grijanje na struju , da ili ne....?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

sabanss

#2951 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by sabanss » 07/05/2014 09:04

Kad znas odgovor zasto pitas :D Provokacije radi?

Inace se jednom desilo da vikendice na planini ostanu bez struje i ugodjaj je potpuno isti sa drvima i klimom :roll:

epeco

#2952 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco » 07/05/2014 09:21

sabanss wrote:Kad znas odgovor zasto pitas :D Provokacije radi?

Inace se jednom desilo da vikendice na planini ostanu bez struje i ugodjaj je potpuno isti sa drvima i klimom :roll:

Nisam ja pitao već davao odgovore,a drugi je rekao da ne može to u planinama! E to je jedina mana ko se grije na klime,nestanak struje!

sabanss

#2953 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by sabanss » 07/05/2014 09:30

Pardon, lose quotanje nekog iznad me zbunilo.

channel10

#2954 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 25/05/2014 14:04

Treba mi pomoc u vezi ovih japanskih klima oko dovoda struje, izbora pozicije klime( i uticnice), izbora cijevi koje bih postavio u zidu (od unutrasnje do izlaza na balkon) pa sve do izbora klime :) .

Klima bi grijala nekih 25-40 metara kvadratnih.

-Zanima me koji kabl moram dovesti do uticnice i gdje da je postavim(da ne bih imao one kanalice po zidu)?

-Da li treba 5x2,5 ili moze i manji?

-Na koliko metara je idealna pozicija unutarnje jedinice u odnosu na vanjsku?

-Gdje da postavim uticnicu za klimu (koliko udaljenu od plafona i koliko od vanjske jedinice)?

-Koji fi cijevi da postavim od mjesta unutarnje pa prema balkonu za kablove koji ih spajaju?

-I na kraju koju klimu da odaberem?

Unaprijed hvala na svim odgovorima i preporukama :)

gaius

#2955 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius » 25/05/2014 16:21

ja ću ti samo reći da ti za toshibu treba struja na vanjskoj a ne na unutrašnjoj jedinici..

epeco

#2956 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco » 26/05/2014 12:58

channel10 wrote:Treba mi pomoc u vezi ovih japanskih klima oko dovoda struje, izbora pozicije klime( i uticnice), izbora cijevi koje bih postavio u zidu (od unutrasnje do izlaza na balkon) pa sve do izbora klime :) .

-Zanima me koji kabl moram dovesti do uticnice i gdje da je postavim(da ne bih imao one kanalice po zidu)?

-Gdje da postavim uticnicu za klimu (koliko udaljenu od plafona i koliko od vanjske jedinice)?

-Koji fi cijevi da postavim od mjesta unutarnje pa prema balkonu za kablove koji ih spajaju?

Puno znači dali je 25 ili 40 kvadrata prvo se odluči za model pa ćemo dalje(a bitna je snaga klime) tako da onda možemo dalje o bakru i cijevima i struji pričati,pa čak i utičnicama jer nije svaka istih dimenzija unutarnja jedinica...

Pogledaj Fujitsu modele pa pitaj što te zanima jer o njima mogu pričati ;)

Hajvan

#2957 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajvan » 26/05/2014 13:16

Hajvan wrote:imam 85 m2 grijnog prostora raspoređenog na dva sprata. Razvedeni su radijatori i imam plinski bojler kojeg želim da zamjenim jer je tzv. "dimnjačni" a i vrijeme mu je za zamjenu.
Zanima me da li mi se više isplati nabaviti neki eloblock (električni) umjesto fasadnog plinskog bojlera!?!

channel10

#2958 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 26/05/2014 13:47

epeco wrote:
channel10 wrote:Treba mi pomoc u vezi ovih japanskih klima oko dovoda struje, izbora pozicije klime( i uticnice), izbora cijevi koje bih postavio u zidu (od unutrasnje do izlaza na balkon) pa sve do izbora klime :) .

