BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
citroen xm
Posts: 18119
Joined: 17/04/2012 22:57

#10726 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by citroen xm »

Ne možeš očekivati od djece da rezonuju baš sve kao odrasli. Da razmišljaju da li im je čips štetniji od domaće maze, da kalkulišu sa cijenama, da spoznaju vrijednost novca koji im se da. Za to služe roditelji da im na određeni način, njima razumljiv objasne šta je ok, a šta nije.

Siguran sam da kada bi bar trećina djece počela drugačije da se ponaša, da nose od kuće jer je bolje, ukusnije, zdravije, povoljnije... da bi i druge to zainteresovalo jer djeca idu za onim što je popularno.

Isto se odnosi i na nas starije. Ali šačica nas koji piskaraju ovde nisu nikakav reprezentativan uzorak.
User avatar
nepass1
Posts: 9697
Joined: 06/07/2017 07:35

#10727 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nepass1 »

Mi kad smo posle rata isli u skolu uvjek kupovali hamburger, nikad nije bilo love za soka. Kasnije sa jaranom po pola hamburger i drinu od 1KM.
20 godina kasnije rodicu vidjam pred osnovnom uvjek sinalco i mali cips. Djete nikad komad pizze ili hamburger pojelo u skoli. Nihe da je mnogo zdravije ali opet :lol:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#10728 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by emotivac »

nepass1 wrote: 23/05/2022 15:56 Mi kad smo posle rata isli u skolu uvjek kupovali hamburger, nikad nije bilo love za soka. Kasnije sa jaranom po pola hamburger i drinu od 1KM.
20 godina kasnije rodicu vidjam pred osnovnom uvjek sinalco i mali cips. Djete nikad komad pizze ili hamburger pojelo u skoli. Nihe da je mnogo zdravije ali opet :lol:
Po 0.50 KM se nosilo u školu, nekad ništa, poneseš od kuće hranu :lol: :lol: A nekad i markica znala kanut, osjećaš se pun ko brod :lol: :lol:

:bih: :bih:
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#10729 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by teuta06 »

emotivac wrote: 23/05/2022 15:59

Po 0.50 KM se nosilo u školu, nekad ništa, poneseš od kuće hranu :lol: :lol: A nekad i markica znala kanut, osjećaš se pun ko brod :lol: :lol:

:bih: :bih:
ista situacija... kad se sjetim nekih stvari, sama bih sebe sad tukla....
anex wrote: 23/05/2022 13:56 Isto tako, prije je bilo sramota a i sad je...da za užinu poneseš domaći hljeb (sendvič) sa salamom, namazom, paštetom...

NE..neću tooo mama, hoću kupit sendvič u školi...
i ovo...nezz otkud ta sramota da poneses od kuce.... jos kad se sjetim zimi, pa suhog mesa u izobilju... 100 svjetlosnih godine od salame...ali stid me bilo nosit, jos domaci kruh pravili...vise sam se stidila domaceg kruha...nego suhog mesa... a danas sve gledam onaj domaci kruh da kupujem...ima par zena koje prave... zdraviji i ukusniji od onih po trgovinama...jos rok mu trajanja jedan dan..sutra dan se odmah krene mrviti...ne mogu ga jest uopce
NediM17
Posts: 21683
Joined: 05/11/2009 11:49

#10730 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NediM17 »

A zimi duge gace il' strample ti mati obuce, a taj dan imas fizicko. :evil:
Nisi frajer ako one crne gace za fizicko nisu na tebi odmah ispod hlaca. :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40605
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10731 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Bloo wrote: 23/05/2022 14:45 Potaknuta silnim hvalama Kremipan čokoladica,a kupih obje vrste.

Čokolada plastična i neukusna, kao da nije mlijecna, punjenje ne dolazi do izražaja.

Dam šansu još jednom (ono fool me twice).
Ja to kupovso kad su tek izašle....prije korone je to bilo, :mrgreen: i baš sam ih tamanio, tj. testirao..ali nisu mi legle nikako. Punjenje je uglavnom bilo suho poprilično, kao kad istekne rok, tako su djelovale. Odavno to ne kupujem, jer su i cijenom skočile, a sumnjam da su kvalitet popravili.
Choco club lješnjak čokolada, čokoladica :mrgreen: mnogo bolje...
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#10732 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by geralt »

Ko misli da djeca nemaju culo ukusa i da kupuju samo ono sto im se reklamira, vara se. U mojoj generaciji se isto kupovala "original" Coca-Cola umjesto Gold Cole, Peppermint/Spearmint/Juicy Fruit (kasnije Orbit) umjesto Cunga-Lunge, itd. Djeca i vise osjete razliku nego odrasli koji su sebi unistili culo ukusa cigarama.

