Zakon o porezu na dohodak

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#126 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by vozač »

Vilenjak Lego wrote:
leeloo wrote:Ima li neko ko je ganjao one poreske olaksice na kredit za stan. Je li ikome to proslo.

Da li vam je za povrat odobreno onoliko koliko ste izracunali na obrascu ili je manje.
Sve što sam prijavio (kredit) je i prošlo.
Treba se malo istrenirati i skupljati dokumentaciju tokom godine i ostvariti povrta i na recepte (naočale!!!, razni lijekovi...). Treba samo biti ažuran i uporan.
jarane, čini mi se da ti uredno dokumentuješ svoje obaveze, imaš li kakvih konkretnih savjeta za ovo što sam pobrojao iznad
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#127 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

vozač wrote:možda je ovo ranije pomenuto, ali zaista nemam vremena da listam po forumu

zanima me kakva je situacija
1. po pitanju uplata za humanitarne organizacije, može li se ostvariti povrat
2. po pitanju uplate životnih osiguranja
i 3. kako hoda ovo sa platama koje se za 2010 godinu isplate u januaru 2011 (nadam se da će biti u januaru :D )

ako neko ima informacija o ovim pitanjima, jest da svakako planiram ići u poresko, ali da budem spreman kad mi počnu valjat bombe
1. mislim da ne
2. povrat poreza mozes traziti na osnovu uplata za zivotno osiguranje, treba dostaviti kopiju ugovora i dokaz o uplati.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#128 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by kone »

Ko ima pravo na povrat poreza,a u vezi plata isplacenih u toku godine?
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#129 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by karanana »

leeloo wrote:
Vilenjak Lego wrote:
leeloo wrote:Ima li neko ko je ganjao one poreske olaksice na kredit za stan. Je li ikome to proslo.

Da li vam je za povrat odobreno onoliko koliko ste izracunali na obrascu ili je manje.
Sve što sam prijavio (kredit) je i prošlo.
Treba se malo istrenirati i skupljati dokumentaciju tokom godine i ostvariti povrta i na recepte (naočale!!!, razni lijekovi...). Treba samo biti ažuran i uporan.
Interesuje me kako je proslo, jer moja dobra prijateljica je dobila bukvalno onoliko koliko joj je uplaceno poreza na dohodak, nesto vise od 200 KM, a prema proracunama na obrascu, trebala je dobiti 600.

Bila je u opstini u poreskoj i trazila svoj predmet... kad tamo na nekim mjestima su joj samo iskrizaloi pojedine cifre i umjesto njih stavili 0. I ponavljaju ko papagaji, ne mozete dobiti cifru u minisu, nas sistem ne prepoznaje minus (iako na samom obrascu pise suprotno). Umjesto izracunatog povrata poreza, koji su prekrizili, upisali su proizvoljnu cifru... a ispostavit ce se da je to iznos uplacenog poreza na dohodak prpisan iz one poreske kartice.

Mozda sam ja nesto fulala, jer prepricavam ono sto mi je ona rekla. U svakom slucaju, hoce da se zali na to rjesenje.

Moze li mi neko pomoci da joj napisem tu zalbu. Ima li neko mozda slican problem?
koliko sam te ja razumio, slucaj o kojem ti pricas je da je ukupno placeno 200 KM poreza na dohodak te osobe. naravno da neces moci dobiti vise od onoga sto si platila kao porez na dohodak nebitno da li bi po racunici trebala dobiti vise.
User avatar
Vilenjak Lego
Posts: 136
Joined: 20/09/2006 12:23
Location: Middle-earth

