme vune pobacat, to nije skupa investicija. Inace ce bit jao meni ne mogu da ugriju a bacio sam pare.

Hitachi MOKAI inverter 18ka sa wifi modulom (2.157 KM)
https://www.olx.ba/r/48453354/1311481

Klima uređaj Fujitsu ASYG18LFC inverter 6.3kw grijanje (2.450 KM)
https://www.olx.ba/r/45588608/1311481

Ovako nesto ti treba
Ovu druga je za tebe što ti je Ermin predložio. Lijepo modulira i ljudi se hvale sa njom.
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17867 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

romim wrote: 29/11/2022 22:29 @bilic
Ja sam komentarisao za @isx da bez izolacije grijati 70m2 sa potrosnjom od 7kw do 10kw je prosto nemoguce.

Za @Whitey86 pretpostavljam da ima sensiru ftfx50 pa je u tom, slucaju moguce da potrosi toliko.

Samo mi nije jasno, vidim da ima par, postova na temi i vec je davao savjete drugima sta da kupe itd., a sam sebi nije uradio kako treba :?
stvarno sam bio prezadovoljan do defrosta i mislio sam da prema vlastitom iskustvu mogu dati savjet. Naravno da cu savjete nastavljati davati kako budem skupljao iskustvo
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17868 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

baho wrote: 29/11/2022 23:00
Whitey86 wrote: 29/11/2022 14:46

Moje iskustvo govori da tko nema izolaciju nek ne nabavlja klimu, pa danas mi od 12h do 14h 4kw potrosila, pa ovo samo ide na gore. Jos je plus 4 vani. A jutros jos uopce zracio nisam da bi manje potrosila, po vazdan mi pici odvlazivac, i opet po sobama plus 17,18. Danas do 14h potrosila 18.5kw pa zar je moguce. Kao da je vani drzim. Stolarija mi je nova i kvalitetna samo tople fasade nema. Kao da mi je kuca od stakla
Uzmi neki termometar, stavi ga na vrh klime, pa potom u krilca izduva klime i izmjeri tacno temperature. Pazi da termometar ne uhvati turbina!
Cime mjeris potrosnju? U tom momentu bi trebalo vidjet koliko klima vuce iz mreze, pa nam to prenesi ovdje.
potrosnju mjerim aplikacijim onecta daikin ajde probat cu i to, imam laserski termometar koji mjeri do 42 pa nekad izmjerim na krilcima i cesto bude high oznaka sto znaci da je iznad 42
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17869 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

romim wrote: 29/11/2022 23:13
isx wrote: 29/11/2022 17:10
Ja nemam stiropor, grijem cijeli sprat 70 kvadrata, na temperaturama od -2 koliko je bilo prethodnih dana, mašina od 6.4 kW najviše je potrošila 13 kWh za period od 24h.

Prosjek 7-10 kWh. Magla i defrosti voze poprilično struje.
Rekao si druze prosjek 7kw do 10kw.

Ja ne znam kako sa autofan uspijes zagrijati svih 70m2 i podesenom temperaturom na 23c, pogotovo kad je vani - 2c ili vise.

Ne rece imas li uopste neku izolaciju ili je samo gola cigla?

Ako uzmes grubu racunicu da je za prilicno dobro izolovan prostor potrebno 50w/m2.
Onda za tvojih 70m2 treba 3.5kwh
To je za 24h x 3.5kwh = 84kwh
Neka na 0c imas COP 4 to je 84kw :4 = 21kwh

Onda mi nije nikako jasno kako za tvoj prostor bez izolacije treba manje?

Ja imam izolaciju 10cm stiropor i pvc stolariju i grijem 37m2 i za 23 sata potrosio 8.8kw.
Temperatura vani se kretala od - 3c do 3c.
Onda je kod mene nesto do klime.

Image

Zato @Whitey86 sad pomaga, a fino mu covjek cini mi se rekao da za 55m2 potrosi 700kwh.
Ne znam sto sad pomaga i cudi se sto potrosi 25kwh dnevno za vecu kvadraturu.
I fino pitao na forumu i ljudi mu rekli kupi dvije klime, a on nasao "majstora" koji mu je rekao da kupi jednu.
Sad druze nazoves "majstora" i kazes ovo pusta vodu.
A vec si davao savjete drugima, a sam sebe zajebao.
I tako opet sutra neko, procita ono sto si pisao pa se zajebe.

