Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

nonca
Posts: 140
Joined: 11/02/2009 21:40

#76 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by nonca »

pa da, pise da je najbolja banka u CEE, a BiH tu i pripada, dok je u Austriji fakat trecerezredna, jer unicredit i erste su puno vise zastupljene, ima ih svugdje i pokrili su veliki dio trzista,,,,no, ipak su bolji od hypa, nije im vlasnik uzijanio 5 milijardi :D
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#77 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by ja_cura_ »

uvijek su neke banke propadale, neke nisu...

zao mi je samo ljudi, koji ce ostati bez posla.

(a jutros sam cula, da je NLB banka zatvorila neke svoje poslovnice po mostaru, zbog krize...) iako ne volim ovu banku (jer je dijelom sljedbenik ljubljanske banke, zao mi je uposlenika, koji su na birou...
Vozac
Posts: 65
Joined: 06/02/2003 00:00

#78 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by Vozac »

Ovako nekako,
Poluzvanicno
Hypu je sa pocetkom marta ove godine ponudila ljudima koji rade u Leasingu dogovorene raskide ugovora uz otpremninu od 5.000 BAM. Veliki broj nekretnina koje su dali na leasing ljudi i firme ne mogu vise placati i odustaju od istih (napomena da je banka vlasnik predmeta leasinga dok se ne isplati zadnja rat za tzv izdavanje/rentu). Navodno najvise je islo na prijateljstvo po Hercegovini ...Brojne stanove sad prodaje bas ovaj leasin (Kosevo hills, Paromlinska..)

Problem je i u tome sto su prilikom zakljucivanja ugovora sudski vjestaci (u slucajevima nekretnina) stanove procjenjivali i na vecu vrijednost od tadasnje trzisne kako bi uzeli pare od onih koji su dizali kredite/lesinge... Naime, posto su tada obicno hipoteku bile u odnosu 1,5 na objekat koji pod hipotekom, ljudima koji su davali stanove i objekte pod hipoteku u interesu je da stan vise vrijedi kako bi mogao dobiti vise novca od banke ili koga vec (veci iznos kredita). Tako da kad Leasing kuca usljed belaja (neplacanja rata/gibira...) ne moze prodati nekretninu po cjeni kojoj su dali lovu.

Negdje sam procitao da radi ove krize i svega Hypo razmislja da ili ukine ili napravi strasne cut/ove u jugoistocnoj Evropi....

Nema izvora, nema citata, navodno....
only_me
Posts: 7
Joined: 16/03/2009 00:19

#79 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by only_me »

Vozac wrote:Ovako nekako,
Poluzvanicno
Hypu je sa pocetkom marta ove godine ponudila ljudima koji rade u Leasingu dogovorene raskide ugovora uz otpremninu od 5.000 BAM. Veliki broj nekretnina koje su dali na leasing ljudi i firme ne mogu vise placati i odustaju od istih (napomena da je banka vlasnik predmeta leasinga dok se ne isplati zadnja rat za tzv izdavanje/rentu). Navodno najvise je islo na prijateljstvo po Hercegovini ...Brojne stanove sad prodaje bas ovaj leasin (Kosevo hills, Paromlinska..)

Problem je i u tome sto su prilikom zakljucivanja ugovora sudski vjestaci (u slucajevima nekretnina) stanove procjenjivali i na vecu vrijednost od tadasnje trzisne kako bi uzeli pare od onih koji su dizali kredite/lesinge... Naime, posto su tada obicno hipoteku bile u odnosu 1,5 na objekat koji pod hipotekom, ljudima koji su davali stanove i objekte pod hipoteku u interesu je da stan vise vrijedi kako bi mogao dobiti vise novca od banke ili koga vec (veci iznos kredita). Tako da kad Leasing kuca usljed belaja (neplacanja rata/gibira...) ne moze prodati nekretninu po cjeni kojoj su dali lovu.

Negdje sam procitao da radi ove krize i svega Hypo razmislja da ili ukine ili napravi strasne cut/ove u jugoistocnoj Evropi....

Nema izvora, nema citata, navodno....
e 'vako je i u USA sve pocelo...ljudi vracali kuce leasing firmama, leasing firme ih ponovo davale na trziste, niko nije bio zainteresiran da ih kupi i tako poce padati vrijednost nekretnina. pravi belaj nastade kada i oni koji su mogli placati rate procjenise da vrijednost njihove nekretnine drasticno pade, pa i oni otkazase ugovore...sve dalje popularno zovu kriza, pa recesija pa cemo videti dalje
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#80 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by Truba »

jebg zato ja živim u tridesetoj s roditeljima :mrgreen: žao mi 150 eura što imam u rajfajzenu :lol: :lol: :lol:
JohnGotti
Posts: 123
Joined: 13/10/2007 18:25

#81 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by JohnGotti »

E majku mu... pa otkad znam za sebe, vazda ljudi samo kukaju, kmece, prizivaju nesrecu, lamentiraju nad svojom sudbinom gorkom... sve mi se cini da je to neka vrsta kolektivne seksualne perverzije.:D
Ima l' iko, matere vam, da mu nije lose, i da je sebi sredio zivot, da nije up'o u tu neku rupu :D , i da mu se, u stvari, gadi da kuka i zapomaze, i kmeci, i sta vec... :D
Pra'o jadno sa strane izgleda...
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#82 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by DobroJutroKolumbo »

Znate kako se gleda valja li neka banka ili ne??? Ona koja daje najvece kamate na stednju , bjezite od nje! :D :D
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#83 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by veljaca »

Raiffeisen:

Sta reci ?????

