ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#876 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

Ma ne mogu da shvatim ponasanje i post Anexa.

Mislio sam da je pametniji i realniji, ali eto ispade ko i svaki rudar(bez uvrede)...Jbg..
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71794
Joined: 03/10/2011 20:11

#877 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Chloe »

Pa ne bih baš rudare spominjala, oni su žrtve i oružje, nesposobnog menadžmenta rudnika, isto kao i EP, i na kraju sam narod.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#878 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

Tesko da su zrtve....
IrenaT
Posts: 102
Joined: 07/10/2021 11:53

#879 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by IrenaT »

Tesko ce se u svijetu naci slucaj da poveca grupa polupismenih likova ovako finansijski dere (neke 2 milijarde km u zadnjih 20 godina su ostetili ostale građane) svoje sunarodnike, a da ih ovi levati i dalje vole i podrzavaju. Nisu bezveze oni vicevi o glupim bosancima
Forumerrer
Posts: 836
Joined: 14/06/2014 17:27

#880 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Forumerrer »

Ja bih pitao Anexa i ostale rudare, ali da odgovore potpuno iskreno:
- koji je omjer ljudi koji zaista rade i ostalih (stranacki ljudi, ljudi koji su na beskonacnom bolovanju...)

- da li je istina da se namjerno unistavaju nove masine koje je kupila EPBiH kako bi rudnici angazovali privatne firme

- sta rade rudari (koji bi inace trebali kopati) kada se angazuju privatne firme?
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#881 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zigzag »

Ako se gleda nominalni trošak za platu, zaposleniku EPBIH se izdvaja 42000 KM godišnje a zaposleniku rudnika Kreka 27000 KM.
Normalno je da stručna struktura nije ista.

Ovo povećanje je svakako privremena odluka. I neka su im povećali. Neka se ne bune u ovom periodu. Sad je svaka tona uglja bitna. Neka proizvode koliko god mogu.
Tona uglja na tržištu je preko 300USD .

Svakako je bolje davati ovdje u rudnike nego plaćati negdje u svijetu.

A izgleda da su uredovali i sa proizvodnjom. Malo se dovelo u red.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#882 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by channel10 »

zigzag wrote: 21/05/2022 08:04 Ako se gleda nominalni trošak za platu, zaposleniku EPBIH se izdvaja 42000 KM godišnje a zaposleniku rudnika Kreka 27000 KM.
Normalno je da stručna struktura nije ista.

Ovo povećanje je svakako privremena odluka. I neka su im povećali. Neka se ne bune u ovom periodu. Sad je svaka tona uglja bitna. Neka proizvode koliko god mogu.
Tona uglja na tržištu je preko 300USD .

Svakako je bolje davati ovdje u rudnike nego plaćati negdje u svijetu.

A izgleda da su uredovali i sa proizvodnjom. Malo se dovelo u red.
Je li normalno da je vrijednost boda u rudniku veca od vrijednosti boda u EPBIH?

3.24 vs manje od 3

Ono ko je kome pripao, ko stvara dobit, a ko gubitak, a ovakav odnos vrijednosti bod?
Last edited by channel10 on 21/05/2022 14:14, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#883 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Ci-Nick »

Forumerrer wrote: 21/05/2022 07:58 Ja bih pitao Anexa i ostale rudare, ali da odgovore potpuno iskreno:
- koji je omjer ljudi koji zaista rade i ostalih (stranacki ljudi, ljudi koji su na beskonacnom bolovanju...)

- da li je istina da se namjerno unistavaju nove masine koje je kupila EPBiH kako bi rudnici angazovali privatne firme

- sta rade rudari (koji bi inace trebali kopati) kada se angazuju privatne firme?
Nisam rudar ali na osnovu onog sto se izvjestavalo ranijih godina..
U prosjeku svaki rudar provede pola godine na bolovanju.
To je podatak koji je iznio predsjednik sindikata RMU Zenica.
U rudnicima sa jamskim kopom je niska produktivnost glavni problem a bilo je sigurno i muljaza sa javnim nabavkama i prodajama.
Istina tu su i teski uslovi rada, zato su valjda Nijemci zatvorili sve jamske kopove.
Povrsinski kopovi imaju bolje uslove za proizvodnju a opet imaju nisku produktivnost zbog svih muljaza i nerada.
E sad priča ima i drugu stranu medalje..došlo je do velikog rasta cijene uglja i električne energije pa kad bi naše stanovništvo plaćalo ne neku tržišnu cijenu,.. nego bar neku fer cijenu, rudnici bi poslovali pozitivno..
Tako da u ovom trenutku priča o tome kako narod plaća nerad rudara ne pije vode. Istina je da Rudnici i Elektroprivreda stanovništvu prodaju struju 40% ispod proizvodne i za petinu tržišne,.. i da na taj nacin doniraju minimalno 200 miliona KM stanovništvu ali i privredi koja ima izuzetno povoljne cijene.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#884 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by anex »

Forumerrer wrote: 21/05/2022 07:58 Ja bih pitao Anexa i ostale rudare, ali da odgovore potpuno iskreno:
- koji je omjer ljudi koji zaista rade i ostalih (stranacki ljudi, ljudi koji su na beskonacnom bolovanju...)

