Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#14276 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Ermin ZM wrote: 12/01/2022 14:39
Da li bi ti bio problem, da malko ishladis prostoriju i onda stavis na 30c. I po brzinama od najnize ka najvisoj isti proces odradis.
Konkretno zanima me kako se zakljuca da tih 350w. Da li npr ode na visu modulaciju i vuce dok ne stigne pa onda smanji ili ide direkt na tih 350w i tu stoji bez obzira sto treba ganjat veliku temperaturnu razliku.
Zadao sam 30 stepeni. Na quiet vrti oko 600 W (možda malo i niže) sa grijačem tasne.

Prva, druga i treća brzina ne ganjaju ovih 30 stepeni?

Evo snimak zaslona kako je na te prve tri brzine. Tek od četvrte brzine modulacija raste.

Klima 100% nije ispravna.

Image

Image

Image
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14277 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Imam problema sa daikin klimom, vidim da je crijevo za odvod skoro pa zaleđeno. Sta raditi?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#14278 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Grijanje radilo do 21 00. Pumpa vrtila vodu otprilike do 22 00.
Temperatura od 22 00 do 9 00 sa 24c opala na 20.8c, pri vanjskoj temperaturi - 8c

Image

Klima ukljucena u 09 00 i trenutno radi na 872w (grijac 80w), a vani je zbog magle - 7c

@-Chesterfield-
Klima ti je ispravna. Tako je programirana da radi. Vjerovatno novi softver iz Gree koji ispade i gori od prethodnog.
I kod ostalih te klime isto rade, tako da ne mogu biti sve neispravane.
Koliko se da primjetiti glavni problem Gree klima je software.
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14279 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Javi kako je prosla reklamacija. U svakom slucaju nije uredu, modulacija ne bi trebala da se zakljucava po brzinama ventilatora, tu nema price.

@madesa
Najbolje ga je skinuti i pusti da voda tece slobodno iz one rupe. Naravno pobrini se da ne kapa nekome ta voda(stavi neku kantu itd). Mozes malo nasut tople vode u tacnu da to istopi.
Dugotrajno rjesenje u svakom slucaju skidanje lulice ili ugradnja grijaceg kabla.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#14280 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Ermin ZM
Znas i sam da i ostali korisnici navode isti princip rada.
Ako je neispravna, onda je neispravna cijela serija koja je izasla iz fabrike.
A ako je to tako, nece mu nijedna reklamacija pomoci.
Ja odlicno znam kako sam ja prosao i sta je meni receno.
Znas i sam da mijenjaju daljinske od klime, koji nikakvom logikom nemaju veze sa radom elektronike klime.
Nema kod nas servisa koji ce doci i utvrditi u cemu je problem.

Ja bih prije rekao da je to Gree i zelio da na neki nacin da korisnicima da odaberu zeljenu modulaciju.
Da ne bude klima se gasi na 700w i ne moze nize da radi.
Ili kao kod Hansola da nema ogranicen minimum modulacije pa na grijanju hladi.

I nije to tako ni lose da imas izbor pa neka svako odabere prema svom prostoru koliko mu treba, a ne kao prije da klima ima jedan nacin grijanja.
Za svaku 12ku u manualu pise da je od 16m2 do 24m2.
Fabrika se ogradila da ce toliko moci grijati i na - 20c.
Medjutim u stvarnosti je sasvim neka druga prica jer je svaki prostor prica za sebe po izolaciji i rasporedu.

Medjutim malo su se preracunali pa da bi se zadovoljili toplotni gubitci na minusu, klima mora biti na fan 4 i da bude promaja u prostoru.
Osim ako korisnici jos niau dobro istestirali uredjaj i ako Gree nije uveo da nema fiksni fan kao sto je kod Fujitsu.
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14281 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Ermin ZM wrote: 16/01/2022 10:55 Javi kako je prosla reklamacija. U svakom slucaju nije uredu, modulacija ne bi trebala da se zakljucava po brzinama ventilatora, tu nema price.