Povecali kamatu na kredit kad je rastao EURIBOR a kad je isti opao - SIPAK VAM :x :x :x :x :x
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#84 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by Truba »

pa šta očekujete od tih institucija osjećaje?


EVO NEŠ ISTRAŽUJEM o pokojnom papi


Papa podsjeća, da tržišna konkurencija ima elemente igara, a da svaka igra traži pravila i - suca, što je sve manje i manje slučaj. On već poodavna upire prstom na sve veće razlike između siromašnih i bogatih, na skandal dugova siromašnih zemalja, na zatvorena tržišta velikih i moćnih, na stalno smanjivanje pomoći za razvoj, na nesmiljeno uništavanje okoliša, na financijsku špekulaciju, koja izmiče svakom nadzoru i proizvodi krize i bankrot čitavih država... U naše vrijeme, kad je odlučujući faktor razvoja čovjek, njegovo znanje i organizacija rada, a ne više zemlja ili kapital, Papa ističe primat etike - ljudskosti, pravičnosti i solidarnosti. On uz to zagovara prvenstvo politike i javnog interesa - nad ekonomijom i privatnim interesima - i na potrebu rehabilitacija autentično demokratskih institucija, koje su jedine u stanju izraziti opće dobro i konsenzus u političkom i socijalnom životu. Papa zbog istih razloga zagovara rad i zauzetost nevladinih organizacija i civilnog društva, koji postaju stvarno sredstvo narodnog sudjelovanja u javnom životu....


nema ljudskosti u banci

povraća mi se kad moram u banku podići platu
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#85 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by veljaca »

komi wrote:pa šta očekujete od tih institucija osjećaje?
Ocekujem iste arsine i u slucaju kad raste i opada EURIBOR ..... bar toliko ........
JohnGotti
Posts: 123
Joined: 13/10/2007 18:25

#86 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by JohnGotti »

Ma primaju karticu svugdje... a bankomati i svjez zrak na svakom cosku... :mrgreen:
JohnGotti
Posts: 123
Joined: 13/10/2007 18:25

#87 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by JohnGotti »

veljaca wrote:
komi wrote:pa šta očekujete od tih institucija osjećaje?
Ocekujem iste arsine i u slucaju kad raste i opada EURIBOR ..... bar toliko ........
Kakve arsine? Je l' tebi pise u ugovoru da ti je kamata euribor + nesto, i izracunava se tada i tada, ili ne? Jesi citao ugovor uopste prije nego sto si potpisao? Ako ti je neko stavio pistolj na glavu i natjerao da potpises, mozda i imas sansu.. inace... sam pao, sam se i ubio...
only_me
Posts: 7
Joined: 16/03/2009 00:19

#88 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by only_me »

JohnGotti wrote:
veljaca wrote:
komi wrote:pa šta očekujete od tih institucija osjećaje?
Ocekujem iste arsine i u slucaju kad raste i opada EURIBOR ..... bar toliko ........
Kakve arsine? Je l' tebi pise u ugovoru da ti je kamata euribor + nesto, i izracunava se tada i tada, ili ne? Jesi citao ugovor uopste prije nego sto si potpisao? Ako ti je neko stavio pistolj na glavu i natjerao da potpises, mozda i imas sansu.. inace... sam pao, sam se i ubio...
u pravu si 100%. nemas ti tu izbora, potpisi ili "odbi"..
Ti ugovori su tako napisani, da ti treba cijela svita pravnika da ti ih rastumace kada ti nesto trebas, a kada treba zastiti banku, to je tako ocito i jasno!
only_me
Posts: 7
Joined: 16/03/2009 00:19

#89 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by only_me »

DobroJutroKolumbo wrote:Znate kako se gleda valja li neka banka ili ne??? Ona koja daje najvece kamate na stednju , bjezite od nje! :D :D
hm, dobar savjet :D
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#90 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Imam kredit u Hypo banci i ljudi mogu vam reci da je odron. Grawe osiguranje je vecinski vlasnik te banke (nisam sugran). Uglavnom povecali su mi kamatu prije pola godine pod izgovorom da je euribor previsok. Vec duze vrijeme je euribor mnogo manji nego u momentu kad sam uzimao kredit i oni ga ne vracaju na staru vrijednost. Tako ako sam ja ispao budala ne morate vi, toplo je zaobidjite. Isto gledajte da vam se obracunava u eurima, nikad u svicarcima, jer cete i tu lose proci. Meni rata vaki cas razlicita a u zadnje vrijeme znatno visa.
only_me
Posts: 7
Joined: 16/03/2009 00:19

