Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ferratilis
Posts: 7285
Joined: 25/11/2013 16:48

#6651 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ferratilis »

Evo vec dva mjeseca koristim TA pec, upaljena svaku noc po jeftinoj tarifi i dodje mi racun oko 40KM. Ne mogu vjerovat, ocekivao sam racun od minimalno 100KM. Doduse, kvalitetna je (AEG) i ubacio sam nove grijace, ali opet sam ocekivao vise. Ili mozda EP drukcije obracunava pa ce mi sad doci racun jedno 300KM :run:
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6652 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Paco »

haso hasic wrote:Evo da se javim i ja posto vidim da ti savjetuju odvojene split sisteme umjesto multi splita.
U potpunosti su u pravu.Ugradjivao sam jedne i druge,i uvijek bi preporucio posebne single split uredjaje.
Ako ce se raditi rigips to se moze fino odraditi, sve te cijevi i kablovi se mogu dovesti na jednu lokaciju na koju se postave vanjske jedinice.
Na mjestu unutrasnjih ostave se predmontazne kutije u koje se dovedu cijevi,kablovi i uradi odvod kondenza.
Kasnije kad sve bude gotovo lako se nabace unutrasnje jedinice.
Treba razmisljati sta ako se desi pa dodje do strujnog udara ili sl. pa stane sa radom ta vanjska multi jedinica,
Automatski nemas nigdje ni grijanja ni hladjenja a sa single uredjajima to se nemoze desiti.
I jos najbitinije single kosta manje i jeftini je servis ako se nesto desi i lakse je popraviti.
Najzad ako ima mjesta za jednu multi jedinicu moze se valjda naci i za 3 singla.
Hvala na savjetu :thumbup:
Dobio sam jos nekih savjeta i linkova na PP (hvala svima, super ste :thumbup: ) pa cu vidjeti ima li ikakve sanse da se postave 3 odvojena split sistema.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6653 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

ferratilis wrote:Evo vec dva mjeseca koristim TA pec, upaljena svaku noc po jeftinoj tarifi i dodje mi racun oko 40KM. Ne mogu vjerovat, ocekivao sam racun od minimalno 100KM. Doduse, kvalitetna je (AEG) i ubacio sam nove grijace, ali opet sam ocekivao vise. Ili mozda EP drukcije obracunava pa ce mi sad doci racun jedno 300KM :run:
Ja uopste ne koristim TA pec i dodje mi skoro pa toliki racun za struju, ocito imamo isti problem.
Kako si ti svoju podesio?
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#6654 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by DaShip »

Ovo je sada poprilično velika tema, da li je neko u jednom postu obuhvatio sve (ili barem neke) metode grijanja i objasnio njihove prednosti i nedostatke?
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#6655 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Jeste, samo moras sve procitati da bi pronasao to :-D
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#6656 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by DaShip »

rimano wrote:Jeste, samo moras sve procitati da bi pronasao to :-D
Jel samo prvih 267 stranica? :D
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#6657 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Ukratko, dugorocno gledano najbolja varijanta su inverter klime.
Pocetna investicija je velika ali se otplati kroz par godina ukoliko to poredis sa grijanjem na konektore/grijalice. Kvalitetne klime u prosjeku trose oko tri puta manje energije za grijanje u odnosu na klasicne grijalice.
Kod mene je u Decembru radila jedna klima. Grijalo se oko 30m2 slaboizolovanog prostora i potroseno je na grijanje oko 45KM struje. Iznos bi bio manji da je izolacija bolja. Da su konvektori u pitanju iznos za grijanje bi bio preko 100KM.
Ukoliko te interesuje zarovi se i citaj, naci ces dosta informacija. Citajuci ovu temu ja sam se odlucio pored razvedenog etaznog grijanja kupiti inverter klimu i nisam se pokajao. Naknadno sam kupio jos jednu. Uglavnom ovu zimu nije niti jedanput nalozena vartra niti je bilo potrebe za tim.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#6658 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

I naravno, u prostorije koje su odvojene i manje se koriste, a nemaju potrebu za hlađenjem ljeti, mozes staviti konvertor. Tipa wc, i sl.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#6659 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by bilic »

