Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#16401 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kloniran »

piplica wrote: 28/07/2022 15:13 :?
kloniran wrote: 28/07/2022 13:13 Okej, ako ti tako kazes.
Nece svako da preko dana zivi u mraku, al opet sto ljudi sto cudi ha ja

Al eto isto je i onome sto mu je prozor na sjeveru i onima sto su im prozori na istok/zapad/jug.

Odjava :roll:
Ne kažem ja, tako struka kaže, tako standardi nalažu.
Kakav mrak sa roletnama i zaluzinama, uz to idu ito stakla koja radijaciju drže vani dok svjetlost ide kroz njih.
Ali kod nas praviti nešto po normi i standardu je ravno javnoj sramoti.
A jeste li Vi inzinjer grijanja i hlađenja ili to onako iz iskustva govorite?
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#16402 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Vidiš za ing. grijanja i hlađenja još nisam čuo.
Eto i to ima, u nedostatku argumenata lupa se naveliko.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#16403 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kloniran »

Tacnije, ima inzinjer klimatizacije grijanja i hlađenja.
Mislio sam da si to ti al eto greska u koracima ili ti ga zajeb :)

Pardon, sad moj zajeb
Inzinjer masinstva, usmjerenja klimatizacija grijanje i hlađenje :)
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#16404 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by holowey »

ma iz prirode i drustva znas da topao zrak ide gore a hladan ide dole pa podno grijanje ima smisla ali hladjenje bas i ne...
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#16405 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

Ima da ti se smrznu noge dok ti niz celo curi znoj
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#16406 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kloniran »

Tako nekako :D

Podno hađenje ima smisla u poslovnim objektima gdje su veliki portali, isto tako i kucama i to samo da ohlade pod tj da sprjece akumulaciju toplote u podu.

Vise smisla ima zidno i plafonsko hlađenje, ali koliko nas ima love da to sebi priusti :roll:
zigzag
Posts: 5744
Joined: 18/04/2014 11:26

#16407 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zigzag »

Poskupljenje struje u Srbiji: Hoće li se isplatiti grejanje na električnu energiju ove zime

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bbc ... ime-779706

Počelo je...
ADO_1984
Posts: 22
Joined: 10/06/2022 18:14

#16408 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ADO_1984 »

los_trip wrote: 27/07/2022 19:31 Zdravo raja
Trebao bi savjet oko Hitachi Mokai 12-ka
trebao bi je uzet do petka po nekoj snizenoj cijeni al ovdje se slabo spominje Hitachi
Jel imao neko od raje ili majstora dodira sa njom?
Kupio sam prije mjesec dana u firmi na Ciglanama taj uređaj,klima je iz premiuim serije i za sada sam prezadovoljan, montaža je bila brza i kvalitetno urađena,ekipa iz te firme je vrhunska detaljno su mi sve objasnili, od mene za sada ocjena 10 za HITACHI, sretno sa kupovinom .
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#16409 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Peugeot2008 »

ADO_1984 wrote: 29/07/2022 16:26
los_trip wrote: 27/07/2022 19:31 Zdravo raja
Trebao bi savjet oko Hitachi Mokai 12-ka
trebao bi je uzet do petka po nekoj snizenoj cijeni al ovdje se slabo spominje Hitachi
Jel imao neko od raje ili majstora dodira sa njom?
Kupio sam prije mjesec dana u firmi na Ciglanama taj uređaj,klima je iz premiuim serije i za sada sam prezadovoljan, montaža je bila brza i kvalitetno urađena,ekipa iz te firme je vrhunska detaljno su mi sve objasnili, od mene za sada ocjena 10 za HITACHI, sretno sa kupovinom .
Javi nam ako ti nije teško ako je budeš koristio na grijanju kako radi taj HITACHI iz "premium" serije.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#16410 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Ganjao sam gree za spavace sobe, i sticajem okolnosti rezervirana klima se proda, kako sta nisam htio detaljisati. U međuvremenu nađem hitaci dodai 2, na popustu. Konsultujem se sa Erminom, odem licno na cigalne kod gospodina Merima, ostao sam sahatak i vise, kafa sok, prijatan razgovor,i na kraju se odlucim uzeti dodaia, mada sam imao i drugog izbora kod pomenutog gospodina. Klimu cak nisam ni nosio kuci, njihov monter mi je donio, montirao sve po psu, od antivibracionih guma, 3 metra cijevi, ostatak smotao iza klime itd. Kako profesionalan odnos kako samih prodavaca,tako i montera. Od mene sve preporuke.
player_
Posts: 1225
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#16411 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Benjamin1994 wrote: 29/07/2022 17:24 Ganjao sam gree za spavace sobe, i sticajem okolnosti rezervirana klima se proda, kako sta nisam htio detaljisati. U međuvremenu nađem hitaci dodai 2, na popustu. Konsultujem se sa Erminom, odem licno na cigalne kod gospodina Merima, ostao sam sahatak i vise, kafa sok, prijatan razgovor,i na kraju se odlucim uzeti dodaia, mada sam imao i drugog izbora kod pomenutog gospodina. Klimu cak nisam ni nosio kuci, njihov monter mi je donio, montirao sve po psu, od antivibracionih guma, 3 metra cijevi, ostatak smotao iza klime itd. Kako profesionalan odnos kako samih prodavaca,tako i montera. Od mene sve preporuke.
Je li megafrost u pitanju ?
Drago mi je to da cujem posto cu kod njih roditeljima mokai uzet za dnevne :bih:
Last edited by player_ on 29/07/2022 19:52, edited 1 time in total.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#16412 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by stetoskop »