#91 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by only_me »

Kralj Tvrtko XXVIII wrote:Imam kredit u Hypo banci i ljudi mogu vam reci da je odron. Grawe osiguranje je vecinski vlasnik te banke (nisam sugran). Uglavnom povecali su mi kamatu prije pola godine pod izgovorom da je euribor previsok. Vec duze vrijeme je euribor mnogo manji nego u momentu kad sam uzimao kredit i oni ga ne vracaju na staru vrijednost. Tako ako sam ja ispao budala ne morate vi, toplo je zaobidjite. Isto gledajte da vam se obracunava u eurima, nikad u svicarcima, jer cete i tu lose proci. Meni rata vaki cas razlicita a u zadnje vrijeme znatno visa.
cuo sam da je se neki tip pravno nateze sa nekom bankom upravo oko tog povecanja kamate kada je EURIBOR skocio, a onda potpune tisine kada je EURIBOR pao. neznam koja je banka u pitanju, ali je u ugovoru nasao dio u kojem se kaze da se kamata moze mijenjati (nije precizirano kako i pod kojim uvjetima). sada je on napravio "slucaj" u kojem se poziva na taj clan i pad EURIBOR-a, jer se banka na isti pozvala kada je EURIBOR povecan.

pogledaj svoj ugovor, mozda i ti imas slicnu mogucnost.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#92 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by BarbaDue »

informacija je nezvanicna, ali sam saznao da u Dojčlandu postoje dva ogranka Hypo banke nisam saznao
koji od ta dva ogranka je majka ovoj nasoj u BiH, saznao sam da je jedan od ta dva ogranka bankrotirao.
da li neko ima kakvu kvalitetnu informaciju o tome?
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#93 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by Sarayman »

Za sarajevski Hypo leasing je pocela kruziti prica da zatvara kancelariju a uposlenicima nudi 5000 KM otpremnine. Neprovjereno, samo ljudi pricaju...
akcija007
Posts: 2856
Joined: 17/05/2008 23:50

#94 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by akcija007 »

Hypo Real Estate nema vezu s vezom s Hypo Group Alpe Adria.
nonca
Posts: 140
Joined: 11/02/2009 21:40

#95 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by nonca »

akcija007 wrote:Hypo Real Estate nema vezu s vezom s Hypo Group Alpe Adria.

naravno da je to tako,
al sta ove domace bosanske ekonomske neznalice po forumu znaju,,,,NISTA!!

..mi je pun +urac svega :D :D :D :D :D :D
nonca
Posts: 140
Joined: 11/02/2009 21:40

#96 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by nonca »

u Hypo banci u centrali u austriji sutra otkaz dobija 2000 radnika........................sto znaci da se radna snaga banke smanjuje za 25% (od ukupno 8.000 radnika)........


kod njih nema krize, oni napreduju iz dana u dan....jednog dana ce samo dati obavijest da je banka propala....kao Lehman Brothers u jesen prosle godine.........
traxtrax
Posts: 33
Joined: 09/05/2007 16:49

#97 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by traxtrax »

nonca wrote:u Hypo banci u centrali u austriji sutra otkaz dobija 2000 radnika........................sto znaci da se radna snaga banke smanjuje za 25% (od ukupno 8.000 radnika)........


kod njih nema krize, oni napreduju iz dana u dan....jednog dana ce samo dati obavijest da je banka propala....kao Lehman Brothers u jesen prosle godine.........
Mogao bi prvo barem malo njemackog nauciti pa bacati ovakve bombe:

1. Niko sutra ne dobija otkaz!
2. Radi se o 8000 radnih mjesta u Austriji i 12 zemalja Centralne i Istocne Evrope
3. Ukinuce se 2100 radnih mjesta od tih 8000 ali do godine 2013 i to u svih 13 drzava
3. U samoj Austriji ce biti pogodjeno oko 100 radnika, ali niko nece dobiti otkaz, vec ce biti u pitanju "prirodni odlasci" (npr. u penziju).
nonca
Posts: 140
Joined: 11/02/2009 21:40

#98 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by nonca »

traxtrax wrote:
nonca wrote:u Hypo banci u centrali u austriji sutra otkaz dobija 2000 radnika........................sto znaci da se radna snaga banke smanjuje za 25% (od ukupno 8.000 radnika)........


kod njih nema krize, oni napreduju iz dana u dan....jednog dana ce samo dati obavijest da je banka propala....kao Lehman Brothers u jesen prosle godine.........
Mogao bi prvo barem malo njemackog nauciti pa bacati ovakve bombe:

1. Niko sutra ne dobija otkaz!
2. Radi se o 8000 radnih mjesta u Austriji i 12 zemalja Centralne i Istocne Evrope
3. Ukinuce se 2100 radnih mjesta od tih 8000 ali do godine 2013 i to u svih 13 drzava
3. U samoj Austriji ce biti pogodjeno oko 100 radnika, ali niko nece dobiti otkaz, vec ce biti u pitanju "prirodni odlasci" (npr. u penziju).


