grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

ami8

#2676 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ami8 » 26/12/2013 20:05

kadett wrote:
ami8 wrote: vanjska jedinica postala jako bučna i baš se čuje u unutrašnjosti što do sada nije bio slučaj. Pa dalje primjećeno da se prenose vibracije na unutrašnjost(naslonim ruku na alu-radijator ispod
Zaboravih napisat.
Jedan dan kad je bila maglustina napolju sam izmjerio -8.
Taj dan se bas tresla,mnogo.
Ugasim je i izadjem napolje.Na onim elisama od ventilatora ima leda.Ustvari samo na jednoj a ima ih 4.
I sad kad zavrti ventilator jako se trese,posto nije u balansu.
E lako je tebi, ti možeš izvana to da čačkaš, ja ne mogu pošto je treći sprat. Malo sam posmatrao kad radi defrost, pa kad završava i počne da radi ventilator na vanjskoj jedinici, izbaci onu paru od defrosta i čuje se malo krckanje leda, moguće da se hvata i na ventilator.

kadett

#2677 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kadett » 26/12/2013 20:49

Drug,da se razumijemo,ja sam samo naveo svoj primjer,sto nikako ne mora da znaci da je to i kod tebe isto.
Ovo u vezi pustanja plina vazi samo za kratke cijevi,ispod 2 metra.Kod tebe to nije sigurno.
Naravno,najbolje konsultovati onog ko je montirao.
Kod mene se moze sve dohvatit sa stolice.Krckanje leda se i kod mene cuje poslije defrosta.Ako stanem ispred ventilatora,osjeti se kako ga izbaci napolje.
A evo imamo jos jednog kolegu koji tvrdi da je bucnija kad su minusi u pitanju.
Last edited by kadett on 26/12/2013 20:55, edited 1 time in total.

starii

#2678 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by starii » 26/12/2013 20:53

kadett wrote:
ami8 wrote:Kod mene su cijevi od vanjske do unutrašnje jedinice duge nekih 4 metra, a to puštanje plina ne bih sam čačkao, konsultovaću se sa ovim momkom što je ugradio. I baš kad ide u defrost čuje se pucketanje kroz te cijevi kad tek počne.

Što se tiče tih gumenih dampera kod mene su donijeli kad su montirali ovi iz MB-frigo, moguće da kod njih ima da se kupi, oni su u lužanima na ilidži kod b.pumpe. A vjerovatno da ima i u merkuru na stupu i slično.
Drug,da se razumijemo,ja sam samo naveo svoj primjer,sto nikako ne mora da znaci da je to i kod tebe isto.
Naravno,najbolje konsultovati onog ko je montirao.
A evo imamo jos jednog kolegu koji tvrdi da je bucnija kad su minusi u pitanju.
i moja zna biti malo bucnija kad je jaci minus al to je valjda dok se ne zagrije kompresor poslije se samo cuje ventilator

Hajlac

#2679 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 26/12/2013 21:46

kadett wrote:Evo ga defrost.
Image
Juče, dakle kad je već otoplilo, vidio sam Quadro klimu s 'radijatorom' koji je bio potpuno prekriven naslagama leda debljine nekoliko centimetara :shock: Šteta pa se ne sjetih da uslikam...

Ne bijelo kao na ovoj LG:

Image

već baš providan led.

Nije ni čudo što su neki razvili biznis "nadogradnje" tih jeftinjaka grijačima tacne i kompresora - neko je nedavno postavio slike ovdje.
Last edited by Hajlac on 26/12/2013 21:59, edited 1 time in total.

ketronsd1

#2680 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 26/12/2013 21:54

Dobro pogledati kako stoji vanjski dio.To sam zaboravio ranije napomenuti da kompresor strana i strana na kojoj je ventilator moraju biti u razlicitoj visini upravo zbog problema vibracije i prenosa zvuka(buke) u stambeni objekat.To je cest problem kod vanjskih jedinica(posebno kineza :) )
Desava se to da voda koja se dobije prilikom df ostaje ispod kucista kompresora i ledi tu.Sto je specificno kod toga je da je tesko to primjetiti jer se zavlaci ispod kompresor plate i nije lako uociti led ispod.
Drugi problem moze biti da jednostavno stvori se toliko leda na nekom dijelu da ventilator hvata malo pa proizvodi buku.
Po pitanju prvog razloga malo(1cm) odignuti kompresor stranu pa sacekati koji dan da se vidi je li bolje
Problem broj 2
rjesenje je kopcati grijac.Neki su to vec radili da ne opisujem sve kako.
Pozzzz!

