Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#326 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by neo7 »

delightful wrote:
neo7 wrote:Nadam se da ce biti i veca cijena za ovaj tip voza, pa da se nana sa kesom punom povrca ne vozi za 2 marke do lokalne stanice...neka korsiti stare vozove :)

Isto je i za Rome i slicne njima...


7 dana za krsenje pravila foruma
Samo da ti kazem da si jedan veliki virtualni kreten i siledzija!!!!
Takodjer dodao bih da nemas dvije ciste u glavii i da se kurcis sa ban hammerom BEZ RAZLOGA.

Nisam nikoga uvrijedio, ako ti nivo inteligencije ne dozvoljava to da skontas to je do tebe. Jednostavno kada kazes ROMI vecina ih je prljava, vecina ih unistava sve sto stigne i to ZNAM IZ PRVE RUKE vozeci se na relaciji SARAJEVO-VISOKO-KAKANJ-ZENICA, gdje se nagledas svega, a bogami i OSJETIS SVEGA.

Eto, kada se nisi udostojio odgovoriti na private obracam ti se ovdje, vase jebeno visocanstvo...

A sada me banuj slobodno, glumu uvrijedenu mladu...
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#327 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by Ambrozija »

Izgleda fantasticno, evo jedna na putu prema Mostaru:

Image
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#328 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by Ambrozija »

The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#329 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by The Realist »

Ima li šanse da će ovi vozovi moći ostvarivati profit. Znam da inače putnički saobraćaj nije ostvarivao profit i da je to teretni nadoknađivao, ali me zanima hoće li sa ovim moći?

Kakvi su troškovi, hoće li ih moći pokriti naplatom karata?

Također, trebali bi uvesti i prodaju pića, ali po normalnim cijenama. Neka nabave direktno od proizvođača i onda neka prodaju po maloprodajnim cijenama u trgovinama, te će većina raje kupovati i sasvim pristojno mogu i tu zaraditi.

Eto, ako iko zna.... :)

PS
Sada vidim u prilogu da će karte biti skuplje. Iskreno, ako poskupljenje neće biti preveliko, nego do 20% recimo, ali će se brže stizati, a luksuz je već tu, ne bi me to nešto ljutilo i vrlo rado bih plaćao.
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#330 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by matematicar_teski »

The Realist wrote:Ima li šanse da će ovi vozovi moći ostvarivati profit. Znam da inače putnički saobraćaj nije ostvarivao profit i da je to teretni nadoknađivao, ali me zanima hoće li sa ovim moći?

Kakvi su troškovi, hoće li ih moći pokriti naplatom karata?

Također, trebali bi uvesti i prodaju pića, ali po normalnim cijenama. Neka nabave direktno od proizvođača i onda neka prodaju po maloprodajnim cijenama u trgovinama, te će većina raje kupovati i sasvim pristojno mogu i tu zaraditi.

Eto, ako iko zna.... :)

PS
Sada vidim u prilogu da će karte biti skuplje. Iskreno, ako poskupljenje neće biti preveliko, nego do 20% recimo, ali će se brže stizati, a luksuz je već tu, ne bi me to nešto ljutilo i vrlo rado bih plaćao.
Ja otprilike znam da su rekli da ce karta biti skuplja za 2.5 KM
DON_eARL
Posts: 3730
Joined: 31/10/2010 22:26

#331 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by DON_eARL »

matematicar_teski wrote: Ja otprilike znam da su rekli da ce karta biti skuplja za 2.5 KM
2 i po eura, ne marke...
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#332 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by neo7 »

Ako jee tako onda ce na pojedinim relacijama biti skuplji od autobusa :) Mada ne bi me cudilo da i autobusi povecaju svoje cijene radi povecanja putarine za autoput!
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#333 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by The Realist »

matematicar_teski wrote: Ja otprilike znam da su rekli da ce karta biti skuplja za 2.5 KM
To sam vidio, ali ne znam koliko je inače karta na toj dionici, pa da bih mogao izračunati procenat poskupljenja. Neće svugdje poskupljenje biti veće od 5KM. Doduše, to je sigurno više od 20%.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#334 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by drndalo »

