Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#1 Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Krugman »

Na repu prosle epizode 60 minuta u kojoj je bilo govora o farmaceutskoj mafiji u BiH pricam sa jaranom koji je dosao u SA za praznike iz Atlante. Za one koji nisu bili u prilici gledati tu emisiju prica je bila kako Bosnalijek u talu sa Kantonalnim ministarstvom zdravstva i apotekama u Sarajevskom Kantonu gradjanima naplacuje odredjene lijekove 10 puta skuplje nego sto ih izvozi. To otprilike bosansku bijedu bezpotrebno kosta oko 4 miliona godisnje. U istoj toj emisiji direktor Bosnalijeka, Edina Arslanagic, koji Bosnalijekom sefuje vec 15 godina u kancelariji pusi cigaru i prica o basnoslovnoj donaciji koju je licno dao za izgradju Reisovih dvora na Kovacima. Sad se ja pitam otkud jednom direktorcicu obicne drzavne firme, koja prihoduje oko 70 miliona marka godisnje, tolike pare da donira, ne da potrosi, nego da podjeli za beskrupoloznu izgradnju reisove palace?

U to mi taj dobar jaran iz Atlante isprica iz prve ruke o sinu tog Edina Arslanagica koji je bio u Americi neko vrijeme, studirao na nekom anonimus fakultetu, i tamo nije mogao k**** prismrditi jer je totalni idiot, da bi ga babo vratio nazad u Sarajevo i postavio za nekakvog direktora Bosnalijeka. Taj tatin sincic sada redovno dolazi u Ameriku u kupovine skupocijenih auta (zadnje je valjda bio dzip Porsche), kurvaluke, i razne vrste hadzijanja koji su van standarda cak i bogatih amerikanaca. A u Sarajevu zivi u nekretnini dostojnoj saudijskog sejha, kupljenoj bog zna kako.

Nedavno je djevojcica u Sarajevu umrla jer lijek koji je na esencijalnoj listi u RS nije bio na esencijalnoj listi u FBiH i niko od ove stoke u vlasti ili medju ovom farmaceutskom mafijom nije htjeo dati 40 km dnevno da se djetetu spasi zivot. I onda nam palamude o ekonomskom patriotizmu i domacoj proizvodnji. Je li nasi penzioneri za to placaju lijekove 10 puta skuplje - da ovakvi kriminalci i nesposobnjakovici mogu dijeliti i kapom i sakom.

Sta uraditi povodom ovoga? Da li je zakon o nelegalno stecenoj imovini rjesenje? Da li je moguce ista sa financijskom policijom?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by starii »

bila je prica da bosnalijek prodaje po tri puta skuplje ranibos u bih nego sto je Peptoran (isti lijek samo drugo ime u hrvatskoj a proizvodi pliva)... i pitam jaranicu pošto vam je peptoran kad cijena isti kao i našeg ranibosa..znaci cista dezinfomacija..drugo da li mislite da se moze jefitno kupiti aktivna farmakološka supstanca na svjestskom trzistu..odgovor ne moze....ako poredite bosnalijekove i plivine lijekove sa lijekovima koji dolaze iz srbije tj. galenike i skopja alkaloida vidjcete da su razlike u cijenama ogromne.. u cemu je fol lijekovi koji dolaze sa istočnog trzista nemaju dovoljno aktivne supstance pa tako da umjesto lijeka uzimate obicno kredu...neki se mogu sloziti ili ne ali pitajte ljude koji koriste lijek Glibedal od alkaloida pa ce vam reci da je obicno sranje od lijeka i da ne moze regulisati šećer u krvi dok se veoma dobra kontrola postize sa plivinim i bosnalijekovim lijekovima...e sad ko hoce pa nek izvoli nek kupi jefitini lijek al nek snosi i sam odgovornost za to..
drugo se tice one stare kupujmo domace...kupujuci nas proizvod, pare ostaju u bih,onaj radnik ima platu a penzioner penziju..medutim drugi je nas mentalitet koji preferira sve sto je sa tude..ja licno kupujum bosnalijekove lijekove, jer sam se uvejrio licno da ljudi ne mogu manipulirati sa aktivnom supstancom jer im kontrolu vrše stranci a iza same firme je svjetska banka pa se pitam dal bi oni dozvolili da rade malverzacije oko toga...

a ako neko ima protiv arslanagica ili mu pak sina pa nek ga prijavi finansijskog policiji i dostavi dokaze..pa nek se istrazi ako je kriv nek odgovara...mislim da samo supljiranje tipa onaj je lopov onaj krade a bez dokaza ne vodi nigdje...licno ljude i ne poznajem ali znam da ova moja raja prica da su zaposlili dosta mlade raje u firmi...
ne treba mjesati firmu i pojedince jer je bosnalijek i prije rata bio dobra i poznata firma...
5ar5rovic
Posts: 148
Joined: 01/10/2008 17:51

#3 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by 5ar5rovic »

Krugman wrote:Na repu prosle epizode 60 minuta u kojoj je bilo govora o farmaceutskoj mafiji u BiH pricam sa jaranom koji je dosao u SA za praznike iz Atlante. Za one koji nisu bili u prilici gledati tu emisiju prica je bila kako Bosnalijek u talu sa Kantonalnim ministarstvom zdravstva i apotekama u Sarajevskom Kantonu gradjanima naplacuje odredjene lijekove 10 puta skuplje nego sto ih izvozi. To otprilike bosansku bijedu bezpotrebno kosta oko 4 miliona godisnje. U istoj toj emisiji direktor Bosnalijeka, Edina Arslanagic, koji Bosnalijekom sefuje vec 15 godina u kancelariji pusi cigaru i prica o basnoslovnoj donaciji koju je licno dao za izgradju Reisovih dvora na Kovacima. Sad se ja pitam otkud jednom direktorcicu obicne drzavne firme, koja prihoduje oko 70 miliona marka godisnje, tolike pare da donira, ne da potrosi, nego da podjeli za beskrupoloznu izgradnju reisove palace?