Hajlac

#2681 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 26/12/2013 21:57

kadett wrote: I pitanje jedno za sve: Gdje ima za kupiti one dampere za klimu.?
U firmama za klime, ja sam uzeo u MB Frigo kod Obi-ja.

Ovakvi su tad bili kod njih:

Image

Hajlac

#2682 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 26/12/2013 22:01

ami8 wrote:Kod mene su cijevi od vanjske do unutrašnje jedinice duge nekih 4 metra, a to puštanje plina ne bih sam čačkao, konsultovaću se sa ovim momkom što je ugradio. I baš kad ide u defrost čuje se pucketanje kroz te cijevi kad tek počne.

Što se tiče tih gumenih dampera kod mene su donijeli kad su montirali ovi iz MB-frigo, moguće da kod njih ima da se kupi, oni su u lužanima na ilidži kod b.pumpe. A vjerovatno da ima i u merkuru na stupu i slično.

To je normalno za prelaz iz režima grijanja u "hlađenje"(što je deftrost - samo bez paljenja oba ventilatora).

kadett

#2683 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kadett » 26/12/2013 22:10

ketronsd1 wrote: Desava se to da voda koja se dobije prilikom df ostaje ispod kucista kompresora i ledi tu.Sto je specificno kod toga je da je tesko to primjetiti jer se zavlaci ispod kompresor plate i nije lako uociti led ispod.
Drugi problem moze biti da jednostavno stvori se toliko leda na nekom dijelu da ventilator hvata malo pa proizvodi buku.
Po pitanju prvog razloga malo(1cm) odignuti kompresor stranu pa sacekati koji dan da se vidi je li bolje
Problem broj 2
rjesenje je kopcati grijac.Neki su to vec radili da ne opisujem sve kako.
Pozzzz!
Ovo mi djeluje kao logicno objasnjenje ali nisam otvarao vanjsku jedinicu i ne znam.Svakako cu to da pregledam kad nadjem vremena pa cu javiti.Hvala.

Hajlac

#2684 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 26/12/2013 22:12

rovac13 wrote:Ja mislim da je nesto drugo u pitanju a ne vise obrtaja.Moja klima je isto bucnija kad su minusi veci.A pokretao sam je maximalno i kad je bilo toplije i na maximumu je bila tiha kad je bilo toplije.
Druga stvar moja je spojena na watmetar,dok je bilo toplije ni na maximumu ni nikako nije mogla povuc struje vise od nekih 2500w,a kad je postalo jako hladno onda bi poslije svakog defrosta mogla povuc 3000w,ne treba ni hi power :-).
Naravno kad bi ja dozvolio,medjutim to je samo bila proba,moja klima cijelu zimu radi na ekonomy modu sto znaci da je ogranicena na 70% snage.
I da ga uključiš, ne bi više povukla jer joj je to taman limit :)

Na dosta klima, Hi power je samo privremen tj. nakon xy minuta se sam vrati na normalni rad.

Kod SKVP nema ograničenja tako da ove zime ponekad držim na Hi power - tako mi više paše jer, kad joj držim vent na Auto, s Hi vrti ga malo brže tj. taman koliko treba bez da ja moram na fiksno podesiti na 1, a i malo jačom snagom radi što dok grije što kad ode u odmrzavanje pa ga i brže odradi. Recimo, umjesto 250-300W, pojača na oko 400W a defrost s nekih 400 pojača na oko 600W. Vidim tačno da i jačinu samog defrosta prilagođava jačini rada/grijanja. Da su veći toplotni gubici ili veći stan, i ona bi jače radila a ovako radi haman na minimumu.
Svaka klima je priča za sebe(obaška različiti uslovi rada) - tek nakon eksperimentisanja tokom 1-2 sezone grijanja čovjek je "upozna".

lovacs

#2685 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by lovacs » 27/12/2013 14:20

kadett wrote:Evo ga defrost.
Image
joj nebi me cudilo da bosanceros smisli da i ovo odradjuje ugljem hhh

kadett

#2686 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kadett » 28/12/2013 17:29

Evo opet malo o defrostu ove moje klime.
Zadnjih dva tri dana malo otoplilo.Ne mogu da uhvatim da li uopste radi defrost niti je bucna kao na minusima.Mislim da je i kod ostalih ista situacija.
Nocu nije bilo minusa a i dnevna temperatura 8 i vise.