Mogu oni uvoditi cijene kakve hoce, ali ako nemadnu frekvenciju potrebnu da te stimulisu na putovanje vozom, onda ce kao i do sada, obicno voziti samo penzionere, ponekad studente kada ne zure, i tako to... Ako ne mozes birati izmedju barem 3 polaska u svakom pravcu dnevno, a mozda i 5, na svaka 2-3 sata, nema tu konkurencije autobusima, koji iako ralicitih prevoznika imaju 3-8 polazaka mahom prema svim pravcima...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#335 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by madner »

Upravo tako, da idu svaki sat i sa starim vozovima bi mogli uzeti puno putnika koji vozare.
zebih
Posts: 112
Joined: 27/02/2007 16:32

#336 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by zebih »

madner wrote:Upravo tako, da idu svaki sat i sa starim vozovima bi mogli uzeti puno putnika koji vozare.
Uze mi rijec iz usta.Sve je stvar interesa i naravno uticaja naftnog lobija.
Ja recimo 15 godina svaki dan putujem na relaciji Zenica-Sarajevo-Zenica.Znaci gorivo oko 20 KM, cestarina (po novom 4,20 X2 = 8.40 KM, ( amortizaciju auta necu ni spominjati, ali od ovih 15 godina 10 se vozim po kojekakvim gradilistima i vukojebinama od ceste ), dva puta godisnje servis auta (umjesto jednom), pa ti sad to zbroji sve skupa, cifra na godisnjem nivou da s ti se zanebesa :-x A da zbilja postoji volja i interes vlasti, id imamo kao sto nemamo par vozova na relaciji ZE-SA-ZE i da idu u neko normalno vrijeme za ljude koje rade i gravitiraju Sarajevu, prvi bi uzeo ne mjesecnu ili godisnju , nego 10 godisnju kartu i putovao bez brige je li pada snijeg , ili je negdje sudar ili zastoj i usput popio kafu , procitao novine i prst u uho.A ima masa ljudi koji su u ovakvoj situaciji i svakodnevno idu za Sarajevo i ne moze me bog ubjediti da im vozovi ne bi bili isplativi
Ali poucen dosadasnjom praksom , da bog da ti vozovi prorade u ovakom obimu do moje penzije :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#337 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by drndalo »

zebih wrote:Ali poucen dosadasnjom praksom , da bog da ti vozovi prorade u ovakom obimu do moje penzije :roll:
Poucen dosadasnjom praksom, moracu ti onda pozeliti da dozivis ugodnih barem 125 godina starosti, a da sposoban i horan za rad budes do 93-e godine zivota... ;-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#338 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by Eborg »

Što se tiče Zenice, redovno viđam nekih 10-tak ljudi koji vozare autobusom za Sarajevo a nebrojen broj ih ide autima. Da ne brojimo sad i Kakanj i Visoko ali ovo bi bila prilično rentabilna linija s obzirom da i dosta studenata redovno ide autobusom.

Ali džaba kada ima samo nekoliko vozova dnevno i to onih lokalnih koji idu po 2 sata.
User avatar
wall3
Posts: 165
Joined: 15/06/2011 10:21

#339 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by wall3 »

Ljudi ovi vozovi koji idu za Mostar i koje viđate tj.i ovaj sa al jazeere nisu talgo već končarov emv koji je mala maca za talgo po normalnoj pruzi i sa normalnom lokomotivom.Otprilike EMV odgovara vozovima u Europi između 1995-2000, a talgo negdje oko 2005
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#340 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by drndalo »

A taj Talgo iz 2005 vuce lokomotiva iz 1982, a remontovana '90-e i 2006-e...
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#341 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by Ambrozija »

wall3 wrote:Ljudi ovi vozovi koji idu za Mostar i koje viđate
Ono je bila samo jedna voznja, zvala sam da se raspitam, i ne zna se kada ce ih ukljuciti u saobracaj :D
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#342 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by blesava »

sva presretna u zelji da isporobam novi voz, a i tako dam doprinos nasim zeljeznicama, odlucih ostaviti autic doma i uputih se na more vozom.

