grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

rovac13

#7751 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 » 27/02/2019 19:37

Valja :)

Maraschino

#7752 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino » 27/02/2019 19:43

piplica wrote:

Ja prvi puta cujem da mozes trositi grijanja koliko hoces, a da je to nekome sjevedno.

To mozda kod nas negdje, ali unutar EU cisto sumnjam.

Osim ako ne rentas sobu, u zajednickom smestaju. to je druga prica.
U Tuzli bruka stanova po kvadratu se placa grijanje.

piplica

#7753 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 27/02/2019 21:25

Maraschino wrote:
piplica wrote:

Ja prvi puta cujem da mozes trositi grijanja koliko hoces, a da je to nekome sjevedno.

To mozda kod nas negdje, ali unutar EU cisto sumnjam.

Osim ako ne rentas sobu, u zajednickom smestaju. to je druga prica.
U Tuzli bruka stanova po kvadratu se placa grijanje.
Ne bruka, nego svi.

Nera_22

#7754 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 » 27/02/2019 21:45

Bad jesus wrote:valja li ovo išta da se ne zaljećem?

https://www.luk.ba/proizvod/mitsubishi-inverter-ln/
Ja bi luk probao da izbjegnem zbog cijene. Osim ako bas nesto moras sto nema nigdje drugo. Jos nesto: vecina majstora kod njih ima popusta 10% pa nadji nekog majstora pa preko njega kupi.
Mislim da ima boljih klima za ove pare ako se zanemari dizajn. Ako je i dizajn jako bitan onda kupi ove klime.

Maraschino

#7755 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino » 27/02/2019 21:48

piplica wrote:
Ne bruka, nego svi.
Zasto se onda cudis ako neko otvori prozor od vrucine.

Mislim da nisu bas sve zgrade prikljucene na centralno.

piplica

#7756 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 28/02/2019 07:31

Maraschino wrote:
piplica wrote:
Ne bruka, nego svi.
Zasto se onda cudis ako neko otvori prozor od vrucine.

Mislim da nisu bas sve zgrade prikljucene na centralno.
Pa zato sto je on negdje na zapadu, gdje se gleda na svaku utrosenu kaloriju.

A u tz je svaka zgrada prikljucena na sistem centralnog, cak i privatne kuce u novije vrijeme, samo sto se sada za razliku od prije 20god, radi proracun u TE, racuna se koliko m2 se grije i koliko po nekim normama treba energije.
Zato sada ispastaju stanovi koji imaju stare radijatore, losu izolaciju i prozore.
Osjeti se to sada za razliku od prije 20god, kada si mmorao otvarati prozore da se rashladis.

Humljanin

#7757 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Humljanin » 07/03/2019 09:57

Pozdrav raja, evo listao sam malo temu ali opet nisam našao sve što me zanima. Ako bi mogao netko napisati iz vlastitog iskustva koje su inverter klime dobre za grijanje većih stambenih površina. Da inverter bude primarno sredstvo grijanja.

Dobio sam par preporuka za Daikon, Panasonic, Mitsubishi, Gree, LG i slično.
Ukratko, svatko svoga konja hvali :)

Koliko vidim raspon u cijenama je nezanemariv, a što se tiče kvalitete, učinkovitosti, trajnosti i uštede doslovno nemam pojma. Konkretno, neki mi hvale Gree i govore da se proizvodi u istoj tvornici gdje i Daikon, te da je to sve marketing. Malo mi je teško povjerovati u to.

Pa ako može par brzinskih preporuka šta je preporučljivo gledati a šta treba obavezno izbjegavati (ako se možda nešto pokazalo lošim).
Ako previše tražim, a već je negdje slično pisano, možete li mi barem baciti link gdje da pogledam?

Unaprijed hvala na pomoći :thumbup:

mehkoca

#7758 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca » 07/03/2019 14:16

Humljanin wrote:Pozdrav raja, evo listao sam malo temu ali opet nisam našao sve što me zanima. Ako bi mogao netko napisati iz vlastitog iskustva koje su inverter klime dobre za grijanje većih stambenih površina. Da inverter bude primarno sredstvo grijanja.

Koliko vidim raspon u cijenama je nezanemariv, a što se tiče kvalitete, učinkovitosti, trajnosti i uštede doslovno nemam pojma. Konkretno, neki mi hvale Gree i govore da se proizvodi u istoj tvornici gdje i Daikon, te da je to sve marketing. Malo mi je teško povjerovati u to.

