Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#26 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by Dozer »

E nek' si mi rek'o sta je sta, samo si zaboravio to i pojasniti - sta je aktiva, a sta su depoziti, i sta je to sto cini aktivu :)?
Hajd' skolarac, da vidimo kako ide ta ekonomija.
traxtrax
Posts: 33
Joined: 09/05/2007 16:49

#27 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by traxtrax »

Kada sam rekao da za razumjevanje tih pojmova "treba ici u skolu" nisam mislio na sebe. Ja sam isao u skolu i znadem sto znadem, sto je vise nego dovoljno. Sudeci prema postovima pojedinaca, za njih sam u svom skolovanju dosegao neslucene visine.

Dakle, ne pada mi napamet da ovdje nekome dokazujem stepen svoga obrazovanja, znanje ili neznanje pojedinih pojmova. Sa druge strane, ti svojim pisarijama sam, ni od koga izazvan pokazujes koliko u stvari malo znas.

Nemam cilj da bilo koga vrijedjam ili omalovazavam, prema tome nemoj ovo primati k' srcu.

Poenta je u tome da se prvo treba informirati i "utvrditi gradivo" a tek onda otvarati teme sa inflamatornim temama, neprovjerenim, djelimicno tacnim a gotovo potpuno netacnim informacijama i istovremeno pokazivati poprilicnu raskos neznanja.

Nazalost, izgleda da je paradiranje neznalica a galamdzija postalo mjerilo osobne vrijednosti u ovoj miloj nam postratnoj zemljici Bosni.
User avatar
anonimus19
Posts: 94
Joined: 16/04/2009 09:56
Location: Zenica
Contact:

#28 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by anonimus19 »

Dozer wrote:E nek' si mi rek'o sta je sta, samo si zaboravio to i pojasniti - sta je aktiva, a sta su depoziti, i sta je to sto cini aktivu :)?
Hajd' skolarac, da vidimo kako ide ta ekonomija.
Sve ono sto banka prima od gradjana i pravnih lica su depoziti, bez obzira o namjeni sredstava (stednja, obicna uplata, orocena stednja...). Banka sa tim sredstvima raspolaze i iz tih sredstava odobrava kredite i zaradjuje na kamatama na date kredite.
Banke se u sustini imaju aktivne i pasivne kredite. TAcnije, kad banka daje nekome kredit, koji ce joj donijeti profit, to su njeni aktivni poslovi, a kad banka uzima kredit i za to placa kamatu, onda su to njeni pasivni poslovi (haman me dobro pamcenje sluzi:D).
Aktiva je nesto sasvim drugo, a podrazumijeva sva materijalna i nematerijalna sredstva banke (izmdju ostalog i novcana sredstva), potrazivanja..., a pasiva je ono sto banka duguje nekome po razlicitim osnovama.

VAljda je ovo dovoljno koncizno i jasno. nije lose nekad obnoviti znanje:D
emir222
Posts: 68
Joined: 26/08/2006 22:40
Contact:

#29 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by emir222 »

Ma prepiremo se ljudi oko glupih stvari sve je to trziste ponude i potraznje i ja da sam banka stavio bih kamatu 50% ko ce se odreci profita radi gradjanstva pa to je prica za malu djecu..treba zaustaviti podizanje kamata na postojece kredite jer je to klasicna prevara ( fol u Uni credit akcija na kredite i kad svi dignu onda povecanje kamate pa to je prevara ko iz filmova)...Kad raja nebudu dizala ovoliko kredita banke ce spustati kamate i zdrao...jos jednom kazem ponuda i potraznja nisu banke humanitarne ustanove
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#30 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by glavutan »

Zbog cega BiH nema monetarnu suverenost?
Zbog cega se kacamo na monetu koja je u startu falsifikat? Euro je fiat money koji stanca BCE (koja je za neupucene PRIVATNA institucija) kako se njoj cefne a da nema pokrice u nicemu. Legalizovano zelenasenje.
Sta ili ko daje vrijednost euru a samim tim i konvertibilnoj marci? Na kraju krajeva, ko je vlasnik novca u opticaju jedne nacije?
Nacija ili CB?

