BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9926 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2021 22:04
konektovan wrote: 23/12/2021 17:52 Hahaha,..čuj ulaz 6 KM :lol:
Pa hebote šta te dočeka tamo,..magare, koza, krava ili Joe Cocker rahmetli...?! :-)
Doceka te ranč lokalnog baje koji je to sve izgradio kradjom RMK Kakanj.
Zar nisu turci vlasnici?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9927 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 23/12/2021 22:25 Ima li iko da je od ovih gazdica, čestitim radom nešto stekao?!
Tesko.

Ovom su radnici sa RMK dolazili na ranč kao na radnu obavezu. Rudnik plaća, a oni okopavaju vocke i zidaju mu haciendu :lol:

Kad je poceo hranu proizvodit, otkup je isao za kantinu RMK :lol:

Siguran plasman na trziste, zajebo je Adama Smitha :lol:

Tako da bajku da su se seljak, pcelar i mesar udruzili pa to napravili mogu prodavati influenserima jedino :D

@jednonogi_Jack govorim o frajeru od kojeg je Malak kupio.
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#9928 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mistek »

Ma dobro, prije Malaka je to bilo smijurija. Malak je tu napravio dosta ozbiljnu priču i koliko znam rade vrlo pošteno. Eh sad, neće očito moći dugo tako :D
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#9929 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vanjki »

jednonogi_Jack wrote: 23/12/2021 21:55
vanjki wrote: 23/12/2021 20:46

Kupio sam planinski kupreski zuti i preporuke za mezu uz vino i masline.Meni sto puta bolji od Livanjskog.A drugi sam probao crni kozji premium kupreski sir pakovanje meni pravi Granapadano.
Sumnjam da je taj kozji ko Grana Padano. Možda konzistencijom, ali ukusom... :D
Jedno kozji drugo kravlji sir.
Razumijem da sumnjas ali sam probao na sajmu i odusevio se.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9930 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by _BataZiv_0809 »

mistek wrote: 24/12/2021 00:59 Ma dobro, prije Malaka je to bilo smijurija. Malak je tu napravio dosta ozbiljnu priču i koliko znam rade vrlo pošteno. Eh sad, neće očito moći dugo tako :D
Smijurija bas i ne. Ali nije bilo ni za trziste ni za javnost :D
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9931 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

vanjki wrote: 24/12/2021 07:39
jednonogi_Jack wrote: 23/12/2021 21:55
Sumnjam da je taj kozji ko Grana Padano. Možda konzistencijom, ali ukusom... :D
Jedno kozji drugo kravlji sir.
Razumijem da sumnjas ali sam probao na sajmu i odusevio se.
Nisi me skontao. Jeo sam taj planinski i vrh je. Hoću reći da je ukus kozjeg sira drugačiji od kravljeg. Specifičnog je ukusa i ne gotivi ga svako. Zato se ukusom ne mogu porediti.
Imamo mi još vrhunskih sireva: Zlatna kap, Zlatni sir, Farmersko blago, Prozorski sir ali ih nije lako nabaviti. Livanjski je već spomenut.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#9932 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Heller »

konektovan wrote: 23/12/2021 22:25 Ima li iko da je od ovih gazdica, čestitim radom nešto stekao?!
Ima ih otprilike ko i crnih nosoroga
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#9933 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vanjki »

jednonogi_Jack wrote: 24/12/2021 14:13
vanjki wrote: 24/12/2021 07:39

Razumijem da sumnjas ali sam probao na sajmu i odusevio se.
Nisi me skontao. Jeo sam taj planinski i vrh je. Hoću reći da je ukus kozjeg sira drugačiji od kravljeg. Specifičnog je ukusa i ne gotivi ga svako. Zato se ukusom ne mogu porediti.
Imamo mi još vrhunskih sireva: Zlatna kap, Zlatni sir, Farmersko blago, Prozorski sir ali ih nije lako nabaviti. Livanjski je već spomenut.
Sigurno jeste koziji drugacijeg okusa.Mene su ova dva dojmila i mislim da se radi o vrhunskom kvalitetu.
User avatar
spree
Posts: 7868
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#9934 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by spree »

za 6KM od ulaza moze se dobiti konzumacija soka na razmucivanje :-) . nema nekog drugog/skupljeg. kompletna farma je ok koncept, ali realno moglo je to puno bolje. restoran im je odmah do zagradjenog dijela gdje drže krave, pa uzasno smrdi, a o kolicini muha da ne pricam. sve cijene bas napucane. sve u svemu ako ne znas, odes jednom, osisaju te i naravno nikad se ne vratis. ima domacih proizvoda slicne kvalitete, a jeftinijih.
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#9935 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Q_Line »

