Ista marka losiji kvalitet?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Dragovic
Posts: 26
Joined: 21/01/2009 00:03

#1 Ista marka losiji kvalitet?

Post by Dragovic »

Prije par mjeseci poslovno sam bio na putu van nase zemlje.Nisam imao srece sa hotelom pa sam izmedju ostalog morao do obliznjeg marketa da kupim sapun i sampon :D Kupio sam isti sampon koji koristim i kod kuce, samo neko vece pakovanje.Poslije prvog tusiranja primjetio sam da je sampon puno bolji,ljepse mirise itd.Haj kontam bosnji sve nesto draze i ljepse kod drugoga :D Kao sto rekoh kupio veliko pakovanje pa sampon dodje do Sarajeva reko grehota je bacati :-D Helem i moji ukucani su primjetili drasticnu razliku.Ponavljam ista marka ista naljepnica samo vece pakovanje.I sad citam na jednoj drugoj temi kako postoje neke zone A,B,C i kako kod nas nije bas isti proizvod iako je ista ambalaza pa i cijena.Pitam vas jel ovo fakat moguce i zasto to barem nije oznaceno na proizvodu?
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#2 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by zambaklija »

Jesi li apsolutno siguran da je isti proizvođač/punjač?Naime često je tako da neki proizvođači/punjači rade za neki Brend i imaju sporazum da određenu količinu mogu da plasiraju o sopstvenom računu,ali sa nešto lošijom kvalitetom. :roll:
User avatar
plejka2
Posts: 14586
Joined: 02/11/2009 20:47
Location: u dosluhu sa podzemljem

#3 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by plejka2 »

Kod nas ti je sve šklj roba ne treba te nesto tako cuditi. :-)
User avatar
CharlesBukowski
Posts: 198
Joined: 12/05/2010 12:28

#4 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by CharlesBukowski »

Ja sam jednom dobio Milka cokoladu iz Njemacke. Odmah sam uocio razliku. Ona iz Njemacke je imala vise kakaoa.
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#5 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by PeshtA »

Ovdje u Kuwaitu sam kupio Nokiu 6300 Classic ... kad sam otisao na godisnji svidjela se starom, i odem kod nas u neku radnju da kupim i njemu ... imatel 6300 ima, posto, tolko daj da vidim, kad sam je uzeo u ruku odma sam vidio, naime 6300 ima oklop od nekakve legure metala .... ova u BiH ... plastikara!!!
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#6 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Better Man »

Sliver wrote:
CharlesBukowski wrote:Ja sam jednom dobio Milka cokoladu iz Njemacke. Odmah sam uocio razliku. Ona iz Njemacke je imala vise kakaoa.
to je već odavno poznato. Naime, čokolada za jugo-istočnu Evropu se pravi u Poljskoj i nije kvalitetom ista kao i ona koja se pravi za zapadnu Evropu. E sad, ko ne zna, kupuje Milku u prodavnicama koje prodaju Milku koja je regularno ušla u BiH iz Poljske, a kojima je poznato kupuju na pijaci švercovanu, jer je ona čamcima došla mimo carine iz zapadne Evrope :D vjerujte mi, probajte neku švercovanu i znat ćete o čemu pričam ;)
Zato ja ne kupujem Milku vec Kraseve cokolade.
User avatar
TaKuViTo
Posts: 83
Joined: 16/02/2010 15:11

#7 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by TaKuViTo »

pa sve nam je tako, o deterdženti ni jedan nije dobar ni priblizno kao oni koju se donesu iz europskih zemalja, provjereno :sad: :sad: :sad:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#8 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by BSn »

pusaci to mogu skontati po marlboru, npr. cak imam osjecaj da mu vec u sloveniji opadne smek, a u bih da ne pricamo.
nas marlboro za njihov je cista brlja.

koca-kolini proizvodi takodjer - razlika je nebo i zemlja. s tim sto su meni ukusniji hadzicki, nego stranjski - valjda navika.

a sve lafo po recepturi. jest, samo sto postoje razne recepture. :D


opet, kad bolje pogledas - i logicno je da je tako. sto bi bac'o lovu za trziste treceg svijeta?!
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#9 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Margita81 »

Meni najvise smeta ogromna razlika izmedju deterdzenata za pranje i omeksivaca tamo i ovdje. Razlika je zbilja drasticna. :x
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#10 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Toto »

