Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1901 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Thorgerson »

Konkurencija je uvijek dobrodosla.

Neki spominju Amko. Jeste li bili u nekim amkovim objektima. Itekako se vidi napredak.

Bingo. Pa sjetimo se binga prije 5-6 god na sta je licio. A pogledajmo danas.

Ne moras biti ekonomski strucnjak da to vidis.

Zato i ja kazem. Ko god je protiv konkurencije, ili ima neke talove ili jednostavno se treba edukovati sto se te oblasti tice. Ako vec ne vjeruje svojim ocima.

Lidl ima dobrih akcija. Neke stvari koje kupujem znao sam pronaci u hrvatskoj i srbiji u lidlu duplo jeftinije. Duplo.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#1902 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by P.Starck »

Za Lidl ili protiv Lidla uopšte nije dilema.

Za sve dušebrižnike novostečene imovine naših Džambića, neće propasti ni Bingo, ni Tropic ni Amko... dolaskom Lidla.
Evo u Hrvatskoj najveći lanaci su domaći: Studenac, Konzum, Tommy, pa tek onda prvi strani Spar.
Ali što se tiče dobiti Lidl Hrvatska je na prvom mjestu.

Razloga je puno ali osnovni su sigurno racionalna politika širenja i upravljanje bez vlasničkih upliva,
tj. nema balkanskog gazde mudrosera da vodi i pametuje jer on zna sve. I nema duga politici i stranci.

Naša briga bi trebala biti zašto taj Lidl nije izabrao BiH prije nego Srbiju (br. stanovnika mislim da nema pretjerano veze s tim),
i zašto nemamo poplavu stranih investitora, danas kada su europski giganti skontali da su kineski dobavljači ipak predaleko,
i da je Ruski diktator ozbiljna prijetnja poslovanju u istočnoj Europi i naravno samoj Rusiji.
Last edited by P.Starck on 09/05/2022 10:44, edited 1 time in total.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#1903 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by P.Starck »

. dupli
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1904 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

neki wrote: 09/05/2022 08:58
jasib wrote: 08/05/2022 22:55

Kome će prodavati.... :-)

U BiH je nešto malo preko 2,5 mil stanovništva, u cijeloj državi, uklj. i djecu. Nešto je više stanovništva tokom ljeta, ali opet nedovoljno. Za Konzum, Mercator, Tropic, Belamionix, Bingo, Lidl, Muller, i niz drugih manjih trgovačkih lanaca, tržište BiH je malo, tijesno. Promet i profit bit će dostupan najviše upravi i vlasnicima. Radnici neće moći ostvarivati realne plate i bonuse, jer će cijene proizvoda biti pretjerano konkurentne, nedovoljno visoke za marže od kojih se stvara profit iz kojeg se crpe veće plate i dodaci na plate. Taj profit može biti ostvaren jedino iz niske nabavne ili proizvodne cijene, ali i to za manji broj proizvoda.

Bingo je tu u najvećoj prednosti, jer je već ostvario nekoliko proizvoda u vlastitoj organizaciji, vrši otkup poljoprivrednih proizvoda po najnižoj cijeni i manipulira trgovačkim cijenama za neke druge proizvode. Lidl-u će za isto trebati mnogo vremena, ako im to bude orjentacija, a hoće, obzirom da slično rade u drugim državama. Ne znam kako će Muller proći, a mislim poprilično loše, jer, s početka - BiH je vrlo malo tržište.
Ima BiH dobro preko 3 mil stanovnika, i zvanično i nezvanično..a Muller ako radi u Metkoviću radit će i u Sarajevu, Zenici, Mostaru, Tuzli, Banjaluci, Bihaću i td..
Na glasačkom spisku je više od 3 miliona. Koliko je dijaspore na spisku, ne znam.
Bazinga1234
Posts: 7610
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#1905 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Bazinga1234 »

User avatar
spree
Posts: 7878
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#1906 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by spree »

Ma ja ne valja Lidl kurcu, a naši su top.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1907 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

P.Starck wrote: 09/05/2022 10:42 Za Lidl ili protiv Lidla uopšte nije dilema.