@madesa
Najbolje ga je skinuti i pusti da voda tece slobodno iz one rupe. Naravno pobrini se da ne kapa nekome ta voda(stavi neku kantu itd). Mozes malo nasut tople vode u tacnu da to istopi.
Dugotrajno rjesenje u svakom slucaju skidanje lulice ili ugradnja grijaceg kabla.
Kada radi defrost , tada izlazi voda jel tako? Je li ta voda treba da izlazi niz crijevo jer vidim sada da imaju neki čepovi ispod vanjske jedinice i ima jedna rupa( moguće da mi je jedan čep ispao ) i tuda voda izlazi kada radi defrost
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14282 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Gree ima par hiljada inzinjera koji su vjerujem pametniji i od mene i od tebe romime. Uz to ko zna koliko desetina ili stotina raznih serija za razna trzista imaju. Moguce da je na ovoj neka fabricka greska, predpostavljam na elektronici. Ono sto me buni znam 2 slucaja sa tom serijom, medjutim malo je drugacija oznaka. I ti ljudi tvrde da se njima ne zakljucava po brzinama
Mada kao sto sam naveo nisam pametan da pogadjam. Nek reklamira, pa mozda mu rijese. Ako ne rijese moze se klima i zamijenit itd. Ako ne reklamira nece se nista samo od sebe rijesit.
U svakom slucaju po mom licnom misljenju ovo nije ispravan rad klime.

@madesa
Tacno. I mimo defrosta se ono zna slijevat kad su temperature u plusu. Medjutim u minusima se malo po malo pocne ta voda nakupljat u vidu leda na dnu tave odnosno crijeva za odvod Zato je preporuceno ne spajati onu usku lulicu ili ugraditi grijace da moze neometano oticati.
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14283 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Medjutim meni kada radi defrost izlazi iz otvora jednog ispod vanjske jedinice. Tu je bio čep neki prozirni medjutim nema ga više. To mi je bas zbunjujuce
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14284 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Ne znam kako izgleda konstrukcija kadice kod tvoje klime. Ako sam te skontao, moguce je da ti se to crijevo na glavnom izlazu zacepilo od leda i voda se alijeva onda na sporedne rupe za odvod. Baci sliku vanjske jedinice tj kadice konkretno.
Evo moguci slucaj sta se moze desit ako pustis da se led siri.

https://youtu.be/ija_VD8jO70

https://youtu.be/HQOKjFN3izU

Dakle najbolje ti je u svakom slucaju ugradit grijace da ne razmisljas.
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14285 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

https://ibb.co/zVCdhXF
Evo slika gdje je rupa i tuda izlazi voda kad je defrost. Izadje malo niz crijevo. E sad ne znam jel ovdje bio čep ili je došlo ovako
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14286 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Dobro sam gore pogodio
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14287 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Kako onda skinuti crijevo?
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14288 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Ne može se skinuti, ono je tvornički zavareno.
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14289 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Skinuo crijevo nema ni traga leda. Što onda kad je defrost voda izlazi niz ovu rupu
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14290 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Otopi prvo toplom vodom. Onda tu lulicu jednostavno iscupas. Vuces lagano i malo kruznim pokretima skines.
Samo racunaj onda da ce tu ispod biti dosta vode. Stavi neko burence ili kantu koju ces redovno praznit.
Osim ako tu nije problem voda onda ne moras nista ispod stavljat.
Ta lulica je budalastina, hem uska hem skoro pod 90 stepeni. Ja sam je iscupao medjutim meni je onda vjetar znao nanosit vodu na fasadu. Odem kupim pvc cijev i koljeno 45 i jednostavmo zalijepio preko rupe loctite ljepilom i okolo silikonom presao. A preko rupe prelazi svakako grijaci kabal kod mene koji je fabricki ugradjen u tacni.