Dragovic wrote:Prije par mjeseci poslovno sam bio na putu van nase zemlje.Nisam imao srece sa hotelom pa sam izmedju ostalog morao do obliznjeg marketa da kupim sapun i sampon :D Kupio sam isti sampon koji koristim i kod kuce, samo neko vece pakovanje.Poslije prvog tusiranja primjetio sam da je sampon puno bolji,ljepse mirise itd.Haj kontam bosnji sve nesto draze i ljepse kod drugoga :D Kao sto rekoh kupio veliko pakovanje pa sampon dodje do Sarajeva reko grehota je bacati :-D Helem i moji ukucani su primjetili drasticnu razliku.Ponavljam ista marka ista naljepnica samo vece pakovanje.I sad citam na jednoj drugoj temi kako postoje neke zone A,B,C i kako kod nas nije bas isti proizvod iako je ista ambalaza pa i cijena.Pitam vas jel ovo fakat moguce i zasto to barem nije oznaceno na proizvodu?
Koji ti Windows imas na masini? Onaj sa buvljaka ili onaj sto si donio sa tog poslovnog puta..

99 % sampona koje ti kupujes kao brendirane se muckaju i pune u zapadnoj Hercegovini. cak se i plagirane naljepnice prave u najboljoj stamparijei u Bih koja je opet u zapadnoj hercegovini...

Zanam jako mnogo ljudi koji se godinama peru vesnim sapunom i domacim samponima od koprive i breze.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#11 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by zonbirile »

uvijek je tako trgovano sa zemljama trećeg svijeta,e sada što dotle dogurasmo,valjda nam je to naša borba dala.
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#12 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Savjetnik Premijera »

Prije dvije godine, kupim u apoteci beta karoten od Farmamed Travnik kod kuce procitam i lijepo pise da se ne preporucuje pusacima, provjerim na netu, sinteticki beta karoten, nije provjereno ali sa duhanskim dimom moze izazvati rak grla.Sutra u apoteku i pitam zasto na proizvodima Natural Wealtha to ne pise, da li su stvarno toliko prirodni? kad mi gospoda lijepo rekose "mozda njihovi proizvodi za americko trziste, ali za nase ni blizu", a ne potrude se da stave to upozorenje, a i zasto bi, bitno je da su punoooooooooooo skuplji od Farmamedovih.
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#13 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Michun »

To ti ovako ide - recimo imas fabriku u Njemackoj/Austriji ona pravi proizvode za zapadno trziste i sirovine su puno bolje a sastav je isti. Imas istu tu fabriku u Poljskoj/Turskoj/Grckoj za istocno trziste i sastav je isti al sirovine iz Indije (lupam) losijeg kvaliteta. E sad, bar kodovi oznacavaju iz koje zemlje dolazi, znam da je 6 na kraju bila Njemacka pa sam gonjala Ariel iz Njemacku - davno kad je tek uvoz poceo. Sad uglavnom neJma te 6 nego samo Poljska. Neko ne priomjeti razliku a za nekog je drasticna...ja primjetim. Milka :shock: razlika 100%. Skoro sam i Nutelu iz Italije dobila. Ova koju mi jedemo je sega :lol:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#14 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by zonbirile »

u ovoj zemlji sve je šala,šega,ali bolesnih,ubica i samoubica na svakom koraku.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#15 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Toto »

Lijepi McDonalds.
Isti cevapi i na sjevernom i na juznom polu. :run:
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#16 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by male_okice »

hehe dobro si to opazio, ja sam prije mozda nekih godinu dana gledala na hrvatskom rtl-u uporedbu ariela kupljenog u radnji u hrvatskoj i radnji u njemackoj da vidis razlike. Ovaj iz njemacke je naravno bolji i kvalitetniji, isto sam primjetila ja licno na samponima Elseve od Loreal-a: naime tetka iz Svedske mi donese sampon extra mi bude kosa ja poslije kupim isti taj ali nije isti a isto pakovanje boja...ista stvar bila sa maskarom; stvarno ima veze da li se proizvod pravi za EU trziste ili da li za nas, pa svi ovi proizvodji pise na njima poljska, madjarska, bugarska (orbit se pravi u bugarskoj cini mi se), isto kao kod kineske robe, ona koja se radi za nas ne valja nista zato je i tako jeftina ali zato ona koja se radi za EU je extra ali mora zadovoljiti njihove standarde proizvodnje (o npr kvalitetu tkanine, konca, koje boje se koriste...) a kod nas moze svasta :( :roll: zalosno ali istinito.
_22222_d
Posts: 90
Joined: 12/04/2010 23:09

#17 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by _22222_d »

ja bih rado u BiH nutellu iz zapadne Evrope....
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#18 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by metar_drva »

BSn wrote:pusaci to mogu skontati po marlboru, npr. cak imam osjecaj da mu vec u sloveniji opadne smek, a u bih da ne pricamo.
nas marlboro za njihov je cista brlja.

