Fiskalizacija FBiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
samonikli

#1 Fiskalizacija FBiH

Post by samonikli » 04/02/2009 23:45

Federalna vlada je, nakon rasprave, prihvatila Informaciju o mogućnostima i opravdanosti uvođenja fiskalnih kasa u FBiH, koju je pripremilo Radno tijelo formirano od strane Vlade FBiH na 81. sjednici održanoj 3. decembra prošle godine.

U Informaciji se cijeni da je uvođenje fiskalnih kasa opravdano, uz prijedlog da se koristi sistem GPRS. Razlozi za ovakav stav leže u činjenici da bi se na ovaj način značajno suzbila siva ekonomija, povećala fiskalna disciplina, te stekao pravi uvid u fiskalne obaveze i stvarno ostvareni promet u maloprodaji.

Uvođenjem kasa bi se, također, unaprijedio i sistem bezgotovinskog plaćanja i harmonizirao promet sa evropskim sandardima, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.

U skladu s ovim prijedlozima, Vlada je donijela Odluku o pokretanju postupka uvođenja fiskalnih kasa u FBiH i istovremeno Rješenjem imenovala Radno tijelo za analizu postojećih i izradu novih propisa iz ove oblasti. U Radno tijelo imenovani su Filip Ujević (predsjednik), Hajrudin Hadžimehanović, Donko Jović, Midhat Arifović, Lela Glibo i Ibrahim Tirak ).
Vidio sam ovu vijest, eh sad me zanima koliko će to imati učinka na našu privredu i da kako ovaj sisitem funkcioniše, da li će biti moguće zaobići sistem i prodati ili kupiti nešto na "crno" bez računa, koliko je učinkovit sistem i ovo me posebno zanima GPRS kako to funkcioniše, ako može jedan stručniji odgovor, ako neko ima iskustva ili je čuo kako cijela stvar funkcioniše. Pogotovo me zanima kako će biti fiskalizovane advokatske kancelarije, medicinske ordinacije (stomatolog ili internista) , kako njima stati u kraj tamo gdej bas nije maloprodaja.

tranquil
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

#2 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by tranquil » 04/02/2009 23:53

Okrutna ali i efikasna mjera. Uvođenje će vjerovatno biti donekle ali ne drastično skupo, efekti će sigurno opravdati uvođenje, ali će sigurno biti tehničkih poteškoća, kako Fedewracija nije 100% pokrivena GSM/GPRS signalom :-) . Dakle pozitivnih efekata će sigurno biti, samo je pitanje da li ići do te krajnosti.

Sistem je jednostavan - svaka kasa ima GPRS modem i po svakom izdavajnu računa šalje podatke u Upravu za Indirektno Oporezivanje. Dakle nema više storniranja kamare računa na kraju dana tako da ispada da je kafana tog dana poslužila samo šest kafa i dva čaja, sve ide u UIO. Naravno, možeš ti to sve stornirati kao i do sada, ali tako lakše zapadneš za oko Upravi zbog kamare storniranja i onda slijedi jedno "Kuc Kuc, eto mi došli da malo vidimo kako posao vodite..."

A sistem kao sistem, svaki se da izigrati, vjerujem da je tako i sa ovim, samo će biti dosta teže. :D

Dendrlix
Has thanked: 23 times
Been thanked: 2 times

#3 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by Dendrlix » 05/02/2009 12:00

Trenutno najbolji sistem za ubiranje poreza. Jos kad bi drzava obecala povrat poreza gradjanima, recimo 3% na kraju godine, uduplali bi se prihodi. Prvi ja bih i za lizalo trazio racun. :D

The 51st State
Has thanked: 176 times
Been thanked: 193 times

#4 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by The 51st State » 05/02/2009 13:47