Puno znači dali je 25 ili 40 kvadrata prvo se odluči za model pa ćemo dalje(a bitna je snaga klime) tako da onda možemo dalje o bakru i cijevima i struji pričati,pa čak i utičnicama jer nije svaka istih dimenzija unutarnja jedinica...

Pogledaj Fujitsu modele pa pitaj što te zanima jer o njima mogu pričati ;)
Ne znam koji model mi treba, zato i pitam ovdje :). Znam da ima par ljudi ovdje koji bi mogli dati preporuke, pa eto cekam njihove postove.

Sto se tice prostora, klima bi grijala dnevnu sobu(18-20 kvadrata), kuhinju sa trpezarijom (to je malo upitno jer ove sobe dijeli zid, ali u trpezariji imam vertikale centralnog grijanja pa ce i one fino ugrijati-obe prostorije imaju nekih 9 kvadrata) i hodnik od nekih 4-5 kvadrata (mada se on ni ne mora grijati). Znaci nekih cca 35 kvadrata sa hodnikom.

Takodjer je bitno da klima radi i na -20. Ne bih ove od -10 jer pocesto bude dosta ispod -10. I naravno da prodjem sto jeftinije :D . Trenutno stan radim pa zato ovo sve ispitujem jer klimu namjeravam uzeti tek na jesen, pa da to sad odmah pripremim (mislim na zid i el.instalaciju za klimu).

KOd fujitsu-a je cini mi se NOCRIA jako hvaljena ovdje na forumu, ali je i poskupa :) (cini mi se oko 2200 sa ugradnjom).

epeco

#2959 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco » 26/05/2014 14:14

Da ne qvotam bezze,jeste Nocria je hvaljena ali do 15 ti ona radi tebi ako treba do -20 onda je ASYG12LTCA i zadovoljila bi tu kvadraturu kako sam te shvatio,za nju komotno možeš manji kabel struje provući,bakar ti je 6 i 10 za nju,a unutarnja jedinica ti je dimenzija 870x282 s tim da moras od stropa spustit cca 15ak centimetara jer se njoj diže prednja maska gore...

Cijena nje je 1790km + montaža

channel10

#2960 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 26/05/2014 14:26

Mislio sam ici na -20 jer je prije godinu dvije bilo tolikih minusa. Sad ne znam da li klima koja ima ogranicenje od -15, da li ona moze uopste raditi na recimo -18 ili -20, ali da recimo slabije grije ili ne moze nikako. Jer rijetko kad budu temperature ispod -15, ali eto zna se desiti. Zato me zanima kako su ostali prezivjeli tih par stepeni nize, ako su recimo imali klime do -15?

Da li mi uopste treba ta od -20? Zenica je u pitanju.

Izgleda da cu morati dobro pregledati ovu temu, dok se odlucim sta da uradim i koju da odaberem :)

Znaci ova "tvoja" preporucena je cca 2000KM
Last edited by channel10 on 26/05/2014 14:30, edited 1 time in total.

epeco

#2961 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by epeco » 26/05/2014 14:30

channel10 wrote:Mislio sam ici na -20 jer je prije godinu dvije bilo tolikih minusa. Sad ne znam da li klima koja ima ogranicenje od -15, da li ona moze uopste raditi na recimo -18 ili -20, ali da recimo slabije grije ili ne moze nikako. Jer rijetko kad budu temperature ispod -15, ali eto zna se desiti. Zato me zanima kako su ostali prezivjeli tih par stepeni nize, ako su recimo imali klime do -15?

Da li mi uopste treba ta od -20? Zenica je u pitanju.

