Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#12701 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@rahmetli dedo
Da bi mogli porediti rad klima i ponasanje, trebali bi se voditi temperaturom koju ocitava senzor klime ili senzor daljinskog.
Na osnovu tih senzora radi klima, i senzori su isti kod svih korisnika.
Razni sobni termometri i senzori mogu imati razlicita ocitavanja i nisu mjerilo za poredjenje.

Ako cemo o tome da li klime dobro griju, griju odlicno, nije jos bilo hladno da ne mogu ugrijati.
Da li je to samo mjerilo da bih bio zadovoljan klimom, po meni nije.
Mogao si onda samo napisati, ja sam zadovoljan kako griju Hansol i U Crown.
U Crown ne da grije nego przi na 3 metra od klime, ali jako grije, brzo se gasi.
Temperaturu ne odrzava na zadatoj nego pregrijava 2c preko pa se gasi.
Jednom sam je kratko pratio i nisam uspio da je natjeram da radi nize od 720w i to sa fan na maksimumu.
Grije 37m2, a moze grijati dosta vise.
Kod tebe mozda grije veci prostor i temperature su nize pa ti je to manje izrazeno, ali u toplijim danima kao sto je danas to bi morao primjetiti.
Lula za odvod na tacni ledi na malo jacem minusu.
Ne znam kako se ponasa kod tebe na tim vecim minusima.
Inace nalazi se pored dva Hansola, prikljucena na isti nacin. Hansoli ne lede al U Crown ledi.

Sto se tice Hansola, uvijek su me interesovali uredjaji da ispitam opcije i vidim kako rade. Sticajem okolnosti sam cesto kuci pa imam priliku da provjerim kad se klima ugasi, koju temperaturu pokazuje senzor u odnosu na zadatu ili da otvorim aplikaciju i vidim trenutnu potrosnju.
Isto tako sam uspio, primjetiti da se klima sa ukljucenom opcijom I feel gasi kad predje 2c preko zadate, a po iskustvu drugih korisnika, trebalo bi da radi drugacije, kao i da se ugasi kada ode u defrost, a trebalo bi da radi drugacije.
Sad sto sam ja to primjetio znaci da nisam normalan?
Sto necu da kad je hladnije pojacavam, a kad je toplije da smanjujem temperaturu, nego da to klima radi jer bi tako trebalo.
Sto koristim forum da provjerim da li kod ostalih korisnika klima isto radi, a nema niko da mi adekvatno odgovori?
Kod mene Hansol radi tako da prilikom paljenja ode na nekih 1400w i posle smanjuje potrošnju i tako radi prilikom svakog paljenja bez obzira da li je tek upaljen ili je radio satima pa ga ugasis i odmah upalis.
Samo je razlika koliko taj rad u maksimumu traje.
Po onom sto sam ja mogao vidjeti, klima radi tako kao da uvijek tezi da postigne temperaturu za 1c vecu od zadate.
Ako je zadata 23c i senzor ocitava 23c, klima i dalje radi na vecoj modulaciji, iako moze da radi nize.
Tek kada prebaci temperaturu za 1c smanji potrošnju i radi nize.
Nisam strucnjak i ne poznajem rad drugih klima uredjaja, ali mislim da sama klima sporo reaguje na ocitavanje senzora temperature.
Dok je bilo toplije vrijeme i temperature vani su isle i po 15c senzor temperature na klimi je pokazivao uglavnom vecu temperaturu od senzora na daljinskom ili od sobnog termometra.
Po logici, senzor je blize plafonu i gore je toplije i klima puse toplo pa se grije.
Kako je zahladilo, senzor temperature na klimi pokazuje nizu temperaturu nego senzor daljinakog ili sobni termometar.
Obicno je to temperatura od 20c do 22c.
Izolacija je dobra, prozori dobri, nema odakle ulaziti, hladnoca koja bi uticala na senzor.
Jedina opcija je da se temperatura zida preko dijelova klime prenosi na senzor.
Dok klima radi u vecoj snazi, senzor ocita 23c i 24c na zadatih 23c. Kad klima spusti snagu i duva manje toplo, senzor u par minuta opet ocitava 22c i klima krece da radi jace.
Iz tog razloga sam poceo koristiti I feel.
Iako sam dobio informacije da bi sa I feel klima trebala da odrzava zadatu temperaturu i da se odmah gasi ako krene da prelazi preko, kod mene se isto ponasa kao i bez I feel i gasi se kad predje za 2c preko zadate.
Koristeći I feel primjetio sam da kada klima ode u defrost ostane ugasena i nakon toga ceka da temperatura padne 1c ispod zadate da bi se ponovo upalila.
Kod mene temperatura nikad nije ispod zadate pa ne znam da li bi klima nastavila sa radom posle defrosta u tom slucaju.
Kad senzor daljinskog ocitava 24c predugo traje, a i nije bas neki ugodjaj u kuci cekanje da temperatura padne na 22c.
Nekom je to dobro, nebitno itd al meni nije.
Da ja moram klimu sam rucno paliti jer ona ceka da se kuca rashladi pa da se upali.
I umjesto da je nastavila posle defrosta lagano da odrzava temperaturu i normalan ugodjaj, ona se gasi pa se hladi pa se posle zalijece u maksimum.
Koliko vidim niko od korisnika mi ne moze reci da li se i kod njega isto desava.
Jedni ne koriste I feel, drugi spavaju dok je I feel ukljucen, a trecim nije bitno.
Podesavao sam offset klime i dobijem potvrdu da je podesen ali klima i dalje radi isto kao da nije nista promjenjeno.