Cisvalp

#2687 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Cisvalp » 29/12/2013 12:29

A_I_ wrote:
Karen wrote:Kad smo useljavali u stan prije 14 mjeseci, prvo smo htjeli inverter klimu, ali zbog cijene smo odustali, i uzeli 2 atlantic konvektora. stan od 40 kvadrata (ukupno 3,5 kW), najveći račun lani kad je temp padala i ispod -15 za struju je bio 220 km. Prošli mjesec 170, a sad dogrijavamo i uljnim, planiram uzeti još jedan konvektor za iduću zimu, zbog ujednačenog grijanja.
Super mi je jer zagrije do 21 i to održava kad smo u kući, dok po noći i dok nismo u kući držimo na 16-17 stupnjeva.
Stan je jako loše izoliran, sad smo uradili stiropol iznutra, i osjeti se razlika u toplini.
Za taj stan sad trosite oko 200KM mjesecno a s dobrom klimom mogli ste proci sa 10-20KM mjesecno. Razlika od 180KM mjesecno.
To sto ste ulozili za 3 konvektora i jos uljni radijator ce vam na kraju ispasti najmanji trosak prema stalnom trosku struje. Ali sta se moze, covjek se uci dok je ziv. Svakako su kod nas iskustva i informacije o efikasnijim metodama grijanja gotovo nedostupna obicnom covjeku. Prodavci a cesto ni sami serviseri ne barataju pravim informacijama vec se vode starim mitovima iz vremena prije pojave inverter klima. Ruku na srce, takvih jeftinih klima svakako je najvise na trzistu jer nam je standard u helacu :-D
Procitah ovo boldovano negdje na pocetku teme, nekad davno neko je napisao i dalje raspravi brani ovu tezu. Ne znam da li da se smijem ili da placem :?
Da li bih bio spreman autor ove izjave ako se odlucim za kupovinu te klime, da potpisemo ugovor kod notara o participaciji placanja racuna za grijanje sa ovom klimom. Znaci sve preko 20KM mjesecno sto je potroseno za grijanje ovim uredjajem (pa eto i 25 KM) da autor izjave snosi kod placanja.

otorinolaringorolog

#2688 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by otorinolaringorolog » 29/12/2013 12:41

Malo je to pretjerano :-D .
Istina da je usteda velika u odnosu na konvektore,ali realnije je reci ako je bio racun 200KM da ce sa klimama biti 50ak KM .
Inace taj tip je davno bio na forumu,vidim nema postova vec duuugo,ali mi je jako cudno sto ima istu opremu kao jedan kolega ovdje na forumu koji je tu cesto.Ima toshibu made in japan 13ku ali da je znao prije uzeo bi 10ku :-D ,ima watmetar isti,ima stan izgleda isti.Puno lice njih dva :-D.
Oba znaju dosta o klimama vidi se,i oba prate nordijski forum o toplotnim pumpama :-D .
Last edited by otorinolaringorolog on 29/12/2013 12:58, edited 1 time in total.

