Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

SaraH28
Posts: 4
Joined: 19/05/2011 11:01

#101 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by SaraH28 »

Ogre wrote:Ima li neko neke info o testiranju ili iskustva vezano za poziciju administrativnog asistenta u KPMG-u?
S obzirom da sam dobila dosta upita u vezi ove pozicije na PM, evo par kratkih informacija. Pozicija obuhvata sljedeće zadatke:

- recepcija, javljanje na telefon i preusmjeravanje poziva, organizovanje poslovnih putovanja za profesionalno osoblje, kopiranje-skeniranje-arhiviranje, posrednik u korespondenciji menadžment-klijenti, ostalo (što je vrlo raznovrsno od prevođenja do sastavljanja telefonskih listi).
Od vještina je bitno dobro poznavanje engleskog jezika jer ćete imati konverzaciju na engleskom, te solidno znanje Worda i Excela. Najvažnija vještina je strpljenje, ljubaznost i odlučnost jer ste svakodnevno u direktnoj komunikaciji sa menadžmentom pa ste i prvi na udaru ako je neko od njih ustao na lijevu nogu.
I još nešto - pazite šta pišete po ovoj temi, u KPMG-u se ista posebno prati (menadžment nije nešto oduševljen time, ali im ja evo šaljem pusu da se oraspolože).Ostalo me slobodno pitajte na PM.
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#102 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by sarayewo »

@SaraH - treba definisati da je rijec o visem menadzmentu, nemoj mi na moje nesrece nesretne udarat'... :)
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#103 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by karanana »

jeli to amra otisla ili se trazi dodatna ispomoc?
Brzi Gonzzales
Posts: 3
Joined: 13/06/2011 12:35

#104 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Brzi Gonzzales »

Ej, raja, je li neko pozvan na intervju?! :-?
Ogre
Posts: 39
Joined: 11/09/2010 18:43

#105 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Ogre »

Brzi Gonzzales wrote:Ej, raja, je li neko pozvan na intervju?! :-?

E fakat, jesu li vec nekog zvali?
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#106 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Ricken »

SaraH28 wrote:KPMG u Sarajevu je firma koja se bavi revizijom i ciljna grupa pri zapošljavanju su joj obično studenti koji su tek završili fakultet. Najveći razlog tome je što se u KPMG-u u toku sezone radi konjski, od jutra do mraka, tako da se porodični ljudi (i ljudi koji misle osnovati porodicu) tu uglavnom slabo mogu naći, a nakon što osnuju porodicu u 90% slučajeva odlaze iz firme u toku prve godine.
Tako su najbolji ljudi oni bez iskustva jer im se prodaje priča da trebaju zahvaljivati Bogu što su dobili posao u takvoj firmi, neće se puno buniti i postavljati svakakva pitanja, a možeš ih plaćati taman da imaju za kafe i cigara.

Kao što sam naglasila gore, revizija finansijskih izvještaja je sezonski posao i traje obično od početka oktobra do kraja maja. Posao je ispunjen bezbrojnim rokovima, dosta prekovremenih sati i rada vikendima. U toku posla se dobije pristup najpovjerljivijim dokumentima najvećih firmi u BiH te se nauči svašta.

U prve dvije godine u firmi ne treba očekivati mnogo, početna plata je 700-800 KM, s tim da bi ista trebala rasti svake godine za 150-200 KM (kako kome). Ipak u prvoj godini je početnik u KPMG-u na samom dnu, tj. radi šta mu se kaže, što uključuje poslove: recepcije, skeniranja, kopiranja, nosanja pošte i sl. Naravno, to su vanredni poslovi, jer je redovan posao posao revizije.

U prve dvije godine revizije se rade uglavnom najgluplji poslovi (npr. gledanje računa za struju, izvoda iz banaka itd...), uglavnom ono što ti kažu nadređeni, a njih ima puno. Pozitivna stvar je što je odgovornost u prve dvije godine minimalna. U trećoj i četvrtoj godini se počinju voditi revizije, ali su te godine najgore je odgovoraš i za nivoe ispod sebe, i odgovoraš direktno nivoima iznad sebe.