Izgleda da cu morati dobro pregledati ovu temu, dok se odlucim sta da uradim i koju da odaberem :)
ova ti na -20 daje 3kw snage a ako hoćeš baš klimu za te uvjete postoje i nordic klime koje idu do -30 kod Fujitsu i daju na -25 skoro svoj max .Čovjeku smo u travniku nedavno isporučili i Montirali,prezadovoljan je ,e sad ti bolje znaš te temperature te ,mi smo dosta Nocria stavili po Zenici,npr bh telecom u svoje bazne stanice stavlja Nocriu!!!

popust na gotovinu je 5% na klimu!

channel10

#2962 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 26/05/2014 14:36

Hvala ti na odgovorima, ali eto sacekat cu jos malo da vidim ima li jos neko neki prijedlog. Ne bih da se zeznem pa uzmem nesto slabiju klimu koja nece uspjeti zagrijati, a ni ne daje mi se previse para. Kako god okrenem, trebat ce 2000KM. Sad samo dobro paziti da ne ode 2000KM bezveze i da ne rijesim pitanje grijanja. Valjda se javi i Hajlac, rovac i ostali koji imaju visegodisnje iskustvo sa izborom i koristenje ovih inverter klima.

edit: koliko je nocria kod vas(sa ugradnjom) i da li ona zadovoljava ove zadane uslove kod mene( mislim na kvadraturu, jer je vec receno da ona radi do -15)? Moze i na pp.

Evo sad vidim da ova Nocria radi do -20. Fujitsu inverter awyz14lb nocria... Cijena 2000 bez ugradnje (cini mi se).

ketronsd1

#2963 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 26/05/2014 22:50

channel10 wrote:Hvala ti na odgovorima, ali eto sacekat cu jos malo da vidim ima li jos neko neki prijedlog. Ne bih da se zeznem pa uzmem nesto slabiju klimu koja nece uspjeti zagrijati, a ni ne daje mi se previse para. Kako god okrenem, trebat ce 2000KM. Sad samo dobro paziti da ne ode 2000KM bezveze i da ne rijesim pitanje grijanja. Valjda se javi i Hajlac, rovac i ostali koji imaju visegodisnje iskustvo sa izborom i koristenje ovih inverter klima.

edit: koliko je nocria kod vas(sa ugradnjom) i da li ona zadovoljava ove zadane uslove kod mene( mislim na kvadraturu, jer je vec receno da ona radi do -15)? Moze i na pp.

Evo sad vidim da ova Nocria radi do -20. Fujitsu inverter awyz14lb nocria... Cijena 2000 bez ugradnje (cini mi se).
Sacekaj jos malo.Osim Daikin-a uskoro ide jos nekoliko top proizvodjaca sa R32 gasom sa kojim je 5-10% pumpa efektivnija u odnosu na R410A a cijene ce biti tu negdje.imas nekoliko mjeseci na raspolaganju.Mozda vrijedi sacekati.

ketronsd1

#2964 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 26/05/2014 22:53

gaius wrote:ja ću ti samo reći da ti za toshibu treba struja na vanjskoj a ne na unutrašnjoj jedinici..
Jel ima par kineza koji duvaju iz unutrasnje pa ne treba struja?
Ili?

:run: :-) :-)

ketronsd1

#2965 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 26/05/2014 22:58

Hajvan wrote:
Hajvan wrote:imam 85 m2 grijnog prostora raspoređenog na dva sprata. Razvedeni su radijatori i imam plinski bojler kojeg želim da zamjenim jer je tzv. "dimnjačni" a i vrijeme mu je za zamjenu.
Zanima me da li mi se više isplati nabaviti neki eloblock (električni) umjesto fasadnog plinskog bojlera!?!
Kolega to sebi moras sam skontati racunicu.Potrosnja struje u odnosu na potrosnju plina i cijene istih.Moja preporuka ti je ni jedno od tih.Razmisli dobro o nekoj zrak-voda pumpi.Cijene jesu malo vece ali ces brzo vratiti sve ulozeno u odnosu na tvoje dvije navedene opcije.
Pozz!

rovac13

#2966 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 » 26/05/2014 23:39

Ketrone jesi ziv :-)
Ugradjuje li se kod vas r32,neki su se zalili kao da bi moglo bit opasno,prilikom eventualnog curenja gasa u sobu.Ako imalo postoji opasnosti ja nebi htio riskirati radi 10% boljeg cop a.

gaius

#2967 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gaius » 27/05/2014 08:02

ketronsd1 wrote:
gaius wrote:ja ću ti samo reći da ti za toshibu treba struja na vanjskoj a ne na unutrašnjoj jedinici..
Ili?