Klima dobro grije, za moj pojam nije bucna ni unutrasnja ni vanjska.
Vanjska samo malo kad ide u visoku modulaciju ili defrost zna kao da bruji. Mozda bi sa antivibracionim gumicama i to nestalo ali nisam ih jos stavio.
U Crown vanjska se jace cuje u smislu duvanja ventilatora jer radi na vecim brzinama.
Klima ima nisku modulaciju, i prenisku moglo bi se reci, pa ponekad odaje utisak duvanja hladnijeg vazduha, ali nije nesto sto toliko smeta.
Jedini problem jeste taj malo ugladjeniji rad sto se tice samog ocitanja senzora i brzine promjene modulacije.
Da se ne desava da bez potrebe radi na vecoj snazi iako je postigla zadatu temperaturu, a posle ide previse nisko da ispada kao da hladi.
Moglo bi to biti malo bolje, a samim tim i bolji ugodjaj.
Takodje ostaje ovaj problem ocitanja senzora temperature i opcija I feel i defrost.
Ako ima neko ko je pratio rad i zna bez nagadjanja zna o cemu se radi bilo bi mi drago da razmjenimo iskustva.
Kome je ovo nebitno, nenormalno itd ne mora citati.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12702 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

@romim
Jel rupa od cijevi zacepljena, ako jest, s čim?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12703 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Tek sad vidjeh ovo.

Malo je dug test.
Ne jasno je ono gore pise u crown prrjako grije i brzo se gasi,najnize vidio na 720w i to na max fan.....a,dole ispod pise kako u crown prenisko modulira kao da hladi,da ovo drugo nije hansol ?

To za u crown sam citao malo dalje,ne na nasim prostorima.Ukratko opisuju problem sa two stage kompresorom,to je takav sistem da tu idu dva eev ventila ,sto je katastrofalno tesko kontrolisat.Snage ima grije dobro cak se i ne vrti prebrzo pa nebi trebala bit ni bucna vanjska.Ali gasenje paljenje je neminovno zbog prrvisokog minimuma,haman slicno kao gree muse .I muse radi na 700-800w valjda,ali on ima obicni komprrsor isti kao u lomo reg,zasto on brlja nikom nije jasno.

To za hansol sam cuo jos od jednog lika kojem vjerujem i ko se razumije u rad klime.
Kaze da kultura rada nije kako treba.On se zali na to da kad ugrije sobu i stane,da ga cekas i cekas kad ce krenut,i organizam osjeca hladnocu.

Ja sam to imao sa lg klimom pa sam shvatio o cemu prica.

Ne vjerujem da se tu moze nesto ucinit.
Mnogi setuju offset ali to je samo da li da ti prebacuje zadatu za 1-2 stepena ili ne.Na kraju krajeva ne bitno je sta pise na daljinskom,Samo da radi sve sama kako treba.

Inace hansol ima twin rotary kompresor,mnogi top modrli jaoanaca imaju takvu vrstu,hardver je ok,skoro isti kompresor kao u fujitsu ltc.....ali izgleda nije sve u kompresoru......nesto su zeznuli sa senzorima ili sa cime sve vec.