U to mi taj dobar jaran iz Atlante isprica iz prve ruke o sinu tog Edina Arslanagica koji je bio u Americi neko vrijeme, studirao na nekom anonimus fakultetu, i tamo nije mogao k**** prismrditi jer je totalni idiot, da bi ga babo vratio nazad u Sarajevo i postavio za nekakvog direktora Bosnalijeka. Taj tatin sincic sada redovno dolazi u Ameriku u kupovine skupocijenih auta (zadnje je valjda bio dzip Porsche), kurvaluke, i razne vrste hadzijanja koji su van standarda cak i bogatih amerikanaca. A u Sarajevu zivi u nekretnini dostojnoj saudijskog sejha, kupljenoj bog zna kako.

Nedavno je djevojcica u Sarajevu umrla jer lijek koji je na esencijalnoj listi u RS nije bio na esencijalnoj listi u FBiH i niko od ove stoke u vlasti ili medju ovom farmaceutskom mafijom nije htjeo dati 40 km dnevno da se djetetu spasi zivot. I onda nam palamude o ekonomskom patriotizmu i domacoj proizvodnji. Je li nasi penzioneri za to placaju lijekove 10 puta skuplje - da ovakvi kriminalci i nesposobnjakovici mogu dijeliti i kapom i sakom.

Sta uraditi povodom ovoga? Da li je zakon o nelegalno stecenoj imovini rjesenje? Da li je moguce ista sa financijskom policijom?
Zakon o nelegalno stečenoj imovini bi bio rješenje kad bi parlamentarci dozvolili da se usvoji. To je već dugo zahtjev SDP-a, ali zastupnici u državnom Parlamentu su energično protiv usvajanja! Dakle, veoma jasno su nam svima stavili do znanja ko su i kakvi su, kod nas parlamentarci - svugdje drugo kriminalci su sebi napravlil ambijent koji potpuno odgovara žalosnom stanju morala.
Financijska policija radi posao i može izvesti dokaze jednostavnom matematikom , bez zakona o nelegalno stečenoj imovini. Iz iznosa plaćenog poreza na primanja, vrlo la(h)ko je izračunati da li se poklapa sa pokretnom i nepokretnom imovinom. U zemljama EU, naglo poboljšanje životnog standarda automatski pokreće znatiželju poreskih agenata... Zato treba ostati što dalje od njih, barem dok se ne završi započeto!
E sad, prije početka emisije 60 minuta, određene kategorije ljudi gase televizore, a prednjače tužitelji i kablovski operateri u RS-u. U svakoj pristojnoj državi, još u toku ovakve emisije, timovi za hapšenje bi bili na zadacima !
Kod nas za to nema potrebe jer su to sve novinarske izmišljotine, trabunjanja, insinuacije, klevetanje uglednih privrednika! Mnogi novinari - istraživači su sagorili dokazujući jasnim argumentima teške kriminalne radnje počinjene od strane osoba koje se i danas smješkaju sa naslovnih stranica magazina koji biraju biznismene i ličnosti godine. Za sve vrijeme od kraja rata, naše preplaćeno i korumpirano, od političkih partija ovisno sudstvo, nije primjetilo niti jedan slučaj nelegalnog sticanja imovinske koristi ! Uzalud su novinari optuživali nevine ljude, ne daju se zavesti naši tužitelji i sudije! Treba se samo sjetiti Mije Brajkovića, Dragana Čovića, Ibrahima Jusufranića Bime - GRAS-a, Hasana Čengića, Edina Arslanagića, plejade uzornih biznismena iz RS-a na čelu sa svojim premijerom koji su preživljavali teške duševne boli kao žrtve novinarske zlobe.
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#4 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Krugman »

