Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12526 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Image
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#12527 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Truba wrote: 03/02/2023 08:11 Image
Taj sam, i to na 1,65% :D :D :D
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12528 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

sime_cipol wrote: 02/02/2023 23:28 Kad bi stanovi pali na 1000 pametnjakovići bi čekali da padne na 800-900 :D
realno i to je skupo :D

mislim da je solucija praviti
stanove s manjim sobama i dnevnim boravcima da sve bude do 50 kvadara
u takvom sam odrastao to je super
male režije a svak ima "sobu" i prozor na kuhinji i dobru ventilaciju u banji/wc

a ne možeš birati između 40 i 88 kvadrata :D
:lol:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#12529 Re: Cijene stanova All about

Post by breuer »

Truba wrote: 03/02/2023 13:35
sime_cipol wrote: 02/02/2023 23:28 Kad bi stanovi pali na 1000 pametnjakovići bi čekali da padne na 800-900 :D
realno i to je skupo :D

mislim da je solucija praviti
stanove s manjim sobama i dnevnim boravcima da sve bude do 50 kvadara
u takvom sam odrastao to je super
male režije a svak ima "sobu" i prozor na kuhinji i dobru ventilaciju u banji/wc

a ne možeš birati između 40 i 88 kvadrata :D
:lol:
pa to i prave, i onda imaš trosoban komforan stan od 39 m2 :D

spavaća il nalik vagonu il ostavi...
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#12530 Re: Cijene stanova All about

Post by neki »

Realno, mnogi mjesečno sprže pola prosječne rate kredita na cigare i kladionicu, pa onda kukaju kako se kraj kredita ne može normalno živjeti..
Takvih je 70% u našoj državi, pa tako i ovih što kukaju na forumu
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12531 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

evo čujem za lika kupio 5. kuću u sarajevu neki dan a ženi rekao da neće i ona mu zabranila dosta je 4

profa na FIN pravi muškarac koji radi što misli da je ispravno takve izrode muškarcu po 5 djece a oni što vagaju čitav život obično se nađu usamljeni i sami u staračkom jer su čitav život otplaćživali drugima stan :D sve su ovo primjeri iz stvarnog života koje navodim

samo treba ispitati kolika je plaća profi FIN-a koji je u IZ neki budža i ide na hadž mjesec dana ko vodič

kad ispitamo tu plaću od 3-4 milje posljednjih 20 godina onda uvidimo da oni koji idu u kladaru i puše cigare i više nemaju izbora
to je sve što mogu s platicom od 900
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#12532 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

najteze je kupiti prvi stan, poslije prvog lako idu ostali... sami sebi otplacuju lagano.
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12533 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Isto je sa svim pozitivnim i negativnim stvarima u zivotu od ucenja jezika do ubojstva i silovanja
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#12534 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

Truba wrote: 03/02/2023 15:40 Isto je sa svim pozitivnim i negativnim stvarima u zivotu od ucenja jezika do ubojstva i silovanja
Ne bih znao... a evo i zapeo sam na jednom stranom jeziku.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#12535 Re: Cijene stanova All about

Post by Concord »

Da hoces i ti sta kupiti da ova tema odahne jednom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#12536 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Concord wrote: 03/02/2023 15:54 Da hoces i ti sta kupiti da ova tema odahne jednom.
Stvar je sto on ima nekretninu. Samo ga lokacija zeza. :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#12537 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

citroen xm wrote: 02/02/2023 17:01 Evo ja sam kupio stan sa 100% kreditnih sredstava, bez tih nekih poklonjenih para... Vozim auto sasvim normalno. Daleko je od novog, ali nije kanta. Ne hodam poderan već sasvim normalno obučen. Ne štedim na hrani, ne trpi mi društveni život, odem na godišnji i na česta vikend putovanja.

