grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Hajlac

#2276 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 04/12/2013 13:34

zomri wrote:
Hajlac wrote: I za tebe ista molba pogotovo sad od naredne sedmice kad budu i preko dana minusi - Pls javi kako se ponaša s odmrzavanjem, koliko često i tako to i dobro bi bilo ako možeš koju sliku vanjske staviti da vidimo kako je postavljena.

Thnx
Pravo rijetko ide u odmrzavanje, bar ja to ne primjećujem. Od 18-00h kada sam kući i ne spavam, ide jednom ili nijednom u defrost. Osim jedne noći prošle sedmice kada je išla u defrost svakih 2-2,5h.

Takođe, neki sam dan primjetio da mi je ostalo postavljeno na 100% kapaciteta tako da je vjerovatno cijeli novembar radila na tom režimu. Međutim, to se na računu za 11.mjesec uopšte ne primjeti jer je on isti kao prethodna tri mjeseca.

Slike možda uspijem uhvatiti za vikend.

Jedno pitanje: pored polja "filter" na unutrašnjoj lampica sjaji narandžasto, šta to znači? Indikator da je filter uključen ili da ga treba čistiti?
Ma ne - to joj je samo ograničenje teoretski a ne u praksi da ona stalno radi na onoliko % maskimalne snage koliko joj postaviš. Na 50% ona u najgorem slučaju ide do oko 1,5kW potrošnje, što ne znači da je stalno na 1,5kW već samo ako se stvore takvi uslovi (visoka postavka u C na daljinskom, niska vanjska temp., velik prostor koji grije i/ili veliki toplotni gubici itd.).
Ali zbog rjeđeg odmrzavanja, ti njoj možeš spustiti taj limit na 50% a ako vidiš da se muči s grijanjem, povećaš joj na 75% pa eventualno na 100%. Sve po potrebi.

Indikator da ga treba očistiti tj. onaj elektrostatički filter a uz njega i one obične za krupnu prašinu.

Znači, nađeš neku dovoljno veliku posudu da elektrostatički možeš u nju uroniti, naspeš vruće vode i malo nekog univerzalnog a blagog sredstva za čišćenje (masnoća itd.) recimo ono žuto iz DMa i malo promuljaš filter u toj vodi.
Obične filtere možeš nekom blagom četkom(npr. za odjeću) uz tu sapunicu pročetkati ali elektrostatički nemoj ničim četkati jer ima vrlo tanke žice(da ne puknu).
Na kraju ga vrlo jakim mlazom vruće vode isperi (iz svih uglova kroz ona plastična 'rebra').

Ako vidiš prašinu po radijatoru/izmjenjivaču toplote, isključi klimu iz struje pa i njega poprskaj takvim blagim rastvorom sredstva za čišćenje, najbolje onom pumpicom/špricaljkom pa onda običnom opet vrućom vodom saperi sapunicu s radijatora. Samo pazi elektroniku(ona siva/plava kutija od eletrostatičkog filtera, desno stoji) da ne poprskaš.
Last edited by Hajlac on 04/12/2013 13:39, edited 2 times in total.

eluna

#2277 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by eluna » 04/12/2013 13:36

Hajlac wrote:
eluna wrote:
dado123 wrote:
Kad sam javio serviseru koliko su potrosile za jedan mjesec, covjek ostao bez rijeci.
Provjerti ce sa kolegama iz firme do cega je, jer po njegovom jedino da je do elektronike.
Vidjet cemo sta ce se desavati kad bude vani -10 .
Bitno je da su problemi odmah na pocetku, jer ima garancija pa nek traze u cemu je problem.
Najgore sto sam imao jos minimalno deset ljudi koju su jedva cekali da vide kako to radi, i da mozda predju na ovaj sistem grijanja.
Kupit cu i wattmetar da pratim koliko trosi jedna, a koliko druga.
Ja i pored ovolikog racuna vjerujem da se na klime moze grijati puno isplativije nego sto je meni dosao racun.
provjeri i da ti se nije neko nakačio na tvoje brojilo - ima toga još kod nas - nažalost
Ma ne vjerujem - to bi bila prevelika koincidencija u isto vrijeme kad ugradi defektnu klimu da mu se i neko nakači.
ma možda je klima OK skroz, ali ako se neko nakačio, onda ni nazivna snaga nije odgovarajuća, pa i to može praviti frku

dado123

#2278 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dado123 » 04/12/2013 14:09

eluna wrote:
ma možda je klima OK skroz, ali ako se neko nakačio, onda ni nazivna snaga nije odgovarajuća, pa i to može praviti frku
Ma nije se niko nakacio sigurno, jer ovo je mala zgrada sa 6 stanova i nema problematicanih komsija.