Koliko je mastan kajmak od seignorage konvertibilne marke? Hoce li nam guverner reci u kom sefu u Frankfurtu taj novac zavrsi?
Zbog cega je preko 70% BiH bankarstva u stranim rukama?

Pitanja je mali milion samo odgovora nigdje.
2jz
Posts: 30
Joined: 05/01/2009 08:36

#31 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by 2jz »

vrijeme je a se pocnu lincovati bankari pocevsi sa tim guvernerom. Za 7 dana bi se sve normalizovalo. Garant
traxtrax
Posts: 33
Joined: 09/05/2007 16:49

#32 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by traxtrax »

@ anonuimus19: Nisi mu trebao pojasnjavati. Ocito je da ne zna i da je otvorio temu na bazi poluinformacija, odnosno lupajuci "k'o Maksim po diviziji".

@2jz: Trebao bi onda prvo povjesati sve pekare, koji prodaju hljeb i pecivo sa i do 50 % profita, stvari bi se brze normalizovale.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#33 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by slavkoimamodilera »

glavutan wrote:Zbog cega BiH nema monetarnu suverenost?
Zbog toga sto bi u rukama inih Brankovica vrlo brzo imali

Image
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#34 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by zgembo_sa »

Pitanje samovolje banaka u pogledu mijenjanja visine kamatnih stopa se mora rijesiti zakonom. Zakon bi morao propisati da se kamata mora utvrditi ili kao fiksna ili kao varijabilna, ali uz obavezno navodjenje formule za izracun kamatne stope. Vecina evropskih banaka to radi recimo otprilike ovako: kamatna stopa= 6mjesečni EURIBOR + 1%. A ne da se ovako izmisljaju neke nove imaginarne kategorije od kojih zavisi kamatna stopa.

Osim toga, zakon bi morao propisati da banke moraju kod reklamiranja i prezentiranja uslova kreditiranja klijentu obavezno prikazati pravu kamatnu stopu, bez skrivenih naknada, tj. efektivnu kamatnu stopu.

Ni u kom slucaju se ne moze ostaviti bankama da zakljucuju ugovore o kreditu ostavljajuci sebi mogucnost da mijenjaju kamatnu stopu jednostrano, po svom nahodjenju!
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#35 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by slavkoimamodilera »

zgembo_sa wrote:Vecina evropskih banaka to radi recimo otprilike ovako: kamatna stopa= 6mjesečni EURIBOR + 1%. A ne da se ovako izmisljaju neke nove imaginarne kategorije od kojih zavisi kamatna stopa.
Zivjela liberalizacija i deregulacija trzista :wink: Isti fol je ako se sjecas bio i sa gorivom - kad raste cijena barela, raste i maloprodajna cijena, kad pada cijena barela onda ti maloprodajna ovisi o raspolozenju Azirinih kasika :mrgreen:
k.o.k.s.
Posts: 1
Joined: 21/04/2009 12:15

#36 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by k.o.k.s. »

Ohrabruje izjava sefa inspekcija Tirka da ce uciniti sve da se kamate vrate i da se banke ponasaju u skladu sa situacijom, a doktoru Kozaricu neka ja na cast sto je, kao drzavni sluzbenik, stao na stranu privatnih stranih banaka, a pogotovo sto je sebi dao za pravo da komentarise ko sta treba da kupi sebi ...... Bjednik pravi .....
User avatar
anonimus19
Posts: 94
Joined: 16/04/2009 09:56
Location: Zenica
Contact:

#37 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by anonimus19 »

glavutan wrote:Zbog cega BiH nema monetarnu suverenost?
Zbog cega se kacamo na monetu koja je u startu falsifikat? Euro je fiat money koji stanca BCE (koja je za neupucene PRIVATNA institucija) kako se njoj cefne a da nema pokrice u nicemu. Legalizovano zelenasenje.
Sta ili ko daje vrijednost euru a samim tim i konvertibilnoj marci? Na kraju krajeva, ko je vlasnik novca u opticaju jedne nacije?
Nacija ili CB?