Nije tebi druze do klime, nego do prostora.
Ne znam cim si se prije grijao pa da nisi svjestan koliko ces potrositi i koliko energije ti treba.
halo pametnjakovicu bio bih sretan i da 1000kw potrosi sto bi bilo 200KM samo da mi je toplo a potrosit ce i vise a nece mi biti toplo. ovdje se radi o jedanaestom mjesecu i plus 3,4 prosjecnoj dnevnoj temperaturi i nitko nije pisao da mu klima na ovakvim uvjetima toliko trosi, cak i oni koji navodno 70 kvadrata bez izolacije griju. Inace sam do neki dan bio prezadovoljan klimom ali kako su defrosti krenuli nema vise grijanja s klimom. Problem je sto nisam znao da ce mi klima ovako cesto u defrost ici pa ne moze ugrijati. razlog cestog defrosta eto kako mi je netko na ovom forumu napisao je sto klima radi na maksimumu pa brze ledi. Sad se mogu hebat jer nisam znao da vec na plus tri svaki sat u defrost ide. nisam vidio da mi je netko pisao da kupim dvije klime niti da ce preko 700 trositi. moja ocekivanja za januar i februar su svakako oko 1000 bila
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#17870 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by baho »

@Whitey86 izmjeri kako sam ti rekao da se vidi da li klima radi punim kapacitetom. Postoji mogucnost da cijevi nisu dobro pertlovane i da gubi freon, a samim tim i kapacitet grijanja.
Takodje stavi fen na max dok to radis. I inace da bi se prostor sto ravnomjernije ugrijao fen treba da bude na sto vrcoj podnosljivoj brzini, a krilca pod uglom od nekih 45°.
Whitey86
Posts: 56
Joined: 10/06/2022 18:20

#17871 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Whitey86 »

baho wrote: 30/11/2022 13:48 @Whitey86 izmjeri kako sam ti rekao da se vidi da li klima radi punim kapacitetom. Postoji mogucnost da cijevi nisu dobro pertlovane i da gubi freon, a samim tim i kapacitet grijanja.
Takodje stavi fen na max dok to radis. I inace da bi se prostor sto ravnomjernije ugrijao fen treba da bude na sto vrcoj podnosljivoj brzini, a krilca pod uglom od nekih 45°.
trenutno je poprilicno toplo u kuci. Iznad klime je bilo 26.3 a na krilcima 41.1. klima nastimana na 25. na aplikaciji pokazuje da je u prostoriji 27C. termostat u sobi pokazuje 24. Do 11h sam lozio drva a i spremalo se na stednjaku koji je u kuhinji u sastavu dnevnog boravka. Nije puno ni potrosila, od 12 do 1 (0.6kw)od 1 do 2 (0.8kw). Mozda bih to trebao probati u ekstremnijim uvjetima kada mora dati maksimum ili je i ovo neki dokaz da je sve u redu ili nije u redu s njom
edit: poslusao sam tvoj savjet, stavio sam puhanje na max (do sada je bilo auto)
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#17872 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by Benjamin1994 »

Velika kvadratura, pregrade itd, na jednu klimu mora biti fan haman na max, i veca temperatura. Kod mene je grijala prosle godine jedna klima, jeste da izolacija ima, ali sam je forsirao sa vecim fanom, da dobaci sto dalje i vise zraka izmjesa. Sad kad upalim obje na 3 fan, i temperaturu 24 ne mogu da izdrzim, manta mi se od toplote..
User avatar
mirota
Posts: 2181
Joined: 11/01/2018 11:42

#17873 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by mirota »

Whitey86 wrote: 30/11/2022 14:30
baho wrote: 30/11/2022 13:48 @Whitey86 izmjeri kako sam ti rekao da se vidi da li klima radi punim kapacitetom. Postoji mogucnost da cijevi nisu dobro pertlovane i da gubi freon, a samim tim i kapacitet grijanja.
Takodje stavi fen na max dok to radis. I inace da bi se prostor sto ravnomjernije ugrijao fen treba da bude na sto vrcoj podnosljivoj brzini, a krilca pod uglom od nekih 45°.
trenutno je poprilicno toplo u kuci. Iznad klime je bilo 26.3 a na krilcima 41.1. klima nastimana na 25. na aplikaciji pokazuje da je u prostoriji 27C. termostat u sobi pokazuje 24. Do 11h sam lozio drva a i spremalo se na stednjaku koji je u kuhinji u sastavu dnevnog boravka. Nije puno ni potrosila, od 12 do 1 (0.6kw)od 1 do 2 (0.8kw). Mozda bih to trebao probati u ekstremnijim uvjetima kada mora dati maksimum ili je i ovo neki dokaz da je sve u redu ili nije u redu s njom
edit: poslusao sam tvoj savjet, stavio sam puhanje na max (do sada je bilo auto)