@traxtrax - Zao mi je, ali svijesno iznosis lazi, a ono sto sam ja napisao je nazalost istina sto potvrdjuje sljedeci clanak, obvjavljen 23.04.2009 u Wirtschaftsblatt-u

http://www.wirtschaftsblatt.at/home/oes ... 5/index.do

@babyline, da, i ja govorim stalno da je tesko biti pismen, pogotovo kad ti tvrdis da HRE ima veze sa Hypo Bank :D no comment



Nego jos jedna opaska,
najvise smo se bojali da usljed krize ove austrijske banke povuku novce iz BiH u Austriju, to se po svemu sudeci davno desilo,,,,,,pocetkom ove godine (mozda i mjesec-dva ranije) su austrijske banke prestale kreditirati nase firme, i sad znam vec tri firme, tri vlasnika, upravo zbog toga propali,,,,iste te austrijske banke koje su tiho,bez dizanja prasine povukle svoje novce majkama u Bec, danas nam guse privredu,,,,,blago nama!
traxtrax
Posts: 33
Joined: 09/05/2007 16:49

#99 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by traxtrax »

nonca wrote:
traxtrax wrote:
nonca wrote:u Hypo banci u centrali u austriji sutra otkaz dobija 2000 radnika........................sto znaci da se radna snaga banke smanjuje za 25% (od ukupno 8.000 radnika)........


kod njih nema krize, oni napreduju iz dana u dan....jednog dana ce samo dati obavijest da je banka propala....kao Lehman Brothers u jesen prosle godine.........
Mogao bi prvo barem malo njemackog nauciti pa bacati ovakve bombe:

1. Niko sutra ne dobija otkaz!
2. Radi se o 8000 radnih mjesta u Austriji i 12 zemalja Centralne i Istocne Evrope
3. Ukinuce se 2100 radnih mjesta od tih 8000 ali do godine 2013 i to u svih 13 drzava
3. U samoj Austriji ce biti pogodjeno oko 100 radnika, ali niko nece dobiti otkaz, vec ce biti u pitanju "prirodni odlasci" (npr. u penziju).


@traxtrax - Zao mi je, ali svijesno iznosis lazi, a ono sto sam ja napisao je nazalost istina sto potvrdjuje sljedeci clanak, obvjavljen 23.04.2009 u Wirtschaftsblatt-u

http://www.wirtschaftsblatt.at/home/oes ... 5/index.do

@babyline, da, i ja govorim stalno da je tesko biti pismen, pogotovo kad ti tvrdis da HRE ima veze sa Hypo Bank :D no comment



Nego jos jedna opaska,
najvise smo se bojali da usljed krize ove austrijske banke povuku novce iz BiH u Austriju, to se po svemu sudeci davno desilo,,,,,,pocetkom ove godine (mozda i mjesec-dva ranije) su austrijske banke prestale kreditirati nase firme, i sad znam vec tri firme, tri vlasnika, upravo zbog toga propali,,,,iste te austrijske banke koje su tiho,bez dizanja prasine povukle svoje novce majkama u Bec, danas nam guse privredu,,,,,blago nama!
Boze dragi, sta sam dozivio! Da me glupan i neznalica proglasava lazovom!? :!: :?:

Iako na ovakvu bedastocu nikada i ni na koji nacin ne bih trosio svoje vrijeme odgovarajuci, uradio sam to radi drugih forumasa, onih kojima je strano prenosenje laznih informacija i pokazivanje svekolike raskosi svojeg naznanja i diletantizma. Da jednostavno ne trebaju vjerovati bas svemu sto svaki ignorant ovdje napise.

A i naprosto me je impresionirala drskost postaca koji u svom odgovoru postavlja link na novinski tekst koji u sustini potvrdjuje ono sto sam ja napisao, i ukazuje da je u stvari "nonca" onaj/ona koji/koja siri lazi ili u krajnjem slucaju informacije koje sam nije u stanju provjeriti i potvrditi jer ne razumije jezik na kojem su napisane!

Pa evo ...

Izuzetno mi je drago da sam glede jedne stvari u formi ad hoc hypothesis bio potpuno u pravu! "nonca" je nepismen, barem glede Njemackog jezika. Ne zna ga! Iako sam u stvari samo pretpostavio da je post od 24.04. nastao kao nesuvisli prijevod sa njemackog jezika nekog izvora, i na osnovu toga pretpostavio da "nonca" u najboljem slucaju samo natuca Njemacki jezik, bio sam u pravu.
@nonca: Hvala na ostavljanju link-a koji mi je u stvari pomogao da ovu moju pretpostavku i potvrdim.
@babyline: Hvala na podrsci!