Dodojem na zeljeznicku stanicu i pitam za novi voz, kaze ne saobraca jos uvjek...hajd ok...kad sam se vec spakovala mogu ici i starim, jer se sjecam vremena kada je voznja tim isitm vozom bila i vise nego ugodna. Kazem, ok, dajte mi povratnu do ploca. Cijena mnogo skuplja nego proteklih godina, 37 KM. Hajd kontam, mozda su uslovi voznje mnogo bolji nego ranije.

VOz kasi, stajah na peronu, koji je prljav, pun smeca i uzasno smrdi. Jedva ga docekasmo.

Udjoh u voz....nadjoh slobodan kupe...sjedoh...gledam sve prljavo, iz b lizine se siri smrad wc -au vozu, pokusam otvoriti prozor, nemoguce, zabreko, speko, staklo na prozoru prljavo od silnih naslaga nikotina i vjerovatno kamenca ( taj kamenac mi nije bio jasan, al postat ce mi jasan u povratku). i tako nista od moje ugodne voznje, nisam se mogla ni nagledati lijepog krajolika nase Be i Ha.

U po voznje konobar pronosi na tacni pice, iz "bogate" ponude alkohola i jeftinih sokova izabrah kafu. Platih 1 KM za splacinu punu toza.

I hajd dolazak na more prodje,manje vise onak, podnosljivo.

E sad povratak je sasvim druga prica. Voz krece u 17 h, po najvecoj zegi. Isti vagoni kao i u dolasku, ista prljavstina i smrad. U vozu temperatura ni manje ni vise nego +50 stepeni. Razmisljam, sigurno ce se voz rashladiti kada krenemo, ali prozori se ne mogu otvoriti, ventilacija nikakva ne postoji. Do Metkovica sam mislila da necu prezivjeti, pocelo me bacati od nedostatka kiseonika. Kao u pretis loncu. I tad shvatih odakle kamenac po prozorima. U vozu je sve mokro, sa prozora curi kondenz. Uzas. Sreca kad predjosom u Bosnu,pade malo kise i donese blago osvjezenje....

U vozu se nagledah svega i svacega...hercegovci pomalo nacionalisticki nastrojeni udjose u capljini....u konjcu udje tipicna bosanska porodica, majka ne tako stara pokrivena punija zenica, muz onak mlakonja i uzasno razmazeno dijete...do hadzica, gdje su izasli svi ostali putnici su bili izlozeni teroru te porodice,njihovih porodicnih problemima injihove ogromne prtljage koja je uredno parkirana na sred hodnika. Kad su izasli, za njima ostala je hrpetina smeca, razbacanog po hodniku voza i sjedistima.
Tu je bio i jedan cigo, onako sve je sunjo po kupeima i zagledao gdje sta moze zavrt.

Al da vidis rahatluka kad izadjoh...trebalo je to sve prezivjeti i shvatiti koji je rahatluk ne voziti se zeljeznicama federacije.

Novi voz je samo jos jedna reklama i pranje necijeg novca... :-?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#343 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by motorola01 »

Da li se zna cijena karte za novi voz koji ce voziti na relaciji Zenica-Mostar?
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#344 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by Hemera »

http://www.klix.ba/biznis/news/niskopod ... /120627160

bil mi njima mogli reći kadgod ne?
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#345 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by LeonardoAC »

Ambrozija wrote:Izgleda fantasticno, evo jedna na putu prema Mostaru:

Image
Svaka cast za ovu fotku... mocno izgleda :thumbup:
vrbas1979
Posts: 1384
Joined: 27/06/2012 13:34

#346 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by vrbas1979 »

blesava wrote:sva presretna u zelji da isporobam novi voz, a i tako dam doprinos nasim zeljeznicama, odlucih ostaviti autic doma i uputih se na more vozom.

Dodojem na zeljeznicku stanicu i pitam za novi voz, kaze ne saobraca jos uvjek...hajd ok...kad sam se vec spakovala mogu ici i starim, jer se sjecam vremena kada je voznja tim isitm vozom bila i vise nego ugodna. Kazem, ok, dajte mi povratnu do ploca. Cijena mnogo skuplja nego proteklih godina, 37 KM. Hajd kontam, mozda su uslovi voznje mnogo bolji nego ranije.

VOz kasi, stajah na peronu, koji je prljav, pun smeca i uzasno smrdi. Jedva ga docekasmo.

