grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

rovac13

#2976 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 » 28/05/2014 00:32

channel10 wrote:
Hajlac wrote:
piplica wrote: Što se tiče struje 5x2,5, ti je dovoljno za bilo koju klimu, tu se ne možeš prevariti. Postavi utičnucu na neko zgodno mjesto, na balkonu, koje kasnije osim za klimu možeš koristiti i za druge namjene.
Ako će unutrašnja jedinica biti postavljena iznad balkonskih vrata, nema potrebe da razmišljaš o potavljanju cijevi ispod izolacije, već to kasnije lijepo riješiš sa kanalicama.
Nemoj se puno osljanati na te vertikale, ako tako griju možda ti ništa dodatno i ne treba? :)
Što kvalitetnija toplotna pumpa, sa razredom A+++ to veći komfor i brža odplata.
Ja sam iz svog iskustva shvatio da je ovdje kupovina "Što na mostu dobiješ na ćupriji gubiš".
Jeste da je povelika investicija, ali kada shvatiš da možeš za nekih 30KM grijati do 40m2, te se ljeti kvaliteno za još manje novaca hladiti to je i više nego dobro rješenje.
:shock:

Vlaga - kondenzacija... čista ludost igrati se s tako skupim uređajem! Nije to rešo/pegla/bušilica...

Ne razumijem zašto se pravi problem niodčega - na svakoj modernoj klimi dovod struje ide na vanjsku jedinicu, ne samo na Toshibe kako ovdje pišete. Otkad je problem uz cijevi, kroz zid provući i strujni kabl!?

@channel10 Umjesto eksperimentisanja s uradi-sam instalacijom klime, na tih 2000KM dodaj još 10% tako što ćeš angažovati servis za postavljanje...manite se dječijih igara. I razmisli o podnoj a kvalitetnoj klimi(Fujitsu itd.) - bolje će grijati prostor.
Nisi dobro shvatio :) . Trenutno radim stan i imam namjeru da se grijem inverter klimom. Planirao sam je kupiti na jesen i kod koga je kupim, taj ce je i postaviti. Posto sad radim stan trazim od vas samo preporuku oko postavljanja kabla od kutije osiguraca do mjesta gdje ce se prikopcati klima. Znaci sad se rovari po zidovima i ide sredjivanje. U septembru ce stan biti gotov i tada se postavlja klima. Da ne bih tada morao rovariti po sredjenom zidu i stanu, ja bih to sad da pripremim i da bude sto manje razvaljivanja kad dodju postaviti klimu.

Eto to je to.

A sto se tice izbora klime, prvi pick je klima koja radi i na -20. Ako vi mislite da moze i ova od -15, vrlo rado cu prihvatiti i tu soluciju(jer cu jeftinije proci :D ). Malo sam gledao ove klime i vidim da dosta prodavaca u opisu klime napisu da radi do -15, dok na slici iste te klime pise da garantovano radi i na -20 :-) . Evo i za Nocriu govore da radi do -20, a u specifikaciji pise do -15. Znaci da se treba dobro paziti kod ovakvih stvari jer je vjerovatno samo tu i "uzimanje" naroda kod kupovine klime. Kaze ti da radi na -20, a ono šupica tač :D . Ti se iskesas, a ona zakaze kad je najpotrebnije.

Stan sam danas premjerio i radi se o povrsini zagrijavanja od 37 metara kvadratnih.
Puno razbijas glavu sa -15 -20.
Klime se muce do -5 kad cesto odmrzavaju zbog puno vlage vani,ispod -5 lakse griju i rjedje idu u defrost,bar kod mene.
Ako se bojis hocel te izdat klima izaberi jacu.Mislim da fujitsu ltca pise do -20 ali ne moze grijat koliko moze nocria.Uporedi raspon kapaciteta i bice ti jasno.

gaius

#2977 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius » 28/05/2014 06:03

ketronsd1 wrote:
rovac13 wrote:Ketrone jesi ziv :-)

@gaius;nemoj se ljutiti i vrijedjati bezveze.
ne ljutim se i ne vrijeđam.. nemoj zbunjivati ljude pa onda i sam potvrditi isto.. ovdje smo da pomognemo ljudima sa našim iskustvima a ne da ih zbunjujemo..

ketronsd1

#2978 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 28/05/2014 15:49

gaius wrote:
ketronsd1 wrote:
rovac13 wrote:Ketrone jesi ziv :-)

@gaius;nemoj se ljutiti i vrijedjati bezveze.
ne ljutim se i ne vrijeđam.. nemoj zbunjivati ljude pa onda i sam potvrditi isto.. ovdje smo da pomognemo ljudima sa našim iskustvima a ne da ih zbunjujemo..
Iz viđenog do sad kada su u pitanju uradi sam projekti vjeruj mi da je potrebno naglasiti da i unutarnja jedinica treba struju.