Poslije 4 godine 90% ljudi već je otišlo iz KPMG-a, mada većina odlazi u toku prve tri godine rada. Sve u svemu fluktuacija ljudi je prilična, tako da godišnje na 30-ak ljudi koliko tamo radi ode 5-6 i dođe novih 5-6.

Ipak, KPMG je i dobro iskustvo jer se nauči svašta, dobro izgleda u CV-u, radi se sa mlađim ljudima, a poslije njega rad od 8-16h izgleda kao raj na zemlji.

Savjetujem svima koji se prijavljuju da ne nasjedaju na priče koje će čuti na intervjuu, te razmisle dobro da li su i koliko spremni žrtvovati svoje vrijeme i živce. Također, s obzirom da je oglas dat na 12 ljudi (ja to još nisam nikad vidjela), postoji šansa da će određen dio ljudi koji se zaposli biti otpušten kada se završi sezona – tj. iskoristiće ih da rade najgluplje poslove i onda doviđenja. Najbolji pokazatelj za to je ako bude ponuđen ugovor na određeno ili probni rad od 6 mjeseci itd.

U KPMG će se samo rijetki obogatiti, primanja nakon 3-4 godine su sasvim solidna (1500 – 2000 KM) ali sigurno ne odražavaju realno vrijeme provedeno u kancelariji i proživljen stres. I još o menadžmentu: Direktorica je bič Božiji, namazana svim bojama, strah i trepet iako će svima predstaviti kao najljubaznija i najprijatnija osoba na svijetu. Ljudi na nižim nivoima su sasvim ok.

Eto, nadam se da sam pomogla sa informacijama, sretno vam svima!!!

Radim u reviziji 7 godina, što u lokalnim što u međunarodnim kućama, pa mislim da mogu napisati nešto na tu temu.
Prije svega dobar post, ismijah se kvalitetno, ne zato što ima neke neistine, nego zato što djevojka otvoreno priča o kompaniji u kojoj radi, nazivajući stvari pravim imenom, a to nije uvijek lako. Pogotovo što ne mislim da je pametno, ako već radi tamo. Inače zanimljivo je čitati komentare kako je rad u reviziji premija. Jeste, ali samo onima koji se tim poslom namjeravaju baviti. Ti aranžmani od godinu ili dvije, su čisto gubljenje vremena onih koji se zaposle. Nije baš da mladiće i djevojke iz big4 prati neka izvrsna reputacija, uglavnom više reputacija odsutnosti bilo kakve konkretne prakse i operativnih vještina. Menagerske funkcije se baš ne dobivaju tako lagano, i neko ko je radio 2 ili 3 godine u big 4 teško da može očekivati top pozicije, ali može pristojna mjesta u nekim boljim domaćim kompanijama, uz malo sreće, ili neka pozicija u internoj reviziji u bnakarskom sektoru ili javnim preduzećima.
Plaće nisu pljačka u svakom slučaju.
Poenta: ako reviziju vidiš kao svoj poziv, obavezno big 4 ili neka međunarodna kuća, a ako je to neki prolazni hir, mislim da je to čist gubitak vremena i mladosti.

Inače KPMG u BiH, po mom mišljenju je, u segmentu revizije najkvalitetnija big 4 kuća (od nedavno je tu i Ernest Young). Svoj kvalitet usluga možda mogu nadograđivati u dijelu nekog poreskog consultinga. Ipak nisam i neradim tamo tako da je ovo mišljenje nekoga ko se posredno sretao sa njihovim radom. U svakom slučaju svi oni koji ozbiljno žele u svijet revizije i konsultanata, mislim da je KPMG od ovih Big, najkvalitetniji.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#107 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Bloo »

SaraH28 wrote:
Ogre wrote:Ima li neko neke info o testiranju ili iskustva vezano za poziciju administrativnog asistenta u KPMG-u?
S obzirom da sam dobila dosta upita u vezi ove pozicije na PM, evo par kratkih informacija. Pozicija obuhvata sljedeće zadatke:

- recepcija, javljanje na telefon i preusmjeravanje poziva, organizovanje poslovnih putovanja za profesionalno osoblje, kopiranje-skeniranje-arhiviranje, posrednik u korespondenciji menadžment-klijenti, ostalo (što je vrlo raznovrsno od prevođenja do sastavljanja telefonskih listi).
Od vještina je bitno dobro poznavanje engleskog jezika jer ćete imati konverzaciju na engleskom, te solidno znanje Worda i Excela. Najvažnija vještina je strpljenje, ljubaznost i odlučnost jer ste svakodnevno u direktnoj komunikaciji sa menadžmentom pa ste i prvi na udaru ako je neko od njih ustao na lijevu nogu.
I još nešto - pazite šta pišete po ovoj temi, u KPMG-u se ista posebno prati (menadžment nije nešto oduševljen time, ali im ja evo šaljem pusu da se oraspolože).Ostalo me slobodno pitajte na PM.

usmenog ili samo pismenog prevodenja?
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#108 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by recto-verso »

Kad neko spomene ime ove firme u Svici znam da se svi gade na njihov rad.
Lihtenstajn, pranje para, Afrika-prljavi, Monako...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#109 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Bloo »

recto-verso wrote:Kad neko spomene ime ove firme u Svici znam da se svi gade na njihov rad.
Lihtenstajn, pranje para, Afrika-prljavi, Monako...

jbg ne mozemo svi raditi za moralne divove :D
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#110 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by recto-verso »

Bloo wrote:
recto-verso wrote:Kad neko spomene ime ove firme u Svici znam da se svi gade na njihov rad.
Lihtenstajn, pranje para, Afrika-prljavi, Monako...

jbg ne mozemo svi raditi za moralne divove :D
Slazem se :-)
Zanimljivo je kako se oni premestaju, pratio sam njihov rad jedno vrijeme i cak postoje price da drze naziv njihove firme na nekoj zgradi godinama a ustvari tu nikad nisu ni stopu stavili.
Mia <3
Posts: 1
Joined: 19/07/2011 17:20

#111 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Mia <3 »

@ praksima... ja sam u ponedeljak imala zadnji intervju... firma je prejaka sad cekam rezultat da cujem sledecih 10 dana. bilo je prvo testiranje (znanje engleskog, matematike, bosanskog) pa zatim prvi intervju, pa onda intervju sa partnerom iz zagreba, tako drzi fige :P sve u svemu cini mi se da je fer procedura i ako ne dobijem sigurno ima neko bolje kvalifikovan.
fordprefekt
Posts: 6
Joined: 04/03/2010 01:49

#112 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by fordprefekt »

Mia <3 wrote:@ praksima... ja sam u ponedeljak imala zadnji intervju... firma je prejaka sad cekam rezultat da cujem sledecih 10 dana. bilo je prvo testiranje (znanje engleskog, matematike, bosanskog) pa zatim prvi intervju, pa onda intervju sa partnerom iz zagreba, tako drzi fige :P sve u svemu cini mi se da je fer procedura i ako ne dobijem sigurno ima neko bolje kvalifikovan.
Banja Luka ili Sarajevo? Ja sam bio prošli ponedjeljak u BL... Iščekujem poziv! :-)
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#113 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by star(i)mo »

recto-verso wrote:
Bloo wrote:
recto-verso wrote:Kad neko spomene ime ove firme u Svici znam da se svi gade na njihov rad.
Lihtenstajn, pranje para, Afrika-prljavi, Monako...

jbg ne mozemo svi raditi za moralne divove :D
Slazem se :-)
Zanimljivo je kako se oni premestaju, pratio sam njihov rad jedno vrijeme i cak postoje price da drze naziv njihove firme na nekoj zgradi godinama a ustvari tu nikad nisu ni stopu stavili.
:shock: :-) :-) :-)
Klasican primjer "rekla, kazala"

edit: da ne znam da ih redovno kotrolise svicarska FINMA i da nisam bio milijardu puta u KMPG-u u Cirihu, Bazelu, Zenevi pomislio bih da se radi o kakvoj offshore banci s Bahamskih ostrva... :D
Last edited by star(i)mo on 21/07/2011 00:44, edited 1 time in total.
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#114 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by star(i)mo »