mora se neko javiti su super-inteligentnim komentarom

jednostavno na toshibe (sve koje imam - AvAnt i Suzumi) napajanje se vodi na vanjsku jedinicu a ne na unutrašnju kao kod drugih modela.. S vanjske onda ide struja na unutrašnju..

channel10

#2968 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 27/05/2014 13:00

Sacekat cu do septembra sto se tice kupovine klime, ali ne znam sta da radim sa dovodom struje (postavljanja uticnice) i onih cijevi prema balkonu (veza unutrasnje sa vanjskom jedinicom). Koji kabl da polozim do uticnice i kolike cijevi da "ubacim u zid"? Da li to znate?

Zaboravio sam reci da je stan bukvalno u sredini zgrade. Jedini vanjski zidovi su duzina balkona u dnevnoj sobi i neka 2,5 metra zida u trpezariji. Stolarija ce biti plasticna sa low-e staklima i mislio sam na ovaj vanjski zid nabaciti stiropor trojku(onu tvrdu). Pored toga imam vertikalu centralnog grijanja i trpezariji, hodniku, a mozda i u dnevnoj sobi(nisam siguran bas za dnevnu sobu). Mozda i to utice na izbor klime.

piplica

#2969 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica » 27/05/2014 13:33

channel10 wrote:Sacekat cu do septembra sto se tice kupovine klime, ali ne znam sta da radim sa dovodom struje (postavljanja uticnice) i onih cijevi prema balkonu (veza unutrasnje sa vanjskom jedinicom). Koji kabl da polozim do uticnice i kolike cijevi da "ubacim u zid"? Da li to znate?
Što se tiče struje 5x2,5, ti je dovoljno za bilo koju klimu, tu se ne možeš prevariti. Postavi utičnucu na neko zgodno mjesto, na balkoni, koje kasnije osim za klimu možeš koristiti i za druge namjene.
Ako će unutrašnja jedinica biti postavljena iznad balkonskih vrata, nema potrebe da razmišljaš o potavljanju cijevi ispod izolacije, već to kasnije lijepo riješiš sa kanalicama.
Nemoj se puno osljanati na te vertikale, ako tako griju možda ti ništa dodatno i ne treba? :)
Što kvalitetnija toplotna pumpa, sa razredom A+++ to veći komfor i brža odplata.
Ja sam iz svog iskustva shvatio da je ovdje kupovina "Što na mostu dobiješ na ćupriji gubiš".
Jeste da je povelika investicija, ali kada shvatiš da možeš za nekih 30KM grijati do 40m2, te se ljeti kvaliteno za još manje novaca hladiti to je i više nego dobro rješenje.

Hajlac

#2970 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hajlac » 27/05/2014 15:53

piplica wrote:
channel10 wrote:Sacekat cu do septembra sto se tice kupovine klime, ali ne znam sta da radim sa dovodom struje (postavljanja uticnice) i onih cijevi prema balkonu (veza unutrasnje sa vanjskom jedinicom). Koji kabl da polozim do uticnice i kolike cijevi da "ubacim u zid"? Da li to znate?
Što se tiče struje 5x2,5, ti je dovoljno za bilo koju klimu, tu se ne možeš prevariti. Postavi utičnucu na neko zgodno mjesto, na balkonu, koje kasnije osim za klimu možeš koristiti i za druge namjene.
Ako će unutrašnja jedinica biti postavljena iznad balkonskih vrata, nema potrebe da razmišljaš o potavljanju cijevi ispod izolacije, već to kasnije lijepo riješiš sa kanalicama.
Nemoj se puno osljanati na te vertikale, ako tako griju možda ti ništa dodatno i ne treba? :)
Što kvalitetnija toplotna pumpa, sa razredom A+++ to veći komfor i brža odplata.
Ja sam iz svog iskustva shvatio da je ovdje kupovina "Što na mostu dobiješ na ćupriji gubiš".
Jeste da je povelika investicija, ali kada shvatiš da možeš za nekih 30KM grijati do 40m2, te se ljeti kvaliteno za još manje novaca hladiti to je i više nego dobro rješenje.
:shock:

Vlaga - kondenzacija... čista ludost igrati se s tako skupim uređajem! Nije to rešo/pegla/bušilica...

