Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9301 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

VladaFBiH wrote: 13/05/2022 12:13
pepeljara wrote: 12/05/2022 19:05

Navedi neko bolje? Cuj uozbilji se, sve faraoni neki gdje im je breka vrhunac gradnje.
Za mene su najbolji stanovi tipa u importane, to je vec lvl vishe, bosmal. Sve ostale su srednja zalost pa i kiljacka ali kao takva je odlicna sa svim sadrzajem okolo.
pa skoro svako naselje u Sarajevu osim onih tipa Tibra ili Izvor... jedina prednost je što su nove zgrade ali ni to neće biti za 10tak godina... za mene je to naselje nivo Tibra 2 Stup u prevodu ako mi neko pokloni ili da toliko nisku cijenu kupujem... žao mi je što si se nafurao da je dobro naselje jer nije i ne vrijedi para koje spominješ osim za minijaturne garsonjere koji su uvijek značajno skuplje (iskreno, i ovo mi je enigma da neko daje ovoliko para za te garsonjere). Ukupno od 01.01.2022 do danas imaš 3 tranakcije i to:
26,84m2 za 65.000KM
22,57m2 za 75.000KM
39,97m2 za 108.000KM
Pa valjda ljudi kupuju te manje stanove radi lakše preprodaje kasnije.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9302 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 12:19
VladaFBiH wrote: 13/05/2022 12:13
pa skoro svako naselje u Sarajevu osim onih tipa Tibra ili Izvor... jedina prednost je što su nove zgrade ali ni to neće biti za 10tak godina... za mene je to naselje nivo Tibra 2 Stup u prevodu ako mi neko pokloni ili da toliko nisku cijenu kupujem... žao mi je što si se nafurao da je dobro naselje jer nije i ne vrijedi para koje spominješ osim za minijaturne garsonjere koji su uvijek značajno skuplje (iskreno, i ovo mi je enigma da neko daje ovoliko para za te garsonjere). Ukupno od 01.01.2022 do danas imaš 3 tranakcije i to:
26,84m2 za 65.000KM
22,57m2 za 75.000KM
39,97m2 za 108.000KM
Pa valjda ljudi kupuju te manje stanove radi lakše preprodaje kasnije.
mislim da je više u pitanju neki višak para uz neki mali kredit i računanje da je bolje da novac bude u nekretninama nego u banci + imat će neke prihode od iznajmljivanja. Mislim da će ovo biti sve više izraženo jer za 100k više ne možeš ništa ozbiljno kupiti.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9303 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

VladaFBiH wrote: 13/05/2022 12:23
Project Lucian wrote: 13/05/2022 12:19
Pa valjda ljudi kupuju te manje stanove radi lakše preprodaje kasnije.
mislim da je više u pitanju neki višak para uz neki mali kredit i računanje da je bolje da novac bude u nekretninama nego u banci + imat će neke prihode od iznajmljivanja
Pa i to da, lakše je iznajmiti garsonjeru nego neki trosoban stan od 80 kvadrata, s obzirom na skupoću grijanja cijena tih stanova će još ići gore. Jbg jeftinije je ugrijat 30 kvadrata nego 80.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2354
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#9304 Re: Cijene stanova All about

Post by moon_walker_90 »

Ja sam za to da se uvede porez na prazne stanove. Rentas nekome stan-> Nikakav problem, prijavi i plati porez od rentanja(naplata kirije iskljucivo preko transakcije(nista gotovina) i oslobodjen si godisnjeg poreza). Imas stan a niko tu ne boravi niti je prijavljen -> godisnji porez minimum 2 prosjecne plate.
giannibelif
Posts: 1967
Joined: 28/01/2017 22:11

