Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

Dr Arsla
Posts: 1177
Joined: 05/01/2013 16:16

#2776 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Dr Arsla »

Image
sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#2777 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

Zvanično Lidil dolazi na mjesto gdje je trebao TC Merkator ! Rupa ona kod Adne(Binga) i Rad putevi...
Krajem ljeta početak radova...
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#2779 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Pandakonda »

sarajevsko_pivo wrote: 23/03/2023 09:41 FIno, hvala!

Znaci lokaciju imaju u Sarajevu, Tuzli, Gracanici i Bijeljini. Kad bi poceli DC praviti ove godine mogli bi otvoriti naredne godine. :bih:
Nema Lidla kod nas do 2026e godine. Oni moraju otvoriti sve lokacije u istom trenutku i svi radnici moraju biti spremni. Recimo evo sada se ganja Konjic gdje uopste nemaju lokaciju a jos moraju ljude godinu dana poslati na obuku itd. I ovo vazi za sve lokacije koje planiraju a sigurno ih ima vise od Sarajeva, Gracanice i Bijeljine.
sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#2780 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

Pandakonda wrote: 28/03/2023 22:16
sarajevsko_pivo wrote: 23/03/2023 09:41 FIno, hvala!

Znaci lokaciju imaju u Sarajevu, Tuzli, Gracanici i Bijeljini. Kad bi poceli DC praviti ove godine mogli bi otvoriti naredne godine. :bih:
Nema Lidla kod nas do 2026e godine. Oni moraju otvoriti sve lokacije u istom trenutku i svi radnici moraju biti spremni. Recimo evo sada se ganja Konjic gdje uopste nemaju lokaciju a jos moraju ljude godinu dana poslati na obuku itd. I ovo vazi za sve lokacije koje planiraju a sigurno ih ima vise od Sarajeva, Gracanice i Bijeljine.
Objekti se igrače za manje od godinu dana kao i DC. U Bijeljini je objekat već gotovo i tu će radnici ići na obuku
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#2781 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Pandakonda »

sarajevsko_pivo wrote: 29/03/2023 08:02
Pandakonda wrote: 28/03/2023 22:16

Nema Lidla kod nas do 2026e godine. Oni moraju otvoriti sve lokacije u istom trenutku i svi radnici moraju biti spremni. Recimo evo sada se ganja Konjic gdje uopste nemaju lokaciju a jos moraju ljude godinu dana poslati na obuku itd. I ovo vazi za sve lokacije koje planiraju a sigurno ih ima vise od Sarajeva, Gracanice i Bijeljine.
Objekti se igrače za manje od godinu dana kao i DC. U Bijeljini je objekat već gotovo i tu će radnici ići na obuku
Znam par ljudi koji su prosli obuku i Lidl uvijek salje ljude u Srbiju ili Hrvatsku tokom tog perioda. Jedino ako se sada nesto promijenilo kako su dobili obucenih radnika pa da oni obucavaju druge.

Zivi bili pa vidjeli ali eto na bazi toga i koliko im treba za dozvole i gradnju svih lokacija koje su naumili tesko da ce prije 25e ili 26e.
sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#2782 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

Pandakonda wrote: 29/03/2023 08:39
sarajevsko_pivo wrote: 29/03/2023 08:02

Objekti se igrače za manje od godinu dana kao i DC. U Bijeljini je objekat već gotovo i tu će radnici ići na obuku
Znam par ljudi koji su prosli obuku i Lidl uvijek salje ljude u Srbiju ili Hrvatsku tokom tog perioda. Jedino ako se sada nesto promijenilo kako su dobili obucenih radnika pa da oni obucavaju druge.

Zivi bili pa vidjeli ali eto na bazi toga i koliko im treba za dozvole i gradnju svih lokacija koje su naumili tesko da ce prije 25e ili 26e.
U Srbiji i Hrvatskoj salu managera marketa a ne obicne radnike.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#2783 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by HelaS »

Ne razumijem o kakvoj "LIDL" obuci se ovdje radi, pa nije nuklearna tehnologija rad u trgovini u kojoj na kasi moraš znati izvagati proizvod i otipkati enter prema bar kodovima, i na policama znati slagati proizvode, i sl. Pa ko sve obuči one mnogoborojne radnike po Mercatorima, Konzumima, Bingo i ostale, a svi rade funkcionalno :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2784 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by konektovan »

