Internet kupovina iz inostranstva

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ina_
Posts: 19
Joined: 11/12/2010 22:50

#1151 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Ina_ »

Ovakva haljinica se na Pik.ba prodaje za 50km. Robna kuca kod mene 60km. Cccc. Svejedno je sve Kineska roba tak da sam se sa tim pomirila. A to za, da se roba do 100km ne carini, procitala sam u nekoliko predhodnih postova! Ispravite me ako grijesim, ali koliko sam ja shvatila i nema nekih pravila.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#1152 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by marketleader »

Ina_ wrote:Ovakva haljinica se na Pik.ba prodaje za 50km. Robna kuca kod mene 60km. Cccc. Svejedno je sve Kineska roba tak da sam se sa tim pomirila. A to za, da se roba do 100km ne carini, procitala sam u nekoliko predhodnih postova! Ispravite me ako grijesim, ali koliko sam ja shvatila i nema nekih pravila.
Sad je frka za dostavu. Sad ovih dana ako je narucis,ocekuj je tek tamo polovinom januara. Ne mora znaciti da ce biti tako,ali eto najvjerovatnije.
User avatar
Ina_
Posts: 19
Joined: 11/12/2010 22:50

#1153 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Ina_ »

zar im toliko treba? Pa nije mi to toliko bitno. bitno mi je da skontam kak ide sve to oko carina i koja je dostava ok. Posto vidim da se na vecinu zale..
User avatar
gol-man
Posts: 222
Joined: 29/03/2007 11:10
Location: Zanzibar

#1154 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by gol-man »

Imam pitanje , nadam se da će mi neko možda pomoći.
1. Mogu li ja primiti "pare" na Pay-pal iako nemam karticu validnu (moja ova ne može, a firma nas uslovljavamo da smo na ovoj banci). Imam registrovan acc. na Paypal
Ne trebaju mi da ih isplaćujem, kupovao bih nešto drugo i plaćao Paypal-om. Imam nekih stvarcica koje ne mogu prodati ovdje ali bi mogao na e-bay. Kako da ih pošaljem ako ih prodam (pošta obična kao paket , ili nekom brza pošta tipa DHL ili slicno) ?

Hvala unaprijed
User avatar
zorinko
Posts: 2
Joined: 25/11/2010 18:05
Contact:

#1155 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by zorinko »

Narucio sam telefon iz Kine i evo mog iskustva i deo komentara od "poznanika"

Telefon je najzad stigao, preko DHL i dobio sam od njih racun za placanje.

Ukupan racun za placanje je 70.32 KM i to:

CS05 Admin taksa 5.00 km
CS06 Bankarska provizija za admin. taksu 0.5 km
CS04 Ukupan iznos carine i PDV po JCI 35.57 km
CS07 EXPRESS-Provizija za carinsku garanciju 10.00 km
CS15 zahtev za pregled robe 15.00 km

Inace telefon je placen 28.15 US$ (41.50km), ali mu je stvarna cena 48.15 US$ (70.97 km) (ostavren popust na neki kupon),
inace u papirima od carine stoji u rubrici 46 Statisticka vrijednost 148.15 km i na tu vrijednost je u rubrici 47 izracunat porez od 35.57 km.
Ja sam DHL-u dostavio potvrdu od PayPal-a o placanju u iznosu od 28.15 US$ i sada me interesuhe da li je ova procena uredu ili je trebalo da se carina i porez obracunaju po stvarno placenoj vrednosti.


A "poznanik" mi je dao i svoj komentar, koji mozete videti.

Nije ovo u redu!

Ti si platio carinu i pdv? Ne bi trebao, ali ako jesi, onda treba da pokreneš neka pitanja prema DHL...
1. Da ih pitaš ko im je dao nalog - dispoziciju da carine tvoju robu. Ako si ti, gdje je tvoj potpis, ako je neko drugi, zašto onda tebi faktura za usluge...
2. Ko im je dao vrijednost robe i na osnovi čega su formirali carinsku osnovicu od 148 KM. To je njihova proizvoljna procjena. Stvarna vrijednost robe je ona koja je plaćena, bez obzira na neku tvoju "stvarnu" vrijednost, i na nju se dodaju transportni troškovi do BiH granice, i to je osnov za carinjenje.
3. Ko im je dao nalog za prethodni pregled robe (da bi ustanovili vrstu robe i zapravo - šta je u paketu). Ti nisi, jer si ti znao šta je unutra i znao si koja je vrijednost, oni nisu.
4. Visina od 10 KM za bankovnu garanciju je PLJAČKA!

