Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11001 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

I najbolje tako. Jedno po jedno. Idealno grijanje sto se invertera tice je vise slabijih uredjaja, tj uredjaj po sobi. Dobije se ravnomjernija temperatura apotrosnja tu negdje. Sad zbog finansijskih razloga tj pocetne investicije vecina ide na manje uredjaja al sa vise snage.
Razumijem ti skepsu, al fakat je jeftinije od gradskog grijanja. Ja sam bio pomalo skeptik dok nisam shvatio poentu rada invertera, tj studioznije pristupio temi. Kad skontas januar grijao 24h za 93 km(i to previse realno al haj zbog zene i djeteta drzao 26). Prije sa konvektorima 300-400 dolazilo.. odradi onako kako sma ti rekao, sam ces se uvjerit, uzmes mjerac 20-30 i eksperimentises koji dan to je i najmjerodavnije jer ipak svaki prostor ima svoje specificne toplotne potrebe koje ti mi ne znamo. Al ravnajuci se po tome sto placas toplanama u najmanju ruku bi upolovio racun. Tako je kod ovog prijatelja ispalo sto sam ga spomenuo..plus prije malo malo nema grijanja il mu skroz mlaki radijatori..
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#11002 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

To se desi kad prebrzo naucis online o klimama.

To je novi jeftini model mitsubishija na kom se dosta stedilo.To je slabije klima od modela SF.
Stari SF je kvalitetnija i bolja klima.

Takodje FH model nije srednja klasa nego nesto najkvalitetnije iz mitsubishi.

Ovaj novi model su samo navili da se upecaju oni koji vole citat scop a pri tome ne paze na ostale stvari.

Ta nova vanjska je 2-3puta glasnija od sf25.
Navili su unutarnju da puse prejako da bi postigli cop u spec,i to pri skroz maloj snazi,moras novu 35 icu poredit sa sf25 da bi imalo ikakvog smisla.
Naravno kompresor dolazi iz kine,ali sve vise je toga.

Takodje mislim da su daikini ulazne 35 ice kvalitetniji od ove.

Ali ako zahtjevi nisu veliki odradice posao.
damper
Posts: 61
Joined: 16/11/2009 20:09

#11003 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by damper »

Pozdrav,
malo sam ispao iz fazona kakve modele inverter klima tražiti pa rekoh da upitam šta je aktuelno,da li se izmislilo šta novo 8)
U pitanju je prostorija od 16m2 koja će se grijati non-stop i povremeno po potrebi otvoriti vrata da se dogrije hodnik :-)
Kuća je u pitanju,debeli su zidovi ,50cm ,ali bez izolacije,sa solidnom PVC stolarijom.
Unaprijed hvala na pomoći :kiss:
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11004 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

damper wrote: 05/08/2020 08:26 Pozdrav,
malo sam ispao iz fazona kakve modele inverter klima tražiti pa rekoh da upitam šta je aktuelno,da li se izmislilo šta novo 8)
U pitanju je prostorija od 16m2 koja će se grijati non-stop i povremeno po potrebi otvoriti vrata da se dogrije hodnik :-)
Kuća je u pitanju,debeli su zidovi ,50cm ,ali bez izolacije,sa solidnom PVC stolarijom.
Unaprijed hvala na pomoći :kiss:
Nezahvalno je preporucivati klime u prostore bez izolacije. Pogotovo sto je kuca u pitanju. Da ti ne trubim koliko je bitna izolacija, de napisi cim si do sad grijao, koliko si trosio na grijanje da pokusamo dobiti pribliznu sliku kakvi su ti toplotni gubitci
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#11005 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

Ermin ZM wrote: 06/08/2020 17:08
damper wrote: 05/08/2020 08:26 Pozdrav,
malo sam ispao iz fazona kakve modele inverter klima tražiti pa rekoh da upitam šta je aktuelno,da li se izmislilo šta novo 8)
U pitanju je prostorija od 16m2 koja će se grijati non-stop i povremeno po potrebi otvoriti vrata da se dogrije hodnik :-)
Kuća je u pitanju,debeli su zidovi ,50cm ,ali bez izolacije,sa solidnom PVC stolarijom.
Unaprijed hvala na pomoći :kiss:
Nezahvalno je preporucivati klime u prostore bez izolacije. Pogotovo sto je kuca u pitanju. Da ti ne trubim koliko je bitna izolacija, de napisi cim si do sad grijao, koliko si trosio na grijanje da pokusamo dobiti pribliznu sliku kakvi su ti toplotni gubitci
hajde, bas me zanima kako se na osnovu tih parametara odredjuju toplotni gubici...
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11006 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

odredit jok, za to zovne profesionalac, pa covjek svasta nesto izmjeri, pa te sve parametre na papir stavi, pa fino sracuna i fino da rezultate i lijep racun za usluge.

