Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13751 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ta tema je siroka i nema puno veze sa klimama.

Nemas izolaciju,imas velike mogucnosti za pojavu temperature rosenja,koja zavisi od vanjske temp,temp zida,reletivne vlaznosti zraka u sobi,a ti zelis da ti rel vlaznost bude visa......imas sve predispozicije za pojavu vlage :)
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13752 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

kringer wrote: 28/10/2021 10:35
rovac13 wrote: 28/10/2021 10:32 Za pocetak prestani koristit ovlazivac :)
Nema šanse vazduh mi je previše suv bez ovlaživača. Ali opet kažem konenz se javlja u prostorijama gdje nema ovlaživača (drugi sprat kuće).
Vlagu moras drzati na oko 40% to 60 ti je previse
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#13753 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

vlaga se stvara preko 60%. MEni se prosle godine javila i to male tackice, kupim odvlacivac i upalim prvi put kad ono 70%. Sada svaki 3 dan upalim po 10 min u svaku prostoriju i rahat nema vise nigdje vlage.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13754 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Vise puta objasnjeno na temi,nek prelista.
Moze vlaga bit i na 60% i ispod.
Vise faktora utice na to.
Postavljao sam tabelu iz koje je sve jasno.

Sto vise prozracivati.
Razlog je takodje sto navece smanji temp na 21
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13755 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

kringer wrote: 28/10/2021 10:23 Od kako se grijem na klimu primjetio sam kondenz po prozorima. Koristim xiaomi ovlaživač vazduha i držim vlažnost na 65%. Stolarija je plastična mada neka najjeftinija ništa specijalno. U djelu kuće gdje nema ovlaživača takođe vidim kondenz po prozorima. Kako se borite sa ovom pojavom? Klime rade 24h u kući 24C, po noći spustim na 21-22C. Najviše kondenza ima ujutro. Preko dana nisam primjetio. Nisam imao problema dok sam se grijao radijatorima. Takođe isti slučaj kod prijatelja koji ima podno nije imao kondenz, kako je prešao na klimu primjećuje kondenz po prozorima.
Kako se grijes na klimu kontrolises temperaturu na granici toplog i nema pregrijavanja kao recimo kod grijanja na drva kad nema te kontrole pa onda zidovi visak toplote akumuliraju u sebe i prostorija duze ostaje topla i kad se ne grije.
Za stvaranje kondenza uslov su velika vlaznost i pad temperature.
Recimo da stalno odrzavas istu vlaznost, ali po danu grijes na 24c a nocu na 21c (kod mene je kad ne grijem noci 21c).
Kako temperatura u prostoriji opada tako vazduh vise ne moze da u sebi zadrzava toliku vlaznost nego je ispusta na povrsini gdje je najniza temperatura.
Tacno postoji tabela gdje imas vrijednosti ako je vlaznost u prostoriji 65% a recimo temperatura 24c, na kojoj nizoj temperaturi ce se pojaviti kondenz. To je tzv. tacka rosista.
Logicno da najvise kondenza ima ujutru jer je vanjska temperatura najniza, a i unutrasnja temperatura je tokom noci opala na najnizu vrijednost, iako je bilo akumulirano toplote od onih 24c do tad je vec opala na najnizu vrijednost.
Za pocetak smanji, vlaznost na 50% jer samim tim smanjujes mofucnost da se kondenz pojavi recimo na temperaturi zida 18c nego ce se pojaviti na 15c.
Sledece nemoj spustati klimu na 21c nego drzi na 22c ili 23c.
Nisam upucen jeli odvlazivac samo vrsi ovlazivanje ili ima opciju i odvlazivaca?
Ne znam kako imas problem sa suvim vazduhom, kod mene obrnuta opcija da se vlaga povecava.

@madesa za stvaranje vlage vaznu ulogu ima temperatura. Ne mozemo reci da se vlaga stvara preko 60%. Ako grijes prostor stalno na 24c nece se vlaga stvoriti ni ako je vlaznost 65% pod uslovom da ne ode na 75% i da je stalno konstantna.
Uslov za kondenz su vlaznost vazduha i temperatura.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13756 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

romim wrote: 28/10/2021 10:39 Jednom sam maltretirao @rovac13 :lol: kako hladi prostor na 27c, ali ovo ljeto i ja podizah na 27c jer ispod bude prehladno.
A ja se pitao prosle zime kad smo ti pokusavali pomoc oko hansola........sto sam te imao na ignore listi,da mi te ne prikazuje vise.......nisam te se mogao sjetit......mora da je to bilo nekad prije........ne mogu sve upamtit :)
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13757 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Izmedju ostalog i to, ali i mijesali ste me sa onim nekim botom pa ste me hejtovali :lol: a mozda i zbog predrasuda prema Gree korisnicima :D
Tad se vodio pravi rat oko brendova, sad su ovi Gree zavladali :P
Nego posto si ti dobar sa strelcem provjeri mi za taj monitoring kod Ambera pa mi javi da znam sta da radim.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13758 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Imam ja od direktora deltrona broj, hoces da mu napisem tvoj problem, pa da se posavjetujem sa njim...
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13759 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Posto sam ja umalo kupio tu klimu,puno smo tad pisali o njoj,kad stignem moracu prelistat poruke,vjerovatno vec sve ima........jesam li spomenuo da me on na kraju ubjedjivao da uzmem daikin :)

Nije on los......kakvih ima po forumima :)
Na emz imaju klan,djeluju sinhronizovano na ovakve poput mene ,ili na svakog ko ima primjedbu na gree. :)

Forumi su ziva vatra,samo neke svadje.
A on od toga ima korist,pa je razumljivo.

