BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#9876 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NecuVise »

kox wrote: 09/12/2021 22:28
NecuVise wrote: 09/12/2021 22:03

I'm ali se gdje kupiti mimo Sarajeva?
Ima ga i u Bingu, i malim i velikim.
Hvala :thumbup:
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9877 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

konektovan wrote: 09/12/2021 22:35 Jeste, uzgojen u okolici Sarajeva, organskog porijekla bez aditiva. :mrgreen:
A valjda ga kod nas bar samelju tj. naprave puter. Ovaj Vocarov je bio bas uvezen.
Dodana vrijednost ovo ono 😁
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#9878 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vanjki »

Kupres Milch danas na sajmu privrede u Skenderiji posjetio i probao/kupio. Odlicni su a najvise me dojmio onaj crni u pakovanju..Nema nikakve razlike od pravog Granapadano.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#9879 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Thorgerson »

kox wrote: 09/12/2021 23:36
konektovan wrote: 09/12/2021 22:35 Jeste, uzgojen u okolici Sarajeva, organskog porijekla bez aditiva. :mrgreen:
A valjda ga kod nas bar samelju tj. naprave puter. Ovaj Vocarov je bio bas uvezen.
Dodana vrijednost ovo ono 😁
Kako mislis uvezen? Nije valjda da im ga je mrsko i samljeti. Znam da pise zemlja porijekla Kina, al sam mislio da se to odnosi na kikiriki.

Meni je problem i na ovim domesticovim puterom, ako se ne varam to sto uopste ne pise zemlja porijekla.

Kupio sam jednom i bas da pogledam. Nista. Nigdje ne pise. Mislim, jedino ako imaju plantazu kikirikmja na Dobrinji gdje im je sjediste a da mi to ne znamo.

Da je ukusniji od vocarovog jeste, 100%.

I btw ja jedva cekam Lidl. Najbolji mi je njihov kikiriki puter. Da ne govorim da je jedno 3 KM jeftiniji nego bilo koji sto imamo trenutno na trzistu.

I ovaj domesticov je poskup. Kad spojis gramaze, npr jeftiniji bude onaj iz Holandije. Nije mi jasno, kako jbmu ga holandjanin moze jeftinije samljeti i zapakovati od bosnje. I oni uvoze sirovi kikiriki, kao i mi.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#9880 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

Thorgerson wrote: 15/12/2021 12:52 Nije mi jasno, kako jbmu ga holandjanin moze jeftinije samljeti i zapakovati od bosnje. I oni uvoze sirovi kikiriki, kao i mi.
holandjanin uveze kroz amsterdam 1000 tona, a mi uvezemo 20 tona kroz kopar (jedna ruka pa druga ruka pa treca ruka) i tako dobijemo nasu cijenu...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#9881 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Thorgerson »

holowey wrote: 15/12/2021 13:24
Thorgerson wrote: 15/12/2021 12:52 Nije mi jasno, kako jbmu ga holandjanin moze jeftinije samljeti i zapakovati od bosnje. I oni uvoze sirovi kikiriki, kao i mi.
holandjanin uveze kroz amsterdam 1000 tona, a mi uvezemo 20 tona kroz kopar (jedna ruka pa druga ruka pa treca ruka) i tako dobijemo nasu cijenu...
Jasno mi je to.

Al isto tako 1 radnik holandjanin kosta bruto 10.000 KM. A neki nas koji ovo pakuje i melje mozda u vrh glave 1500 KM.

Takodjer sama cijena prevoza ne utice drasticno, niti je drasticno razlicita. Zato jer kad brod ide on vozi hiljade kontejnera. Dakle, nije ono da dolazi brod pun samo kikirikija. Tako da je cijena kontejenera tu negdje, nije ti toliko drasticno sad da je povoljnije dovuci 20 kontejnera i 1 kontejner. Dobit ces nesto bolje uslove kod speditera.

Jedino gdje mozes ustediti jeste prilikom kupovine, tu je moguce da je taj iz holandije u prednosti, jer kupuje 100 tona npr, a nas kupuje tonu dvije.