starii wrote:bila je prica da bosnalijek prodaje po tri puta skuplje ranibos u bih nego sto je Peptoran (isti lijek samo drugo ime u hrvatskoj a proizvodi pliva)... i pitam jaranicu pošto vam je peptoran kad cijena isti kao i našeg ranibosa..znaci cista dezinfomacija..drugo da li mislite da se moze jefitno kupiti aktivna farmakološka supstanca na svjestskom trzistu..odgovor ne moze....ako poredite bosnalijekove i plivine lijekove sa lijekovima koji dolaze iz srbije tj. galenike i skopja alkaloida vidjcete da su razlike u cijenama ogromne.. u cemu je fol lijekovi koji dolaze sa istočnog trzista nemaju dovoljno aktivne supstance pa tako da umjesto lijeka uzimate obicno kredu...neki se mogu sloziti ili ne ali pitajte ljude koji koriste lijek Glibedal od alkaloida pa ce vam reci da je obicno sranje od lijeka i da ne moze regulisati šećer u krvi dok se veoma dobra kontrola postize sa plivinim i bosnalijekovim lijekovima...e sad ko hoce pa nek izvoli nek kupi jefitini lijek al nek snosi i sam odgovornost za to..
drugo se tice one stare kupujmo domace...kupujuci nas proizvod, pare ostaju u bih,onaj radnik ima platu a penzioner penziju..medutim drugi je nas mentalitet koji preferira sve sto je sa tude..ja licno kupujum bosnalijekove lijekove, jer sam se uvejrio licno da ljudi ne mogu manipulirati sa aktivnom supstancom jer im kontrolu vrše stranci a iza same firme je svjetska banka pa se pitam dal bi oni dozvolili da rade malverzacije oko toga...

a ako neko ima protiv arslanagica ili mu pak sina pa nek ga prijavi finansijskog policiji i dostavi dokaze..pa nek se istrazi ako je kriv nek odgovara...mislim da samo supljiranje tipa onaj je lopov onaj krade a bez dokaza ne vodi nigdje...licno ljude i ne poznajem ali znam da ova moja raja prica da su zaposlili dosta mlade raje u firmi...
ne treba mjesati firmu i pojedince jer je bosnalijek i prije rata bio dobra i poznata firma...
Razlike u kvaliteti opravdavaju razlike u cijeni - uredu, sasvim logicno. Ali u reportazi iz 60 minuta koju sam ja citirao ponudili su dokaze, crno da bijelo, da jedan lijek na primjer se u zenici prodaje po 3 puta nizoj cijeni nego u Sarajevu, ili na primjer Bosnalijek izvozi (vjerovatno na Bliski istok) po 10 puta manjoj cijeni nego sto prodaje na domacem trzistu. Nema razlike u hemijskom sastavu zato sto se radi o istom proizvodu/brendu. Zasto nama ovdje naplacuju 10 puta vise, zato sto su navodno uspjeli napraviti bolji tal sa Kantonalnim Ministrom - klasicni kriminal. Ali gdje ovdje nastaje problem po pitanju pravnog gonjenja - u tome sto su oni izgleda sebi napravili takve zakone da mogu takav beskrupulozan krimal neometano provoditi, ili drugim imenom legalizovana pljacka. Sta uraditi po tom pitanju? Prica o njihovom zaposljavanju mladih ljudi je glupost, u stilu daj da te opljackam, ali eto ja cu zaposliti par mladih ljudi i onda je sve ok. Najbolji nacin da se izgradi domaca firma je da ih se pripremi za trzisnu utakmicu, a ne da im se da monopol vec 15 godina i uz mogucnost 10terostruke naplate na racun bosanske bijede. Kad ovdje eventualno udje stvarna konkurencija oni ce biti potpuno unisteni i kao takvi ostavljeni drzavi, ali ce zato direktor, njegov sincic, razni kantonalni ministri koji su u talu obezbjediti 10 koljena familije.

Sto se samih Arlanagica tice, ocigledno je da imaju para van svakog razuma iz toga sto otac otvoreno donira basnoslovne iznose Reisu, sto sin sa prvih stranica Avaza hvali se skupocijenim putovanjima, sto pred ocima javnosti vozaju najskuplja auta i raspolazu milionskim nekretninama. Da je to sposobno steceno, uredu, neka imaju jos stostruko bilo bi mi drago. Medjutim, s'obzirom da se radi o bogatstvu stecenom kroz krajnje neefikasno i kriminalno upravljanje drustvenom imovinom i legalizovanom pljackom ove bosanske bijede kroz visestruko naplacivanje lijekova, onda je to itekako problem koji se tice svih nas.

Zar ne mislis da je pomalo cinicno jednostavno reci idi u finansijsku policiju i predoci dokaze, pogotovo zato sto su Dani nedavno pisali da je covjek iz ministarstva koji je poceo postavljati pitanja oko esencijalne liste preko koje se vrsi pljacka jedva zivu glavu izvukao. Nema se sta predocavati, stvari su kristalno jasne iz gore navedenog, reportaze su radjene o tome. Kako nema neko u policiji ko moze otici i reci, halo ba, odakle ti, sta radis?
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#5 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Krugman »

5ar5rovic wrote:
Krugman wrote:Na repu prosle epizode 60 minuta u kojoj je bilo govora o farmaceutskoj mafiji u BiH pricam sa jaranom koji je dosao u SA za praznike iz Atlante. Za one koji nisu bili u prilici gledati tu emisiju prica je bila kako Bosnalijek u talu sa Kantonalnim ministarstvom zdravstva i apotekama u Sarajevskom Kantonu gradjanima naplacuje odredjene lijekove 10 puta skuplje nego sto ih izvozi. To otprilike bosansku bijedu bezpotrebno kosta oko 4 miliona godisnje. U istoj toj emisiji direktor Bosnalijeka, Edina Arslanagic, koji Bosnalijekom sefuje vec 15 godina u kancelariji pusi cigaru i prica o basnoslovnoj donaciji koju je licno dao za izgradju Reisovih dvora na Kovacima. Sad se ja pitam otkud jednom direktorcicu obicne drzavne firme, koja prihoduje oko 70 miliona marka godisnje, tolike pare da donira, ne da potrosi, nego da podjeli za beskrupoloznu izgradnju reisove palace?