HelaS wrote: 29/03/2023 08:59 Ne razumijem o kakvoj "LIDL" obuci se ovdje radi, pa nije nuklearna tehnologija rad u trgovini u kojoj na kasi moraš znati izvagati proizvod i otipkati enter prema bar kodovima, i na policama znati slagati proizvode, i sl. Pa ko sve obuči one mnogoborojne radnike po Mercatorima, Konzumima, Bingo i ostale, a svi rade funkcionalno :-)
:thumbup:
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#2785 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sabanss »

HelaS wrote: 29/03/2023 08:59 Ne razumijem o kakvoj "LIDL" obuci se ovdje radi, pa nije nuklearna tehnologija rad u trgovini u kojoj na kasi moraš znati izvagati proizvod i otipkati enter prema bar kodovima, i na policama znati slagati proizvode, i sl. Pa ko sve obuči one mnogoborojne radnike po Mercatorima, Konzumima, Bingo i ostale, a svi rade funkcionalno :-)
Rade, rade... Obično dvije od 15/20 kasa iako je broj ljudi koji čekaju u redu dvocifren. Nije se jednom desilo Bingo Pofalići i Mercator Socijalno :D
Također posložiti sve one akcijske palete i da se opet može proći kolicima između :D

Djeluje jednostavno ali izgleda da ima neke pameti ako se hoće funkcionalno...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#2786 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Haris.ba »

sabanss wrote: 29/03/2023 10:10
HelaS wrote: 29/03/2023 08:59 Ne razumijem o kakvoj "LIDL" obuci se ovdje radi, pa nije nuklearna tehnologija rad u trgovini u kojoj na kasi moraš znati izvagati proizvod i otipkati enter prema bar kodovima, i na policama znati slagati proizvode, i sl. Pa ko sve obuči one mnogoborojne radnike po Mercatorima, Konzumima, Bingo i ostale, a svi rade funkcionalno :-)
Rade, rade... Obično dvije od 15/20 kasa iako je broj ljudi koji čekaju u redu dvocifren. Nije se jednom desilo Bingo Pofalići i Mercator Socijalno :D
Također posložiti sve one akcijske palete i da se opet može proći kolicima između :D

Djeluje jednostavno ali izgleda da ima neke pameti ako se hoće funkcionalno...
Imas izracun kada ti je spica u prodavnici. I prema toj spici napravis raspored radnika. Tako, da se ne dese redovi i cekanje na kasi. ko npr.u Bingu gdje u spicama veoma cesto sve kase ne rade, nekada skoro ni pola postojecih.

Kasirke su kod nas veoma spore. To vani ide ko na traci. Mnogo brze se skeniraju proizvodi.
Last edited by Haris.ba on 29/03/2023 10:14, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2787 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by konektovan »

Jeste, eto u lidlu provuces kompletna kolica i odmah ti otkkuca racun kasirka, nikad nema guzve... :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#2788 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Haris.ba »

konektovan wrote: 29/03/2023 10:13 Jeste, eto u lidlu provuces kompletna kolica i odmah ti otkkuca racun kasirka, nikad nema guzve... :lol:
Ima guzve. Ali, nema cekanja Godoa ko kod Binga.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#2789 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sabanss »

konektovan wrote: 29/03/2023 10:13 Jeste, eto u lidlu provuces kompletna kolica i odmah ti otkkuca racun kasirka, nikad nema guzve... :lol:
Pa po brzini kucanja je Lidl poznat i kase su optimizirane u tom smjeru. I dinamičko raspoređivanje radnika na kase u vrijeme gužvi. Kažem nije nauka ali fakat niti u jednom našem lancu se ne mogu pohvaliti u ova dva segmenta. Osim ovoga u Bingu se kolica ne mogu gurati zbog "akcijskih" paleta.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2790 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by konektovan »

Haris.ba wrote: 29/03/2023 10:15
konektovan wrote: 29/03/2023 10:13 Jeste, eto u lidlu provuces kompletna kolica i odmah ti otkkuca racun kasirka, nikad nema guzve... :lol:
Ima guzve. Ali, nema cekanja Godoa ko kod Binga.
Ja odem na vrijeme u kupovinu, u jutarnjim satima...nema cekanja. Vi gospoda hocete s posla odmah u kupovinu, e nemere bez guzve. :mrgreen:
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#2791 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sabanss »

Haris.ba wrote: 29/03/2023 10:12 Kasirke su kod nas veoma spore. To vani ide ko na traci. Mnogo brze se skeniraju proizvodi.
Ima i do kasa i uređaja za skeniranje. Mercator renovirao objekat i nije stavio terminale za beskontaktno plaćanje. Nakon godinu mijenjali.... Baš me zanima koji biser iz uprave je radio plan.

