Aldi i LIDL u BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked

Aldi/Lidl u BiH????

Da
337
67%
Samo Aldi
16
3%
Samo Lidl
67
13%
Ni jedan!
80
16%
 
Total votes: 500

kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1926 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

Meni je isto to neshvatljivo ali takva je izgleda politika firme. Jedva su reagovalu na glasine da se povlace. Ispocetka nisu mislili uopste se oglasavati o tome ali eto izdqli su neko saopstenje. Nije u pitanju pocetak 2025te nego 10 mjesec.
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1927 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

jasib wrote: 10/05/2022 22:31
Pandakonda wrote: 10/05/2022 16:01

To nije bas tako jednostavno kao sto ljudi misle. Lidl nije Bingo ili Amko da Sabahetu iz neba u rebra baci za kasu pa da se onda ona pogubi. Lidl za pocetak zaposljava visi menadzment i polako se spusta prema dole. Naravno svi ti ljudi moraju proći obuku u hrvatskoj ili srbiji. Licno znam par ljudi koji su trenutno tamo na obuci koja ce trajati skoro pa godinu.
Visokoobrazovanoj osobi ne treba godinu dana obuke. Nije LIDL trgovina nuklearna fizika CERN programa, smanjite malo te ribe :-)
Tek nakon sto se ti ljudi obuce onda ide ta sitna buranija kao kasirke, pekari itd. koja također mora proci obuku i trening i zbog toga to jako dugo traje. Ko je vidio ponasanje i brzinu radnika u lidlu zna o cemu pricam i ocigledna je razlika između njih i domaćih lanaca. Također KFC radi po istom principu, zaposlen je visi menadzment i sad zaposljavaju kuhare i ostale radnike koji moraju na obuku ići. A još nemaju lokacije definisane gdje će biti niti imaju kakvog profita.


Po kojim cijenama radi to "osoblje u pripremi" na tim obukama, kasirke, pekari, i sl. i gdje se obučavaju. Možda u LIDL objektima u drugim državama...

Koliko su vremena provele na obuci radnice LIDL-a iz Ploča i Metkovića, iz Beograda, Šapca, Novog Sada?
Nisu uopste primali taj kadar. Njih ce dva tri mjeseca pred otvaranje. Sad je ovaj srednji menadjerski kadar na obuci izgleda.
Za par dana ide neka ekipa u BG na obuku, njih 20tak i bit ce na obuci 2.5 godine. Ako me je ovaj moj drug slagao onda lazem. On sam kaze kad se vrate, nema terije da ih prepoznam. I on sam je vec 7 8 mjeseci na relaciji Sa-BG.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#1928 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by jasib »

kakabanja213 wrote: 10/05/2022 22:35
Za par dana ide neka ekipa u BG na obuku, njih 20tak i bit ce na obuci 2.5 godine. Ako me je ovaj moj drug slagao onda lazem. On sam kaze kad se vrate, nema terije da ih prepoznam. I on sam je vec 7 8 mjeseci na relaciji Sa-BG.
Garant će raditi s radnom dozvolom u Srbiji, i imat će punu platu s plaćenim doprinosima :D
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1929 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

jasib wrote: 10/05/2022 22:42
kakabanja213 wrote: 10/05/2022 22:35
Za par dana ide neka ekipa u BG na obuku, njih 20tak i bit ce na obuci 2.5 godine. Ako me je ovaj moj drug slagao onda lazem. On sam kaze kad se vrate, nema terije da ih prepoznam. I on sam je vec 7 8 mjeseci na relaciji Sa-BG.
Garant će raditi s radnom dozvolom u Srbiji, i imat će punu platu s plaćenim doprinosima :D
Platu sa doprinosima naravno da imaju. Kako je regulisan njjihiv status u Srbiji nemam pojma.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#1930 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by jasib »

kakabanja213 wrote: 10/05/2022 22:48
jasib wrote: 10/05/2022 22:42

Garant će raditi s radnom dozvolom u Srbiji, i imat će punu platu s plaćenim doprinosima :D
Platu sa doprinosima naravno da imaju. Kako je regulisan njjihiv status u Srbiji nemam pojma.
Ne znam... Mene bi bilo sramota da me neko pošalje na obuku 2,5 g :(
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#1931 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by RIZVA »