@piplica
Cuo sam za "rjesenje" za defrost koje mi je nekako u tvom stilu.
Termostat sa sondom na koji je prikljucen konvektor od 2kw. Termostat je nastiman da aktivira konvektor kada vrijednost kod sonde spadne na neku vrijednost a gasi se kad je predje. Sonda je unutar klime. Tako da taj konvektor radi samo prilikom defrosta. Tvoje misljenje, budalastina ili prakticno?
Last edited by Ermin ZM on 16/01/2022 13:37, edited 2 times in total.
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14291 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

madesa wrote: 16/01/2022 13:29 Skinuo crijevo nema ni traga leda. Što onda kad je defrost voda izlazi niz ovu rupu
Zaviri u tacnu. Nabavi cepove i zacepi ostale.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14292 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Ovi otvori i jesu tu da obezbijede da ovoda u što kraćem vrrmenu napusti tacnu, zato ih i ima toliko, i tako su rapoređeni.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#14293 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

Kod mene se to odvojilo. Možda je i puklo? Uglavnom curi kada je defrost i mimo lulice.

Image
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14294 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Hvala vam raja svima :bih: .sacekat cu idući defrost pa cu vidjeti hoće li sve niz crijevo izaći. Ovu sam rupu sad začepio dok ne nadjem pravi cep.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14295 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Ermin ZM wrote: 16/01/2022 13:30 Cuo sam za "rjesenje" za defrost koje mi je nekako u tvom stilu.
Termostat sa sondom na koji je prikljucen konvektor od 2kw. Termostat je nastiman da aktivira konvektor kada vrijednost kod sonde spadne na neku vrijednost a gasi se kad je predje. Sonda je unutar klime. Tako da taj konvektor radi samo prilikom defrosta. Tvoje misljenje, budalastina ili prakticno?
Svaka inovacija ili ideja nije loša, ako se pametno planira i implementira.
Ovdje ima jedan problem, kako će senzor, vjerovatno tempereature, znati da se klima nalazi u režimu "desfrost", može biti -15 tada i nema skoro defrosta.
Znacči da ne bi samo radila kada je deftost, već cijelo vrijeme.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14296 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

-Chesterfield- wrote: 16/01/2022 13:48 Kod mene se to odvojilo. Možda je i puklo? Uglavnom curi kada je defrost i mimo lulice.
Led ga polomio.
Ermin ZM
Posts: 1552
Joined: 09/01/2019 18:40

#14297 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

piplica wrote: 16/01/2022 13:59
Ermin ZM wrote: 16/01/2022 13:30 Cuo sam za "rjesenje" za defrost koje mi je nekako u tvom stilu.
Termostat sa sondom na koji je prikljucen konvektor od 2kw. Termostat je nastiman da aktivira konvektor kada vrijednost kod sonde spadne na neku vrijednost a gasi se kad je predje. Sonda je unutar klime. Tako da taj konvektor radi samo prilikom defrosta. Tvoje misljenje, budalastina ili prakticno?
Svaka inovacija ili ideja nije loša, ako se pametno planira i implementira.
Ovdje ima jedan problem, kako će senzor, vjerovatno tempereature, znati da se klima nalazi u režimu "desfrost", može biti -15 tada i nema skoro defrosta.
Znacči da ne bi samo radila kada je deftost, već cijelo vrijeme.
Na unutrasnju sam jedinicu mislio. Kod defrosta naglo padne temperatura izmjenjivaca unutrasnje sa lupam +50 na -15 sto sensor tj temperaturna sonda registruje.
Npr nastiman da registruje vrijednost od +20 na izmjenjivacu za paljenje/gasenje.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14298 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

To bi onda radilo, još ako se napravi da je bežično još bolje.
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#14299 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Ako neko ima daikin sensiru da mi uslika ispod vanjske kako izgleda jer ne mogu nigdje naći na netu. Hvala
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14300 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Pa nema toga na internetu, baš su skoro sve fotografije maknuli radi zaštite autorskih prava.
Post Reply