Ako hansol ima tako nizak minimum,moze li se nastelovat nekako da se ne gasi,da samo modulira,smanjit fan ili nekako vec, da se izbjegne gasenje.Npr smjer krilca moze da pomogne.Ako klima duva na dole ispod sebe,zna se cesve gasit jer grije tu najvise......ako okrenes krilca da puse malo dalje onda se zna rjedje gasit.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12704 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Ako je offset +-2°C normalno je da ces ga "cekati" za ta 2 stepena da se ugasi, a i da se upali.
Sa iFeel offset je valjda 0, a daljinski u rukama ili zahvacen strujanjem toplog zraka ce izmjeriti vise od zadane, pa samim tim ce klimu ugasit iako po sobnom termostatu to nije to.
Kod mene Hansol u dnevnom ne staje nikako, sem kad ide u deftost. U potkrovlju je druga prica jer je u manjem prostoru i td.
Klime za sad rade posao savrseno.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#12705 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

baho wrote: 04/12/2020 00:08 Ako je offset +-2°C normalno je da ces ga "cekati" za ta 2 stepena da se ugasi, a i da se upali.
Sa iFeel offset je valjda 0, a daljinski u rukama ili zahvacen strujanjem toplog zraka ce izmjeriti vise od zadane, pa samim tim ce klimu ugasit iako po sobnom termostatu to nije to.
Kod mene Hansol u dnevnom ne staje nikako, sem kad ide u deftost. U potkrovlju je druga prica jer je u manjem prostoru i td.
Klime za sad rade posao savrseno.
Zacepljena hm nekom sivom masom kao plastelin, nemam pojma stvarno sta je, a i vanjska strana je obradjena posle stiroporom 10cm posle postavljanja inatalacije, tako da nema sanse da ulazi kroz rupu.
Plus, rupa je na kontra strani od senzora, nije na onoj strani ispod njega.
Za senzor klime mi je jasno to plus 2c mada sam mijenjao offset i nista nisam dobio.
Za I feel sam cuo da je 0 al se klima tako ne ponasa.
Daljinski nije u, rukama i od klime je na 4 metra i blizu je sobnog termometra i po njemu tacno ocitava.
Problem je sto klima ne smanjuje snagu kad I feel ocita zadatu nego i dalje radi isto i ne gasi klimu kad predje zadatu odmah, nego kad predje 2c preko, kao da ima offset 2 a ne 0.
Po pisanju nisi pratio rad sa I feel ide li preko zadate i koliko.
Ako mozes probaj vidjeti al gledaj ocitanje I feel na klimi a ne temperaturu nekog sobnog termometra.
Ako mozes isto da provjeris da li ce ti klima nastaviti raditi posle defrosta sa ukljucenim I feel i ako nastavi koju temperaturu ocitava u odnosu na zadatu.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#12706 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@rovac13

1. Pisao sam i o jednoj i drugoj klimi pa mozda nisam najbolje objasnio pa je ispalo da je ista klima.
Jednom sam samo pratio U Crown i nize nije mogao od 720w.
Pravi veliku razliku od 200w sa maksimum fan i sa minimum.
Kod Hansola tu razliku ne primjecujem, svega je u par wati.
Inace jednom sam se trznuo kad sam se sageo do poda na 3 metra od klime, koliko sam osjetio vruc vazduh.
Osjecaj toplote je odlican za razliku od Hansola koji nekad prividno daje osjecaj kao da duva hladno.

2. Nije toliki problem Hansola gasenje, nego to cekanje kad se ugasi.
U toplijim danima radi recimo od 07 00 do 14 00 i tek tad predje zadatu za 2c i ugasi se, ali posle toga ae nece upaliti ni za 3 sata jer treba sa 25c temperatura da padne na 22c.
Iako sobni termometar pokazuje 23c vlada osjecaj hladnoce pa klimu upalim rucno.
Da I feel radi kao sto, kazu sa offsetom 0 onda bi se klima gasila odma preko zadate pa bi se brze upalila jer bi razlika bila 1c a ne 3c.