Ja ne znam zaista,al kakve su to obuke pa nije vojna akademija ili sta vec...i sve nesto pod velom tajne,te hoce biti te nece...koliko im je u Srbiji trebalo da otvore ili u Hrvatskoj?
Last edited by RIZVA on 10/05/2022 22:54, edited 1 time in total.
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1932 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

jasib wrote: 10/05/2022 22:50
kakabanja213 wrote: 10/05/2022 22:48
Platu sa doprinosima naravno da imaju. Kako je regulisan njjihiv status u Srbiji nemam pojma.
Ne znam... Mene bi bilo sramota da me neko pošalje na obuku 2,5 g :(
Njihove pare, vozi ih posao, ne vidim razlog bilo kakve sramote.
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1933 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

RIZVA wrote: 10/05/2022 22:53 Ja ne znam zaista,al kakve su to obuke pa nije vojna akademija ili sta vec...i sve nesto pod velom tajne,te hoce biti te nece...koliko im je u Srbiji trebalo da otvore ili u Hrvatskoj?
Mislim da mi je ovaj koj drug rekao da su u Srbiji otvarali 7 ili 8 godina.
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1934 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Ateista »

I meni je to previse, ne znam kakav da je posao moze se nauciti za pola godine ko ima dovoljno inteligencije i ko je prava osoba za taj posao.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1935 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by boshniak »

Kraće traje obuka za kontrolore leta.
Tango556
Posts: 197
Joined: 02/09/2021 16:27

#1936 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Tango556 »

Pa gubljenje vremena i za radnika i poslodavca je 2,5 godine obuke, to nije obuka to je magistarski.
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1937 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

Moja specijalizizacija je trajala tri godine i meni je isto to cudno. Ali ljudi imaju svoj sistem koji je gazdu vjerovatno napravio milijarderom i eto ih tamo.
User avatar
nepass1
Posts: 9697
Joined: 06/07/2017 07:35

#1938 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by nepass1 »

RIZVA wrote: 10/05/2022 22:53 Ja ne znam zaista,al kakve su to obuke pa nije vojna akademija ili sta vec...i sve nesto pod velom tajne,te hoce biti te nece...koliko im je u Srbiji trebalo da otvore ili u Hrvatskoj?
Ono znam ljude koni su na tim obukama, ali jos nmg da vjerujem da toliko traje jbt
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#1939 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Pandakonda »

jasib wrote: 10/05/2022 22:31
Pandakonda wrote: 10/05/2022 16:01

To nije bas tako jednostavno kao sto ljudi misle. Lidl nije Bingo ili Amko da Sabahetu iz neba u rebra baci za kasu pa da se onda ona pogubi. Lidl za pocetak zaposljava visi menadzment i polako se spusta prema dole. Naravno svi ti ljudi moraju proći obuku u hrvatskoj ili srbiji. Licno znam par ljudi koji su trenutno tamo na obuci koja ce trajati skoro pa godinu.
Visokoobrazovanoj osobi ne treba godinu dana obuke. Nije LIDL trgovina nuklearna fizika CERN programa, smanjite malo te ribe :-)
Tek nakon sto se ti ljudi obuce onda ide ta sitna buranija kao kasirke, pekari itd. koja također mora proci obuku i trening i zbog toga to jako dugo traje. Ko je vidio ponasanje i brzinu radnika u lidlu zna o cemu pricam i ocigledna je razlika između njih i domaćih lanaca. Također KFC radi po istom principu, zaposlen je visi menadzment i sad zaposljavaju kuhare i ostale radnike koji moraju na obuku ići. A još nemaju lokacije definisane gdje će biti niti imaju kakvog profita.