koca-kolini proizvodi takodjer - razlika je nebo i zemlja. s tim sto su meni ukusniji hadzicki, nego stranjski - valjda navika.

a sve lafo po recepturi. jest, samo sto postoje razne recepture. :D


opet, kad bolje pogledas - i logicno je da je tako. sto bi bac'o lovu za trziste treceg svijeta?!
koca-kolini? :-)
elem, jel ti ikad palo na pamet da je, kad su u pitanju pića, u pitanju razlika u osnovnom elementu - vodi? ekstrakti dolaze ko zna odakle, al voda je lokalna. isto i za tuborg, becks i gomilu drugih napitaka koji imaju poznate brandove, a koji se proizvode u našoj zemlji i okolini.
na kraju krajeva ljudi, vi kupujete brand, a ne proizvod. da nije tako, kod nas niko ne bi uvozio janu (obična voda, obično se pojavi kad se odvrne česma) :)
inače, u bih se godišnje uveze vode u vrijednosti preko 10 miliona maraka, a izveze manje od 2 miliona maraka.
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#19 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by immuno »

ja tznam recimo da cevapi nigdje na svijetu nisu ko u Sarajevu ama nigdje nesta zovu cevapima po Austriji,Njemackoj,Americi bilesi ama ni nalik .....a stooooooooooooooooooooooooooo :-)
metar-drva :)
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#20 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by immuno »

uh nerekoh da mislim na cevap kao proizvod...
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#21 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Fozgen »

Cinjenica je da kupujemo skart.
Ali je isto tako da veliki proizvodjaci nekada namjerno prave drugacije proizvode, ovisno od podneblja ili kako pokazu njihova istrazivanja kupaca, sladje, manje ili vise slano, vise ovog ili onog zacina. Ne vole u Turskoj ili u BiH ili u Njemackoj isto. Naravno da o nama vode najmanje brige.
Jer neko rece kako mi uvozimo recimo bas tu Janu, voda je po meni najbolji primjer, i onda mi neko podje faliti kako je to dobra voda bla bla i mos mislit "ukusna" :S, ja koliko znam najbolji pokazatelj dobre vode je da je kada je ona bez mirisa i boje. Znaci kupujemo bas taj "brand" i nista vise.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#22 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Cholina_Lokica »

ko nas Hebe kad smo zemlja treceg svijeta
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#23 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by Discball »

Da je ista marka bolja u EU to mi je već odavno poznato ali i da su cijene niže i to je itekako bitno. Iz tog razloga kada god se vraćam idem u nabavku kućnih potrepština, tako sam nedavno za primjer uzeo PowerBall Calgon Finish tablete za mašinu za suđe po cijeni EUR=10,50 za pakovanje 80 komada, kod nas pakovanje 70 komada 35-36 kema...
User avatar
nadrndan
Posts: 45
Joined: 11/03/2010 09:37

#24 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by nadrndan »

Image
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#25 Re: Ista marka losiji kvalitet?

Post by BSn »

metar_drva wrote:
BSn wrote:pusaci to mogu skontati po marlboru, npr. cak imam osjecaj da mu vec u sloveniji opadne smek, a u bih da ne pricamo.
nas marlboro za njihov je cista brlja.

koca-kolini proizvodi takodjer - razlika je nebo i zemlja. s tim sto su meni ukusniji hadzicki, nego stranjski - valjda navika.

a sve lafo po recepturi. jest, samo sto postoje razne recepture. :D


opet, kad bolje pogledas - i logicno je da je tako. sto bi bac'o lovu za trziste treceg svijeta?!
koca-kolini? :-)
elem, jel ti ikad palo na pamet da je, kad su u pitanju pića, u pitanju razlika u osnovnom elementu - vodi? ekstrakti dolaze ko zna odakle, al voda je lokalna. isto i za tuborg, becks i gomilu drugih napitaka koji imaju poznate brandove, a koji se proizvode u našoj zemlji i okolini.
na kraju krajeva ljudi, vi kupujete brand, a ne proizvod. da nije tako, kod nas niko ne bi uvozio janu (obična voda, obično se pojavi kad se odvrne česma) :)
inače, u bih se godišnje uveze vode u vrijednosti preko 10 miliona maraka, a izveze manje od 2 miliona maraka.

pisalo je coca-colini, pa sam prepravio, al' sam previdio ono jedno c. :D

osim toga, mozda je do vode, ali je i sasvim normalna pojava da u njemackoj, ameriKi nece biti isto k'o i u bih, jer k'o sto rekoh, nije isplatljivo za zemlje treceg svijeta trositi se k'o i za z. evropu, ameriku i sl.
Post Reply