#9305 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Problem je što ni te notarski ovjerene ugovore na relaciji zakupodavac-zakupac većina ne nosi na prijavu u Poreznu. Notar svoje odradi, naplati i tu se priča završava po nepisanom pravilu.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9306 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

moon_walker_90 wrote: 13/05/2022 12:30 Ja sam za to da se uvede porez na prazne stanove. Rentas nekome stan-> Nikakav problem, prijavi i plati porez od rentanja(naplata kirije iskljucivo preko transakcije(nista gotovina) i oslobodjen si godisnjeg poreza). Imas stan a niko tu ne boravi niti je prijavljen -> godisnji porez minimum 2 prosjecne plate.
I šta bi postigao s tim?
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9307 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

sime_cipol wrote: 13/05/2022 08:59 Nek sam sebe otplati za 20 godina, opet ti na kraju ostane nekretnina vrijednosti xyz KM. I opet nastavis rentati i imas penziju kakvu ne bi u DE zaradio
Imam poznanika iz Dubrovnika, otac mu je prije 10ak godina prodao stan od babe na Stradunu od 30kv za 450k € i kupio njemu i sestri po stan u Gružu.
shvaćamo da je bolje imati nego nemati


:mrgreen:
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9308 Re: Cijene stanova All about

Post by laserShow »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 12:56
moon_walker_90 wrote: 13/05/2022 12:30 Ja sam za to da se uvede porez na prazne stanove. Rentas nekome stan-> Nikakav problem, prijavi i plati porez od rentanja(naplata kirije iskljucivo preko transakcije(nista gotovina) i oslobodjen si godisnjeg poreza). Imas stan a niko tu ne boravi niti je prijavljen -> godisnji porez minimum 2 prosjecne plate.
I šta bi postigao s tim?
Postigao bi to da se ne kreira vjestacki nedostatak stanova. Ljudi kupuju stanove da im raste vrijednost novca, a stanovi prazni. Ako je prazan, ide porez i onda ti se ne isplati čuvati keš u nekretnini.

Prazni stanovi bi trebali biti oporezovani x2 od iznajmljivanja. Vjestacki se dize cijena, kako stanova, tako i rentanja, jer ima stanova, a prazni.
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9309 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

a reci mi zašto je u njemačkoj pomama za radnicima i migrantima :D
je li to orgovara samo insdustriji ili odgovara i stanodavcima :D
t0 je vrzino kolo iz kojeg nema izlaska
bolje imati 3 stana nego 2 :D
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9310 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

laserShow wrote: 13/05/2022 13:03
Project Lucian wrote: 13/05/2022 12:56
I šta bi postigao s tim?
Postigao bi to da se ne kreira vjestacki nedostatak stanova. Ljudi kupuju stanove da im raste vrijednost novca, a stanovi prazni. Ako je prazan, ide porez i onda ti se ne isplati čuvati keš u nekretnini.

Prazni stanovi bi trebali biti oporezovani x2 od iznajmljivanja. Vjestacki se dize cijena, kako stanova, tako i rentanja, jer ima stanova, a prazni.
Pa u americi imaš situaciju koju ti zagovaraš i opet imaš 500000 beskućnika i cijene rentanja konstanto idu gore, znači to nije rješenje.
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9311 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

A zašto da se oporezuje? Šta državu briga kako ja čuvam svoj pošteno zarađeni novac za koji imam dokazano porijeklo? Taj stan je kupljen i na njega je već plaćen porez. Plaćen je porez i na zardu kojom je stan kupljen. Još treba neki treći, četvrti, peti porez? A ako ne uložim u stan već pokrenem neki privatni biznis, hoće li mi država garantovati u slučaju gubitka?

Pusti šuplje priče kako je kvadrat skup. Jeste skup, ali neko to kupuje. Znači da je tražnja i dalje velika. Kada ne bude tražnje padaće i cijene. Ja vidim da najviše kukaju oni koji nisu kupili stan i koji ga neće nikada ni kupiti jer istu su priču pričali i kada je kvadrat bio 2000 KM. Tako da zajebite. Onaj ko stvarno kupuje ili je kupio ili stvarno sebi traži najbolji način za kupovinu i kupit će brzo.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9312 Re: Cijene stanova All about

Post by laserShow »

Ne mozes porediti ameriku i nas, nema smisla. Ja samo kazem da stan u kojem niko ne stanuje treba da bude oporezovan x neki iznos od cijene poreza za iznajmljivanje.

Ako ga zelis cuvati za sebe i da ne boravis XY dana, onda to i platis. Provozaj se po gradu i pogledaj zgrade koje su "rasprodane" a koliko je svjetla uključeno.

