Bingo kupio Sarabon????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#76 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by kecher II »

i imali sta od te kupovine sarabona?
a ove kritike za bingo markete npr od @zelenasice, neke stoje a neke i ne bas kao npr da se reze piletina i svinjska sunka na istoj masini, ovo je totalno besmisleno i mogu cak rec i svjesno laganje,
a radio sam prije 2 godine u jednom merkatorovom marketu, ma ne da maltretiraju radnike nego se ponasaju kao prema robovima, i ja sam radio mozda 6mjeseci i napustio, sreca da sam imao priliku da se zaposlim na drugom mjestu,
posle tog mog rada, a i dok sam radio, rekao sam da nikad nista vise necu kupit u merkatoru, radije idem i u bingo nego u merkator, i u svim marketima radnici se izrabljauju nije to samo slucaj sa bingom, znam iz iskustva da je radnicima merkatora sto puta gore nego recimo radnicima binga, radnicima binga je teze jer imaju posla pa rade citav dan ali u merkatoru te ubijaju u pojam i maltretiraju,
prva smjena radi mislim od 7-15, od 14-22 druga, ono sat vremena regulara preklapaju se smjene i kaze ovima koji zavrsavaju prvu smjenu dodjite veceras u 22 cistimo market a vi iz druge ce te ostati posle, i nista ti ne plate prekovremeni rad, i ja pitam da li cete vi nama obracunat taj prekovremeni rad, kaze on meni nema u merkatoru prekovremenog rada, OK reko nema ni mene posle 22 i fino svaki put se pokupim tako i odem a svake sedmice je jedan dan bio da se ostaje i cisti, i tu su poceli moji problemi sa merkatorom, ali me nisu smjeli otpustit jer sam im reko da cu zvat inspekciju prvi put kad se bude cistio market posle radnog vremena, i da se to nista ne placa nego je cisto izrabljivanje i ucjenjivacka politika merkatora, a prilozicu svoju platnu listu kao dokaz da nema ni jednog minuta prekovremenog rada, i kaze meni kao glavni u tom trznom centru dovodis u nezgodnu situaciju ostale radnike,
islo je do tog da su me gotov pa molili da dam otkaz, jer sam im ja reko dajte mi otkaz ako nisam upravu, a valjda ima neka caka da ukoliko oni mene otpuste morace nesto placat, jer sam imao stalni radni odnos, uostalom nije me ni zanimalo, htio sam da ih provociram zato sto su bili toliko losi prema radnicima daje to nezamislivo.
eto ukoliko poredimo merkator i bingo sto se tice uslova za radnike mislim da je bingo bolji od merkatora, a mislim da je omega bila najkorektnija, jer sam iz omege i presao za merkator. sto se tice usluge prema kupcima merkator je tu ispred binga sigurno,
a sto se tice prozivoda na policima i ispravnosti istih nisu daleko jedan od drugog niti jedan prodajni lanac, ova prica cijene na artiklima ovo ono, ima nema, na polici jedna na kasi druga je slucaj sa svim centrima, pa nije mi se jednom desilo i u konzumu i merkatoru i bingu i prije omegi....ali to nisu neke velike razlike, par pfeninga jer su se cijene za neke artikle znale mjenjat pa gotov pa svaki dan ili sa svakim novim ulazom robe u market.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#77 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by _ado_ »

nema nista od ove kupovine. vidim da je prodaju Sarabona preuzeo sud, po nalogu neke banke koja ima hipoteku nad Sarabionom.
User avatar
febo_acm
Posts: 10237
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#78 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by febo_acm »

Sarabon se neće zadugo prodati iz više razloga. Prvo kod njih likvidacija i stečaj traju vječno, a gdje to im?a!. Jedan ozbiljan čovjek bi mogo pokrenuti Sarabon vrlo lako, ja sam gledao dokumente njihove imovine i kada bi samo prodali dio zemljišta koji imaju to bi bilo dovoljno da se pokrenu, da ne pričam o nekom partnerstvu... Ali za sada još nikome nije u interesu da se to pitanje pokrene. Dva puta su odbili kupce-ulagače zbog određenih lobija, tako da se crnom Sarabonu još crnije piše....
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#79 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by mahalik »

Izgleda da je Bingo ozbiljno zainteresovan za Sarabon
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#80 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by talić »

