Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5826 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

suspect_zero wrote: 23/11/2020 18:21 adaptirali se na tamošnji život, pravni poredak, savladali jezik, podigli djecu koja su tamo zasnovala porodice, unučad,....
Fakat kada dođu ovdje vidiš da se ne snalaze, na početku je to bila neka nostalgija koja ih je popustila....evo ove godine nisu nikako dolazili.
Mislim da im je žešći zajeb kupovina ovdje, navikli su na bolje.....a znamo gdje je gore
Tacno. imam prijatelja, koji se jezio na pomen Bosne, Srbije i cijelog prostora.inace hercegovac/ hrvat/ -- da bi prije dvije godine,u manjem mjestu u Hercegovini, kupio stan ... eto, u penziji da imam gdje doci..a zivi u Kanadi, odrastao u Sarajevu.... :-) nije mu cilj -napraviti pare od tog stana, mislim da je -nostalgija prevagnula i nesto ustedjenog novca.. :zoka:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#5827 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

BiH je vise ok nego losa zemlja za onoga ko ima para.

I ja bih da zivim u Kanadi gledao sta juznije. Ako vec ne mozes na Floridu zbog papira, nije uopce losa alternativa Hercegovina.

Mraka sa Floride i Hercegovine. To je u 5 deka. :mrgreen:

Sta bi tek rekli na komentare Spanaca na engleske penzionere?

Mi mislimo da smo iznikten u svemu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5828 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Kanadjani mogu zivjeti na FL/USA 6 mjeseci ako imaju nekretninu, kao i englezi itd..... :-D
Nije mraka i ni blizu era.. :oops: :lol:
Bosna je super -samo da je zdravstvo na nivou....
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#5829 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Nisam znao za to 6 mjeseci fazon.

Ali, sta nakon 6 mjeseci? Gdje se vratiti? U Kanadu?

I onda rentas u Kanadi, rentas na Floridi. Kad dodje covjek u godine, nije za svakoga seliti se. Ako kupis na Floridi, treba ti ipak fina cifra. Placas fin porez na imovinu, odrzavanje....u usporedbi sa BiH to je ogroman trosak.

Koliko kosta zdravstvo na Floridi? Ovdje mozes uplatiti i drzavno i dodatno privatno zdravstveno osiguranje za relativno male pare. Biras svoje pakete. Izaberes dva puta godisnje redovne preglede. Sve je neki kompromis.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5830 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Haris.ba wrote: 23/11/2020 20:10 Nisam znao za to 6 mjeseci fazon.

Ali, sta nakon 6 mjeseci? Gdje se vratiti? U Kanadu?

I onda rentas u Kanadi, rentas na Floridi. Kad dodje covjek u godine, nije za svakoga seliti se. Ako kupis na Floridi, treba ti ipak fina cifra. Placas fin porez na imovinu, odrzavanje....u usporedbi sa BiH to je ogroman trosak.

Koliko kosta zdravstvo na Floridi? Ovdje mozes uplatiti i drzavno i dodatno privatno zdravstveno osiguranje za relativno male pare. Biras svoje pakete. Izaberes dva puta godisnje redovne preglede. Sve je neki kompromis.
Ako je drzavljanin Kanade, mora se vratiti i zbog zakona.. jer ga skidaju s evidencije...kao zdravstv--da bi to opet obnovili, treba im vremena i papirologije, nije za zezu, kao i narod sa zelenom kartom usa- mora boraviti 6 mjeseci, da bi odrzao status.