Mislim da mora imati monitoring.
Ali gree muse ima monitorimg pa opet kad se ugasi cekaju po pola sata ili sat da ponovo krene.
Ako ti to smeta to je problem.Ali eto vecina njih kazu da to ne smeta.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13760 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

romim wrote: 28/10/2021 11:11 Izmedju ostalog i to, ali i mijesali ste me sa onim nekim botom pa ste me hejtovali :lol: a mozda i zbog predrasuda prema Gree korisnicima :D
Taj je pravio bar tri nova profila dnevno
Bozje cudo svaki profil na mene navali :)

Pa jel jos mislis da si diskriminiran zato sto si korisnik tog branda :)
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13761 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@Benjamin1994 sto se mene tice mozes druze. Valjda ako ne pomogne nece ni odmoci :)

@rovac13
Cuti, bilo pa proslo :-D
Ma ne mislim, ali tad je bila opsta navala.
Razumijem ja da prodaje, ali ne mozes biti toliko slijep. Ako se neko pozali ne ide se da mu se pomogne nego da se napadne.
Volio bih znati ima li.
Ova moja ima na hladjenju a nema na grijanju. Totalni debilizam.
Cuti oni su dobri, to mi je ekstra pola sata. Ja cekam po 2 ipo kad je hladnije, a preko pet kad je toplije.
Pustio sam je danas da dere na 23c plus offset 3c.
Tukla je do 15 15 na 500w i 420w i u 15 15 se ugasila na 427w.
U kuci prevruce. Od 06 40 do 15 15 potrosila 4.36Kw.
Zanimljivo svaki dan se ugasi u periodu od 15 15 do 16 00.
Sad cu vidjeti kad ce se upaliti, evo proslo je pola sata.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13762 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

https://m.youtube.com/watch?v=4tLugqWJeVs

Evo obicne gree amber.
Dupli red izmjenjivac u vanjskoj.
Ima grijac.
Izgleda dobro.
Dobra stvar sto i devetka i 12ka imaju identicnu vanjsku.Devetka nije nicim osakacena,osim sto moze biti limitirana (a i ne mora) na mrvicu manje snage,al bi onda bila i tisa.
Meni iskreno devetka interesantna,jer sa nekih 1600-1700 w inputom i devetka zvuci dovoljno snazna.

Sve izgleda dobro,jedino u praksi kako funkcionise,to se ne moze procitat,to se mora nac kod nekog i isprobat.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13763 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Trebas vidjet i ima li neko hansol 9 ku.
Mozda je i ona interesantna.
Ona ima izmjenjivac u vanjskoj 2,5 reda i kompresor daikin.Nije bas cisto daikin,jer nije swing nego neka verzija daikina ali cisto rotacioni.

Imao ih je neki trebinjac na emz.
Kad su 12 hansol bile na akciji,ta devetka cini mi se nije bila na akciji,bila je skuplja od 12ke.Mozda se i tu krije kakva caka kod tvojih 12ki.

Ako ta devetka nema probleme kao tvoja klima,cini se dobra opcija ako je moguce zamjenu pravit.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13764 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Kolko si se ti ispatio sa tim hansolom.......ja bi na tvom mjestu to zamijenio za mitsu ln35.......jest skupa ali onda bi imao klimu na kojoj bi ti svi mi zavidjeli........kolko si se mucio zasluzio si :) :) :)
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13765 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Vala bas toliko mjeriti temperature ispuhe i to, zamjeni za bilo sta vjerovatno nisi imao srece mada mi nije jasno da se dva komada isto ponasaju...
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13766 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Mozda je naletio na losu seriju, koja je zavrsila kod istog prodavca, obje sa istom mahanom..
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#13767 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ako su sa manom,onda moze trazit da mu zamijene za istu bez mane zar ne .

Ali oni su dolazili i ustanovili da nema kvara,sve ok,jos su extra mijenjali senzor i elektroniku.

Jos niko nije od ostalih korisnika hansola videom potkrijepio kako njihove rade drugacije i normalnije.To bi mu pomoglo u borbi da iznadje neko rjesenje za njegov problem.

Nazaloat slabo mu pomaze kad neko samo kaze kod mene ne radi takoi kraj.To mu ne pomaze kad se ganja sa prodavcem.Treba mu dokaz.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#13768 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

rovac13 wrote: 28/10/2021 10:57 Vise puta objasnjeno na temi,nek prelista.
Moze vlaga bit i na 60% i ispod.
Vise faktora utice na to.
Postavljao sam tabelu iz koje je sve jasno.