drug_profi wrote: 29/07/2022 01:33 Ima da ti se smrznu noge dok ti niz celo curi znoj
Kod podnog hlađenja kondenz se stvara na čelu.
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#16413 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by anonimus03 »

Pozz raja,
Treba nam pomoc. Prelazimo na grijanje na klimu, pa nam je majstor ponudio dvije opcije:
1. Vivax Acp12ch35aeri
2. Gree Gwh12qc.

Radi se o stanu u Sarajevu, novogradnja, stan je u sredini i vertikalno i horizontalno, istocna orijentacija,
50tak kvadrata (30+15 koje bi se zagrijavale, naravno dvije jedinice bi isle).

Trenutno najvise naginjemo prema gree, pa bi nam puno znacila vasa iskustva.
Hvala 😊
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#16414 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

anonimus03 wrote: 29/07/2022 20:11 Pozz raja,
Treba nam pomoc. Prelazimo na grijanje na klimu, pa nam je majstor ponudio dvije opcije:
1. Vivax Acp12ch35aeri
2. Gree Gwh12qc.

Radi se o stanu u Sarajevu, novogradnja, stan je u sredini i vertikalno i horizontalno, istocna orijentacija,
50tak kvadrata (30+15 koje bi se zagrijavale, naravno dvije jedinice bi isle).

Trenutno najvise naginjemo prema gree, pa bi nam puno znacila vasa iskustva.
Hvala 😊
Ne uzimaj u razmatranje ni taj Gree. Ja sam uspijevao tu kvadraturu zagrijati i sa jednom klimom.
Mada ja bolje dvije klime - u svaku prostoriju po jednu. Ali je i veća investicija.
Možda da uzmeš Mitsubishi 12 i drugu 9 u manju prostoriju, koja je jako tiha, bez pucketanja plastike, čestog defrosta... Pretpostavljam da je manja prostorija spavaća soba?
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#16415 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by anonimus03 »

-Chesterfield- wrote: 29/07/2022 20:25
anonimus03 wrote: 29/07/2022 20:11 Pozz raja,
Treba nam pomoc. Prelazimo na grijanje na klimu, pa nam je majstor ponudio dvije opcije:
1. Vivax Acp12ch35aeri
2. Gree Gwh12qc.

Radi se o stanu u Sarajevu, novogradnja, stan je u sredini i vertikalno i horizontalno, istocna orijentacija,
50tak kvadrata (30+15 koje bi se zagrijavale, naravno dvije jedinice bi isle).

Trenutno najvise naginjemo prema gree, pa bi nam puno znacila vasa iskustva.
Hvala 😊
Ne uzimaj u razmatranje ni taj Gree. Ja sam uspijevao tu kvadraturu zagrijati i sa jednom klimom.
Mada ja bolje dvije klime - u svaku prostoriju po jednu. Ali je i veća investicija.
Možda da uzmeš Mitsubishi 12 i drugu 9 u manju prostoriju, koja je jako tiha, bez pucketanja plastike, čestog defrosta... Pretpostavljam da je manja prostorija spavaća soba?