Hm, poznanica iz Njemacke bosanka. je -- 2013-te kupila kucu ~~~ $ 80,000, mala dvosoba ima i bazen(ispod ove cijene je jako losh izbor) .. sad je iznajmila, za $1.200 mjescno
. inace kao stranac,placa veci porez...za domace je ~ 1,8 %..zavisi od podrucja..
odrzavanje oko kuce..nije puno, jer nije u 'ogradjenoj komuni'...
..ipak je jeftinije kupiti u Bosni
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#5831 Re: Cijene stanova All about

Post by prof. »

Sva ova priča o dijaspori mi je malo nategnuta, većinu slučajeva iz mog okruženja ne čini dijaspora nego domaći, prodaju masovno zemlju i kuće na selu vrlo blizu Tuzle i kupe neki stančić u TZ . E sad zašto to mi nije jasno, čini mi se da je to dosta trendovski, kao komšija ili rođak je kupio pa da uzmemo i mi, da ne zaostajemo :zoka:

Bez obzira na sve to, meni nikako nije jasno da je neko spreman dati 150k KM za 60 m2 stana bilo gdje u TZ kad za te pare možeš napraviti fantazija kuću u okolini TZ da imaš 100 m2 prostora, garažu i malo dvorišta da gdje imaš izaći ljeti u hladovini. Ne govorim napamet , ovo ljeto smo brat i ja mami baš to uradili, doduše ne baš za toliko para ali nije još uvijek sve završeno. Za 150k se sigurno može na finom mjestu napraviti prizemna kuća sa dvije spavaće sobe, garažom i nekih 500 m2 dvorišta, naravno nikakav luksuz ali sasvim pristojno da izgleda.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5832 Re: Cijene stanova All about

Post by sarajevo-x.com »

Pa plaća se lokacija. Ne mogu ljudi iz miladija pjeske doci do npr doma zdravlja ili tuzlanke. Mislim teoretski mogu ali govorim eto o ljudima koji rade :mrgreen:

Mislim da ljudi prvenstveno zbog toga kupuju stanove u bilo kojem gradu (blizina skolskih, zdravstvenih, obrazovnih itd ustanova)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5834 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Sta kaze, 10 minuta od grada :lol:

Samo je zaboravio napomenuti: zimi, na ligurama. Uzbrdo, do pola sata.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#5835 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Mozda 10 minuta pogled putuje. :D
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#5836 Re: Cijene stanova All about

Post by prof. »

sarajevo-x.com wrote: 23/11/2020 22:52 Pa plaća se lokacija. Ne mogu ljudi iz miladija pjeske doci do npr doma zdravlja ili tuzlanke. Mislim teoretski mogu ali govorim eto o ljudima koji rade :mrgreen:

Mislim da ljudi prvenstveno zbog toga kupuju stanove u bilo kojem gradu (blizina skolskih, zdravstvenih, obrazovnih itd ustanova)
A sa brčanske možeš pjehe do tuzlanske? Manje više ista razdaljina, u oba slučaja ćeš uzeti bus ili taksi. To važi za većinu naselja današnje novogradnje. Razumijem ja prednosti stana i centra grada, da se razumijemo, samo mislim da je u odnosu na platežnu moć prosječnog stanovnika kao i na ono što možeš dobiti gradnjom/kupovinom kuće trenutno debelo precijenjeno. To je naravno moje mišljenje, svako je slobodan da svoje pare troši kako misli da je najpametnije :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5837 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

ja stvarno razumijem da prodavac ima pravo da stavi cijenu koju želi, ali stvarno mislim i da onima koji vrijeđaju zdrav razum treba to jasno i reći.

uredno staviš kvadraturu ruševine, kao nešto relevantno u oglas, umjesto da za potencijalnog kupca umanjiš cijenu rušenja ostatka i odvoženja cigle i šute, koje će doći skuplje nego izljevanje temelja za novu kuću.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#5838 Re: Cijene stanova All about

Post by prof. »

Chmoljo wrote: 24/11/2020 00:01 ja stvarno razumijem da prodavac ima pravo da stavi cijenu koju želi, ali stvarno mislim i da onima koji vrijeđaju zdrav razum treba to jasno i reći.