Ricken wrote:
SaraH28 wrote:KPMG u Sarajevu je firma koja se bavi revizijom i ciljna grupa pri zapošljavanju su joj obično studenti koji su tek završili fakultet. Najveći razlog tome je što se u KPMG-u u toku sezone radi konjski, od jutra do mraka, tako da se porodični ljudi (i ljudi koji misle osnovati porodicu) tu uglavnom slabo mogu naći, a nakon što osnuju porodicu u 90% slučajeva odlaze iz firme u toku prve godine.
Tako su najbolji ljudi oni bez iskustva jer im se prodaje priča da trebaju zahvaljivati Bogu što su dobili posao u takvoj firmi, neće se puno buniti i postavljati svakakva pitanja, a možeš ih plaćati taman da imaju za kafe i cigara.

Kao što sam naglasila gore, revizija finansijskih izvještaja je sezonski posao i traje obično od početka oktobra do kraja maja. Posao je ispunjen bezbrojnim rokovima, dosta prekovremenih sati i rada vikendima. U toku posla se dobije pristup najpovjerljivijim dokumentima najvećih firmi u BiH te se nauči svašta.

U prve dvije godine u firmi ne treba očekivati mnogo, početna plata je 700-800 KM, s tim da bi ista trebala rasti svake godine za 150-200 KM (kako kome). Ipak u prvoj godini je početnik u KPMG-u na samom dnu, tj. radi šta mu se kaže, što uključuje poslove: recepcije, skeniranja, kopiranja, nosanja pošte i sl. Naravno, to su vanredni poslovi, jer je redovan posao posao revizije.

U prve dvije godine revizije se rade uglavnom najgluplji poslovi (npr. gledanje računa za struju, izvoda iz banaka itd...), uglavnom ono što ti kažu nadređeni, a njih ima puno. Pozitivna stvar je što je odgovornost u prve dvije godine minimalna. U trećoj i četvrtoj godini se počinju voditi revizije, ali su te godine najgore je odgovoraš i za nivoe ispod sebe, i odgovoraš direktno nivoima iznad sebe.

Poslije 4 godine 90% ljudi već je otišlo iz KPMG-a, mada većina odlazi u toku prve tri godine rada. Sve u svemu fluktuacija ljudi je prilična, tako da godišnje na 30-ak ljudi koliko tamo radi ode 5-6 i dođe novih 5-6.

Ipak, KPMG je i dobro iskustvo jer se nauči svašta, dobro izgleda u CV-u, radi se sa mlađim ljudima, a poslije njega rad od 8-16h izgleda kao raj na zemlji.

Savjetujem svima koji se prijavljuju da ne nasjedaju na priče koje će čuti na intervjuu, te razmisle dobro da li su i koliko spremni žrtvovati svoje vrijeme i živce. Također, s obzirom da je oglas dat na 12 ljudi (ja to još nisam nikad vidjela), postoji šansa da će određen dio ljudi koji se zaposli biti otpušten kada se završi sezona – tj. iskoristiće ih da rade najgluplje poslove i onda doviđenja. Najbolji pokazatelj za to je ako bude ponuđen ugovor na određeno ili probni rad od 6 mjeseci itd.

U KPMG će se samo rijetki obogatiti, primanja nakon 3-4 godine su sasvim solidna (1500 – 2000 KM) ali sigurno ne odražavaju realno vrijeme provedeno u kancelariji i proživljen stres. I još o menadžmentu: Direktorica je bič Božiji, namazana svim bojama, strah i trepet iako će svima predstaviti kao najljubaznija i najprijatnija osoba na svijetu. Ljudi na nižim nivoima su sasvim ok.