Mislim, meni svejedno, kuću imam, samo vidim kako nema mehanizma zaštite. Mujo iz sveCke kupi stan u Sarajevu "eto da ima", jer ima viska novca i da ga negdje ulozi dok je inflacija. To sto niko ne zivi u stanu...pa jebi ga?
Šta državu briga kako ja čuvam svoj pošteno zarađeni novac za koji imam dokazano porijeklo?
Pa slazem se da je apsolutno briga. Sta briga drzavu sto ce se sutra pokupovati brašno i ulje i umjesto 3KM biti 10KM. Šta briga što se stvara fiktivna nestašica i što to utiče na druge? Banaliziram, ali je poenta ista. Ako se nekretnina koristi, nema problema. Ako se ne koristi, ide porez.

Taxing empty apartments could ease the housing crisis
When Vancouver passed a tax on homes that sit empty for more than six months out of the year–apartments that serve as pieds-à-terre or investments for the rich, for example–it made a difference: The city recently reported that the number of empty properties dropped 15% between 2017, when the law took effect, and 2018. More than half of those homes went back on the rental market, presumably to avoid the tax.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9313 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

moon_walker_90 wrote: 13/05/2022 12:30 Ja sam za to da se uvede porez na prazne stanove. Rentas nekome stan-> Nikakav problem, prijavi i plati porez od rentanja(naplata kirije iskljucivo preko transakcije(nista gotovina) i oslobodjen si godisnjeg poreza). Imas stan a niko tu ne boravi niti je prijavljen -> godisnji porez minimum 2 prosjecne plate.
I ako je prazan...plachaju se rezije... da li ljudi zive.. to nije mjerilo za osnovicu poreza.. :-) moze ako je investicija.. za sve nekretnine koje nisu prijavljenje kao . mjesto zivljenja... :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45470
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9314 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

citroen xm wrote: 13/05/2022 13:12 A zašto da se oporezuje? Šta državu briga kako ja čuvam svoj pošteno zarađeni novac za koji imam dokazano porijeklo? Taj stan je kupljen i na njega je već plaćen porez. Plaćen je porez i na zardu kojom je stan kupljen. Još treba neki treći, četvrti, peti porez? A ako ne uložim u stan već pokrenem neki privatni biznis, hoće li mi država garantovati u slučaju gubitka?

Pusti šuplje priče kako je kvadrat skup. Jeste skup, ali neko to kupuje. Znači da je tražnja i dalje velika. Kada ne bude tražnje padaće i cijene. Ja vidim da najviše kukaju oni koji nisu kupili stan i koji ga neće nikada ni kupiti jer istu su priču pričali i kada je kvadrat bio 2000 KM. Tako da zajebite. Onaj ko stvarno kupuje ili je kupio ili stvarno sebi traži najbolji način za kupovinu i kupit će brzo.
hm, nije li država htjela uvesti i poreze na štednju u bankama? ili je već uvela?

tako da, eto ti odgovora na to šta briga državu šta ja radim sa svojim parama.
NediM17
Posts: 21643
Joined: 05/11/2009 11:49

#9315 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Sta kazu na to kod vas u ameRiki? :?
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9316 Re: Cijene stanova All about

Post by laserShow »

citroen xm wrote: 13/05/2022 13:12 Ja vidim da najviše kukaju oni koji nisu kupili stan
Eh, vidis tu dolazimo do suštine. Onaj ko je kupio nekretninu ne želi nikakva dodatne troškove, samo prihod, pa u većini izbjegava i porez pri izdavanju stana, a posebno ne želi da plaća neki porez na "glupe prijedloge za nekretninu koja se ne koristi".

Onaj ko nije kupio stan sigurno razmišlja drugačije i to je sasvim normalno.

Moja poenta je da STAN KOJI SE NE KORISTI, a vidimo da je potražjna veća od ponude, uz RAST CIJENA koji je između ostalog vezan i za ove nekretnine koje se ne koriste, MOŽDA je rješenje porez na nekretninu koja se NE KORISTI.

Onaj ko je kupio stan za sebe, ne bi trebao imati problema, ili živi u njemu, ili plaća porez - efektivno korištenje nekretnine.