U to mi taj dobar jaran iz Atlante isprica iz prve ruke o sinu tog Edina Arslanagica koji je bio u Americi neko vrijeme, studirao na nekom anonimus fakultetu, i tamo nije mogao k**** prismrditi jer je totalni idiot, da bi ga babo vratio nazad u Sarajevo i postavio za nekakvog direktora Bosnalijeka. Taj tatin sincic sada redovno dolazi u Ameriku u kupovine skupocijenih auta (zadnje je valjda bio dzip Porsche), kurvaluke, i razne vrste hadzijanja koji su van standarda cak i bogatih amerikanaca. A u Sarajevu zivi u nekretnini dostojnoj saudijskog sejha, kupljenoj bog zna kako.

Nedavno je djevojcica u Sarajevu umrla jer lijek koji je na esencijalnoj listi u RS nije bio na esencijalnoj listi u FBiH i niko od ove stoke u vlasti ili medju ovom farmaceutskom mafijom nije htjeo dati 40 km dnevno da se djetetu spasi zivot. I onda nam palamude o ekonomskom patriotizmu i domacoj proizvodnji. Je li nasi penzioneri za to placaju lijekove 10 puta skuplje - da ovakvi kriminalci i nesposobnjakovici mogu dijeliti i kapom i sakom.

Sta uraditi povodom ovoga? Da li je zakon o nelegalno stecenoj imovini rjesenje? Da li je moguce ista sa financijskom policijom?
Zakon o nelegalno stečenoj imovini bi bio rješenje kad bi parlamentarci dozvolili da se usvoji. To je već dugo zahtjev SDP-a, ali zastupnici u državnom Parlamentu su energično protiv usvajanja! Dakle, veoma jasno su nam svima stavili do znanja ko su i kakvi su, kod nas parlamentarci - svugdje drugo kriminalci su sebi napravlil ambijent koji potpuno odgovara žalosnom stanju morala.
Financijska policija radi posao i može izvesti dokaze jednostavnom matematikom , bez zakona o nelegalno stečenoj imovini. Iz iznosa plaćenog poreza na primanja, vrlo la(h)ko je izračunati da li se poklapa sa pokretnom i nepokretnom imovinom. U zemljama EU, naglo poboljšanje životnog standarda automatski pokreće znatiželju poreskih agenata... Zato treba ostati što dalje od njih, barem dok se ne završi započeto!
E sad, prije početka emisije 60 minuta, određene kategorije ljudi gase televizore, a prednjače tužitelji i kablovski operateri u RS-u. U svakoj pristojnoj državi, još u toku ovakve emisije, timovi za hapšenje bi bili na zadacima !
Kod nas za to nema potrebe jer su to sve novinarske izmišljotine, trabunjanja, insinuacije, klevetanje uglednih privrednika! Mnogi novinari - istraživači su sagorili dokazujući jasnim argumentima teške kriminalne radnje počinjene od strane osoba koje se i danas smješkaju sa naslovnih stranica magazina koji biraju biznismene i ličnosti godine. Za sve vrijeme od kraja rata, naše preplaćeno i korumpirano, od političkih partija ovisno sudstvo, nije primjetilo niti jedan slučaj nelegalnog sticanja imovinske koristi ! Uzalud su novinari optuživali nevine ljude, ne daju se zavesti naši tužitelji i sudije! Treba se samo sjetiti Mije Brajkovića, Dragana Čovića, Ibrahima Jusufranića Bime - GRAS-a, Hasana Čengića, Edina Arslanagića, plejade uzornih biznismena iz RS-a na čelu sa svojim premijerom koji su preživljavali teške duševne boli kao žrtve novinarske zlobe.
Jest, to se sve sa digitronom moze zavrsiti. Zna se koliko si poreza platio, kakva su ti primanja i zna se sta imas. Da li sada postoji ista u zakonu koji poreskim vlastima daje pravo da utvrdjuju porijeklo imovine?

Ali koja je to oholost i bezobrazluk, da oni nemaju obraza to ni prikriti, nego je sve javno. Ima li ista mimo glasanja sto se moze uraditi po ovom pitanju? Da li se moze koristiti vrhovni sud?
5ar5rovic
Posts: 148
Joined: 01/10/2008 17:51

#6 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by 5ar5rovic »