Da se ne bi slucajno desilo da WirtschaftsBlatt ukloni od strane "nonca"-e referirani tekst sa svoje stranice, cijeli tekst je citiran ispod.
http://www.wirtschaftsblatt.at
von Christian Kreuzer | 22.04.2009 | 16:06

Kärntner Hypo Alpe Adria muss 2000 Stellen streichen

Ein Viertel der insgesamt mehr als 8000 Mitarbeiter muss die angeschlagene Bank verlassen. In Österreich sind knapp 200 Mitarbeiter von den Sparmaßnahmen betroffen. Der Sanierungplan wird in der heute tagenden Aufsichtsratssitzung abgesegnet.

Wie erwartet greifen die Bayern bei der angeschlagenen Kärntner Hypo Alpe Adria hart durch. Der Restrukturierungsplan, der in der Aufsichtratssitzung am Donnerstag abgesegnet wird, sieht vor, dass insgesamt 2000 Mitarbeiter den Konzern verlassen müssen, wie das WirtschaftsBlatt aus gut informierten Kreisen erfuhr. Das ist rund ein Viertel der 8039 Beschäftigten, die die Bank in Österreich und in Südosteuropa noch Ende Juni 2008 hatte. Aus der BayernLB hieß es dazu: „Kein Kommentar". Der Plan wurde dem WirtschaftsBlatt aber von Insidern betätigt. Besonders hart betroffen sind die Auslandsgesellschaften, bei denen der Großteil der Kürzungen stattfindet. In Österreich werden knapp 200 Stellen gestrichen.

Verkauf und Rückzug

Trennen wird sich die Hypo vor allem von Bereichen, die nicht zum Kerngeschäft gehören. Diese sollen verkauft werden. Banken in Südosteuropa wird das Institut vorerst nicht veräußern. Dies war zuletzt kolportiert worden. In Diskussion standen Einheiten am Balkan und in Italien.

Im Vorfeld schloss BayernLB-Vorstandschef und Hypo-Aufsichtsratsboss Michael Kemmer allerdings nicht aus, dass sich die Hypo Group Alpe Adria aus dem einen oder anderen Land zurückziehen könnte. Dazu gebe es „Überlegungen". Davon betroffen sind unter anderem Bulgarien und die Ukraine, die erst im Jahr 2006 bzw. 2007 ins Portfolio der Kärntner hinzukamen.

All diese Pläne umsetzen muss der neue Chef Franz Pinkl, der im Juni sein Amt antreten wird. Überraschend wurde er als CEO ernannt, nachdem er sein Amt als ÖVAG-Boss zurückgelegt hatte. Sein Vorgänger bei der Hypo, Tilo Berlin, schmiss vor einem Monat das Handtuch. Inoffiziell war zu hören, dass es massive Auffassungsunterschiede zwischen den Bayern, die 67 Prozent an der Kärntner Bank halten, und Berlin bei der Neuausrichtung gab.

Radikaler Umbau

Das Ziel, das BayernLB-Vorstand Kemmer für den Neo-Chef vorgegeben hat, ist klar: Er soll die Hypo mittelfristig kapitalmarktfähig machen. Einen Börsegang will Kemmer nicht ausschließen, doch auch die anderen Optionen wie ein Verkauf oder Teilverkauf hält sich er sich offen.

Die BayernLB, die mit einer Milliardenspritze von zehn Milliarden € durch den bayerischen Staat vor dem Kollaps bewahrt worden ist, muss den gesamten Konzern radikal umbauen. Der Fünf-Jahresplan, der mit Hilfe der Boston Consulting Group (BCG) umgesetzt werden soll, sieht eine Redimensionierung und einen damit einhergehenden Abbau von 5600 Mitarbeitern vor. Zudem sollen die Töchter wie etwa die Hypo enger an die Konzernzentrale gebunden werden. Vorbild dafür ist die italienische UniCredit, bei der ebenfalls BCG als Berater fungierte.
Nista u tom tekstu u sustini ne protivurjeci onome sto sam ja napisao u svom odgovoru ali sve napisano govori protiv onoga sto je "nonca" napisao u svom postu:

Postoji plan restruktuiranja (koji u momentu pisanja i objave teksta jos uvijek nije bio potvrdjen od strane Nadzornog odbora banke), prema kojem ce priblizno ¼ (2000) zaposlenih od ukupnog broja 8039 uposlenika banke u Austriji i zemljama jugoistocne Evrope (koliko je banka imala na kraju Juna 2008) biti otpusteno, od cega najvise u zemljama jugoistocne Evrope dok bi u samoj Austriji bilo pogodjeno oko 200 uposlenih. (sve jasno istaknuto u citatu teksta od strane moje malenkosti).