uredno staviš kvadraturu ruševine, kao nešto relevantno u oglas, umjesto da za potencijalnog kupca umanjiš cijenu rušenja ostatka i odvoženja cigle i šute, koje će doći skuplje nego izljevanje temelja za novu kuću.
Ma ove stvari su uzele maha nenormalno, da vidiš samo za kakve 'kuće' su meni tražili po 70, 80 i više hiljada :-)

Vidjeli ljudi da su poskupjeli stanovi pa se povampirili, misle evo prilike da se i oni obogate preko noći na nekoj ruševini gdje kao što ti reče treba više para da se sruši i očisti nego da napraviš negdje do krova.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5839 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

da. problem je što čim izađe oglas za stan koji nije teška ruina i koji ima iole pristojnu cijenu, taj stan bude jako brzo rezervisan. jako brzo. dakle, ima solidan broj ljudi koji samo čekaju nešto pristojno u okviru svojih želja i mogućnosti da bi pazarili.

znam, jer i mi smo uradili sličnu stvar - rezervisali stan dan nakon što je objavljen oglas :D
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#5840 Re: Cijene stanova All about

Post by SpecialOffer »

prof. wrote: 23/11/2020 21:56 Sva ova priča o dijaspori mi je malo nategnuta, većinu slučajeva iz mog okruženja ne čini dijaspora nego domaći, prodaju masovno zemlju i kuće na selu vrlo blizu Tuzle i kupe neki stančić u TZ . E sad zašto to mi nije jasno, čini mi se da je to dosta trendovski, kao komšija ili rođak je kupio pa da uzmemo i mi, da ne zaostajemo :zoka:

Bez obzira na sve to, meni nikako nije jasno da je neko spreman dati 150k KM za 60 m2 stana bilo gdje u TZ kad za te pare možeš napraviti fantazija kuću u okolini TZ da imaš 100 m2 prostora, garažu i malo dvorišta da gdje imaš izaći ljeti u hladovini. Ne govorim napamet , ovo ljeto smo brat i ja mami baš to uradili, doduše ne baš za toliko para ali nije još uvijek sve završeno. Za 150k se sigurno može na finom mjestu napraviti prizemna kuća sa dvije spavaće sobe, garažom i nekih 500 m2 dvorišta, naravno nikakav luksuz ali sasvim pristojno da izgleda.
Ovo su vam mitovi i zablude. Mozes misliti ljudi kupuju kuce i zemlju po selima oko Tuzle, jos masovno. To mogu ljudi prodavati ali to niko ne kupuje. Nema trzista za to.
rimano
Posts: 734
Joined: 28/12/2009 00:05

#5841 Re: Cijene stanova All about

Post by rimano »

prof. wrote: 23/11/2020 21:56

Bez obzira na sve to, meni nikako nije jasno da je neko spreman dati 150k KM za 60 m2 stana bilo gdje u TZ kad za te pare možeš napraviti fantazija kuću u okolini TZ da imaš 100 m2 prostora, garažu i malo dvorišta da gdje imaš izaći ljeti u hladovini. Ne govorim napamet , ovo ljeto smo brat i ja mami baš to uradili, doduše ne baš za toliko para ali nije još uvijek sve završeno. Za 150k se sigurno može na finom mjestu napraviti prizemna kuća sa dvije spavaće sobe, garažom i nekih 500 m2 dvorišta, naravno nikakav luksuz ali sasvim pristojno da izgleda.
Sve to stoji, samo ako imas djecu njima predstavlja problem npr odlazak u skolu u odnosu kad su u gradu pa mogu i pjeske.
Drugo ono sto mene nervira je gdje god sam gledao placeve je da ljudi ne uredjuju svoje posjede sve neki ciganluk, kuca na kuci, lose fasade, neuredna dvorista, supe u raspadu... Ako je blizu glavnog puta onda je pretprpano, malo dalje losi putevi, uski, nema trotoara. Imam stancic na Bulevaru i planiram uzimati veci. Opcija za plac ili kucu je otvorena takodje ali zbog nabrojanog iznad jos nisam nasao idealnu lokaciju.
Dr Arsla
Posts: 1182
Joined: 05/01/2013 16:16