Naravno da postoje instrumenti za utvrđivanje nelegalno stečene imovine. Jedan oblik, koji smo imali prilike nedavno vidjeti je obilazak ugostiteljskih objekata od strane poreskih inspektora u pratnji policije. Poreska uprava ima model za svaki pokušaj utaje poreza, ali je najveći problem tužilaštvo koje je korumpirano jer ne reagira i nesposobno jer im svaki advokatski pripravnik obori optužnicu.
Uvjeren sam da jedino temeljita promjena vlasti, uklanjanje korumpiranih... sviju... može vratiti optimizam ljudima u BiH. Treba biti svjestan da je ovaj, naizgled haos, veoma dobro organiziran od strane ljudi koji nas gledaju sa svakog dnevnika, iz Parlamenata, Kantona i svih ostalih nivoa vlasti. naši političari su toliko zabrazdili u svojoj bahatosti da su se potpuno udaljili od birača. Prikrivanje koje spominješ bi bilo trag neke vrste morala koji je u njihovom slučaju SF, to se radi tehnikom zamagljivanja stanja putem homogeniziranja i optuživanja drugih za stanje u zemlji.
Iole pristojni političari u isto tako pristojnoj zemlji, konkretno u Hrvatskoj, donijeli su zakon o suđenju za učešće u organiziranom kriminalu po skraćenom postupku, bez maratonskih suđenja i đavoljih advokata. Takođe, u istoj susjednoj zemlji, sve sudije su podvrgnute periodičnim testovima o kvalificiranosti za posao koji rade, postavljeni su im normativi za rješavanje slučajeva...
Mislim da vam je poslije ovoga jasan moj stav: ne treba tražiti rješenje u postoječoj nomenklaturi. Treba smjeniti vlast i pokažnjavati njene nosioce, oduzeti im svu stečenu imovinu i time jasno pokazati novoj šta je čeka ako pođe stazama stare.
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#7 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by akcija007 »

grlo me strasno boljelo i otisao sam u apoteku da kupim amoksicilin(jer je najbezazleniji antibiotik) nisam imao recepta i kaze Bosnalijekov AMOXIBOS je 6,80 KM a Alkaloidov Amokisiclin je 3,50 KM i ja kupim Alkaloidov.
Ne vjerujem da neki istocni lijekovi(alkaloid i galenika) imaju manje tih supstanci nego zapadni ipak lijekovi nisu maciji kasalj i prolauze rigorozne kontrole od strane Zavoda za kontrolu lijekova zemalja iz kojih se izvoze i zemlje u kojoj se uvoze.
Nikako mi nisu jasne ove reazlicite cjenovne razlike. Da je u apoteci u Sarajevu duplo jeftiniji antibiotik koji dodje iz Skoplje nego antibiotik koji se u Sarajevu proizvodi.
Amoxibos je na esencijalnoj listi ako i na esecnijalnoj kosta 6,80KM onda su mogli komotno ovaj Alkaloidov staviti od 3,50KM a razliku prebaciti na neki drugi skuplji lijek npr. za teska oboljenja
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#8 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Krugman »

akcija007 wrote:grlo me strasno boljelo i otisao sam u apoteku da kupim amoksicilin(jer je najbezazleniji antibiotik) nisam imao recepta i kaze Bosnalijekov AMOXIBOS je 6,80 KM a Alkaloidov Amokisiclin je 3,50 KM i ja kupim Alkaloidov.
Ne vjerujem da neki istocni lijekovi(alkaloid i galenika) imaju manje tih supstanci nego zapadni ipak lijekovi nisu maciji kasalj i prolauze rigorozne kontrole od strane Zavoda za kontrolu lijekova zemalja iz kojih se izvoze i zemlje u kojoj se uvoze.
Nikako mi nisu jasne ove reazlicite cjenovne razlike. Da je u apoteci u Sarajevu duplo jeftiniji antibiotik koji dodje iz Skoplje nego antibiotik koji se u Sarajevu proizvodi.
Amoxibos je na esencijalnoj listi ako i na esecnijalnoj kosta 6,80KM onda su mogli komotno ovaj Alkaloidov staviti od 3,50KM a razliku prebaciti na neki drugi skuplji lijek npr. za teska oboljenja
Ja nemam primjedbi da Bosnalijek kao domaci proizvodjac ima prioritetan tretman kod drzave i gradjana. Spreman sam platiti skuplje za Bosnalijekov proizvod samo zato sto je domaca firma ali pod pretpostavkom da vece cijene koje mi placamo idu u razvoj firme i njenu pretvorbu u jakog regionalnog proizvodjaca koji ce vracati zaradu drzavi i zaposljavati mlade ljude. Ali to nije slucaj ovdje - te vece cijene koji oni iznudjuju od ove sirotinje ne idu nigdje drugo do u dzepove Arslanagicima, drugim direktorima i raznim taldzijama koji su dio te seme. Poslije 15 godina privilegiranog polozaja olicenog u apsolutnom monopolu nad domacim trzistem, Bosnalijek nije sposoban pobijediti regionalnu konkurenciju ni u jednoj ravnopravnoj trzisnoj konkurenciji. Virtualno sve prihode ostvaruju na monopolisticki nacin od kantonalnih zavoda ili u africkim drzavama kao Libija gdje im je polozaj politicki osiguran npr. zato sto drzava libija je vlasnik 11% firme. Trzistu Hrvatske i Srbije nemogu ni primirisati.

Zasto je to tako? Zato sto se izgleda sredstva ostvarena na grbaci bosanske sirotinje trose za licno bogacenje Arslanagica i ostalih a ne za razvoj firme. Otkud inace frajeru u ova vremena mogucnost jednostavno Reisu da ispise cek na najmanje par stotina hiljada u kesu za dvorove na kovacima, otkud im multimilionske nektretnine i sredstva da finansiraju rasipnicki zivot? Sutra kada zbog europskih integracija trziste se ravnopravno otvori konkurenciji, Bosnalijek ce jednostavno biti pojeden, narodu ce ostati jos jedna propala firma a ove sto sada gazduju nije ni malo briga jer su oni vec 10 narednih koljena familije obezbjedili pljackom.