Mislio sam okvirno, npr grijao konvektorom od 2.5 kw trosili oko 200km ili pec trosila 5 metara drva obicno. Cisto da imamo neku sliku.
Ako te zanima racunajnje toplotnih gubitaka mozes se ovim posluzit(naravmo da nije 100 posto tacno al eto neke smjernice daje)

https://microma.rs/kalkulator/
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#11007 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radiostar »

Ermin ZM wrote: 06/08/2020 19:31 odredit jok, za to zovne profesionalac, pa covjek svasta nesto izmjeri, pa te sve parametre na papir stavi, pa fino sracuna i fino da rezultate i lijep racun za usluge.

Mislio sam okvirno, npr grijao konvektorom od 2.5 kw trosili oko 200km ili pec trosila 5 metara drva obicno. Cisto da imamo neku sliku.
Ako te zanima racunajnje toplotnih gubitaka mozes se ovim posluzit(naravmo da nije 100 posto tacno al eto neke smjernice daje)

https://microma.rs/kalkulator/
ako hoces okvirno, onda okvirno racunas da je okvirno 80 W/m2 gubitka... takozvana sabacka racunica
koju si ti digao na jos jedan 'visi' nivo :-)
damper
Posts: 61
Joined: 16/11/2009 20:09

#11008 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by damper »

Grijalo se konvektorom koji je trošio oko 60-70 KM u zimskim mjesecima.
Što se tiče izolacije, znam da je bitna ali iz određenih razloga se ne može uraditi.
Ne znam da li je dovoljna 9-ka mada pretpostavljam da jeste,mada ne bih bježao ni od 12-ke.
Pitanje je samo koju uzeti .
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11009 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Ja bih gledao da ima dobru modulaciju a da ima i snage malo rezerve, modulaciju da moze nisko ic, jer ako nekad uradis izolaciju onda ce ti minimalno radit, pogotovo u prelaznim mjesecima.
Recimo Daikin Sensira 12ka. Nije neka razlika u cijeni na 9ku, a i 12 ka modulira nisko.
Ako se vec hoces protegnut koju stoju vise i mozes nastimat da ti puse prema hodniku onda Hansol 12. Jaka klima a moze se dosta nisko spustit, msm na 180wati, a ima snage i da hodnik grije
Opet budzet diktira, al u biti tesko da mozes pogrijesit sta god da uzmes, Sensira je oko 1100, Hansol oko 1350 na akciji.
Gree Lomo Regular ti ne bih preporucio, puno bi se gasila u prelaznom periodu, jaka klima al ne modulira ispod 300w.
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#11010 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rida1976 »

Koliko je sad u-crown 12 na akciji?
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 402
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#11011 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rahmetli dedo »

ja dobio ponudu 18ka 2200 i 1x 12ka 2000 + ugradnja 400
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11012 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Ja evo sad pogledao za olixu 12ka ima za 1900 najjeftinije. Cekaj kakva ti je ugradnja, sto 400 km? Ako je klasicna onda je 400km pljacka za ugradnju. I sto ce ti 18ka U Crown, previse je to pajdo za 40 kvadrata dobro izoliranog prostora, msm tvoje su pare, al upitno je koliko je dobro stavit 18 ku u zivotni prostor, slabija modulacija, jace puhanje itd. 12ka od ucrowna je ustvari jedna dobra 18ka softverski programirana da radi ko 12ka. 45 kg...

GREE U-Crown 12ka Wifi Inverter klima -30°C (1.899 KM)
https://www.olx.ba/r/25968533/1311481
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 402
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#11013 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rahmetli dedo »

Ma nisam još kupio, to su bile ponude jedne firme u sarajevu. kad budem kupovao, definitivno ću i tvoj savjet uzeti u obzir.
Što se tiče ugradnje, 400 je za dva komada, tj 200 po klimi. Koliko sam upratio, to je čini mi se standard kod nas u sarajevu, jedna firma mi je tražila 250+pdv.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11014 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Pardon do mene zaboravio sam na drugu. Ok je 200 ako se propisno radi.
Kako god gledaj da ti strucni ljudi ugrade, raspitaj se koji su dobri, djaba ti najbolja klima ako ti je ne ugrade kako treba. Stavke koje su obavezne:
1. Vakumiranje
2. Min 3 metra instalacije( za U Crown pise u service manualu min 3 metra)
3. Dobre antivibrante
4. Kvalitetni zglobni nosaci, te klime sto gledas su teske 45kg, najbolje bi bilo nosace od 18ke ili 24 ke stavit da ima dovoljno prostora "sa ledja".
5. Unutrasnja da ima dovoljno prostora do plafona

Po meni bi ti 2 hansola 12 ke odradile posao, oko 1400 je na akciji sada. U Crown 12 bez sumnje, 12ka na -15 daje nominalnih 3.6, na -20 3.6. I to ne na max frekvenciji kompresora, dakle ima snage jos u rezervi.
18ku bi zaobisao, pogledaj samo koji joj je min protok zraka. Nece ti bit komotno boravit u prostoriji gdje 18ka radi...
Fujitsu podna LVC bi mozda isto bila dobra za potrovlja zbog nacina distribucije zraka
User avatar
gentoo
Posts: 3298
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#11015 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gentoo »

24h iskustva sa BT 9-kom.. Niti vanjska niti unutrasnja se ne cuju uopste.. Kad izadjem vani i stanem ispod vanjske ne cujem je nikako (u prizemlju sam).. unutrasnju kad je bas 100% tisina malo cujem :D .