Koliko je mastan kajmak od seignorage konvertibilne marke? Hoce li nam guverner reci u kom sefu u Frankfurtu taj novac zavrsi?
Zbog cega je preko 70% BiH bankarstva u stranim rukama?

Pitanja je mali milion samo odgovora nigdje.
za i protiv razloga monetarne suverenosti ima mnogo. Mislim da mi jos nismo zreli za to i odgovara nam da je KM fiksno vezana za €. U suprotnom bi sigurno imali strukturalnu inflaciju koja je jedan od najgorih.
Ionako imamo visoke cijene svega i to je i pored fiksno vezane valute upravo razlog strukturalne nestabilnosti. Kupovna moc gradjanstva opada iz dana u dan, jer place manje vise ostaju na istom nivou, a troskovi se povecavaju, a nema novca u opticaju. Imamo i pored toga prilicno visoku potrosnju. Najjednostavnije objasnjenje za ovo je sa aspekta privatnika "hoce im se, moze im se". Nemamo kvalitetnu konkurenciju u bilo cemu. Jedna smo od najskupljih drzava.
Zbog cega je vlasnistvo banaka vecinom strano? Uh, tesko pitanje. mozda je bolje i tako, nego obratno.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by Dozer »

E pa i ja sam isao u tu istu skolu, pa znam i ja sve ovo, ali vi nikako da shvatite poentu ovoga sto sam rekao, a to je - banke zive od gradjana i njihovih depozita, kredita koje podizu kod banaka (roba, naravno) i ostalih sitnih "usluga" kao sto su lihvarske naplate za "vodjenje racuna".
Samim tim, gradjani su ti koji imaju moc i da "kazne" banke ako su nezadovoljni njihovim radom. Konkretno, to se moze dobrim dijelom postici podizanjem svojih sredstava iz banaka cime se smanjuje likvidnost banaka, a onda, automatski banke imaju manje novca na raspolaganju cime im se suzava prostor poslovanja, a samim tim i zarade.

Druga poenta je bila na CB i Kozaricu. Jasno je da je CB obicna marioneta, ali ipak ima neke odgovornosti i mogucnosti na raspolaganju, ako nista drugo, a ono da pokrene inicijative, sto moze kao drzavna institucija.
Pored toga, i umjesto toga, Kozaric se zadaje u totalno nesuvislo poredjenje i komentarisanje toga ko ima kakav televizor i da li uopste treba da ima moderan televizor.
Pojedini ovdje su ocito u bankarskom sektoru pa se brane i rukama i nogama...
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#39 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by glavutan »

anonimus19 wrote:
Sve ono sto banka prima od gradjana i pravnih lica su depoziti, bez obzira o namjeni sredstava (stednja, obicna uplata, orocena stednja...). Banka sa tim sredstvima raspolaze i iz tih sredstava odobrava kredite i zaradjuje na kamatama na date kredite.
Banke se u sustini imaju aktivne i pasivne kredite. TAcnije, kad banka daje nekome kredit, koji ce joj donijeti profit, to su njeni aktivni poslovi, a kad banka uzima kredit i za to placa kamatu, onda su to njeni pasivni poslovi (haman me dobro pamcenje sluzi:D).
Aktiva je nesto sasvim drugo, a podrazumijeva sva materijalna i nematerijalna sredstva banke (izmdju ostalog i novcana sredstva), potrazivanja..., a pasiva je ono sto banka duguje nekome po razlicitim osnovama.