U Lidlu se takve stvari jednostavno ne dešavaju jer je sistem planiranja par godina unaprijed i korporacija su ma koliko se mi smijali tome.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10465
Joined: 27/04/2021 22:52

#2792 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by tramvajtrojka »

sabanss wrote: 29/03/2023 10:17
konektovan wrote: 29/03/2023 10:13 Jeste, eto u lidlu provuces kompletna kolica i odmah ti otkkuca racun kasirka, nikad nema guzve... :lol:
Pa po brzini kucanja je Lidl poznat i kase su optimizirane u tom smjeru. I dinamičko raspoređivanje radnika na kase u vrijeme gužvi. Kažem nije nauka ali fakat niti u jednom našem lancu se ne mogu pohvaliti u ova dva segmenta. Osim ovoga u Bingu se kolica ne mogu gurati zbog "akcijskih" paleta.
al ne znam koji im vrag to treba da guraju one palete gdje treba i ne treba, u BCC je kupovina bila uzitak kad ih nije bilo , najgore sto je konzum i mercator sad to preuzeo od njih :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2793 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by konektovan »

sabanss wrote: 29/03/2023 10:17
konektovan wrote: 29/03/2023 10:13 Jeste, eto u lidlu provuces kompletna kolica i odmah ti otkkuca racun kasirka, nikad nema guzve... :lol:
Pa po brzini kucanja je Lidl poznat i kase su optimizirane u tom smjeru. I dinamičko raspoređivanje radnika na kase u vrijeme gužvi. Kažem nije nauka ali fakat niti u jednom našem lancu se ne mogu pohvaliti u ova dva segmenta. Osim ovoga u Bingu se kolica ne mogu gurati zbog "akcijskih" paleta.
Gdje se ne mogu gurati?? Sve i jedan trzni centar ima prostor gdje se redaju palete, pa i lidl. Bio i u hoferu, ista stvar...nisi dosao kralju na operu, vec u kupovinu.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#2794 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sabanss »

konektovan wrote: 29/03/2023 10:20 Gdje se ne mogu gurati?? Sve i jedan trzni centar ima prostor gdje se redaju palete, pa i lidl. Bio i u hoferu, ista stvar...nisi dosao kralju na operu, vec u kupovinu.
Bingo AP, Bingo Pofalići, Bingo Stup.... Između polica stave palete i onda ako ideš sa kolicima ni čovjek sa korpom ne može proći pored tebe.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#2795 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Pandakonda »

HelaS wrote: 29/03/2023 08:59 Ne razumijem o kakvoj "LIDL" obuci se ovdje radi, pa nije nuklearna tehnologija rad u trgovini u kojoj na kasi moraš znati izvagati proizvod i otipkati enter prema bar kodovima, i na policama znati slagati proizvode, i sl. Pa ko sve obuči one mnogoborojne radnike po Mercatorima, Konzumima, Bingo i ostale, a svi rade funkcionalno :-)
Ima razlog zasto je Lidl ispred svih ostalih marketa i zasto ne moze svako tu raditi. Isto kao sto u DM-u neces vidjeti sabahetu koja se dere po bingu isto tako neces ni u Lidlu. Tu postoji ogroman nivo koordinacije (barem na zapadu) i gdje svaki uposlenik mora znati svoje mjesto i poziciju u svakom momentu. Tu nema falševa kao u Amku gdje se ne mogu dogovoriti koja ce na kasu, koja na delikatesu i koja reda novu robu itd. Zato i imaju one slusalice na usima i mnoge druge stvari koje moraju nauciti.

