Kreditne prevare--

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#1 Kreditne prevare--

Post by A1fa »

U vrijeme kad svako zna nekog ko je ,,zavaljen'', cudi me da nema tema za ovakvu vrstu jadanja :D

Ja u ponedjeljak se kanim da odem do nekog advokata i da vidim sta se moze uraditi u mom slucaju, ali buduci da ovdje imamo dosta skolovanih ljudi, pravnika i ekonomista, volio bih kad bi mi neko od njih dao misljenje u vezi mog slucaja...
Naime, prije 3 godine, dok sam jos bio student i nezaposlen, moj drug iz gimnazije i tada jedan od najboljih prijatelja koji se uspio zaposliti na jednoj tv stanici me je pitao da li bi mu bio zirant? Rekao sam da bih sto se mene tice, ali ne znam kako je to izvodivo buduci da sam student. On me je tad ubjedio da to nema veze, jer mu banka trazi 3 ziranta, njegov otac koji radi kao vjerski sluzbenik ce mu biti prvi zirant, neki kolega drugi, a ja mu trebam samo formalno kao treci. Nakon kraceg razmisljanja, buduci da mi cifra od 20.000 i nije izgledala toliko velika i da je njegov otac koji vazi za uglednog covjeka takodjer zirant , ja sam pristao. Pozvan sam na dan potpisivanja ugovora u Banci i tamo sam potpisao sve papire koji su stavljeni ispred mene.
Ali nakon dvije godine i bezbroj opomena koje su i meni dolazile na kucnu adresu, prava pozadina je izasla na vidjelo. Taj moj drug je preko svog ,,uglednog'' oca zavrsavao potvrde o zaposlenju preko direktora lokalne agencije Centrotransa i samo sa tim potvrdama o zaposlenju je naravno i mogao dobiti kredit. Kada je citava afera izasla na svjetlo dana, otkrilo se da su desetine ljudi ,,zavaljeni'' na isti ili slican nacin. Ja sam dobio poziv i za informativni razgovor u policiji jer je banka provjerila u Centrotransu sve papire izdate sa njihovim pecatom, a buduci da ja moja veza sa njima bila tek takve naravi da sam se kao putnik povremeno vozio sa njihovim autobusima, ja sam dobio i optuzbu za krivotvorenje, koja je na kraju odbacena, jer se jasno vidi da na ispunjenoj POTVRDI O ZAPOSLENJU nije ni moj rukopis, ni moj potpis!
Dakle, sve papire sam ja licno potpisao prilikom izdavanja kredita, osim navedene potvrde da sam administrativni radnik u centrotransu i da imam placu od 1200 KM koju nikad nisam ni vidio dok mi je inspektor u stanici nije pokazao!

Eh sad, problem je jos veci sto taj ,,drug'' vise i ne vraca taj kredit, tako da ocekujem uskoro jos vece probleme, koje se vec sad ocituju time da ja sad kad sam zavrsio fakultet i zaposlio se, ne mogu nigdje vise dignuti kredit niti mogu izvaditi ni najobicniju kreditnu karticu!

Moje konkretno pitanje je, imam li ikakve sanse da se ,,izvucem'' kao zirant iz tog kredita jer sam u sustini i ja prevaren, te da li cu ista dobiti ako podnesem tuzbu, i protiv koga da tu tuzbu podnesem, protiv Centrotransa, Banke ili njega licno???
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Kreditne prevare--

Post by PipiDugaDevetka »

Joj što mi je ovo poznato,...K'o da sam putem tv. gledao, ali nije bio u pitanju student,...Davno je bilo ovo, još dok CTS nije bio privatizovan.
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#3 Re: Kreditne prevare--

Post by musac »

Pa gdje ti je taj prijatelj? Uh, šta bih mu ja uradio.