VAljda je ovo dovoljno koncizno i jasno. nije lose nekad obnoviti znanje:D
Sav kliker i jeste u tome da banka raspolaze tudjim sredstvima i da na osnovu njih ubire kajmak za sebe. Znaci ako ostavis u banku svojih 100 KM ona je po zakonu obavezna u rezervi da drzi 20 (rekoste da je 20% koliko mi se cini) dok sa ostalih 80 moze bukvalno da radi sta hoce. Kako bankari vrlo dobro znaju da se od ukupne novcane mase je tek nesto oko 10 - 15% u konstantnom obrtanju i te kako su ufercili da ostatak mogu plasirati kao kredite i na osnovu toga zaradjivati. Sva caka i jeste u tome da banka ne zaradjuje obrtom vlastitog novca vec obrtom novca klijentele.

Znaci, ja ostavim pare kod tebe, ti lafo imas rezervu da bi mi zamazao okice kako mi je novac uvijek na raspolaganju a u stvari mojim parama svoje vile gradis.
To ti je isto kao da ostavis svoj auto na parkingu i dok te nema jaran sto bi trebao da ti ga pazi ga koristi za svoje poslove i zajebancije zaradjujuci pri tome.
Jebem ga, meni to lici na malo veci zajeb.
Frakcionarna rezerva je pljacka svih pljacki od kako je homo-sapiensa no dok to priglupe narodne mase ukopcaju jos ce vode ispod mostova proci.
Hajmo 'nako, cisto iz zajebancije povuci sav novac iz banaka pa da vidimo ima li ga toliko koliko oni tvrde da ga ima. Samo treba pozuriti, jer oni koji stignu zadnji ce umjesto svoje pare naci poprilicnu kitu.
Dobro je dozer ufercio stvari, samo sto bankarska bratija hoce blentavim da ga naprave.
User avatar
anonimus19
Posts: 94
Joined: 16/04/2009 09:56
Location: Zenica
Contact:

#40 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by anonimus19 »

glavutan wrote:
anonimus19 wrote:
Sve ono sto banka prima od gradjana i pravnih lica su depoziti, bez obzira o namjeni sredstava (stednja, obicna uplata, orocena stednja...). Banka sa tim sredstvima raspolaze i iz tih sredstava odobrava kredite i zaradjuje na kamatama na date kredite.
Banke se u sustini imaju aktivne i pasivne kredite. TAcnije, kad banka daje nekome kredit, koji ce joj donijeti profit, to su njeni aktivni poslovi, a kad banka uzima kredit i za to placa kamatu, onda su to njeni pasivni poslovi (haman me dobro pamcenje sluzi:D).
Aktiva je nesto sasvim drugo, a podrazumijeva sva materijalna i nematerijalna sredstva banke (izmdju ostalog i novcana sredstva), potrazivanja..., a pasiva je ono sto banka duguje nekome po razlicitim osnovama.

VAljda je ovo dovoljno koncizno i jasno. nije lose nekad obnoviti znanje:D
Sav kliker i jeste u tome da banka raspolaze tudjim sredstvima i da na osnovu njih ubire kajmak za sebe. Znaci ako ostavis u banku svojih 100 KM ona je po zakonu obavezna u rezervi da drzi 20 (rekoste da je 20% koliko mi se cini) dok sa ostalih 80 moze bukvalno da radi sta hoce. Kako bankari vrlo dobro znaju da se od ukupne novcane mase je tek nesto oko 10 - 15% u konstantnom obrtanju i te kako su ufercili da ostatak mogu plasirati kao kredite i na osnovu toga zaradjivati. Sva caka i jeste u tome da banka ne zaradjuje obrtom vlastitog novca vec obrtom novca klijentele.

