Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#8251 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Email83 wrote: 22/01/2022 14:39
crveni_makovi wrote:
Ja bih pitala advokata da mi to sve detaljno protabiri da ne ostane prostora sumnji ni osjećaju dobre propuštene prilike ako to nije dobra prilika.
Možda da odem kod notara koji bi trebalo da me pravno zaštiti kroz papire koliko sam ja upućen, tj da sastavi takav ugovor u kojem je mala mogućnost za prevaru, a kod stana je takodjer fora da sam dobar sa ovim što prodaje, tj znamo se dugo, ali bih svejedno da stručno lice napravi ugovor koji bi mene zaštitio za nedaj boze.
Ne znam. Ja sam dobra sa mnogim ljudima a za sve što uključuje ikakve pravne i finansijske posljedice vjerujem samo 3 osobe u porodici i savjetu meni pouzdanih pravnika. I uvijek se rado podsjetim na jednog poštenjačinu koji je godinama hamalio da skucka za stan pa poslije iskustva Pelak završio u Jagomiru.
citroen xm
Posts: 17925
Joined: 17/04/2012 22:57

#8252 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Sid the sloth wrote: 22/01/2022 15:15
Nesto kao Ans Drive i Sarajevo Tower?
A koja je to sigurna novogradnja u zadnje vrijeme, ako moze info?
Ne znam, tj. ne bih da navodim nikoga. Lično bih išao na one koje posluju bar 10 godina i iza sebe imaju više stambenih objekata. To je znak ozbiljnosti i solventnosti.

Sve se može provjeriti, sve se i zna da se ne lažemo. Problem je što se kod nas, bar za moj pojam cijenjenja sebe, poštovanja svog novca i sigurnosti ulaganja, ljudi previše zalijeću bez ikakvih temeljnijih provjera. Da ne pričam na zalijetanje na stvari koje su i na prvi pogled što neko reče previše dobre da bi bile istinite. Ok, ubode nekada neko bingo, ali ne treba se puno zavaravati.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#8253 Re: Cijene stanova All about

Post by alica.k »

Email83 wrote: 22/01/2022 14:39
crveni_makovi wrote: 22/01/2022 11:41
Ja bih pitala advokata da mi to sve detaljno protabiri da ne ostane prostora sumnji ni osjećaju dobre propuštene prilike ako to nije dobra prilika.
Možda da odem kod notara koji bi trebalo da me pravno zaštiti kroz papire koliko sam ja upućen, tj da sastavi takav ugovor u kojem je mala mogućnost za prevaru, a kod stana je takodjer fora da sam dobar sa ovim što prodaje, tj znamo se dugo, ali bih svejedno da stručno lice napravi ugovor koji bi mene zaštitio za nedaj boze.
Za pocetak, prica o duplom porezu zvuci skroz cudno.

Neka me neko ispravi ako grijesim - na novogradnju koja se prvi put prodaje, ne placas porez na nekretnine, a pdv je ukljucen u cijenu. Ti kao kupac placas porez na nekretninu ako kupis od njega koji je vec platio stan (pa je onda to druga kupovina). U biti taj neko ko ti je rekao da ce platit dvaput porez - laze.

Sama ova prica toliko smrdi da ja tome prisla ne bih.

Ako si se bas namjerio na taj stan, savjetujem ti da nadjes dobrog notara ili notarku, TI a ne oni. Ja svoju notarku svima preporucujem jer ta te zena toliko zastiti, a prije toga 1001 provjeru napravi da su sanse da budes prevaren minimalne. Ili advokata mozda?
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#8254 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

citroen xm wrote: 22/01/2022 15:31
Sid the sloth wrote: 22/01/2022 15:15
Nesto kao Ans Drive i Sarajevo Tower?
A koja je to sigurna novogradnja u zadnje vrijeme, ako moze info?
Ne znam, tj. ne bih da navodim nikoga. Lično bih išao na one koje posluju bar 10 godina i iza sebe imaju više stambenih objekata. To je znak ozbiljnosti i solventnosti.