Jedna preporuka svima koji ugrađuju pumpe je da kabal vode preko otvora za cijevi
Zašto ne iskoristiti taj otvor i riješiti se dodatnih busenjakoja su isključivo samo za to.ujedno je kabal zaštićen od vanjskih uticaja.

channel10

#2979 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 28/05/2014 16:03

Da li se onda slazete sa tim da dovedem kabl 5x2,5 i na koju visinu da ga dovedem (koliko otprilike od plafona i da li da postavim uticnicu ili da ostavim da se direktno spoji)? Barem to da dovedem pa da tu ne bude stemanja zida, a izgleda da ne gine stemanje zida izmedju unutrasnje jedinice pa sve do zida koji dijeli sobu sa balkonom.

Moze li neko ponoviti po milioniti put sta se najvise prati kod inverter klima, da li SCOP ili kapacitet klime?

Black swan

#2980 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Black swan » 28/05/2014 21:59

ne da mi se čitati 120 stranica

šta mislite o pegazu i grijanju sobe od 14 kvadrata
što kupiti koje snage i koliko love

inače sa sobom nosam neku reklamo za norveške radijatore
jel čemu to

drug_profi

#2981 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 28/05/2014 22:33

drugi profil wrote:Unaprijed molim za oprost ako vec postoji odgovor na slicno pitanje, citao sam dvadesetak stranica i nisam imao srece, a nemam bas vremena da citam sve od pocetka.
Pitanje je naravno koju klimu uzeti?

Rijec je o stanu 40 m2, sa centralnim grijanjem. Juzno orijentisan, PVC stolarija, imam vanjske roletne za zasjenjivanje.
Klima treba da spasi zivote prilikom ljetnih vrucina kada nemam olaksanja ni po noci kad zidovi pocnu da otpustaju toplotu, ali bi trebala i kao grijanje u periodima sarajevskih iznenadnih zahladjenja u proljece i jesen van sezone grijanja.

Bila bi postavljena u centralnu prostoriju - hodnik od 5 m2 iz kojeg se pristupa u sve prostorije. Pozicija udaljena od fasade 4-5 metara, tj. trebalo bi oko 6-7 metara instalacije.

Novac nije strogo ogranicavajuci faktor i ne bih se premisljao zbog 2-3 stoje izmedju boljeg kvaliteta.
Znaci trebam savjet za odabranu snagu, proizvodjaca i sto lakse i jednostavnije odrzavanje.

Vidim da ima strucne raje ovdje, pa ne bilo vam mrsko jos jednom ponoviti ako je vec bilo.
Molio bih savjet za model, snagu, brand...

rovac13

#2982 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 » 29/05/2014 02:15

channel10 wrote:Da li se onda slazete sa tim da dovedem kabl 5x2,5 i na koju visinu da ga dovedem (koliko otprilike od plafona i da li da postavim uticnicu ili da ostavim da se direktno spoji)? Barem to da dovedem pa da tu ne bude stemanja zida, a izgleda da ne gine stemanje zida izmedju unutrasnje jedinice pa sve do zida koji dijeli sobu sa balkonom.

Moze li neko ponoviti po milioniti put sta se najvise prati kod inverter klima, da li SCOP ili kapacitet klime?
Gleda se :
-kapacitet klime,odnosno raspon min max
-cop odnosno prosjecni na sezonu scop
-kolicina vazduha koju izbacuje unutrasnja min max
-buka kako vanjske tako unutarnje jedinice

Za pocetak imas o cemu istrazivat.Prvih 5 godina je malo zbunjujuce :-).Ali poslije skontas sve :-):-):-)

channel10

#2983 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 29/05/2014 12:26

rovac13 wrote:
channel10 wrote:Da li se onda slazete sa tim da dovedem kabl 5x2,5 i na koju visinu da ga dovedem (koliko otprilike od plafona i da li da postavim uticnicu ili da ostavim da se direktno spoji)? Barem to da dovedem pa da tu ne bude stemanja zida, a izgleda da ne gine stemanje zida izmedju unutrasnje jedinice pa sve do zida koji dijeli sobu sa balkonom.