Pozovi ih, traži glavnu osobu, sve im ovako reci i traži obnovu postupka i sniženje njihovog računa. Odbiće, siguran sam, ali ja ti predlažem ulazak u tužbeni postupak kod suda, dobićemo ih budi uvjeren. Ako želiš?
User avatar
Chivas1
Posts: 839
Joined: 06/10/2010 19:32

#1156 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Chivas1 »

:lol: :lol: Pa na elektroniku se naplacuje carina koliko se meni cini nije vazno koja je cijena ... a oni ne racunaju cijenu koja pise na paketu nego imaju svoj cjenovnik i vjerovatno su provjerili..a sta hoces zabranit carini da ti otvori i pregleda paket ? :D :oops: Dobit ces slusaj 100 % al u limburgu :oops: Prije je prolazilo da na paketu pise gift i da ne carine..ali nema vise ni toga skontali su fazon isto kao sto su skontali i fazon sa cijenom..
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#1157 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by sa obzirom na... »

Ovi iz carine ko da su povezani sa trgovackom mafijom iz BIH koja nam prodaje robu i do 300 % skuplju nego sto su cijene u u svijetu ( uz skromnu marzu od 250 % )
Ako ko i pokusa zaobici ovu pljacku bh trgovaca, doceka ga carinska mafija.

PS: Nek mi neko ne sere od zakonima i carini, kako onda prolazi kineska roba, da i na njoj carina vjezba strogocu ko na nama, ne bi bile pantalone 3 KM u prodaji, vec bi on uzeo neku svoju tarifu za pantalone kao osnovicu a ne ono sto je kinez prijavio kao cijenu, pa bi onda pantalone bile bar 15 KM.

Ovako samo gradjani BIH su donji, i primorani sa africkim platama plaćati tri puta vecu cijenu robe nego sto je na Zapadu !
User avatar
Chivas1
Posts: 839
Joined: 06/10/2010 19:32

#1158 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Chivas1 »

Pa jest .. po zakonu za nas .. a drugo je sverc i slicno..i ti da odes uzmes nesto sakrijes preko granice i preneses nece ti niko nista naplatit al to je sverc :D ako pokazes to naplatit ce ti ..poredis dvije potpuno razlicite stvari ..ne kazem ja da nas ne zakidaju zakidaju i to momacki al ovaj sto hoce da se ganja sa njima ne moze im nista
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#1159 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by sa obzirom na... »

Pa jest .. po zakonu za nas .. a drugo je sverc i slicno..i ti da odes uzmes nesto sakrijes preko granice i preneses nece ti niko nista naplatit al to je sverc ako pokazes to naplatit ce ti ..poredis dvije potpuno razlicite stvari ..ne kazem ja da nas ne zakidaju zakidaju i to momacki al ovaj sto hoce da se ganja sa njima ne moze im nista
Hoces ka kazes da su carinici glupi i da ne znaju sta Kinez radi ?
Znaju oni vrlo dobro, nego Kinez kapne par hiljada u njihov dzep, i to samo onako prodje a vrijednost u stotinama hiljada KM, dok nama na robi vrijednosti od 50 KM troduplo naplaćuje,sere i glumi pravnu drzavu...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1160 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by poznanik »

Chivas1 wrote::lol: :lol: (1)Pa na elektroniku se naplacuje carina koliko se meni cini nije vazno koja je cijena ... (2)a oni ne racunaju cijenu koja pise na paketu nego imaju svoj cjenovnik i vjerovatno su provjerili..(3)a sta hoces zabranit carini da ti otvori i pregleda paket ? :D :oops: (4)Dobit ces slusaj 100 % al u limburgu :oops: (5)Prije je prolazilo da na paketu pise gift i da ne carine..ali nema vise ni toga skontali su fazon isto kao sto su skontali i fazon sa cijenom..
Ti si ovdje iznio niz tvrdnji koji veze s vezom nemaju i čitaoca samo dovode u zabludu. Da se bar potrudiš i pročitaš neke od postova na ovoj temi i temi Carina u BiH sigurno ne bi lupetao ovakve gluposti, jer je svaka rečenica u potpunoj suprotnosti od pravila i propisa po kojim se roba carini. :(