Udjoh u voz....nadjoh slobodan kupe...sjedoh...gledam sve prljavo, iz b lizine se siri smrad wc -au vozu, pokusam otvoriti prozor, nemoguce, zabreko, speko, staklo na prozoru prljavo od silnih naslaga nikotina i vjerovatno kamenca ( taj kamenac mi nije bio jasan, al postat ce mi jasan u povratku). i tako nista od moje ugodne voznje, nisam se mogla ni nagledati lijepog krajolika nase Be i Ha.

U po voznje konobar pronosi na tacni pice, iz "bogate" ponude alkohola i jeftinih sokova izabrah kafu. Platih 1 KM za splacinu punu toza.

I hajd dolazak na more prodje,manje vise onak, podnosljivo.

E sad povratak je sasvim druga prica. Voz krece u 17 h, po najvecoj zegi. Isti vagoni kao i u dolasku, ista prljavstina i smrad. U vozu temperatura ni manje ni vise nego +50 stepeni. Razmisljam, sigurno ce se voz rashladiti kada krenemo, ali prozori se ne mogu otvoriti, ventilacija nikakva ne postoji. Do Metkovica sam mislila da necu prezivjeti, pocelo me bacati od nedostatka kiseonika. Kao u pretis loncu. I tad shvatih odakle kamenac po prozorima. U vozu je sve mokro, sa prozora curi kondenz. Uzas. Sreca kad predjosom u Bosnu,pade malo kise i donese blago osvjezenje....

U vozu se nagledah svega i svacega...hercegovci pomalo nacionalisticki nastrojeni udjose u capljini....u konjcu udje tipicna bosanska porodica, majka ne tako stara pokrivena punija zenica, muz onak mlakonja i uzasno razmazeno dijete...do hadzica, gdje su izasli svi ostali putnici su bili izlozeni teroru te porodice,njihovih porodicnih problemima injihove ogromne prtljage koja je uredno parkirana na sred hodnika. Kad su izasli, za njima ostala je hrpetina smeca, razbacanog po hodniku voza i sjedistima.
Tu je bio i jedan cigo, onako sve je sunjo po kupeima i zagledao gdje sta moze zavrt.

Al da vidis rahatluka kad izadjoh...trebalo je to sve prezivjeti i shvatiti koji je rahatluk ne voziti se zeljeznicama federacije.

Novi voz je samo jos jedna reklama i pranje necijeg novca... :-?
Donekle lijepo opisan sav put do ovog dijela kojeg sam boldirao. Prvo koristiš uvredljiv naziv za pripadnike manjina. Drugo, da li si vidjela da je putnik nekome nešto ukrao, da je imao tu namjeru??? Otkud ti pravo da ih stigmatiziraš?

Imao sam nedavno slučaj u vozu kada su ušli Romi i posjedali u nekakav međuprostor, da ne smetaju drugima. Ponudio sam im kupe pa su odbili. Da, imali su malca koji je radoznalo šetao po vozu, dijete k'o dijete, i u jednom trenutku me zamolio da ga podignem da vidi šta se vani dešava i pri tome postavljao niz dječijih pitanja: "Šta ako voz ostane bez goriva?... Znaš li ti voziti voz?...Ja želim kada narastem...".

I da, nije mi ukrao ništa, nije smrdio, nije bio prljav, nisam se ošugao... Na kraju je dobio čokoladu, i na svojoj izlaznoj stanici u Doboju mi je mahao, zajedno sa svojom porodicom.

Na prvu mi je bilo krivo što ti se sve to dešavalo u putu, sada mi je drago. Fino ti drugi put svojim autićem na put, dobro zatvori prozore, zaključaj se, torbe dobro sakrij u gepeku, nemoj stajati na raskrsnicama ukoliko vidiš pripadnike romske populacije, pa i drugih koji su pružili ruku ili ti žele oprati šoferšajbu, nego po gasu kroz crveno.
zebih
Posts: 112
Joined: 27/02/2007 16:32

#347 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by zebih »