Manja je spavaca soba, ali je raspored takav da sa jednom jedinicom nema sanse ni ugrijati ni rashladiti tu sobu.
Zar je gree toliko los? Koliko vidim cijene po netu, mitsubishi bi nas izasao skoro 1000 KM skuplje, a nismo sigurni da vrijedi po specifikacijama na papiru.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#16416 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Peugeot2008 »

anonimus03 wrote: 29/07/2022 20:32
-Chesterfield- wrote: 29/07/2022 20:25

Ne uzimaj u razmatranje ni taj Gree. Ja sam uspijevao tu kvadraturu zagrijati i sa jednom klimom.
Mada ja bolje dvije klime - u svaku prostoriju po jednu. Ali je i veća investicija.
Možda da uzmeš Mitsubishi 12 i drugu 9 u manju prostoriju, koja je jako tiha, bez pucketanja plastike, čestog defrosta... Pretpostavljam da je manja prostorija spavaća soba?

Manja je spavaca soba, ali je raspored takav da sa jednom jedinicom nema sanse ni ugrijati ni rashladiti tu sobu.
Zar je gree toliko los? Koliko vidim cijene po netu, mitsubishi bi nas izasao skoro 1000 KM skuplje, a nismo sigurni da vrijedi po specifikacijama na papiru.
U manju sobu kupiš Daikin, koji ima uglađen rad, modulaciju a ubio se za spavaće ili dječje sobe. U veću prostoriju staviš LMCA i nema zime, pogotovo jer će biti primarno grijanje.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#16417 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Peugeot2008 »

I još nešto taj Mitshubishi što piše on i radi a ne kao Kinezi, u njih papir trpi sve. Japanac je to i ne može se porediti sa mnogim klimama (AP, SF i LN) serije. To su odlični uređaji.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#16418 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

anonimus03 wrote: 29/07/2022 20:32
-Chesterfield- wrote: 29/07/2022 20:25

Ne uzimaj u razmatranje ni taj Gree. Ja sam uspijevao tu kvadraturu zagrijati i sa jednom klimom.
Mada ja bolje dvije klime - u svaku prostoriju po jednu. Ali je i veća investicija.
Možda da uzmeš Mitsubishi 12 i drugu 9 u manju prostoriju, koja je jako tiha, bez pucketanja plastike, čestog defrosta... Pretpostavljam da je manja prostorija spavaća soba?

Manja je spavaca soba, ali je raspored takav da sa jednom jedinicom nema sanse ni ugrijati ni rashladiti tu sobu.
Zar je gree toliko los? Koliko vidim cijene po netu, mitsubishi bi nas izasao skoro 1000 KM skuplje, a nismo sigurni da vrijedi po specifikacijama na papiru.
Što se tiče Gree lomo regular koji si naveo on je imao tvorničku grešku. Pročitaj moje postove koje sam pisao oko nove godine. Ja sam je vratio i kupio Gree G-tech.
Znači Gree je sada precijenjen. Možda se može naći još neki drugi model od Gree koji nije previše poskupio?
Prije dvije godine je ta marka bila cijenovno prihvatljiva, pa je raja dosta kupovala.
Ako si baš odlučio Gree možda ova? Jer vidim da nije cijena otišla u nebesa. Ali nemam iskustvo sa njom. U svakom slučaju mislim da je bolja od Gree lomo regular?
https://www.olx.ba/r/43653161/729258

Uzmi u razmatranje i Daikin, Fujitsu jer ih na forumima hvale...
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#16419 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Strider91 »

Poozzz raja
Kupio sam stan preko Fonda kantona Sarajevo za izgradnju, ova nova zgrada na Šipu sto se pravi. Useljenje bi trebalo biti nekad sljedecu godinu pred zimu. U stanu je planirano etazno plinsko na kondenzacijski bojler, a ja hocu odmah da ulozim u klime i da mi to bude primarni nacin grijanja.
U prilogu cu postaviti i tlocrt stana pa molim savjet gdje bi bilo najbolje da ih postavim a I koje klime da uzmem. Izolacija bi trebala biti dobra s obzirom da je novogradnja u pitanju. Trenutno planiram izdvojiti za klime 5-6 k i postaviti klimu u dnevnu (napravit cu open space tako da ce dnevna i kuhinja biti u jednoj prostorji) i djecju (ova soba u sredini stana).
Klime ne planiram sad kupovati u jeku sezone, vjv cu na jesen tako da se cijene mogu mozda i drasticno promijeniti s obzirom na trenutnu situaciju sa trzistem. Takoder ce mi majstori probusiti rupe za obe klime, mozda cu i postaviti privremeno ovu klimu sto me sljeduje od njih. (dal bi ova olaksica trebala utjecati sta na cijenu ugradnje??)
Imao sam u planu kupiti seriju LN od Mitsubishia, 12-ku u dnevnu i 9-ku u djecju sobu, ali ove klime sto sam gledao griju do -15, dal imaju modeli do -25? Ali s obzirom da bude par dana temp ispod -15, I da imam kao backup plinsko, da li imam potrebe kupovati neki model do -25 ako su osjetno skuplji?