(1) - I na "elektroniku" se može primjeniti neka od zakonskih odredaba carinjenja uz oslobađanje od plaćanja carine, a posebno je važno koju cijenu nosi taj "elektronički" proizvod, jer od toga zavisi i oslobađanje u poštanskom prometu;
(2) - Na paketu treba da se nalaze transportni dokumenti (otpremnice), a ne vrijednosni (račun), iako razni pošiljaoci, u neznanju lijepe i račune. Takav račun nikad nije zvaničan za carinjenje jer ne sadrži potips ili pečat. Zvaničan račun mora biti ovjeren i proći kroz izvozno carinjenje u državi isporučioca i ovjeren od granične carinarnice na ulazu u BiH. Carinik ne provjerava cijene na način koji si ti opisao. U uobičajenom postupku, špediter je osoba koja cariniku postavlja vrijednost robe na koju se primjenjuje carinska tarifa;
(3) - Ovdje se ne radi o zabrani carini da otvara koleto, već o pitanju zašto je DHL izvršio prethodni pregled robe bez konsultacije s uvoznikom (kupcem telefona). Odgovor je jednostavan - zato što nije imao nikakav trgovački dokument po kojem bi kreirao prijavu za carinjenje i na osnovi koje bi formirao carinsku osnovicu. A sve zbog toga jer je na neki način došao u kontakt s robom i uzurpirao pravo da posreduje u carinjenju bez odobrenja uvoznika (bez dispozicije);
(4) - Ovdje se radi o nekoliko prekršajnih postupaka i slučaj je moguće dobiti sudskim odlučivanjem (u tužbi protiv DHL), kao i ponovni postupak formiranja carinske osnovice po kojoj bi carina imala niži iznos.
(5) - Carini se sva roba u uvozu, a zavisno od urednosti trgovačke dokumentacije na kojoj je naznačena namjena (uzorak, reklamni materijal) carini se uz oslobađanje od plaćanja carine. Roba za koju nije izvršeno plaćanje, već pristigne kao poklon, se ne izuzima od carinjenja i ne izuzima od plaćanja carine, zašto bi...njena namjera je komercijalnog karaktera, samo što nije plaćena dobavljaču.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#1161 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by paprica29 »

Ina_ wrote:Pozdrav,
htjela bih nesto naruciti preko ebay-a, ali sam naravno prije toga provjerila u sta se upustam. Koliko vidim i koliko sam procitala ovdje trebalo bi da se paketi do 100km, obicni paketi, ne carine. Ali interesuje me da li ti troskovi koji se pominju 8.5+1km, vaze za sve pakete. I koju uslugu dostave preporucujete, posto na koju sam god naletila, naletila sam i na nekog od vas koji nisu bili zadovoljni njom. Ja bih ipak sa ebay-a, narucivala jeftinije stvari. Vidim da su Kinezi povoljni, pa me zanima da li na robu iz Hong Konga idu posebne carine, jer znam da se njihova roba pri uvozu u zemlje Balkana, vecina, reketira a ne carini.
Hvala unaprijed
Za sve pakete koje pregledaju na pošti carinjenja se plaća usluga 8,5 KM (poštanska usluga BH Pošte) + 1 KM provizije na uplatu. Može se desiti da pošta koja je preuzela pošiljku(npr. njemačka) prilikom otpreme naglasi da se radi o pismu , a u stvari je paket jer tako i izgleda, te carinik svojevoljno odluči da se to ne pregleda, u tom slučaju se ne plaća ništa već se pošiljka tretira kao obična koverta, mada ima gabarite i u stvari je paket, koju vam poštar isporuči na vrata.
malo sam zakomplikovao, ali se nadam, da će te skontati.
User avatar
Chivas1
Posts: 839
Joined: 06/10/2010 19:32