#5842 Re: Cijene stanova All about

Post by Dr Arsla »

Evo npr u Gračanici gradu sa 45-46 000 stanovnika od čega u urbanom dijelu 13-14 000 ekspanzija je izgradnje kolektivnih stambenih jedinica. Samo u posljednjih 2-3 godine izgrađeno je ili se gradi 5-6 stambenih zgrada sa preko 300 stanova. Kupci su uglavnom ljudi iz ruralnih dijelova kojima je autom od mjesta stanovanja do centra bilo potrebno od 10 minuta do 25 minuta maksimalno. Zatim, dijaspora i ima određeni broj stanova koji se renta ili prodaje ispod cijene jer su dobijeni u kompenzaciji (krovopokrivači, keramičari, parketari, vodoinstalateri itd.).
Cijena novogradnje je 1400-1500 KM.
Daz
Posts: 220
Joined: 08/02/2018 12:14

#5843 Re: Cijene stanova All about

Post by Daz »

rimano wrote: 24/11/2020 01:19
prof. wrote: 23/11/2020 21:56

Bez obzira na sve to, meni nikako nije jasno da je neko spreman dati 150k KM za 60 m2 stana bilo gdje u TZ kad za te pare možeš napraviti fantazija kuću u okolini TZ da imaš 100 m2 prostora, garažu i malo dvorišta da gdje imaš izaći ljeti u hladovini. Ne govorim napamet , ovo ljeto smo brat i ja mami baš to uradili, doduše ne baš za toliko para ali nije još uvijek sve završeno. Za 150k se sigurno može na finom mjestu napraviti prizemna kuća sa dvije spavaće sobe, garažom i nekih 500 m2 dvorišta, naravno nikakav luksuz ali sasvim pristojno da izgleda.
Sve to stoji, samo ako imas djecu njima predstavlja problem npr odlazak u skolu u odnosu kad su u gradu pa mogu i pjeske.
Drugo ono sto mene nervira je gdje god sam gledao placeve je da ljudi ne uredjuju svoje posjede sve neki ciganluk, kuca na kuci, lose fasade, neuredna dvorista, supe u raspadu... Ako je blizu glavnog puta onda je pretprpano, malo dalje losi putevi, uski, nema trotoara. Imam stancic na Bulevaru i planiram uzimati veci. Opcija za plac ili kucu je otvorena takodje ali zbog nabrojanog iznad jos nisam nasao idealnu lokaciju.
Ono sto ja ne mogu da shvatim jeste da je neko spreman dati 2500 km/m2 za zgradu koja je na magistrali. Uzmimo novi projekat Tehnograd ing stupinama spo H, lamela h1 je cijelom svojom duzinom na juznoj magistrali. I gospoda traze 2500 km???!!!

Suludo. Razumijem sada ljude koji kupuju stanove u delingu. Plate 3000 km/m2 ali je to bar u parku, zgrada okruzena zelenilom, visine 5 spratova.

Ljudi, postali sno ovce za sisanje..ja trazim veci stan, sirimo porodicu, ali ni u ludilu nisam spreman dati 190 000 KM za stan od 80m2.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5844 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

Guadalajara wrote: 23/11/2020 17:29
hadzinicasa wrote: 23/11/2020 16:44 ima i onih koji imaju vise plate od ovih navedenih. svasta ima :)
A ima ih i da za par dana spucaju odličnu platu na kurve, kocku i drogu pa traže od kolega da imaju za hranu do prvog :wink: :lol:


Imaš li ti :oops: :lol:
ja spadam u ove druge :)

nego sad upratih da je ova tema na podforumu Ekonomija, pa se ispisujem.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#5845 Re: Cijene stanova All about

Post by Kiki_Musampa »