I na kraju većina hrane se baca !?? A može se to sasvim normalno riješiti...

Supermarketi moraju donirati hranu dva dana prije isteka roka
User avatar
konektovan
Posts: 40067
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9936 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Ništa se ne baca kod nas ...još naplate fino.
Preksinoć u bingo stup marketu, voćni jogurti 1+1 istekao rok 24 decembra i prodaju se regularno.
Cini mi se da su opasno pomjerili granicu za akcije 1+1, odnosno za artikle kojima ističe rok..sad je za hranu to otprilike 5-7 dana prije, i to je to, a koloko vidim uredno se i prodaju nakon isteka...
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#9937 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NecuVise »

spree wrote: 27/12/2021 08:33 za 6KM od ulaza moze se dobiti konzumacija soka na razmucivanje :-) . nema nekog drugog/skupljeg. kompletna farma je ok koncept, ali realno moglo je to puno bolje. restoran im je odmah do zagradjenog dijela gdje drže krave, pa uzasno smrdi, a o kolicini muha da ne pricam. sve cijene bas napucane. sve u svemu ako ne znas, odes jednom, osisaju te i naravno nikad se ne vratis. ima domacih proizvoda slicne kvalitete, a jeftinijih.

Ne moraš odmah tu sjediti, raznih mjesta ima za sjedenje. Gore poviš restorana ima bas dosta mjesta sa odličnim ugodajem, tu smo mi bili a meni se čini najzanimljivije onaj mali dio sa desne strane na platformi, koji je baš izolovan i ima super pogled. Da je para išlo bi se tu često, ovako mašta može svašta :lol:
User avatar
spree
Posts: 7868
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#9938 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by spree »

kad sam bio bila je guzva, tako da bas i nisam mogao birati. druga stvar, nisam mogao ni pretpostaviti da ce neko napraviti mjesto za sjedenje/jelo odmah do prostora gdje drže krave. ideja farme/zoo vrta i zdrave hrane sasvim ok, ali realizacija bas i nije nešto. + cijene napucane previše. sto se mene tice nikad vise.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#9939 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Thorgerson »

spree wrote: 27/12/2021 15:52 kad sam bio bila je guzva, tako da bas i nisam mogao birati. druga stvar, nisam mogao ni pretpostaviti da ce neko napraviti mjesto za sjedenje/jelo odmah do prostora gdje drže krave. ideja farme/zoo vrta i zdrave hrane sasvim ok, ali realizacija bas i nije nešto. + cijene napucane previše. sto se mene tice nikad vise.
Pretjerujes.
Bio sam i generalno koncept je sasvim ok.

6 KM ti puno?

Dobijes kafu ili sok kao konzumaciju. Kafa ti se generalno krece od 2 do 3 KM po kaficima, restoranima. Ili dobijes domaci sok, da razmucen sa vodom. I taj sok gdje god da ga pijes nije ispod 2 KM (po etno selima, planini itd) ili skuplji.

Plus, imas neogranicen parking ukljucen u tu cijenu.

I mozes setati i uzivati u uredjenoj farmi, hraniti zivotinje itd.

Pa mislim, sta bi ti jebote. Da ti plate da dodjes? Pa moraju i oni od necega valjda odrzavati ono. Treba nahraniti zivotinje, trebalo je ono sve srediti, uloziti novac. Treba platiti radnike itd itd.

Restoran ti skup? Pa niko ti ne brani da poneses svoju hranu i sjednes na jednu od desetine klupa i jedes. Poneses uzinu, sendvic, spremis nesto. Termosku, kafu i uzivas.