Da imam 100 mil, kupio bih sve nekretnine koje su dostupne i šta bi uradio? Napravio vještačku krizu/nedostatak nekretnina.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45470
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9317 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 13:10
laserShow wrote: 13/05/2022 13:03

Postigao bi to da se ne kreira vjestacki nedostatak stanova. Ljudi kupuju stanove da im raste vrijednost novca, a stanovi prazni. Ako je prazan, ide porez i onda ti se ne isplati čuvati keš u nekretnini.

Prazni stanovi bi trebali biti oporezovani x2 od iznajmljivanja. Vjestacki se dize cijena, kako stanova, tako i rentanja, jer ima stanova, a prazni.
Pa u americi imaš situaciju koju ti zagovaraš i opet imaš 500000 beskućnika i cijene rentanja konstanto idu gore, znači to nije rješenje.
taj broj beskućnika sasvim sigurno nije zbog cijena nekretnina nego i toga i brojnih drugih faktora, a počev od nepostojanja socijalnih programa zaštite. čak i ova naša jadna država ima svemirske programe socijalne zaštite poredeći USA.

ali to je stvar njihovog i našeg mentaliteta, tako da reći šta je bolje je stvar ličnih uvjerenja.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9318 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

Chmoljo wrote: 13/05/2022 13:22
Project Lucian wrote: 13/05/2022 13:10
Pa u americi imaš situaciju koju ti zagovaraš i opet imaš 500000 beskućnika i cijene rentanja konstanto idu gore, znači to nije rješenje.
taj broj beskućnika sasvim sigurno nije zbog cijena nekretnina nego i toga i brojnih drugih faktora, a počev od nepostojanja socijalnih programa zaštite. čak i ova naša jadna država ima svemirske programe socijalne zaštite poredeći USA.

ali to je stvar njihovog i našeg mentaliteta, tako da reći šta je bolje je stvar ličnih uvjerenja.
Ok, na stranu beskućnici, ali je činjenica da cijena rentanja konstatno raste, kada pukne housing balon malo se spuste ali nakon određenog vremena se opet vrate na isto i još povećaju, pored toga što postoji porez na imovinu koji zagovara kolega.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9319 Re: Cijene stanova All about

Post by laserShow »

Da se nadovezem samo s jos jednim primjerom. Kod prijatelja u ulazu od 10 spratova i 20 stanova, otprilike u 7 se zivi svakodnevno. Dva ili tri stana mozda par mjeseci, ostale ako vidi jednom godisnje, dobro je.

Eh tih 10tak stanova nije na prodaju, nije za iznajmljivanje, a niko ne zivi u njima. Zar to ne utice na trziste nekretnina, vještački?

Od tih 10 stanova, da se uvede porez koji destimuliše nekretnine koje se ne koriste, barem pola bi se izdavalo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45470
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9320 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 13:26
Chmoljo wrote: 13/05/2022 13:22

taj broj beskućnika sasvim sigurno nije zbog cijena nekretnina nego i toga i brojnih drugih faktora, a počev od nepostojanja socijalnih programa zaštite. čak i ova naša jadna država ima svemirske programe socijalne zaštite poredeći USA.

ali to je stvar njihovog i našeg mentaliteta, tako da reći šta je bolje je stvar ličnih uvjerenja.
Ok, na stranu beskućnici, ali je činjenica da cijena rentanja konstatno raste, kada pukne housing balon malo se spuste ali nakon određenog vremena se opet vrate na isto i još povećaju, pored toga što postoji porez na imovinu koji zagovara kolega.
ali uzrok nije taj porez.

svakako da ne bi bilo loše pokušati, a vjerujem da bi država bila itekako zainteresovana, jer taj broj stanova nije beznačajan. i vrlo je moguće da bi i kod nas cijene nastavile sa rastom. ali bi država ubirala što kroz taj porez, što kroz prijavu rentanja stanova.

bilo bi i tu mahinacija sa niskim rentama, al i tome se može dohakati :D

a porez, koji se plati pri kupovini jeste porez na promet. ne na nekretninu. svakako da bi neka vrsta poreza na višak kvadrata mogla biti uvedena kao stvar luksuza, ali tu se javlja drugi problem, tako tipičan nama:

velike kvadrature posjeduju ljudi koji žive na padinskim dijelovima, i faktički bi se i njima namakla obaveza plaćanja poreza. a generalno je riječ o ljudima nešto slabije materijalnog stanja i to je novi povod za dizanje ručne zbog socijalnog mira.

