Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1426 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by foxlife »

problemnatravunu wrote: 02/01/2022 09:15 Koliko treba vremena da se izgradi jedan njihov prodajni objekat ?

Nisam od te struke, jel dosta 6 mjeseci?

Hajmo reći da već imaju placeve i da "gonjaju papire", počne gradnja u 5. mjesecu , otvaranje u novembru!?

Jel moguće :?:
nisam ni ja od te struke al vjerovatno ako grade one "montazne" hale to ide brzo
kostur i opleti
vjerovatno zavisi ima li skladiste dole u zemlji i tako te stvari
ne vjerujem da ce imati podzemne parkinge tako da je vrlo vjerovatno moguce tih 6 mjeseci
treba uporediti objekte u srbiji kakvi su i koliko su se gradili
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#1427 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by belfy »

mk ultra wrote: 01/01/2022 21:48
belfy wrote: 01/01/2022 21:25

mozda ih obucavaju za mjesto vodje poslovnica, a oni tu imaju rutinu po kojoj rade. naravno da ce onda lako objaviti oglas za ljude koji ce raditi posao kicmarenja, a kojima ce ovi moci objasniti sta i kako...
2 godine :shock:

MBA diploma mozda za poslovođu
De ba
ne mora biti diploma. moze biti i jezik. ne znam ni ja, kao ni ti, ali cisto sumanjam da obucavaju 2 godine ljude koji samo treba da kicmare i jos im uz to daju plate... jednostavno nema smisla. da je lose to sto rade ne bi bili tu gdje jesu. mozda bi bilo dobro provjeriti kako su ulazili na druga trzista...
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#1428 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Strpljiva »

belfy wrote: 01/01/2022 21:25
mk ultra wrote: 31/12/2021 18:27

A sta ce ih obucavati 2 godine jbt, ne otvaraju nuklearku
mozda ih obucavaju za mjesto vodje poslovnica, a oni tu imaju rutinu po kojoj rade. naravno da ce onda lako objaviti oglas za ljude koji ce raditi posao kicmarenja, a kojima ce ovi moci objasniti sta i kako...
Upravo. Obuka je min godinu i pol i to za voditelje poslovnica. Za to vrijeme rade od kase, preko frizidera, skladista i administracije. Kada se poslovnice otvore, Lidl ima spremnog radnika da sve probleme rjesava sam na mjestu. Nasi su vjerovatno ba obuci u Srbiji ili Hrv, pa jezik nije barijera. Inace Lild plati i kurs jezika tim ljudima. Eto koliko im je zao platiti i razvuci na dvije godine, pa i tri.
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#1429 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Q_Line »

Znaju oni gdje na kraju prije ili kasnije ipak moraju doći, u državu gdje je najmanja prosječna plata radnika.

Jedino ako nisu "moralno osvješteni", pa se možda ne žele voditi primjerima drugih "lanaca" koji su u BiH već godinama :D

https://klix.com/5n7eywcd
TheRedhead
Posts: 815
Joined: 09/02/2015 18:27

#1430 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by TheRedhead »

Nekad kad je Zara dolazila i ostale radnje iz te grupacije zaposlili su radnike a gradnja SCCa je kasnila, naravno. Oni su rekli da ce placati radnike bez obzira koliko treba dok se ne otvore radnje.
Vjerovatno mi nismo navikli na bolje pa nam je neobicno da firma placa radnika i kad " ne treba".
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1431 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by konektovan »

TheRedhead wrote: 02/01/2022 21:02 Nekad kad je Zara dolazila i ostale radnje iz te grupacije zaposlili su radnike a gradnja SCCa je kasnila, naravno. Oni su rekli da ce placati radnike bez obzira koliko treba dok se ne otvore radnje.
Vjerovatno mi nismo navikli na bolje pa nam je neobicno da firma placa radnika i kad " ne treba".
SCC je namirio te troškove zari...
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#1432 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by muhafuca »

Q_Line wrote: 02/01/2022 20:54 Znaju oni gdje na kraju prije ili kasnije ipak moraju doći, u državu gdje je najmanja prosječna plata radnika.