#1162 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Chivas1 »

poznanik wrote:
Chivas1 wrote::lol: :lol: (1)Pa na elektroniku se naplacuje carina koliko se meni cini nije vazno koja je cijena ... (2)a oni ne racunaju cijenu koja pise na paketu nego imaju svoj cjenovnik i vjerovatno su provjerili..(3)a sta hoces zabranit carini da ti otvori i pregleda paket ? :D :oops: (4)Dobit ces slusaj 100 % al u limburgu :oops: (5)Prije je prolazilo da na paketu pise gift i da ne carine..ali nema vise ni toga skontali su fazon isto kao sto su skontali i fazon sa cijenom..
Ti si ovdje iznio niz tvrdnji koji veze s vezom nemaju i čitaoca samo dovode u zabludu. Da se bar potrudiš i pročitaš neke od postova na ovoj temi i temi Carina u BiH sigurno ne bi lupetao ovakve gluposti, jer je svaka rečenica u potpunoj suprotnosti od pravila i propisa po kojim se roba carini. :(

(1) - I na "elektroniku" se može primjeniti neka od zakonskih odredaba carinjenja uz oslobađanje od plaćanja carine, a posebno je važno koju cijenu nosi taj "elektronički" proizvod, jer od toga zavisi i oslobađanje u poštanskom prometu;
(2) - Na paketu treba da se nalaze transportni dokumenti (otpremnice), a ne vrijednosni (račun), iako razni pošiljaoci, u neznanju lijepe i račune. Takav račun nikad nije zvaničan za carinjenje jer ne sadrži potips ili pečat. Zvaničan račun mora biti ovjeren i proći kroz izvozno carinjenje u državi isporučioca i ovjeren od granične carinarnice na ulazu u BiH. Carinik ne provjerava cijene na način koji si ti opisao. U uobičajenom postupku, špediter je osoba koja cariniku postavlja vrijednost robe na koju se primjenjuje carinska tarifa;
(3) - Ovdje se ne radi o zabrani carini da otvara koleto, već o pitanju zašto je DHL izvršio prethodni pregled robe bez konsultacije s uvoznikom (kupcem telefona). Odgovor je jednostavan - zato što nije imao nikakav trgovački dokument po kojem bi kreirao prijavu za carinjenje i na osnovi koje bi formirao carinsku osnovicu. A sve zbog toga jer je na neki način došao u kontakt s robom i uzurpirao pravo da posreduje u carinjenju bez odobrenja uvoznika (bez dispozicije);
(4) - Ovdje se radi o nekoliko prekršajnih postupaka i slučaj je moguće dobiti sudskim odlučivanjem (u tužbi protiv DHL), kao i ponovni postupak formiranja carinske osnovice po kojoj bi carina imala niži iznos.
(5) - Carini se sva roba u uvozu, a zavisno od urednosti trgovačke dokumentacije na kojoj je naznačena namjena (uzorak, reklamni materijal) carini se uz oslobađanje od plaćanja carine. Roba za koju nije izvršeno plaćanje, već pristigne kao poklon, se ne izuzima od carinjenja i ne izuzima od plaćanja carine, zašto bi...njena namjera je komercijalnog karaktera, samo što nije plaćena dobavljaču.
Aha ..tuzite onda sretno vam uzmite 100 miliona € ..sretno vam .. samo se javite poslije pa recite koliko ste para dobili a koliko ste potrosili odnosno bacili u vjetar
User avatar
Ina_
Posts: 19
Joined: 11/12/2010 22:50

#1163 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Ina_ »

E zato i ne volim forume. Gomile razlicitih misljenja, stavova, iskustava.. I na kraju me samo jos vise zbune. Ono sto je prosto zakomplikuje se, i se sve svede na obicno `prepucavanje`. Ljudi, upitanju su carine, to mora biti pravno regulisano. Jednostavno ne moze biti carinikov `ćejf`, taj dan. Nas jedini problem je neznanje. :|
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#1164 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Dendrlix »