"Džombić u Sarajevu ima nekoliko maloprodajnih objekata (Hadžići, Alipašino polje, Ciglane...) no najveći objekat namjerava graditi na temeljima Sarabona koji je smješten na jednoj od najatraktivnijih lokacija u gradu."
Biznis.ba / Asim Metiljević (Slobodna Bosna)

zainteresovan za lokaciju, proizvodnja ga očigledno ne zanima. Inače meni je bingo katastrofa, bio sam dva puta i nikad više, žao mi je što kupujem u konzumu a ne u bingu ali to su dva različita svijeta. Ako se u Zenici uporedi Konzum u tržnom centru i bingo u Lukovom polju koji ima ogroman objekat (sigurno preko 5000 m2) Objekat je pretrpan lošom robom, (odjeće, kućanskih aparata, bušilica, posuđa,...) između redova nema dovoljno prostora da se može lijepo proći s kolicima. Prašina, loša rasvjeta, nepregledno, nisu istaknute cijene. Ima mogućnost slaganje u visinu (kao što je to u Cash&Curry) ali mu je očito žao da investira nego leže brda mlijeka i brašna na paletama. Tako kad sve saberem onda dam 10% više i odem sa zadovoljstvom u konzum u tržni. Ne shvatam da naši milioneri ne znaju ništa da preslikaju nego se drže uvijek one seljačke trgovine i naguravanja što više artikala.
*mima*

#81 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by *mima* »

Bingo je kupio Loru na Ciglanama.
sarajevsko_pivo
Posts: 3458
Joined: 27/07/2009 16:22

#82 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sarajevsko_pivo »

talić wrote:"Džombić u Sarajevu ima nekoliko maloprodajnih objekata (Hadžići, Alipašino polje, Ciglane...) no najveći objekat namjerava graditi na temeljima Sarabona koji je smješten na jednoj od najatraktivnijih lokacija u gradu."
Biznis.ba / Asim Metiljević (Slobodna Bosna)

zainteresovan za lokaciju, proizvodnja ga očigledno ne zanima. Inače meni je bingo katastrofa, bio sam dva puta i nikad više, žao mi je što kupujem u konzumu a ne u bingu ali to su dva različita svijeta. Ako se u Zenici uporedi Konzum u tržnom centru i bingo u Lukovom polju koji ima ogroman objekat (sigurno preko 5000 m2) Objekat je pretrpan lošom robom, (odjeće, kućanskih aparata, bušilica, posuđa,...) između redova nema dovoljno prostora da se može lijepo proći s kolicima. Prašina, loša rasvjeta, nepregledno, nisu istaknute cijene. Ima mogućnost slaganje u visinu (kao što je to u Cash&Curry) ali mu je očito žao da investira nego leže brda mlijeka i brašna na paletama. Tako kad sve saberem onda dam 10% više i odem sa zadovoljstvom u konzum u tržni. Ne shvatam da naši milioneri ne znaju ništa da preslikaju nego se drže uvijek one seljačke trgovine i naguravanja što više artikala.
Znaci ti si taj Talic, odnosno vlasnik Poslovnog centra Talic u Zenici, gdje se nalazi Konzum :lol:
sarajevsko_pivo
Posts: 3458
Joined: 27/07/2009 16:22

#83 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sarajevsko_pivo »

Vazne su cijene, necu biti cijeli dan u jednom marketu, max 1 sat :)
damir75
Posts: 35
Joined: 23/11/2007 14:53

#84 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by damir75 »

Kupio je Loru. Sada mu Haris pokusava tušnuti i "DITU"! 28 mil. duga pritišće ozbiljno!! Izgleda da su se pojavili i odredjeni likovi koji nisu baš nježno postupili pri naplati dugova od Harisa!
sarajevsko_pivo
Posts: 3458
Joined: 27/07/2009 16:22

#85 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sarajevsko_pivo »

damir75 wrote:Kupio je Loru. Sada mu Haris pokusava tušnuti i "DITU"! 28 mil. duga pritišće ozbiljno!! Izgleda da su se pojavili i odredjeni likovi koji nisu baš nježno postupili pri naplati dugova od Harisa!
Bilo bi super kad bi Bingo kupio Ditu!

Bingo je sad vec veci od MIMSa
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#86 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by HAVANA »

damir75 wrote:Kupio je Loru. Sada mu Haris pokusava tušnuti i "DITU"! 28 mil. duga pritišće ozbiljno!! Izgleda da su se pojavili i odredjeni likovi koji nisu baš nježno postupili pri naplati dugova od Harisa!



:(
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#87 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by poznanik »

mahalik wrote:Izgleda da je Bingo ozbiljno zainteresovan za Sarabon
"Sarabon" ("Zora") firma nikako ne bi smjela biti prodana s ciljem promjene namjene djelatnosti, bilo bi to još jedno izigravanje zakona, ali i još jedan udarac privredi BiH i sarajevske regije.