Na mjeracu potrosnje "Cool" na 24-25C, Fan na "Auto" trosi cca 200wH na 1h.. Znaci cca 4.8 kwH na 24h. Ja prezadovoljan 🥶
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#11016 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

na hladenju i ne možeš ništa cuti..tu klime rade baš minimalno, ništa ne troše :D
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 402
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#11017 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rahmetli dedo »

@Ermin ZM
Hvala na savjetima. Nisam znao da ima i minimum dužine instalacije, u prospektu stoji maksimum 30m. Kod mene u kući je klima (koja samo hladi, daikin ftx35) montirana cca 2m od vanjske jedinice. Meni kao laiku djeluje da radi ok, trebam li šta poduzimati?

Vidim ima i max visinska razlika 10m. Da li ovo znači da vanjska jedinica može biti ugrađena 10m više/niže od unutrašnje? Ako može visočije to bi bilo super.

Također, kolika je ta potrebna udaljenost od plafona? U potkrovlju imam oko metar normalnog zida i onda ide kosina krova. Moja ideja je bila da klima bude ugrađena na vrh tog vertikalnog zida ispod kosine jer svakako puše prema dolje.
Hvala još jednom.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11018 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Svaki proizvodjac je definisao koliko. Kod Daikina msm da je 1.5 metra minimum.
O tome se vodi diskusija bez konsenzusa na forumima dugo vec, al posto je ovde proizvodjac naveo onda tu nema sta izmisljat. Ugl utice na buku najvise i malo na kapacitet. Dosta ova klima freona ima u sistemu treba joj barem tih 3 metra. A moze ic vanjska iznad ispod, samo nakon odredjene duzine se mora dopunit freon. Msm da je iznad 5metara

Sto se tice visine od plafona, sa te strane klima uvlaci zrak i mora imat divoljno prostora(vidi u sm koliko tacno je min), kao i sa bocnih strana.
Na dnu stranice 439 imas link na kojem je pdf sa service manualom od proizvodjaca za u crown, gdje imas detaljne informacije o klimi, instalaciji, kapacitetu na minusima itd.

A nema na cemu da se zahvaljujes, bit foruma je da jedni drugi pomognemo i prenosimo iskustva.

Sa u crownom je problem sto je tesko nac nekoga da ima tu klimu da prenese iskustva licno.

Rovac13
Vidio sam da si na drugom forumu napisaonda si cuo da U Crown nema bas dobru modulaciju. Dje si to nasao?
Ja sam pisao sa jednim clanom drugog foruma, kaze na 250 se spusta kod njega..
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#11019 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rida1976 »

A koji su modeli koji imaju provjereno dobru modulaciju?
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#11020 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Dosta ih ima. Evo za grijanje koliko sam pohvatao. Nako iz glave sto sam sa foruma upratio svi Daikini i Toshibe. Fujitsu nez da sam ijedan procitao ispod 250 se spusta(LT). Msm al nisam siguran da LMC moze na 200 ic.
Od Gree Amber(model na nasem trzistu, onaj skandinavski bas kontra ne ide nisko). Gree Hansol ide na 180w. Lomo Economical isto ide haman ispod 200wati. Gree Lomo Regular pak nije tu nesto impresivan, nmz ispod 300(to iz licnog iskustva znam)
I iznenadjujuce jako za Mideu Mission 12ku sam citao da se na 150tak wati spusta.
E sad niska modulacija je mac sa dvije ostrice na grijanju, jer kad bas nisko modulira tad zna puhati zrak koji je oko 30tak stepeni. Nekima smeta i kazu da ima taj subjektivni osjecaj da je hladan jer se krece.
Ako ko ima ove model nek potvrdi sta je od ovog tacno ili netacno.
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#11021 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HardCore »

Da bi bila potrosnja tako niska, bas se mora imati dobra izolacija....




Jel ovo neki kvar na haier-u ili je ovo normalno?
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#11022 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by didgeridoo »

Pri skoro svakom paljenju unutrasnja jedinica zaledi i "pucketa" pri radu. Ja je moram rucno hajcati na jet mode, pa smanjiti da bi kao ona "procepila". Nakon toga nekad radi OK, nekad samo kao da puse obican neohladjen zrak. Plin napunjen. Iskustva?
damper
Posts: 61
Joined: 16/11/2009 20:09

#11023 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by damper »

Pozdrav,
Našao sam gree hansol 12 za 1250 kmica,ne znam da li je to dobar dil?
Ima li razlike u oznakama klime tipa koja je serija i slično?
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#11024 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rida1976 »

Odlična cijena. Samo niko da se javi ko ima ovu klimu. Ova težina vanjske od 46 kg, ako je tačna, trebala bi puno govoriti
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#11025 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maliq53 »

Mozda je i prezvakano par puta ali eto nije zgoreg da obnovimo gradivo malo. Uglavnom, koga zvati da servisira klimu u Sarajevu a da su fer i korektni? Ima Jelic, SES.ba i slicni, pa ako ko ima iskustva neka slobodno pise :-D
Post Reply