Sve se može provjeriti, sve se i zna da se ne lažemo. Problem je što se kod nas, bar za moj pojam cijenjenja sebe, poštovanja svog novca i sigurnosti ulaganja, ljudi previše zalijeću bez ikakvih temeljnijih provjera. Da ne pričam na zalijetanje na stvari koje su i na prvi pogled što neko reče previše dobre da bi bile istinite. Ok, ubode nekada neko bingo, ali ne treba se puno zavaravati.
Pa eto ja sam naveo firmu koja je ispunjavala sve navedene uslove pa sta se desilo sa Sarajevo Towerom? Sto znaci da to tvoje samo na papiru stoji. Ne mozes znati sta ce im se zakomplikovati pa da ti 3 godine produze stanovanje pod kirijom. A da ne pricam o kvaliteti gradnje, materijalima koji se koriste te samom izgledu zgrade. Ne postoji gradnja u proteklih 15 godina koja je ispunila sve sto je bilo prikazano u inicijalnom dizajnu a da je cijena ispod 5000KM/m2
Sa starogradnjom odes i sve vidis, kakvo je stubiste, lift, stan, zgrada i znas na cemu si.
citroen xm
Posts: 17925
Joined: 17/04/2012 22:57

#8255 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Ne znam ko stoji iz vlasničke strukture kod ST-a, posebno ne znam šta je ta firma prije napravila. Ja onde svakako ne bih stan ni džaba, tj. bih da neko poklanja pa da ga unovčim.

Ali eto recimo nisam čuo da je neko ostao bez stana u Tibri, u Nina stanu i još par nekih firmi koje se pominju često da grade na teritoriji Sarajeva. Eto, sva ta naselja Dijamant, Otoka, Miljacka... su koliko znam uredno useljena.


Što se tiče starogradnje, prvo od 50 stanova recimo koliko ih nađeš da u svemu ispune kriterij dovoljan da odeš i pogledaš stan. Ne više od 5. Pa onda odeš, pa ako ti zapadne za oko platiš ga kao novogradnju ili manje, ali prividno manje. Pa u većini slučajeva mora kompletno renoviranje od instalacija, podova, stolarije... Pa fasada nije kao u novogradnji, termo izolacija lošija. I kako ti sada u 2022. možeš da znaš kakvi su materijali ugrađeni prije 40-50 godina. Možeš vraga. I ujedno koji su to loši materijali koji se nalaze u novogradnji? Šta je konkretno loše. Ima propusta sigurno, to stoji, ali eto zanima me da mi neko navede. Pošto imam stan i u starijoj i u novoj gradnji, a u oba sam pratio tok gradnje, znam otprilike i o čemu pričam.

Sve bi bilo ok da po OLX-u stari stanovi nemaju prenaduvanu cijenu, a pola ih ne liči ni na šta. Za šta dati novac?
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#8256 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

citroen xm wrote: 22/01/2022 15:50 Ne znam ko stoji iz vlasničke strukture kod ST-a, posebno ne znam šta je ta firma prije napravila. Ja onde svakako ne bih stan ni džaba, tj. bih da neko poklanja pa da ga unovčim.

Ali eto recimo nisam čuo da je neko ostao bez stana u Tibri, u Nina stanu i još par nekih firmi koje se pominju često da grade na teritoriji Sarajeva. Eto, sva ta naselja Dijamant, Otoka, Miljacka... su koliko znam uredno useljena.