Generalno sto se tice Malak farme, ja sam zadovoljan sa onim sto dobijem za svoj novac.


Ja odem npr u Pionirsku, prvo nemam gdje parkirati, uspijes uci u onaj parking kolko je 2 KM sat nemam pojma. Dodje ti parkinga 4-5 KM, ulaz 3 KM. U to nemas nista ukljuceno. Unutra dodjem, pola zivotinja nema, nisu se udostojili ograde da promjene, da ono malo urede. Vozic koji voza, od prije rata. Nikakav sadrzaj, neki noviteti, nista. Onaj restoran, usluga nikakva, nema nista. Prljavo, zapusteno, neuredjeno, prahistorijsko uredjenje interijera. Katastrofa.

Mislim nisu mi jasni ti ljudi koji rade tu, menadzment. Primaju masne plate. Pa jebote otidji eto ne moras daleko u neki zoo centar. Pokupi ideje, razradi biznis. Ja evo sad imam 10 ideja koje bi mogle se primjeniti i poboljsati sadrzaj, a ne bi kostale puno.


Odem na Vrelo Bosne, ulaz 2 KM. Unutra BUKVALNO nema nista. Dakle, dovedem dijete, ako je meni zanimljiva priroda djetetu bas i nije. On zeli da se igra, da radi nesto. Tamo nemas sta da radis. Imas onaj smrdljivi budnjin restoran sa nikakvom uslugom. I sve masno moras da platis. Hrana i usluga - nula.

O samom uredjenju Vrela Bosne moram li govoriti? Ogradice, putevi sve staro 20 i kusur godina. Marka ondje nije ulozena. Nemas wc. Rusevine i dalje stoje. Pristup izvoru nikakav (bez obzira sto voda nije za pice). Generalno, sve zapusteno i prepusteno samo sebi.

I ovo sam ti naveo dvije ustanove koje finansira kanton. Dakle, nije privatna firma pa da zivi od prodaje karti itd. To ti i ja placamo, kroz poreze i plus ne daju ti da besplatno koristis - nego moras opet dodatno da platis.

S druge strane imas Malak, koji je u potpunosti privatna firma. I opet su jeftiniji od pionirske doline, ili nekih drugih "javnih" sadrzaja koji se nude.
User avatar
spree
Posts: 7868
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#9940 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by spree »

Thorgerson wrote: 06/01/2022 19:14
spree wrote: 27/12/2021 15:52 kad sam bio bila je guzva, tako da bas i nisam mogao birati. druga stvar, nisam mogao ni pretpostaviti da ce neko napraviti mjesto za sjedenje/jelo odmah do prostora gdje drže krave. ideja farme/zoo vrta i zdrave hrane sasvim ok, ali realizacija bas i nije nešto. + cijene napucane previše. sto se mene tice nikad vise.
Pretjerujes.
Bio sam i generalno koncept je sasvim ok.

6 KM ti puno?

Dobijes kafu ili sok kao konzumaciju. Kafa ti se generalno krece od 2 do 3 KM po kaficima, restoranima. Ili dobijes domaci sok, da razmucen sa vodom. I taj sok gdje god da ga pijes nije ispod 2 KM (po etno selima, planini itd) ili skuplji.

Plus, imas neogranicen parking ukljucen u tu cijenu.

I mozes setati i uzivati u uredjenoj farmi, hraniti zivotinje itd.

Pa mislim, sta bi ti jebote. Da ti plate da dodjes? Pa moraju i oni od necega valjda odrzavati ono. Treba nahraniti zivotinje, trebalo je ono sve srediti, uloziti novac. Treba platiti radnike itd itd.

Restoran ti skup? Pa niko ti ne brani da poneses svoju hranu i sjednes na jednu od desetine klupa i jedes. Poneses uzinu, sendvic, spremis nesto. Termosku, kafu i uzivas.

Generalno sto se tice Malak farme, ja sam zadovoljan sa onim sto dobijem za svoj novac.