3. Offset podesavao i dobijem potvrdu al i dalje se gasi na 2c preko zadate.
Nije ni meni bitno sta pise nego imam problem da radi normalno.
Senzor klime sad pravi problem pa klima se zaleti grije, pa smanji, pa se opet zaleti i sve tako i onda upalim I feel i onda dodje defrost i klima ostane ugasena pa je opet moram rucno paliti da ne cekam da se prostor ohladi ispod zadate temperature.

4. Kupio sam Hansole 2015 i posle zamijenio za 2018 sa wifi jer ni distributer nije znao da ih ima. Sve pise isto osim na kutiji sto pise wifi.
Ne znam da nisu sta zeznuli sa softverom za ovaj model 2018.

5. Kao sto rekoh nema problem sa cestim gasenjem, vec sa paljenjem posle gasenja jer pravi razliku od 3c

Ne znam kako rade ostale klime, ostali proizvodjaci da mogu porediti al cini mi se da svi imaju i dobrih modela ali i nekih glupih propusta i gresaka.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12707 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Vrti li unutarnja turbinu lagano dok je u pauzi ?
Ili skroz miruje turbina.

To se ne osjeti,moras pogledat vizuelno.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#12708 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Nisam to gledao. Ja sam mislio da ne vrti.
Izgleda da nece skoro minusi da provjerim.
Kad je klima bez I feel posle defrosta nastavi sa radom.
Kad je na I feel ostane ugasena.
Isto kao da elektronika pobrljavi dok je na I feel, a kad se desi defrost, onda dodje sebi i sjeti se da je offset 0c i da se trebala ugasiti.
Recimo primjer juce.
Zadata bila 22c pogledam potrosnju 95w, vani 9c.
Podignem zadatu na 23c klima polako povecava snagu i staje na 505w.
Radi ona tako i ja svako recimo desetak minuta pogledam na koliko radi, ona zakucana na 505w.
Provjerim temperaturu, pokazuje ostigla zadatu 23c ali i dalje ne smanjuje snagu.
Radila tako oko 40 min i ja provjerim temperaturu, pokazuje 23c, prebacim na senzor klime on pokazuje 22c, vratim opet na I feel i on sad pokazuje 24c i nakon toga klima pocne polako da obara snagu.
Imam osjecaj da senzor zablokira i kad ja pocnem prebacivati daljinskim da odreaguje.
Postoji mogućnost ali cisto sumnjam da se to desi za 20 sekundi, da zbog drzanja u ruci senzor ocita 24c umjesto 23c.
Mada mislim da za tih 20 sekundi se to ne bi trebalo desiti i da senzor nije toliko osjetljiv.
Evo trenutne
Zadata 23c
Po I feel 23c
Vanjska 11c
Po sobnom termometru 23.6c

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12709 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ne trebaju minusi da provjeris.

Pitam za situaciju kad je u sobi toplo i klima stane,ne grije dalje,vanjska ne radi kompresor ugasen,klima ceka kad ce pocet grijat.

Dok tako ceka,okrece li se turbina ventilator unutarnje skroz lagano.......ili skroz miruje........spustis koji stepen na daljunskom i klima stane,onda provjeris to.

U defrostu se ne smije ni malo okretat,jer je freon u unutarnjoj na mozda -10 -20 .......ako se imalo zavrti eto sibira u sobu :)
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#12710 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

Mislio sam pauza za vrijeme defrosta.
Klima se gasi, podignu se krilca i ventilator radi jos oko 30 sekundi i stane skroz.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12711 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Eto to nismo znali prije.
Sa takvim principom klima ne moze brzo reagovat na promjenu temperature u sobi.

Isti problem sam imao sa lg klimom.Kad stane,turbina se skroz zaustavi,i cekam da krene,i nikad,i okrecem se prema zeni a ona prema meni,osjecamo hladno a klima ne krece,i nikad i nikad,i ja uzmem daljunsli i pojacam vise nego treba samo nebil se ne gasila.Meni je to bilo uzas,zato ne volim cut lg ni na reklami,mislim pored svih ostalih mana,i to :)

Kod fujitsu daikin toshiba mitsubishi kad je u pauzi klima skroz minimalno okrece turbinu upravo zbog monitoringa,to je toliko malo da ne osjetis puhanje uopste,tek toliko da navlaci malo zraka na senzor i mjeri temp.

Onda nije problem ni kad se gasi klima.