Volio bih da se javi neko iz Bosnalijeka ko tu radi da cujemo njihovu perspektivu.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#9 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by ljubav_aha »

Renomirana kompanija Pharmamed iz Travnika usvojila je znak bh. kvalitete. Proizvodne palete ove renomirane bh. kompanije dobitnice mnogobrojnih domaćih i svjetskih priznanja od sada će biti obilježene znakom bh. kvalitete. Pharmamed je industrijski proizvođač herbalnih proizvoda, herbalnih medicinskih proizvoda, dijetetskih proizvoda, kozmetike i ekskluzivni distributer proizvoda robne marke dietpharm. Strategija Pharmameda se temelji na razvoju, proizvodnji i prodaji herbalnih proizvoda, herbalnih medicinskih proizvoda koji se primjenjuju u farmaceutskoj industriji. U periodu od osnivanja do danas Pharmamed je dobio priznanja od kojih se izdvajaju New Millennium Award- Franfurt, 2002, Nagrada Pharmamedu za uspješno poslovanje, najtrofejnija svjetska priznanja te nova ulaganja u proizvodnju, 2003, Nagrada Pharmamedu za izuzetan doprinos razvoju bh. ekonomije, 2003, najuspješnija firma u Srednjebosanskom kantonu, 2003, Najuspješnija firma u Travniku, 2003. Dokaz visoke kvalitete i profesionalnosti je certifikat ISO 9001: 2000.


Pharmamed,jos jedna vrlokvalitetna kvalitetna kompanija,nije bosnalijek jedini u BiH :)
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#10 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Van Halen »

Svi lijekovi moraju imati iste djelotvorne supstance, tako da jedni od drugih nisu ni lošiji ni bolji. Uzimajte jednostavno lijekove Farmavite.
Last edited by Van Halen on 04/01/2009 22:31, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#11 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by ljubav_aha »

upravo tako,zato sam rekla ima pharmamed :)
User avatar
nostalgicar
Posts: 1150
Joined: 23/07/2003 00:00

#12 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by nostalgicar »

Bosnalijek drze zidovi...100%
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#13 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by and »

izgleda da je rješenje u kupovini plivinih,lekovih...lijekova :zzzz:
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#14 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Alkos »

Gosn Arslanagic i gosn Djapo (medju najbogatijim ljudima u Sarajevu????) i amin SDA i SBiH = farmaceutska mafija!
brucos7
Posts: 413
Joined: 01/06/2008 19:40

#15 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by brucos7 »

Vecih poltrona od Arslanagica ja nisam vidio. Uzimaju 200% marzu na lijekovima, a narod gladuje. Fuj! Neka njegov sin sunca guzove na skijanju to je najvaznije.
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#16 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by downtoearth »

Želim da istaknem da kupujem sve domaće kad god postoji takav proizvod. Ali nije samo Bosnalijek domaći. Postoje Pharmamed (Travnik?), Farmavita (Sarajevo), a vjerojatno još neki koji bi se takođe mogli naći na listi. I cijena koju mi platimo za Bosnalijekov proizvod (veća nego za npr. Alkaloidov) je još veća prema Zavodu za zdravstvenu zaštitu (posebno u Kantonu Sarajevo) tako da nas oni kradu trojako:
1) nema oglasa ili tendera da se izabere najpovoljniji DOMAĆI proizvođač navedenoga lijeka (znam pouzdano da Farmavitina prijava nikad nije ni uzeta u obzir)
2) lijek je skuplji od drugih pa više izdvaja para potrošač
3) Zavod plaća mnogo više nego da se opredijeli za drugog DOMAĆEG proizvođača a ta razlika ide iz džepa nas poreskih obveznika tj. te pare su se mogle upotrijebiti za nešto drugo
A pri tomu radnici Bosnalijeka imaju osrednje plaće jerbo gospoda Arslanagić mora na skijanje u Aspen i na svaki golf turnir diljem svijeta a svi znamo da su to dva najskuplja sporta
lončanica
Posts: 75
Joined: 08/07/2008 00:18

#17 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by lončanica »

starii wrote:bila je prica da bosnalijek prodaje po tri puta skuplje ranibos u bih nego sto je Peptoran (isti lijek samo drugo ime u hrvatskoj a proizvodi pliva)... i pitam jaranicu pošto vam je peptoran kad cijena isti kao i našeg ranibosa..znaci cista dezinfomacija..drugo da li mislite da se moze jefitno kupiti aktivna farmakološka supstanca na svjestskom trzistu..odgovor ne moze....ako poredite bosnalijekove i plivine lijekove sa lijekovima koji dolaze iz srbije tj. galenike i skopja alkaloida vidjcete da su razlike u cijenama ogromne.. u cemu je fol lijekovi koji dolaze sa istočnog trzista nemaju dovoljno aktivne supstance pa tako da umjesto lijeka uzimate obicno kredu...neki se mogu sloziti ili ne ali pitajte ljude koji koriste lijek Glibedal od alkaloida pa ce vam reci da je obicno sranje od lijeka i da ne moze regulisati šećer u krvi dok se veoma dobra kontrola postize sa plivinim i bosnalijekovim lijekovima...e sad ko hoce pa nek izvoli nek kupi jefitini lijek al nek snosi i sam odgovornost za to..
drugo se tice one stare kupujmo domace...kupujuci nas proizvod, pare ostaju u bih,onaj radnik ima platu a penzioner penziju..medutim drugi je nas mentalitet koji preferira sve sto je sa tude..ja licno kupujum bosnalijekove lijekove, jer sam se uvejrio licno da ljudi ne mogu manipulirati sa aktivnom supstancom jer im kontrolu vrše stranci a iza same firme je svjetska banka pa se pitam dal bi oni dozvolili da rade malverzacije oko toga...