Ne razumijem zašto se pravi problem niodčega - na svakoj modernoj klimi dovod struje ide na vanjsku jedinicu, ne samo na Toshibe kako ovdje pišete. Otkad je problem uz cijevi, kroz zid provući i strujni kabl!?

@channel10 Umjesto eksperimentisanja s uradi-sam instalacijom klime, na tih 2000KM dodaj još 10% tako što ćeš angažovati servis za postavljanje...manite se dječijih igara. I razmisli o podnoj a kvalitetnoj klimi(Fujitsu itd.) - bolje će grijati prostor.

ketronsd1

#2971 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 27/05/2014 21:41

gaius wrote:
ketronsd1 wrote:
Ili?

mora se neko javiti su super-inteligentnim komentarom

jednostavno na toshibe (sve koje imam - AvAnt i Suzumi) napajanje se vodi na vanjsku jedinicu a ne na unutrašnju kao kod drugih modela.. S vanjske onda ide struja na unutrašnju..
Nije to samo toshiba i panasonic kojeg sam ranije imao,imao je isti nacin napajanja ali hebga opet je unutarnjem dijelu trebala struja.Nije htjeo bez nje nikako :shock: :shock:

drug_profi

#2972 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by drug_profi » 27/05/2014 22:12

Unaprijed molim za oprost ako vec postoji odgovor na slicno pitanje, citao sam dvadesetak stranica i nisam imao srece, a nemam bas vremena da citam sve od pocetka.
Pitanje je naravno koju klimu uzeti?

Rijec je o stanu 40 m2, sa centralnim grijanjem. Juzno orijentisan, PVC stolarija, imam vanjske roletne za zasjenjivanje.
Klima treba da spasi zivote prilikom ljetnih vrucina kada nemam olaksanja ni po noci kad zidovi pocnu da otpustaju toplotu, ali bi trebala i kao grijanje u periodima sarajevskih iznenadnih zahladjenja u proljece i jesen van sezone grijanja.

Bila bi postavljena u centralnu prostoriju - hodnik od 5 m2 iz kojeg se pristupa u sve prostorije. Pozicija udaljena od fasade 4-5 metara, tj. trebalo bi oko 6-7 metara instalacije.

Novac nije strogo ogranicavajuci faktor i ne bih se premisljao zbog 2-3 stoje izmedju boljeg kvaliteta.
Znaci trebam savjet za odabranu snagu, proizvodjaca i sto lakse i jednostavnije odrzavanje.

Vidim da ima strucne raje ovdje, pa ne bilo vam mrsko jos jednom ponoviti ako je vec bilo.

ketronsd1

#2973 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 » 27/05/2014 22:29

rovac13 wrote:Ketrone jesi ziv :-)
Ugradjuje li se kod vas r32,neki su se zalili kao da bi moglo bit opasno,prilikom eventualnog curenja gasa u sobu.Ako imalo postoji opasnosti ja nebi htio riskirati radi 10% boljeg cop a.
Ziv nego sta kolega :) :)
Ja trenutno imam jednu sa r32 a druga je isto bila ali je nazalost rikabela.Sa experimentisanjem je gotovo i u septembru se vracam mojim vjernim micko-slugama :-D
Sadasnji R410A vec ima u sebi 50% r32.U slucaju da gas curi to su toliko male kolicine da je zanemarivo i prakticki nije opasno po zdravlje.Teoretski ta mogucnost se nikad ne iskljucuje ali prakticki je 99.99% sigurno po zdravlje.Ja licno ne bih se dvoumio po pitanju toga.R32 ima cini mi se 3.5 stepena nizu tacku kljucanja sto samim daje mogucnost boljeg grijanja na nizim temperaturama

Inace kako se zivi.Nesto ste mi se usutili nema vas.Pa kad se neko javi onda svi navale.