Hajlac

#2689 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/12/2013 12:58

Cisvalp wrote:
A_I_ wrote:
Karen wrote:Kad smo useljavali u stan prije 14 mjeseci, prvo smo htjeli inverter klimu, ali zbog cijene smo odustali, i uzeli 2 atlantic konvektora. stan od 40 kvadrata (ukupno 3,5 kW), najveći račun lani kad je temp padala i ispod -15 za struju je bio 220 km. Prošli mjesec 170, a sad dogrijavamo i uljnim, planiram uzeti još jedan konvektor za iduću zimu, zbog ujednačenog grijanja.
Super mi je jer zagrije do 21 i to održava kad smo u kući, dok po noći i dok nismo u kući držimo na 16-17 stupnjeva.
Stan je jako loše izoliran, sad smo uradili stiropol iznutra, i osjeti se razlika u toplini.
Za taj stan sad trosite oko 200KM mjesecno a s dobrom klimom mogli ste proci sa 10-20KM mjesecno. Razlika od 180KM mjesecno.
To sto ste ulozili za 3 konvektora i jos uljni radijator ce vam na kraju ispasti najmanji trosak prema stalnom trosku struje. Ali sta se moze, covjek se uci dok je ziv. Svakako su kod nas iskustva i informacije o efikasnijim metodama grijanja gotovo nedostupna obicnom covjeku. Prodavci a cesto ni sami serviseri ne barataju pravim informacijama vec se vode starim mitovima iz vremena prije pojave inverter klima. Ruku na srce, takvih jeftinih klima svakako je najvise na trzistu jer nam je standard u helacu :-D
Procitah ovo boldovano negdje na pocetku teme, nekad davno neko je napisao i dalje raspravi brani ovu tezu. Ne znam da li da se smijem ili da placem :?
Da li bih bio spreman autor ove izjave ako se odlucim za kupovinu te klime, da potpisemo ugovor kod notara o participaciji placanja racuna za grijanje sa ovom klimom. Znaci sve preko 20KM mjesecno sto je potroseno za grijanje ovim uredjajem (pa eto i 25 KM) da autor izjave snosi kod placanja.
Kod @Karen koliko iz ovog posta vidim stan je jednosoban, potrebno im je manje od 3kW toplotne energije za njihove gubitke i poboljšali su izolaciju stiroporom.

Evo ti sad moja situacija: takođe jednosoban stan, potrebno oko 2kW (kad preračunam potrošnju klime vs. COP) u najgorem slučaju, nema dodatne izolacije ali okolni stanovi se griju Toplanama. Računi u periodima kad se ne grije dolaze 28-30KM, a najveći u grijnoj sezoni bio: 2.2013. 71KM.

Dakle, 40KM do sad najveći trošak grijanja na klimu u jednosobnom stanu.

Image

Image

Cisvalp

#2690 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Cisvalp » 29/12/2013 13:09

Kako grijati vise prostorija efektivno? Znaci kupatilo, hodnik kuhinju, dnevni boravak i sobu (60m2). Kod vece hladnoce, da li je moguce da toplina iz prostorije gdje je postalvjena klima ugrije te sve prostorij. Ja imam 'obicnu' klimu koja mi sluzi ljeti za hladjenje, i gdje je klima tu se 'smrze' (ako podesim recimo na 22C) a u ostalim prostorijama i ne osjetim da hladi. Klima je 12-ka. Taj isti efekat bi bio i sa ovim boljim klmama za grijanje, osim ako se ne posteve 2 unutrasnje jedince. Moze li tu malo pojasnjenja?

Tebi se po ovim racunima isplati.

Hajlac

#2691 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/12/2013 13:22

otorinolaringorolog wrote:Malo je to pretjerano :-D .
Istina da je usteda velika u odnosu na konvektore,ali realnije je reci ako je bio racun 200KM da ce sa klimama biti 50ak KM .
Inace taj tip je davno bio na forumu,vidim nema postova vec duuugo,ali mi je jako cudno sto ima istu opremu kao jedan kolega ovdje na forumu koji je tu cesto.Ima toshibu made in japan 13ku ali da je znao prije uzeo bi 10ku :-D ,ima watmetar isti,ima stan izgleda isti.Puno lice njih dva :-D.
Oba znaju dosta o klimama vidi se,i oba prate nordijski forum o toplotnim pumpama :-D .
Kao da na mene aludiraš? :lol:
Taj A_I_ koliko vidim je banovan (zadnji post editovan od strane moderatora) za razliku od nekih koji su pobrisali sve postove pa se klonirali a sad prozivaju, prave neke veze ;-) (saće opet cirkus primjedbi na "prozivke")

Žao mi je, neće moći opet razvodnjavanje teme prepucavanjima na ličnoj osnovi. :)
Sve što imaš reći u vezi mene lično poput nekakvih insinuacija, bujrum na PP :)
EOD

Nastavljamo s temom.