Opet, to sve ne pije vode da kod nas ovo bude skupo toliko, jer je radna snaga najveci trosak. A cijena radne snage u BiH je min 10 puta manja nego u Holandiji.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9882 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

Thorgerson wrote: 15/12/2021 14:38
holowey wrote: 15/12/2021 13:24

holandjanin uveze kroz amsterdam 1000 tona, a mi uvezemo 20 tona kroz kopar (jedna ruka pa druga ruka pa treca ruka) i tako dobijemo nasu cijenu...
Opet, to sve ne pije vode da kod nas ovo bude skupo toliko, jer je radna snaga najveci trosak. A cijena radne snage u BiH je min 10 puta manja nego u Holandiji.
Možda kod nas. Radnik na zapadu je višestruko produktivniji nego radnik u Bih. Mnogo više nego što je razlika u primanjima.
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#9883 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by housetent »

jednonogi_Jack wrote: 15/12/2021 22:09
Thorgerson wrote: 15/12/2021 14:38
Opet, to sve ne pije vode da kod nas ovo bude skupo toliko, jer je radna snaga najveci trosak. A cijena radne snage u BiH je min 10 puta manja nego u Holandiji.
Možda kod nas. Radnik na zapadu je višestruko produktivniji nego radnik u Bih. Mnogo više nego što je razlika u primanjima.
Jest produktivniji kad ima platu 3 hiljade eura a ja 300,ja svakog trenutka gledam kako cu se izvuci i da sto manje radim.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#9884 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

Thorgerson wrote: 15/12/2021 14:38
holowey wrote: 15/12/2021 13:24

holandjanin uveze kroz amsterdam 1000 tona, a mi uvezemo 20 tona kroz kopar (jedna ruka pa druga ruka pa treca ruka) i tako dobijemo nasu cijenu...
Jasno mi je to.

Al isto tako 1 radnik holandjanin kosta bruto 10.000 KM. A neki nas koji ovo pakuje i melje mozda u vrh glave 1500 KM.

Takodjer sama cijena prevoza ne utice drasticno, niti je drasticno razlicita. Zato jer kad brod ide on vozi hiljade kontejnera. Dakle, nije ono da dolazi brod pun samo kikirikija. Tako da je cijena kontejenera tu negdje, nije ti toliko drasticno sad da je povoljnije dovuci 20 kontejnera i 1 kontejner. Dobit ces nesto bolje uslove kod speditera.

Jedino gdje mozes ustediti jeste prilikom kupovine, tu je moguce da je taj iz holandije u prednosti, jer kupuje 100 tona npr, a nas kupuje tonu dvije.

Opet, to sve ne pije vode da kod nas ovo bude skupo toliko, jer je radna snaga najveci trosak. A cijena radne snage u BiH je min 10 puta manja nego u Holandiji.
ne uvozi holandjanin kontejner po kontejner jer je njegovo trziste 200 puta vece od naseg nego uveze tanker kikirikija... a nas uvoznik ce preko hrvata i dva slovenca da uveze kontejner kikirikija... u holandskoj fabrici ce radnik biti placen 20 puta vise ali ce u robotiziranoj fabrici raditi 10 radnika (ukljucujuci vozace) dok ce kod nas 300 ljudi raditi da proizvede "istu" kesicu kikirikija...
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9885 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

housetent wrote: 16/12/2021 00:03
jednonogi_Jack wrote: 15/12/2021 22:09
Možda kod nas. Radnik na zapadu je višestruko produktivniji nego radnik u Bih. Mnogo više nego što je razlika u primanjima.
Jest produktivniji kad ima platu 3 hiljade eura a ja 300,ja svakog trenutka gledam kako cu se izvuci i da sto manje radim.
Ne bi mogao biti produktivniji i da ti je plata 5 hiljada ako sve moraš ručno raditi.
holowey fino objasnio. Ali to je za ovakvu vrstu proizvodnja.
U tekstilnoj industriji su naši radnici produktivni i tu visina primanja igra ulogu. Tu se ne producira skoro ništa za domaće tržište, uglavnom za zapad.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#9886 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Thorgerson »

holowey wrote: 16/12/2021 09:42
Thorgerson wrote: 15/12/2021 14:38
Jasno mi je to.

