Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
adana
Posts: 3
Joined: 15/12/2009 13:48

#1 Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Post by adana »

Q: "Koju Inverter klimu kupiti za grijanje?"

A: Klime japanskih proizvodjaca su uvijek primarni i najbolji odabir
- Daikin
- Mitsubishi
- Fujitsu
- Toshiba

Q: "Ali ima ih toliko puno, koju odabrati za stan od X m2?"

A: X m2 ne znaci nista puno, sredstvo za grijanje se kupuje po: a) vremenskim uslovima podrucja ; b) toplotnim gubicima objekta (izolacija da/ne, stolarija nova/stara itd...) ; c) personalnom zeljom za temperaturom prostorije (21C ili 25C nije isto)

Neki od top modela gore nabrojanih proizvodjaca :

A Grade:

- Daikin: FTXM25R (2.5kW) / FTXM35R (3.5kW) - Daikin Perfera
- Fujitsu: AOYG09LTC (2.5kW) / AOYG12LTC (3.5kW) - LT Serija
- Mitsubishi: MUZ-LN25VG2 (2.5kW) / MUZ-LN35VG2 (3.5kW) - LN Serija
- Toshiba: RAS-10PAVPG (2.5kW) / RAS-13PAVPG (3.5kW) - Super Daiseikai 9

B Grade:

- Daikin: FTXP/RXP25 (2.5kW) / FTXP/RXP35 (3.5kW) - Daikin Comfora
- Fujitsu: ASYG09LUC (2.5kW) / ASY12LUC (3.5kW) / ASYG09LMCE (2.5kW) / ASYG12LMCE (3.5kW) - LUCA & LMCE
- Mitsubishi: MUZ-AP25VG (2.5kW) / MUZ-AP35VG (3.5kW) - AP Serija
- Toshiba: RAS-10J2AVSG-E (2.5kW) / RAS-13J2AVSG-E (3.5kW) - Shorai Edge

C Grade

- Daikin: ...
- Fujitsu: ...
- Mitsubishi: ...
- Toshiba: ...


Q: "Ali ja sam cuo da je X brand najbolji, imam njihov TV i frizider i rade odlicno"

A: Neki od odlicnih modela klima uredjaja za grijanje drugih, ne-japasnkih, proizvadjaca za koje garantuju korisnici istih:

- GREE ....
- HiSense ....
- Vivax ....
skyspy
Posts: 172
Joined: 20/04/2006 14:30
Location: Travnik

#2 grijanje na struju , da ili ne....?

Post by skyspy »

Ovako , nedavno sam uselio u novi stan , oko 65 kvadrata , pa me sad zanima da mi neko kaze iz iskustva koliko bi kostalo da se grijem na TA pec , ovde su drva oko 65- 70 maraka , a sumnjam da bi mi moglo biti 8 metara , onda s druge sreane nisam cijeli dan u kuci , samo poslije 3 sata , tako da sam poceo da razmisljam o TA peci ..svi savjeti , i prijedlozi dobro dosli , hvala.
User avatar
starii
Posts: 3297
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by starii »

kupi banovicki cumur :bih:
SA 071
Posts: 3243
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#4 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by SA 071 »

Pa od aparata za grijanje na struju klima sa inverterom ti je najekonomičnija opcija. TA pec je najstarija i najneekonomicnija varijanta.

Klima od 3,5 kW daje gotovo istu toplotnu energiju kao TA pec 4, ali troši svega 1,1 kW, dok ta TA pec trosi 4 kW. Fol je u koeficijentima. Kod TA peci je on 1 (1 kW struje=1kW toplotne energije) a kod klima uredjaja je taj koeficijent oko 3, zavisno od kvaliteta i proizvodjaca klima uredjaja.

Dalje prednosti su sto klima za kratko vrijeme postigne toplotu i ravnomjerno ugrije prostoriju, za razliku od TA peci koja grije oko sebe. Nedostatak joj je visoka nabavna cijena.