Znaci, ja ostavim pare kod tebe, ti lafo imas rezervu da bi mi zamazao okice kako mi je novac uvijek na raspolaganju a u stvari mojim parama svoje vile gradis.
Jebem ga, meni to lici na malo veci zajeb.
Frakcionarna rezerva je pljacka svih pljacki od kako je homo-sapiensa no dok to priglupe narodne mase ukopcaju jos ce vode ispod mostova proci.
Hajmo 'nako, cisto iz zajebancije povuci sav novac iz banaka pa da vidimo ima li ga toliko koliko oni tvrde da ga ima. Samo treba pozuriti, jer oni koji stignu zadnji ce umjesto svoje pare naci poprilicnu kitu.
Dobro je dozer ufercio stvar, samo sto hoce blentavim da ga naprave.
To ti je samo igra velikih brojeva. 1000 ljudi stavi na banku po 100 KM, pa onda banka ima 100.000 KM. Od toga dadne CB njeno kao obaveznu rezervu, haj nek je to 20%, odn. 20.000, a ostatak banka ima na raspolaganju, tj. 80.000 KM. Od tih sredstava banka daje kredite i na tome zaradjuje. Prednost je svakako sto u jako kratkom periodu se moze obezbijediti veca kolicina novca koju zajmoprimac vraca kroz odredjeni period.
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#41 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by glavutan »

Zato se zakoni i pisu da bi igrali u korist bankarske bagre a ne u korist drustva. Politika mnogo jacih zemalja se odredjuje u kojekakvim budzacima centralnih banaka a ne u parlamentima te stoga BiH avlija nije nikakav izuzetak.
Priglupom narodu bacis kosku u vidu nacionalizma, turbo folka i kojekakvih serija i vuk je definitivno sit. Dok ovca skonta da je ovca okretace se vjezno na zaru.

Zato, da bi se zajeb mijenjao potrebna je revolucija al' kako smo svi nesto kilavi i hafifni slabo da ce na zapadu biti ista novo. O zemljici Bosni da i ne govorimo.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#42 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by slavkoimamodilera »

glavutan wrote:Zato se zakoni i pisu da bi igrali u korist bankarske bagre a ne u korist drustva. Politika mnogo jacih zemalja se odredjuje u kojekakvim budzacima centralnih banaka a ne u parlamentima te stoga BiH avlija nije nikakav izuzetak.
Priglupom narodu bacis kosku u vidu nacionalizma, turbo folka i kojekakvih serija i vuk je definitivno sit. Dok ovca skonta da je ovca okretace se vjezno na zaru.

Zato, da bi se zajeb mijenjao potrebna je revolucija al' kako smo svi nesto kilavi i hafifni slabo da ce na zapadu biti ista novo. O zemljici Bosni da i ne govorimo.
Da ti Hugo Chavez nije sta u rodu? :mrgreen: Dobro jutro i dobrodosao u kapitalizam i demokratiju, nadam se da si se fino naspavao zadnjih 18 godina ;-)
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#43 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by glavutan »

slavkoimamodilera wrote:
glavutan wrote:Zato se zakoni i pisu da bi igrali u korist bankarske bagre a ne u korist drustva. Politika mnogo jacih zemalja se odredjuje u kojekakvim budzacima centralnih banaka a ne u parlamentima te stoga BiH avlija nije nikakav izuzetak.
Priglupom narodu bacis kosku u vidu nacionalizma, turbo folka i kojekakvih serija i vuk je definitivno sit. Dok ovca skonta da je ovca okretace se vjezno na zaru.

Zato, da bi se zajeb mijenjao potrebna je revolucija al' kako smo svi nesto kilavi i hafifni slabo da ce na zapadu biti ista novo. O zemljici Bosni da i ne govorimo.
Da ti Hugo Chavez nije sta u rodu? :mrgreen: Dobro jutro i dobrodosao u kapitalizam i demokratiju, nadam se da si se fino naspavao zadnjih 18 godina ;-)
Nabijem na kurac i tebe i tvoju viziju demokratije i kapitalizma u kojem si tako cinicno pozelio dobrodoslicu.
Bice demokratije onog momenta kad vam kukom i motkom otplesu po ledjima.
K'o u Argentini onomad.