Gleda se :

Za pocetak imas o cemu istrazivat.Prvih 5 godina je malo zbunjujuce :-).Ali poslije skontas sve :-):-):-)
Hvala :thumbup:

Sto se tice boldanog, malo je i pet godina :) . Planirao sam uzeti nesto do 1700-1800KM, a tek sad vidim da ce trebati sigurno nekih 2200-2500KM :-) . Gledao sam i ove ME klima uredjaje i covjek se totalno izgubi u pregledu svih ovih verzija.

Krenes od SF35 verzije i vidis da joj je COP 3,88(cini mi se da je to malo). Onda ima neka EF25 i kod nje je COP dosta bolji (4,57), ali onda vidis da trosi malo vise struje (ako sam dobro shvatio-min/max 1,8/5,5) i skuplja je za 200-300KM

Onda dolazis do pravih klima(verzija FH), ali njih nema bez 2500KM. :-) . Tacno ti zadaju kvalitetnu domacu zadacu i pomalo lici na partiju saha :)

rovac13

#2984 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 » 29/05/2014 13:21

Mislim da se bezze opterecavas.Sve su to dobri uredjaji i svi malo trose struje.Imam nocriu koja je skroz dobra ima veliki kapacitet a kosta 1800-1900km koja bi 100% zavrsila posao.fh35 kosta oko 2000km malo manji kapacitet ali zato malo manje i trosi i malo je tisa.Da ne govorim da i klime od 1200-1500 km rade posao.
Razlika u cop se tesko isplati.Sve klime imaju dobar cop kad je toplije vani,a kad opali minus i kod najboljih klima cop iznosi oko 2.
Rodjak mi je kupio obican inverter od 1000km i ovu zimu se grijao skroz jeftino,do dzaba.Al ima rezervu grijalicu u slucaju velikih minusa.
Pa lijepo bacis sebi na papir,kolko sta platis i kad ti se to otplati.
Ali razlika u potrosnjama medju inverterima je jako mala.
Sad se to prosirilo,ovdje kod mene ima evo mitsubishi ja,fujitsu a,lg,haier,samsung itd.Svi smijesno malo trose

channel10

#2985 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 29/05/2014 13:42

rovac13 wrote:Mislim da se bezze opterecavas.Sve su to dobri uredjaji i svi malo trose struje.Imam nocriu koja je skroz dobra ima veliki kapacitet a kosta 1800-1900km koja bi 100% zavrsila posao.fh35 kosta oko 2000km malo manji kapacitet ali zato malo manje i trosi i malo je tisa.Da ne govorim da i klime od 1200-1500 km rade posao.
Razlika u cop se tesko isplati.Sve klime imaju dobar cop kad je toplije vani,a kad opali minus i kod najboljih klima cop iznosi oko 2.
Rodjak mi je kupio obican inverter od 1000km i ovu zimu se grijao skroz jeftino,do dzaba.Al ima rezervu grijalicu u slucaju velikih minusa.
Pa lijepo bacis sebi na papir,kolko sta platis i kad ti se to otplati.
Ali razlika u potrosnjama medju inverterima je jako mala.
Sad se to prosirilo,ovdje kod mene ima evo mitsubishi ja,fujitsu a,lg,haier,samsung itd.Svi smijesno malo trose
Sad mi je malo lakse kad sam procitao tvoj post :) . Nije mene strah velikih minusa jer uvijek moze jedan konvektor pogurati, nego me zanim da li klima koja radi do -15, da li ona moze uopste raditi na -20 a da joj sta ne bude(osim sto bi isporucivala manje toplote u stanu)?