Ako ces grijati stan tek iza 3-4 popodne, ni potrosnja struje ne bi trebala biti toliko velika. Npr. imas u stanu 2 klima uredjaja ili split sistem i klime su stalno upaljene od 4 popodne do 6 ujutro i neka je dnevna potrosnja 20-tak kW (mjesecno oko 600-700 kW). To te u parama izadje nekih 90-100 KM. Ima dana kada nema potrebe za klimom ili su one manje, palis je kada hoces, gasis isto tako, nema prljanja...
hare_shegrt
Posts: 15
Joined: 30/08/2010 09:42

#5 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by hare_shegrt »

Evo i ja planiram da kupim radijatore na struju, cuo sam od jefnog covjeka da su pravo dobri, malo trose a griju odlicno. Za stan od nekih 50 i nesto kvadrata struje zimi dolazi oko 150 KM. Ako ima neko jos iskustvo s tim, neka napise.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#6 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Tranquilizer »

ako nisi u stanu od 8 do 3 onda ti TA pec nije dobra varijanta, bolje pogledaj malo konvektore, po meni je to super varijanta a imaju i opciju programiranja pa ih naštimaš da rade od 3 do 12 recimo...kod TA peci je dobro što ih možes koristiti po jeftinoj tarifi struje ali opet šta ce ti to ako nisi kuci :razz: :razz: :razz:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#7 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nosara »

SA 071 wrote:Pa od aparata za grijanje na struju klima sa inverterom ti je najekonomičnija opcija. TA pec je najstarija i najneekonomicnija varijanta.

Klima od 3,5 kW daje gotovo istu toplotnu energiju kao TA pec 4, ali troši svega 1,1 kW, dok ta TA pec trosi 4 kW. Fol je u koeficijentima. Kod TA peci je on 1 (1 kW struje=1kW toplotne energije) a kod klima uredjaja je taj koeficijent oko 3, zavisno od kvaliteta i proizvodjaca klima uredjaja.

Dalje prednosti su sto klima za kratko vrijeme postigne toplotu i ravnomjerno ugrije prostoriju, za razliku od TA peci koja grije oko sebe. Nedostatak joj je visoka nabavna cijena.

Ako ces grijati stan tek iza 3-4 popodne, ni potrosnja struje ne bi trebala biti toliko velika. Npr. imas u stanu 2 klima uredjaja ili split sistem i klime su stalno upaljene od 4 popodne do 6 ujutro i neka je dnevna potrosnja 20-tak kW (mjesecno oko 600-700 kW). To te u parama izadje nekih 90-100 KM. Ima dana kada nema potrebe za klimom ili su one manje, palis je kada hoces, gasis isto tako, nema prljanja...
:lol:
skyspy
Posts: 172
Joined: 20/04/2006 14:30
Location: Travnik

#8 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by skyspy »

Uglavnom bi boravio u stanu pola dana , ako bi racuni za struju bili ( samo za grijanje ) oko 100 maraka onda bi to bilo prihvatljivo . A to sa tim radijatorima na struju nisam bas upoznat sa tim mada sam cuo da ih neki koriste , ali to je cini mi se ipak nesto slabije jer moze da grije manji prostor ( oni mali pokretni radijatori ). Ako ima ko kakav link neka nabaci , da se malo informisemo.
MC_82
Posts: 154
Joined: 11/08/2006 11:26

#9 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by MC_82 »

ja se grijem na struju. imam 2 radijatora, konvektora, mislim da je atlantic marka+grijalica u kupatilu. grijem po potrebi (dok boravim u stanu, poslije posla i tokom noći) stan od 36 m2. struje mi dođe 30-40km više nego inače, ovisno od temperatue vani, s tim da je stolarija dobra i nema puno vanjskih zidova (mali gubici toplotne energije). kada upekne minus onda grijem cijeli dan, samo smanjim na termostatu i tako održavam ugodnu temperaturu.
prije odluke o grijanju ja sam sve bacio na papir i na kraju skontao da mi je puno isplativije kupiti ovakva 2 radijatora (oko 300KM) i pola godine plaćati u prosjeku 35KM više struje nego inače nego da ugradim centralno grijanje na plin (investicija cca 3500KM za moj stan) + svaki mjesec plaćati plin, sumnjam da bi mi moglo biti 30KM plina mjesečno. iz aviona se vidi šta je isplativije. naravno opet kažem, imam sreću što nemam puno vanjskih zidova i dobra je stolarija, još kada na zgradi urade termofasadu (čuo sam da se to planira) biće još manji troškovi grijanja.