- da li je istina da se namjerno unistavaju nove masine koje je kupila EPBiH kako bi rudnici angazovali privatne firme

- sta rade rudari (koji bi inace trebali kopati) kada se angazuju privatne firme?
1. Na mojoj smjeni proizvodnih radnika je 7 trenutno. Neki su napustili rudnik, neki su u bolovanju, neki su ne znam ni ja koji status. A na smjeni treba 40 ljudi da sve funcioniše... a nas je ukupno 24 a od toga su invalidska mjesta najmanje 10.

2. Kupljene su lokomotive 4 nove. 2 su u Raspotocju, rade al jedva...a 2 su u Staroj Jami i nikad nisu ni proradile jer ne pašu gabaritima. Ćelo u Raspotocju je kupljeno nakaradno, ono radi ali nije za ovu jamu. Puno toga je nenamjenski kupovano, nabavljano...i ne koristi se ali niko i ne odgovara.

3.Ovo treće pitanje ne kontam. Angažovani su kamioni druge firme da dovoze iz Raspotocja ugalj na S. Jamu. Za drugo ne kontam, koje firme?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#885 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by anex »

Chloe wrote: 20/05/2022 23:39 Pa ne bih baš rudare spominjala, oni su žrtve i oružje, nesposobnog menadžmenta rudnika, isto kao i EP, i na kraju sam narod.
Ovo si u pravu.
Mi smo žrtve svega ovog i Vlade FBiH...

A ovo za bodove, to nije još dogovoreno. Povećanje ide linearno s tim da mi znamo pozadinu koju vi ne znate. Pored toga što će nam dati tih 230 KM, ukinut će stavku "otežani uslovi rada" koja je oko 160 i više KM. Pa će ukinuti stimulacije koje su nekada ubacili kao povećanje plate...Tako da ćemo mi rudari popušiti s ovim povećanjem.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#886 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by -Chesterfield- »

anex wrote: 21/05/2022 14:07
Forumerrer wrote: 21/05/2022 07:58 Ja bih pitao Anexa i ostale rudare, ali da odgovore potpuno iskreno:
- koji je omjer ljudi koji zaista rade i ostalih (stranacki ljudi, ljudi koji su na beskonacnom bolovanju...)

- da li je istina da se namjerno unistavaju nove masine koje je kupila EPBiH kako bi rudnici angazovali privatne firme

- sta rade rudari (koji bi inace trebali kopati) kada se angazuju privatne firme?
1. Na mojoj smjeni proizvodnih radnika je 7 trenutno. Neki su napustili rudnik, neki su u bolovanju, neki su ne znam ni ja koji status. A na smjeni treba 40 ljudi da sve funcioniše... a nas je ukupno 24 a od toga su invalidska mjesta najmanje 10.
Koliko uposlenika ima koji rado samo prvu smjenu?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#887 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by anex »

Ako gledamo i administraciju onda nas ima u prvoj smjeni preko 1000 :D ali ako misliš na one koji idu u jamu i rade onda ima + pet radnika na ovo što sam napisao.
Forumerrer
Posts: 836
Joined: 14/06/2014 17:27

#888 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Forumerrer »

Hvala Anex.

Bila je prica da se angazuje privatna mehanizacija i da uposlenici te privatne firme ustvari rade posao rudara.

Pa je moje pitanje sta onda rade rudari u tim slucajevima?
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#889 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by ZyzzSar »

anex wrote: 21/05/2022 14:18 Ako gledamo i administraciju onda nas ima u prvoj smjeni preko 1000 :D ali ako misliš na one koji idu u jamu i rade onda ima + pet radnika na ovo što sam napisao.
sta rade ti u administraciji
sjede u kancelarijama i piju kafu po cio dan vjerovatno
uhljebistan
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#890 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by anex »

Ma jok to. Ne radi niko u jami od drugih firmi.
Jedino servisiranje i održavanje ćela i ostalih mašina koja su u garanciji.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#891 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by anex »

ZyzzSar wrote: 21/05/2022 14:21
anex wrote: 21/05/2022 14:18 Ako gledamo i administraciju onda nas ima u prvoj smjeni preko 1000 :D ali ako misliš na one koji idu u jamu i rade onda ima + pet radnika na ovo što sam napisao.
sta rade ti u administraciji
sjede u kancelarijama i piju kafu po cio dan vjerovatno
uhljebistan
Upravo to.
I kad proizvodni radnik štrajkuje i traži svoja prava...oni s prozora galame kako smo mi neradnici i samo gubimo dnevnice ne radom.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71794
Joined: 03/10/2011 20:11

#892 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Chloe »

anex wrote: 21/05/2022 14:18 Ako gledamo i administraciju onda nas ima u prvoj smjeni preko 1000 :D ali ako misliš na one koji idu u jamu i rade onda ima + pet radnika na ovo što sam napisao.
Upravo to i jeste jedan od većih problema kod rudnika. Od potpisivanja Koncerna, EP je smanjila broj zaposlenih a rudnici udvostručili, a u proizvodnji brojčano stanje isto.