Sto se tice cijena, Nocria je 2200 sa ugradnjom, ove SF verzije ME-a su 2000 sa ugradnjom, EF verzija je 2200-2300 sa ugradnjom, FH nema ispod 2500 sa ugradnjom. Fujitsu ASYG12LTCA sa ugradnjom 2000..... Kazem ti, ko da saha igras...

rovac13

#2986 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 » 29/05/2014 14:07

klima koja radi do -15 ce radit i na -20.bice manji kapacitet npr ona ako na -15 moze izbacit 4kw na -20 ce mozda 3.5kw.lupam primjer samo.
Fazon je sto sve klime na -20 imaju cop vjerovatno ispod 2.A konvektor ima cop1 al zato se konvektor ne muci i ne ide u defrost ni nista.A ruku na srce -20 se desi koju noc u nekoliko godina.
Ja bi svima preporucio boljeg japanca jer su tihi pouzdani stedljivi rjedje rade defrost itd.
Ali sto se tice isplativosti ovi ljudi koji su uzeli invertere po 1000km su pravo zadovoljni.Nisu puno para dali a opet se griju totalno jeftino samo sto ono par dana minusa u godini su spremni pogurat necim dodatno

Hajlac

#2987 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/05/2014 15:40

ketronsd1 wrote: Iz viđenog do sad kada su u pitanju uradi sam projekti vjeruj mi da je potrebno naglasiti da i unutarnja jedinica treba struju.

Jedna preporuka svima koji ugrađuju pumpe je da kabal vode preko otvora za cijevi
Zašto ne iskoristiti taj otvor i riješiti se dodatnih busenjakoja su isključivo samo za to.ujedno je kabal zaštićen od vanjskih uticaja.
Pa naravno - nikako mi nije jasno odakle ovolika priča oko strujnog kabla :)

Ljudi moji, između unutrašnje i vanjske jedinice idu:

-dvije bakarne cijevi
-odvod kondenzata(vlage) iz unutrašnje jedinice
-strujni kabl iz vanjske u unutrašnju s digitalnim(kod svih novijih klima) signalom/komunikacijom između jedinica i
-glavni strujni 230V kabl iz vanjske kroz kanalice i rupu u zidu prema utičnici u stanu.

Dakle za @channel10 - tu utičnicu za klimu staviš bilo gdje unutar stana a relativno blizu prozora tj. mjesta gdje će ti biti rupa za cijevi prema vanjskoj jedinici. Zar je problem da se kabl iz rupe u zidu odvaja iz kanalice i ide uz zid do utičnice? Utičnicu na balkon ni slučajno. Isto tako ne spajati direktno kabl u utičnicu već preko utikača...

Hajlac

#2988 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/05/2014 15:42

channel10 wrote:
rovac13 wrote:

Gleda se :

Hvala :thumbup:

Sto se tice boldanog, malo je i pet godina :) . Planirao sam uzeti nesto do 1700-1800KM, a tek sad vidim da ce trebati sigurno nekih 2200-2500KM :-) . Gledao sam i ove ME klima uredjaje i covjek se totalno izgubi u pregledu svih ovih verzija.

Krenes od SF35 verzije i vidis da joj je COP 3,88(cini mi se da je to malo). Onda ima neka EF25 i kod nje je COP dosta bolji (4,57), ali onda vidis da trosi malo vise struje (ako sam dobro shvatio-min/max 1,8/5,5) i skuplja je za 200-300KM

Onda dolazis do pravih klima(verzija FH), ali njih nema bez 2500KM. :-) . Tacno ti zadaju kvalitetnu domacu zadacu i pomalo lici na partiju saha :)
Kako nema? FH35VE ? Bila oko 2000KM.

EF i SF zaboravi za ozbiljno grijanje. Za manje i dobro ušuškane prostorije mogu ali u suprotnom idi na Mitsubishi FH ili Fujitsu LTC...

Hajlac

#2989 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 29/05/2014 15:51

drugi profil wrote:Unaprijed molim za oprost ako vec postoji odgovor na slicno pitanje, citao sam dvadesetak stranica i nisam imao srece, a nemam bas vremena da citam sve od pocetka.

Rijec je o stanu 40 m2, sa centralnim grijanjem. Juzno orijentisan, PVC stolarija, imam vanjske roletne za zasjenjivanje.
Klima treba da spasi zivote prilikom ljetnih vrucina kada nemam olaksanja ni po noci kad zidovi pocnu da otpustaju toplotu, ali bi trebala i kao grijanje u periodima sarajevskih iznenadnih zahladjenja u proljece i jesen van sezone grijanja.

Bila bi postavljena u centralnu prostoriju - hodnik od 5 m2 iz kojeg se pristupa u sve prostorije. Pozicija udaljena od fasade 4-5 metara, tj. trebalo bi oko 6-7 metara instalacije.