Ja odem npr u Pionirsku, prvo nemam gdje parkirati, uspijes uci u onaj parking kolko je 2 KM sat nemam pojma. Dodje ti parkinga 4-5 KM, ulaz 3 KM. U to nemas nista ukljuceno. Unutra dodjem, pola zivotinja nema, nisu se udostojili ograde da promjene, da ono malo urede. Vozic koji voza, od prije rata. Nikakav sadrzaj, neki noviteti, nista. Onaj restoran, usluga nikakva, nema nista. Prljavo, zapusteno, neuredjeno, prahistorijsko uredjenje interijera. Katastrofa.

Mislim nisu mi jasni ti ljudi koji rade tu, menadzment. Primaju masne plate. Pa jebote otidji eto ne moras daleko u neki zoo centar. Pokupi ideje, razradi biznis. Ja evo sad imam 10 ideja koje bi mogle se primjeniti i poboljsati sadrzaj, a ne bi kostale puno.


Odem na Vrelo Bosne, ulaz 2 KM. Unutra BUKVALNO nema nista. Dakle, dovedem dijete, ako je meni zanimljiva priroda djetetu bas i nije. On zeli da se igra, da radi nesto. Tamo nemas sta da radis. Imas onaj smrdljivi budnjin restoran sa nikakvom uslugom. I sve masno moras da platis. Hrana i usluga - nula.

O samom uredjenju Vrela Bosne moram li govoriti? Ogradice, putevi sve staro 20 i kusur godina. Marka ondje nije ulozena. Nemas wc. Rusevine i dalje stoje. Pristup izvoru nikakav (bez obzira sto voda nije za pice). Generalno, sve zapusteno i prepusteno samo sebi.

I ovo sam ti naveo dvije ustanove koje finansira kanton. Dakle, nije privatna firma pa da zivi od prodaje karti itd. To ti i ja placamo, kroz poreze i plus ne daju ti da besplatno koristis - nego moras opet dodatno da platis.

S druge strane imas Malak, koji je u potpunosti privatna firma. I opet su jeftiniji od pionirske doline, ili nekih drugih "javnih" sadrzaja koji se nude.
Vala ne pretjerujem. Sve sto sam napisao je apsolutno tacno.

I ja sam napisao da je ideja ok, ali da nije realizirana kako treba. Uopste nista ne pises za položaj restorana i prostora za krave, tj. smrada i količine muha, sto mi je najveća zamjerka.

Vidi 6KM je smiješan iznos, ali za ono sto dobiješ tamo u odnosu na neka slicna mjesta je skupo. Kafa je sad generalno poskupila, ali recimo u pini je 3KM. U Kaknju i okolici ne može biti 3 da ga jebeš. Mucko sok ne vrijedi 20pf. Dakle konzumacija je da ti zamaze oci.

Sta imas tamo za šta ti oni naplaćuju 6KM? Jel imaš neki zoo vrt? Imaš par zivotinja i to je to. Propala/zaostala pionirska ja u tom segmentu svemirski brod. Sta su trebali i parking jos naplaćivati? Na sred brda/livade? E to bi bio vrhunac. Sto se tiče pionirske da ti odam tajnu. Parkiraš kod nebodera u patriotske lige i malo prosetaš.

Jeo sam, ali davno je bilo, pa se i ne sjećam cijena u restoranu, ali cini mi se da je skupo. Vise sam mislio na proizvode koje tamo prodaju. Recimo sok od jabuke sa djumbirom (piše 100% i onda malim slovima da je dodan šećer, dakle muda pod bubrege) je cini mi se 6 ili 8 KM. Kupiš 3 litra 100% soka od jabuke Igman za ispod 8KM.

Sta ima za djecu posebno tamo?