evo ovdje imaš više info http://www.nobel.ba/atlantic-heating/atlantic/
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#10 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nosara »

skyspy wrote:Uglavnom bi boravio u stanu pola dana , ako bi racuni za struju bili ( samo za grijanje ) oko 100 maraka onda bi to bilo prihvatljivo . A to sa tim radijatorima na struju nisam bas upoznat sa tim mada sam cuo da ih neki koriste , ali to je cini mi se ipak nesto slabije jer moze da grije manji prostor ( oni mali pokretni radijatori ). Ako ima ko kakav link neka nabaci , da se malo informisemo.
U Bosni, zimi, MORAS grijat 16 sati dnevno, ako sebi mislis dobro, bez obzira da li si ili nisi u stanu... :-)

Uljni radijator je ok, imam jedan, malo trosi, dobro grije...

Izmedju TA peci i klime, sto se grijanja tice, bolja je TA pec jer akumulira toplotu... Napunis je po noci, a grije cijeli dan...

Dakle, zimi stalno, barem 16 sati, moras imat neki izvor toplote ON u stanu, jer ces inace imat veci trosak...

zamisli na -10 koliko se stan ishladi za samo par sati... Onda to treba ugrijat...
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#11 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by LaCici »

Znaci isplati se? Odlicno, ja planiram uskoro kupiti te konvektore, vidjela sam ih u Merkuru i izracunala sam da mi za dvije sobe i kuhinju treba za njih oko 700 KM. Koliko sam ja skontala to ima nosace i zakaci se na zid. U svakom slucaju se isplati vise nego plin, jer je plin bezobrazno skup.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#12 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by valter.ba »

Da li se neko bavio ozbiljno matematikom kao egzatnom naukom po ovom pitanju :-) Bilo bi super preci sa plinskog grijanja na ove atlantik konvektore ili klimu sa inverterom ali definitivno mi je kao laiku tesko doci do egzaktne racunice sta se vise isplati. Volio bih da se neki strucnjak ukljuci u diskusiju i da zanemarujuci pocetna ulaganja i komparacije sa plinskim ili etaznim grijanjem, obracuna samo vrijednost isporucenih kalorija navedenih nacina grijanja.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#13 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zateznistub »

Najskuplji vid grijanja je grijanje na el. energiju, Konvertori a ne konverktori su vrlo los izbor zbog male grejne porvsine. sto se klime tice i ona ima manu jer je prvenstveno namjenjena za hlađenje, pogledaj user manual ako imas kakvu klimu. Znaci svaki uređaj koji sluzi za grijanje a radi na el. energiju u sebi ima grijac a svaki grijac je najveci potrosac el. energije. Kolegica koja radi samnom je imala el. kotao sa kojim je grijala citav stan, do rata je izdvajala citvu svoju platu a radila je u energoinvestu (dipl.ing.el). nakon rata je presla na plin sto ti od srca savjetujem jer je najrentabilniji.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#14 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nosara »

zateznistub wrote:Najskuplji vid grijanja je grijanje na el. energiju, Konvertori a ne konverktori su vrlo los izbor zbog male grejne porvsine. sto se klime tice i ona ima manu jer je prvenstveno namjenjena za hlađenje, pogledaj user manual ako imas kakvu klimu. Znaci svaki uređaj koji sluzi za grijanje a radi na el. energiju u sebi ima grijac a svaki grijac je najveci potrosac el. energije. Kolegica koja radi samnom je imala el. kotao sa kojim je grijala citav stan, do rata je izdvajala citvu svoju platu a radila je u energoinvestu (dipl.ing.el). nakon rata je presla na plin sto ti od srca savjetujem jer je najrentabilniji.
Plin je bio rentabilan do rata... Sada je od plina skuplje jedino grijanje na djevicansko maslinovo ulje... :-)

Struja je ok, ako vec nema centralno, ali ne klime, konvertori, kurci-palci, vec TA peci, uljni radijatori i slicne zajebancije...
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#15 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by valter.ba »

Ipak nisu ni konvertori a niti konverktori vec KONVEKTORI kako sam i napisao :) Interesantno je ovo sto si napisao ali moramo uzeti u obzir da je tehnika od vremena Energoinvesta mnooogo napredovala i da se sistemi svakodnevno usavrsavaju a iskoristivost energije povecava.Hvala na sugestijama svakako. Ima li jos neko iskustava :D?
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#16 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by beautyfool »