Ako ćemo o uslovima i benifitima ili stimulacijama, ni električarima ne dolazi ništa dobro u narednom periodu.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#893 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by anex »

Znamo mi ko je naša rak rana.
Nama administracija ne treba. Pogotovo tolika.
Sve što oni rade, moze 10 ljudi stručnih raditi. Sve su to daktilografi iz komunizma...koji slabo barataju tehnikom računara. Samo u protokolu radi 4 osobe...računovodstvo isto tako, umjesto da 2 čovjeka rade komplet računovodstvo, tu ih ima 5. I tako dalje..
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#894 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zigzag »

Pa prošle godine je izašao spisak administracije iz rudnika kreka koje je trebalo otpustiti a onda su krenuli protesti.
Ko tu onda koga brani.

Mada, sad ide povoljan period i za Elektroprivredu i za rudnike jer ranijih godina sa izuzetno niskom cijenom struje na tržištu ništa se nije moglo. Samo izuzetno ekonomične firme su mogle nešto zarađivati ali ne puno i ulagati.
Sada svi mogu zarađivati i ulagati. A drugačije je kada EPBIH zaradi, onda je lakše i napraviti dobar plan za rudnike.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#895 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zigzag »

anex wrote: 21/05/2022 14:44 Znamo mi ko je naša rak rana.
Nama administracija ne treba. Pogotovo tolika.
Sve što oni rade, moze 10 ljudi stručnih raditi. Sve su to daktilografi iz komunizma...koji slabo barataju tehnikom računara. Samo u protokolu radi 4 osobe...računovodstvo isto tako, umjesto da 2 čovjeka rade komplet računovodstvo, tu ih ima 5. I tako dalje..
Nekakav je štrajk bio prošli mjesec u RMU ZE. Uposlenicima je nekakav tručnjak iz računovodstva negdje odbio administrativne zabrane za kredite a nije uplatio bankama i kada su banke vidjele da nisu uplaćene onda su direktno od plata radnika ponovo uzeli.

Tako da tih 5 u računovodstvu izgleda "dobro radi".
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71794
Joined: 03/10/2011 20:11

#896 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Chloe »

zigzag wrote: 21/05/2022 14:45 Pa prošle godine je izašao spisak administracije iz rudnika kreka koje je trebalo otpustiti a onda su krenuli protesti.
Ko tu onda koga brani.

Mada, sad ide povoljan period i za Elektroprivredu i za rudnike jer ranijih godina sa izuzetno niskom cijenom struje na tržištu ništa se nije moglo. Samo izuzetno ekonomične firme su mogle nešto zarađivati ali ne puno i ulagati.
Sada svi mogu zarađivati i ulagati. A drugačije je kada EPBIH zaradi, onda je lakše i napraviti dobar plan za rudnike.
Od potpisivanja Koncerna da su rudnici dozvolili da EP bude dio menadžmenta sigurno ovako ne bi bilo, da su bili sposobni tad bi imali plan, oni su bunari bez dna svojom politikom poslovanja, svaki pokušaj uvidjenja reda, izvest će rudare na ulicu. :-)
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#897 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by zigzag »

Ma lokalni politički šerifi su i nakon uvođenja koncerna su nastavili upravljati rudnicima. Tek su ih prije godinu i po eliminisali.
Pravi proizvodni radnici moraju jednom napraviti protest protiv administracije ako već trebaju štrajkovati.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71794
Joined: 03/10/2011 20:11

#898 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Chloe »

zigzag wrote: 21/05/2022 14:55 Ma lokalni politički šerifi su i nakon uvođenja koncerna su nastavili upravljati rudnicima. Tek su ih prije godinu i po eliminisali.
Pravi proizvodni radnici moraju jednom napraviti protest protiv administracije ako već trebaju štrajkovati.
Nema tu protesta.
U rudnicima još uvijek vrijedi zakon da zapošljavaju dijete rudara kojeg penzionišu. Ta djeca su obrazovana, i ne idu kao zamjena u rudnik nego u administrativni dio.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#899 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by anex »

Ne bi se složio s tim. Sva djeca poginulih, penzionisanih su jamski radnici.
U administraciju ide samo supruga poginulog ako ima stručnu školu. Ili radi neke poslove koje može po obrazovanju.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71794
Joined: 03/10/2011 20:11

#900 Re: ELEKTROPRIVREDA - Pljacka

Post by Chloe »

anex wrote: 21/05/2022 15:19 Ne bi se složio s tim. Sva djeca poginulih, penzionisanih su jamski radnici.
U administraciju ide samo supruga poginulog ako ima stručnu školu. Ili radi neke poslove koje može po obrazovanju.
Ti radiš u jednom rudniku, a koliko ih ima?!
Imaš rudnik u kojem je ležao vozni park i korištena usluga privatnog auto-prevoznika, koji je vjerovatno "igrom slučaja" brat direktora rudnika.
Sve povezano, uvezano, ušpagano a na štetu onih koji na svojim plećima nose sve - rudara.
Post Reply