Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13076 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

vindfaker wrote: 13/02/2021 13:42 Sto se tice grijanja na struju, to jedino ako vam se bacaju pare... meni mjesecni racun za struju dolazio 500 600KM kad sam koristio takav vid grijanja
Ti si očito imao i "El. stolicu" u kući.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13077 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zippoo87 »

Ne kukam ja nista...samo sam mislio da ce mi otprilike ova kolicina ili malo vise moci biti za jedan sprat i za sezonu.
Postavio sam pitanja,jer mi je prva sezona pa nisam jos sve saznao i ukalkulisao i svako sranje koje se pojavi,mi je novo sranje :D

Pitam da se javi neko ko koristi isto ovo,pa da komentarisemo...a ja nigdje nisam spomenuo cijenu plina ili nesto...a normalno je da necu sada sipati opet toliko,jer je sada cijena plina najveca...to se sipa na ljeto.
Ne znam na sta se jeftinije moze grijati za kucu ...sta god odlucis minimalno ce te kostati 1000-1500 KM ...ja nisam cuo da neko jeftinije prodje na bilo koji energent.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13078 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@piplica
Na sta spade kuca :)
Ostade sam da branis temu :D

@zippoo87
Ti rece grijes oko 65m2?
Nije to bas kvadratura kuce, nego jednog sprata.
Ne znam kakva ti je izolacija ali za tih 1000 - 1500km se mozes grijati na pelet bez problema.
Mozes i sa dvije inverter klime za jos manje pare.
Ali sve zavisi naravno od izolacije kakva je.
Tek zima upolovila a ti na rezervi :-)
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#13079 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by boshniak »

NecuVise wrote: 01/02/2021 21:46 Ako ti nije šta napiši nam kad budu akcije, a ne kad prođu imam člana porodice zainteresovano za lomo eco, kada smo mi kupovali prije neka dva mjeseca nije tad kupio i pokajao se, pa eto da ugrabi opet kad bude.
Eto imate lomo eco na akciji na ekupi.ba, 665KM sa popustom na VISA karticu.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13080 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

zippoo87 wrote: 13/02/2021 14:11 .sta god odlucis minimalno ce te kostati 1000-1500 KM ...ja nisam cuo da neko jeftinije prodje na bilo koji energent.
Nisi čuo?
A gdje si to slušao?
Mene zanima koliko si platio investiciju ukupno?

Manje je bitna cijena plina, više koliko je kvalitetan.
Jer nerijetko se desi da je toliko loš da ti treba duplo više za isti posao.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#13081 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Od 2012. na ovamo nikad jos nisam potrosio preko 400km za zimu na grijanje sprata kuce 85m2 .....prosjek rekao bih 300-350 km po zimi.

Na pelet nam je trebalo 2-3 puta vise.

Pa mi cudno kad procitam ovakve stvari.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13082 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zippoo87 »

romim wrote: 13/02/2021 14:30 @piplica
Na sta spade kuca :)
Ostade sam da branis temu :D

@zippoo87
Ti rece grijes oko 65m2?
Nije to bas kvadratura kuce, nego jednog sprata.
Ne znam kakva ti je izolacija ali za tih 1000 - 1500km se mozes grijati na pelet bez problema.
Mozes i sa dvije inverter klime za jos manje pare.
Ali sve zavisi naravno od izolacije kakva je.
Tek zima upolovila a ti na rezervi :-)
Drug,napisao sam da je kuca a da grijem sprat.
Imaju veliki prozori u sobi,preko cijelog zida skoro i tu su najveci gubitci ali opet mi je ovo prebrzo potrosilo.
Ne znam kakav je kvalitet plina,kupio sam od firme Istrabenz...tamo su negdje oko Sarajeva .

Imam druga,on grije otprilike kvadraturu kao i ja,ali je stan...neka manja zgradica,sa 3-4 stana i on kaze da mu sezona max bude 1300 KM...ali to su sve odokativne mjere.

Ono sto mene brine je da mi gdje ne pusta a ne mogu sada bas provjeravati spojeve,ali cu svakako to uraditi prvom prilikom cim napunim opet i cim ovaj minus predje u plus...dakle slijedece sedmice.

Ono sto svi savjetuju sa kolicinom plina u cisterni je da nije pozeljno da spada ispod 1/3...zbog pritiska i ledjenja ili sta vec bude sa plinom na niskim temperaturama.

Tako da sam sada nasuo za probu 1300 litara a kostalo je 1000 KM i to mi je bila referenca da vidim hoce li moci izgurati ali ocito nece.