Evo primjer kod roditelja daikin 50ka vidim ds hoce ds se ugasi i sa 300w i sa 400w vidio sam jednom kad se ugasi i sa skoro 500w ne skontah zasto i pod kakvim postavkama........radi tog minimuma ja nebi zelio ni nju kupit u moju kucu,jer ssm drugaciji,i imam premale zahtjeve za grijanje.

Ali ta klima se ugasi,i nakon minut eventualno dva minuta ponovo krece.Toliko osjeca promjenu temp da reaguje expresno.I ne mozes primijetit nikakvu razliku u temp.Nema kad ohladit.

Njih kad god pitam imal sta da im ne pase,da nervira,nikad nista,sve top.Upalili klimu u oktobru i zaborave za nju.Samo filtere zacas pod tus,samo mahni malo i onako mokre nazad.Minut posla.

Svi oni ljudi koji se zale na gree muse,uglavnom zele ds vrate tu klimu ili zamijene za nesto drugo,neki su i uspjeli.......pored tog problema sto klima ne moze ds spusti ispod 800w pa se stalno gasi.......oni se zale da klima grije 5 minuta pa stoji u pauzi po sat vremena i duze......to ljudski organizam osjeca i te kako.......mislim ds je jos veci problem sto tako dugo stoji nego sto je previsok minumum snage
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12712 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Rovac jel to berlatis romima da se rijesi kineza pa da kupi kineski Fujitsu :lol: sta ti je rec predan cojk. Kolko god ti daju za promociju malo je :kiss:

Ancol ne vrti jer je senzor sa strane iza elektronike, zaklonjen od izmjenjivaca i ventilatora. Tako i da vrti ne bi bilo efekta. A ako ti je to bas bitno, senzor moze prilicno lako da se prebaci u predio izmjenjivaca kroz vec postojeci kanal i predvidjeno mjesto za tu poziciju.

@romim ja otkako sam rupu napunio niskoexpandirajucom pur pjenom, senzor mjeri u bobu i odrzava prilicno precizno. Iako je prethodno bilo nagurano stiropora ipak je pomalo provlacilo i varalo senzor.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12713 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Baho nicim izazvan mi se obracas tako.
Jel trebam i tebe stavit na blok,da mi ne upadaju u oci gluposti.

Koga sam ja nagovarao da sta kupuje
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12714 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Nemoj na blok, jbg mi smo ipak komsije :-D

Bome magla veceras kod nas, ne vidim klime s 5m. Bit ce plaho defrosteva :-)
Image

Kome ledi crijevo a ne zeli da mu voda ide uz zid, moze napraviti ovakve okapnice kod limara.
Ja sam svoje i voskom presao da voda lakse slijece i da se lakse moze opucati led.
Image
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#12715 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

E jbg, kako neko reće "jebeš nauku kada je konji vuku".

Tacna da, ali ispod klime, sa grijačem, pa sve to fino odvedeš gdje želiš.

A ne žicom ovako.
mujkoni
Posts: 105
Joined: 21/02/2012 21:42

#12716 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mujkoni »

Meni bolje rade bez ifeela klime
Na 23c offset 1 modulira čitavu noć na 0c na nekih 20m² u spavaćoj sobi na quiet...
Ifeel nema nikakve veze sa offsetom
Kad je uključen ifeel glavni temp senzor je daljinski
Kad prebaci 1c kod mene se gasi jer sam ispravno podesio offset
Ista stvar i kod paljenja samo -1c
To se može i provjeriti staviš daljinski na nizu tačku gdje je hladnije sa uključenim ifeel i kliknes 2 puta temp dugme na displayu unutrašnje jedinice će se pokazati temperatura koju očitanje daljinski (šalje komandu svakih 200ms)
Takodje ifeel nema nikakve veze sa defrostom i paljenjem nakon istog
Više puta mi se dogodilo da klima kad hoće da se ugasi tj postigla je temp odradi tzv kontrolni defrost.. i onda čeka da se opet upali
Što se tiče defrosta traje 10minuta tačno
Kad tek krene čuje se blagi žubor u klimi
Nakon nekog vremena se to umiri a unutrasnja bude sigurno -10 -20c
Kad se defrost završi kad ventil pusti freon da se vrati taj zvuk je definitivno glasniji i u mom slučaju nije ugodan ako je baš tišina u sobi (mogu mislit kako bi bilo da je ostao 1.5m instalacija)
Zvuk je kao karte kad se prospu i definitvno jako se vrati taj freon maltene zadrma klimi (8m instalacija) pokušat ću snimiti unutrašnji defrost
Nakon toga klima ako će nastaviti raditi upali se ispravi krilca skroz gore i ko čeka radi a ne puše
Nakon nekog vremena OBORI skroz dole krilca i onda krene kao da puše ali nije još spremna da bude vruć zrak
Ovo je bajagi kao zaštita...
Eh kad se postignu uslovi da je spremna onda krilca idu u zadati položaj na daljinskom i to je to...
Za vrijeme toga početnog rada čuje se ko pucketanje "opruga" iz klime ali to se smiri za par minuta