Vidio sam ovu vijest, eh sad me zanima koliko će to imati učinka na našu privredu i da kako ovaj sisitem funkcioniše, da li će biti moguće zaobići sistem i prodati ili kupiti nešto na "crno" bez računa, koliko je učinkovit sistem i ovo me posebno zanima GPRS kako to funkcioniše, ako može jedan stručniji odgovor, ako neko ima iskustva ili je čuo kako cijela stvar funkcioniše. Pogotovo me zanima kako će biti fiskalizovane advokatske kancelarije, medicinske ordinacije (stomatolog ili internista) , kako njima stati u kraj tamo gdej bas nije maloprodaja.
u direktnom smislu i na kraci vremenski period vrlo malo ali ce bitno poboljsati priliv sredstava u budzet sto bi moglo biti korisno za privredu ako bi ta sredstva bila adekvatno budzetski trosena kroz investicije u infrastrukturu i raznorazne subvencije primarnim proizvodzacima u sto licno sumnjam jer federalnih termita je i previse.

samonikli

#5 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by samonikli » 05/02/2009 14:37

The 51st State wrote:
u direktnom smislu i na kraci vremenski period vrlo malo ali ce bitno poboljsati priliv sredstava u budzet sto bi moglo biti korisno za privredu ako bi ta sredstva bila adekvatno budzetski trosena kroz investicije u infrastrukturu i raznorazne subvencije primarnim proizvodzacima u sto licno sumnjam jer federalnih termita je i previse.
Mene zanima kako opet da kad odem recimo uzmem majstora da mi popravi vodovodne instalacije i kako da mu platim a on nema registrovanu djelatnost, jer opet će profitirati oni koji rade "od kuće do kuće" ili odeš u neki restoran koji radi samo ljeti, te recimo kako da, one gazde koje dnevno broje pazar od 10 000 KM u sezoni, gdje se niakakav promet ne upisiva, odnosno piše se samo po nekim tekama i fišecima, čak znam neke nemaju ni obične kase, kako će se znati kolikjo je on dnevno "okreno" novca u svom prometu, da li će i tu postojati ulaz i izlaz robe kao recimo u prodavnicama maloprodaje. Da li recimo može i taj gazda restorana kupiti robu na crno i prodati je isto tako na crno (riba direkltno iz ribogojilišta, meso direktno iz klaonica, hljeb direktno iz pekara), jer niko netrazi računa po restoranima, ma znate kako to ide. Dođu neki najedu se i napiju i ostave ceh od 100 KM ili više i još masno daju bakšiš konobaru, i njih nezanima račun. Mislim znate o čemu pričam, nezanima me gost i njegovo plaćanje nego recimo gazda restorana i kako će se znati evidentirati skoro sav ostvareni dnevni promet. Jer recimo ima ih pola nemaju ni svoj račun radi dnevnog pazar, jednostavno imaju registrovanu djelatnost ali je preko 80 % posto aktivnosti na "crno", počev od radnika, preko higjenskih uvjeta , do plaćanja.

sinus

#6 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by sinus » 07/02/2009 12:12

Ma ništa to neće promijeniti na bolje niti će maloprodaji nešto naštetiti sa tim kasama. Jednostavno mogu nastaviti kao i do sada, prodaješ robu bez računa i na svakih par minuta ukucaš neki bezvezni iznos u kasu i tako na kraju dana u kasi ima 160 KM, a u ladici mimo kase 900 KM. Time neće upasti u oko jer se u kasu ne upisuje odjednom 50 računa nego ih rasporediš na cijeli dan po malo tako da uvijek ispada da nemaš neki promet.

