Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#101 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

jazzer wrote:
jazzer wrote:Znaci krenulo je, valjda cemo i mi ovih dana imati dobre vijesti.

I nemoj odmah skrsiti sve, razvuci bar do kraja mjeseca :)
LieToMe wrote:krenulo krenulo :-D ma joookkk, to ide u pametne svrhe, stize nam bebica krajem ove godine :D
Masallah. Nema ljepseg nacina za potrositi pare, i sam sam se uvjerio.
E hvala :D da znas da nema, narocito sto nam je ovo prvi povrat poreza, investiramo u buducnost :D
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#102 Re: Povrat poreza

Post by zgiba »

Koliko vidim uglavnom se trazi povrat poreza za stambene kredite.

Interesuje me da li je neko trazio povrat poreza na ime placanja zdravstvenih usluga?
nia3
Posts: 342
Joined: 27/09/2011 12:30

#103 Re: Povrat poreza

Post by nia3 »

zgiba wrote:Koliko vidim uglavnom se trazi povrat poreza za stambene kredite.

Interesuje me da li je neko trazio povrat poreza na ime placanja zdravstvenih usluga?
I mene ovo interesuje. Koliko sam se dosad raspitala 10% je povrat poreza za zdravstvene usluge i lijekove.
Samo ne znam da li mogu tražiti povrat poreza na ime osobe koja je na mojoj poreznoj karti?!
User avatar
bambuelo
Posts: 174
Joined: 03/07/2008 16:49
Location: Antartika (ne volim polarne medvjede)

#104 Re: Povrat poreza

Post by bambuelo »

LieToMe wrote:Samo da prijavim stiglo rjesenje :D opstina Novo Sarajevo je u pitanju juuupppiiiii :D
Bas si za mustuluka :)
A kada si predao obrazac ako nije problem?
Pretpsotavljam da ide po dospijecu prijave..
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#105 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

bambuelo wrote:
LieToMe wrote:Samo da prijavim stiglo rjesenje :D opstina Novo Sarajevo je u pitanju juuupppiiiii :D
Bas si za mustuluka :)
A kada si predao obrazac ako nije problem?
Pretpsotavljam da ide po dospijecu prijave..
Nema na cemu za mustuluk :wink: Predao moj suprug negdje u februaru (koliko se sjecam druga polovina februara). Mislim da ide po opstinama, posto je Centar davno zavrsio, dosli i mi sad iz Novog Sarajeva na red :D
User avatar
bambuelo
Posts: 174
Joined: 03/07/2008 16:49
Location: Antartika (ne volim polarne medvjede)

#106 Re: Povrat poreza

Post by bambuelo »

Nek je doslo vrijeme i na Novo Sarajevo :)
Ja sam predao pocetkom marta..eto nadam se i ja toj koverti ubrzo..
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#107 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

meni jos nema koverte.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#108 Re: Povrat poreza

Post by kockica_kockica »

Imam jedno glupavo pitanje. Naime kupila sam stan novogradnju, platila PDV. Kako ja mogu dobiti povrat PDV-a ili bolje pitanje da li uopce postoji mogucnost povrata?
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#109 Re: Povrat poreza

Post by jale »

karanana wrote:meni jos nema koverte.
ni meni :(
User avatar
jazzer
Posts: 7212
Joined: 20/12/2004 14:44

#110 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

kiki-miki wrote:Na osnovu čega se sve može tražiti povrat i do kada je krajnji rok za prijavu povrata?
Mozes na osnovu kamate uplacene u jednoj godini po osnovu stambenog kredita, police osiguranja.. To je
ono sto pouzdano znam. A rok za prijavu povrata poreza je 31.03., povrat za prethodnu godinu.
jale wrote:
karanana wrote:meni jos nema koverte.
ni meni :(
Ni meni. Ja sam ih vec i potrosio, samo treba da dodju i da ih proslijedim :) .
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#111 Re: Povrat poreza

Post by zgiba »

kiki-miki wrote:Na osnovu čega se sve može tražiti povrat i do kada je krajnji rok za prijavu povrata?

Osnov za povrat poreza je:

1. uplacene premije za zivotno osiguranje, dobrovoljno zdravstveno i penziono
2. zdravstvene usluge
3. kamate na stambeni kredit

Rok za prijavu je (kao sto je vec receno) 31.03. za prethodnu godinu
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#112 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

kockica_kockica wrote:Imam jedno glupavo pitanje. Naime kupila sam stan novogradnju, platila PDV. Kako ja mogu dobiti povrat PDV-a ili bolje pitanje da li uopce postoji mogucnost povrata?
nisam cuo da je ovo moguce.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#113 Re: Povrat poreza

Post by zgiba »

kockica_kockica wrote:Imam jedno glupavo pitanje. Naime kupila sam stan novogradnju, platila PDV. Kako ja mogu dobiti povrat PDV-a ili bolje pitanje da li uopce postoji mogucnost povrata?
Povrat PDV-a se moze ostvariti samo na robu koja je kupljena u BiH, a izvozi se nekoristena sa teritorije BiH, tako da da je za nekretnine to nemoguce (osim ako ne namjeravas da prevezes stan u inostranstvo :-D ).