Što se tiče starogradnje, prvo od 50 stanova recimo koliko ih nađeš da u svemu ispune kriterij dovoljan da odeš i pogledaš stan. Ne više od 5. Pa onda odeš, pa ako ti zapadne za oko platiš ga kao novogradnju ili manje, ali prividno manje. Pa u većini slučajeva mora kompletno renoviranje od instalacija, podova, stolarije... Pa fasada nije kao u novogradnji, termo izolacija lošija. I kako ti sada u 2022. možeš da znaš kakvi su materijali ugrađeni prije 40-50 godina. Možeš vraga. I ujedno koji su to loši materijali koji se nalaze u novogradnji? Šta je konkretno loše. Ima propusta sigurno, to stoji, ali eto zanima me da mi neko navede. Pošto imam stan i u starijoj i u novoj gradnji, a u oba sam pratio tok gradnje, znam otprilike i o čemu pričam.
Pa onda slabo znas. Ni jedan od tih objekata prvo nije onakav kakav je bio na renderima, drugo kvalitet gradnje je katastrofalan, od izolacije do materijala koji su koristeni, itd. raja se stalno zali na milion stvari.
Sto se starogradnje tice, naravno da ima grobova i da ima katastrofalnih zgrada koje treba izbjegavati, ali ih ima dosta koje su puno bolja kupovina nego nabrojana novogradnja.
citroen xm
Posts: 17925
Joined: 17/04/2012 22:57

#8257 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

To da ni jedan nije kao na renderu, to je jasno. Nije skoro ni jedan u državi 100% kao na bilbordu.

Ok, neka kupuje ko šta hoće. Ja znam šta jesam i šta sam dobio. I znam da staru gradnju staru 40+ godina teško da bi pogledao bez cijene koja se ne odbija.
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8258 Re: Cijene stanova All about

Post by drndalo »

alica.k wrote: 22/01/2022 15:36
Email83 wrote: 22/01/2022 14:39

Možda da odem kod notara koji bi trebalo da me pravno zaštiti kroz papire koliko sam ja upućen, tj da sastavi takav ugovor u kojem je mala mogućnost za prevaru, a kod stana je takodjer fora da sam dobar sa ovim što prodaje, tj znamo se dugo, ali bih svejedno da stručno lice napravi ugovor koji bi mene zaštitio za nedaj boze.
Za pocetak, prica o duplom porezu zvuci skroz cudno.

Neka me neko ispravi ako grijesim - na novogradnju koja se prvi put prodaje, ne placas porez na nekretnine, a pdv je ukljucen u cijenu. Ti kao kupac placas porez na nekretninu ako kupis od njega koji je vec platio stan (pa je onda to druga kupovina). U biti taj neko ko ti je rekao da ce platit dvaput porez - laze.

Sama ova prica toliko smrdi da ja tome prisla ne bih.

Ako si se bas namjerio na taj stan, savjetujem ti da nadjes dobrog notara ili notarku, TI a ne oni. Ja svoju notarku svima preporucujem jer ta te zena toliko zastiti, a prije toga 1001 provjeru napravi da su sanse da budes prevaren minimalne. Ili advokata mozda?
Dobar notar i konsultacije. Inicijalni ugovor sa sobom na uvid.

U RS koliko ja znam nema poreza na promet nekretnina, ali kako ovo zbog neuknjizbe nije (jos) nekretnina, onda se to jos ne odnosi na taj stan.

Pitanje je kako se i koliko para, te ko ce ih platiti investitoru placa promjena kupca, jer ga je neko ugovorio platio po npr. 1500, a sada ga prodaje tebi za 1800. Obicno ta razlika nece ici cisto u dzep prodavca, bez investitora.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8259 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

alica.k wrote: 22/01/2022 15:36
Email83 wrote: 22/01/2022 14:39

Možda da odem kod notara koji bi trebalo da me pravno zaštiti kroz papire koliko sam ja upućen, tj da sastavi takav ugovor u kojem je mala mogućnost za prevaru, a kod stana je takodjer fora da sam dobar sa ovim što prodaje, tj znamo se dugo, ali bih svejedno da stručno lice napravi ugovor koji bi mene zaštitio za nedaj boze.
Za pocetak, prica o duplom porezu zvuci skroz cudno.

Neka me neko ispravi ako grijesim - na novogradnju koja se prvi put prodaje, ne placas porez na nekretnine, a pdv je ukljucen u cijenu. Ti kao kupac placas porez na nekretninu ako kupis od njega koji je vec platio stan (pa je onda to druga kupovina). U biti taj neko ko ti je rekao da ce platit dvaput porez - laze.