Puno brate ulazite u tuđe živote, pokušavate iskopati razne detalje kako bi opravdali neke svoje odluke. I šta god neko pomene da je pristojno nađete milion mana. Pa nije ni čudo što niko ništa ne kupi ovde već se samo ibreti rastu cijena nekretnina. Mnogi su mogli zadnje tri godine zaraditi 100k KM samo da nisu čekali da se nešto desi, da padne sa neba... Ne znam, valjda kvadrat stana u Sarajevu treba biti 1000 KM, možda onda i umre tema. Mada i tada bi bilo nadmudrivanja.
Ovo boldano
Ista situacija. Kad sam kupovala - hiljadu jezika, pa skupo, pa nesiguran ti posao, pa sacekaj, ne treba se zalijetati… poslije kad sam otplatila - ti si burzujka lako je tebi tad bilo jeftino .
Drugi put kad sam otisla - pa sta ce ti to da se vezes za jedno mjesto pa bolje u podstanare, malo sacekaj dok stanes na noge … sad kad sam frtalj otplatila i kad je ovo pobudalilo s cijenama - lako je tebi ti si na vrijeme.
Nedavno jos jednu nekretninu, izletilo - slicna prica.

Samo vi birikajte i cekajte i kukajte, svak sebi prema sebi. Ne kazem da nema onih koji nisu u mogucnosti ali ima i onih koji se ne zele nicega odreci i koji su kukavice i koji iz vlastitih nedostatnosti i kompleksa uvijek kontaju da ce biti zakinuti i da je drugdje i drugima uvijek bolje.
citroen xm
Posts: 18119
Joined: 17/04/2012 22:57

#12538 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Smijem se kladiti da oni koji stvarno nisu u mogućnosti u minimalnom postotku piskaraju na forumu o ovim temama i mudruju. Većina njih se bori, kopaju i rukama i nogama i vjerujem da će solidan procenat njih doći u situaciju da se izbori. Ovde mudruju oni što ne znaju bi li piškili ili kakili, a realno mogu nešto stvoriti samo se teško odreći bar neke od realno nebitnih stvari. Zato ja saslušam svačiju priču, izvučem neke pouke, ali odluke donosim sam onako kako smatram da treba. Pa i ako se nekada zajebem, jebaji ga, sve je to život.
Truba wrote: 03/02/2023 13:51 evo čujem za lika kupio 5. kuću u sarajevu neki dan a ženi rekao da neće i ona mu zabranila dosta je 4

profa na FIN pravi muškarac koji radi što misli da je ispravno takve izrode muškarcu po 5 djece a oni što vagaju čitav život obično se nađu usamljeni i sami u staračkom jer su čitav život otplaćživali drugima stan :D sve su ovo primjeri iz stvarnog života koje navodim

samo treba ispitati kolika je plaća profi FIN-a koji je u IZ neki budža i ide na hadž mjesec dana ko vodič

kad ispitamo tu plaću od 3-4 milje posljednjih 20 godina onda uvidimo da oni koji idu u kladaru i puše cigare i više nemaju izbora
to je sve što mogu s platicom od 900
Majke mi, ti ko da ne izlaziš iz nekih lokalnih birtija gdje radi žena koja sve zna i dolaze gosti koji uz par klipača bistre svjetsku politiku i znaju svakog iz naselja ponaosob i njegove do 4. koljena. :mrgreen:
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#12539 Re: Cijene stanova All about

Post by Concord »

Haris.ba wrote: 03/02/2023 15:58
Concord wrote: 03/02/2023 15:54 Da hoces i ti sta kupiti da ova tema odahne jednom.
Stvar je sto on ima nekretninu. Samo ga lokacija zeza. :D
Utusi lik, svaka stranica 5 njegovih postova, neko random nabacano razmisljanje bez tacke, zareza, bilo cega, a beskorisno za temu. Ja onako nepovezano ne pisem ni u privatne zabiljeske.
wolfie
Posts: 893
Joined: 19/10/2010 21:21

#12540 Re: Cijene stanova All about

Post by wolfie »

Puno trubis, Truba. I mahalas. I imas viska vremena.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#12541 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

BuDjetski ukruh.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12542 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

:lol:
a ne mozete odoliti da ga chitate... imate i vi vishka vremena :oops:
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 402
Joined: 14/10/2020 22:44

#12543 Re: Cijene stanova All about

Post by Ajs_Nigrutin »

Možete pod ruku vala.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#12544 Re: Cijene stanova All about

Post by betametazon »

Realno ima mnogo preseravanja i u RL i medju forumasima. u januaru prosle godine gledali par stanova do cca 170k, na podrucju m dvora...bilo ih je. Izmedju ostalih i onaj na kovacicima koji nak ke 5 odnosno 15 minuta pjeske do posla ali...5 sprat bez lifta. Hiljadu i jedan mudroser - dje ces na 5ti, valja dijete valja ovo ono, ko da cu ga do 25te godine nosat a ne dok prohoda sa dvije tri.