Za sve dušebrižnike novostečene imovine naših Džambića, neće propasti ni Bingo, ni Tropic ni Amko... dolaskom Lidla.
Evo u Hrvatskoj najveći lanaci su domaći: Studenac, Konzum, Tommy, pa tek onda prvi strani Spar.
Ali što se tiče dobiti Lidl Hrvatska je na prvom mjestu.

Razloga je puno ali osnovni su sigurno racionalna politika širenja i upravljanje bez vlasničkih upliva,
tj. nema balkanskog gazde mudrosera da vodi i pametuje jer on zna sve. I nema duga politici i stranci.

Naša briga bi trebala biti zašto taj Lidl nije izabrao BiH prije nego Srbiju (br. stanovnika mislim da nema pretjerano veze s tim),
i zašto nemamo poplavu stranih investitora, danas kada su europski giganti skontali da su kineski dobavljači ipak predaleko,
i da je Ruski diktator ozbiljna prijetnja poslovanju u istočnoj Europi i naravno samoj Rusiji.
Pogledaj ne samo plate nego i ostale uslove rada u Kini i ovdje. Radno vrijeme, mobing itd.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1908 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by VladaFBiH »

Thorgerson wrote: 09/05/2022 10:34 Konkurencija je uvijek dobrodosla.

Neki spominju Amko. Jeste li bili u nekim amkovim objektima. Itekako se vidi napredak.

Bingo. Pa sjetimo se binga prije 5-6 god na sta je licio. A pogledajmo danas.

Ne moras biti ekonomski strucnjak da to vidis.

Zato i ja kazem. Ko god je protiv konkurencije, ili ima neke talove ili jednostavno se treba edukovati sto se te oblasti tice. Ako vec ne vjeruje svojim ocima.

Lidl ima dobrih akcija. Neke stvari koje kupujem znao sam pronaci u hrvatskoj i srbiji u lidlu duplo jeftinije. Duplo.
LIDL-a se boje samo naši robovlasnici jer će sve teže i teže imati ovakve dobiti a što se tiče naših artikala ima ih i u LIDL-u i neke naše firme već odavno za njih (regionalno) proizvode njihove robne marke a oni će svakako ubaciti sve što se prodaje i od lokalnih brendova (istina samo top seller-e)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1909 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 10/05/2022 00:56
Pogledaj ne samo plate nego i ostale uslove rada u Kini i ovdje. Radno vrijeme, mobing itd.
Moglo bi se analogno tvom komentaru doci do zakljucka kako ovdjr radno vrijeme nije probllem kao ni plate,ni mobing ni nista. Sve cvjeta jer je u Kini losije?
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1910 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ateista »

Meni nikako nije jasno, zasto neko misli da bogacenje domacih tajkuna ima neki znacajan uticaj na ekonomiju generalno?

Ok, trose i oni kod nas, ali vjerovatno veci dio njihovih para ide vani na kupovinu luksuznih vozila, ljetovanja i slicno.
Ono sto najvise moze uticati na nasu ekonomiju je zaposljavanje ljudi i njihovi uslovi, a svako povecavanje konkurencije moze samo dovesti do veceg broja zaposlenih i do vece konkurencije na trzistu i borbu za radnike, sto znaci i bolje uslove.
Dakle, svako ko je protiv konkurencije ima neku korist od trenutnih monopolista.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1911 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 10/05/2022 10:47 Meni nikako nije jasno, zasto neko misli da bogacenje domacih tajkuna ima neki znacajan uticaj na ekonomiju generalno?

Ok, trose i oni kod nas, ali vjerovatno veci dio njihovih para ide vani na kupovinu luksuznih vozila, ljetovanja i slicno.
Ono sto najvise moze uticati na nasu ekonomiju je zaposljavanje ljudi i njihovi uslovi, a svako povecavanje konkurencije moze samo dovesti do veceg broja zaposlenih i do vece konkurencije na trzistu i borbu za radnike, sto znaci i bolje uslove.
Dakle, svako ko je protiv konkurencije ima neku korist od trenutnih monopolista.
Upravo.
kakabanja213
Posts: 2108
Joined: 10/12/2012 22:16

#1912 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

Pomjereno otvaranje poslovnica za 2025. godinu
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1913 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

kakabanja213 wrote: 10/05/2022 14:51 Pomjereno otvaranje poslovnica za 2025. godinu
Do tada će oni koji ih čekaju zbog nižih cijena već pomrijeti.