Žao mi je, nemam neki konkretan prijedlog. Ali u svakom slučaju, obrati se advokatu... valjda će on znati šta da radiš.
thEnd
Posts: 139
Joined: 25/12/2004 02:15

#4 Re: Kreditne prevare--

Post by thEnd »

Isti slucaj se desio jednom mom prijetelju. Znaci, veza Centrotrans i platne liste. On trenutno placa "svoj" dio duga prema banci i nije bio sam, vise je ljudi zavaljeno konkretno iz Visokog, neki lokalni kabadahija ih je sve zavalio. On je takodje isao u policiju i davao izjave, ali na kraju je ostalo da placa ratu kredita nekih 200 KM. Ne znam kakav savjet da ti dam, samo nemoj mirno sjediti. Sretno
stella666
Posts: 6
Joined: 05/10/2009 17:45

#5 Re: Kreditne prevare--

Post by stella666 »

Onog momenta kad si potpisao dokumentaciju za jemstvo obavezao si se vracati kredit. Sorry.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#6 Re: Kreditne prevare--

Post by A1fa »

stella666 wrote:Onog momenta kad si potpisao dokumentaciju za jemstvo obavezao si se vracati kredit. Sorry.
To sam i pretpostavio, ali tuzbu cu ipak podnijeti, mora postojati neki zakon koji regulise i ovakve slucajeve. Da li je banka bila duzna da provjeri moju dokumentaciju? Kako je trece lice, podnosilac kredita, moglo da preda vazan dio dokumentacije bez mog prisustva, a na osnovu te dokumentacije je i dobio kredit? I na kraju, kako se prilikom odobravanja kredita niko nije osvrnuo na ,,sitan detalj'' da potpis na toj potvrdi o zaposlenju nije ni slican potpisima na ostalim dokumentima koje sam licno potpisao pred sluzbenicima banke?? Izgleda da to sve funkcionise po principu ,,jebe lud zbunjenog''.. :roll:
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#7 Re: Kreditne prevare--

Post by A1fa »

musac wrote:Pa gdje ti je taj prijatelj? Uh, šta bih mu ja uradio.

Žao mi je, nemam neki konkretan prijedlog. Ali u svakom slučaju, obrati se advokatu... valjda će on znati šta da radiš.
Eno ga na Hayatu radi :D
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#8 Re: Kreditne prevare--

Post by A1fa »

thEnd wrote:Isti slucaj se desio jednom mom prijetelju. Znaci, veza Centrotrans i platne liste. On trenutno placa "svoj" dio duga prema banci i nije bio sam, vise je ljudi zavaljeno konkretno iz Visokog, neki lokalni kabadahija ih je sve zavalio. On je takodje isao u policiju i davao izjave, ali na kraju je ostalo da placa ratu kredita nekih 200 KM. Ne znam kakav savjet da ti dam, samo nemoj mirno sjediti. Sretno
Da, to je taj slucaj ,,Musinbegovic'', dosta se o tome pisalo i izvjestavalo! Ja sam jedan od onih koji su ,,dobro prosli'' jer sam samo zirant pa se nekako i mogu nadati ako nista da necu sam taj kredit otplacivati. Taj Musinbegovic je izmedjuostalog ucjenjivao i radnike centrotransa da budu konkretno nosioci kredita koji bi on navodno vracao. Mnogi su pristajali na to jer nisu imali izbora. Cak je poznat i jedan slucaj gdje je dosao covjek u Centrotrans da iznajmi autobus da vodi neko udruzenje na izlet na Bjelasnicu. Ovaj mu je rekao ,,nije problem, samo se tu potpisi''. Covjek misleci da potpisuje papire za iznejmljivanje autobusa bez citanja je to i uradio i sad vraca kredit od nekih 30.000 :cry: :cry:
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#9 Re: Kreditne prevare--

Post by notsure »

Pokušaj ovdje:
http://www.lrcbh.com/loc/
Besplatna info linija: 0800 201 22

Evo i cijena za fizička lica:
1.Registracija duga: 0,00 KM
2.Dva pisma opomene: 15,00 KM + PDV
3.Pokretanje sudskog postupka: 300,00 KM administrativne takse + PDV

Ako oni ne mogu, ne znam ko može. Ako ništa drugo, barem zaprijeti tom što te zavalio da ćeš ga prijaviti LRCu.
Sa srećom!