A Chipsy objektivno jeste ukusniji od Majevickog cipsa.
detroit-mercy
Posts: 16076
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#10733 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by detroit-mercy »

citroen xm wrote: 23/05/2022 15:47 Ne možeš očekivati od djece da rezonuju baš sve kao odrasli. Da razmišljaju da li im je čips štetniji od domaće maze, da kalkulišu sa cijenama, da spoznaju vrijednost novca koji im se da. Za to služe roditelji da im na određeni način, njima razumljiv objasne šta je ok, a šta nije.

Siguran sam da kada bi bar trećina djece počela drugačije da se ponaša, da nose od kuće jer je bolje, ukusnije, zdravije, povoljnije... da bi i druge to zainteresovalo jer djeca idu za onim što je popularno.

Isto se odnosi i na nas starije. Ali šačica nas koji piskaraju ovde nisu nikakav reprezentativan uzorak.
O kojima starijima se prica, onima sto im pljuga ne izlazi iz usta :skoljka:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#10734 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NecuVise »

geralt wrote: 23/05/2022 16:26 Ko misli da djeca nemaju culo ukusa i da kupuju samo ono sto im se reklamira, vara se. U mojoj generaciji se isto kupovala "original" Coca-Cola umjesto Gold Cole, Peppermint/Spearmint/Juicy Fruit (kasnije Orbit) umjesto Cunga-Lunge, itd. Djeca i vise osjete razliku nego odrasli koji su sebi unistili culo ukusa cigarama.

A Chipsy objektivno jeste ukusniji od Majevickog cipsa.
Djeca ne, tinejdžeri da.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#10735 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by iz zadnje klupe »

Nije mi bila namjera da sirim temu na prehrambene navike adoscelenta, ali mozemo malo koju bacit
Kolko sam upratio ove sad generacije, pocev recimo od seste osnovne, a pik je prvi i drugi srednje, obavezno se uzimaju energetska pica, covjek bi se zapito, zaboga sta ce to vama, i to uzimaju ona od marku, red bul od 4 km im je preskup
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#10736 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by tovarish »

Čitam vas i priče o prehrambenim navikama djece nekad i sad, a moja iskustva potpuno drugačija. U moje vrijeme, krajem 90-tih se redovno kupovao sendvič, a ponekad burek i ćevapi. Ko je imao više para, ti su svraćali i u trgovinu.

Jedino šta se podudara jeste da je i nas bilo sramota nositi od kuće, osim kad je ramazan u kombinaciji sa drugom smjenom.

Al' današnja djeca su raznolika i potpuno drugačija od moje generacije. Neki nose od kuće hranu u tuper ware posudama, neko kupi gotovu hranu u marketima, neko sendviče, hamburgere, pohovanu šniclu, neko pekaru, neko pice, a ima onih koji se utale i u bingu nakupuju ružu, paštetu, vajkrem, piće, grickalice, slatko i onda podijele. Vrhunac je bio kad sam vidio učenicu kako u učionicu unosi konzervu kompota od breskve. :mrgreen:

Što se tiče energetskih pića, ne piju ih toliko. Češće su to gazirani i voćni sokovi.

I da bude post u skladu sa temoom, uvijek sam im savjetovao domaće da kupuju.

I od pašteta su najčešće kupovali plavu pilku.
User avatar
konektovan
Posts: 40605
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10737 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Navukao sam se na ovo čudo pravo..nemam mjere.. :mrgreen:

Image
citroen xm
Posts: 18119
Joined: 17/04/2012 22:57

#10738 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by citroen xm »

Pazi da ne pretjeraš, ima da se razvališ ko prosječan amerikanac. :D Inače preukusna stvar. Bolji "slatkiš" od većine slatkiša. :D
User avatar
konektovan
Posts: 40605
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10739 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

citroen xm wrote: 23/05/2022 23:06 Pazi da ne pretjeraš, ima da se razvališ ko prosječan amerikanac. :D Inače preukusna stvar. Bolji "slatkiš" od većine slatkiša. :D
Ma opasna stvarka skroz.... :mrgreen:
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#10740 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Joj što su svi počeli fušeriti sa jufkama, Jami najgori a i ostali su tu negdje ...bile one MBA nekada kupiti u Konzumu, svaka pojedinačno odvojena folijom, nisu pucale....ima li ih još, upratio neko?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#10741 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