@Ina_

slusaj @poznanik, covjek poznaje materiju. Imas temu: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 38&t=80533 na kojoj je poznanik stvarno detaljo sve objasnio. Mene su u UPS-u htjeli na foru zavrnut za nesto sitno para, koje nisam platio zahvaljujuci savjetima @poznanik. Dobar je forum, a za ove trolove imas opciju Add foe.
Last edited by Dendrlix on 14/12/2010 18:42, edited 1 time in total.
User avatar
Chivas1
Posts: 839
Joined: 06/10/2010 19:32

#1165 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Chivas1 »

To sto ti hoces Ina do 100 KM sa ebaya vjerovatno ti nece carinit jer nisu ni meni nikad nista do 100 KM ..mozes platit samo 1 KM mozes platit 8 KM a mozes nista ne platit sve tri solucije sam prosao..to se placa postaru kad donese kaze jel treba i sta treba..zezno sam se gore ne naplacuju na svu elektroniku porez .. al da imaju svoje cjenovnike posebno mobitela i slicno .. tako da djaba koliko ti njega platis on ce ti uracunat svoju cijenu .. sa ostalom robom je lakse
User avatar
vmario
Posts: 13
Joined: 04/12/2010 11:20

#1166 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by vmario »

Hvala na odgovorima :thumbup:

Evo još dvije stvari koje me zanimaju

-Prilikom plaćanja narudžbe preko PayPal ako je prijavljena UniCreditova VisaElectron kartica da li je slučaj da samo kod UniCreditove banke PayPal povlači dupla sredstva s računa a RaiffeisenBank-ova kartica radi normalno tj. samo se povlači tačan iznos :?

- Da li se naplaćuje carina i porez prilikom naručivanja robe iz EU ili CEFTA-e ili samo porez ne bi trebalo da se plaća carina i carinski postupak na vrijednost robe i transport i na sve to PDV :? Koliko sam shvatio roba iz EU ili zemalja CEFTA ne podliježe carini ili cca 90% robe ne podliježe carini - oslobođeno je carine
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#1167 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by paprica29 »

Ina_ wrote:E zato i ne volim forume. Gomile razlicitih misljenja, stavova, iskustava.. I na kraju me samo jos vise zbune. Ono sto je prosto zakomplikuje se, i se sve svede na obicno `prepucavanje`. Ljudi, upitanju su carine, to mora biti pravno regulisano. Jednostavno ne moze biti carinikov `ćejf`, taj dan. Nas jedini problem je neznanje. :|
Pravno je regulisano da se carini sve preko 50 KM, a carinikov "ćejf" je presudan, koliko god to tebi zvučalo besmisleno. Radio sam jedno vrijeme na pošti carinjenja i znam šta govorim.
User avatar
Chivas1
Posts: 839
Joined: 06/10/2010 19:32

#1168 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Chivas1 »

paprica29 wrote:
Ina_ wrote:E zato i ne volim forume. Gomile razlicitih misljenja, stavova, iskustava.. I na kraju me samo jos vise zbune. Ono sto je prosto zakomplikuje se, i se sve svede na obicno `prepucavanje`. Ljudi, upitanju su carine, to mora biti pravno regulisano. Jednostavno ne moze biti carinikov `ćejf`, taj dan. Nas jedini problem je neznanje. :|
Pravno je regulisano da se carini sve preko 50 KM, a carinikov "ćejf" je presudan, koliko god to tebi zvučalo besmisleno. Radio sam jedno vrijeme na pošti carinjenja i znam šta govorim.
To pokusavam objasnit cijelo vrijeme .. ne mozete im nista shvatite ..ogradit ce se zakonom nekim i vjerujte da ce nac odgovarajuci zakon za sta god da ih tuzite
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1169 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by poznanik »