http://www.capital.ba/pocela-registraci ... u-ziranti/

.....Nakon prijave LRC šalje dva pisma opomene i 30 dana vrši pritisak na dužnika da plati”...
...evidentiranjem o neurednom izmirivanju obaveza, ti podaci ostaju u bazi podataka pet do sedam godina i uzimaju se kao jedan od ključnih parametara prilikom aplikacije za kredit u finansijskim institucijama, uzimanju robe na kredit ili odgođeno plaćanje, aplikacija za vizu i slično...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24408
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Kreditne prevare--

Post by Haris.ba »

A1fa wrote:tuzbu cu ipak podnijeti, mora postojati neki zakon koji regulise i ovakve slucajeve.
A protiv koga mislis tuzbu podnijeti?

Protiv banke?

Ne vidim sta mozes spektakularno postici. Sumnjam da mozes oboriti ugovor o jemstvu. Mada nije nemoguce(u teoriji i savrsenom svijetu), ali onda vidi vrijedi li samo na savjetovanja sa pravnicima i advokatima trositi stotine maraka.

Protiv "prijatelja" kojem si bio zirant.

Koliko znam mozes ga tuziti da ti vrati rate kredita koje ti placas. Ali to ide brzo samo ako si banka. U tvom slucaju ti zelim da imas mnogo zivaca. Kazes da radi. Onda postoji glavni preduslov da mu se odbija od plate. Druga je stvar ako je duzan jos nekome. Pa dok dodjes na red, ostari se.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#11 Re: Kreditne prevare--

Post by gaius »

ništa od cijele priče.. već raspravljeno na forumima.. žirant nema šanse da se izvuče i tačka.. to što si bio u zabludi oko njegovog vraćanja ili nevraćanja kredita.. - nije bitno.. svaki jemac mora znati da može doći u situaciju da plaća..

nažalost.. ništa od osporavanja ugovora.. tvoja priča je jedna od mnogih.. trpi.. vrludaj koliko možeš... ali garant je banka već utužila.. zastarjelost onda otpada..

žao mi te.. ali tako je kako je..
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#12 Re: Kreditne prevare--

Post by A1fa »

gaius wrote:ništa od cijele priče.. već raspravljeno na forumima.. žirant nema šanse da se izvuče i tačka.. to što si bio u zabludi oko njegovog vraćanja ili nevraćanja kredita.. - nije bitno.. svaki jemac mora znati da može doći u situaciju da plaća..

nažalost.. ništa od osporavanja ugovora.. tvoja priča je jedna od mnogih.. trpi.. vrludaj koliko možeš... ali garant je banka već utužila.. zastarjelost onda otpada..

žao mi te.. ali tako je kako je..
Ma nista onda, decko ima auto koje mu je registrovano na brata kako mu ga nebi uzeli. Sastavicu jedno 2-3 te rate i umjesto banci, dat cu ih dvojici ,,uglednih biznismena'' :D koji ce ga kulturno ,,zamoliti'' da auto prevede u moje vlasnistvo. Drugo mi nista ne preostaje!
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#13 Re: Kreditne prevare--

Post by gaius »

nijedan te pravnik ne smije savjetovati da to činiš.. ali po pričama ljudi - da su takva "pravna" sredstva efikasna - efikasna su..
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#14 Re: Kreditne prevare--

Post by metar_drva »

gaius wrote:ništa od cijele priče.. već raspravljeno na forumima.. žirant nema šanse da se izvuče i tačka.. to što si bio u zabludi oko njegovog vraćanja ili nevraćanja kredita.. - nije bitno.. svaki jemac mora znati da može doći u situaciju da plaća..

nažalost.. ništa od osporavanja ugovora.. tvoja priča je jedna od mnogih.. trpi.. vrludaj koliko možeš... ali garant je banka već utužila.. zastarjelost onda otpada..