https://i.postimg.cc/L5LHBqVz/STAN-TLOCRT.jpg
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#16420 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Haris033 »

Nove LN su zubadan (toplotna pumpa) i idu na -25.
Oznake su:
MUZ-LN35VGHZ2 - vanjska jedinica
MSZ-LN35VG2R- unutrasnja jedinica
12-ku neces naci ispod 3500KM.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#16421 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ako imas backup grijanje ......onda ti je jeftini inverter dovoljan......jeftini ce grijat ok do -5 -10 .....mucice se ispod -15 ali pitanje hocemol imat takav minus i koliko dana......ako imas plin nemas problem tih par dana.

LN koji je do -15 ti je odlican,grijace i na -25 samo sa nesto manjom snagom kao i sve ostale sto im opadne snaga.......za modelom -25 nemas pogrebu,osim ako ne znas gdje ces s parama.

Ako ces vec LN uzmi obje 35.........lik se zalio da 25 ica ne radi isto......ima i manji kompresor.
dekara
Posts: 161
Joined: 07/01/2017 18:51

#16422 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dekara »

rovac13 wrote: 31/07/2022 14:41 Ako imas backup grijanje ......onda ti je jeftini inverter dovoljan......jeftini ce grijat ok do -5 -10 .....mucice se ispod -15 ali pitanje hocemol imat takav minus i koliko dana......ako imas plin nemas problem tih par dana.

LN koji je do -15 ti je odlican,grijace i na -25 samo sa nesto manjom snagom kao i sve ostale sto im opadne snaga.......za modelom -25 nemas pogrebu,osim ako ne znas gdje ces s parama.

Ako ces vec LN uzmi obje 35.........lik se zalio da 25 ica ne radi isto......ima i manji kompresor.
To je pravi savjet moze uzeti dva solidna japanca za cijenu jednog Mitsubishi LN35 kad vec ima grijanje na plin.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#16423 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Peugeot2008 »

Ma uzmi Wivax, i riješio si problem.
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#16424 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Strider91 »

Jel ja citam isti forum? :D ( sve preporuke srednji japanac, vivax )
Sto se para tice, to je to odprilike koliko bi trenutno max dao 5-6 k, s tim da ako mogu proci jeftinije, super...preusmjerit cu negdje drugo u stan
Ne znam jeste me dobro svatili, ali ja klime planiram koristiti kao primarno grijanje, a plin upaliti po potrebi jedino za onih nekoliko dana ekstreminh minusa.
Da uzmem onda LN 35 za dnevnu i kuhinju ( s tim da ce ici i u hodnik jer nema nigdje pregrade ), a u djeciju za pocetak prebacim ovaj inverter sto me sljeduje od njih. ( u pitanju je neki Haier, ali nisam jos uspio dobiti info koji je model )
I gdje najbolje da ih postavim? (ako je iko pogledao sliku tlocrta stana) xD
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#16425 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Strider91 wrote: 31/07/2022 22:24 Jel ja citam isti forum? :D ( sve preporuke srednji japanac, vivax )
Sto se para tice, to je to odprilike koliko bi trenutno max dao 5-6 k, s tim da ako mogu proci jeftinije, super...preusmjerit cu negdje drugo u stan
Ne znam jeste me dobro svatili, ali ja klime planiram koristiti kao primarno grijanje, a plin upaliti po potrebi jedino za onih nekoliko dana ekstreminh minusa.
Da uzmem onda LN 35 za dnevnu i kuhinju ( s tim da ce ici i u hodnik jer nema nigdje pregrade ), a u djeciju za pocetak prebacim ovaj inverter sto me sljeduje od njih. ( u pitanju je neki Haier, ali nisam jos uspio dobiti info koji je model )
I gdje najbolje da ih postavim? (ako je iko pogledao sliku tlocrta stana) xD
https://www.olx.ba/artikal/35905371/mit ... mufz-kj35/
https://www.olx.ba/artikal/43325460/dai ... -fvxm-25a/
,
OVAKO SLIČNO KUPI ZA GRIJANJE SU NAJBOLJE .. :D
Post Reply