da je taj porez bio uveden na vrijeme moglo je uticati i na neke druge stvari: da se na brdima ne prave ogromne kućerine koje će tražiti infrastrukturu, koje će zbog svojih gabarita biti teže zagrijati, pa će se plačati jeftinije i štetnije grijanje, pa će kučerine praviti klizišta... itd, itd...

da ne govorim o ulaganju u nešto što se teško završava, jer je preskupa fasada, jer ima previše stolarije za postaviti itd. mada ruku na srce, sada kad se pogleda, ima sve manje kuća bez fasade.

ali nezajažljivo raspolaganje prostorom u ovako nabijenom gradu svakako treba biti regulisano na neki način.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2354
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#9321 Re: Cijene stanova All about

Post by moon_walker_90 »

laserShow wrote: 13/05/2022 13:03
Project Lucian wrote: 13/05/2022 12:56
I šta bi postigao s tim?
Postigao bi to da se ne kreira vjestacki nedostatak stanova. Ljudi kupuju stanove da im raste vrijednost novca, a stanovi prazni. Ako je prazan, ide porez i onda ti se ne isplati čuvati keš u nekretnini.

Prazni stanovi bi trebali biti oporezovani x2 od iznajmljivanja. Vjestacki se dize cijena, kako stanova, tako i rentanja, jer ima stanova, a prazni.
Upravo ovo sto kolega @laserShow kaze, siguran sam da sada u Sarajevu ima barem 300+ stanova koji su prazni. A sta imamo od praznih stanova?

Smatram da je bolje natjerati ljude da visak sredstava ulazu u neki obrt, da se ide u razvijanje, a ne da se kupi stan i ceka xy godina kako vrijednost ne bi opala odnosno da bi bilo i zarade. Neka svako uzima i kupuje sta god zeli i gdje god zeli, zaista nemam nista protiv i drago mi je da ljudi imaju da kupuju i razumijem da je rizik u obrtu veci nego u nekretninama, ali mislim da ljude treba koliko toliko natjerati da visak sredstava ulazu u biznis i razvoj a ne u nekretninu koja ce biti prazna.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9322 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

t_id=18129963 wrote:13/05/2022 13:35 barem pola bi se izdavalo.
I sta ako bi se izdavali. . ima li kandidata da plate trazenu rentu?.. jel' to manjak stanova/kucha za izdavanje?
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9323 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

laserShow wrote: 13/05/2022 13:35 Da se nadovezem samo s jos jednim primjerom. Kod prijatelja u ulazu od 10 spratova i 20 stanova, otprilike u 7 se zivi svakodnevno. Dva ili tri stana mozda par mjeseci, ostale ako vidi jednom godisnje, dobro je.

Eh tih 10tak stanova nije na prodaju, nije za iznajmljivanje, a niko ne zivi u njima. Zar to ne utice na trziste nekretnina, vještački?

Od tih 10 stanova, da se uvede porez koji destimuliše nekretnine koje se ne koriste, barem pola bi se izdavalo.
Ja ti dao primjer kako to u stvari ne funkcionira, ali ga ti izignorisa totalno.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9324 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

moon_walker_90 wrote: 13/05/2022 13:43
laserShow wrote: 13/05/2022 13:03

Postigao bi to da se ne kreira vjestacki nedostatak stanova. Ljudi kupuju stanove da im raste vrijednost novca, a stanovi prazni. Ako je prazan, ide porez i onda ti se ne isplati čuvati keš u nekretnini.

Prazni stanovi bi trebali biti oporezovani x2 od iznajmljivanja. Vjestacki se dize cijena, kako stanova, tako i rentanja, jer ima stanova, a prazni.
ali mislim da ljude treba koliko toliko natjerati da visak sredstava ulazu u biznis i razvoj a ne u nekretninu koja ce biti prazna.
Tu je kvaka, samo ja bih naprvio tako da umjesto natjerati koristi se stimulacija, to jest da se stimulišu ljudi da ulažu u nove biznise a ne u nove nekretnine.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#9325 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

bas me zanima koliko masa onih stanova ceka na izdavanje
I da li se to uopste isplati
Post Reply