Jedino ako nisu "moralno osvješteni", pa se možda ne žele voditi primjerima drugih "lanaca" koji su u BiH već godinama :D

https://klix.com/5n7eywcd
ponudish stoju vishe, normalne radne uslove, pokupish sav kvalitetan kadar,

a domaci nek kukaju kako ne mogu naci kako treba radnika i "kako niko nece da radi"

za godinu dvje dominirash na trzistu i vratish sve sto si ulozio i trostruko.

a domaci nek bichuju i shibaju koga mogu i dokle mogu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1433 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 02/01/2022 22:05
TheRedhead wrote: 02/01/2022 21:02 Nekad kad je Zara dolazila i ostale radnje iz te grupacije zaposlili su radnike a gradnja SCCa je kasnila, naravno. Oni su rekli da ce placati radnike bez obzira koliko treba dok se ne otvore radnje.
Vjerovatno mi nismo navikli na bolje pa nam je neobicno da firma placa radnika i kad " ne treba".
SCC je namirio te troškove zari...
Trzni centri placaju Zari da im dodje :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1434 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by mayab »

sarajevsko_pivo wrote: 02/01/2022 15:43
problemnatravunu wrote: 02/01/2022 09:15 Koliko treba vremena da se izgradi jedan njihov prodajni objekat ?

Nisam od te struke, jel dosta 6 mjeseci?

Hajmo reći da već imaju placeve i da "gonjaju papire", počne gradnja u 5. mjesecu , otvaranje u novembru!?

Jel moguće :?:
Ovo godine sigurno ne! Ono ce otvoriti 15 marketa od jednom. Plus gdje tu jos DC...

Ja sam applicirao beze za Management Traineeship I zvali me kao na kasting u Sarajevu koji ce biti od 17 do 21 u nekom hotelu. Oni kao placaju smjestaj ako nisi iz Sarajeva.
Tako su startali u Srbiji, sa 15 obEkata isti dan, ali Sr je daleko veća od BiH , sa daleko više stanovništva....
Po meni, realno je očekivati objekte u Sarajevu (dva komada), i po jedan BL, TZ, MO , i možda srednja Bosna oko Viteza , ili Zenica , ili Bihać, i naravno distributivni centar!
Nego, jeste li skontali koliki DC pravi Bingo u Rajlovcu, dakle u hali gdje je Lactalis distribucija mlijeka su već sve ostalo zakupili, a sa druge strane parkinga se gradi ogromna hala :shock:
Image
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1435 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by seoBIH »

muhafuca wrote: 02/01/2022 22:17 ponudish stoju vishe, normalne radne uslove, pokupish sav kvalitetan kadar,

a domaci nek kukaju kako ne mogu naci kako treba radnika i "kako niko nece da radi"

za godinu dvje dominirash na trzistu i vratish sve sto si ulozio i trostruko.

a domaci nek bichuju i shibaju koga mogu i dokle mogu.
Apsolutno, ljudi odnosno radnici su najbitniji. Zamisli bilo kojeg radnika koji će proći finu obuku u odnosu na ove naše kojem je glavno pitanje 'jesam li osiguran'.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#1436 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by ibizza »

mayab wrote: 03/01/2022 09:57
sarajevsko_pivo wrote: 02/01/2022 15:43

Ovo godine sigurno ne! Ono ce otvoriti 15 marketa od jednom. Plus gdje tu jos DC...