žao mi te.. ali tako je kako je..
nije tako, narocito u slucaju falsifikovanja dokumentacije i potpisa. ne govorim izlicnog iskustva, nego iz iskustva osobe s kojom sam radio i koju je neko zavalio na slican nacin (falsifikovanje platne liste i potpisa). trenutno su na sudu, covjek ima advokata (kojeg obavezno trebas angazovati) i sve su prilike da ce se izvuci. u sporu je sa bankom jer je banka prihvatila krivotvorene dokumente koje covjek nije potpisao niti vidio. prema tome, nemoj se predavat, ima nade :)
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#15 Re: Kreditne prevare--

Post by gaius »

ma uredu kad čovjek nije potpisao.. ali ovaj je potpisao.. možda je krivotvoreno nešto drugo od strane korisnika kredita.. ali izgleda da je ovaj jemac zaista potpisao i očekivao da će korisnik vraćati kredit..

u slučaju kada je riječ o falsifikovanom ugovoru o jemstvu naprosto treba dokazati (grafološkim vještačenjem) da lice nije potpisalo jemstvo te ga samim tim taj ugovor ne obavezuje i end of story..
misaH
Posts: 25
Joined: 20/08/2009 01:33

#16 Re: Kreditne prevare--

Post by misaH »

zao mi je sto ti se to desilo. covjek misli da mu je neko prijatelj i onda ga zavali taj neko. nemam ti sta pametno savjetovati jebiga... volio bih ti pomoci jer je to velika nepravda koju ti je napravio on. ta ideja nije losa oko prevoda auta na tebe, nadam se da moze pokriti taj dug koji ti vracas ili ces vracati. samo pitanje je kako to izvesti i dokle to sve moze otici ali u svakom slucaju si ti taj koji je u pravu... cuvaj se i mojne ne promisljene poteze praviti, samo pametno i mudro i hladne glave odlucivaj sta ces dalje... pozdrav 8-)
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#17 Re: Kreditne prevare--

Post by smurf »

A1fa wrote: Ma nista onda, decko ima auto koje mu je registrovano na brata kako mu ga nebi uzeli. Sastavicu jedno 2-3 te rate i umjesto banci, dat cu ih dvojici ,,uglednih biznismena'' :D koji ce ga kulturno ,,zamoliti'' da auto prevede u moje vlasnistvo. Drugo mi nista ne preostaje!
:thumbup: U biti to je jedina tvoja mogucnost koja ce ti zaista "pomoci"... Sto se tice tuzbe, ti treba da teretis tzv. prijatelja, sud ce donijeti odluku da je kriv i da mora vratiti ta sredstva. Tu nastaje problem, da li ovaj uopce radi, ima placu, da li je ista opterecena ratama... i dok ti sve to vratis mogu proci godine i godine :-?

Ne daj se ;-)
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#18 Re: Kreditne prevare--

Post by A1fa »

smurf wrote:
A1fa wrote: Ma nista onda, decko ima auto koje mu je registrovano na brata kako mu ga nebi uzeli. Sastavicu jedno 2-3 te rate i umjesto banci, dat cu ih dvojici ,,uglednih biznismena'' :D koji ce ga kulturno ,,zamoliti'' da auto prevede u moje vlasnistvo. Drugo mi nista ne preostaje!
:thumbup: U biti to je jedina tvoja mogucnost koja ce ti zaista "pomoci"... Sto se tice tuzbe, ti treba da teretis tzv. prijatelja, sud ce donijeti odluku da je kriv i da mora vratiti ta sredstva. Tu nastaje problem, da li ovaj uopce radi, ima placu, da li je ista opterecena ratama... i dok ti sve to vratis mogu proci godine i godine :-?

Ne daj se ;-)
Ima on prilicno dobru platu i radi, ali problem je sto mu ovo nije jedini slucaj. Ovo mu je bio prvi kredit pa su mu samo trebali ziranti koje nije mogao naci i zbog toga je falsifikovao papire, a kredit je digao na sebe. Ova prica ima i malo duzi nastavak... :roll: Poslije toga kad mu se osladilo, od jednog drugog momka je posudio licnu da navodno digne film u videoteci. Tom momku je onda nakon pola godine takodjer dosla opomena za kredit koji je ,,digao''. Radilo se o sumi od 10.000 KM u jednoj mikrokreditnoj organizaciji. Buduci da je tu sve papire falsifikovao, tuze ga i za taj kredit i njega vjerovatno otplacuje. Isto je uradio jos jednom, ali za sumu od 3000. Ktome jos dolazi da ima i presudu za alimentaciju jer ga je zena ostavila i odvela djete, sto mu dodje kao jos jedan kredit, a cuo sam navodno da alimentacija ima prednost nad bilo kakvim dugovanjima bankama. Uglavnom, nije da ga zalim, ali ovo je ocit primjer kako gramzljivost moze nekoga upropastiti! :roll:
clansman
Posts: 137
Joined: 12/09/2008 22:32
Location: Sarajevo