#130 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Vilenjak Lego »

vozač wrote:možda je ovo ranije pomenuto, ali zaista nemam vremena da listam po forumu

zanima me kakva je situacija
1. po pitanju uplata za humanitarne organizacije, može li se ostvariti povrat
2. po pitanju uplate životnih osiguranja
i 3. kako hoda ovo sa platama koje se za 2010 godinu isplate u januaru 2011 (nadam se da će biti u januaru :D )

ako neko ima informacija o ovim pitanjima, jest da svakako planiram ići u poresko, ali da budem spreman kad mi počnu valjat bombe
1. Za ovo nisam siguran ali mislim da se za ovo ne može dobiti povrta.
2. Za životno osiguranje se može dobiti povrta samo moraš pripremiti (iskopirtai) svu dokumentaciju i ona mora glasiti na tvoje ime.
3. što se tiče plata to iti firma obračuna i ti dobiješ listu svih uplata (obaveza svake firme) koje je tvoja firma prijavila poreskoj i dobiješ dio koji je uplaćen po osnovu poreza. E onda ti nastupaš i računaš da li je nešto više uplaćeno (uvijek je više, nikad manje)

Prati krajem januara oabvijesti biće precizno definisano. :thumbup:
User avatar
Vilenjak Lego
Posts: 136
Joined: 20/09/2006 12:23
Location: Middle-earth

#131 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Vilenjak Lego »

Interesuje me kako je proslo, jer moja dobra prijateljica je dobila bukvalno onoliko koliko joj je uplaceno poreza na dohodak, nesto vise od 200 KM, a prema proracunama na obrascu, trebala je dobiti 600.

Bila je u opstini u poreskoj i trazila svoj predmet... kad tamo na nekim mjestima su joj samo iskrizaloi pojedine cifre i umjesto njih stavili 0. I ponavljaju ko papagaji, ne mozete dobiti cifru u minisu, nas sistem ne prepoznaje minus (iako na samom obrascu pise suprotno). Umjesto izracunatog povrata poreza, koji su prekrizili, upisali su proizvoljnu cifru... a ispostavit ce se da je to iznos uplacenog poreza na dohodak prpisan iz one poreske kartice.

Mozda sam ja nesto fulala, jer prepricavam ono sto mi je ona rekla. U svakom slucaju, hoce da se zali na to rjesenje.

Moze li mi neko pomoci da joj napisem tu zalbu. Ima li neko mozda slican problem?[/quote]

Nejasno mi je iz tvog posta šta se desilo. Ona je uplatila 200 KM poreza, a traži 600KM povrta ?? :-)
Povrta se može dobiti samo iz uplaćenog iznosa poreza, dakle maksimalno onoliko koliko je uplaćeno, mada mislim da to niko nije uspio :(
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#132 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by vozač »

Vilenjak Lego wrote:
vozač wrote:možda je ovo ranije pomenuto, ali zaista nemam vremena da listam po forumu

zanima me kakva je situacija
1. po pitanju uplata za humanitarne organizacije, može li se ostvariti povrat
2. po pitanju uplate životnih osiguranja
i 3. kako hoda ovo sa platama koje se za 2010 godinu isplate u januaru 2011 (nadam se da će biti u januaru :D )

ako neko ima informacija o ovim pitanjima, jest da svakako planiram ići u poresko, ali da budem spreman kad mi počnu valjat bombe
1. Za ovo nisam siguran ali mislim da se za ovo ne može dobiti povrta.
2. Za životno osiguranje se može dobiti povrta samo moraš pripremiti (iskopirtai) svu dokumentaciju i ona mora glasiti na tvoje ime.
3. što se tiče plata to iti firma obračuna i ti dobiješ listu svih uplata (obaveza svake firme) koje je tvoja firma prijavila poreskoj i dobiješ dio koji je uplaćen po osnovu poreza. E onda ti nastupaš i računaš da li je nešto više uplaćeno (uvijek je više, nikad manje)

Prati krajem januara oabvijesti biće precizno definisano. :thumbup:
3. to je ovaj obrazac GIP 1022, jebi ga na ovom prošlom imam od 12 mjeseca 2008 isplatu tek u februaru 2009, kasnila plata, pa su onda isplatili dvije u martu i do kraja sve redom, opet je uplaćeno u prethodnoj godini 12 plata, tako će biti i za ovu 2010, uvijek onu iz prethodne godine prebace u januar ... mislim da ne mogu tu da tražim, reći će mi imate 12 plata i odbitak je 12 * 300