Ne moraju ih onda ni otvarati :lol:
kakabanja213
Posts: 2108
Joined: 10/12/2012 22:16

#1914 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

Hakiz wrote: 10/05/2022 14:59
kakabanja213 wrote: 10/05/2022 14:51 Pomjereno otvaranje poslovnica za 2025. godinu
Do tada će oni koji ih čekaju zbog nižih cijena već pomrijeti.

Ne moraju ih onda ni otvarati :lol:
Taman tako. 70-80 ljudi imaju zaposlenih a pocet ce raditi za 3 godine.
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#1915 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by ucenik1234 »

Ateista wrote: 10/05/2022 10:47 Meni nikako nije jasno, zasto neko misli da bogacenje domacih tajkuna ima neki znacajan uticaj na ekonomiju generalno?

Ok, trose i oni kod nas, ali vjerovatno veci dio njihovih para ide vani na kupovinu luksuznih vozila, ljetovanja i slicno.
Ono sto najvise moze uticati na nasu ekonomiju je zaposljavanje ljudi i njihovi uslovi, a svako povecavanje konkurencije moze samo dovesti do veceg broja zaposlenih i do vece konkurencije na trzistu i borbu za radnike, sto znaci i bolje uslove.
Dakle, svako ko je protiv konkurencije ima neku korist od trenutnih monopolista.
sve receno :thumbup:

Sve ostalo je šuplja koju monopolisti prosipaju kao "šira slika" i sl.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1916 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ateista »

Ne kontam koja im je logika toliko ljudi da radi par godina bez profita za firmu...
kakabanja213
Posts: 2108
Joined: 10/12/2012 22:16

#1917 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

Grade nekakav lager centar. To ce biti najveca pojedinacna strana investicija u BiH u njenoj istoriji. 200 miliona necega.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4379
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#1918 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Pandakonda »

Ateista wrote: 10/05/2022 15:43 Ne kontam koja im je logika toliko ljudi da radi par godina bez profita za firmu...
To nije bas tako jednostavno kao sto ljudi misle. Lidl nije Bingo ili Amko da Sabahetu iz neba u rebra baci za kasu pa da se onda ona pogubi. Lidl za pocetak zaposljava visi menadzment i polako se spusta prema dole. Naravno svi ti ljudi moraju proći obuku u hrvatskoj ili srbiji. Licno znam par ljudi koji su trenutno tamo na obuci koja ce trajati skoro pa godinu.

Tek nakon sto se ti ljudi obuce onda ide ta sitna buranija kao kasirke, pekari itd. koja također mora proci obuku i trening i zbog toga to jako dugo traje. Ko je vidio ponasanje i brzinu radnika u lidlu zna o cemu pricam i ocigledna je razlika između njih i domaćih lanaca. Također KFC radi po istom principu, zaposlen je visi menadzment i sad zaposljavaju kuhare i ostale radnike koji moraju na obuku ići. A još nemaju lokacije definisane gdje će biti niti imaju kakvog profita.

Na sve to dodaj da im treba neko ko će aktivno traziti prostore i zemljista i svu ostalu administraciju koja je potrebna i doci cemo do zakljucka sto im treba dugo vremena da se otvore i zasto moraju prertpiti prvo gubitak da bi onda profit dobili
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1919 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 10/05/2022 15:43 Ne kontam koja im je logika toliko ljudi da radi par godina bez profita za firmu...
Zato se zove investicija.

Moraš potrošiti pare da bi ih zaradio.
TheRedhead
Posts: 807
Joined: 09/02/2015 18:27

#1920 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by TheRedhead »

Hakiz wrote: 10/05/2022 14:59
kakabanja213 wrote: 10/05/2022 14:51 Pomjereno otvaranje poslovnica za 2025. godinu
Do tada će oni koji ih čekaju zbog nižih cijena već pomrijeti.