Sama ova prica toliko smrdi da ja tome prisla ne bih.

Ako si se bas namjerio na taj stan, savjetujem ti da nadjes dobrog notara ili notarku, TI a ne oni. Ja svoju notarku svima preporucujem jer ta te zena toliko zastiti, a prije toga 1001 provjeru napravi da su sanse da budes prevaren minimalne. Ili advokata mozda?
Nema dva puta plaćanja poreza, jer kada se kupuje novi stan plaća se PDV. Kada se kupuje od drugog, tada plaća drugi porez, odnosno porez na promet nekretnina. Iz samog naziva se vidi.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#8260 Re: Cijene stanova All about

Post by ZyzzSar »

citroen xm wrote: 22/01/2022 15:50 Ne znam ko stoji iz vlasničke strukture kod ST-a, posebno ne znam šta je ta firma prije napravila. Ja onde svakako ne bih stan ni džaba, tj. bih da neko poklanja pa da ga unovčim.

Ali eto recimo nisam čuo da je neko ostao bez stana u Tibri, u Nina stanu i još par nekih firmi koje se pominju često da grade na teritoriji Sarajeva. Eto, sva ta naselja Dijamant, Otoka, Miljacka... su koliko znam uredno useljena.


Što se tiče starogradnje, prvo od 50 stanova recimo koliko ih nađeš da u svemu ispune kriterij dovoljan da odeš i pogledaš stan. Ne više od 5. Pa onda odeš, pa ako ti zapadne za oko platiš ga kao novogradnju ili manje, ali prividno manje. Pa u većini slučajeva mora kompletno renoviranje od instalacija, podova, stolarije... Pa fasada nije kao u novogradnji, termo izolacija lošija. I kako ti sada u 2022. možeš da znaš kakvi su materijali ugrađeni prije 40-50 godina. Možeš vraga. I ujedno koji su to loši materijali koji se nalaze u novogradnji? Šta je konkretno loše. Ima propusta sigurno, to stoji, ali eto zanima me da mi neko navede. Pošto imam stan i u starijoj i u novoj gradnji, a u oba sam pratio tok gradnje, znam otprilike i o čemu pričam.

Sve bi bilo ok da po OLX-u stari stanovi nemaju prenaduvanu cijenu, a pola ih ne liči ni na šta. Za šta dati novac?
tacno pricas
ne moze staro nikad biti kao novo....i poslije potpune renovacije stana, opet zivis u staroj zgradi sa losom/starom izolacijom, instalacijom, starim liftom, stepenistem, krovom, zidovima
zivio sam u starogradnji na cengic vili, iako su tamo zgrade korektne i opet debelo iznad prosjeka starogradnje, u novogradnji gdje sam trenutno mi je mnogo bolje
citroen xm
Posts: 17925
Joined: 17/04/2012 22:57

#8261 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Kad mi kažu otrcanu frazu, ugrađeni loši materijali, tačno mi nije dobro. Ok da to dolazi od ljudi sa terena, ali 90% ljudi ne zna koji sve materijali ideu, a ne da obrazloži zašto su loši.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#8262 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

Ovdje su pljuvali Novu Otoku,Miljacku i Dijamant a stanova nema da se prodaju.Ako bude jedan nestane za 24 sata.
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#8263 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Normalno da nema kad imas bruku kriminalaca i vlasnika sitnih firmi koje peru pare kupovinom nekretnina. Da ih jos 5 naprave doticni ce im kupiti pola, ostalo pola ostane obicnim ljudima koji vole novogradnju pa kakva god da je nego da renoviraju.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#8264 Re: Cijene stanova All about

Post by SpecialOffer »

Jeb'o stan kakav god da je ako ja npr. ne zelim da zivim na "xy" lokaciji. Lolacija je upravo najveca prednost te starogradnje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24375
Joined: 08/09/2005 20:08

#8265 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

namiami wrote: 23/01/2022 21:13 A koja je to lokacija u Sarajevu takva da MORAŠ da živiš u njoj? Pa stigneš u bilo koji dio grada za 20 minuta max, ne kontam stvarno?
Nije stvar toga. Dok nisam dobio djecu manje vise mi je bilo svejedno. Sada, ipak nije tako. Nije isto od pedijatra, koji ti je vrtic blizu, do osnivne skole i dalje.