Pa ako može par brzinskih preporuka šta je preporučljivo gledati a šta treba obavezno izbjegavati (ako se možda nešto pokazalo lošim).
Ako previše tražim, a već je negdje slično pisano, možete li mi barem baciti link gdje da pogledam?

Ako ne znaš šta je dobro, pitaj šta je skupo :D

Kuća, prizemlje + sprat, 4 klime Mitsubishi (2 x FH i 2 x SF serije), treba još jedna :D

Malo je reći da sam prezadovoljan!

Eto, moj primjer, sretno! :thumbup:

Humljanin

#7759 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Humljanin » 07/03/2019 14:31

mehkoca wrote:
Humljanin wrote:Pozdrav raja, evo listao sam malo temu ali opet nisam našao sve što me zanima. Ako bi mogao netko napisati iz vlastitog iskustva koje su inverter klime dobre za grijanje većih stambenih površina. Da inverter bude primarno sredstvo grijanja.

Ako ne znaš šta je dobro, pitaj šta je skupo :D

Kuća, prizemlje + sprat, 4 klime Mitsubishi (2 x FH i 2 x SF serije), treba još jedna :D

Malo je reći da sam prezadovoljan!

Eto, moj primjer, sretno! :thumbup:
Hvala puno na odgovoru, ali me zanima po čemu se razlikuju "nekvalitetne" od "kvalitetnih" inverter klima.
Na šta je vazno obratiti pozornost kada se gleda između različitih modela?

Osim, naravno, cijene :lol:

Btw, ne reče koliko dođe taj Mitsubishi?

mehkoca

#7760 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca » 07/03/2019 15:02

Kako sam ja razumio koje su dobre klime, jeste onaj odnos uloženog i dobijenog, odnosno gledaj koliko iznosi SEER i SCOP. Što veći, to bolje :D
Naravno, gledaj energetsku klasu, ono A+++ (više pluseva, bolje)

Ja sam plaćao ovako (sa 20% popusta):
FH35 = cca 1950 KM
FH25 = cca 1650 KM
SF25 = cca 1150 KM

Humljanin

#7761 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Humljanin » 07/03/2019 15:13

mehkoca wrote:Kako sam ja razumio koje su dobre klime, jeste onaj odnos uloženog i dobijenog, odnosno gledaj koliko iznosi SEER i SCOP. Što veći, to bolje :D
Naravno, gledaj energetsku klasu, ono A+++ (više pluseva, bolje)

Ja sam plaćao ovako (sa 20% popusta):
FH35 = cca 1950 KM
FH25 = cca 1650 KM
SF25 = cca 1150 KM
Hvala ti puno na korisnim savjetima! :thumbup:

Bakonja baki

#7762 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki » 09/03/2019 09:33

Pozz.Koju kvadraturu grijes sa 4 klime i kakva je izolacija pa ti treba jos jedna klima.. Ja isto imam kucu sa prizemlje i sprat (140 kvm)stolarija pvc nova,zidovi stiropor 8 cm. pod 3cm. i plafoni 5 cm. pa planiram pokriti grijanje klimama.Razmisljao sam za pocetak ugraditi dvije ln35,25 u prizemlje pa vidjeti dali ce biti dovoljno i kako pokriti potkrovlje kasnije???

piplica

#7763 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 09/03/2019 10:51

Bakonja baki wrote:Pozz.Koju kvadraturu grijes sa 4 klime i kakva je izolacija pa ti treba jos jedna klima.. Ja isto imam kucu sa prizemlje i sprat (140 kvm)stolarija pvc nova,zidovi stiropor 8 cm. pod 3cm. i plafoni 5 cm. pa planiram pokriti grijanje klimama.Razmisljao sam za pocetak ugraditi dvije ln35,25 u prizemlje pa vidjeti dali ce biti dovoljno i kako pokriti potkrovlje kasnije???
Sa 5cm izolacije stropa ima da razbacas energije za jedno dobro ljetovanje.