a ako neko ima protiv arslanagica ili mu pak sina pa nek ga prijavi finansijskog policiji i dostavi dokaze..pa nek se istrazi ako je kriv nek odgovara...mislim da samo supljiranje tipa onaj je lopov onaj krade a bez dokaza ne vodi nigdje...licno ljude i ne poznajem ali znam da ova moja raja prica da su zaposlili dosta mlade raje u firmi...
ne treba mjesati firmu i pojedince jer je bosnalijek i prije rata bio dobra i poznata firma...
starii, kad već pričaš o aktivnoj supstanci onda bi trebao znati da je nema ni u Bosnalijekovim lijekovima. Pitaj bilo kojeg roditelja čime i kako liječi dijete. Pitaj u apoteci zašto ljudi kupuju (i kada nemaju dovoljno novca) Plivine ili Krkine sirupe, a ne Bosnalijekovo smeće! Djetetu kašalj liječiš sa Bosnalijekovim sirupom 10 dana, a sa Plivinim 3. Pusti priču, Bosnalijek nema kvalitetnih lijekova. A da ne bude da sam ja laik, reću ću ti i to da je moja najbolja prijateljica magistar farmacije i vrlo dobar stručnjak. Kada sam bolesna ili mi treba nešto od lijekova, nikada mi nije dala ništa Bosnalijekovo, isključivo uvozno (ako nije nešto na prirodnoj bazi). I čak mi je potvrdila da su Alkaloidovi lijekovi u potpuno istom kvalitetnom rangu a Bosnalijekovim, samo 3x jefitnije. Pusti to...oni opstaju na tržištu isključivo zbog esencijalne liste lijekova zdravstvenog osiguranja! Da su u ravnopravnoj tržišnoj utakmici, davno bi bili zatvoreni zbog stečaja.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#18 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by rumenige_brajtner »

Krugman wrote:Sad se ja pitam otkud jednom direktorcicu obicne drzavne firme, koja prihoduje oko 70 miliona marka godisnje, t
ovo boldirano nije tacno i red je da se kaze da je tako. o arslanagicu mladjem sam i ja cuo svasta (kao i o starijem) i uopste ih ne branim. zelim samo da kazem da je bosnalijek dionicko drustvo, da vlada federacije ima dio dionica, ali ne i vecinu. koga zanimaju detalji neka pogleda godisnji izvjestaj koji se moze skinuti sa stranice bosnalijeka. mene je zanimao zbog istrazivanja na fakultetu i znam da nije drzavno preduzece. samo toliko...
User avatar
Lawrence
Posts: 202
Joined: 16/04/2008 15:46
Location: Arabia

#19 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Lawrence »

downtoearth wrote:A pri tomu radnici Bosnalijeka imaju osrednje plaće jerbo gospoda Arslanagić mora na skijanje u Aspen i na svaki golf turnir diljem svijeta a svi znamo da su to dva najskuplja sporta
Naravno svi se razumiju u plate i sve ostalo. Ko kome i zasto i kako.

Meni se ovo cini kao najobicnije po Bosanski / Sarajevski "vidi ga sto je uspjesan - jebo mater, lopov".

Imao sam licno priliku da upoznam i oca i sina kad su dolazili u Qatar. Ucinili su mi se bas fini i kulturni ljudi. Ako je neko od propale komunisticke firme uspjeo da napravi medjunarodno uspjesan biznis, pa josh i da iskoluje sina u Americi, naravno, treba ga mrziti, jelde.

Ko sto je napisao neko gore - ako imate dokaze - prijavite ih. Ako ne, ostavite na miru jedan od rijetkih uspjesnih primjera nase privrede!
User avatar
daddy_cool
Posts: 175
Joined: 05/03/2008 15:33

#20 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by daddy_cool »

Neko reče kako je Bosnalijek zaposlio dosta mlade raje. Ja sam ne baš tako davno na svojoj koži osjetio kako se zapošljava u ovoj firmi. I pored toga što sam prošao bezbroj testiranja i razgovora i bio prvi na listi kandidata, nakon izvjesnog vremena je na datu poziciju primljena osoba koja nije bila sudionik svih testiranja i razgovora. Naknadno sam saznao još nekoliko detalja o ovome slučaju, ali kome se požaliti kada ne postoje prihvatljivi dokazi... Uglavnom, FUJ!
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#21 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Madame de Pompadour »

brucos7 wrote:Vecih poltrona od Arslanagica ja nisam vidio. Uzimaju 200% marzu na lijekovima, a narod gladuje. Fuj! Neka njegov sin sunca guzove na skijanju to je najvaznije.
Sigurno znam posto sam boravila u Atlanti, da sin Arslanagica je jos krajem 90-ih kupio stan ili kucu od $300,000 u Atlanti i studirao na nekom beze universitetu, dok su drugi bosanci radili po parkiralistima, hotelima i restoranima i sami sebe skolovali, a Boga mi bili i mnogo bolji studenti, ali eto :razz: . Istina frajer je cisti prosjek, toliko da prstom nije mogao mrdnut u usa, ali zato ima babu u bih :D