Hajlac

#2692 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/12/2013 13:31

Cisvalp wrote:Kako grijati vise prostorija efektivno? Znaci kupatilo, hodnik kuhinju, dnevni boravak i sobu (60m2). Kod vece hladnoce, da li je moguce da toplina iz prostorije gdje je postalvjena klima ugrije te sve prostorij. Ja imam 'obicnu' klimu koja mi sluzi ljeti za hladjenje, i gdje je klima tu se 'smrze' (ako podesim recimo na 22C) a u ostalim prostorijama i ne osjetim da hladi. Klima je 12-ka. Taj isti efekat bi bio i sa ovim boljim klmama za grijanje, osim ako se ne posteve 2 unutrasnje jedince. Moze li tu malo pojasnjenja?

Skoro sam mjerio temperature i u ostalim prostorijama - kuhinja oko 22C (kad se češće zatvaraju vrata) a kupatilo 23C(držimo otvorena vrata da se ne bi vlaga skupljala). U sobi danju 24C a noću 23C.

Očito da indirektno grije jer evo kod mene u kupatilu samo za jedan stepen manja temperatura(termometar sam bio stavio iznad kade).

Meni i ljeti normalno "dokuči" do kuhinje, nisam nikad mjerio temp. ljeti u kuhinji i kupatilu ali nikad nisam osjetio da je tamo vruće nego u sobi gdje je klima. Računaj da je kod mene zapadna strana i kuhinja/trpezarija su malo uvučene od balkona tako da sunce ne udara baš direktno u prozore. Jesu li ti obje sobe na južnoj strani?

Zavisno od toga koliko bi ulagao u promjenu grijanja, ja bih tu išao ili s jednom 10kom u dnevni + dva manja konvektora u spavaću i kupatilo ili s dvije 10ke po sobama + jednim malim konvektorom u kupatilu.

Uprati malo šta je @dado123 pisao u vezi svoje SF klime u spavaćoj sobi, komfora, snage itd. da bolje procijeniš situaciju.

kadett

#2693 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kadett » 29/12/2013 13:56

Hajlac wrote:
otorinolaringorolog wrote:Malo je to pretjerano :-D .
Kao da na mene aludiraš? :lol:
Taj A_I_ koliko vidim je banovan (zadnji post editovan od strane moderatora) za razliku od nekih koji su pobrisali sve postove pa se klonirali a sad prozivaju, prave neke veze ;-) (saće opet cirkus primjedbi na "prozivke")

Žao mi je, neće moći opet razvodnjavanje teme prepucavanjima na ličnoj osnovi. :)
Sve što imaš reći u vezi mene lično poput nekakvih insinuacija, bujrum na PP :)
EOD

Nastavljamo s temom.
Ma pusti ga,prica bezveze.

otorinolaringorolog

#2694 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by otorinolaringorolog » 29/12/2013 14:10

Ma kakvo prepucavanje,ja vjerujem da je to sve slucajnost da se poklopilo,ista klima,stan,mjerac,racuni.
Nego cilj teme je objaniti kolegi CISVALP kako to sve funkcionise jer se vidi da ga zanima.I tema treba ici u tom smjeru.

hemy

#2695 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by hemy » 29/12/2013 14:11

Cisvalp wrote:Kako grijati vise prostorija efektivno? Znaci kupatilo, hodnik kuhinju, dnevni boravak i sobu (60m2). Kod vece hladnoce, da li je moguce da toplina iz prostorije gdje je postalvjena klima ugrije te sve prostorij. Ja imam 'obicnu' klimu koja mi sluzi ljeti za hladjenje, i gdje je klima tu se 'smrze' (ako podesim recimo na 22C) a u ostalim prostorijama i ne osjetim da hladi. Klima je 12-ka. Taj isti efekat bi bio i sa ovim boljim klmama za grijanje, osim ako se ne posteve 2 unutrasnje jedince. Moze li tu malo pojasnjenja?