lovacs

#2279 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by lovacs » 04/12/2013 14:20

dado123 wrote:
Kad sam javio serviseru koliko su potrosile za jedan mjesec, covjek ostao bez rijeci.
Provjerti ce sa kolegama iz firme do cega je, jer po njegovom jedino da je do elektronike.
Bitno je da su problemi odmah na pocetku, jer ima garancija pa nek traze u cemu je problem.
Najgore sto sam imao jos minimalno deset ljudi koju su jedva cekali da vide kako to radi, i da mozda predju na ovaj sistem grijanja.
Ja i pored ovolikog racuna vjerujem da se na klime moze grijati puno isplativije nego sto je meni dosao racun.
joj crnjaka. zbog ovakvih neukih servisera nikad mi necemo napredovati i dalje cemo se najvise grijati na centralno na ugalj i drva zato sto samo to znaju majstori da naprave. isto je recimo sa podnim grijanjem kad postave i puste kroz njega vodu od 60 70 C i kazu ne valja podno grijanje oticu noge :-?

Hajlac

#2280 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 04/12/2013 14:38

lovacs wrote:
dado123 wrote:
joj crnjaka. zbog ovakvih neukih servisera nikad mi necemo napredovati i dalje cemo se najvise grijati na centralno na ugalj i drva zato sto samo to znaju majstori da naprave. isto je recimo sa podnim grijanjem kad postave i puste kroz njega vodu od 60 70 C i kazu ne valja podno grijanje oticu noge :-?
Ha ja - za podno ne treba više od 40ak stepeni a ono nahajca k'o da su gusani radijatori a ne podno...

ketronsd1

#2281 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 04/12/2013 14:42

lovacs wrote:
dado123 wrote:
Tako ti je kolega kad zakonom nije regulisano. Kod mene u Swe bez obzira koji kotao ili pumpu imaš ne smiješ imati izlaznu temp. veću od 55'
Ovo sto se desilo Dadi može se svakome desiti. Ne mora značiti da je do majstora. Mada se slažem sa mnogima da kauboja ima i previše

lovacs

#2282 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by lovacs » 04/12/2013 14:46

ketronsd1 wrote: Tako ti je kolega kad zakonom nije regulisano. Kod mene u Swe bez obzira koji kotao ili pumpu imaš ne smiješ imati izlaznu temp. veću od 55'
Ovo sto se desilo Dadi može se svakome desiti. Ne mora značiti da je do majstora. Mada se slažem sa mnogima da kauboja ima i previše
ma najmanje vjerovatno je da je do proizvodjaca klima. kod nas je cesta pojava da se narucuju reparirani proizvodi ili žnj klasa i kad se to spoji sa nestrucnim serviserima dobije se lutrija.

piplica

#2283 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 05/12/2013 11:57

dado123 wrote:
eluna wrote:
Ma nije se niko nakacio sigurno, jer ovo je mala zgrada sa 6 stanova i nema problematicanih komsija.
Je li riješen problem?

dado123

#2284 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dado123 » 05/12/2013 12:39

piplica wrote:
dado123 wrote:
eluna wrote:
Je li riješen problem?
Nisu vise dolazili kupio sam wattmetar pa cemo vidjeti koliko trose klime.
Ako koga interesuje ima kupit u OBI 29 KM

piplica

#2285 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 05/12/2013 15:10

dado123 wrote: Nisu vise dolazili kupio sam wattmetar pa cemo vidjeti koliko trose klime.
Pa šta kaže wattmetar, kolika je neka srednja potrošnja?
Znači kada se postigne neka temperatura.