To je kad je tata i Bog i Bozica:))) :-) :-)
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#22 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Madame de Pompadour »

Erjavec wrote:
downtoearth wrote:A pri tomu radnici Bosnalijeka imaju osrednje plaće jerbo gospoda Arslanagić mora na skijanje u Aspen i na svaki golf turnir diljem svijeta a svi znamo da su to dva najskuplja sporta
Naravno svi se razumiju u plate i sve ostalo. Ko kome i zasto i kako.

Meni se ovo cini kao najobicnije po Bosanski / Sarajevski "vidi ga sto je uspjesan - jebo mater, lopov".

Imao sam licno priliku da upoznam i oca i sina kad su dolazili u Qatar. Ucinili su mi se bas fini i kulturni ljudi. Ako je neko od propale komunisticke firme uspjeo da napravi medjunarodno uspjesan biznis, pa josh i da iskoluje sina u Americi, naravno, treba ga mrziti, jelde.

Ko sto je napisao neko gore - ako imate dokaze - prijavite ih. Ako ne, ostavite na miru jedan od rijetkih uspjesnih primjera nase privrede!
Covjece naivan si:)

Nema niko nista portiv njih, vec nacin kako se steklo obrazovanje i imovina!

Sigurna sam da se je sansa dala nekom mnogo boljem studentu umjesto njgovom sinu, da bi Bosnalijek mnogo brze i bolje napredovao.... ovako naravno ides na seminare, konferencije, skolujes se gdje hoces i kako hoces, jer ti babina pardon drzavna narodna firma placa, naravno da ces se iskristalisati u kulturnog covjeka:) a pamet i nije bas bitna jer iza tebe stoji fabrika pravljenja para...ma beze komentarisati.... svi znamo kako se gradi karijera kad te babo gura i to jos tudjim parama....>>>> :lol: :lol:

Interesuje me sta ce njih obojica u Qataru, sto nije jos nekom data sansa da ode :lol:
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#23 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by otherside »

downtoearth wrote:Želim da istaknem da kupujem sve domaće kad god postoji takav proizvod. Ali nije samo Bosnalijek domaći. Postoje Pharmamed (Travnik?), Farmavita (Sarajevo), a vjerojatno još neki koji bi se takođe mogli naći na listi. I cijena koju mi platimo za Bosnalijekov proizvod (veća nego za npr. Alkaloidov) je još veća prema Zavodu za zdravstvenu zaštitu (posebno u Kantonu Sarajevo) tako da nas oni kradu trojako:
1) nema oglasa ili tendera da se izabere najpovoljniji DOMAĆI proizvođač navedenoga lijeka (znam pouzdano da Farmavitina prijava nikad nije ni uzeta u obzir)
2) lijek je skuplji od drugih pa više izdvaja para potrošač
3) Zavod plaća mnogo više nego da se opredijeli za drugog DOMAĆEG proizvođača a ta razlika ide iz džepa nas poreskih obveznika tj. te pare su se mogle upotrijebiti za nešto drugo
A pri tomu radnici Bosnalijeka imaju osrednje plaće jerbo gospoda Arslanagić mora na skijanje u Aspen i na svaki golf turnir diljem svijeta a svi znamo da su to dva najskuplja sporta
za pharmamed stvarno ne znam ali farmavita nema nijednog domaćeg lijeka već tuši tudje (čitaj, strane lijekove).
hebeš takvu domaću firmu.
Sarajevski
Posts: 345
Joined: 19/11/2005 12:25
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by Sarajevski »

ima farmavita svoje lijekove odl ljeta ce ih imati jos vise jer zavrsavaju gradnju fabrike u vogosci
uglavnom, ko god misli kako je bosnalijek uspjesna firma a mi svi ovdje zavidni zbog uspjeha, nek mi objasni kako junior arslanagic zaradi milion da kupi bombom kafanu u kralja tomislava? a prije toga nek mi objasne kako je u sarajevu jedan lijek 10 a u gorazdu 3 marke? ista firma, ista esencijalna lista
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#25 Re: Kriminal u Bosnalijeku - slucaj babe i sina

Post by otherside »

Sarajevski wrote:ima farmavita svoje lijekove odl ljeta ce ih imati jos vise jer zavrsavaju gradnju fabrike u vogosci
uglavnom, ko god misli kako je bosnalijek uspjesna firma a mi svi ovdje zavidni zbog uspjeha, nek mi objasni kako junior arslanagic zaradi milion da kupi bombom kafanu u kralja tomislava? a prije toga nek mi objasne kako je u sarajevu jedan lijek 10 a u gorazdu 3 marke? ista firma, ista esencijalna lista
ako znaš koji farmavitin lijek, dakle, njihov, zaštićen a ne tuškanje alkaloida i inih firmi, de napiši ovdje i prosvjetli i mene i druge. pitam te jer vidim da si upoznat sa planovima farmavite pa kontam da znaš i pokoji preparat.
Post Reply