Ali dvije najindikativije recenice u cijelom tekstu su ove: „wie das WirtschaftsBlatt aus gut informierten Kreisen erfuhr.“, u prijevodu "… kako WirtschaftsBlatt saznaje iz dobro obavijestenih krugova.” i „Der Plan wurde dem WirtschaftsBlatt aber von Insidern betätigt (vjerovatno „bestätigt”, moguca greska u pisanju, u kontekstu recenice „betätigt” nema smisla, op.p. „ , odnosno u prijevodu „Plan (o restruktuiranju, op.p.) je WirtschaftsBlatt-u potvrdjen od strane izvora iz banke (ljudi iznutra – Insider-a).“

Dakle radi se o novinarskim spekulacijama na osnovu dojava ljudi iznutra, a sve to je objavljeno prije nego je plan potvrdjen od strane management-a banke (sto i pise u tekstu, da ce plan sanacije biti potvrdjen na danasnjoj sjednici Nadzornog odbora banke (tekst objavljen u Srijedu, 22.04., op.a.): „Der Sanierungplan wird in der heute tagenden Aufsichtsratssitzung abgesegnet, …“). (Doduse, sam autor teksta je dvosmislen, u jednoj recenici kaze da ce Nadzorni odbor plan potvrditi „danas“ – 22.04., a u drugoj „u cetvrtak” – 23.04. ("Der Restrukturierungsplan, der in der Aufsichtratssitzung am Donnerstag abgesegnet wird,...")

Dakle, iako se u sustini radi o novinarskoj spekulaciji, nista napisano ne podrzava “bombu” koju je "nonca" neodgovorno "bacio".

Za ono sto sam ja napisao izvor je novinski tekst napisan POSLIJE gore navedene sjednice Nadzornog odbora banke i POSLIJE konferencije za stampu Banke, objavljen 23.04. Izvor je Der Standard, tekst se moze pronaci na slijedecem link-u:

http://derstandard.at/?url=/?id=1240298005972

A da se izbjegne moguca neprijetnost da tekst bude uklonjen sa stranice Der Standard-a i samim time da bude nedostupan, cijeli tekst je citiran ispod.
23. April 2009 17:38 MESZ

Blut und Tränen für Kärntner Hypo

Die Kärntner Hypo Group wird von Mehrheitseigentümer BayernLB "gesundgeschrumpft", 2.100 Jobs fallen weg

Klagenfurt - Es war die "Stunde der Wahrheit" für die Kärntner Hypo Group Alpe Adria - und sie war blutrot. Der Jahresverlust für 2008 beläuft sich, wie erwartet, nach Steuern auf 520 Millionen Euro. Ursachen seien die hohen Kreditrisikovorsorgen, die gegenüber 2007 von 274 auf 533 Mio. Euro angestiegen
sind. Auch die Auswirkungen der Finanzkrise sowie Abwertungen in Südosteuropa schlugen negativ zu Buche, teilte Noch-Hypo-Vorstand Tilo Berlin mit.
Insgesamt habe es negative "Sondereffekte" von rund 730 Mio. Euro gegeben. Überraschend: der Großteil von Wertberichtigungen im Kreditportfolio musste
allerdings nicht auf den kritischen Märkten in Kroatien, Slowenien, Bosnien oder Serbien, sondern in Österreich verbucht werden. Die Bilanzsumme der Hypo Alpe Adria stieg 2008 um 14 Prozent auf 43,3 Milliarden Euro.

Differenzen über Weiterentwicklung

Die "Herkules"-Sanierungskeule selbst zu schwingen bleibt dem scheidenden Hypo-Vorstand Tilo Berlin, erspart. Das wollte er sich nicht mehr antun, zumal es auch gravierende Differenzen über die Weiterentwicklung der Kärntner Bank am Balkan mit Bayern LB-Vorstand Michael Kemmer gegeben haben dürfte. Dieser hat daraufhin Franz Pinkl von der Volksbanken-AG als Hypo-Sanierer geholt. Verkünden wollte Berlin die "Grauslichkeiten" des gleichnamigen bayrischen Sanierungsprogramms auch nicht mehr. Das überlies er dem neuen Vize-Vorstandsvorsitzenden Andreas Dörhöfer: Die Bayrische Landesbank, selbst mit ihrem zehn-Milliarden-Euro-Auffangpaket durch den deutschen Staat schwer unter EU-Druck, will ja bekanntlich bei der Hypo bis 2013 2100 Stellen der insgesamt 8000 Arbeitsplätze in 13 Ländern Südost-Europas streichen. In Österreich, vor allem in Kärnten, sind es rund 100, die großteils durch natürlichen Abgang wegfallen sollen. Der Standort Klagenfurt soll in veränderter Form bleiben, sich aber stärker auf Österreich konzentrieren.