Odgovor na ovo pitanje zavis od puno faktora a osnovni su pozicija stana,izolacija i sl.
Kod mene je otprilike ta velicina stana, moja preporuka prije svega je IZOLACIJA bez toga
ti nijedna klima ma kako bila dobra nece dati ocekivane rezulatate (pogledaj na forumu kako su prošli pojedini clanovi
koji su kupili klimu vrhunsku i onda nisu zadovoljni).

suncokret10

#2696 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by suncokret10 » 29/12/2013 14:43

uglavnom nikako.

Hajlac

#2697 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/12/2013 15:10

hemy wrote:

Odgovor na ovo pitanje zavis od puno faktora a osnovni su pozicija stana,izolacija i sl.
Kod mene je otprilike ta velicina stana, moja preporuka prije svega je IZOLACIJA bez toga
ti nijedna klima ma kako bila dobra nece dati ocekivane rezulatate (pogledaj na forumu kako su prošli pojedini clanovi
koji su kupili klimu vrhunsku i onda nisu zadovoljni).
Od 15ak vlasnika dobrih klima, samo jednom ne radi kako treba. Ako stvarno ta jedna klima izbacuje <30C na izlazu pri 30C na daljinskom, ona nije nedovoljna za dato stanje izolacije već jednostavno neispravna ;-)

dado123 - FH35VEHZ + SF25
sava84 - AWYZ14
stojanko - FH35VE
hemy - AvAnt + LTCA
maliq53 - 2x FH35VE
otorinolaringolog/lamudan/rovac13 - 2x AWYZ14
ami8 - Haier podna
starii - York EVHC-12D
gaius - 3x AvAnt
jalijas74 - AWYZ14
zomri - SKVP2 13
survie - Daikin FTXS42K2V
piplica - FH35VE
damper - LG A12RK
Hajlac SKVP 13

+ Ally koja se pati s izgleda defektnom FH25VEHZ klimom(ili fušerski postavljenom) i još se neko jednom javio s AWYZ14, čini mi se negdje iz sjeverne Bosne(Brčko ili nešto oko Tuzle)...
Last edited by Hajlac on 29/12/2013 15:39, edited 1 time in total.

gaius

#2698 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius » 29/12/2013 15:15

da se ja prijavim pored 3xAvAnt (kanc) i sa još jednom Suzumi Plus 18 koja će sutra da bude montirana kući.. strašno sam "nezadovoljan" bio AvAnt-ima pa sam uzeo još jednu toshibicu :)

A da.. i kod staraca su u kancelarijama 2xAvAnt..

Hajlac

#2699 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/12/2013 15:18

gaius wrote:da se ja prijavim pored 3xAvAnt (kanc) i sa još jednom Suzumi Plus 18 koja će sutra da bude montirana kući.. strašno sam "nezadovoljan" bio AvAnt-ima pa sam uzeo još jednu toshibicu :)

A da.. i kod staraca su u kancelarijama 2xAvAnt..
Daj nam slike, hoćemo slike :D

Ne, fkt pls nakači nam koju sliku i AvAnta i Suzumija kad "uzmogneš", sevap je :)

Pogotovo bih volio vidjeti tokom maglovitih dana kako izgleda vanjska :)

P.S. pls navedi nam cijene da znaju ljudi.

sava84

#2700 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by sava84 » 29/12/2013 15:27

Ja sam postavio i mjerac, napokon je stigao, u 7 dana oko 3km je potrosila, doduse i temperature su kao u maju mjesecu :) Krene sa 1800 ili 2000 w, pa smanjuje, temperaturu odrzava sa 300-500w a povremeno se i ugasi pa tad trosi oko 20 w. Otprilike sam i znao ove podatke, ali sad imam tacne informacije. Uglavnom, prezadovoljan sam kako grije i kako trosi.

Evo i slike ako kome bude trebalo kako sam rijesio odvod kondenzata. Zezalo me je sto curi direktno na prolaz oko kuce pa se stvarao led. Za sada funkcionise super, bilo je i jakih minusa otkad sam ovo postavio i nije zaledila voda, a ispod kompresora na prolazu, nema ni kapi, sve ide u saht.

Image

Image

Image

Image

Post Reply