Chivas1 wrote:...To pokusavam objasnit cijelo vrijeme .. ne mozete im nista shvatite ..ogradit ce se zakonom nekim i vjerujte da ce nac odgovarajuci zakon za sta god da ih tuzite
Pokušavaš objasniti nešto što ne znaš, daješ komentare koji su neistiniti i proizvoljni. Savjetujem ti da pitaš sve što ti nije jasno, pokušaću ti odgovoriti na svako pitanje. Do tada - ne širi dezinformacije.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1170 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by poznanik »

paprica29 wrote:Pravno je regulisano da se carini sve preko 50 KM, a carinikov "ćejf" je presudan, koliko god to tebi zvučalo besmisleno. Radio sam jedno vrijeme na pošti carinjenja i znam šta govorim.
Zakonom je određeno carinjenje svih roba, ali se oslobađa od plaćanja carine roba u poštanskom prometu do njene vrijednosti od 50 KM.
Carinik nema pristup robi bez prisustva špeditera - npr. poštanskog službenika, što znači da bez procedure, koju mu ovlašteni službenik pošte mora da pripremi, carinik nema pravo doći u kontakt s robom.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#1171 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by paprica29 »

poznanik wrote:
paprica29 wrote:Pravno je regulisano da se carini sve preko 50 KM, a carinikov "ćejf" je presudan, koliko god to tebi zvučalo besmisleno. Radio sam jedno vrijeme na pošti carinjenja i znam šta govorim.
Zakonom je određeno carinjenje svih roba, ali se oslobađa od plaćanja carine roba u poštanskom prometu do njene vrijednosti od 50 KM.
Radeći u Pošti carinjenja morao si zaključiti da carinik nema pristup robi bez prisustva špeditera - poštanskog službenika, što znači da bez procedure, koju mu ovlašteni službenik pošte mora da pripremi, carinik nema pravo doći u kontakt s robom.
Ovo što si ti napisao se odnosi na pošiljke adresirane na pravna lica. Za fizička lica poštanski službenici pripreme sve potrebne papire i vrše otvaranje paketa koje carinski službenici pregledaju, špeditera nema ni na mapi.
Last edited by paprica29 on 15/12/2010 13:34, edited 1 time in total.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#1172 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by marketleader »

poznanik wrote:
Chivas1 wrote:...To pokusavam objasnit cijelo vrijeme .. ne mozete im nista shvatite ..ogradit ce se zakonom nekim i vjerujte da ce nac odgovarajuci zakon za sta god da ih tuzite
Pokušavaš objasniti nešto što ne znaš, daješ komentare koji su neistiniti i proizvoljni. Savjetujem ti da pitaš sve što ti nije jasno, pokušaću ti odgovoriti na svako pitanje. Do tada - ne širi dezinformacije.
Poznanik svaka tebi cast. Vladas materijom samo tako i dosta si pomogao raji da shvati postupak carinjenja,ali ovdje ti ovaj gore drug hoce reci da se kod nas u praksi to ne primjenjuje kao sto je napisano u zakonu. Ima dosta propusta na carini, tako da oni mozda i ne ocarine svaku robu kojoj prelazi vrijednost 50KM, vec to rade "ofrlje" pa ce se neko pohvaliti da mu nije carinjena roba vrijednosti 100KM, a neko ce se pozaliti da je platio carinu na majicu vrijednosti 52KM. Postivajuci taj zakon kod nas, kakav je takav, moje licno misljenje je da je dobro sto oni to rade "ofrlje", posto onako bez propusta bi ocarinili i onu osobu koja naruci robu u vrijednosti od 100KM i onu osobu koja naruci majicu 52KM.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#1173 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kojeime »

.
Last edited by kojeime on 10/03/2011 18:51, edited 1 time in total.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1174 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by poznanik »

paprica29 wrote:Ovo što si ti napisao se odnosi na pošiljke adresirane na pravna lica. Za fizička lica poštanski službenici pripreme sve potrebne papire i vrše otvaranje paketa koje carinski službenici pregledaju, špeditera nema ni na mapi.

Tako je. Pod špediterom podrazumijevam zastupnika vlasnika robe u postupku.
ssmmiilleeyy
Posts: 1165
Joined: 02/03/2010 16:51

#1175 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by ssmmiilleeyy »

Možete uvoziti al ne u većim količinama jer je tad potrebno prijaviti Preko Kompanije tj D.o.o

Carinik ima pravo da oduzme robu ako pokušavate uvoziti bez da nemate D.0.0




A koliko ja znam Porez je Fiksno 17 % eh sada Carina nije ista za sve proizvode
Post Reply