Pdv se placa samo na prvi prenos vlasnistva na novoizgradjenom stanu, svaki dalji prenos vlasnistva se oporezuje prema Zakonu o porezu na nepokretnosti i prava i stopa (svaki kanton ima svoj zakon) poreza je 5% procijenjene vrijednosti nekretnine.
Last edited by zgiba on 31/07/2012 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#114 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

mozda jedino da stan prijavis na firmu i proglasis ga poslovnim prostorom.

ali to je vjerovatno neizvodljivo.
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#115 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

karanana wrote:
kockica_kockica wrote:Imam jedno glupavo pitanje. Naime kupila sam stan novogradnju, platila PDV. Kako ja mogu dobiti povrat PDV-a ili bolje pitanje da li uopce postoji mogucnost povrata?
nisam cuo da je ovo moguce.
pdv moras platiti, oslobodjena si jedino poreza na promet (ili kako se vec zove) s obzirom da si kupila novu nekretninu i platila pritom pdv ne moras placati duplo :-D medjutim, ako imas uslove za povrat poreza za sljedecu godinu, skupis papire, predas i cekas kovertu kao i mi :D
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#116 Re: Povrat poreza

Post by Ricken »

karanana wrote:mozda jedino da stan prijavis na firmu i proglasis ga poslovnim prostorom.

ali to je vjerovatno neizvodljivo.
I tada postoji minimalni rok koliko nekretninu moraš koristiti (mislim, nisam siguran oko 10 godina) inače kod podaje u kraćem roku UIO će ti odrezat pripadajući razerz poreza. Također pretvorba stana u poslovni prostor je skupa opcija.
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#117 Re: Povrat poreza

Post by forumaš2011 »

Ricken wrote:
karanana wrote:mozda jedino da stan prijavis na firmu i proglasis ga poslovnim prostorom.

ali to je vjerovatno neizvodljivo.
I tada postoji minimalni rok koliko nekretninu moraš koristiti (mislim, nisam siguran oko 10 godina) inače kod podaje u kraćem roku UIO će ti odrezat pripadajući razerz poreza. Također pretvorba stana u poslovni prostor je skupa opcija.
10 godina moraš koristit nekretninu.
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#118 Re: Povrat poreza

Post by forumaš2011 »

kockica_kockica wrote:Imam jedno glupavo pitanje. Naime kupila sam stan novogradnju, platila PDV. Kako ja mogu dobiti povrat PDV-a ili bolje pitanje da li uopce postoji mogucnost povrata?
Mislim da je to veoma teško izvodljivo, ako je kupljen stan na fizičko lice nema povrata PDV-a. A da će ti UIO priznat stan kao poslovni prostor veoma teško, čak i da prijaviš u tom stanu kancelariju vjerovatno bi tražili i srazmjeran dio stana da se unese u firmu (procjena vještaka).
Ali pokušaj.
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#119 Re: Povrat poreza

Post by jale »

Ima li sta novo, dobija li iko ove plave koverte??
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#120 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

osim kazni za brzinu, jos uvijek nista od zeljno cekane plave koverte iz porezne.
neko bi tamo mogo zaplatiti ako im ja uletim.
User avatar
jazzer
Posts: 7212
Joined: 20/12/2004 14:44

#121 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

jale wrote:Ima li sta novo, dobija li iko ove plave koverte??
Novi Grad, jos nista :x
Sinalco_1
Posts: 64
Joined: 14/02/2012 15:16

#122 Re: Povrat poreza

Post by Sinalco_1 »

Meni se jedna veoma neljubazna zenska osoba u sobi broj 6 u Poreznoj upravi Novo Sarajevo ( ona zgrada od Cigli na Malti) nasmijala u lice kada sam je pitao kade će doci rješenja o povratu poreza za 2012 godinu.
Kaže citiram:

" Šta je više šta samo tražite a ne znate koliko mi ovdje radimo ubismo se od posla nismo još ni 2011 završili a vi gospoda hoćete rješenja iz 2012 godine"


Eto toliko ja znam, ustvari ništa ne znam.
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#123 Re: Povrat poreza

Post by jale »

Sinalco_1 wrote: " Šta je više šta samo tražite a ne znate koliko mi ovdje radimo ubismo se od posla nismo još ni 2011 završili a vi gospoda hoćete rješenja iz 2012 godine"
Baš zato što se ubiše od posla, mi očekujemo da je to već gotovo :)
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#124 Re: Povrat poreza

Post by jale »

karanana wrote:osim kazni za brzinu, jos uvijek nista od zeljno cekane plave koverte iz porezne.
neko bi tamo mogo zaplatiti ako im ja uletim.
Tako su mene prve godine prepali, jer na koverti piše PU Novi Grad, ja naravno pomislio na policijsku upravu :)
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#125 Re: Povrat poreza

Post by LeKo »

NG još ništa, a par kolega također iz NG već i potrošili lovu. Izgleda da dijele abecednim redom, ako smo nekada u školi dobro prolazili s prezimenima, kod poreza izgleda bolje prolaze ovi što su uvijek prvi odgovarali :D
Post Reply