Barem kod nas još uvijek ima dovoljno prirode za šetanje, tako da tamo nema ama baš ništa sto bi me privuklo.
Možda sve ovo nekome odgovara, ali meni ne. Najobičnija farma Bogu iza nogu, sa nesto uredjnijim prostorom za setanje i sa nerealno visokim cijenama. Sto se mene tiče nikada vise.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#9941 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vanjki »

Neshvatam ipak da seoski turizam postaje toliko skup.Pa pogledajte Ajdinovice sa cijenama.Jeftinije je otici u Dubrovnik na tri dana nego kod njih provesti noc. Sada pite postaju specijiteti zajedno sa ustipcima i naplacuju ulaze.Iskreno prije cu izabrati more i dobar hotel nego na selo.Nista protiv sela!
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#9942 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Rijeka_snova »

konektovan wrote: 23/12/2021 17:52 Hahaha,..čuj ulaz 6 KM :lol:
Pa hebote šta te dočeka tamo,..magare, koza, krava ili Joe Cocker rahmetli...?! :-)
Arapima (vjerovatno strancima) - 12 KM

Njima se svidja. Oduševljeni
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#9943 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Thorgerson »

@spree
Za cijene onih sokova i meda u onoj radnji se slazem. Mada ona radnja je namjenjena stranim turistima sigurno.

Npr mlijeko, sir itd su im ok cijene. I fkt se osjeti razlika kad pijes ono mlijeko, u odnosu na tetrapak.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#9944 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NecuVise »

Ja kad sam bio, a bio sam u ljetnim mjesecima, nikakav smrad se nije osjetio a restoran poslužuje i daleko od bilo kakvih krava pa ne znam čemu toliko kuka je za to. Krave su svakako bile čiste. Kad smo vec kod krava, nisu domaće nego neke čini mi se iz Austrije ili švice uvezene, cijena im je ogromna.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#9945 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Digla_da_kreci »

Tim Med iz Bosanske Krupe, organski domaci proizvodi: https://www.farmer.ba/radnja/tim-med/111
Kupila sok od aronije 1 litar 13KM, imaju radnju na pijaci na Markalama unutra gdje su mlijecni i suhomesnati proizvodi. Sve pohvale. :thumbup:
Image


I ove Bony vanilice sam tek probala, nisam inace ljubitelj suhih kolaca i uzela hajd da imam uz caj ili kafu. Prhke, socne, nisu preslatke, taman dzema u njima, svjeze, bas sam odusevljena. 200 grama, 1.65KM u Amku.

Image
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#9946 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by tap3ah75 »

Kupih i ja Vimar Doner.
Kupio lepine
Kupio salatu
Smućkali smo neki od sos
Pripremio gazirani sok

I jbga - ja ne znam čime se oduševljavate - ono ima ukus isto neki narezak iz konzerve. Niđe veze koliko ste se naložili ovdje na temi.
Moraću i onaj drugi kupiti i probati da vidim je li bolji.
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#9947 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by housetent »

vanjki wrote: 06/01/2022 22:19 Neshvatam ipak da seoski turizam postaje toliko skup.Pa pogledajte Ajdinovice sa cijenama.Jeftinije je otici u Dubrovnik na tri dana nego kod njih provesti noc. Sada pite postaju specijiteti zajedno sa ustipcima i naplacuju ulaze.Iskreno prije cu izabrati more i dobar hotel nego na selo.Nista protiv sela!
Istina,jbli mu ajdinovici m,da mu dadnem 50 km za jedan dan.Skoro je kolega bio platio za 3 noci 270 maraka valjda i hrana u tome.Nemam ni ja nista protiv sela ali uvijek cu izabrati jug i more prije tih ajdinovica na kojima nikad nisam ni bio a akobogda i necu.Sta imas tu bazen,fitnes i par nekih zivotinja i da jedes i pijes.Ja mislim da je 50 km ulaz na dnevnoj bazi bez spavanja
User avatar
konektovan
Posts: 40067
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9948 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Imam svoje selo,..ne pada mi na pamet da idem u neko drugo koje moram platiti. :mrgreen:
NediM17
Posts: 21494
Joined: 05/11/2009 11:49

#9949 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by NediM17 »

Ti platiJo da odes iz sela, sad da placas da udjes u selo, pa ko je tu lud. :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40067
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9950 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 10/01/2022 20:07 Ti platiJo da odes iz sela, sad da placas da udjes u selo, pa ko je tu lud. :lol:
Pa mogu ti reći da sam platio poprilično...švraskino selo do olimpijskog sela...skoro 2000 milje po kvadratu. :lol:
Post Reply