Po mom mišljenju ovo sve će imati efekta tek onda kada kupci za svaku svoju kupovinu budu tražili račun od prodavca, pa onda danas neka prodavnica ima 500 kupaca i kada svaki zatraži račun za ono što je kupio prodavac će morati htio ne htio sve to prikazati kroz kasu i tek će možda tada sve ovo imati nekog efekta...

chuchumbamayumbe
Been thanked: 1 time

#7 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by chuchumbamayumbe » 07/02/2009 12:39

Kupovao sam nesto u jednoj radnji u Srbiji, i naravno, dobijem racun.
Izadjem iz radnje i skontam da su mi greskom dali jedan pogresan proizvod , umjesto trazenog, a tu je bila razlika i u cijeni.
Morao sam dati licnu kartu da bi "stornirali" transakciju jer su inspekcije rigorozne i provjere su samo takve!
Svidja mi se sistem koji tamo funkcionise, nadam se da ce i kod nas to uskoro da zazivi.
Zato najvise volim da kupujem u velikim prodajnim centrima i marketima sa POS kasama i barkodovima...Nema da se pise na papir, da ti ne daju racun, da se ne plati PDV i sl.

d2

#8 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by d2 » 07/02/2009 12:56

koliko znam problem fiskalnih kada je u tome sto obicno oni koji prodaju fiskalne kase imaju ekskluzivitet na odredjenoj teritoriji, naravno sve je to u sprezi sa politicarima

odaberu se 2-3 podobne firme koje potom prodaju kase a ekstraprofit se dijeli medju uskim krugom ljudi, nisam sad siguran ali mislim da je u RS jedna takva kasa 1700 ili 1800 KM, sto je opet navodno vrlo precjenjeno a distribuiraju ih samo dvije firme, naravno sa istom cijenom kase

sada zamislite neki mali stand na pijaci koji mora da zvizne skoro 2000 KM samo za kasu.... tesko...

takodje sam saznao i da je slovenija to rijesila na puno zanimljiviji nacin i za trgovce povoljniji a sastoji se u tome da svako malo organizuju nagradne igre za stanovnistvo u kojima ljudi sakupljaju racune iz trgovina i salju ih poreznoj upravi ili nekom slicnom organu, oni opet te racune zajedno sa podacima posiljaoca ubacuju u racunar koji izvlaci dobitnika raznih nagrada, ljetovanja, automobila i slicno... potom porezni inspektori nasumicno uzimaju te racune i idu u firme koje su ih izdale da provjere da li su racuni i kod njih zavedeni odnosno da li su prijavljeni poreznoj ... posto ljudi imaju sansu da osvoje nagrade svi sakupljaju racune i salju za te nagradne igre...

prenio sam ono sto sam cuo, nisam bio u sloveniji odavno pa ne znam :D

BarbaDue
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

#9 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by BarbaDue » 07/02/2009 14:41

d2 wrote:koliko znam problem fiskalnih kada je u tome sto obicno oni koji prodaju fiskalne kase imaju ekskluzivitet na odredjenoj teritoriji, naravno sve je to u sprezi sa politicarima

odaberu se 2-3 podobne firme koje potom prodaju kase a ekstraprofit se dijeli medju uskim krugom ljudi, nisam sad siguran ali mislim da je u RS jedna takva kasa 1700 ili 1800 KM, sto je opet navodno vrlo precjenjeno a distribuiraju ih samo dvije firme, naravno sa istom cijenom kase

sada zamislite neki mali stand na pijaci koji mora da zvizne skoro 2000 KM samo za kasu.... tesko...

takodje sam saznao i da je slovenija to rijesila na puno zanimljiviji nacin i za trgovce povoljniji a sastoji se u tome da svako malo organizuju nagradne igre za stanovnistvo u kojima ljudi sakupljaju racune iz trgovina i salju ih poreznoj upravi ili nekom slicnom organu, oni opet te racune zajedno sa podacima posiljaoca ubacuju u racunar koji izvlaci dobitnika raznih nagrada, ljetovanja, automobila i slicno... potom porezni inspektori nasumicno uzimaju te racune i idu u firme koje su ih izdale da provjere da li su racuni i kod njih zavedeni odnosno da li su prijavljeni poreznoj ... posto ljudi imaju sansu da osvoje nagrade svi sakupljaju racune i salju za te nagradne igre...