dado123

#2286 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dado123 » 05/12/2013 16:32

piplica wrote:
dado123 wrote: Nisu vise dolazili kupio sam wattmetar pa cemo vidjeti koliko trose klime.
Pa šta kaže wattmetar, kolika je neka srednja potrošnja?
Znači kada se postigne neka temperatura.
Evo podataka za 24 sata, znaci od 16h-16h
Vanjska temperatuta od -3 do -6
Prostor koji su grijale 61 m2.
FH podesena na 22 stepena, brzina ispuhivanja 3 odrzavala temperatu na 23 stepena
SF podesena na 22 stepena, brzina ispuhivanja 1 odrzavala temperaturu na 21 stepen
Ukupno potrosile 26.8 kwh, sto znaci oko 1,1 kwh po satu.
E sad da li se ova FH resetovala pa uspijela postici vecu temperaturu
jer sam je iskljucio iz struje, dok sam ukljucio wattmetar.
Sad sam podesio temperature na 23 pa cemo vidjeti koliko ce potrositi do sutra.

ludiJA

#2287 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ludiJA » 05/12/2013 18:52

Imam jedno pitanje. Ljetos sam ozidao dimnjak u ugradio pec na cvrsto gorivo "Topling Prnjavor" koja je od pocetka zime do prekjucer radila bez problema. Od tog dana, mnogo slabije vuce, a kotao ne moze da prebaci temperaturu od 40 stepeni C. Drvo slabo gori i samo se ugljenise. Ima li neko da zna sta bi moglo biti u pitanju. Posto je vecer, ne mogu provjeravati dimnjak prije sutra, ali sam ocistio solunar od peci od dimnjaka i u njemu je bilo oko litar cadji. Dimnjak je sazidan u septembru, promjera 20 cm.

dado123

#2288 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dado123 » 05/12/2013 20:28

Da li je uredu da FH na -4 stepena, ode u defrost u 17, 17i30, 18i15, 19i15, 20i15h.
Defrost traje 7-8 minuta
Meni ovo izgleda previse cesto, pa bi molio nekog ko ima FH25/35VEHZ da napise koliko mu cesto odlazi u defrost.

lovacs

#2289 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by lovacs » 05/12/2013 20:39

ludiJA wrote:Imam jedno pitanje. Ljetos sam ozidao dimnjak u ugradio pec na cvrsto gorivo "Topling Prnjavor" koja je od pocetka zime do prekjucer radila bez problema. Od tog dana, mnogo slabije vuce, a kotao ne moze da prebaci temperaturu od 40 stepeni C. Drvo slabo gori i samo se ugljenise. Ima li neko da zna sta bi moglo biti u pitanju. Posto je vecer, ne mogu provjeravati dimnjak prije sutra, ali sam ocistio solunar od peci od dimnjaka i u njemu je bilo oko litar cadji. Dimnjak je sazidan u septembru, promjera 20 cm.
Mokra drva ili si prigusivo pec sto je dovelo do zacepljenja dimnjaka. Ocisti dimnjak i ne trpaj puno drva odjednom nego pomanje.

starii

#2290 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by starii » 05/12/2013 20:57

dado123 wrote:Da li je uredu da FH na -4 stepena, ode u defrost u 17, 17i30, 18i15, 19i15, 20i15h.
Defrost traje 7-8 minuta
Meni ovo izgleda previse cesto, pa bi molio nekog ko ima FH25/35VEHZ da napise koliko mu cesto odlazi u defrost.
drug to tebi ne valja nesto, il ti je vlaga i hladnoca prevelika..moj york mozda jedno il ne jednom ode u defrost...odvod vode sam stavim u jedan kanister od 5l koji nisam ispraznio vec deset dana...pitam se jel i to normalno :)

Hajlac

#2291 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 05/12/2013 21:08

dado123 wrote:Da li je uredu da FH na -4 stepena, ode u defrost u 17, 17i30, 18i15, 19i15, 20i15h.
Defrost traje 7-8 minuta
A kolika je bila potrošnja u kW u tom periodu? Isljuči ponekad SF da znaš tačno koliko ta muhanata FH troši.

dado123

#2292 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dado123 » 05/12/2013 21:49