#19 Re: Kreditne prevare--

Post by clansman »

Imam i ja jedan problem narode, ustvari nije moj problem, al je problem meni drage prijateljice. Ovako. Digla kredit od 5000 eura da se skoluje4 na SSST-u, grace period 5 godina. Idila, davala 66 KM za servisiranje kamate čitavu godinu, sad joj javili iz banke da joj je grace period ukinut. Da li se može nešto uraditi po tom pitanju? Tužba, bilo šta?
hvala na odgovorima...
fini dečko
Posts: 405
Joined: 30/04/2009 14:02
Location: Ispod olimpijskih planina

#20 Re: Kreditne prevare--

Post by fini dečko »

A1fa wrote:
musac wrote:Pa gdje ti je taj prijatelj? Uh, šta bih mu ja uradio.

Žao mi je, nemam neki konkretan prijedlog. Ali u svakom slučaju, obrati se advokatu... valjda će on znati šta da radiš.
Eno ga na Hayatu radi :D
Imena kolega, imena. Pošto je on bio shupak, ja bih ga javno prozivao. Kako radi na TV-u to mu je dodatna "šteta".
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#21 Re: Kreditne prevare--

Post by kEN0 »

kad ti prepise to auto, upucaj gada iz mraka i prodaj auto i vracaj kredit... lakse ce ti biti koliko toliko... okomi mu se na najblize...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#22 Re: Kreditne prevare--

Post by Skyfox »

I haj budi zirant!?

kolega s posla bio zirant supruznicma, svojim prijateljima, oboje su radili na pijaci oboje digli po kredit u nekoj MKO. Uredno otplatili pola kreditaa i... Zena umrla od srcanog a suprug nakon mjesec dana od mozdanog ostao nepokretan. MKO uredno kolegi sad sjeda na platu, koji je BTW jedini zaposlen u porodici sa dvoje male djece i otplacuje svoja dva kredita od 850KM plate... OCAJ!
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#23 Re: Kreditne prevare--

Post by A1fa »