Sto vise prozracivati.
Razlog je takodje sto navece smanji temp na 21
Kakve su šanse da se pojavi vlaga u stanu koji se trenutno nikako ne grije? Prozor otvoren na kipu, roletne spuštene. I tako par mjeseci - nisam išao da provjerim.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13769 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@rovac13
Vidio sam ja kako ona izgleda ali nista dok je ne bi probao. Lijepo izgleda, svasta pise, ali pitanje je kako radi.
Kad procitam ono 3D izduv dodje mi da se ranim :-)
Ko zna mozda me nagrade :lol:
Koliko sam ih izreklamirao evo i @Benjamin1994 i @player_ kupili Gree :D
Nego jeste vi primjetili da na olx hejtuju Gree?
U pretrazi pod klima uredjaji ne postoji opcija za pretragu za brend Gree :)
Ima nekih žlj modela sto nikad nisam cuo ali Gree nema.

@-Chesterfield- mislim da su sanse nikakve. Temperatura je priblizno ista, nema izvora vlaznosti, kuvanje, susenje, disanje. I sto je najbitnije postoji ventilacija kroz prozor.
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#13770 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

Iscito sam ja ovu temu pofino doduse naknadno :D
I kupilo je dosta raje hansola i ostale al se slabo ko javlja sad jel nemaju probleme il su drugacije rijesili ko zna...
Rijetko ko i hoce javno da se zali kad vec nesto kupi valjda sramota :mrgreen:
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13771 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

player_ wrote: 28/10/2021 21:54 Iscito sam ja ovu temu pofino doduse naknadno :D
I kupilo je dosta raje hansola i ostale al se slabo ko javlja sad jel nemaju probleme il su drugacije rijesili ko zna...
Rijetko ko i hoce javno da se zali kad vec nesto kupi valjda sramota :mrgreen:
Ja se samo kajem sto sam opela kupio :mrgreen:
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#13772 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Benjamin1994 »

Ja sam onaj pravi carsijanerski kupac, znaci nista bez popusta ne kupujem, zena bjezi od mene kad nesto hocu da kupim koliko je bude stid, ali se na kraju ispostavi da ti bar 10% popusta moze dati i najobičniji radnik. Sto se tiče garancije, neispravnosti, vraćanja stvari, u kost odmah, nema tu rasprave njeznosti neke, nesto, odmah dođi pravi ako ne moze drugo novo donesi ili vracaj pare. Nedavno smo imali problem sa namještajem, dosli ljudi montirali sve, bukvalno napravljeno sa padom,sjedis i klizis sa namještaja, svakim potiranjem stvore se neke grudice, uzas zivi. Na kraju hice da mijenjaju da prepravljaju nesto, jer je rađeno po mjeri, strasno jaka firma ne bi da imenujem sad, samo su ga odnijeli, i pare sve vratili i vjerojatno ce zavrsiti ko exponat, jer Cisto sumnjam da ce se nekom uklopiti.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#13773 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

Benjamin1994 wrote: 28/10/2021 23:14 Ja sam onaj pravi carsijanerski kupac, znaci nista bez popusta ne kupujem, zena bjezi od mene kad nesto hocu da kupim koliko je bude stid, ali se na kraju ispostavi da ti bar 10% popusta moze dati i najobičniji radnik. Sto se tiče garancije, neispravnosti, vraćanja stvari, u kost odmah, nema tu rasprave njeznosti neke, nesto, odmah dođi pravi ako ne moze drugo novo donesi ili vracaj pare. Nedavno smo imali problem sa namještajem, dosli ljudi montirali sve, bukvalno napravljeno sa padom,sjedis i klizis sa namještaja, svakim potiranjem stvore se neke grudice, uzas zivi. Na kraju hice da mijenjaju da prepravljaju nesto, jer je rađeno po mjeri, strasno jaka firma ne bi da imenujem sad, samo su ga odnijeli, i pare sve vratili i vjerojatno ce zavrsiti ko exponat, jer Cisto sumnjam da ce se nekom uklopiti.
svaka cast pa si takav. Realno danas takav i treba da budes jer ima puno bezobrazni firmi i ljudi :thumbup:
User avatar
haso hasic
Posts: 302
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#13774 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Negdje u aprilu prije ovog vruceg ljeta iz deltrona su ovdje kod nas napravili druzenje nas lokalnih montazera i servisera.
Bio je komercijalista, direktor i glavni serviser.
I ja ga upitam za ovaj romimov slucaj.
On odmah uze mob nazva tog servisera koji je to isao praviti.
Evo kaze da je zamijenio elektroniku,sad je uredu.
Tako da je to u romima sad po sistemu
"Gospodjo sto se mene tice vi ste j....."
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13775 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Ako mu je situacija ista kao i prije zamjene elektronike zasto ne zove opet i trazi zamjenu uredjaja....bezze se pegla.
Post Reply