2. za životno mi je jasno, samo su me lani isfolirali, kao nemojte to tražiti, onda će Vam oporezovati dobit, kontam, dok dobit dođe za 12 godina, promijeniće se još jedno 6 režima, ko živ ko mrtav ... jedino me zanima kako se obračunava, jel se kompletna uplata izbije iz poreza, npr. ako plaćam 1000 KM godišnje, jel mi onda povrat 100 KM, ako je tako odmah ima da tražim, znaš li šta o ovome
User avatar
Vilenjak Lego
Posts: 136
Joined: 20/09/2006 12:23
Location: Middle-earth

#133 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Vilenjak Lego »

2. za životno mi je jasno, samo su me lani isfolirali, kao nemojte to tražiti, onda će Vam oporezovati dobit, kontam, dok dobit dođe za 12 godina, promijeniće se još jedno 6 režima, ko živ ko mrtav ... jedino me zanima kako se obračunava, jel se kompletna uplata izbije iz poreza, npr. ako plaćam 1000 KM godišnje, jel mi onda povrat 100 KM, ako je tako odmah ima da tražim, znaš li šta o ovome
Jeste, povrat ti je 100 KM.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#134 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by vozač »

Vilenjak Lego wrote:
2. za životno mi je jasno, samo su me lani isfolirali, kao nemojte to tražiti, onda će Vam oporezovati dobit, kontam, dok dobit dođe za 12 godina, promijeniće se još jedno 6 režima, ko živ ko mrtav ... jedino me zanima kako se obračunava, jel se kompletna uplata izbije iz poreza, npr. ako plaćam 1000 KM godišnje, jel mi onda povrat 100 KM, ako je tako odmah ima da tražim, znaš li šta o ovome
Jeste, povrat ti je 100 KM.
neće me više izlevatiti sa pričom o oporezivanju dobiti, nema šansi, pogotovo što znam raje koja su naplatila životno i nisu im uzeli banke za porez, samo im leglo na račun bez ikakvih odbijanja

hvala ti puno, ma vidio sam ja odmah da si ti regularan, neće svako staviti liverpulov grb :D

fakat samo treba skupljati sve tokom godine i onda im trehnut na sto u januaru, pa majku im lopovsku, koliko oni budu dobri samo zbog raje koja im olako prepuste ono što ih pripada, :x nejma više, vraćaj pare :x
leeloo
Posts: 484
Joined: 23/05/2002 00:00

#135 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by leeloo »

Vilenjak Lego wrote:
Nejasno mi je iz tvog posta šta se desilo. Ona je uplatila 200 KM poreza, a traži 600KM povrta ?? :-)
Povrta se može dobiti samo iz uplaćenog iznosa poreza, dakle maksimalno onoliko koliko je uplaćeno, mada mislim da to niko nije uspio :(
Ma ok je to... ali joj nije jasno kako kamate nisu uzete u racinucu nikako, a platila je vise od 5000 KM kamate za stambeni kredit u 2009. godini. Radi kao blagajnik u banci, tako da je malo vjerovatno da se zeznula u racunici. Popunila je obrazac kako treba i dobila cifru od 600. Prikupila svu dokumentaciju kojom je dokazala da prvi put rjesava stambeno pitanje i bla, bla...

Mislim, ovo sve pisem po predanju... dakle, vjerovatno sam nesto fulala.