sto toliko pregrijavas prostor ??? msm 22 je sasvim dovoljno....
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#17874 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by costacurta »

madesa wrote: 30/11/2022 07:01
costacurta wrote: 30/11/2022 05:39 GREE inverter jedna od najjačih mojih investicija :thumbup:
Što je manja vanjska temp ona je učinkovitija. Da se ja pitam ove godine još niti jednu vatru ne bih naložio ali imam ukućane koji su zimogrizni i u augustu se ne bi bunili da su topli radijatori.
Nikad manje ogreva nisam potrošio, a potrošnja el energije za objekat površine 170m2, za inverter i 2 konvertera 200KM.
Tona uglja 270KM i metar drva 140KM. :izet:
Evo rješenja za zagađenje u Tuzli. Pare koje dobiju od ED kao ekološku naknadu usmeriti za subvencioniranje grijanja na el energiju :) . 5M godišnje dovoljno za 3000 domaćinstava. To je smiješna kol energije koju treba proizvest i neznatno dodatno opterrćenje za mrežu.
Al ne lezi vraže
vidjet ces kad struja poskupi :D
Samo ka'Em.
Nemam nikakve aplikacije, već stanje na satu pomnoženo sa kf se slaže sa računom.
Da Alah nagradi ko god Hin napravi :thumbup:
Nek' poskupi i 100KM opet jeftinije duplo nego pelet :D
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#17875 Re: Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by romim »

Whitey86 wrote: 30/11/2022 13:19
halo pametnjakovicu bio bih sretan i da 1000kw potrosi sto bi bilo 200KM samo da mi je toplo a potrosit ce i vise a nece mi biti toplo. ovdje se radi o jedanaestom mjesecu i plus 3,4 prosjecnoj dnevnoj temperaturi i nitko nije pisao da mu klima na ovakvim uvjetima toliko trosi, cak i oni koji navodno 70 kvadrata bez izolacije griju. Inace sam do neki dan bio prezadovoljan klimom ali kako su defrosti krenuli nema vise grijanja s klimom. Problem je sto nisam znao da ce mi klima ovako cesto u defrost ici pa ne moze ugrijati. razlog cestog defrosta eto kako mi je netko na ovom forumu napisao je sto klima radi na maksimumu pa brze ledi. Sad se mogu hebat jer nisam znao da vec na plus tri svaki sat u defrost ide. nisam vidio da mi je netko pisao da kupim dvije klime niti da ce preko 700 trositi. moja ocekivanja za januar i februar su svakako oko 1000 bila
Na tvoj prvi post, covjek ti napisao da kupis dvije klime.
Image

Za potrosnju ti je covjek rekao da trosi 700kwh, a ima izolaciju.
Sta si ti mislio koliko ce trositi tebi bez izolacije.
Image

U junu kad si davao drugima savjete, ne znam da li si imao klimu i montiranu, a i ako jesi, sigurno nisi imao nikakvo iskustvo.
Image

Ako si citao, ako si pitao, trebao si skontati sta ce biti.
Tako kako povrsno pises ti i pojedini bez iskustva, zato i dolazi do ovog pomaganja.
Ti jos klimu nisi ni ugradio, a covjeku dajes savjet sta ce kupiti, gdje ce postaviti i garantujes da ce dobro grijati.

Ko je sad tu pametnjakovic?

Evo vidis ovog sto grije 170m2 sa jednom klimom i dva konektora.
Ali ne objasni ljudima fino da uporedo lozi i drva.
I onda to neko procita i zaleti se hoce i on da grije sa klimom 170m2 i da nista ne trosi.

Edit: To sto si bio zadovoljan do defrosta nema veze sa defrostom nego sa vanjskom temperaturom.
Dok je vani bilo toplije i ti bio zadovoljan.
Kad je vani temperatura opala na 0c ti poceo pomagati.
Znaci losa izolacija i klima ne moze da ugrije.
Last edited by romim on 30/11/2022 15:17, edited 1 time in total.
Post Reply