Ja sam applicirao beze za Management Traineeship I zvali me kao na kasting u Sarajevu koji ce biti od 17 do 21 u nekom hotelu. Oni kao placaju smjestaj ako nisi iz Sarajeva.
Tako su startali u Srbiji, sa 15 obEkata isti dan, ali Sr je daleko veća od BiH , sa daleko više stanovništva....
Po meni, realno je očekivati objekte u Sarajevu (dva komada), i po jedan BL, TZ, MO , i možda srednja Bosna oko Viteza , ili Zenica , ili Bihać, i naravno distributivni centar!
Nego, jeste li skontali koliki DC pravi Bingo u Rajlovcu, dakle u hali gdje je Lactalis distribucija mlijeka su već sve ostalo zakupili, a sa druge strane parkinga se gradi ogromna hala :shock:
Image
Konzumova zgrada, kupili Bingo i Violeta(manji dio), Konzum im sada plaća rentu... Bingo gradi najveci DC u državi. Vrijeme distributera polako prolazi, ukrupnjava se tržište, kupci će direktno da dogovaraju sa principala biznise, zbog toga se grade ovakvi DC.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#1437 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by mahalik »

Bingo kažu ima velike planove za taj objekat u Rajlovcu
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1438 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

mahalik wrote: 03/01/2022 13:02 Bingo kažu ima velike planove za taj objekat u Rajlovcu
Bingo postaje stranka :lol:

Sad malo ozbiljnije, čudo da Bingo nije uradio Lidlu ono šta je OBI uradio Bauhausu. Iskoristio uticaj da ih zaustavi, otjera.

A možda i jeste, naime, BCC je na mjestu na kojem je trebao biti Bauhaus. Možda je, u stvari, Bingo otjera Bauhaus, ne OBI :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1439 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by foxlife »

Hakiz wrote: 03/01/2022 14:36
mahalik wrote: 03/01/2022 13:02 Bingo kažu ima velike planove za taj objekat u Rajlovcu
Bingo postaje stranka :lol:

Sad malo ozbiljnije, čudo da Bingo nije uradio Lidlu ono šta je OBI uradio Bauhausu. Iskoristio uticaj da ih zaustavi, otjera.

A možda i jeste, naime, BCC je na mjestu na kojem je trebao biti Bauhaus. Možda je, u stvari, Bingo otjera Bauhaus, ne OBI :lol:
ne mozes porediti obi i bingo ni pod razno i lobiranje je sigurno jace kod obija
doduse znajuci da se to desava u bih ne bi me iznenadilo da granap kod muje ima veci uticaj nego lidl
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1440 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

foxlife wrote: 03/01/2022 15:45
Hakiz wrote: 03/01/2022 14:36

Bingo postaje stranka :lol:

Sad malo ozbiljnije, čudo da Bingo nije uradio Lidlu ono šta je OBI uradio Bauhausu. Iskoristio uticaj da ih zaustavi, otjera.

A možda i jeste, naime, BCC je na mjestu na kojem je trebao biti Bauhaus. Možda je, u stvari, Bingo otjera Bauhaus, ne OBI :lol:
ne mozes porediti obi i bingo ni pod razno i lobiranje je sigurno jace kod obija
doduse znajuci da se to desava u bih ne bi me iznenadilo da granap kod muje ima veci uticaj nego lidl
Tada je načelnik Novog Grada bio Damir Hadžić. SDP. Borac i on i stranka mu protiv SDA korupcije :lol:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1441 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by VladaFBiH »

ibizza wrote: 03/01/2022 10:07
mayab wrote: 03/01/2022 09:57

Tako su startali u Srbiji, sa 15 obEkata isti dan, ali Sr je daleko veća od BiH , sa daleko više stanovništva....
Po meni, realno je očekivati objekte u Sarajevu (dva komada), i po jedan BL, TZ, MO , i možda srednja Bosna oko Viteza , ili Zenica , ili Bihać, i naravno distributivni centar!
Nego, jeste li skontali koliki DC pravi Bingo u Rajlovcu, dakle u hali gdje je Lactalis distribucija mlijeka su već sve ostalo zakupili, a sa druge strane parkinga se gradi ogromna hala :shock:
Image
Konzumova zgrada, kupili Bingo i Violeta(manji dio), Konzum im sada plaća rentu... Bingo gradi najveci DC u državi. Vrijeme distributera polako prolazi, ukrupnjava se tržište, kupci će direktno da dogovaraju sa principala biznise, zbog toga se grade ovakvi DC.
kod nas će, na žalost, distributeri biti još dugo realnost jer niko ne želi da se za*ebaje sa naplatom a pokrivanjem top KA pokrivaš max 50% tržišta...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1442 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by VladaFBiH »