Prijatelju sam predložio u kuću da montira inverter klime . Japance.
O Sarajevu se radi ..
Ne znam sad one razlike LLC. LCC
Pa ako može neko dat prijedlog koje tipe su za ovo podnevlje.. od 3.5 i 2.5. Kw i okvirne cijene .
Hvala
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6660 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

kad za fujitu pitaš prva 3 slova su naziv serije
lcc- početna serija
lmc- srednja
luc- viša Itd
od a-e u četvrtom polju je koja je izvedba iste serije, prva-a, druga-b,itd. Za Sarajevo obično kažu da se od srednje klase ide.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#6661 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius »

U stanu ću imati toplotnu pumpu.. mitsubishi..
Eh sad pitanje - koja kako riješiti prenos toplote: radijatori (niskotemperaturni naravno), podno, fan coil?

Ideja je naravno riješiti i hlađenje pa bi prve dvije varijante podrazumjevale svakako + fan coil.. treća varijanta naravno bi radila i grijanje i hlađenje..

objekat će biti izvrsno izolovan..

ima li neko iskustva da podijeli, sugeriše, uputi itd...
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#6662 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Fujitsu LLC - jaca na grijanju nego LMC ali je i bucnija i vjerovatno manje kvalitetna pa samim tim i manji vjek trajanja al je dokazana u Sarajevu da moze da grije i ispod 20C. ko hoce za sto manje para da se sto bolje ugrije onda je ovo best buy. trosi zanemarivo vise nego LMC. generalno sve te japanske klime trose u 10KM razlike. jedina je razlika komfor i dugovjecnost. .
@gaius: samo podno grijanje i nista drugo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#6663 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi »

....i stropno hlađenje, ako možeš izvesti.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6664 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

gaius wrote:U stanu ću imati toplotnu pumpu.. mitsubishi..
Eh sad pitanje - koja kako riješiti prenos toplote: radijatori (niskotemperaturni naravno), podno, fan coil?

Ideja je naravno riješiti i hlađenje pa bi prve dvije varijante podrazumjevale svakako + fan coil.. treća varijanta naravno bi radila i grijanje i hlađenje..

objekat će biti izvrsno izolovan..

ima li neko iskustva da podijeli, sugeriše, uputi itd...
Podno ti ima najbolji efekat jer se voda ne grije na temp iznad 40*c, a ako uzmes reverzibilni Hydrobox imas i hladenje, samo ti trebaju unutarnje jedinice zasebno.
Reverzibilni HB malo vise kosta, ali sa njim si sve probleme rijesio, pored njega ti treba jos spremnik za sanitarnu vodu, moze i bojler, extra spremnici za toplu vodu ti ne trebaju, mada ih mozes imati.
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#6665 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

Koliko često čistite filtere u unutrašnjoj jedinici?
Ja sam to radio jedanput sedmično, ali sam primijetio da 3-4 dana nakon čišćenja klima počne slabije da grije, tj.temperatura u prostoriji bude za cca 1 stepen niža. U početku sam to povezivao sa defrost periodima, ali i kada napolju nije 0 (kao npr. juče) isto to se dešava. Uzmem i očistim filtere, nakon toga sve super.
Da li je ovo normalno?
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6666 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

doktor78 wrote:Koliko često čistite filtere u unutrašnjoj jedinici?
Ja sam to radio jedanput sedmično, ali sam primijetio da 3-4 dana nakon čišćenja klima počne slabije da grije, tj.temperatura u prostoriji bude za cca 1 stepen niža. U početku sam to povezivao sa defrost periodima, ali i kada napolju nije 0 (kao npr. juče) isto to se dešava. Uzmem i očistim filtere, nakon toga sve super.
Da li je ovo normalno?
U sezoni grijanja to je sasvim normalno da ih jednom sedmicno peres, sto radi mozda 10% korisnika.
Jer se izmjenjivac popuni sa prasinom i normalno da je slabija izmjena toplote, prasina je jedan od boljih izolatora.