prenio sam ono sto sam cuo, nisam bio u sloveniji odavno pa ne znam :D
Ne trebas ici u Sloveniju da bi nasao takav nacin edukacije kupaca, takvu stvar smo imali u Goraždu.
Da vidis kako se traze racuni, ne samo svoj nego pitas imas li racun viska :D

d2

#10 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by d2 » 07/02/2009 14:44

pa ne znam sta je falilo ostatku BiH da usvoji takvo sta... meni se to cini kao jako dobra ideja

BarbaDue
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

#11 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by BarbaDue » 07/02/2009 14:52

Treba educirati kupca.
To je strasno dobra ideja, Goražde je jedan od rijetkih gradova u kojem je to organizovano,
međutim dok se nagrade djelile tražili su se računi, poslije naravno narod je slabije zainteresovan.
Ja licno uvjek trazim racun, ako mi ga na kasi ne daju, jednostavno radi sebe.

d2

#12 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by d2 » 07/02/2009 15:02

pa mislim da se drzavi itekako isplati da takve akcije provodi, bolja kontrola roba i usluga = bolje punjenje budzeta, iz tog boljeg punjenja budzeta mogu svaki mjesec finansirati nagradnu igru i stimulisati kupce da dalje traze racune... meni je to logicno kao sto je 1+1=3 :D

tranquil
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

#13 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by tranquil » 07/02/2009 22:59

d2 wrote:sada zamislite neki mali stand na pijaci koji mora da zvizne skoro 2000 KM samo za kasu.... tesko...
Štandovi na pijaci po pravilu ionako nisu PDV obveznici, tako da oni i dalje neće imati te kase.

burekodsira
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

#14 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by burekodsira » 08/02/2009 01:54

chuchumbamayumbe wrote:Kupovao sam nesto u jednoj radnji u Srbiji, i naravno, dobijem racun.
Izadjem iz radnje i skontam da su mi greskom dali jedan pogresan proizvod , umjesto trazenog, a tu je bila razlika i u cijeni.
Morao sam dati licnu kartu da bi "stornirali" transakciju jer su inspekcije rigorozne i provjere su samo takve!
Svidja mi se sistem koji tamo funkcionise, nadam se da ce i kod nas to uskoro da zazivi.
Zato najvise volim da kupujem u velikim prodajnim centrima i marketima sa POS kasama i barkodovima...Nema da se pise na papir, da ti ne daju racun, da se ne plati PDV i sl.
cuj gluposti radi njihove greske da ti ostavljas svoje podatke tj da oni tebe legitimisu? po kom osnovu i zakonu to?

holowey
Has thanked: 26 times
Been thanked: 36 times

#15 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by holowey » 08/02/2009 02:06

d2 wrote: takodje sam saznao i da je slovenija to rijesila na puno zanimljiviji nacin i za trgovce povoljniji a sastoji se u tome da svako malo organizuju nagradne igre za stanovnistvo u kojima ljudi sakupljaju racune iz trgovina i salju ih poreznoj upravi ili nekom slicnom organu, oni opet te racune zajedno sa podacima posiljaoca ubacuju u racunar koji izvlaci dobitnika raznih nagrada, ljetovanja, automobila i slicno...
hrvatska je po uvodjenju pdv-a imala slicnu akciju "sa sto racuna do sto tisuca kuna"... kad se sjetim nagradnog izvlacenja na tv-u i, bukvalno, brda pristiglih racuna, pitam se koliko su familije trgovci nakamarali poreznicima i ovoj nagradnoj igri :-))))

aNTropocentrio

#16 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by aNTropocentrio » 08/02/2009 02:55

Najefikasnija metoda za pirmoravanje trgovaca da izdaju račune = kazna za kupce koji nemaju račun. Žalosno ali istinito.

schnjufko

#17 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by schnjufko » 17/06/2009 19:35