Bakonja baki

#7764 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki » 09/03/2019 12:02

piplica wrote:
Bakonja baki wrote:Pozz.Koju kvadraturu grijes sa 4 klime i kakva je izolacija pa ti treba jos jedna klima.. Ja isto imam kucu sa prizemlje i sprat (140 kvm)stolarija pvc nova,zidovi stiropor 8 cm. pod 3cm. i plafoni 5 cm. pa planiram pokriti grijanje klimama.Razmisljao sam za pocetak ugraditi dvije ln35,25 u prizemlje pa vidjeti dali ce biti dovoljno i kako pokriti potkrovlje kasnije???
Sa 5cm izolacije stropa ima da razbacas energije za jedno dobro ljetovanje.
Pa dobro sad mi je najmanji problem baciti još 10-20 cm mineralne vune po ploči a to znam da su najveći gubitci na stropu,ali za sad me zanima prizemlje da li ću moći ugrijati sa dvije ln 35,25 vghz.

free_too

#7765 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by free_too » 09/03/2019 13:42

Humljanin wrote: Hvala puno na odgovoru, ali me zanima po čemu se razlikuju "nekvalitetne" od "kvalitetnih" inverter klima.

Pa pored onih osnonvih nekih karakteristika, uglavnom su dosta bucnije i potrosnja im je veca za nekih 10-30% u odnosu na isti model u premium klasi. Ja npr imam teslu koju sam platio 800 , a vjerovatno bi isti model premium marke platio oko 1300-1400. Zadovoljan sam s njom, samo eto sto bi fakat uzeo mitshubischi ili fujitsu da sam planirao na duze staze, jer se uskoro selim u DE a Tesla mi bila ista cijena skoro kao i drva koja potrosio ako bi se na njih grijao.

mehkoca

#7766 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca » 09/03/2019 16:59

Kuća je 9X8,5 m, blok IGM eko term 20 cm, fasada 10 cm, PVC stolarija, podovi su estrih sa nekim tvrdim stiroporom (ukuno 10 cm), potkrovlje plafon: stiropor 3 ili 5 cm (ne znam dok ne vidim u "zabilješkama" :D ), daska colarica, staklena vuna 10 cm, pa opet daska colarica (da imam tavan :D )
A što mi treba još jedna klima, pa gore imam tri sobe, u svakoj po jedna... Dole su dvije FH35 (dnevni boravak) i FH25 (hodnik i kupatilo), sobu za goste ne grijemo :lol:
Eto, sve sam napisao... Dovoljno ti je za početak te dvije za prizemlje, a kasnije ide potkrovlje :D

Humljanin

#7767 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Humljanin » 09/03/2019 17:26

mehkoca wrote:
Kuća je 9X8,5 m, blok IGM eko term 20 cm, fasada 10 cm, PVC stolarija, podovi su estrih sa nekim tvrdim stiroporom (ukuno 10 cm), potkrovlje plafon: stiropor 3 ili 5 cm (ne znam dok ne vidim u "zabilješkama" :D ), daska colarica, staklena vuna 10 cm, pa opet daska colarica (da imam tavan :D )
A što mi treba još jedna klima, pa gore imam tri sobe, u svakoj po jedna... Dole su dvije FH35 (dnevni boravak) i FH25 (hodnik i kupatilo), sobu za goste ne grijemo :lol:
Eto, sve sam napisao... Dovoljno ti je za početak te dvije za prizemlje, a kasnije ide potkrovlje :D

Uhhh... Pa je li moguće uopće grijati jedan kat kuće sa jednom inverter klimom? Mislio sam grijati oko 70 m2 koji su fino otvoreni i međusobno povezani bez velikih prepreka...
Sad si me prepao da mi treba 16 klima :D

Bakonja baki

#7768 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bakonja baki » 09/03/2019 18:13

mehkoca wrote:
Mehkoca...Hvala na detaljnom odgovoru puno mi znaci,kuce su nam bas slicne sem sto ti imas malo bolju izolaciju osim sto je mene je blok 25 cm i u stropu betonska ploca izolirana sa 5cm stiropora a u planu sam polozit jos vunu odozgo.

mehkoca

#7769 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca » 09/03/2019 18:34

@humljanin, teško druže sa jednom klimom... Savjet, koji su meni ovdje dali, uzmi jednu klimu, pa kada vidiš gdje najmanje dolazi toplota, onda tu ubaciš drugu :D
Neće trebati 16, malo manje :D

@baki, tu sam ako mogu pomoći svojim iskustvom, pitajte sve što vas zanima. I meni su ovdje pomogli, i danas im se zahvaljujem na savjetima i što su me potakli da pređem sa uglja na klime (ne na pelet :D )... sretno!

piplica

#7770 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 10/03/2019 11:17

Humljanin wrote:
Hvala puno na odgovoru, ali me zanima po čemu se razlikuju "nekvalitetne" od "kvalitetnih" inverter klima.

Osnovna razlika je ta da ako kupus kvalitetnu masinu, onda ces se i ugrijati, ako ne, mozes je koristiti kao ukras na zidu.