Zbog toga ja na pocetku sezone grijanja kupim 4-5 pjena za ciscenje i to bude do proljeca.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#6667 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by passiv »

piplica wrote:
doktor78 wrote:Koliko često čistite filtere u unutrašnjoj jedinici?
Ja sam to radio jedanput sedmično, ali sam primijetio da 3-4 dana nakon čišćenja klima počne slabije da grije, tj.temperatura u prostoriji bude za cca 1 stepen niža. U početku sam to povezivao sa defrost periodima, ali i kada napolju nije 0 (kao npr. juče) isto to se dešava. Uzmem i očistim filtere, nakon toga sve super.
Da li je ovo normalno?
U sezoni grijanja to je sasvim normalno da ih jednom sedmicno peres, sto radi mozda 10% korisnika.
Jer se izmjenjivac popuni sa prasinom i normalno da je slabija izmjena toplote, prasina je jedan od boljih izolatora.

Zbog toga ja na pocetku sezone grijanja kupim 4-5 pjena za ciscenje i to bude do proljeca.
Koju pjenu koristiš i gdje kupuješ to?
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#6668 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

passiv wrote:
piplica wrote:
doktor78 wrote:Koliko često čistite filtere u unutrašnjoj jedinici?
Ja sam to radio jedanput sedmično, ali sam primijetio da 3-4 dana nakon čišćenja klima počne slabije da grije, tj.temperatura u prostoriji bude za cca 1 stepen niža. U početku sam to povezivao sa defrost periodima, ali i kada napolju nije 0 (kao npr. juče) isto to se dešava. Uzmem i očistim filtere, nakon toga sve super.
Da li je ovo normalno?
U sezoni grijanja to je sasvim normalno da ih jednom sedmicno peres, sto radi mozda 10% korisnika.
Jer se izmjenjivac popuni sa prasinom i normalno da je slabija izmjena toplote, prasina je jedan od boljih izolatora.

Zbog toga ja na pocetku sezone grijanja kupim 4-5 pjena za ciscenje i to bude do proljeca.
Koju pjenu koristiš i gdje kupuješ to?
Plavu :)
Kolega @haso hasic bi ti bolje znao odgovoriti na to pitanje, a Talijanske su, imas 2 ili vrste.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6669 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

piplica wrote:
piplica wrote:
doktor78 wrote:Koliko često čistite filtere u unutrašnjoj jedinici?
Ja sam to radio jedanput sedmično, ali sam primijetio da 3-4 dana nakon čišćenja klima počne slabije da grije, tj.temperatura u prostoriji bude za cca 1 stepen niža. U početku sam to povezivao sa defrost periodima, ali i kada napolju nije 0 (kao npr. juče) isto to se dešava. Uzmem i očistim filtere, nakon toga sve super.
Da li je ovo normalno?
U sezoni grijanja to je sasvim normalno da ih jednom sedmicno peres, sto radi mozda 10% korisnika.
Jer se izmjenjivac popuni sa prasinom i normalno da je slabija izmjena toplote, prasina je jedan od boljih izolatora.

Zbog toga ja na pocetku sezone grijanja kupim 4-5 pjena za ciscenje i to bude do proljeca.
Koju pjenu koristiš i gdje kupuješ to?
Plavu :)
Kolega @haso hasic bi ti bolje znao odgovoriti na to pitanje, a Talijanske su, imas 2 ili vrste.
Malo ste me zabrinuli oko ovog čišćenja, jer moje Mitsubishi klime zahtijevaju (prema uputstvu):
- zračni fliter, svakih 14 dana (usisati ili isprati običnom vodom), ja sam samo jednom ovo uradio u toku dosadašnje sezone :D i nije se bilo nešto nakupilo :lol:
- svi ostali filteri (anti-alergijski, osvježavajući, ...). svaka 3 mjseca (usisati ili isprati običnom vodom),
ne spominju nikakve plave pjene :D
Da li bih trebao i to eventualno koristiti ili možda se to radi kada bude onaj godišnji servis (šta god im to značilo)
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6670 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ako ti je kakva utjeha ja filtere skinem i gurnem pod tus svaka 3-4 dana :-D
Ne sto moram,nego sto zelim.