Al isto tako 1 radnik holandjanin kosta bruto 10.000 KM. A neki nas koji ovo pakuje i melje mozda u vrh glave 1500 KM.

Takodjer sama cijena prevoza ne utice drasticno, niti je drasticno razlicita. Zato jer kad brod ide on vozi hiljade kontejnera. Dakle, nije ono da dolazi brod pun samo kikirikija. Tako da je cijena kontejenera tu negdje, nije ti toliko drasticno sad da je povoljnije dovuci 20 kontejnera i 1 kontejner. Dobit ces nesto bolje uslove kod speditera.

Jedino gdje mozes ustediti jeste prilikom kupovine, tu je moguce da je taj iz holandije u prednosti, jer kupuje 100 tona npr, a nas kupuje tonu dvije.

Opet, to sve ne pije vode da kod nas ovo bude skupo toliko, jer je radna snaga najveci trosak. A cijena radne snage u BiH je min 10 puta manja nego u Holandiji.
ne uvozi holandjanin kontejner po kontejner jer je njegovo trziste 200 puta vece od naseg nego uveze tanker kikirikija... a nas uvoznik ce preko hrvata i dva slovenca da uveze kontejner kikirikija... u holandskoj fabrici ce radnik biti placen 20 puta vise ali ce u robotiziranoj fabrici raditi 10 radnika (ukljucujuci vozace) dok ce kod nas 300 ljudi raditi da proizvede "istu" kesicu kikirikija...
Jbg, mi jesmo zaostali, ali nekako kontam ne valjda toliko.

Bio sam u posjeti mnogim fabrikama, jos dok sam studirao. Dakle, prije 12-13 godina je bila jos automatizacija u tim fabrikama. Masine, trake i vidis pokojeg covjeka, nigdje zive duse.

Nije valjda jbt da mislis da oni rucno kasikom pune tegle, lijepe etikete, melju, mijesaju. Ne znam, ja u to ne mogu da vjerujem, a moguce je da to rade.

Pa jbt moj prijatelj pravi ajvar za licnu upotrebu, familiju u prijatelje, pa ima haman poluautomatizovanu proizvodnju. Jedino sto nema je traku za punjenje i da lijepi etikete. I vatru mora nalozit.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9887 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Thorgerson wrote: 15/12/2021 12:52
kox wrote: 09/12/2021 23:36
A valjda ga kod nas bar samelju tj. naprave puter. Ovaj Vocarov je bio bas uvezen.
Dodana vrijednost ovo ono 😁
Kako mislis uvezen? Nije valjda da im ga je mrsko i samljeti. Znam da pise zemlja porijekla Kina, al sam mislio da se to odnosi na kikiriki.

Meni je problem i na ovim domesticovim puterom, ako se ne varam to sto uopste ne pise zemlja porijekla.


Kupio sam jednom i bas da pogledam. Nista. Nigdje ne pise. Mislim, jedino ako imaju plantazu kikirikmja na Dobrinji gdje im je sjediste a da mi to ne znamo.

Da je ukusniji od vocarovog jeste, 100%.

I btw ja jedva cekam Lidl. Najbolji mi je njihov kikiriki puter. Da ne govorim da je jedno 3 KM jeftiniji nego bilo koji sto imamo trenutno na trzistu.

I ovaj domesticov je poskup. Kad spojis gramaze, npr jeftiniji bude onaj iz Holandije. Nije mi jasno, kako jbmu ga holandjanin moze jeftinije samljeti i zapakovati od bosnje. I oni uvoze sirovi kikiriki, kao i mi.
Ne znam koje pakovanje kupuješ, ja baš gledam u ono 450 g i imaš kao tri crteža - ruka sa mišićima, natpis protein i made in BiH jedno ispod drugog.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9888 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by VladaFBiH »

Hakiz wrote: 04/12/2021 12:30
jednonogi_Jack wrote: 04/12/2021 09:53
Pa kako će steći reputaciju ako ne kupiš?
Nisu ni Huawei ni Xiaomi krenuli sa cijenama iPhone i Samsung telefona. Tek kada su stekli reputaciju, počeli su sa visokim cijenama. Do tada išli polako, za manje para nudili više od konkurencije, dok nisu "stekli pravo" da budu skupi.