Hajlac wrote:
Defrost traje 7-8 minuta
A kolika je bila potrošnja u kW u tom periodu? Isljuči ponekad SF da znaš tačno koliko ta muhanata FH troši.
Evo sad je opet u 21i25 isla u defrost.
Znaci za 4 sata i 25 minuta 6 puta je isla u defrost.
Povukla je 1265W i zatim je pocela da voda curi i potrosnja je pocela opadati do 20W.
Kad se ponovo pokrenula povukla je maksimalno 1780W.
Trenutno 15 minuta poslije defrosta na vanjskoj temperaturi od -4 trosi od 685-750W.

Profil za pisanje

#2293 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Profil za pisanje » 05/12/2013 21:50

otorinolaringorolog wrote:
Profil za pisanje wrote:Pozdrav,
da li je normalno da voda curi i na rubovima vanjske jedinice? Znaci ne samo kroz crijevo nego i sa strane.

Fujitsu Nocria 14:
Image
Skini ti to crijevo ako mozes,samo ti smeta.
Image
ovako je moja izgledala jutros na -8
Mozda ti je ostala koja gumica u tacni pa ne otice voda
I tebi je neki majstorcina ugradio,jedan dio gore odsjekao da ne radi :-)
Hvala na savjetu. Definitivno skidam crijevo.
Večeras sam pokušao ali je bilo prilično čvrsto priljubljeno. Imao sam osjećaj da je dobro smrzlo pa nisam želio ništa oštetiti.

Profil za pisanje

#2294 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Profil za pisanje » 05/12/2013 21:59

Hajlac wrote:
da li je normalno da voda curi i na rubovima vanjske jedinice? Znaci ne samo kroz crijevo nego i sa strane.

Fujitsu Nocria 14:
Image
I života ti šta je ovo s ovim najbližim šarafom :shock: iskočio - samo pola podloške naliježe na nosač a druga polovica vani visi :roll:

Koji "majstori" su u pitanju? Treba se ovakvih čuvati!

P.S. Za tu nebulozu s crijevom + režim grijanja već sam više puta pričao na temi - i tebi su isto sfušerili...
Znači, ili grijaći kabl iz tacne kroz to plastično crijevo ili skidaj i crijevo i L komad i sve ostalo odozdo s tacne da voda može slobodno oticati.

Ljudi moji četvere oči otvarajte kad vam ugrađuju klime - preskupe su to stvari da bi dopuštali ovakav fušeraj :shock:
Klimu je instalirala firma iz Mostara. Termmos Mostar.
Za sada radi, grije. Ide u defrost svakih možda 2 sata.

otorinolaringorolog

#2295 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by otorinolaringorolog » 05/12/2013 22:51

Profil za pisanje wrote:
Hajlac wrote:

Fujitsu Nocria 14:
Image
I života ti šta je ovo s ovim najbližim šarafom :shock: iskočio - samo pola podloške naliježe na nosač a druga polovica vani visi :roll:

Koji "majstori" su u pitanju? Treba se ovakvih čuvati!

P.S. Za tu nebulozu s crijevom + režim grijanja već sam više puta pričao na temi - i tebi su isto sfušerili...
Znači, ili grijaći kabl iz tacne kroz to plastično crijevo ili skidaj i crijevo i L komad i sve ostalo odozdo s tacne da voda može slobodno oticati.

Ljudi moji četvere oči otvarajte kad vam ugrađuju klime - preskupe su to stvari da bi dopuštali ovakav fušeraj :shock:
Klimu je instalirala firma iz Mostara. Termmos Mostar.
Za sada radi, grije. Ide u defrost svakih možda 2 sata.
-kod mene veceras cesce idu u defrost
-inace ovo vrijeme je gore za klime nego -10 magla vlaga zima sve se sastavilo
-mozda je hajlac u pravu ako je senzor u gornjem dijelu i ako je on zatvoren mozda zato rjedje ide u defrost,a mozda zato ima i leda pod njom
-a i ne mora znacit,mozda moje rade vecim kapacitetom pa vise i lede,zavisi kolko kvadrata griju