Novac nije strogo ogranicavajuci faktor i ne bih se premisljao zbog 2-3 stoje izmedju boljeg kvaliteta.
Znaci trebam savjet za odabranu snagu, proizvodjaca i sto lakse i jednostavnije odrzavanje.

Vidim da ima strucne raje ovdje, pa ne bilo vam mrsko jos jednom ponoviti ako je vec bilo.
Ovo je jedva izvedivo jedino ako izbiješ(pod uslovom da postoje) one "prozore" iznad svih vrata oko hodnika! U suprotnom, zaboravi na tu ideju jer će teško cirkulisati zrak što u grijanju što u hlađenju.
I imaj na umu da u tom slučaju postavljanja u hodnik, klima mora jako puhati da bi 'dobacila' a to ti u režimu hlađenja dovodi do neugodnog i nezdravog osjećaja kad god se kroz taj hodnik bude prolazilo - razlike u temperaturi će biti 'opipljive'.
Nacrtaj tlocrt stana da vidimo kako taj hodnik ide u odnosu na ostale prostorije.

ketronsd1

#2990 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 29/05/2014 20:02

Hajlac wrote:

Ovo je jedva izvedivo jedino ako izbiješ(pod uslovom da postoje) one "prozore" iznad svih vrata oko hodnika! U suprotnom, zaboravi na tu ideju jer će teško cirkulisati zrak što u grijanju što u hlađenju.
I imaj na umu da u tom slučaju postavljanja u hodnik, klima mora jako puhati da bi 'dobacila' a to ti u režimu hlađenja dovodi do neugodnog i nezdravog osjećaja kad god se kroz taj hodnik bude prolazilo - razlike u temperaturi će biti 'opipljive'.
Nacrtaj tlocrt stana da vidimo kako taj hodnik ide u odnosu na ostale prostorije.
Ne bih se bas složio sa tobom hajlac. Ako je taj hodnik u centru i sve mu dođe ispred ili sa strana onda je to samo pa tako mjesto
Neka nabaci sliku pa da vidimo.

drug_profi

#2991 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 29/05/2014 20:16

Image
Nisam nekakav crtac, ali sam se trudio da bude u nekakvom razmjeru. predsoblje je dugacko malo preko 3 metra.
ovo pink je moja zamisljena pozicija unutrasnje i vanjske jedinice (bice na suncu, ali nemam izbora jer balkon je ustakljen).
Narandzasto su prozori. Ovaj sami cosak u hodniku do kuhinje bi bio jos bolji ali je tu zid sirok 75 cm pa ne vjerujem da ima unutrasnja jedinica koja je tako uska (osim one art cool). Uglavnom, smjestanje u neku od prostorija ne dolazi u obzir jer bi uvijek puhala direktno u nekoga (mali stan jbg.).
Zbog ovog plana meni treba prijedlog: koja snaga, koji brand, ako se uzme u obzir da zelim sto jednostavnije odrzavanje i sto vecu pouzdanost, hladjenje ljeti i grijanje u prelaznim periodima (imam gradsko centralno).
U stanu ima i jedan pusac, pa i to treba vjerovatno uzeti u obzir.

ketronsd1

#2992 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 29/05/2014 20:56

drugi profil wrote:Image
Nisam nekakav crtac, ali sam se trudio da bude u nekakvom razmjeru. predsoblje je dugacko malo preko 3 metra.
ovo pink je moja zamisljena pozicija unutrasnje i vanjske jedinice (bice na suncu, ali nemam izbora jer balkon je ustakljen).
Narandzasto su prozori. Ovaj sami cosak u hodniku do kuhinje bi bio jos bolji ali je tu zid sirok 75 cm pa ne vjerujem da ima unutrasnja jedinica koja je tako uska (osim one art cool). Uglavnom, smjestanje u neku od prostorija ne dolazi u obzir jer bi uvijek puhala direktno u nekoga (mali stan jbg.).
Zbog ovog plana meni treba prijedlog: koja snaga, koji brand, ako se uzme u obzir da zelim sto jednostavnije odrzavanje i sto vecu pouzdanost, hladjenje ljeti i grijanje u prelaznim periodima (imam gradsko centralno).
U stanu ima i jedan pusac, pa i to treba vjerovatno uzeti u obzir.
Ako imaš mogućnost da unutarnji dio postaviš u to predsoblje iznad tog prozora ili sta već stoji tu,znači uži dio predsoblja i da duva prema ostatku stana.
To je po meni idealno mjesto.
Tom pušaču pokažeš samo gdje se nalazi balkon i riješio si stvar

drug_profi

#2993 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 29/05/2014 21:12

Ma ok to, nemam ja mnogo opcija za polozaj unutarnje.
Ono sto me zanima jeste koja snaga? 9 -12 ili mozda cak 18?
Da li vanjska moze biti na direktnom suncu i vrelom zraku sa asfalta? Mislim, vjerovatno moze, znaju to monteri koji ce je postaviti.
Samo je onda pitanje koji brend je najpouzdaniji za takvu eksploataciju.