U intervjuu, nekad davno, stari direktor Sony korporacije je rekao da su oni planirali početak vraćanja uloženog tek za 20-25 godina. Do tada su svjesno bili u gubitku. Ali, plan je bio da "u svakoj kući" na planeti bude barem jedan njihov proizvod. To je bilo u vrijeme kada je Japan "bio Kina", kada je godinama poslije 2. Svjetskog rata Japan slovio za proizvođača jeftinih uređaja neprovjerenog kvaliteta.

A gdje je Sony danas?

Ako odmah, kao nepoznat, kreneš sa visokim cijenama renomiranih firmi, teško da će te neko pored tih firmi izabrati.

Lakše je kupcu rizikovati sa četkicom od 2 nego od 8 KM. Kada pokažeš da tvoja nepoznata četkica od 2 ima kvalitet ili kupci misle da radi kao renomirana od 3 ili 4, onda možeš za sljedeću tražiti 8. Dokazao si se.
ček, porediš tehnološku firmu gdje se novi proizvod izdaje na doslovno mjesečnom nivou sa tradicionalnim proizvodom gdje novi proizvod izađe jednom u nekoliko godina i pokušavaš napraviti paralelu cjenovnog pozicioniranja između te dvije industrije?
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#9889 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by thekupus »

Probavao one naše čokolade, svaki put kad sam ih kupio osjećale se na buđ.

Kupio sad Maza Kremipan čokoladicu, isti problem. Zašto im se ovo dešava? Zar nismo sposobni napraviti čokoladu bez okusa zemlje?
User avatar
konektovan
Posts: 40060
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9890 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Da se zna da je iz domaće zemlje,..bukvalno.. :mrgreen:
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9891 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

thekupus wrote: 22/12/2021 17:05 Probavao one naše čokolade, svaki put kad sam ih kupio osjećale se na buđ.

Kupio sad Maza Kremipan čokoladicu, isti problem. Zašto im se ovo dešava? Zar nismo sposobni napraviti čokoladu bez okusa zemlje?
Dešavalo se to i meni sa njihovim cokoladama od 100g, ali sa cokoladicama od 50g, kokosom, kremipanom i sl. još nije
User avatar
TinNBANFL
Posts: 531
Joined: 29/12/2012 23:51

#9892 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by TinNBANFL »

vanjki wrote: 10/12/2021 16:27 Kupres Milch danas na sajmu privrede u Skenderiji posjetio i probao/kupio. Odlicni su a najvise me dojmio onaj crni u pakovanju..Nema nikakve razlike od pravog Granapadano.
znas li mozda koji je to bio po nazivu, planiram kupiti za NG i taj bi bas htio probati , da li je to ovaj ''planinski kupreski'' ili neki drugi
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#9893 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by dend »

thekupus wrote: 22/12/2021 17:05 Probavao one naše čokolade, svaki put kad sam ih kupio osjećale se na buđ.

Kupio sad Maza Kremipan čokoladicu, isti problem. Zašto im se ovo dešava? Zar nismo sposobni napraviti čokoladu bez okusa zemlje?
Choco club ili boutiqe ?

Choco club je uvijek dobar i svjez.

Boutiqe zadnju put kada sam kupio ( prije par dana ) je bio kao star? Ono ima na sebi bjelila malo i cokolada se raspadala ? Gledao na ambalazi ali ne pise datum pakovanja...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9894 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by VladaFBiH »

dend wrote: 23/12/2021 07:53
thekupus wrote: 22/12/2021 17:05 Probavao one naše čokolade, svaki put kad sam ih kupio osjećale se na buđ.

Kupio sad Maza Kremipan čokoladicu, isti problem. Zašto im se ovo dešava? Zar nismo sposobni napraviti čokoladu bez okusa zemlje?
Choco club ili boutiqe ?

Choco club je uvijek dobar i svjez.