Eto, nadam se da sam pomogla sa informacijama, sretno vam svima!!!

Radim u reviziji 7 godina, što u lokalnim što u međunarodnim kućama, pa mislim da mogu napisati nešto na tu temu.
Prije svega dobar post, ismijah se kvalitetno, ne zato što ima neke neistine, nego zato što djevojka otvoreno priča o kompaniji u kojoj radi, nazivajući stvari pravim imenom, a to nije uvijek lako. Pogotovo što ne mislim da je pametno, ako već radi tamo. Inače zanimljivo je čitati komentare kako je rad u reviziji premija. Jeste, ali samo onima koji se tim poslom namjeravaju baviti. Ti aranžmani od godinu ili dvije, su čisto gubljenje vremena onih koji se zaposle. Nije baš da mladiće i djevojke iz big4 prati neka izvrsna reputacija, uglavnom više reputacija odsutnosti bilo kakve konkretne prakse i operativnih vještina. Menagerske funkcije se baš ne dobivaju tako lagano, i neko ko je radio 2 ili 3 godine u big 4 teško da može očekivati top pozicije, ali može pristojna mjesta u nekim boljim domaćim kompanijama, uz malo sreće, ili neka pozicija u internoj reviziji u bnakarskom sektoru ili javnim preduzećima.
Plaće nisu pljačka u svakom slučaju.
Poenta: ako reviziju vidiš kao svoj poziv, obavezno big 4 ili neka međunarodna kuća, a ako je to neki prolazni hir, mislim da je to čist gubitak vremena i mladosti.

Inače KPMG u BiH, po mom mišljenju je, u segmentu revizije najkvalitetnija big 4 kuća (od nedavno je tu i Ernest Young). Svoj kvalitet usluga možda mogu nadograđivati u dijelu nekog poreskog consultinga. Ipak nisam i neradim tamo tako da je ovo mišljenje nekoga ko se posredno sretao sa njihovim radom. U svakom slučaju svi oni koji ozbiljno žele u svijet revizije i konsultanata, mislim da je KPMG od ovih Big, najkvalitetniji.
@Sarah28 :thumbup: . Ko nije nikad radio za Big4 ne zna sta je posao. Svako sljedece radno mjesto je blago receno raj na zemlji.
@Ricken KPMG je globalno po broju zaposlenih i godisnjih prihoda najmanja revizorska kuca od takozvanih Big4. Dosta su jaki u (tax) consulting-u i advisory services. U kvaliteti su razlike minimalne jer se sve 4 kuce pridrzavaju istih standarda (IAS, GAAS).
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#115 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Ricken »

star(i)mo wrote:
Ricken wrote:
SaraH28 wrote:KPMG u Sarajevu je firma koja se bavi revizijom i ciljna grupa pri zapošljavanju su joj obično studenti koji su tek završili fakultet. Najveći razlog tome je što se u KPMG-u u toku sezone radi konjski, od jutra do mraka, tako da se porodični ljudi (i ljudi koji misle osnovati porodicu) tu uglavnom slabo mogu naći, a nakon što osnuju porodicu u 90% slučajeva odlaze iz firme u toku prve godine.
Tako su najbolji ljudi oni bez iskustva jer im se prodaje priča da trebaju zahvaljivati Bogu što su dobili posao u takvoj firmi, neće se puno buniti i postavljati svakakva pitanja, a možeš ih plaćati taman da imaju za kafe i cigara.

Kao što sam naglasila gore, revizija finansijskih izvještaja je sezonski posao i traje obično od početka oktobra do kraja maja. Posao je ispunjen bezbrojnim rokovima, dosta prekovremenih sati i rada vikendima. U toku posla se dobije pristup najpovjerljivijim dokumentima najvećih firmi u BiH te se nauči svašta.

U prve dvije godine u firmi ne treba očekivati mnogo, početna plata je 700-800 KM, s tim da bi ista trebala rasti svake godine za 150-200 KM (kako kome). Ipak u prvoj godini je početnik u KPMG-u na samom dnu, tj. radi šta mu se kaže, što uključuje poslove: recepcije, skeniranja, kopiranja, nosanja pošte i sl. Naravno, to su vanredni poslovi, jer je redovan posao posao revizije.