Mutter greift hart durch

Damit greift die bayrische Mutter, die im Konzern insgesamt 5600 von rund 20.000 Stellen streicht, bei der Kärntner Tochter besonders hart durch. Die durch faule Kredite vor allem am Balkan schwer angeschlagene Hypo (in die die BayernEnde 2008 700 Millionen Euro einschießen mussten und die zudem 900 Mio. Partizipationskapital aus dem Bankenrettungs-Paket erhielt) "börsenfähig" gemacht werden. Dörhöfer: "Das unkontrollierte Wachstum der Hypo in Südost-Europa muss kanalisiert werden." Man wolle sich dort nicht nur von Industriebeteiligungen, dem Leasing-Geschäft, sondern auch der Banktochter Montenegro trennen.

(Elisabeth Steiner, DER STANDARD; Print-Ausgabe, 24.4.2009)
Vrli prevodilac sa njemackog na skromne jezike nasih naroda i narodnosti ce moci da potvrdi tacnost svake pojedinacne informacije prenijete od strane moje malenkosti:

- Banka ima ukupno oko 8000 uposlenih u 13 zemalja (Austrija i zemlje jugoistocne Evrope)
- Ukinuce se 2100 radnih mjesta od tih 8000 ali do godine 2013 i to u svih 13 drzava
- U samoj Austriji ce biti pogodjeno oko 100 radnika, vecinom ce biti u pitanju "prirodni odlasci" (npr. u penziju).


ORF donosi blago drugacije informacije o broju uposlenih u Austriji koji mogu biti pogodjeni ovim restruktuiranjem. ORF navodi da je broj takvih uposlenika 180, ali ne protivurijeci da ce vecina njih otici "kroz prirodne fluktuacije".

ORF sa druge strane donosi jednu, za nase trziste veoma vaznu informaciju: I WirtschaftsBlatt i Der Standard govore da se Hypo namjerava povuci sa nekih trzista na Balkanu, ali ne kazu sa kojih. To je i razumljivo, jer niko iz HYPO nece da precizira imena tih trzista / zemalja. No ORF prenosi izvjestaje APA-e (Austria Presse Agentur) koji jasno kazu da se HYPO namjerava zadrzati na trzistima u Austriji, Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Harcegovini i Srbiji, a da razmatra povlacenje sa trzista u Madjarskoj, Bugarskoj, Crnoj Gori, Makedoniji, Ukrajini i Njemackoj!!! Cijeli tekst se moze pronaci na slijedecem link-u:

http://kaernten.orf.at/stories/357422/

a isti je ovdje, u skladu sa vec gore izrecenim bojaznima, u cijelosti citiran:
BILANZ 2008 - ORF 23.04.2009

Kärntner Hypo schrieb 520 Mio. Euro Verlust

Die Kärntner Hypo hat 2008 einen Nettoverlust von rund 520 Mio. Euro geschrieben. 2.100 Mitarbeiter müssen nun in den nächsten fünf Jahren abgebaut werden. 180 Stellen sollen bei der Hypo Klagenfurt gestrichen werden.

Zu hohe "Sonderbelastungen"

Grund für die hohen Verluste seien Weltwirtschaftskrise und "Altlasten", sagte Vorstandsvorsitzender Tilo Berlin am Donnerstag bei der Bilanzpressekonferenz in Klagenfurt. "Altlast" sei z. B. die Kreditrisikovorsorgen (533 Mio. Euro), die Abwertungen durch die Finanzkrise liegen bei rund 200 Mio. Euro. Berlin: "Ohne diese Sonderbelastungen hätten wir ein sattes, positives Ergebnis."

Die Verluste betreffen in erster Linie die Hypo Alpe Adria International. Die Hypo-Töchter in Kroatien, Slowenien, Italien, Bosnien-Herzegowina und in Serbien haben 2008 mit einem positiven Jahresergebnis abgeschlossen, betonte Berlin.

Eigenkapital durch "Zuschüsse" erhöht

Das Eigenkapital stieg um gut die Hälfte auf 2,5 Mrd. Euro, in erster Linie durch den Kapitaleinschuss von 700 Mio. Euro durch den Mehrheitseigentümer BayernLB und 900 Mio. Euro Partizipationskapital von der Republik Österreich.

Die Bilanzsumme stieg um rund 14 Prozent auf 43,3 Mrd. Euro (2007: 38 Mrd. Euro). Im operativen Kundengeschäft gab es gute Zuwächse, das Nettozinsergebnis stieg um 17 Prozent auf 702 Mio. Euro.

Rigoroses Sparprogramm verordnet

Die Hypo muss sich nun "gesundschrumpfen". "FIT 2013" heißt das Sparprogramm für die Hypo im Rahmen des Projekts "Herkules". Wie Berlin am Donnerstag erklärte, müssten in den kommenden fünf Jahren rund 2.100 Stellen gestrichen werden.

Diese Vorgaben kommen vom selbst in großen Schwierigkeiten steckenden Mehrheitseigentümer BayernLB. Im gesamten Bereich der BayernLB ist der Abbau von 5.600 Mitarbeitern vorgesehen.

Keine Kündigungen in Österreich?

In Österreich sind 180 Jobs betroffen. Den größten Teil des Mitarbeiterabbaus in der Gruppe wolle man über die natürliche Fluktuation erreichen, sagte Berlin.