Boutiqe zadnju put kada sam kupio ( prije par dana ) je bio kao star? Ono ima na sebi bjelila malo i cokolada se raspadala ? Gledao na ambalazi ali ne pise datum pakovanja...
vjerovatno problematično skladištenje (u ovom slučaju vjerovatno visoka temperatura) što se odrazi na organoleptička svojstva iako je čokolada "tehnički" potpuno ispravna...
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#9895 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by thekupus »

dend wrote: 23/12/2021 07:53
thekupus wrote: 22/12/2021 17:05 Probavao one naše čokolade, svaki put kad sam ih kupio osjećale se na buđ.

Kupio sad Maza Kremipan čokoladicu, isti problem. Zašto im se ovo dešava? Zar nismo sposobni napraviti čokoladu bez okusa zemlje?
Choco club ili boutiqe ?

Choco club je uvijek dobar i svjez.

Boutiqe zadnju put kada sam kupio ( prije par dana ) je bio kao star? Ono ima na sebi bjelila malo i cokolada se raspadala ? Gledao na ambalazi ali ne pise datum pakovanja...
Boutique je bio, katastrofa.
Je li oni imaju i Maza čokoladu? I nju kad sam probao, isti problem. Ne znam ni ja što ih više probavam, kad koštaju isto kao Milka.

S druge strane, ona Zlatna džezva čokolada nije imala tu buđ, ali je bila loša bez obzira na to.
User avatar
nepass1
Posts: 9508
Joined: 06/07/2017 07:35

#9896 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nepass1 »

Dobio na poklon mak zara praline, sa punjenjem. Svaka posebno zapakovana. I svaka je razbijena ili slomljena. Sav fil iscurio.
User avatar
konektovan
Posts: 40060
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9897 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

dend wrote: 23/12/2021 07:53
thekupus wrote: 22/12/2021 17:05 Probavao one naše čokolade, svaki put kad sam ih kupio osjećale se na buđ.

Kupio sad Maza Kremipan čokoladicu, isti problem. Zašto im se ovo dešava? Zar nismo sposobni napraviti čokoladu bez okusa zemlje?
Choco club ili boutiqe ?

Choco club je uvijek dobar i svjez.

Boutiqe zadnju put kada sam kupio ( prije par dana ) je bio kao star? Ono ima na sebi bjelila malo i cokolada se raspadala ? Gledao na ambalazi ali ne pise datum pakovanja...
Choco club je za klasu bolji od boutique cokolada..iako su boutique trebale biti premium proizvod iz iste kompanije, AS...
User avatar
konektovan
Posts: 40060
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9898 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

nepass1 wrote: 23/12/2021 09:55 Dobio na poklon mak zara praline, sa punjenjem. Svaka posebno zapakovana. I svaka je razbijena ili slomljena. Sav fil iscurio.
Jedino što im se ne slomi je cijena..koja je napuhana toliko da ljudi kontaju da je mak zara izmislila čokoladu.
User avatar
konektovan
Posts: 40060
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9899 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

thekupus wrote: 23/12/2021 08:21
dend wrote: 23/12/2021 07:53

Choco club ili boutiqe ?

Choco club je uvijek dobar i svjez.

Boutiqe zadnju put kada sam kupio ( prije par dana ) je bio kao star? Ono ima na sebi bjelila malo i cokolada se raspadala ? Gledao na ambalazi ali ne pise datum pakovanja...
Boutique je bio, katastrofa.
Je li oni imaju i Maza čokoladu? I nju kad sam probao, isti problem. Ne znam ni ja što ih više probavam, kad koštaju isto kao Milka.

S druge strane, ona Zlatna džezva čokolada nije imala tu buđ, ali je bila loša bez obzira na to.
Maza bude najgora od svih,..ono punjenje od ko fol eurokrema se pretvori u prah... :-)
I ostale su tog nivoa.
Zlatna dzezva je meni ok,..ali u zadnje vrijeme sam primijetio da su postale preslatke...meni je to malo problematično.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#9900 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Jeli neko išao u onu novootvorenu prodavnicu "seljak, mesar, pčelar" kako već se zove?...
Post Reply