Oni koji budu htjeli zavrnut uvjek ce moci zavrnut jedino sad ocekujem poprilicno povecanje svih cijena u maloprodaji jer ce sad trgovci polako pousavati da namire troskove novih kasa i nove opreme. Mislim da smo tipicna represivna drzava u kojoj se samo otima a nista ne ulaze u povrat privrednicima. Ono sto meni takodje nije jasno ako meni svi racuni idu iskljucivo preko virmanskog placanja stace mi onda koj krasni kasa kad ionako sve ide na banku direkt. Druga glupost je cinjenica da u RS u trenutno nabavljaju kase po cijeni otprilike oko 30 eura a prodaju ih po cijenama od oko 1000 do 1500 KM. Naravno opet je u pitanju samo jedna firma koja ce distribuirati kase. Koliko sam ja skontao izvjestaj s kase se salje na FTP server a po mojem skromnom misljenju bilo bi mnogo bolje da se napravi i PC aplikacija koja ce slati izvjestaje automatski sa postojecih pos kasa.

dragan.s

#18 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by dragan.s » 04/07/2009 01:37

Registrovao sam se radi ove teme da malo pojasnim stvari kako je to sa fiskalizacijom u RS-u (Republici Srpskoj).

Postoje tri ovlašćena proizvođača: Mikroelektronika i Digit iz B.L i Galeb iz Bijeljine. Postojala su još tri registrovana proizvođača, ali nikad nisu podnijeli kase na certifikaciju i pitanje je da li će ikako. Među ova zadnja tri je recimo i Lanaco, vrlo jak igrač u IT sektoru u B.Luci.

Da bi neko postao registrovani proizvođač (prva faza) mora da zadovolji dosta uslova, među njima i dosta velike bankarske garancije. Nakon što dobije taj status treba da podnese kasu(e) i GPRS terminal komisiji ministarstva finansija na ispitivanje. Nakon što komisija odobri (tj. ako) fiskalni sistem, on se može koristiti kod obveznika. Time proizvođač dobija status ovlašćenog (prije je bio samo registrovani).
Proizvođač je zatim dužan da formira servisnu mrežu na teritoriji. To radi tako što potpisuje ugovore sa firmima na teritoriji. U principu svaka firma se time može baviti (ne znam da su nekoga odbili) ako ima bar jednog ovlašćenog servisera. Serviseri se obučavaju u sjedištu proizvođača (jedan dan obuke) i dobijaju certifikat. Proizvođač ih prijavljuje poreskoj upravi (PU) i nakon što prođu njihovu provjeru (moraju biti u stalnom radnom odnosu ili ugovor o dijelu) proizvođač im obezbjeđuje pečate kojima se kase i terminali pečate.

PU Republike Srpske je riješila komunikaciju sa servisima preko web sajta na koji se loguje uz pomoć sigurnosne kartice (svaki servis dobija po jednu). Tako da se sve prijave za fiskalizaciju, zamjenu fiskalnih modula, odjave predaju preko web-a i nema šetanja servisera do poreske uprave.

Što se cijena kasa tiče neko je ovdje pominjao 1500 KM itd. Najmanja kasa kod jednog proizvođača je 810 KM, srednja 930 KM, a fiskalni printer 1900 KM.
Ovo su cijene za kompletan fiskalni sistem: kasa sa ispravljačem-punjačem, GPRS terminal i njegov ispravljač, a kod printera u tu cijenu ulazi još i korisnički displej i fiskalni drajver.
Kod drugog proizvođača cijene su otprilike 740,850 i 1650 ali su uređaji dosta lošiji. Kod trećeg slično kao i kod drugog.
Da li je cijena kasa u Bugarskoj 30 EUR ne znam, ali ta priča kruži otkad je stvar počela. Možda.

Sve kase potiču iz Bugarske iz prostog razloga što oni imaju najveće fabrike za proizvodnju kasa. Postoje dva glavna proizvođača: Datecs i Karat Elektronics. Ovi naši "proizvođači" u stvari uvoze kase i lijepe svoje serijske brojeve na njih. Firmware (programska memorija) koja upravlja kasom je posebno prilagođena prema zakonu koji vlada na toj teritoriji. Pošto zakoni u RS i FBiH neće biti baš isti ni taj firmware neće biti identičan. Makar će dodati latinicu na račune :-D .