Diese Grundsatzentscheidungen wurden bei der Hauptversammlung abgesegnet. Die Kärntner Landesholding, die die noch dem Land gehörenden 12,42 Prozent an der Bank verwaltet, hat dem Sanierungsplan bereits am Mittwochabend zugestimmt. Das Land unterstütze die Pläne, ließen Aufsichtsratsvorsitzender Josef Martinz (ÖVP) und Finanzlandesrat Harald Dobernig (BZÖ) wissen.

Klagenfurt bleibt Hypo-Zentrale

Klagenfurt bleibe aber Standort der Hypo-Zentrale, hieß es am Donnerstag. Vorerst für ein Jahr aufgeschoben wird der geplante Neubau der Hypo-Zentrale auf dem Klagenfurter Messegelände. Auch vom Schlosshotel Velden will sich die Bank wieder trennen.

Ausstieg aus sechs Ländern möglich

Berlins Stellvertreter Andreas Dörhöfer erklärte, künftig wolle man sich beim Wachstum auf die "Kernmärkte" konzentrieren. Das seien Ex-Jugoslawien, Österreich und Italien. Bei den anderen Ländern müsse man "überprüfen", ob ein Engagement sinnvoll sei.

Offiziell will niemand bei der Bank dazu Stellung nehmen. Laut APA war aber zu hören, dass die Hypo künftig nur noch in sechs Ländern - Österreich, Italien, Slowenien, Kroatien, Bosnien-Herzegowina und Serbien - agieren soll. Aus Ungarn, Bulgarien, Montenegro, Mazedonien, der Ukraine und auch Deutschland soll sich die Hypo hingegen zurückziehen.

Optimistischer Blick in die Zukunft

Berlin zog auch Bilanz über seine zwei Jahre an der Spitze der Bank. "Wir haben uns zum Ziel gesetzt, Risiko aus der Bank herauszunehmen und Eigenkapital hereinzubringen." Das sei im Wesentlichen gelungen, auch wenn die Entwicklung vor allem der vergangenen Monate nicht vorhersehbar gewesen sei.

Insgesamt seien 2,45 Mrd. Euro an Kapital in die Bank geflossen. Die Strategie sei jedenfalls die richtige, auch wenn es nun durch die Krise etwas länger dauern werde, bis "die Welt wieder in Ordnung ist".
Sama tvrdnja iz originalnog posta "nonca"-a od 24.04. da ce „u Hypo banci u centrali u austriji sutra otkaz dobija 2000 radnika ...” je ordinarna glupost na granici idiotizma. Ta tvrdnja je naposana u Petak, 24.04. „Sutra” u citatu se odnosi na Subotu, 25.04. Banke u Austriji subotama ne rade (u stvari, rijetko koja radi petkom nakon 12:00 ili 13:00 sati), takodjer se i posta subotom ne dostavlja na privatne adrese, tako da je fizicki nemoguce da bilo ko (barem u Austriji) „sutra” dobije otkaz, bilo da mu to saopste u banci ili da dobije preporuceno pismo. Nadalje, a za to ne mogu kriviti "nonca"-u, tu je i neznanje o uobicajenoj praksi u austrijskim kompanijama koje otkaze daju ili 15. ili posljednjeg dana u mjesecu, sto je u principu direktno regulirano u ugovorima o radu. Dakle, "nonca"-ino „sutra” = glupost!

Posljednja "nonca"-ina opaska, o iznosenju novca iz Bosne, nije vrijedna citanja, a kamoli komentiranja ili osporavanja.
@nonca: To znades jer ti je rekla mama? :?:

I na kraju licno obracanje i savjet @nonca:

Istina uvijek pobijedi laz. Lazov koji vice "ne vjerujte lazovu" je isti kao i lopov koji vice "drz'te lopova". Zato ubuduce pripazi koga ces nazvati lazovom, taj ti moze vratiti prokazujuci te kao galamdziju, neznalicu i glupana. Mislio si da ce i meni (kao sto je to bilo i tebi) biti lijeno da provjerim link koji si ostavio i potvrdim informaciju koju sam napisao? Sinak, njemackim izvorima se ne mozes sluziti prevodeci tekstove preko web stranica za automatizirano prevodjenje, one u najvecem broju slucajeva daju netacne i nepouzdane prijevode. Takve stranice funkcioniraju dobro samo za veoma jednostavne recenicke sklopove, npr. za takve kakve koriste djeca u nizim razredima osnovne skole, ni u kom slucaju za slozene i ponekad viseznacne recenice iz novinskih tekstova, kakve pisu ili citaju ljudi sa obrazovanjem. Trebas pokusati nauciti jezik ukoliko ti to tvoj intelektualni potencijal dozvoljava. I trebas prestati neosnovano siriti panicne informacije.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#100 Re: Kriza u Raiffeisenu i Hypo banci

Post by The Nightwatchman »

nonca veze s vezom nema
Post Reply