Ono sto mene zanima jeste... da li je iko dobio rjesenje na manje nego sto je prema obrascu izracunao.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#136 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by karanana »

leeloo wrote:
Vilenjak Lego wrote:
Nejasno mi je iz tvog posta šta se desilo. Ona je uplatila 200 KM poreza, a traži 600KM povrta ?? :-)
Povrta se može dobiti samo iz uplaćenog iznosa poreza, dakle maksimalno onoliko koliko je uplaćeno, mada mislim da to niko nije uspio :(
Ma ok je to... ali joj nije jasno kako kamate nisu uzete u racinucu nikako, a platila je vise od 5000 KM kamate za stambeni kredit u 2009. godini. Radi kao blagajnik u banci, tako da je malo vjerovatno da se zeznula u racunici. Popunila je obrazac kako treba i dobila cifru od 600. Prikupila svu dokumentaciju kojom je dokazala da prvi put rjesava stambeno pitanje i bla, bla...

Mislim, ovo sve pisem po predanju... dakle, vjerovatno sam nesto fulala.

Ono sto mene zanima jeste... da li je iko dobio rjesenje na manje nego sto je prema obrascu izracunao.
nije mi jasno kako je samo platila 200 maraka poreza na dohodak. onda joj neto plata ispadne oko 500 ili jos ima i dodatnih odbitaka po osnovu djece i ostalih osoba koje izdrzava. moguce. ne znam zasto joj onda nisu uracunali povrat do onog iznosa koji je platila, tj. 200 maraka.
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#137 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Alisa u zemlji čuda »

Poštovani,

da li neko od vas zna kako se obračunava i plaća porez na dohodak, ukoliko poslodavac isplati radniku bruto platu, kroz Ugovor o pružanju usluga (ili Ugovor o djelu)?

U ugovoru koji su potpisali poslodavac i zaposlenik stoji da se poslodavac ograđuje od bilo koje obaveze za isplatu poreza na dohodak, jer je zaposlenom isplatio ukupnu platu, tj. oni ovo računaju kao bruto platu. Osim toga, šta je sa obavezom plaćanja doprinosa, tj. samo penzionog, jer poslodavac pokriva zdravsteno osiguranje (stranom osiguravajućom kućom).

Hvala velika!
Matea30
Posts: 50
Joined: 22/02/2010 21:21

#138 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Matea30 »

Alisa u zemlji čuda wrote:Poštovani,

da li neko od vas zna kako se obračunava i plaća porez na dohodak, ukoliko poslodavac isplati radniku bruto platu, kroz Ugovor o pružanju usluga (ili Ugovor o djelu)?

U ugovoru koji su potpisali poslodavac i zaposlenik stoji da se poslodavac ograđuje od bilo koje obaveze za isplatu poreza na dohodak, jer je zaposlenom isplatio ukupnu platu, tj. oni ovo računaju kao bruto platu. Osim toga, šta je sa obavezom plaćanja doprinosa, tj. samo penzionog, jer poslodavac pokriva zdravsteno osiguranje (stranom osiguravajućom kućom).

Hvala velika!

Hmm, ovdje ima malo nelogicnih stvari. Poslodavac je u svakom slucaju duzan da ti obustavi i uplati porez i doprinose :-)
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#139 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Alisa u zemlji čuda »

Da, ali se radi o multilateralnoj međunarodnoj instituciji, koja ne podliježe obavezi, već kao oni tebi uplate ukupni iznos, a ti sebi moraš platiti doprinose, zdravstveno ne, jer ti oni pokrivaju to osiguranje, kao i poreze.

Ustvari, sada bi osoba, kao savjesni građanin, a i da ne bi imala problema sa poreskom, trebala platiti porez, jer će platu primati preko bankovnog računa, tokom godinu dana, na osnovu Ugovora o pružanju usluga.