Oko slanja poreskoj upravi preko GPRS-a vlada konfuzija. To ide ovako:
Obveznik je na kraju svakog radnog dana dužan zaključiti kasu tj. uraditi tzv. "dnevni izvještaj" čime se rade dvije stvari. Zbirovi prodaje (evidentirani i reklamirani) po PDV stopama se prenose u fiskalnu memoriju, a prodaja u kasi se nulira.
Slanje GPRS-om je nezavisno od tog dnevnog i uslovljeno je tajmerom u GPRS terminalu i komandnim fajlom koji PU šalje terminalu prilikom slanja. Operator ima indikaciju na terminalu kada da šalje izvještaj i pritisne par tipki na kasi i jedno na terminalu i malo sačeka. I to je to.
Prilikom slanja PU dobija samo ove podatke iz fiskalne memorije, a ne koliko čega je prodato, šifre artikala itd.
Slanje preko PC-a koje je neko pomenuo jeste možda izvodljivo za jedan broj obveznika, ali za većinu ipak nije. Ima i onih gdje GSM jedva prolazi :-)

Ovaj slučaj koji je neko opisivao u Srbiji je tamo normalan kod reklamiranih računa. Oni nemaju tu opciju na kasi i moraju raditi pisani reklamirani račun. Kod nas je to odobreno zakonom i izdavanje reklamiranih računa na kasi je uobičajeno.

Štandovi na pijaci nisu PDV obveznici ali jesu poreski tj. imaju prijavljenu djelatnost i JIB čime im automatski treba kasa.

Vrsta plaćanja ne igra nikakvu ulogu kod uvođenja kase, tj. dozvoljene su četiri vrste gotovina, virman, kartica i ček :? . Ne znam odakle ovaj ček, ali eto.

Trenutno u RS treba da počne tzv. 3-i krug fiskalizacije, tj, fiskalizacija veleprodaja i usluga. Uređaji još nisu dobili dozvolu, ali će stvar početi negdje krajem jula. Razlika u odnosu na maloprodaju je što će kase pamtiti (u fiskalnoj memoriji) kome je izdat koji račun tj. klijentov JIB i naziv firme.
Pošto su za tako nešto kase "preslabe" u ponudi će biti samo fiskalni štampači.

Varanje države-popularni balkanski sport :-D Tri su glavna načina:
1. Neizdavanje računa. Ne trebaju dodatna objašnjenja. Kazne su drastične (do 60 dana zatvaranje radnje), ali kontrole slabe.
2. Malo komplikovaniji metod. Obveznik nabavi dvije kase. Jednu legalno, fiskalizovana, drži je na pultu negdje do popopdne. Izdaje račune, rekli bi sve OK. Drugu kasu nabavi nelegalno. Kako? Kase koje su kod nas sada fiskalne do prije godinu dana su se prodavale kao obične bez fiskalne memorije. Identična izgledom. Popodne gazda uradi rotaciju i dalje kuca na ovoj nelegalnoj. Kazne takođe drastične, ali kontrole nikakve. Popularna stvar u prometnijim kafićima.
Otkud inspekcije u 10 uveče kad je najveća gužva? :D
3. Najsofisticiraniji metod. Prepravka firmware-a kase tako da ista "zaboravlja". Ne znam još ni za jedan slučaj (čak ni u Srbiji i Bugarskoj), ali je tehnički izvodljivo uz odgovarajuće znanje.

Eto tako, sorry na malo dužem postu.
Ako imate još kakvih pitanja slobodno recite.

mavcs

#19 Re: Fiskalizacija FBiH

Post by mavcs » 01/04/2010 10:24

Zna li neko u kojoj fazi je fiskalizacija u FBiH?
Da li je raspisan poziv za ovlaštene proizvođače, da li je već neko konkurisao, zna li se išta o tome?
Kakve su prognoze kada će početi fiskalizacija u federaciji (kraj godine??)...

Pozdrav.

Post Reply