al... wrote:Evo da probam i ja. Prije određenog vremena, jedna gospođa je bila na forumu sa identičnim problemom, pa ću da ti proslijedim ono što sam preporučio i njoj:
Ideš redom, prvo: advokat, privatna tužba i zahtjev za naknadu kompletne štete, odnosno refundiranje plaćanja koje si ti obavio u njegovo ime, plus kamate. Drugo, zahtjev ka banci da blokira i ukine limite po svim osnovama (računi/revolving/kartice). Banke bi po automatizmu trebale da smanjuju limit ako ima problema sa otplatom, ali ako ljepotan ima vezu u banci, može ti to razvlačiti unedogled, pa ti je veoma važno da se i banci zaprijeti sa tužbom ukoliko ne budu poštovali pravila analize kvalitete klijenta. Drugo, prijavi ga i kod LRC kreditnog biroa, nisu bog zna šta, ali su jedini u državi koji se bave analitikom kreditnih dužnika i hoće pomoći u ovakvim slučajevima. Time ćeš još smanjiti manevarski prostor, tj. neće moći "zbrisati" iz banke u banku, pa tebe ostaviti sa svojim dugovanjima (doduše, ima tu i kreditni registar kod CB, pa i to pomaže da mu više ne daju - garant je već ionako u kategoriji "E", koja je najgora). Treće, ako ti se da, složi dotičnog u novine ili na TV, već je bilo slučajeva da su ljudi prijavljivali druge koji su ih na sličan način zavalili. Novinari će jedva dočekati. Pojedinci su se sjetili i faktoringa, nije ni to loše, samo vidi koliko oni uzimaju za tu vrstu usluge.
Znam da nijedna od ovih ideja nije dovoljno brza za tebe, ali to ti je jedini (legalni) put da ovo uradiš. Varijante sa biznismenima ćelavih glava i podebelih vratova... ne preporučujem, osim ako nisi sklon tom miljeu, pa te boli briga. Ovako kao obični pošteni građanin, možeš samo nagrabusiti i na kraju ispasti još veći zločinac od tipa koji te zavalio.
U svakom slučaju, sretno
Da pojasnim malo trenutnu situaciju. Ja na srecu jos nisam nista platio niti mi je bilo sta doslo da platim, ali buduci da se njemu zbog opterecenosti plate (prijavljen na minimalac iako mu je stvarna plata 2X veca) zbog presude za alimentaciju ne odbija na osnovu administrativne zabrane puni iznos kredita od nekih 280 KM vec samo 50 KM, ocekujem da Banka ubrzo pokrene proceduru za dospijece kompletnog kredita na naplatu! Potrazio sam neformalan savjet kod dvoje pravnika i dobio razlicite savjete. Oboje su rekli da ,,postoji nacin'' da se tu nesto uradi, ali jedan mi savjetuje da sacekam da Banka pokrene tu proceduru jer se navodno kao zirant ne mogu povuci iz ugovora bez obzira na falsifikovanu potvrdu o zaposlenju, ali postoji nacin da izbjegnem placanje njegovog kredita. Drugi me savjetuje da odmah podnesem tuzbu, ali sad sam malo u nedoumici jer uvijek postoji mogucnost da mi to savjetuje zbog vlastite zarade jer cu ja to na kraju sve platiti a u slucaju da se ne moze nista uraditi advokat bi me mogao na kraju kostati skoro kao i ,,moj dio'' tog kredita.... :cry: :cry:
MMM1977
Posts: 4432
Joined: 15/07/2009 12:56

#24 Re: Kreditne prevare--

Post by MMM1977 »

Mnogo je priče oko tog Mušinbegovića, Centrotransa, IVZ Visoko i ostalih učesnika, ali nekako i dalje to ostaje pod velom tajne, jer mnogi neće da govore o tome kako na vidjelo ne bi izašla činjenica da su bili naivni, ili tačnije blentavi do bola. Ovdje ubrajam i mnoge vjerske dužnosnike, koji danas šute i trpe jer su htjeli da ostvare imovinsku korist od saradnje sa lopovom Mušinbegovićem što im se kasnije obilo o glavu.

Isto tako, jedno 90% oštećenih u ovom slučaju, tvrdi da su samo dali lične karte i da je na bazi toga ovaj lopina dizao kredite, u šta lično sumnjam jer se onda postavlja pitanje kako da, recimo, kad odem u hotel ostavim ličnu kartu na recepciji, jer zaboga, neko može sa mojom ličnom kartom da mi navali neki kredit i slično.

Ako u nekom slučaju nije ispoštovana procedura, što je ovdje i bio slučaj jer su pojedini službenici banaka u Visokom i Kaknju zbog toga dobili otkaze, ja bih podnio tužbu protiv banke i dokazivao bih da dokumentacija nije kompletna. Naravno, vrlo je jednostavno utvrditi da li se radi o tvom ili nečijem tuđem rukopisu, što može biti dovoljno za sud. Znači, ne tužba da se obustavi plaćanje kredita sa tvoje strane, nego tužba protiv banke zbog toga što si oštećen od strane njihovih službenika.

Ali, bez obzira na to, nemoj propustiti priliku da puno poselamiš tog svog prijatelja preko ovih biznismena :dance:
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#25 Re: Kreditne prevare--

Post by DobroJutroKolumbo »

Tebe banka nije smjela uzeti kao kreditno sposobnog jemca , jer si ti u to vrijeme bio student i nezaposlen , koliko sam razumio... !? Neko je falsifikovao tvoj potpis da si zaposlen i tako ti je "prijatelj" dobio kredit...Samo tuzi , dobijas sigurno , jos trazi pare za dusevnu bolu i izgubljeno vrijeme na sudovima i troskove parnice...
Post Reply