Trgovina je u periodu od rata do danas u BiH gotovo najzastupljenija privredna djelatnost, čije se poslovanje bazira na proizvodnji drugog,a profit na dobroj volji dobavljača u sniženju cijena i ekonomskoj moći stanovništva - kupaca.
Uz prisustvo brojne konkurencije sve trgovačke firme formirane istovremeno na uskom prostoru ne mogu opstati, uvijek će jedna započeti s popustima u cijeni, a pratiće je druge, i ta borba za tržištem će ih na kraju dovesti do kolapsa, uz ostvarenje niskog profita i do malih plata, i konačno do nemogućnosti izmirenja obaveza prema dobavljačima, odnosno otpuštanja radnika i zatvaranja.

Obaveza kupaca "Sarabon"-a iz kupoprodajnog ugovora u postupku privatizacije je bilo zadržavanje ranije privredne djelatnosti - proizvodnja konditorskih proizvoda - slatkiša, uz dodatno finansijsko ulaganje.

Neko iz vlasti je godinama šutio i prikrivao od javnosti prevaru u privatizaciji "Sarabon"-a, kojom su 2000. godine braća Vahidin i Bahrudin Čomor, nakon što su postali vlasnici 45,9% državnog kapitala (ostatak je pripao radnicima "Sarabon"-a), plativši firmu 2,8 miliona maraka - uglavnom certifikatima, u kratkom roku kompletnu imovinu "Sarabon"-a kreditno zadužili kod Hypo banke. U vlasništvu ovog poduzeća nalazi se zemljište površine 24.000 m2, i objekti s infrastrukturom na 12.000 m2.

Istina, pokrenuta je proizvodnja, ali na kratko, jer je "Sarabon"-om upravljao nesposobni managment, tako da je 2006. godine proizvodnja konačno stala, a ukupan dug firme dostigao 18 mil.KM, od čega najveća potraživanja imaju radnici. Prema nalazu sudskog vještaka, imovina "Sarabon"a vrijedi mnogo više - oko 25 mil.KM.

Visina duga "Sarabon"-a je ogromna i, uz procijenjenu vrijednost firme, ne dozvoljava racionalno odobravanje kupovine s ciljem pokretanja mega-trgovačkog objekta. Jednostavno - ne postoje nikakvi podaci o ekonomskoj opravdanosti i isplativosti ulaganja, a i da postoje bili bi nerealni, jer je konkurencija u branši, i na veoma uskom prostoru, presnažna da bi dozvolila opstanak i pozitivni profit uz konstantan promet, pa makar to bila i dugoročna investicija, što navodi na zaključak da se, vjerovatno, radi o još jednom pokušaju izigravanja propisa i nanošenju štete cjelokupnoj zajednici.

S druge strane, U BiH ne postoji proizvodnja konditorskih proizvoda (čokolade i bonbone), zanemarujući neke male, privatne firme s nedovoljnim kapacitetima.

Bivša "Zora" - danas "Sarabon" je ranije zapošljavala oko 600 radnika i ostvarivala ogroman promet i profit u proizvodnji konditorskih proizvoda. Brendirana je bila čokolada s rižom - "Sajonara", čiji kvalitet još niko u regiji nije postigao, bonbone "Amela" i td, čokoladne bananice i sl.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za prvih šest mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 8.634 tona proizvoda od čokolade i ostalih proizvoda koji sadrže kakao, ukupne vrijednosti 55 mil.KM, što pokazuje da je svaka investicija u proizvodnju konditorskih proizvoda u BiH itekako isplativa.

Ukoliko "Bingo" ima namjeru zadržati proizvodnju konditorskih proizvoda, onako kako je i započeta privatizacija, bio bi to značajan i vrijedan poslovni potez, ne samo za vlasnike, već i za ranije radnike i cijelu državu. Ali - sumnjam da mu je to namjera :(

Ukoliko je namjera kupca promjena djelatnosti, pametnije je da "država" - Kanton Sarajevo otkupi dug "Sarabon"-a, pokrene proizvodnju konditorskih proizvoda i za nekoliko godina, kada budu ostvareni pozitivni poslovni rezultati, ponovo objavi prodaju, sada s već mnogo višom cijenom.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#88 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by talić »

fino pišeš poznaniče ali kad smo država bez ikakve strategije i pameti.
S obzirom da smo u ratu bili gladni logično je bilo da se ožive poljoprivredna proizvodnja i prerada istih, da se stimuliše izvoz finalnih proizvoda a uvede akciza na balvane, daske i grede koje izvozimo. Logično bi bilo da imamo vlastitu proizvodnju šećera, čokolade, mlijeka i mliječnih proizvoda i da se sve to stimuliše ali nismo mi zemlja logike. Najlakše je puniti budžet prihodima od carine na uvezeno samo je pitanje do kada. Da dijaspora nije u ovih 15 posljeratnih godina unijela u BiH 70 do 100 milijardi šipak bi bilo ovih trgovina a i punjenja budžeta.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#89 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by mahalik »

pa bingo će kupiti zemljište
Mašine su davno prodate
Neka grade i centar a mogu i ime kupiti pa slatkiše praviti u Srebreniku gdje prave smoki
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#90 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by udrch »