Imas 3 klase TP:

1. Japanske (moze se reci sve firme, izuzetak je mozda Panasonic)
2. LG, Samsung....
3. Kineski brendovi

Humljanin

#7771 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Humljanin » 10/03/2019 11:20

piplica wrote:
Humljanin wrote:

Osnovna razlika je ta da ako kupus kvalitetnu masinu, onda ces se i ugrijati, ako ne, mozes je koristiti kao ukras na zidu.

Imas 3 klase TP:

2. LG, Samsung....
3. Kineski brendovi
Znači skoro svi "japanci" su vrhunska kvaliteta?
To nisam znao, hvala puno! :thumbup:

piplica

#7772 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 10/03/2019 12:17

Humljanin wrote:
piplica wrote:
Humljanin wrote:

Imas 3 klase TP:

2. LG, Samsung....
3. Kineski brendovi
Znači skoro svi "japanci" su vrhunska kvaliteta?
To nisam znao, hvala puno! :thumbup:
Tako je, samo sto i kod njih imas vise vrsta modela, ulazni, srednji i top.

Koliko para toliko i komfora.

Humljanin

#7773 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Humljanin » 10/03/2019 13:08

piplica wrote:
Tako je, samo sto i kod njih imas vise vrsta modela, ulazni, srednji i top.

Koliko para toliko i komfora.
Znam da možda morim, ali sam stvarno totalni neznalica što se tiče ovih klima invertera pa moram pitati.. :skoljka:

Evo traži i surfam internetom da se malo obrazujem i uputim u materiju, ali jedino što nalazim su većinom reklamne brošure i stranice proizvođača i prodavača, tako da "svatko svoga konja hvali"... :roll: Ništa objektivno ne mogu naći da je fino secirana ponuda.

Vidim da ima različitih marki, modela, jačina, klasa, itd itd itd... Nikako da nađem na jednom mjestu šta je meni potrebno da ne uzmem ni preslabo ni nepotrebno jako (skupo).

Pokušavam skontati šta je šta i koji su zahtjevi moga prostora i potrošnje pa da nađem optimalan uređaj, ali nikako...

Negdje spominju nekakve britanske jedinice oko 18000 , negdje kilowatte, negdje energetske klase A++, opet drugi barataju sa nekakvim SCOOP i slično..

Možete li me uputiti na neko mjesto (link) da naučim malo više o vrstama i namjenama tih uređaja, jer koga god pitam uživo, svatko svoje hvali, a ja nemam pojma je li to istina.

U mene je dosta velik prostor prostor poprilično otvorenog tlocrta, izolacije ima ali nije nešto posebno, pa me strah da ne pljunem pare a da bude preslabo ili još gore neučinkovito, pa da me dere sa potrošnjom.
Neki mi savjetuju da obavezno uzmem uvijek malo jači model jer će manje struje trošiti?

Ako ima negdje do to razrađena ta tematika, možete li me uputiti pa da naučim i vidim šta mi treba za moje potrebe?

:svijeca:

gaius

#7774 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius » 10/03/2019 14:51

pozdrav svima

moram za roditelje riješiti grijanje, dosta im je peleta, stariji ljudi
kuća dva sprata.. na prvom spratu dnevnik boravak i kuhinja povezani, na drugom 2 spavaće i mala radna soba.. ukupno mislim da je to cirka stotinjak kvadrata zajedno sa stepeništem.. izolacija je ca. 8 cm, prozori ne idealni, aluminijski termo most..

odluka je mitsubishi, samo je pitanje šta konkretno.. koliko razumijem FH serija je najbolja ali nisam siguran da je i dalje ima u prodaji.. ako ima dajte neke preporuke..

osim FH šta bi moglo ići? nova serija LN?
ako nađem FH mislio sam svakako ići na VEHZ modele i to jedan 35 a dva po 25

cijena nije bitna.. dakle hoću dugoročno rješenje, da im nije hladno, idealno bi bilo da ima wifi opciju (mislim da je na FH to dodatna oprema?) i sedmični timer..

ima li neko ko bi me mogao uputiti - šta ako nema FH-VEHZ? šta je novi model koji odgovara po karakteristikama.. ne mogu da skužim da li je to stvarno LN

hvala unaprijed

probook

#7775 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook » 10/03/2019 23:00

Ja nzm zasto ih gasis? Hajde u sobama ok da ti nije vruce spavati, ali u dnevnom ne treba gasiti. Jos ako imas po noci jeftinu struju extra.

Post Reply