A sad trk kod moderatora i tuzakaj me da sam te nabio na djilkana.
Onako, demokratski.
2jz
Posts: 30
Joined: 05/01/2009 08:36

#44 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by 2jz »

Nabijem na kurac i tebe i tvoju viziju demokratije i kapitalizma u kojem si tako cinicno pozelio dobrodoslicu.
Bice demokratije onog momenta kad vam kukom i motkom otplesu po ledjima.
K'o u Argentini onomad.

A sad trk kod moderatora i tuzakaj me da sam te nabio na djilkana.
Onako, demokratski.
ha ha ,bog si isto razmisljas kao i ja samo ja
jebem li im mater parazitsku
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#45 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by slavkoimamodilera »

glavutan wrote:Nabijem na kurac i tebe i tvoju viziju demokratije i kapitalizma u kojem si tako cinicno pozelio dobrodoslicu.
Bice demokratije onog momenta kad vam kukom i motkom otplesu po ledjima.
K'o u Argentini onomad.

A sad trk kod moderatora i tuzakaj me da sam te nabio na djilkana.
Onako, demokratski.
Naravno da jesam, bas onako demokratski... ugodan put ti zelim! :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by Dozer »

Nema potrebe za vrijedjanjem. Valjda smo tu kako bismo prodiskutovali i eventualno pronasli nacin da se svemu ovome sto nam se radi stane u kraj...
Pi@karanje nece rijesiti nista.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#47 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by mIRCerka »

Glavutane, mjesec dana.
Banned user for reason “prekrsena pravila foruma”
» glavutan
2jz, opomena pred ban.
Hvala na paznji
User avatar
upravnik
Posts: 457
Joined: 05/04/2008 15:25
Location: Katanga
Contact:

#48 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by upravnik »

mIRCerka wrote:Glavutane, mjesec dana.
Banned user for reason “prekrsena pravila foruma”
» glavutan
2jz, opomena pred ban.
Hvala na paznji
skupo glavutana dođe "djilkan" :D
User avatar
upravnik
Posts: 457
Joined: 05/04/2008 15:25
Location: Katanga
Contact:

#49 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by upravnik »

policy wrote: pa ljudi moji, vi se ponasate kao da je dobijanje kredita od banke neko pravo, haman, ljudsko pravo. pa jesu li svi koji su uzimali kredite potpisali da banka moze promijeniti kamaten stope? jesu. i u cemu je problem?
daj se malo skuliraj...
promjenljiva kamatna stopa je činjenica koju su ljudi potpisali...
ali to ne znači da banka može kad i kako hoće istu mijenjati... te stvari su regulisane propisima, kojima su definirani slučajevi kada se kamatna stopa može mijenjati...
posljednje dizanje od strane unicredit banke oko kojeg se digla tolika prašina, ne zadovoljava niti jedan od tih uslova, i ako stvarno ikada bude volje da se na sudu preispita njihova odluka, pašće k'o s kruške...
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#50 Re: Sramno ponasanje guvernera centralne banke!!

Post by Helikopter »

emir222 wrote:Ma prepiremo se ljudi oko glupih stvari sve je to trziste ponude i potraznje i ja da sam banka stavio bih kamatu 50% ko ce se odreci profita radi gradjanstva pa to je prica za malu djecu..treba zaustaviti podizanje kamata na postojece kredite jer je to klasicna prevara ( fol u Uni credit akcija na kredite i kad svi dignu onda povecanje kamate pa to je prevara ko iz filmova)...Kad raja nebudu dizala ovoliko kredita banke ce spustati kamate i zdrao...jos jednom kazem ponuda i potraznja nisu banke humanitarne ustanove
Normalno da Banke nisu Humanitarne organizacije ali je dobro i za njih i za one kojima banke iznajmljuju novac da imaju sto manje ili sto razumnije kamate te da na taj nacin stimuliraju trziste investicija u drzavi itd. Jer banke kao primjer u BiH u odnosu na drzave zapadne Evrope imaju dobre garancije za pozajmljeni novac. Manje vise svako u Bosni i Hercegovini ima svoju nekretninu u vidu zemljista, kuce, stana i polaze je banci pod hipoteku.
Post Reply