ketronsd1

#2296 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 05/12/2013 23:26

Defrost traje 7-8 minuta
Malo precesto ide u df
Mitsubishi njih jeste malo agresivnije programirao ali to je malo previse

ketronsd1

#2297 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 05/12/2013 23:32

starii wrote:
Defrost traje 7-8 minuta
drug to tebi ne valja nesto, il ti je vlaga i hladnoca prevelika..moj york mozda jedno il ne jednom ode u defrost...odvod vode sam stavim u jedan kanister od 5l koji nisam ispraznio vec deset dana...pitam se jel i to normalno :)
Tvoj proizvodjac je u nedostatku kvalitete cjelokupne pumpe istu programirao tako da rjedje ide u df kako bi postigao sto bolji cop i koliko toliko konkurirao na trzistu,sto ce opet rezultirati ranijem otkazivanju nekih dijelova.Prije svega kompresor.

ketronsd1

#2298 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 05/12/2013 23:34

http://www.panasonicluftvarmepump.se/varmepumpsskydd/
Hebe lud zbunjenoga.
5 proizvodjaca kaze nepozeljno i onda se javi panasonic kaze da treba. :izet: :izet: :izet:
Izvinjenje za svedski link :) :)

Hajlac

#2299 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 05/12/2013 23:51

dado123 wrote:
Hajlac wrote:
Defrost traje 7-8 minuta
Evo sad je opet u 21i25 isla u defrost.
Znaci za 4 sata i 25 minuta 6 puta je isla u defrost.
Povukla je 1265W i zatim je pocela da voda curi i potrosnja je pocela opadati do 20W.
Kad se ponovo pokrenula povukla je maksimalno 1780W.
Trenutno 15 minuta poslije defrosta na vanjskoj temperaturi od -4 trosi od 685-750W.
Brže se odmrzava nego moja SKVP ali možda prečesto mrzne s ozirom pri kako maloj snazi radi (oko 700W) (iako je pravo jaka magla evo čitavo veče). Večeras se odmrzavala cca svaka 2h a radi mi standardno pri opterećenju od oko 400W.

Nego, najbitnije pitanje je: kako vam rade trenutno, jeste li zadovoljni toplinom u stanu, pogotovo u dnevnom?

Ovako "na prvu" ta potrošnja djeluje potpuno OK, ali oni ukupni kWh koje su potrošile obje tj. 26kWh za 24h mi je nekako previše - evo moja je ovih dana sve trošila 6-7kWh a danas 9kWh (za 24h).

Eh sad tvoj stan je oko 65m2 (?) a moj 38m2 i kod tebe su dvije a kod mene samo jedna klima. Nije ti duplo veći stan ali opet ne znam kako/koliko dobro vam se ta zgrada/kuća grije - tj. okolni stanovi?

Kad bi vam srednja potrošnja bila recimo 20kWh x 30 = 600 x neka srednja cijena 0,12KM = 72KM za grijanje.

Meni je u najgorem slučaju (mart 2012.) za grijanje došlo malo manje od 40KM (ukupni račun skoro 70KM).
Ispade da možete očekivati oko 2x veću potrošnju tj. oko 80-100 KM u ovim zimskim mjesecima.

Ali rano je bilo šta zaključivati na osnovu samo jednog dana izmjerene potrošnje. Prati dalje pa javi.

Ovaj račun vam je fkt prevelik došao s obzirom da je u pitanju tek prelazni mjesec s blažim temperaturama. Da li je tad FH radila/trošila abnormalno a sad došla sebi, tek ćeš znati ovih dana ako vidiš da joj se potrošnja vrti tako na normalnih oko 1kW.
http://www.klix.ba/forum/grijanje-na-st ... 3#p9408163

gaius

#2300 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius » 06/12/2013 07:07

pitanje za društvo..

planiram kući zavrtiti jedan Toshiba Suzumi Plus 18-ka.. kao varijanta za prelazni period, hlađenje ali i grijanje ako se nešto desi sa toplanama (a uvijek se nešto desi)..

stan je ukupno ca. 65 m2 ali je takav raspored da ima dobro strujanje zraka.. naravno klima bi bila u dnevnom boravku..

ima li neko iskustva?

Post Reply