Po kojim cijenama radi to "osoblje u pripremi" na tim obukama, kasirke, pekari, i sl. i gdje se obučavaju. Možda u LIDL objektima u drugim državama...

Koliko su vremena provele na obuci radnice LIDL-a iz Ploča i Metkovića, iz Beograda, Šapca, Novog Sada?

Evo kolege su se nadovezale da za neke pozicije i po dvije godine ide obuka. Ne znam stvarno zasto je to tako ali ocigledno djeluje. Također od tih ljudi koji su na obuci znam da su uredno placeni svaki mjesec plus doprinosi. I kao sto sam prije pisao ovo je standard svih vecih lanaca ala kfc itd. To je ocigledno razlog zasto je usluga vrhunska u kojem god gradu ti posjetio te lance.

A guranje datuma otvaranja na 2023 je također logicno sa aspekta da Lidl ima politiku da sve radnje otvara u isto vrijeme. Znaci onaj u Zivinicama i onaj u Sarajevu moraju biti spremni za otvaranje na isti dan a oni jos nisu ni prvu stepenicu presli, a to je kupovina zemljista i gradnja distributivnog centra. Ovdje vjerujem da BiH malo koci prvo radi spore administracije, pa onda tek radi skupog zemljista i jako lose povezanosti gradova. U Sarajevu im je u pocetku bilo logicno da naprave taj distributivni centar ali kako sam cuo jednostavno nema toliko velikog prostora koji je u isto vrijeme normalne cijene. Sad treba u nekom drugom mjestu pronaci ogromno zemljiste koje je dobro povezano sa svim gradovima gdje će Lidl poslovati a tek onda kreće proces kupovine ili gradnje samih prodavnica. I kad na to dodas politicku situaciju u svijetu 2023 mi cak zvuci i optimisticno kad se sve sabere i oduzme.
sarajevsko_pivo
Posts: 3461
Joined: 27/07/2009 16:22

#1940 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

kakabanja213 wrote: 10/05/2022 15:49 Grade nekakav lager centar. To ce biti najveca pojedinacna strana investicija u BiH u njenoj istoriji. 200 miliona necega.
Ko gradi i gdje?
sarajevsko_pivo
Posts: 3461
Joined: 27/07/2009 16:22

#1941 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

kakabanja213 wrote: 10/05/2022 22:22
Ateista wrote: 10/05/2022 22:03

Jasno mi je da imaju ozbiljan pristup i da trenutno ulazu da radnici budu sto efikasniji i bolji kad pocnu raditi, to je svakako za pohvalu, ali je malo previse. Jasno je da su dovoljno jaki da mogu tako ulagati par godina da bi onda poceli tek zaradjivati, samo imam utisak da bi se to moglo i brze i organizovati sa manne pocetnih gubitaka, ali hajd, nisu moje pare. :D
Botno je da ljudi rade.
Rade rade. Danas su kupili zemljiste u Mostaru.
Gdje u Mostaru?
sarajevsko_pivo
Posts: 3461
Joined: 27/07/2009 16:22

#1942 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by sarajevsko_pivo »

Pandakonda wrote: 11/05/2022 00:01
jasib wrote: 10/05/2022 22:31

Visokoobrazovanoj osobi ne treba godinu dana obuke. Nije LIDL trgovina nuklearna fizika CERN programa, smanjite malo te ribe :-)



Po kojim cijenama radi to "osoblje u pripremi" na tim obukama, kasirke, pekari, i sl. i gdje se obučavaju. Možda u LIDL objektima u drugim državama...

Koliko su vremena provele na obuci radnice LIDL-a iz Ploča i Metkovića, iz Beograda, Šapca, Novog Sada?

Evo kolege su se nadovezale da za neke pozicije i po dvije godine ide obuka. Ne znam stvarno zasto je to tako ali ocigledno djeluje. Također od tih ljudi koji su na obuci znam da su uredno placeni svaki mjesec plus doprinosi. I kao sto sam prije pisao ovo je standard svih vecih lanaca ala kfc itd. To je ocigledno razlog zasto je usluga vrhunska u kojem god gradu ti posjetio te lance.