mayab wrote: 03/01/2022 09:57
sarajevsko_pivo wrote: 02/01/2022 15:43

Ovo godine sigurno ne! Ono ce otvoriti 15 marketa od jednom. Plus gdje tu jos DC...

Ja sam applicirao beze za Management Traineeship I zvali me kao na kasting u Sarajevu koji ce biti od 17 do 21 u nekom hotelu. Oni kao placaju smjestaj ako nisi iz Sarajeva.
Tako su startali u Srbiji, sa 15 obEkata isti dan, ali Sr je daleko veća od BiH , sa daleko više stanovništva....
Po meni, realno je očekivati objekte u Sarajevu (dva komada), i po jedan BL, TZ, MO , i možda srednja Bosna oko Viteza , ili Zenica , ili Bihać, i naravno distributivni centar!
Nego, jeste li skontali koliki DC pravi Bingo u Rajlovcu, dakle u hali gdje je Lactalis distribucija mlijeka su već sve ostalo zakupili, a sa druge strane parkinga se gradi ogromna hala :shock:
Image
kako li će riještiti problem poplava :D
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#1443 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

mayab wrote: 03/01/2022 09:57
sarajevsko_pivo wrote: 02/01/2022 15:43

Ovo godine sigurno ne! Ono ce otvoriti 15 marketa od jednom. Plus gdje tu jos DC...

Ja sam applicirao beze za Management Traineeship I zvali me kao na kasting u Sarajevu koji ce biti od 17 do 21 u nekom hotelu. Oni kao placaju smjestaj ako nisi iz Sarajeva.
Tako su startali u Srbiji, sa 15 obEkata isti dan, ali Sr je daleko veća od BiH , sa daleko više stanovništva....
Po meni, realno je očekivati objekte u Sarajevu (dva komada), i po jedan BL, TZ, MO , i možda srednja Bosna oko Viteza , ili Zenica , ili Bihać, i naravno distributivni centar!
Nego, jeste li skontali koliki DC pravi Bingo u Rajlovcu, dakle u hali gdje je Lactalis distribucija mlijeka su već sve ostalo zakupili, a sa druge strane parkinga se gradi ogromna hala :shock:
Image
Tako su svugdje startovali takodjer u Litvaniji i Latviji koja su manja trzista od naseg.

Samo na Mallorci imaju 22x Marketa. Beograd ima vise od 10 Lidl marketa.

Oni su kupila 2x placa u Zivinicama.

Retailer Lidl to open 15 stores in Latvia on October 7 2021
https://eng.lsm.lv/article/economy/busi ... 7.a424006/
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#1444 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

^^ tacnije Beograd ima 16 marketa a 17 se gradi :)

https://retailserbia.com/vesti-trgovina ... anije-lidl
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1445 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by problemnatravunu »

sarajevsko_pivo wrote: 05/01/2022 21:11 ^^ tacnije Beograd ima 16 marketa a 17 se gradi :)

https://retailserbia.com/vesti-trgovina ... anije-lidl
Prema službenom popisu stanovnika iz 2011. godine urbano područje grada ima oko 1.250.000 stanovnika, dok područje utjecaja ima oko 1.700.000 stanovnika
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#1446 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

Hakiz wrote: 03/01/2022 14:36
mahalik wrote: 03/01/2022 13:02 Bingo kažu ima velike planove za taj objekat u Rajlovcu
Bingo postaje stranka :lol:

Sad malo ozbiljnije, čudo da Bingo nije uradio Lidlu ono šta je OBI uradio Bauhausu. Iskoristio uticaj da ih zaustavi, otjera.