S druge strane i ovdje se malo relativizira situacija. U dvije kese iz binga izneses 100KM, stana ispod 200k na podrucju m dvora i sire nemas na vidiku, povoljna novogradnja je 2400 KM po kvadratu. 99% ljudi za jednu platu ne moze kupiti ni 1m2, cesto ni 1/2m2. Ko je kupio prije par godina neka bude sretan i nek ne drzi predavanja i nek uziva u svom stanu. Nismo svi bili u mogucnosti da kupimo prije par godina.

Sutra idemo da pogledmo Rondo lux. Dosli smo do nekih para koji ce nam malo olaksati situaciju ali ne dramaticno. Cilj nam je kredit do 700KM/mjesecno na sljedecih 20 godina jer ne zelimo da zarobljavamo preveliki iznos plata u fiksni izdatak kredita a ostattak u kesu. Pa mozda se ponovimo sta...ali za nase mogucnosti trenutno je vogosca najbolji izbor.

Istocno sarajevo je ok sa cijenama ali nisam pobornik sredina gdje svaka instanca slavi krsnu slavu. A pri tome optuzuje sve druge za ekstremizam. Ali to je vec tema za drugi podforum...
citroen xm
Posts: 18119
Joined: 17/04/2012 22:57

#12545 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Nije svaka kritika "držanje predavanja". Razumijem da mnogi ne mogu ili nisu mogli. Ali vratiš se u nazad godinama kroz razne teme i isti ljudi pričaju istu priču. I to je ograničen broj, u realnom životu ih imaš 100 ili 1000 puta više. Mogu, mudruju, onda kada se zajebu svi drugi krivi.

Realno teško gdje u svijetu možeš kupiti m2 za jednu solidnu platu. Da ne kažem nigdje jer možda negdje postoji takvo blagostanje. Inače da može svi bi laganini za 10 godina otplaćivali svojih 60 m2 uz nikakva odricanja.

Srećno u potrazi. :thumbup:
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#12546 Re: Cijene stanova All about

Post by forumskivojnik »

betametazon wrote: 03/02/2023 21:07 Realno ima mnogo preseravanja i u RL i medju forumasima. u januaru prosle godine gledali par stanova do cca 170k, na podrucju m dvora...bilo ih je. Izmedju ostalih i onaj na kovacicima koji nak ke 5 odnosno 15 minuta pjeske do posla ali...5 sprat bez lifta. Hiljadu i jedan mudroser - dje ces na 5ti, valja dijete valja ovo ono, ko da cu ga do 25te godine nosat a ne dok prohoda sa dvije tri.

S druge strane i ovdje se malo relativizira situacija. U dvije kese iz binga izneses 100KM, stana ispod 200k na podrucju m dvora i sire nemas na vidiku, povoljna novogradnja je 2400 KM po kvadratu. 99% ljudi za jednu platu ne moze kupiti ni 1m2, cesto ni 1/2m2. Ko je kupio prije par godina neka bude sretan i nek ne drzi predavanja i nek uziva u svom stanu. Nismo svi bili u mogucnosti da kupimo prije par godina.

Sutra idemo da pogledmo Rondo lux. Dosli smo do nekih para koji ce nam malo olaksati situaciju ali ne dramaticno. Cilj nam je kredit do 700KM/mjesecno na sljedecih 20 godina jer ne zelimo da zarobljavamo preveliki iznos plata u fiksni izdatak kredita a ostattak u kesu. Pa mozda se ponovimo sta...ali za nase mogucnosti trenutno je vogosca najbolji izbor.

Istocno sarajevo je ok sa cijenama ali nisam pobornik sredina gdje svaka instanca slavi krsnu slavu. A pri tome optuzuje sve druge za ekstremizam. Ali to je vec tema za drugi podforum...