Ne moraju ih onda ni otvarati :lol:
vecina ce odseliti pa otici u Lidl tamo gdje vec budu :lol:
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#1921 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Maharadza »

Pandakonda wrote: 10/05/2022 16:01
Ateista wrote: 10/05/2022 15:43 Ne kontam koja im je logika toliko ljudi da radi par godina bez profita za firmu...
To nije bas tako jednostavno kao sto ljudi misle. Lidl nije Bingo ili Amko da Sabahetu iz neba u rebra baci za kasu pa da se onda ona pogubi. Lidl za pocetak zaposljava visi menadzment i polako se spusta prema dole. Naravno svi ti ljudi moraju proći obuku u hrvatskoj ili srbiji. Licno znam par ljudi koji su trenutno tamo na obuci koja ce trajati skoro pa godinu.

Tek nakon sto se ti ljudi obuce onda ide ta sitna buranija kao kasirke, pekari itd. koja također mora proci obuku i trening i zbog toga to jako dugo traje. Ko je vidio ponasanje i brzinu radnika u lidlu zna o cemu pricam i ocigledna je razlika između njih i domaćih lanaca. Također KFC radi po istom principu, zaposlen je visi menadzment i sad zaposljavaju kuhare i ostale radnike koji moraju na obuku ići. A još nemaju lokacije definisane gdje će biti niti imaju kakvog profita.

Na sve to dodaj da im treba neko ko će aktivno traziti prostore i zemljista i svu ostalu administraciju koja je potrebna i doci cemo do zakljucka sto im treba dugo vremena da se otvore i zasto moraju prertpiti prvo gubitak da bi onda profit dobili
Ne čudi me to za obuku, ovi u DE gdje god odem u LIDL imaju one headset-ove i stalno komuniciraju, nema "praznog hoda" haman nikako, švabo to izorganizovao da ga max. iscijedi... mada koliko robe raznorazne imaju, i ne čudi, valja biti brz da se sve to dopuni po potrebi i friško napravi (ono iz pekare njihove) itd. pa akcije na sedmičnoj bazi, pored prehrane i sezonska odjeća, obuća, namještaj (sitni naravno ali nađe se i gabaritnijih stvari)...
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1922 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ateista »

Pandakonda wrote: 10/05/2022 16:01
Ateista wrote: 10/05/2022 15:43 Ne kontam koja im je logika toliko ljudi da radi par godina bez profita za firmu...
To nije bas tako jednostavno kao sto ljudi misle. Lidl nije Bingo ili Amko da Sabahetu iz neba u rebra baci za kasu pa da se onda ona pogubi. Lidl za pocetak zaposljava visi menadzment i polako se spusta prema dole. Naravno svi ti ljudi moraju proći obuku u hrvatskoj ili srbiji. Licno znam par ljudi koji su trenutno tamo na obuci koja ce trajati skoro pa godinu.

Tek nakon sto se ti ljudi obuce onda ide ta sitna buranija kao kasirke, pekari itd. koja također mora proci obuku i trening i zbog toga to jako dugo traje. Ko je vidio ponasanje i brzinu radnika u lidlu zna o cemu pricam i ocigledna je razlika između njih i domaćih lanaca. Također KFC radi po istom principu, zaposlen je visi menadzment i sad zaposljavaju kuhare i ostale radnike koji moraju na obuku ići. A još nemaju lokacije definisane gdje će biti niti imaju kakvog profita.

Na sve to dodaj da im treba neko ko će aktivno traziti prostore i zemljista i svu ostalu administraciju koja je potrebna i doci cemo do zakljucka sto im treba dugo vremena da se otvore i zasto moraju prertpiti prvo gubitak da bi onda profit dobili
Jasno mi je da imaju ozbiljan pristup i da trenutno ulazu da radnici budu sto efikasniji i bolji kad pocnu raditi, to je svakako za pohvalu, ali je malo previse. Jasno je da su dovoljno jaki da mogu tako ulagati par godina da bi onda poceli tek zaradjivati, samo imam utisak da bi se to moglo i brze i organizovati sa manne pocetnih gubitaka, ali hajd, nisu moje pare. :D
Botno je da ljudi rade.
kakabanja213
Posts: 2108
Joined: 10/12/2012 22:16