A možda i jeste, naime, BCC je na mjestu na kojem je trebao biti Bauhaus. Možda je, u stvari, Bingo otjera Bauhaus, ne OBI :lol:
OBI u BiH drži firma Luk. Njemački OBI nema ništa sa tim. Ti stvarno misliš da će se u Njemačkoj neko baviti sa Sarajevom ili BiH? I blokirati dolazak Bauhausa? Pa njima je ovo naše tržište mala maca i oni imaju boljeg posla.

Prije sa je Bauhaus odustao i vidio nema tu nekog velikog profita.

OBI je već davno zatvorio svoje radnje u Mostaru i Banja Luci.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1447 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by holowey »

sarajevsko_pivo wrote: 06/01/2022 14:10
Hakiz wrote: 03/01/2022 14:36

Bingo postaje stranka :lol:

Sad malo ozbiljnije, čudo da Bingo nije uradio Lidlu ono šta je OBI uradio Bauhausu. Iskoristio uticaj da ih zaustavi, otjera.

A možda i jeste, naime, BCC je na mjestu na kojem je trebao biti Bauhaus. Možda je, u stvari, Bingo otjera Bauhaus, ne OBI :lol:
OBI u BiH drži firma Luk. Njemački OBI nema ništa sa tim. Ti stvarno misliš da će se u Njemačkoj neko baviti sa Sarajevom ili BiH? I blokirati dolazak Bauhausa? Pa njima je ovo naše tržište mala maca i oni imaju boljeg posla.

Prije sa je Bauhaus odustao i vidio nema tu nekog velikog profita.

OBI je već davno zatvorio svoje radnje u Mostaru i Banja Luci.
na dobrom si tragu...ali... mcdonalds u bih drzi firma gliese... americki mcdonalds nema nista s tim... mcdonalds je fransiza, isto kao i obi...

Code: Select all

Na tržištu Bosne i Hercegovine, OBI djeluje preko svog franšiznog partnera, čime uspješno spaja svoj KNOW HOW sa domaćim specifičnostima tržišta. 
a obi, luk i bagno su dio iste grupacije... ne drzi luk obi ni obrnuto... isti suvlasnici
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#1448 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by jasib »

Ajde, bit će svinjetine u svakoj trgovini :D

Inače, ima li LIDL pult sa svježim mesom u svojim trgovinama na Balkanu?
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#1449 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

sarajevsko_pivo wrote: 06/01/2022 14:10
Hakiz wrote: 03/01/2022 14:36

Bingo postaje stranka :lol:

Sad malo ozbiljnije, čudo da Bingo nije uradio Lidlu ono šta je OBI uradio Bauhausu. Iskoristio uticaj da ih zaustavi, otjera.

A možda i jeste, naime, BCC je na mjestu na kojem je trebao biti Bauhaus. Možda je, u stvari, Bingo otjera Bauhaus, ne OBI :lol:
OBI u BiH drži firma Luk. Njemački OBI nema ništa sa tim. Ti stvarno misliš da će se u Njemačkoj neko baviti sa Sarajevom ili BiH? I blokirati dolazak Bauhausa? Pa njima je ovo naše tržište mala maca i oni imaju boljeg posla.

Prije sa je Bauhaus odustao i vidio nema tu nekog velikog profita.

OBI je već davno zatvorio svoje radnje u Mostaru i Banja Luci.
Kakve to ima veze, je li centrala ili naši vlasnici franšize?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1450 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by problemnatravunu »

Nego, evo i sredine januara ,
rekoše da sad negdje treba da se otvori onaj ruski MERE diskont, pisalo negdje na Ilidži , ima li išta konkretno, zna li iko išta,
gdje će biti, i hoće li uopće biti ?

https://www.bljesak.info/gospodarstvo/t ... bih/362163
Locked