@gaius;nemoj se ljutiti i vrijedjati bezveze.

channel10

#2974 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by channel10 » 28/05/2014 00:03

Hajlac wrote:
piplica wrote:
Što se tiče struje 5x2,5, ti je dovoljno za bilo koju klimu, tu se ne možeš prevariti. Postavi utičnucu na neko zgodno mjesto, na balkonu, koje kasnije osim za klimu možeš koristiti i za druge namjene.
:shock:

Vlaga - kondenzacija... čista ludost igrati se s tako skupim uređajem! Nije to rešo/pegla/bušilica...

Ne razumijem zašto se pravi problem niodčega - na svakoj modernoj klimi dovod struje ide na vanjsku jedinicu, ne samo na Toshibe kako ovdje pišete. Otkad je problem uz cijevi, kroz zid provući i strujni kabl!?

@channel10 Umjesto eksperimentisanja s uradi-sam instalacijom klime, na tih 2000KM dodaj još 10% tako što ćeš angažovati servis za postavljanje...manite se dječijih igara. I razmisli o podnoj a kvalitetnoj klimi(Fujitsu itd.) - bolje će grijati prostor.
Nisi dobro shvatio :) . Trenutno radim stan i imam namjeru da se grijem inverter klimom. Planirao sam je kupiti na jesen i kod koga je kupim, taj ce je i postaviti. Posto sad radim stan trazim od vas samo preporuku oko postavljanja kabla od kutije osiguraca do mjesta gdje ce se prikopcati klima. Znaci sad se rovari po zidovima i ide sredjivanje. U septembru ce stan biti gotov i tada se postavlja klima. Da ne bih tada morao rovariti po sredjenom zidu i stanu, ja bih to sad da pripremim i da bude sto manje razvaljivanja kad dodju postaviti klimu.

Eto to je to.

A sto se tice izbora klime, prvi pick je klima koja radi i na -20. Ako vi mislite da moze i ova od -15, vrlo rado cu prihvatiti i tu soluciju(jer cu jeftinije proci :D ). Malo sam gledao ove klime i vidim da dosta prodavaca u opisu klime napisu da radi do -15, dok na slici iste te klime pise da garantovano radi i na -20 :-) . Evo i za Nocriu govore da radi do -20, a u specifikaciji pise do -15. Znaci da se treba dobro paziti kod ovakvih stvari jer je vjerovatno samo tu i "uzimanje" naroda kod kupovine klime. Kaze ti da radi na -20, a ono šupica tač :D . Ti se iskesas, a ona zakaze kad je najpotrebnije.

Stan sam danas premjerio i radi se o povrsini zagrijavanja od 37 metara kvadratnih.

rovac13

#2975 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 » 28/05/2014 00:19

ketronsd1 wrote:
rovac13 wrote:Ketrone jesi ziv :-)
Ziv nego sta kolega :) :)
Ja trenutno imam jednu sa r32 a druga je isto bila ali je nazalost rikabela.Sa experimentisanjem je gotovo i u septembru se vracam mojim vjernim micko-slugama :-D
Sadasnji R410A vec ima u sebi 50% r32.U slucaju da gas curi to su toliko male kolicine da je zanemarivo i prakticki nije opasno po zdravlje.Teoretski ta mogucnost se nikad ne iskljucuje ali prakticki je 99.99% sigurno po zdravlje.Ja licno ne bih se dvoumio po pitanju toga.R32 ima cini mi se 3.5 stepena nizu tacku kljucanja sto samim daje mogucnost boljeg grijanja na nizim temperaturama

Inace kako se zivi.Nesto ste mi se usutili nema vas.Pa kad se neko javi onda svi navale.

@gaius;nemoj se ljutiti i vrijedjati bezveze.
To je dobar znak,cim se ne pise puno znaci da ima posla :-).Nekako se gura,uglavnom ok,sreca pa nas poplava nije odnijela.

Drago mi je cut da je r32 ok.Svi ce imat sad dobar cop.

Post Reply