U prve dvije godine revizije se rade uglavnom najgluplji poslovi (npr. gledanje računa za struju, izvoda iz banaka itd...), uglavnom ono što ti kažu nadređeni, a njih ima puno. Pozitivna stvar je što je odgovornost u prve dvije godine minimalna. U trećoj i četvrtoj godini se počinju voditi revizije, ali su te godine najgore je odgovoraš i za nivoe ispod sebe, i odgovoraš direktno nivoima iznad sebe.

Poslije 4 godine 90% ljudi već je otišlo iz KPMG-a, mada većina odlazi u toku prve tri godine rada. Sve u svemu fluktuacija ljudi je prilična, tako da godišnje na 30-ak ljudi koliko tamo radi ode 5-6 i dođe novih 5-6.

Ipak, KPMG je i dobro iskustvo jer se nauči svašta, dobro izgleda u CV-u, radi se sa mlađim ljudima, a poslije njega rad od 8-16h izgleda kao raj na zemlji.

Savjetujem svima koji se prijavljuju da ne nasjedaju na priče koje će čuti na intervjuu, te razmisle dobro da li su i koliko spremni žrtvovati svoje vrijeme i živce. Također, s obzirom da je oglas dat na 12 ljudi (ja to još nisam nikad vidjela), postoji šansa da će određen dio ljudi koji se zaposli biti otpušten kada se završi sezona – tj. iskoristiće ih da rade najgluplje poslove i onda doviđenja. Najbolji pokazatelj za to je ako bude ponuđen ugovor na određeno ili probni rad od 6 mjeseci itd.

U KPMG će se samo rijetki obogatiti, primanja nakon 3-4 godine su sasvim solidna (1500 – 2000 KM) ali sigurno ne odražavaju realno vrijeme provedeno u kancelariji i proživljen stres. I još o menadžmentu: Direktorica je bič Božiji, namazana svim bojama, strah i trepet iako će svima predstaviti kao najljubaznija i najprijatnija osoba na svijetu. Ljudi na nižim nivoima su sasvim ok.

Eto, nadam se da sam pomogla sa informacijama, sretno vam svima!!!

Radim u reviziji 7 godina, što u lokalnim što u međunarodnim kućama, pa mislim da mogu napisati nešto na tu temu.
Prije svega dobar post, ismijah se kvalitetno, ne zato što ima neke neistine, nego zato što djevojka otvoreno priča o kompaniji u kojoj radi, nazivajući stvari pravim imenom, a to nije uvijek lako. Pogotovo što ne mislim da je pametno, ako već radi tamo. Inače zanimljivo je čitati komentare kako je rad u reviziji premija. Jeste, ali samo onima koji se tim poslom namjeravaju baviti. Ti aranžmani od godinu ili dvije, su čisto gubljenje vremena onih koji se zaposle. Nije baš da mladiće i djevojke iz big4 prati neka izvrsna reputacija, uglavnom više reputacija odsutnosti bilo kakve konkretne prakse i operativnih vještina. Menagerske funkcije se baš ne dobivaju tako lagano, i neko ko je radio 2 ili 3 godine u big 4 teško da može očekivati top pozicije, ali može pristojna mjesta u nekim boljim domaćim kompanijama, uz malo sreće, ili neka pozicija u internoj reviziji u bnakarskom sektoru ili javnim preduzećima.
Plaće nisu pljačka u svakom slučaju.
Poenta: ako reviziju vidiš kao svoj poziv, obavezno big 4 ili neka međunarodna kuća, a ako je to neki prolazni hir, mislim da je to čist gubitak vremena i mladosti.