A guranje datuma otvaranja na 2023 je također logicno sa aspekta da Lidl ima politiku da sve radnje otvara u isto vrijeme. Znaci onaj u Zivinicama i onaj u Sarajevu moraju biti spremni za otvaranje na isti dan a oni jos nisu ni prvu stepenicu presli, a to je kupovina zemljista i gradnja distributivnog centra. Ovdje vjerujem da BiH malo koci prvo radi spore administracije, pa onda tek radi skupog zemljista i jako lose povezanosti gradova. U Sarajevu im je u pocetku bilo logicno da naprave taj distributivni centar ali kako sam cuo jednostavno nema toliko velikog prostora koji je u isto vrijeme normalne cijene. Sad treba u nekom drugom mjestu pronaci ogromno zemljiste koje je dobro povezano sa svim gradovima gdje će Lidl poslovati a tek onda kreće proces kupovine ili gradnje samih prodavnica. I kad na to dodas politicku situaciju u svijetu 2023 mi cak zvuci i optimisticno kad se sve sabere i oduzme.
Oni će tek na ljeto 2024
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1943 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

sarajevsko_pivo wrote: 11/05/2022 09:24
kakabanja213 wrote: 10/05/2022 15:49 Grade nekakav lager centar. To ce biti najveca pojedinacna strana investicija u BiH u njenoj istoriji. 200 miliona necega.
Ko gradi i gdje?
Gradi Lidl nekakav lager centar u koji ce biti ulozeno 200 miliona necega KM ili eura.
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1944 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

sarajevsko_pivo wrote: 11/05/2022 09:28
kakabanja213 wrote: 10/05/2022 22:22
Rade rade. Danas su kupili zemljiste u Mostaru.
Gdje u Mostaru?
Ne znam nisam pitao, ali bili su jucer u Mostaru i to odradili.
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1945 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

sarajevsko_pivo wrote: 11/05/2022 09:29
Pandakonda wrote: 11/05/2022 00:01


Evo kolege su se nadovezale da za neke pozicije i po dvije godine ide obuka. Ne znam stvarno zasto je to tako ali ocigledno djeluje. Također od tih ljudi koji su na obuci znam da su uredno placeni svaki mjesec plus doprinosi. I kao sto sam prije pisao ovo je standard svih vecih lanaca ala kfc itd. To je ocigledno razlog zasto je usluga vrhunska u kojem god gradu ti posjetio te lance.

A guranje datuma otvaranja na 2023 je također logicno sa aspekta da Lidl ima politiku da sve radnje otvara u isto vrijeme. Znaci onaj u Zivinicama i onaj u Sarajevu moraju biti spremni za otvaranje na isti dan a oni jos nisu ni prvu stepenicu presli, a to je kupovina zemljista i gradnja distributivnog centra. Ovdje vjerujem da BiH malo koci prvo radi spore administracije, pa onda tek radi skupog zemljista i jako lose povezanosti gradova. U Sarajevu im je u pocetku bilo logicno da naprave taj distributivni centar ali kako sam cuo jednostavno nema toliko velikog prostora koji je u isto vrijeme normalne cijene. Sad treba u nekom drugom mjestu pronaci ogromno zemljiste koje je dobro povezano sa svim gradovima gdje će Lidl poslovati a tek onda kreće proces kupovine ili gradnje samih prodavnica. I kad na to dodas politicku situaciju u svijetu 2023 mi cak zvuci i optimisticno kad se sve sabere i oduzme.
Oni će tek na ljeto 2024
Oni ce u oktobru 2025.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11020
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#1946 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Prpa.ba »

Hocete reci da su u Srbiji izgubili dio srednjeg menadzmenta, pa prebacuju jeftinu radnu snagu iz Bosne da popune rupe? :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 9697
Joined: 06/07/2017 07:35

#1947 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by nepass1 »

Pandakonda wrote: 11/05/2022 00:01
jasib wrote: 10/05/2022 22:31

Visokoobrazovanoj osobi ne treba godinu dana obuke. Nije LIDL trgovina nuklearna fizika CERN programa, smanjite malo te ribe :-)



Po kojim cijenama radi to "osoblje u pripremi" na tim obukama, kasirke, pekari, i sl. i gdje se obučavaju. Možda u LIDL objektima u drugim državama...