Izvadim filter pregledam ima li kakvih naznaka prasine ,ako ima i malo traga ja to operem tusem.
Sve sto bolje odrzavas filtere manje ce prljavstine proci tamo duboko u izmjenjivac,pretpostavljam.
A filter pod tus je posao od bukvalno minut :D

Osim toga ako na filteru ima prasine to ti direktno utice na potrosnju struje.
Sto cisci izmjenjivac to bolja razmjena toplote,to manja potrosnja struje.

A na kraju krajeva to je zrak koji udisemo,pa nije zgoreg da bude sto cisci :thumbup:
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#6671 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

rovac13 wrote:Ako ti je kakva utjeha ja filtere skinem i gurnem pod tus svaka 3-4 dana :-D
Ne sto moram,nego sto zelim.

Izvadim filter pregledam ima li kakvih naznaka prasine ,ako ima i malo traga ja to operem tusem.
Sve sto bolje odrzavas filtere manje ce prljavstine proci tamo duboko u izmjenjivac,pretpostavljam.
A filter pod tus je posao od bukvalno minut :D

Osim toga ako na filteru ima prasine to ti direktno utice na potrosnju struje.
Sto cisci izmjenjivac to bolja razmjena toplote,to manja potrosnja struje.

A na kraju krajeva to je zrak koji udisemo,pa nije zgoreg da bude sto cisci :thumbup:
Koliko treba vremena filteru da se osusi, tj da li treba biti 100% suh prije nego sto se vrati u klimu?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6672 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

i ja tuširam filtere svaka 2-3 tjedna, po potrebe mekom četkom lagano još. btw. ne sušim ih 100 posto kada grijanje u pitanju, ionako ide odmah gore topao zrak koji ih isuši do kraja. Operem, protresem i ostavim 10min da se suši još, možda ostane koja sitna kap. Ljeti ih osušim do kraja zbog vlage i gljivica, na balkon i suhi ko barut u roku odmah :lol:
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#6673 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Ja poslije tusiranja malo ga mahnem da se okapa i odma nazad....... a nekad ga ostavim kratko da se okapa sam...... obicno ga ne susim skroz jer mi se zuri....... osim ako mi klima ne treba onda se osusi do kraja.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#6674 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

piplica wrote:Kolega @haso hasic bi ti bolje znao odgovoriti na to pitanje, a Talijanske su, imas 2 ili vrste.
Evo koje ja koristim
https://imgur.com/a/Ketfz

Lijevo je pjena i to najvise koristim jer kad je naspricate ona expandira i duboko prodire u izmjenjivac,
@piplici sam nabavio bas dosta ovih do sada i on je sa njima najzadovoljni.
U sredini je sprej,on je vise dezinfekcija nego ciscenje,dobar za ljeta kad izmjenjivac nije puno zaprljan
a zelite da sprijecite razvoj bakterija i desno je koncentrat koji se razblazuje
po potrebi,koja jacina je potrebna,ovo se koristi najvise kad je klima blizo kuhinje
pa povuce masnocu na izmjenjivac ili je korisnici zapuste pa bude bas preprljava.
Tad se razblazi malo jaca mjesavina da moze otopiti masnocu,Ispere se vodom na kraju.
Moze te ih nabaviti u prodavnicama rashladne opreme.
aman ljudi
Posts: 54
Joined: 16/01/2015 16:03

#6675 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by aman ljudi »

Pozdrav ljudi, treba mi savjet za kupovinu podnog invertera...
naime, jedino mjesto na koje zidna klima moze ici je visine oko 210cm, sto znaci da bi zauzimala poziciju u visini ociju (kako su klime u prosjeku 30-tak cm, znaci od 180-210)...meni se cini da je ovo prenisko...najniza klima koju imam u kuci postavljena je na 220-230 cm, tako da mi je ova visina od 180 bas mala za klimu...
iz tog razloga mi vise odgovara, podni model, ali kako vidim podni fujitsu 14 je blizu 3000 sa ugradnjom...
jel ima neko od vas kakvoga iskustva sa podnim klimama, posto je poslovni prostor u pitanju i industrijska struja veoma mi je bitna usteda u potrosnji...svaki savjet...zlata vrijedan...hvala unaprijed :D
Post Reply