#1923 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

Ateista wrote: 10/05/2022 22:03
Pandakonda wrote: 10/05/2022 16:01

To nije bas tako jednostavno kao sto ljudi misle. Lidl nije Bingo ili Amko da Sabahetu iz neba u rebra baci za kasu pa da se onda ona pogubi. Lidl za pocetak zaposljava visi menadzment i polako se spusta prema dole. Naravno svi ti ljudi moraju proći obuku u hrvatskoj ili srbiji. Licno znam par ljudi koji su trenutno tamo na obuci koja ce trajati skoro pa godinu.

Tek nakon sto se ti ljudi obuce onda ide ta sitna buranija kao kasirke, pekari itd. koja također mora proci obuku i trening i zbog toga to jako dugo traje. Ko je vidio ponasanje i brzinu radnika u lidlu zna o cemu pricam i ocigledna je razlika između njih i domaćih lanaca. Također KFC radi po istom principu, zaposlen je visi menadzment i sad zaposljavaju kuhare i ostale radnike koji moraju na obuku ići. A još nemaju lokacije definisane gdje će biti niti imaju kakvog profita.

Na sve to dodaj da im treba neko ko će aktivno traziti prostore i zemljista i svu ostalu administraciju koja je potrebna i doci cemo do zakljucka sto im treba dugo vremena da se otvore i zasto moraju prertpiti prvo gubitak da bi onda profit dobili
Jasno mi je da imaju ozbiljan pristup i da trenutno ulazu da radnici budu sto efikasniji i bolji kad pocnu raditi, to je svakako za pohvalu, ali je malo previse. Jasno je da su dovoljno jaki da mogu tako ulagati par godina da bi onda poceli tek zaradjivati, samo imam utisak da bi se to moglo i brze i organizovati sa manne pocetnih gubitaka, ali hajd, nisu moje pare. :D
Botno je da ljudi rade.
Rade rade. Danas su kupili zemljiste u Mostaru.
User avatar
nepass1
Posts: 9664
Joined: 06/07/2017 07:35

#1924 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by nepass1 »

Super je to obuka i sve, ali tri godine? Pa za cetiri imas specijalizaciju doktorsku. Neke fakultete zavrsis za cetiri godine?!
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#1925 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by jasib »

Pandakonda wrote: 10/05/2022 16:01
Ateista wrote: 10/05/2022 15:43 Ne kontam koja im je logika toliko ljudi da radi par godina bez profita za firmu...
To nije bas tako jednostavno kao sto ljudi misle. Lidl nije Bingo ili Amko da Sabahetu iz neba u rebra baci za kasu pa da se onda ona pogubi. Lidl za pocetak zaposljava visi menadzment i polako se spusta prema dole. Naravno svi ti ljudi moraju proći obuku u hrvatskoj ili srbiji. Licno znam par ljudi koji su trenutno tamo na obuci koja ce trajati skoro pa godinu.
Visokoobrazovanoj osobi ne treba godinu dana obuke. Nije LIDL trgovina nuklearna fizika CERN programa, smanjite malo te ribe :-)
Tek nakon sto se ti ljudi obuce onda ide ta sitna buranija kao kasirke, pekari itd. koja također mora proci obuku i trening i zbog toga to jako dugo traje. Ko je vidio ponasanje i brzinu radnika u lidlu zna o cemu pricam i ocigledna je razlika između njih i domaćih lanaca. Također KFC radi po istom principu, zaposlen je visi menadzment i sad zaposljavaju kuhare i ostale radnike koji moraju na obuku ići. A još nemaju lokacije definisane gdje će biti niti imaju kakvog profita.


Po kojim cijenama radi to "osoblje u pripremi" na tim obukama, kasirke, pekari, i sl. i gdje se obučavaju. Možda u LIDL objektima u drugim državama...

Koliko su vremena provele na obuci radnice LIDL-a iz Ploča i Metkovića, iz Beograda, Šapca, Novog Sada?
Locked