Inače KPMG u BiH, po mom mišljenju je, u segmentu revizije najkvalitetnija big 4 kuća (od nedavno je tu i Ernest Young). Svoj kvalitet usluga možda mogu nadograđivati u dijelu nekog poreskog consultinga. Ipak nisam i neradim tamo tako da je ovo mišljenje nekoga ko se posredno sretao sa njihovim radom. U svakom slučaju svi oni koji ozbiljno žele u svijet revizije i konsultanata, mislim da je KPMG od ovih Big, najkvalitetniji.
@Sarah28 :thumbup: . Ko nije nikad radio za Big4 ne zna sta je posao. Svako sljedece radno mjesto je blago receno raj na zemlji.
@Ricken KPMG je globalno po broju zaposlenih i godisnjih prihoda najmanja revizorska kuca od takozvanih Big4. Dosta su jaki u (tax) consulting-u i advisory services. U kvaliteti su razlike minimalne jer se sve 4 kuce pridrzavaju istih standarda (IAS, GAAS).
Ti pričaš globalno, ja pričam o BiH.
Možda su jaki negdje drugo, u BiH su tanki po pitanju poreznog savjetovanja. U kvaliteti usluga revizije u BiH, koje pružaju big 4, također postoje značajne razlike, u pristupu i kvaliteti ljudi koje lokalne big 3 kuće šalju klijentima, pa i po formiranju mišljenja (ili ti izlaska u susret klijentu). I prema mojim iskustvima KPMG je tu definitivno najbolja big 4 firma, i napouzdanija, i ne sakrivaju se iza materijalnosti kao neke druge big 4 firme.
Mada o Ernst&Young je nemoguće pričati kako postoje tek par mjeseci u BiH.

P.s. Njihovi klijenta treba da se pridržavaju standarda IAS, a za njihov rad su relevantniji neki drugi standardi, koji determiniraju rad revizora, ali to nije tema.
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#116 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by star(i)mo »

Pardon, greska u pisanju... nisam mislio na IAS (accounting standards) vec naravno na ISA. Cuo sam da je KPMG "najjaca" od revizorskih kuca u BiH upravo zato sto su "najstariji". Posto nisam upucen u trenutno stanje u BIH ne mogu nista ni reci. Ali ipak sumnjam da su razlike izmedju Big4 firmi u BiH toliko drasticne da ih primjeti bilo ko sa strane. Kako bilo, KPMG je odlicna adresa sto se tice revizorskog zanata.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#117 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Ricken »

star(i)mo wrote:Pardon, greska u pisanju... nisam mislio na IAS (accounting standards) vec naravno na ISA. Cuo sam da je KPMG "najjaca" od revizorskih kuca u BiH upravo zato sto su "najstariji". Posto nisam upucen u trenutno stanje u BIH ne mogu nista ni reci. Ali ipak sumnjam da su razlike izmedju Big4 firmi u BiH toliko drasticne da ih primjeti bilo ko sa strane. Kako bilo, KPMG je odlicna adresa sto se tice revizorskog zanata.

Znam da je lapusus, ne brini :wink:

Razlike mogu primjetiti jedino oni koji su sretali i sa jednima i sa drugima i sa trećima, i oni koji u isto vrijeme poznaju standarde koje determiniraju revizorske angažmane. Ja sam ovdje pisao isključivo o firmama koje dolaze iz tzv. Big 4 grupacije, pri čemu je u BiH ipak Deloitte "najstariji" jer imaju duplo više ovlaštenih revizora od KPMG, koji se zadovoljio ispunjavanjem minimalnih zakonskih propisa (ograđujem se za zadnjih mjesec dana, jer postoji mogučnost da stranica Ministarstva nije ažurirana), ali na terenu i praksi KPMG je kvalitetniji (isključivo po mom ličnom mišljenju, jer za razliku od Hrvatske, FBiH komora revizora nije profunkcionisala i nema nekog niti rangiranja kvaliteta niti ozbiljnog nadzora rada revizorskih firmi). Mada Ministarstvo finansija RS je imalo određenih zapažanja po pitanju rada KPMG, ali sam ubjeđen da se radi o formalnim aspketima jer nije utjecalo na dozvolu za rad u tom entitetu. Međutim kada se uporede mišljenja za iste firme koje su dali neke big 4 kuće, samo godinu kasnije, tačno možeš vidjeti razliku kvaliteta.
Inače moje mišljenje je da generalno razlike nisu drastične kad bi smo upoređivali njihov kvalitet rada sa nekim većim lokalnim kućama. Ja bih te razlike sveo pod termin, šira klupa.
kenzo
Posts: 366
Joined: 08/06/2007 21:40