Iznad njih imas Novu Vogoscu ako vec kupujes u Vogosci, cijene u dezembru bile prihvatljive.

http://www.novavogosca.ba/
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#12547 Re: Cijene stanova All about

Post by Marihuana007 »

Kupiti stan u Istocno Sarajevo sto je bliže Dobrinji jedino rješenje za rješavanje pitanja stana plus novogradnja.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#12548 Re: Cijene stanova All about

Post by Concord »

betametazon wrote: 03/02/2023 21:07 Sutra idemo da pogledmo Rondo lux. Dosli smo do nekih para koji ce nam malo olaksati situaciju ali ne dramaticno. Cilj nam je kredit do 700KM/mjesecno na sljedecih 20 godina jer ne zelimo da zarobljavamo preveliki iznos plata u fiksni izdatak kredita a ostattak u kesu. Pa mozda se ponovimo sta...ali za nase mogucnosti trenutno je vogosca najbolji izbor.
Otidji slobodno i pogledaj kad si naumio, ali ja ti ne preporucujem. Ta zgrada doslovno nije u Vogosci i sadrzaj oko zgrade je katastrofalan, gledas na kruzni i Energopetrol pumpu iza koje imas mali Konzum koji je kao veci granap. Ispod zgrade prolazi teretni voz za Pretis a iza zgrade je pravoslavno groblje. Ako imas slobodnog vremena pokusaj otici pjeske u Vogoscu do najblize skole, vrtica ili poste/doma zdravlja da steknes osjecaj gdje je Rondo Lux ustvari.
U kvalitet gradnje i raspored stana ne bih ulazio jer ne znam, samo sam vidjeo da stan od 50 tak kvadrata reklamiraju kao trosoban i to mi je vec red flag. Ako vec hoces Vogoscu ja bi ti preporucio nesto u bas u Vogosci, centar ili Rosulje ako nista.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16316
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#12549 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Rondo Lux se bukvalno nalazi u ulici Rosulje :D
Veliki Bingo udaljen 250m. Jedino treba vidjeti raspored da li mu odgovara. U centru Vogosce je za 10min hoda.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#12550 Re: Cijene stanova All about

Post by betametazon »

forumskivojnik wrote: 03/02/2023 22:14
betametazon wrote: 03/02/2023 21:07 Realno ima mnogo preseravanja i u RL i medju forumasima. u januaru prosle godine gledali par stanova do cca 170k, na podrucju m dvora...bilo ih je. Izmedju ostalih i onaj na kovacicima koji nak ke 5 odnosno 15 minuta pjeske do posla ali...5 sprat bez lifta. Hiljadu i jedan mudroser - dje ces na 5ti, valja dijete valja ovo ono, ko da cu ga do 25te godine nosat a ne dok prohoda sa dvije tri.

S druge strane i ovdje se malo relativizira situacija. U dvije kese iz binga izneses 100KM, stana ispod 200k na podrucju m dvora i sire nemas na vidiku, povoljna novogradnja je 2400 KM po kvadratu. 99% ljudi za jednu platu ne moze kupiti ni 1m2, cesto ni 1/2m2. Ko je kupio prije par godina neka bude sretan i nek ne drzi predavanja i nek uziva u svom stanu. Nismo svi bili u mogucnosti da kupimo prije par godina.

Sutra idemo da pogledmo Rondo lux. Dosli smo do nekih para koji ce nam malo olaksati situaciju ali ne dramaticno. Cilj nam je kredit do 700KM/mjesecno na sljedecih 20 godina jer ne zelimo da zarobljavamo preveliki iznos plata u fiksni izdatak kredita a ostattak u kesu. Pa mozda se ponovimo sta...ali za nase mogucnosti trenutno je vogosca najbolji izbor.

Istocno sarajevo je ok sa cijenama ali nisam pobornik sredina gdje svaka instanca slavi krsnu slavu. A pri tome optuzuje sve druge za ekstremizam. Ali to je vec tema za drugi podforum...


Iznad njih imas Novu Vogoscu ako vec kupujes u Vogosci, cijene u dezembru bile prihvatljive.

http://www.novavogosca.ba/
Bio vec, stan koji mi se svidio preko noci doslovno otisao....generalno mi se svidja koncept i polozaj ali problem je sto se kraj gradnje planira tek za godinu, a vrijeme mi ne ide u prilog jer smo podstanari...
Najniza cijena bi bila 2400 KM/m2...ako bismo isfinansirali veci dio ili kompletan iznos odmah....
Post Reply