Hemera wrote:http://www.klix.ba/biznis/news/niskopod ... /120627160

bil mi njima mogli reći kadgod ne?
U vezi ovog vidim da se raja u komentarima na ovom linku opet upalila naravno na nacionalonoj osnovi kao i uvijek, a sjecanje nam je u 3 p.m..
Pa prije par dana je na ovom istom portalu objavljena vijest kako smo "kupili" ovaj voz 2009 za 5.3 mil. eura i do dana danasnjeg nismo platili niti feninga i da po vec nekom ugovoru koji smo potpisali cijena za taj isti voz ,danas sa zateznim kamatama iznosi oko 11 mil. eura . I sad se mi nesto kao cudimo i pickaramo sve po spisku, eto opet nas svi mrze od najblizih komsija do EU itd.itd.
Pa mene cudi da smo uopste imali obraza traziti da prometuje kroz HR a platit ce dragi bog jednog dana.
Ime ovog pdf je Ekonomija , trebali vise objasnjavati na cemu se ista zasniva.
Narano da nisu dali dozvolu ,kako se kaze u nasem narodu plati pa se klati.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#348 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by poznanik »

vrbas1979 wrote:...Imao sam nedavno slučaj u vozu kada su ušli Romi i posjedali u nekakav međuprostor, da ne smetaju drugima. Ponudio sam im kupe pa su odbili.

Da, imali su malca koji je radoznalo šetao po vozu, dijete k'o dijete, i u jednom trenutku me zamolio da ga podignem da vidi šta se vani dešava i pri tome postavljao niz dječijih pitanja: "Šta ako voz ostane bez goriva?... Znaš li ti voziti voz?...Ja želim kada narastem...".

I da, nije mi ukrao ništa, nije smrdio, nije bio prljav, nisam se ošugao... Na kraju je dobio čokoladu, i na svojoj izlaznoj stanici u Doboju mi je mahao, zajedno sa svojom porodicom...
Bravo. Svaka čast! :thumbup:
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#349 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by shiljak »

da li neko zna kad je dostupan ovaj novi voz? U koliko krece iz Sarajeva? :-D :-D
kakaljin
Posts: 11638
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#350 Re: Novi Talgo vozovi VII generacijeza ŽFBH

Post by kakaljin »

zebih wrote:
Hemera wrote:http://www.klix.ba/biznis/news/niskopod ... /120627160

bil mi njima mogli reći kadgod ne?
U vezi ovog vidim da se raja u komentarima na ovom linku opet upalila naravno na nacionalonoj osnovi kao i uvijek, a sjecanje nam je u 3 p.m..
Pa prije par dana je na ovom istom portalu objavljena vijest kako smo "kupili" ovaj voz 2009 za 5.3 mil. eura i do dana danasnjeg nismo platili niti feninga i da po vec nekom ugovoru koji smo potpisali cijena za taj isti voz ,danas sa zateznim kamatama iznosi oko 11 mil. eura . I sad se mi nesto kao cudimo i pickaramo sve po spisku, eto opet nas svi mrze od najblizih komsija do EU itd.itd.
Pa mene cudi da smo uopste imali obraza traziti da prometuje kroz HR a platit ce dragi bog jednog dana.
Ime ovog pdf je Ekonomija , trebali vise objasnjavati na cemu se ista zasniva.
Narano da nisu dali dozvolu ,kako se kaze u nasem narodu plati pa se klati.
ako nisi detaljno upucen nebi trebao tako da pricas,

istina je da voz jos nije placen, ali ne mozes ti biti uvijek taj koji ce sve redovno izvrsavati obaveza a drugi ni da mrdne prstom. Tako da voz nije placen jer se cekaju dozvole za talgo i niskopodni. ali Hrvatska nikako da izda dozvole, a sada i da zabrani promet do Ploca za niskopodni. Da su izdate dozvole voz bi bio placen. Voz je Hrvatski proizvod i voz bi prevozio turiste u Hrvatsku, ali izgleda da Hrvatskoj nije u iteresu da imaju vise turista iz BiH koji bi ostavljali novac i politicki ne dozvoljava da se BiH ni ukom smislu razvija. Cak hoce da ukine i zabrani svaku liniju prema evropi iz BiH, da ns stavi u GETO

Da su se izdale dozvole vozovi bi vec uveliko bili u prometu. Tako da nije sve do nas(BiH) i do ZFBIH
Post Reply