Sto se tice investicije,kada sam radio...najjeftinija opcija je bila ovo na plin...jer je pec na pelet,ona kvalitetnija 4800 KM a pec za plin sa svim onim dodacima i ventilima i preinakama oko 2000 KM ugrubo.
I moram reci da je komocija nevidjena...nastimas temperature na termostatu i to je to...samo grije,pali,gasi i sve...dakle sto se komocije tice,mozda kao sa klimom u koga radi 24 sata...e tako i ovo... tri ipo mjeseca nisam pipnuo nista oko grijanja...jednom nastimao termostat i zadao mu temperature i to je to.
I to se placa a ne samo energent.

E sada,neko spomenu i klime...klime nisu opcija,jer ce se u buducnosti grijati i sprat kuce...tako da je sve pripremljeno i za sprat...
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13083 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zippoo87 »

piplica wrote: 13/02/2021 14:53
zippoo87 wrote: 13/02/2021 14:11 .sta god odlucis minimalno ce te kostati 1000-1500 KM ...ja nisam cuo da neko jeftinije prodje na bilo koji energent.
Nisi čuo?
A gdje si to slušao?
Mene zanima koliko si platio investiciju ukupno?

Manje je bitna cijena plina, više koliko je kvalitetan.
Jer nerijetko se desi da je toliko loš da ti treba duplo više za isti posao.
Ne znam to drug...kako cu znati,nije u autu pa da znam da li slabije vuce :D
Uglavnom kupio sam od Istranbenz plin...pojma nemam kakav je kvalitet...moguce i da nije cemu pa je brze potrosilo.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#13084 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Kod mene klime i grijanje ide 24h na istu temp.
Ali komocija je ipak bolja sa radijatorima ili podnim.

Klime daleko manje trose.
Na plin imas nesto bolju komociju.

Ako bas zelis oboje,onda tp zrak voda.
Ali u startu je najskuplja :)

Kako god negdje ces platit :)
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13085 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zippoo87 »

rovac13 wrote: 13/02/2021 16:04 Kod mene klime i grijanje ide 24h na istu temp.
Ali komocija je ipak bolja sa radijatorima ili podnim.

Klime daleko manje trose.
Na plin imas nesto bolju komociju.

Ako bas zelis oboje,onda tp zrak voda.
Ali u startu je najskuplja :)

Kako god negdje ces platit :)
haha platio sam vec a sada je placati energent kako god.
pa i ugalj i drva izadju skoro 1000 KM ,a gde je rezanje,cijepanje,unosenje,slaganje...pa cisti sporet i kamin svaki mjesec,pa prljavo...pa krecenje pod obavezno svake godine,jer ucadi ...sve su to nase pare...samo sto neki ne kontaju na ovaj nacin.
Ja sam odlucio ici sada na plin i to je to,valja placati ...nego je fazon sto sam tek usao u ove vode pa ne znam puno i ne znam koji sve problemi budu.

Sada imam bubu u glavi da mi gdje pomalo ne pusta na spojevima od cisterne do plinske peci...mada je sansa minimalna ali eto,bubica u uhu...pa cu to prvo ponovo sve isprovjeravati
Druga opcija je da sam dobio losiji plin i da je brze potrosilo.
Treca opcija je da ovo cudo trosi i da je ovo normalno ...mada kod mene ne radi 24 sata,nego nekih 14 i onda preko noci ugaseno...pa mi ova potrosnja malo pretjerana onako na prvu.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13086 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Vidi sa, ti si izeo 1300l plina, to je u kWh, oko 8400kWh energije koje si isporučio u svoj objekat.
To si sve platio 1000KM, ali imaš i rentanje te cisterne?

Da si se grijao na el kotao, i nekom srednjom tarifom to je oko 1300KM, a da ne spominjem da si imao puffer od 1000L koji bi se samo po jeftinoj grijao.
Onda ovo dođe jeftinije od plina.

S tim da kod struje nema varijacija u kvaliteti, nema nabavke, nema oscilacija kod cijene, nema "curenja".
Ako si htio da staviš prst u uho i da se griješ, a da ti cijena nije upitan faktor kotao je super rješenje.