Ovo govorim provjereno jer znam ljude koji rade tu i znam koji je nivo profesionalnosti i posvećenosti. Naravno i ja bi volio da to bude sto ranije ali moja neka predikcija je da nema sanse ispod 2025e. I to ne govorim radi treninga, to je najmanji problem. Oni se susrecu sa bruku problema jer ne mogu naci adekvatno zemljiste za neke lokacije a cak i kad nađu imaju ogromne administrativne probleme dok dobiju dozvole itd.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#2796 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sabanss »

DM je jedina trgovina po zapadnim standardima u BiH :thumbup: Dobro si spomenuo
sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#2797 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

sabanss wrote: 29/03/2023 10:26 DM je jedina trgovina po zapadnim standardima u BiH :thumbup: Dobro si spomenuo
Istina
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#2798 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by nepass1 »

Haris.ba wrote: 29/03/2023 10:12
sabanss wrote: 29/03/2023 10:10

Rade, rade... Obično dvije od 15/20 kasa iako je broj ljudi koji čekaju u redu dvocifren. Nije se jednom desilo Bingo Pofalići i Mercator Socijalno :D
Također posložiti sve one akcijske palete i da se opet može proći kolicima između :D

Djeluje jednostavno ali izgleda da ima neke pameti ako se hoće funkcionalno...
Imas izracun kada ti je spica u prodavnici. I prema toj spici napravis raspored radnika. Tako, da se ne dese redovi i cekanje na kasi. ko npr.u Bingu gdje u spicama veoma cesto sve kase ne rade, nekada skoro ni pola postojecih.

Kasirke su kod nas veoma spore. To vani ide ko na traci. Mnogo brze se skeniraju proizvodi.
Odes u bingo stup dvije kase im rade ili jedna teta na rezanju. A lola uzeo kg suhog da mu se natanko izreze.
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#2799 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Piko18 »

Pandakonda wrote: 29/03/2023 10:24
HelaS wrote: 29/03/2023 08:59 Ne razumijem o kakvoj "LIDL" obuci se ovdje radi, pa nije nuklearna tehnologija rad u trgovini u kojoj na kasi moraš znati izvagati proizvod i otipkati enter prema bar kodovima, i na policama znati slagati proizvode, i sl. Pa ko sve obuči one mnogoborojne radnike po Mercatorima, Konzumima, Bingo i ostale, a svi rade funkcionalno :-)
Ima razlog zasto je Lidl ispred svih ostalih marketa i zasto ne moze svako tu raditi. Isto kao sto u DM-u neces vidjeti sabahetu koja se dere po bingu isto tako neces ni u Lidlu. Tu postoji ogroman nivo koordinacije (barem na zapadu) i gdje svaki uposlenik mora znati svoje mjesto i poziciju u svakom momentu. Tu nema falševa kao u Amku gdje se ne mogu dogovoriti koja ce na kasu, koja na delikatesu i koja reda novu robu itd. Zato i imaju one slusalice na usima i mnoge druge stvari koje moraju nauciti.

Ovo govorim provjereno jer znam ljude koji rade tu i znam koji je nivo profesionalnosti i posvećenosti. Naravno i ja bi volio da to bude sto ranije ali moja neka predikcija je da nema sanse ispod 2025e. I to ne govorim radi treninga, to je najmanji problem. Oni se susrecu sa bruku problema jer ne mogu naci adekvatno zemljiste za neke lokacije a cak i kad nađu imaju ogromne administrativne probleme dok dobiju dozvole itd.
Za DM ovo mogu potvrditi iz svog iskustva. Usluga daleko iznad svih ostalih. Nedavno sam imao situaciju gdje sam ostao malo zatecen i pozitivno iznenadjen. Kupovali smo nesto u DM-u u SCC, dvije kase su bile aktivne i bilo je nekih 5-6 ljudi u redu. U tom dolazi jedna uposlenica do mene i govori da mogu na trecu kasu. Supruga je bila iza mene ostale gledala neke druge stvari.
Dok sam bio na kasi pocele su dolaziti i druge osobe, da bi ih uposlenica sve vratila na druge kase. Malo sam bio zacudjen dok nije rekla kako trudinice imaju prednost :D. Totalno sam zaboravio da mi je supruga trudna niti da imam bilo kakve prednosti zbog toga. Jos me je vise iznenadilo kako su znali da smo zajedno iako sam na kasu dosao sam. Stvarno sam ostao pozitivno zatecen, ali i inace jako su usluzni u svim poslovnicama.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#2800 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sabanss »

Dobre plate + benefiti + kvalitetna organizacija + kvalitetna obuka.
Locked