#118 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by kenzo »

i ja bi to isto uradio....radije bi djaba radi ou reviziji..svjestan dugorocnih efekata koji se stvore sa tim....nego negdje za 2000KM a da kasnije veze nemam ni o cemu..vec tri godine se prijavljujem..sanjam o tome ..al kako stvari stoje.. :x
ko zna, zna!
Posts: 11
Joined: 16/07/2012 19:14

#119 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by ko zna, zna! »

Deloitte...dobra prilika! Čujem da im raja u posljednje vrijeme masovno odlaze. Nekome rat, nekome brat...
Nego...KPMG!!!
Ima li neko informaciju o statusu konkursa koji je bio prije mjesec dana...
Hvala!
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#120 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by mp3problem »

Moze li me neko uputiti malo ko radi u KPMG - u kako se ponašati na intervjuu za posao, može i na PM?
Kakva su pitanja, na što se pripremiti i slično.
Hvala
Inspirit
Posts: 45
Joined: 07/09/2012 17:59

#121 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Inspirit »

mp3problem wrote:Moze li me neko uputiti malo ko radi u KPMG - u kako se ponašati na intervjuu za posao, može i na PM?
Kakva su pitanja, na što se pripremiti i slično.
Hvala
Zar onaj nedavni konkurs nije vec zavrsen, ili su tek sada intervjui? Ja sam bio kod njih na intervjuu, uglavnom su vise oni pricali nego ja. Intervju je na bosanskom. Nije bilo nekih konkretnih pitanja, vise se vodi neformalan razogovor, da se predstavis i zasto si aplicirao bas za KPMG.
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#122 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by mp3problem »

Inspirit wrote:
mp3problem wrote:Moze li me neko uputiti malo ko radi u KPMG - u kako se ponašati na intervjuu za posao, može i na PM?
Kakva su pitanja, na što se pripremiti i slično.
Hvala
Zar onaj nedavni konkurs nije vec zavrsen, ili su tek sada intervjui? Ja sam bio kod njih na intervjuu, uglavnom su vise oni pricali nego ja. Intervju je na bosanskom. Nije bilo nekih konkretnih pitanja, vise se vodi neformalan razogovor, da se predstavis i zasto si aplicirao bas za KPMG.
Pojma nemam, jaranica me zamolila da pitam :)
Znači neformalni razgovor?
Ako mozes malo vise detalja, moze i private, zahvalila bih :D
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#123 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by Melanholik »

da li neko ide ove godine na testiranje?
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#124 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by desperate housewife »

mp3problem wrote:
Inspirit wrote:
mp3problem wrote:Moze li me neko uputiti malo ko radi u KPMG - u kako se ponašati na intervjuu za posao, može i na PM?
Kakva su pitanja, na što se pripremiti i slično.
Hvala
Zar onaj nedavni konkurs nije vec zavrsen, ili su tek sada intervjui? Ja sam bio kod njih na intervjuu, uglavnom su vise oni pricali nego ja. Intervju je na bosanskom. Nije bilo nekih konkretnih pitanja, vise se vodi neformalan razogovor, da se predstavis i zasto si aplicirao bas za KPMG.
Pojma nemam, jaranica me zamolila da pitam :)
Znači neformalni razgovor?
Ako mozes malo vise detalja, moze i private, zahvalila bih :D
to obicno pitaju na vec namjestenim mjestima, kad rade intervjue samo formalnosti radi..
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#125 Re: Konkurs za posao KPMG Sarajevo

Post by mumy »

gdje zavrsise oni od prosle godine :? opet primaju isto toliko...
Post Reply