Imam ja u kuci razvedeno grijanje preko radijatora na struju, nebih nikome preporucila, kao prvo struja nema tu jacinu i ne ostvaruje toplotu kao plin a drugo cijena je preskupa. Sto se tice TA pec ako je prostorija manja onda sto da ne, jer ona zadrzava toplinu i koliko znam ne trosi puno struje.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#17 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nosara »

valter.ba wrote:Ipak nisu ni konvertori a niti konverktori vec KONVEKTORI kako sam i napisao :) Interesantno je ovo sto si napisao ali moramo uzeti u obzir da je tehnika od vremena Energoinvesta mnooogo napredovala i da se sistemi svakodnevno usavrsavaju a iskoristivost energije povecava.Hvala na sugestijama svakako. Ima li jos neko iskustava :D?
Sta je pjesnik hotio rec...? :-)
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#18 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zateznistub »

valter.ba wrote:Ipak nisu ni konvertori a niti konverktori vec KONVEKTORI kako sam i napisao :) Interesantno je ovo sto si napisao ali moramo uzeti u obzir da je tehnika od vremena Energoinvesta mnooogo napredovala i da se sistemi svakodnevno usavrsavaju a iskoristivost energije povecava.Hvala na sugestijama svakako. Ima li jos neko iskustava :D?
Me energoinvest sam naveo cisto da steknes osjecaj kolika joj je plata bila a citava je isla na grijanje. Za ono majke mi htjedoh napisati konvektori ali prsti sami odletili pogresno. Tehnika, tacno je, ide naprijed ali grijac osta grijac vjeruj mi. Za ovu sto kaze da TA peci ne trose puno, itekako vuku struju ali je istina da i zadrzavaju toplotnu energiju. Jos samo ovo, bez mase nema grijanja, nema toplote pa koji god da je izvor iste. Ako si "pri šutu" sa lovom ipak instaliraj plinski bojler (naravno ako imas pristup plinu), Imas toplu vodu za kupanje, grijanje a boga mi i kuhanje ako imas plin/struja sporet. Tako da struju trosis malte ne na sijalice
skyspy
Posts: 172
Joined: 20/04/2006 14:30
Location: Travnik

#19 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by skyspy »

Hmmm svakakvih misljenja ima , svakakvih ..
Evo sad sam malo nesto gledo te Konvektore pa me zanima da li to grije dobro , mislim onako su lijepi za oko , ako neko ima jos kakva iskustva sa tim , pohvale , pokude neka kaze , ali samo iz iskustva , nista rekla- kazala ..hvala
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#20 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by shape of despair »

Mi se grijemo na TA peći,i to dvije jedna četvorka i jedna dvojka (valjda su te).Palimo samo naveče po jeftinoj i za grijanje nam ode oko 100KM mjesečno.Zimi nam je račun oko 160KM ukupno,a ljeti nikad preko 50
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#21 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mayab »

Za ugrijati 65 m2 ti treba barem 6,5 kw instalirane snage!
Kad bi to bila jedna i li dvije prostorije, mozda bi TA peci bile dobro rjesenje, isto se odnosi i na klima uredjaj, ali sta je sa kupatilom, valja i njega ugrijati i drzati ugrijanim.Moja preporuka je neki sistem centralnog grijanja, gdje se sve prostorije mogu grijati
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#22 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by semmy »

mi se grijemo (kuhamo i imamo toplu vodu ) na propan-butan, zakupili cisternu koja stoji iza kuce...napunili je prosle god u septembru ( napunili oko 1500l ) i jos nismo sve potrosili...grijali cijelu zimu po 16h dnevno....
preporucujem svima koji zive u kuci jer je najjeftinija varijanta i nema zahebancije oko lozenja i nestanka plina :D
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#23 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nera18 »

moje iskustvo... stan od 75 m2 s tim da se jedna soba, hodnik i kupatilo ne griju- grijanje na ta peci, dvije, vecu i manju... -mjesecni racuni oko 200 KM i ne ugrijes se...
dovedes se u situaciju da ukljucis jos jedan uljani radijator i dosegnes racune i do 350 KM :D
prosle godine sam umanjila jednu pec i zamjenila je konvektorom... racuni su dolazili do 150 KM s tim da mi je sob a puno toplija nego ranije bila...
s njima se mozes pristojno ugrijati z amanj epare od ta peci, ako kupis odgovarajuce i primjerene velicine, tj podesis snagu na osnovu prostorija
sierra1712
Posts: 119
Joined: 05/10/2005 09:31