Pa nek prica ko sta hoce, i do drustva i svega ostalog.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24375
Joined: 08/09/2005 20:08

#8266 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

namiami wrote: 23/01/2022 21:15 Razumijem, ali ne razumijem :D Pa valjda mozes imati poteskoce prvu godinu-dvije, neces radi djeteta traziti stan blizu vrtica? Sta kad krene u skolu 4-5-10 kilometara dalje?
Svoj ti poso.
I nije u gradu isto 5 i 10 km. Kvalitet zivota se ogleda u mnogim detaljima.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#8267 Re: Cijene stanova All about

Post by SpecialOffer »

namiami wrote: 23/01/2022 21:13 A koja je to lokacija u Sarajevu takva da MORAŠ da živiš u njoj? Pa stigneš u bilo koji dio grada za 20 minuta max, ne kontam stvarno?
Pa ta "xy" lokacija zavisi od covjeka do covjeka. I ne radi se samo o tome da stignes za 20 minuta gdje hoces vec jednostavno neko ne zeli negdje sa zivi i to je to.
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#8268 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Starogradnja je smeće. Nedavno objasnio arhitekta Zec na n1. Dzaba ti sve primijenis na Breki haustor isti ostaje, nema parking mjesta i sl.
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8269 Re: Cijene stanova All about

Post by drndalo »

Za razliku od novogradnji gdje ima parkinga kao u prici...?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#8270 Re: Cijene stanova All about

Post by Grean »

SpecialOffer wrote: 23/01/2022 21:01 Jeb'o stan kakav god da je ako ja npr. ne zelim da zivim na "xy" lokaciji. Lolacija je upravo najveca prednost te starogradnje.
Jebeno kad ti je kriterij i lokacija a i novogradnja.

Ja recimo kad udjem u pojedine haustore zivot mi se smuci i onda kontam zamisli da ovuda moras svaki dan.

Jedan od strasnijih u koje sam ulazio je neboder na Pofalicima Doncafe.
Last edited by Grean on 23/01/2022 23:22, edited 2 times in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8271 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

namiami wrote: 23/01/2022 21:13 A koja je to lokacija u Sarajevu takva da MORAŠ da živiš u njoj? Pa stigneš u bilo koji dio grada za 20 minuta max, ne kontam stvarno?
netačno. bar duplo toliko u špici, relacija grad-dobrinja. a nije zanemarivo spomenuti dobrinju obzirom da je mislim najbrojnije stanovništvo.
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8272 Re: Cijene stanova All about

Post by drndalo »

Grean wrote: 23/01/2022 23:18
Jebeno kad ti je kriterij i lokacija a i novogradnja.
Pa nije, ako imas 6000 + PDV za kvadrat....
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#8273 Re: Cijene stanova All about

Post by Grean »

drndalo wrote: 23/01/2022 23:20
Grean wrote: 23/01/2022 23:18
Jebeno kad ti je kriterij i lokacija a i novogradnja.
Pa nije, ako imas 6000 + PDV za kvadrat....
Dobro, uglavnom je bilo 6 hiljada ukljucujuci pdv koliko znam ali opet ponuda je minimalna tako da ti nije dovoljno ni to da ih imas.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#8274 Re: Cijene stanova All about

Post by Gray »

drndalo wrote: 23/01/2022 23:12 Za razliku od novogradnji gdje ima parkinga kao u prici...?
Sve novogradnje imaju podzemnu garažu, druga je stvar sto neko neće da kupi ili bar da iznajmi.
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8275 Re: Cijene stanova All about

Post by drndalo »

Sve imaju ali nemaju dovoljno ni da sve prodaju jer nije propisano dovoljno.

S druge strane propises da se stan moze kupiti samo uz pripadajuce parking mjesto. Nema neces...
Post Reply