Poprilično je zapetljano, pa rekoh da nije neko od vas imao iskustva, ko je radio ili još uvijek radi u OHR-u, UNICEF-u, UNDP, IMF-u, itd.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#140 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

@Alisa u zemlji cuda, bez obzira je li u pitanju stalno zaposlenje ili povremeni (konsultantski) angazman, uplata doprinosa i poreza mora ici od strane poslodavca, mislim da zakon ne nudi opciju da ti kao pojedinac vrsis uplatu.
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#141 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Alisa u zemlji čuda »

Radi se o međunarodnim institucijama, koje pružaju pomoć BiH, razvojne projekte finansiraju, a radi se o bespovratnoj pomoći, tako da ne znam da li su iz tog razloga oslobođeni plaćanja. U ugovoru stoji da nisu dužni da plaćaju porez na dohodak, te da mi sami sebi moramo uplaćivati PIO. Pokrivaju zdravstveno osiguranje i to je to.

Najvjerovatnije ću otići do Poreske, da se sa njima konsultujem.

Hvala vam i veliki pozdrav!
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#142 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

Radi se o međunarodnim institucijama, koje pružaju pomoć BiH, razvojne projekte finansiraju, a radi se o bespovratnoj pomoći, tako da ne znam da li su iz tog razloga oslobođeni plaćanja. U ugovoru stoji da nisu dužni da plaćaju porez na dohodak, te da mi sami sebi moramo uplaćivati PIO. Pokrivaju zdravstveno osiguranje i to je to.

Najvjerovatnije ću otići do Poreske, da se sa njima konsultujem.

Hvala vam i veliki pozdrav!
Bez obzira na sve navedeno, medjunarodne institucije nisu oslobodjene obaveza koje se ticu njihovih lokalnih uposlenika (ali s obzirom da inspekcije rijetko provjeravaju medjunarodne institucije, lako im je izbjegavati te obaveze).
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#143 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Alisa u zemlji čuda »

Da, ali poslodavac kao nerezident, kaže da nije dužan da plaća, ne znam zašto to nije regulisano i zašto onda u Zakonu nisu objavili razloge zašto su oni isključeni, jer sada me dovode u jako nezgodnu situaciju i niko mi ništa ne zna kazati. Odem do poreske službenice u svojoj opštini i ona mi kaže da nađem nekog računovođu koji će mi to objasniti i da na osnovu njegovih sugestija djelujem. Milina....

Šta da onda ja radim, kako da obračunam porez, koliko odbitaka imam, kao fizičko lice, ukoliko moj poslodavac nije dužan ili ne želi da snosi tu odgovornost? Da li ima razlika kada je Ugovor o radu u pitanju i kada je Ugovor o djelu ili Pruzanju usluga?
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#144 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

i moj poslodavac je nerezident, ali sve uredno uplacuje.
postoji razlika u obracunu za stalno zaposlenje i za povremeni angazman, ali saljem ti na pp kontakt od osobe koja ce ti to bolje objasniti od mene :)
Alisa u zemlji čuda
Posts: 79
Joined: 12/02/2008 21:31
Location: Zemlja čuda

#145 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by Alisa u zemlji čuda »

Hvala ti velika, Maajaa!

Srce si :-D !
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#146 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by campa_xxx »

I meni danas doslo rjesenje ali pise da su sredstva uplacena na depozitni racun otvoren kod Uni credit banke. Sta to znaci, da ne mogu podici pare i da moram cekati drugo rjesenje?
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#147 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by maajaa »

U Union banci na AP imaju spisak osoba kojima je odobren povrat, pa mozda ne moras cekati drugo rjesenje (a doci ce ti svakako za dan - dva)
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#148 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by campa_xxx »

maajaa wrote:U Union banci na AP imaju spisak osoba kojima je odobren povrat, pa mozda ne moras cekati drugo rjesenje (a doci ce ti svakako za dan - dva)
Bio sam u banci i rekla mi je ona teta da moram da sacekam ono drugo rjesenje. Hvala u svakom slucaju :)
Valjda necu cekati dugo :mrgreen:
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#149 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by enx »

.
Last edited by enx on 04/04/2012 11:53, edited 1 time in total.
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#150 Re: Zakon o porezu na dohodak

Post by enx »

.
Last edited by enx on 04/04/2012 11:53, edited 1 time in total.
Post Reply