Što se tiče grijanja zaista grije snažno(jeftino okt 27KM nov 47KM) sept 334kw ukupna potrošnja
Okt 539 kw ukupna potrošnja
Nov 708 kw ukupna potrošnja
8x7 kuca samo se spajz ne grije (3m2)

Spavaća hodnik kupatilo 23 quiet
Dnevna 24 25 26 kako kad na auto quiet (3 crtice a kad dostigne sama prebaci na quiet)

Ali zamjerke postoje neke su zaista nevjerojatne


Situacija 1 spavaća soba tišina klima u standby
Klima se pali toliko jako da mi probudi dijete zar se nije moglo to normalnije napraviti (jest da smo blizu klime 2m ali je po meni ono loše isprogramirano)
Situacija 2 nakon vraćanja plina u unutrašnju jedinicu glasno je i silovito.... Biće snimak maxuz evo snimak vanjskog defrosta oko 9:10 bude to silovito vraćanje plina koje se osjetilo na stolici 1m udaljenoj od klima ... https://photos.app.goo.gl/wmZot9cXQWfi3pU3A
Situacija 3 kad se klima tek upali obori dole krilca i ko zagrijaje se
Što meni izuzetno smeta jer tada puše hladan zrak morao sam u spavaćoj drukčiji razmještaj napraviti jer se klima pravi pametna i neće da poštuje položaj koji je zadat tj obori skroz dole ...
Situacija 4
Kod paljenja kad krene silovito znaju se čuti zujanja oscilacije plastike unutrašnje jedinice tačno se čuje da kad se smanji brzina kompresora da taj zvuk jednostavno nestane... (Ovo mi je bio problem dosta izražen i nakon izmjestanje klime i produženja instalacije na 8m) (nakon toga opet se žalim i ljudi dolaze skidaju plastiku stavljaju komadiće izolacije na neka mjesta gdje su limici vraćaju plastike i to sve lijepo stežu tada se to dosta umanjilo )

To je moja iskrena recenzija koja će se vremenom updejtovati kako budem imao više iskustva sa klimama...
Vjerujem da ima i do instalacije...
Magarac bio bez 3 m instalacije...
Preporuka da se zovnu stručni ljudi za montažu koji imaju kako treba ljestve .. ona kliješta za motanje cijevi... 12ku je nemoguće rukom smotati kod oštrijih uglova...
Koji poštuju servisna upustva itd...

Evo jedan video rada unutrašnje kad joj se sve poklopi tj zagrije se itd.... https://photos.app.goo.gl/usS2ekcVfppR3KjZ9
Tako bi trebala da radi uvijek
mujkoni
Posts: 105
Joined: 21/02/2012 21:42

#12717 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mujkoni »

baho wrote: 04/12/2020 21:49 Nemoj na blok, jbg mi smo ipak komsije :-D

Bome magla veceras kod nas, ne vidim klime s 5m. Bit ce plaho defrosteva :-)
Image

Kome ledi crijevo a ne zeli da mu voda ide uz zid, moze napraviti ovakve okapnice kod limara.
Ja sam svoje i voskom presao da voda lakse slijece i da se lakse moze opucati led.
Image
Ne znam što ali kod mene se nikad ne ufati ovoliko debeo led
(Jest bio kad je bila instalacija 1.5m)
Sada kad je 8m Max led je kao na snimku što sam postavio
Sad Jel to dobro ne znam...
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#12718 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Ja se nadam da će svi ovi koji su uzeli ove uređaje manje-više (više više) biti zadovoljni.