Ja mislim da bi jedina logika nakon ovoliko tržnih centara koliko ima bila pokretanje proizvodnje..
Naša zemlja vapi za jednim bosanskim ozbiljnim proizvođačem..
Kada imaš tržište, a mislim da ono postoji, imaš novac, pa nije valjda toliki problem napraviti ukusnu čokoladu..
Ako su je znali napraviti švicarski seljaci prije 100 godina, valjda znaju i današnji inžinjeri i tehnolozi..
Naravno neka napravi i jedna veliki tržni centar, ioanko ima previše praznog prostora..
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#91 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sheikh »

Masine su dosle u Zenicu,prije dva dana.Sto se tice pogona,Bingo ih sigurno nije kupio,brend ili objekte ne znam,ali sigurno nije masine
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#92 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by mahalik »

sheikh wrote:Masine su dosle u Zenicu,prije dva dana.Sto se tice pogona,Bingo ih sigurno nije kupio,brend ili objekte ne znam,ali sigurno nije masine
ko je kupio
sarajevsko_pivo
Posts: 3458
Joined: 27/07/2009 16:22

#93 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sarajevsko_pivo »

Kad ce se znati pobjednik na tenderu?

Koliko ja znam sve je stopirano??????
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#94 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sheikh »

Ja koliko znam sve rjeseno :)
sarajevsko_pivo
Posts: 3458
Joined: 27/07/2009 16:22

#95 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sarajevsko_pivo »

sheikh wrote:Ja koliko znam sve rjeseno :)
Onda ces se brzo znati valjda :thumbup:
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#96 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sheikh »

Pa 99% je sigurno da je Bingo uzeo prostore :) Jer koliko znam on je dao najvecu ponudu,sada jel neko tender naknadno stimao :) Ne znam
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#97 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by udrch »

Čekaj sad, jeli prodat ili nije?
Imali neko treći da zna, da ne bude 1:1?
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#98 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sa obzirom na... »

Ja mislim da bi jedina logika nakon ovoliko tržnih centara koliko ima bila pokretanje proizvodnje..
Naša zemlja vapi za jednim bosanskim ozbiljnim proizvođačem..
Ja mislim da cemo uskoro u BIH vidjeti jedan trend koji vec postoji na Zapadu, a to je da veliki trzni centri imaju svoje proizvodne fabrike i svoje brendove.

Bingo ide tim pravcem, kupio je Majevicu iz Srebrenika koja proizvodi cipsove, smokije, gotove supe itd...

Finansira proizvodnju Topsa u Agrokomercu (ijako mu duguju bruku para, on avansirao proizvodnju, pare netragom nestale a topsa nigdje...
Vjerovatno planira kupiti dijelove Agrokomerca.

Sto se tice Sarabona, bazirano na ovoj poslovnoj politici Binga, vrlo vjerovatno da cemo uskoro jesti Bingo cokoladice..

I vlasnik Violete je bio trgovac, pa je krenuo u proizvodnju, Bingo ga slijedi...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#99 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by poznanik »

sheikh wrote:Pa 99% je sigurno da je Bingo uzeo prostore :) Jer koliko znam on je dao najvecu ponudu,sada jel neko tender naknadno stimao :) Ne znam

Stvarno me zanima koja je kupoprodajna cijena, obzirom na dug "Sarabon"-a od 18 mil.KM i na cjelokupnu imovinsku vrijednost od 25 mil.KM.

I da li je u tenderu objavljena prvobitna obaveza svakog kupca - zadržavanje ranije privredne djelatnosti i radnika.
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#100 Re: Bingo kupio Sarabon????

Post by sheikh »

Sarabon ce nastaviti svoju djelatnost,pravice i dalje cokoladice i to,ali iz Zenice.Sve je prebaceno i radi se na spajanju sa ostalim pogonima.Privatnik iz Zenice je pravio sve kekse za Mercator i K plus preko njihovog brenda i sada je kupio Sarabonske masine da prosiri proizvodnju :) Sto se tice njihovog duga,on nema obavezu da im isplacuje,jer je samo uzeo dio i to pogonski,dok bi Bingo trebao se dogovoriti oko toga...Sumnjam da ce isplatiti sve,ali nadam se da ce postici neki dogovor :)
Post Reply