Ovako si ovisan od dobavljača, sada ti cijena tog plina nije ista kao ljetos, kada si vjerovatno nasuo.
A kavalitet i dalje ostaje upitan.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13087 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

zippoo87 wrote: 13/02/2021 16:15
Sada imam bubu u glavi da mi gdje pomalo ne pusta na spojevima od cisterne do plinske peci
To se najlakše otkrije sa otvorenim plamenom, upaljač i kružiš po objektu, ako čujes BUM, to je to.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13088 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Šala na stranu, prijateljski savjet za Gračanliju, nabavi se alarm za plin, ne košta puno koliko je korisan.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#13089 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ne vjerujem da pusta.
Nisi valjda mislio jeftino se grijat.

Uzimaj vise plina i vozi.
Odlucio si i sad guraj.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#13090 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by NecuVise »

boshniak wrote: 13/02/2021 14:31
NecuVise wrote: 01/02/2021 21:46 Ako ti nije šta napiši nam kad budu akcije, a ne kad prođu imam člana porodice zainteresovano za lomo eco, kada smo mi kupovali prije neka dva mjeseca nije tad kupio i pokajao se, pa eto da ugrabi opet kad bude.
Eto imate lomo eco na akciji na ekupi.ba, 665KM sa popustom na VISA karticu.
Hvala ti na dojavi, međutim sad je tetka u bolnici pa joj nije do toga.
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#13091 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zippoo87 »

piplica wrote: 13/02/2021 16:15 Vidi sa, ti si izeo 1300l plina, to je u kWh, oko 8400kWh energije koje si isporučio u svoj objekat.
To si sve platio 1000KM, ali imaš i rentanje te cisterne?

Da si se grijao na el kotao, i nekom srednjom tarifom to je oko 1300KM, a da ne spominjem da si imao puffer od 1000L koji bi se samo po jeftinoj grijao.
Onda ovo dođe jeftinije od plina.

S tim da kod struje nema varijacija u kvaliteti, nema nabavke, nema oscilacija kod cijene, nema "curenja".
Ako si htio da staviš prst u uho i da se griješ, a da ti cijena nije upitan faktor kotao je super rješenje.

Ovako si ovisan od dobavljača, sada ti cijena tog plina nije ista kao ljetos, kada si vjerovatno nasuo.
A kavalitet i dalje ostaje upitan.
Drug...jedno je pisati po forumu a drugo je naci majstore da ti odrade nesto i naprave sto ti hoces...osim ako je budzet neogranicen.
Ja sam i ovo sa plinom jedva rijesio...poceo u aprilu,zavrsio pocetkom novembra...nema majstora,ne znaju,nece,muljaju...mrsko im i kada nekog i nadjes,dodje i ne zna povezati dvije cijevi...nemas pojma koliko sam firmi i ljudi zvao da spoje ebenu cisternu sa plinskim bojlerom...3-4 m udaljenost,probusiti jednu rupu u zidu i 3 mjeseca sam to ganjao.

Tako da ovo sto ti pricas i o preracunima nekim,to ni majstori ne znaju...ja trazio da mi izracunaju gubitke i stave odgovarajuce radijatore...ma kakvo racunanje,to frljoka radi sve ...jos je jedna od boljih firmi.

Da sam isao na struju,morao bi mijenjati i brojilo,jer mi je jednotarifno...pa bi se na to sve dodalo jos milion troskova...a bio sam ogranicen budzetom...koji sam i ovako probio.
Sto se tice curenja...ako curi gdje pomalo,curi napolju,tako da nece nista BOOM...a ako i curi,to je ono kao na autu na gumi...gdje za 3 mjeseca ispusti malo nesto...mada ne vjerujem da igdje curi,uzeto je sve sto treba za spojeve i zavrnuto kako treba i provjereno sapunicom sve,prije pustanja u rad i nije nigdje gubilo...tacnije bilo je na jednom mjestu malo,pa je jace stegnuto i ponovo provjereno i sve udure i nije nista dirano vise.

Naruciti cu sada plin od drugog dobavljaca...pa cu vidjeti i to kakav je plin i ima li to razlike
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13092 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Bez da ti bilo šta kažem, meni je prvenstveno žao što si ostao u neobranom kukuruzu na ovaj način.