Ali ovo staviti u isti koš sa Japanskim premium modelima je zločin za tehniku.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12719 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

@mujkoni zaledit ce i kod tebe, samo polako :-D
Kod mene je magla, ne vidi se prst pred nosom. Na drugoj slici se vidi na tako maloj udaljenosti od klima. Temperatura je bila 1,8°C kad sam slikao. Grije se 3 puta veci prostor nego je klima deklarisana, tako da s obzirom koliko je natovarena i kako radi @piplica ovo je japanac svih japanaca :izet:
Zica je jedina bila pri ruci i za probu idealno. Poslije ce se patent usminkavat.
xvassido+
Posts: 110
Joined: 05/12/2020 07:30

#12720 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by xvassido+ »

đe vi živite pa takvi ledovi ovde kod mene preko dana 15 stepeni naveče ne ide ispod 5 stepeni

ko god kaže da su gree klime loše nema pojma šta priča
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#12721 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Kamen je čudo, fino hladi ljeti, fino grije zimi.

A oni na kamenu, kao i sam kamen..."šuplji".
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#12722 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Kod mene otac nikako nije zadovoljan grijanjem na klimu. Ima to puhanje od klime koje mu smeta. Razmisljam da kupim kamin na pelet jer ovako vise ne moze. Potrosnja je super i temperatura u kuci je ujednacena na cijelom prizemlju al dzaba kad to strujanje zaraka smeta. Zato je moj savjet za sve da prije kupovine klime pogotovo starijim i ljudima osjetljivim na propuh dobro razmisle. Ja sam se zeznuo pa pa nemojtevi. Da napomenem ja se u Sarajevu grijem vec 5 godina samo na klime i ja sam prezadovoljan.

P.S. kada tek upalim klime da rade u pocetku mi zalede ovako neravnomjerno
mujkoni
Posts: 105
Joined: 21/02/2012 21:42

#12723 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mujkoni »

Nera_22 wrote: 06/12/2020 22:53 Kod mene otac nikako nije zadovoljan grijanjem na klimu. Ima to puhanje od klime koje mu smeta. Razmisljam da kupim kamin na pelet jer ovako vise ne moze. Potrosnja je super i temperatura u kuci je ujednacena na cijelom prizemlju al dzaba kad to strujanje zaraka smeta. Zato je moj savjet za sve da prije kupovine klime pogotovo starijim i ljudima osjetljivim na propuh dobro razmisle. Ja sam se zeznuo pa pa nemojtevi. Da napomenem ja se u Sarajevu grijem vec 5 godina samo na klime i ja sam prezadovoljan.

P.S. kada tek upalim klime da rade u pocetku mi zalede ovako neravnomjerno
jeste probali dignuti gore krilca skroz ?
ja sam na pocetku tako koristio znaci bukvalno 2m ispod klime se ne osjeti puhanje ?
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#12724 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by stetoskop »

Izgleda da je tim uređajima problem u niskoj modulaciji, pa pušu hladno.
Kod mene Fujitsu, upratio sam da nije nikako spustio potrošnju ispod 350W dok radi. Znači ne smanjuje ispod, već se pali i gasi i to često. To je dobra stvar, jer ne puše hladan zrak, a mana je što uređaj nije sam sposoban obarati temperaturu pred spavanje. To morom ručno, otprilike procijenim određeno vrijeme za naštimati Timer da uključi i grije na 22C.
Što se tiče osjećaja, uređaj radi super, ali nema niti jedan savršen uređaj da je prilagođen za svakoga, ali zato treba malo i daljinski u ruke, pa pogurati ručno tu automatiku kako kome odgovara. Za starije osobe to je teže, ali puno je lakše to naučiti nego ložiti vatru, čistiti, ali džabe opet ako sam uređaj ne može ni ručno da se prilagodi.
Pri odabiru kamina/peći na pelet, također treba dobro procijeniti koju uzeti, jer imaju i one svoje mane, modulacije, paljenja, gašenja...
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12725 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

@Nera_22 nek pokusa povecat zadatu temperaturu za stepen ili dva. Ja sam primijetio da klima sto puse toplije, sve se manje osjeti strujanje. Pa neka onda eksperimentise i sa brzinom fena.
Polozaj krilaca vise prema podu nego ravno, kako bi se topli zrak gurao u hladnu zonu.

Ako pogledas moje slike na prethodnoj strani vidjet ces na drugoj klimi poslije defrosta da i kod mene krene odozdo da ledi. To je valjda normalno.
Post Reply