Koliko su vremena provele na obuci radnice LIDL-a iz Ploča i Metkovića, iz Beograda, Šapca, Novog Sada?

Evo kolege su se nadovezale da za neke pozicije i po dvije godine ide obuka. Ne znam stvarno zasto je to tako ali ocigledno djeluje. Također od tih ljudi koji su na obuci znam da su uredno placeni svaki mjesec plus doprinosi. I kao sto sam prije pisao ovo je standard svih vecih lanaca ala kfc itd. To je ocigledno razlog zasto je usluga vrhunska u kojem god gradu ti posjetio te lance.

A guranje datuma otvaranja na 2023 je također logicno sa aspekta da Lidl ima politiku da sve radnje otvara u isto vrijeme. Znaci onaj u Zivinicama i onaj u Sarajevu moraju biti spremni za otvaranje na isti dan a oni jos nisu ni prvu stepenicu presli, a to je kupovina zemljista i gradnja distributivnog centra. Ovdje vjerujem da BiH malo koci prvo radi spore administracije, pa onda tek radi skupog zemljista i jako lose povezanosti gradova. U Sarajevu im je u pocetku bilo logicno da naprave taj distributivni centar ali kako sam cuo jednostavno nema toliko velikog prostora koji je u isto vrijeme normalne cijene. Sad treba u nekom drugom mjestu pronaci ogromno zemljiste koje je dobro povezano sa svim gradovima gdje će Lidl poslovati a tek onda kreće proces kupovine ili gradnje samih prodavnica. I kad na to dodas politicku situaciju u svijetu 2023 mi cak zvuci i optimisticno kad se sve sabere i oduzme.
U istanbulu u kfc i mcd niko ne zna dvije rijeci engleskog. Dok se sporazumis sta ces odustanes od narudzbe. U kfc jos kazes koji meni hoces i opet greska.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#1948 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by NecuVise »

nepass1 wrote: 11/05/2022 10:20

U istanbulu u kfc i mcd niko ne zna dvije rijeci engleskog. Dok se sporazumis sta ces odustanes od narudzbe. U kfc jos kazes koji meni hoces i opet greska.
Isto iskustvo sam imao u burger kingu u Italiji, Venecija ili Firenca, ne sjećam se tačno. Na kraju prstom pokazao i dobio šta sam htio :-D
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#1949 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by kakabanja213 »

Pa ne obucavaju radnike na kasama 2.5 godine. Njih ce mjesec dva vjerovatno obucavati.
Niti ces direktora 2.5 godine obucavati. Njega te ozbiljne firme jednostvano izaberu prema profilu licnosti, podrazumijeva se da zna upravljati. Ja imam jedan broj poznanika u ovim multinacionalnim firmama. I najcesce ako je direktor u BiH supak, supci su i u drugim zemljama, tacno ko da ih kloniraju licnoscu.
Hakiz
Posts: 40523
Joined: 30/07/2015 20:01

#1950 Re: Aldi i LIDL u BiH????

Post by Hakiz »

NecuVise wrote: 11/05/2022 12:11
nepass1 wrote: 11/05/2022 10:20

U istanbulu u kfc i mcd niko ne zna dvije rijeci engleskog. Dok se sporazumis sta ces odustanes od narudzbe. U kfc jos kazes koji meni hoces i opet greska.
Isto iskustvo sam imao u burger kingu u Italiji, Venecija ili Firenca, ne sjećam se tačno. Na kraju prstom pokazao i dobio šta sam htio :-D
Uđem u Mek u Firenci. Nikada više.
Locked