I naravno odrzavanje unutrasnje da je sto jednostavnije.
Sad vas molim za te savjete. Snaga-brend-model.

ketronsd1

#2994 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 29/05/2014 21:36

drugi profil wrote:Ma ok to, nemam ja mnogo opcija za polozaj unutarnje.
Ono sto me zanima jeste koja snaga? 9 -12 ili mozda cak 18?
Da li vanjska moze biti na direktnom suncu i vrelom zraku sa asfalta? Mislim, vjerovatno moze, znaju to monteri koji ce je postaviti.
Samo je onda pitanje koji brend je najpouzdaniji za takvu eksploataciju.

I naravno odrzavanje unutrasnje da je sto jednostavnije.
Sad vas molim za te savjete. Snaga-brend-model.
Mitsubishi FH25VEHZ

drug_profi

#2995 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 29/05/2014 21:51

odlicno, samo jos tip gdje se taj Mitsu moze naci, jer uglavnom svi drze LG - Samsung

ketronsd1

#2996 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 29/05/2014 22:16

drugi profil wrote:odlicno, samo jos tip gdje se taj Mitsu moze naci, jer uglavnom svi drze LG - Samsung
E kolega to će ti neko ko je u bih reći
Ja stvarno neznam gdje ćeš to naći

drug_profi

#2997 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 29/05/2014 22:32

ketronsd1 wrote:
drugi profil wrote:odlicno, samo jos tip gdje se taj Mitsu moze naci, jer uglavnom svi drze LG - Samsung
E kolega to će ti neko ko je u bih reći
Ja stvarno neznam gdje ćeš to naći
Guglao sam, ima, nije problem. Cijena oko 2500 + montaza. Malkice vise nego sam mislio potrositi. Mozda je malo prekapacitirana za moje potrebe grijanja.
Ima li neka alternativa koju bi predlozili?

epeco

#2998 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco » 29/05/2014 23:28

drugi profil wrote:

Molio bih savjet za model, snagu, brand...
Ja ti mogu samo Fujitsu preporučit,ako je stan te kvadrature i sve što si opisao da je Mostar i hercegovina preporučio bi Nocriu,ali tu bi išao na ASY24LFCC 8 kw grijanja nominalno u maxu daje 10,6 ,klima koja će super zadovoljit tvoje potrebe cijena uređaja sitnica 2490KM...

sad sam vidio i sliku da si skicirao ,nikad klimu ne stavljaj po širinu(unutarnju jedinicu) najbolja opcija je po dužini,ovako kako sam vidio stan možeš i s Nocriom rješit onda to ali upamti nikad nećeš imati idealnu temperaturu u svim sobama ,bolje idi sa 2 manje klime jedna dnevni jedna soba i rješio si 80% stana moj prijedlog 9Luca spavaća soba ,a dnevni 12 luca ,jedna 1150 druga 1399 km + montaža!

drug_profi

#2999 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 30/05/2014 00:18

Hvala na savjetu, ali pozicija klime je jedina koja je moguca jer kako god crtez izgledao, nema nacina da ne puse nekom za vrat. Rijec je o malom stanu gdje bi jedinica zauzimala cetvrtinu ili cak trecinu sirine zida. Fakticki ce i u hodniku gdje sam je pretpostavio, zauzeti trecinu duzine hodnika.
No svakako cu malo da proguglam i da vidim koje su dimenzije tih jedinica pa da mozda pokusam da ih smjestim.

drug_profi

#3000 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 30/05/2014 14:59

Našao ovo. Molio bih vaše mišljenje. Čini mi se jednako kvalitetno kao vaši prijedlozi, ali par stoja jeftinije.

https://www.technoshop.ba/proizvod/1009 ... h12mw.html

Edit: ispravan link.

Post Reply