#24 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by sierra1712 »

Definitivno se isplati ako dobro iskalkulises sta odabrati to jest koju vrstu uredjaja..neko spomenu klima uredjaj koji se koristi za grijanje...licno klimu koristim samo za rashladjivanje i eventualno kao dodatni izvor zagrijavanja a nikako kao primarni.Ja sam prije 7 godina ugradio konvektore od firme Nobel atlantic iz Mostara.Bio sam skeptican prije ugradnje i tokom prve zime koristenja istih uglavnom zbog predrasuda.Medjutim,moje iskustvo sa ovim konvektorima je fantasticno.Da napomenem zivim u kuci koja je tada bila tek izgradjena dakle stara 2 godine otprilike.Kad sam kontaktirao firmu u vezi konvektora trazili su mi plan kuce sa detaljima izolacije i velicinom i rasporedom prostorija u kuci.Na osnovu toga ljudi iz ove firme su mi poslali plan sistema grijanja sa brojem,vrstom i snagom konvektora za svaku prostoriju.Odlucim ja da to ugradim i narucim sve ljudi dodju ugrade za cca 30 minuta u cijeli sprat kuce cca 80 kvadrata(koji koristim za zivot).Prvu zimu nisam mogao vjerovati da je tako isplativo pa sam kontao neka greska prilikom obracuna struje i slicno.Medjutim kad sam detaljno izracunao sve ispada da na grijanje i prosjeku dadnem 180 KM mjesecno tokom 6 mjeseci.Dakle ja za grijanje dajem oko 1000 -1100 KM tokom grijne sezone :):)...sto je zaista extra.Prednosti u odnosu na ostale grijne sisteme su velike:
jednostavna i jeftina ugradnja na vec postojecu elektro instalaciju
pravilnim koristenjem cijelog sistema jednaka temperatura u svim prostorijama
prejednostavno rukovanje i odrzavanje
kvarljivost uredjaja minimalna
garancija 2 godine
i naravno najvaznije stvari cijena sistema i potrosnja energije.
Prije nego sto sam ugradio ove konvektore grijao sam se na drva i za jednu grijnu sezonu sam trosio 15-20 metara drva sto je sa transportom,cijepanjem,skladistenjem i svim ostalim peripetijama izlazilo cca 1500 KM.Pri tome sam zaista grijao samo dnevni boravak trpezariju i eventualno spavacu sobu.Ostatak kuce je bio znatno ispod normalne temperature.Da ne spominjem peglanja oko lozenja vatre ciscenja dimnjaka unosenja drva i tih ostalih stvari.Takodjer,prije nego sam ugradio konvektore detaljno sam izracunao i alternativne nacine u prvom redu plin.Sama ugradnja instalacije sa bojlerom i radijatorima bi me izasla 6500 KM plus mjesecna potrosnja od oko 150-180 KM i naravno nezaobilazan momenat ruskog zavrtanja ventila kad im se digne neka stvar.Helem da ne duljim.evo vec 7 godina se grijem sa konkvektorima i prezadovoljan sam.Imam troje male djece znaci temperatura mora biti prilagodjena njihovim potrebama.Jedini problem koji sma imao za ovih 7 godina jeste da je u jednom konvektoru riknuo neki procesor koji se ne moze zamijeniti nego se mora kupiti novi konvektor,sto i nije problem jer cijena je 230KM!!!(snaga ovog je 2,1Kw).Jos da napomenem,kupovina i ugradnja ovog sistema me dosla SVEUKUPNO 1700 KM!!Uporedjujuci to sa cijenom recimo plinske instalacije fakticki se grijem besplatno zadnjih 5 godina:):).
Dakle ovo je moje iskustvo mozda neko ima drugacije iskustvo ali ponavljam topo preporucujem konvektore za grijanje i sako ko je skeptican promijenice misljenje nakon prve zime.
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#25 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nera18 »

@ sierra1712
kad direktno narucujes od njih konvektor je 230KM?
ja planiram ovaj mjesec rijesiti kompletan stan po pitanju grijanja, al sma se nadala da je preko njih direktno to ipak malo jeftinije jer sam ja ovaj u merkuru na stupu taman toliko i platila...
Post Reply