suspect_zero wrote: 24/05/2022 00:12 Joj što su svi počeli fušeriti sa jufkama, Jami najgori a i ostali su tu negdje ...bile one MBA nekada kupiti u Konzumu, svaka pojedinačno odvojena folijom, nisu pucale....ima li ih još, upratio neko?
Nisi ti jufka developer?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#10742 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by xamp »

iz zadnje klupe wrote: 23/05/2022 20:10 Nije mi bila namjera da sirim temu na prehrambene navike adoscelenta, ali mozemo malo koju bacit
Kolko sam upratio ove sad generacije, pocev recimo od seste osnovne, a pik je prvi i drugi srednje, obavezno se uzimaju energetska pica, covjek bi se zapito, zaboga sta ce to vama, i to uzimaju ona od marku, red bul od 4 km im je preskup
Da se razumijemo, svako ener. je smece... reb bull mozda cak i vece nego ostali, samo su sa cijenom isli na ekskluzivitet da osvoje publiku... tako da piju smece i od marku i od 4 marke... Treba zabranit prodaju gaziranih proizvoda za djecu po meni isto.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10743 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 24/05/2022 06:56
suspect_zero wrote: 24/05/2022 00:12 Joj što su svi počeli fušeriti sa jufkama, Jami najgori a i ostali su tu negdje ...bile one MBA nekada kupiti u Konzumu, svaka pojedinačno odvojena folijom, nisu pucale....ima li ih još, upratio neko?
Nisi ti jufka developer?
Nezahvalan i naporan posao.
Ne mogu ga svi raditi, ne zele ga svi raditi. Uglavnom ga obavlja samo jedna vrsta ljudi,. koje ona izrabljuju i slabo placaju.

Ne isplati se.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#10744 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 24/05/2022 08:15
Snake Eyes wrote: 24/05/2022 06:56

Nisi ti jufka developer?
Nezahvalan i naporan posao.
Ne mogu ga svi raditi, ne zele ga svi raditi. Uglavnom ga obavlja samo jedna vrsta ljudi,. koje ona izrabljuju i slabo placaju.

Ne isplati se.
Isplati, kako ne isplati, cccc
Hej, jela si budjavu cokoladu a nisi ni primjetila, gora si od mene.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10745 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 24/05/2022 08:19
Bloo wrote: 24/05/2022 08:15

Nezahvalan i naporan posao.
Ne mogu ga svi raditi, ne zele ga svi raditi. Uglavnom ga obavlja samo jedna vrsta ljudi,. koje ona izrabljuju i slabo placaju.

Ne isplati se.
Isplati, kako ne isplati, cccc
Hej, jela si budjavu cokoladu a nisi ni primjetila, gora si od mene.
Pa ako se isplati, jesi razmisljao o promjeni karijere? Umjesto testera, da postanes developer?
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#10746 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by broj dva »

nepass1 wrote: 22/05/2022 01:09 Ali sta si stekao :D i ja sam svojim rukama. Ali jedan fizoterapeut koji se bavi politikom ima stan u antaliji, vikendicu na vlasicu i pomaga izjalovio mu se apartman u ivanici ono dole kod dubrovnika, na granici. Drugi lik radi u sarajevo osiguranju kupio stan u sarajevo toweru, vikendica je tu itd itd
Kad je neko najebo kod nas radi korupcije ? Sitni misevi mozda, kolovodje su ko teflon nista se na njih ne prima.
Treba uvesti smrtnu kaznu za korupciju kao u Kini, streljat neki 100-1000 i procvjetali bi, makar sto se korupcije tice.
Isto i za recimo kulturu sabracaja - drakonske i nemilosrdne kazne i stoka kad-tad nauci.
Nama fine rjeci ne trebaju, samo batine.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#10747 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 24/05/2022 08:29
Snake Eyes wrote: 24/05/2022 08:19

Isplati, kako ne isplati, cccc
Hej, jela si budjavu cokoladu a nisi ni primjetila, gora si od mene.
Pa ako se isplati, jesi razmisljao o promjeni karijere? Umjesto testera, da postanes developer?
Joj, od razvijanje jufke jednom u sedam dana nastade karijera jufke developera, kao da zivimo u buregdzinici.

Neozbiljna si i jos ti budj ne smeta.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10748 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Sanjarko »

jeo u skoli 97-98..., polivene od pola marke
User avatar
konektovan
Posts: 40605
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10749 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

@Snake Eyes

Image

Ovaj višak prašine iskoristiti za pohovanje piletine..ili kao neki začin. :lol:
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#10750 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by tap3ah75 »

I sad lagano navuci rukavice - da dođeš do tog ostalog kikirikija
:lol:
Post Reply