Ti si očito imao drugu predstavu kako to sve funkcionira, ali prije toga si trebao uraditi neke proračune, sam sebi, pitati ovdje i onda doći do zaključka šta ti treba.
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#13093 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by vindfaker »

piplica wrote: 13/02/2021 14:08
vindfaker wrote: 13/02/2021 13:42 Sto se tice grijanja na struju, to jedino ako vam se bacaju pare... meni mjesecni racun za struju dolazio 500 600KM kad sam koristio takav vid grijanja
Ti si očito imao i "El. stolicu" u kući.
hahaha blizu... imao tri konvektora, u kuhinji, sobi i dnevnom
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13094 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Zato i postoji razlika, grijanje na struju, i uz pomoć struje.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#13095 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Druze nisi rekao kakva ti je izolacija i koliko imas ukupno prostora za grijanje?
Placas li iznajmljivanje cisterne?
Ne moze niko znati jeli to puno ili nije kad ne zna kakva ti je izolacija.
Ne znam na koju pec od 4500km mislis al mogao si proci i sa oko 2800km.
Malo si pobrkao loncice, kazes jedva si skrpio i grijanje na plin, ali nije ti bitna cijena nego da je sve na dugme.
E pa nece da moze i na dugme i da je jeftino.

Ja sam grijao dva sprata po oko 65m2 bez izolacije sa 3 ipo do 4 tone peleta sto je do 1200km.

Ti si vec potrosio 1000km za jedan sprat.
Dugo je jos do maja a mozda i juna.
Za 60% zime ti otislo 1300l a ostalo je jos 40% zime.
Trebace tebi jos 1000l za ostatak.
Da ne bude na kraju skuplja pita od tepsije :)
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#13096 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bordo gandalf »

Ovaj mjesec 220 KM struje za oba sprata :bih:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#13097 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

zippoo87 wrote: 13/02/2021 15:59 Ne znam to drug...kako cu znati,nije u autu pa da znam da li slabije vuce
Uglavnom kupio sam od Istranbenz plin...pojma nemam kakav je kvalitet...moguce i da nije cemu pa je brze potrosilo.
Top
Kako smo jednom pricali na drugoj temi, ljetni i zimski plin (LPG) se razlikuju po sastavu. Zimski ima veci udio propana koji je skuplji. Propan je isparljiv na nizim temperaturama (-42°C), a tacka vrelista butana je tek na -1°C i to ti je mozda razlog sto na ovim minusima steka tvoja mjesavina.
Cim nema dovoljno isparavanja u sistemu, automatski ti pritisak ne moze biti odgovarajuci.
Sacekaj topliej dane pa vidi hoce li opet biti sve u redu. Tad ces znati razlog i rjesenje ce ti biti kupovati plin sa vecim udjelom propana ili eventualno neki grijac/isparivac na sistemu, ne znam kako to uopste sve funkcionise.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#13098 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Preporuka je, čekaj ljeto da se ugriješ.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#13099 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by visuljak »

zippoo87 wrote: 13/02/2021 16:15
rovac13 wrote: 13/02/2021 16:04 Kod mene klime i grijanje ide 24h na istu temp.
Ali komocija je ipak bolja sa radijatorima ili podnim.

Klime daleko manje trose.
Na plin imas nesto bolju komociju.

Ako bas zelis oboje,onda tp zrak voda.
Ali u startu je najskuplja :)

Kako god negdje ces platit :)
haha platio sam vec a sada je placati energent kako god.
pa i ugalj i drva izadju skoro 1000 KM ,a gde je rezanje,cijepanje,unosenje,slaganje...pa cisti sporet i kamin svaki mjesec,pa prljavo...pa krecenje pod obavezno svake godine,jer ucadi ...sve su to nase pare...samo sto neki ne kontaju na ovaj nacin.
Ja sam odlucio ici sada na plin i to je to,valja placati ...nego je fazon sto sam tek usao u ove vode pa ne znam puno i ne znam koji sve problemi budu.

Sada imam bubu u glavi da mi gdje pomalo ne pusta na spojevima od cisterne do plinske peci...mada je sansa minimalna ali eto,bubica u uhu...pa cu to prvo ponovo sve isprovjeravati
Druga opcija je da sam dobio losiji plin i da je brze potrosilo.
Treca opcija je da ovo cudo trosi i da je ovo normalno ...mada kod mene ne radi 24 sata,nego nekih 14 i onda preko noci ugaseno...pa mi ova potrosnja malo pretjerana onako na prvu.
Kazu da zemni plin i taj tvoj propan butan nisu isti. :skoljka:

Za kontrolu spojeva(u sta sumnjam) koristi sapunicu.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#13100 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by visuljak »

Nije tema a takve i nema,

ima li iko da se grije na loz ulje? Kupio sam kucu i u njoj zatekao skoro nov kotao Buderus na loz ulje i cisterna u kojoj je oko 750l loze.
Kakva je potrosnja, cijene loze, servisiranje, ko to odrzava, koliko se mogu grijati sa ovih 750l???
Post Reply