Daz wrote: 24/11/2020 08:22
rimano wrote: 24/11/2020 01:19
prof. wrote: 23/11/2020 21:56

Bez obzira na sve to, meni nikako nije jasno da je neko spreman dati 150k KM za 60 m2 stana bilo gdje u TZ kad za te pare možeš napraviti fantazija kuću u okolini TZ da imaš 100 m2 prostora, garažu i malo dvorišta da gdje imaš izaći ljeti u hladovini. Ne govorim napamet , ovo ljeto smo brat i ja mami baš to uradili, doduše ne baš za toliko para ali nije još uvijek sve završeno. Za 150k se sigurno može na finom mjestu napraviti prizemna kuća sa dvije spavaće sobe, garažom i nekih 500 m2 dvorišta, naravno nikakav luksuz ali sasvim pristojno da izgleda.
Sve to stoji, samo ako imas djecu njima predstavlja problem npr odlazak u skolu u odnosu kad su u gradu pa mogu i pjeske.
Drugo ono sto mene nervira je gdje god sam gledao placeve je da ljudi ne uredjuju svoje posjede sve neki ciganluk, kuca na kuci, lose fasade, neuredna dvorista, supe u raspadu... Ako je blizu glavnog puta onda je pretprpano, malo dalje losi putevi, uski, nema trotoara. Imam stancic na Bulevaru i planiram uzimati veci. Opcija za plac ili kucu je otvorena takodje ali zbog nabrojanog iznad jos nisam nasao idealnu lokaciju.
Ono sto ja ne mogu da shvatim jeste da je neko spreman dati 2500 km/m2 za zgradu koja je na magistrali. Uzmimo novi projekat Tehnograd ing stupinama spo H, lamela h1 je cijelom svojom duzinom na juznoj magistrali. I gospoda traze 2500 km???!!!

Suludo. Razumijem sada ljude koji kupuju stanove u delingu. Plate 3000 km/m2 ali je to bar u parku, zgrada okruzena zelenilom, visine 5 spratova.

Ljudi, postali sno ovce za sisanje..ja trazim veci stan, sirimo porodicu, ali ni u ludilu nisam spreman dati 190 000 KM za stan od 80m2.
Heheh,tako je i moj buraz kontao malo veci stan. i kad je prepacunao,za sobu bi platio oko 30000,a to je bilo prije godinu i više. Ja i žena kontali stan,ali,kao što ti kažeš, za 70 i više kvadrata 150000. Nemam ja ni godina da to odplatim,a ni želje baš. Srećom, stambeno sam obezbijeđen,pa smo kuću udaljenu 2 km od brčanske ove godine renovirali,pa sam sad nadam se miran za cijenu jedne sobe na stupinama.

PS:Ja sam i dalje ubijeđen da je sve ovo posljedica ovih kuća koje trguju nekretninama, jer se troškovi sigurno nisu povećali.
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#5846 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

Haris.ba wrote: 23/11/2020 16:26
Je li iko ko je otisao vani odjavio prebivaliste? Ja imam rodbine otisla 90ih, dan danas imaju cipsovu u BiH.

Pretpostavljam da se moras odjaviti, ali koliko to ljudi uradi?
Licno od sve raje koje imam, niko nije odjavio prebivaliste.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#5847 Re: Cijene stanova All about

Post by prof. »

SpecialOffer wrote: 24/11/2020 00:36
prof. wrote: 23/11/2020 21:56 Sva ova priča o dijaspori mi je malo nategnuta, većinu slučajeva iz mog okruženja ne čini dijaspora nego domaći, prodaju masovno zemlju i kuće na selu vrlo blizu Tuzle i kupe neki stančić u TZ . E sad zašto to mi nije jasno, čini mi se da je to dosta trendovski, kao komšija ili rođak je kupio pa da uzmemo i mi, da ne zaostajemo :zoka:

Bez obzira na sve to, meni nikako nije jasno da je neko spreman dati 150k KM za 60 m2 stana bilo gdje u TZ kad za te pare možeš napraviti fantazija kuću u okolini TZ da imaš 100 m2 prostora, garažu i malo dvorišta da gdje imaš izaći ljeti u hladovini. Ne govorim napamet , ovo ljeto smo brat i ja mami baš to uradili, doduše ne baš za toliko para ali nije još uvijek sve završeno. Za 150k se sigurno može na finom mjestu napraviti prizemna kuća sa dvije spavaće sobe, garažom i nekih 500 m2 dvorišta, naravno nikakav luksuz ali sasvim pristojno da izgleda.
Ovo su vam mitovi i zablude. Mozes misliti ljudi kupuju kuce i zemlju po selima oko Tuzle, jos masovno. To mogu ljudi prodavati ali to niko ne kupuje. Nema trzista za to.
Jok eto ja sjedim u Luksemburgu i pišem o kućama i zemlji u okolini Tuzle, pa govorim ti iz prve ruke itekako se prodaje, zemlja pogotovo. Kuće naravno teže ali prodaju ljudi ispod cijene samo da se domognu grada. Tu zemlju kupuju ti lokalci da ukrupne posjed i znam nekoliko slučajeva gdje su ljudi pojeftino oformili fina imanja a opet na 15-20 minuta od grada.

Na kraju krajeva već sam napisao,ovo ljeto ja i brat uz neku maminu ušteđevinu kupili započetu kuću i dovršili je nekih 85%, dok se završi sve uključujući i ogradu, plastenik sa bunarom i centralno grijanje račun će biti oko 110k, za cca 105 m2, sa garažom i 450 m2 dvorišta. Prizemnica, sa 8cm termofasade i lakiranim crijepom, u kupatilu i kuhinji pločice prva klasa - dakle nikakav luksuz ali sasvim solidno i po meni daleko bolje od 60 kvadrata na brčanskoj bez parkinga i sa 5 kvadrata terase sa pogledom na buvlju pijacu.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#5848 Re: Cijene stanova All about

Post by Comanche »

Ci-Nick wrote: 23/11/2020 12:12
Comanche wrote: 23/11/2020 11:04
Ci-Nick wrote: 21/11/2020 18:35 Cijene stanova u Sarajevu su niske u odnosu na evo Sloveniju, Austriju, Njemačku pa i Hrvatsku ali su visoke u odnosu na cijenu najma.
Čovjek kojeg znam kupio stan u Njemačkoj od 48m2, u gradu od 70.000 stanovnika za 310.000 eura.
Cijena je visoka ali najam takvog stana je 1.000 eura a rata kredita će biti 750 eura.
Može li se u Sarajevu stan (novogradnja) vrijednosti 150.000 KM dati u najam za 500 KM mjesečno ?
Teško..
https://www.immobilienscout24.de/Suche/ ... tep_search
U Stuttgartu novogradnja od 5.000 do 10.000 eura.
Da ne spominjemo Munchen. :-)
Eh vala i ti se nabuba ovdje.

Kredit za kupovinu od 310 hiljada nemoze biti 750 eura mjesecno jer bi mu onda trebalo najmanje 40 godina da ga odplati. Znaci smanjio je odplacivanje glavnine na minimalno, i poslje 10 ili 15 godina, ostace mu je da odplati jos 85% kredita.

Kao drugo stan od 150K maraka se moze izdati za 500KM mjesecno u SA. Ja znam nekoliko osoba Koje placaju 400-450 a stan ne vrijedi ni 120 hiljada KM (45 m2, davno renovirani itd)
Ništa nisam nabubao..
On je dobio kredit sa kamatom manjom od 1,5% i njemu se isplati uzeti stan na kredit jer će kirija otplatiti stan za 30 godina.
U Sarajevu uz kamate kakve su kod nas i cijenu najma kakav jeste ne možeš stan otplatiti nikad jer najam može da pokrije samo kamate.
P.S. Evo pitao za kamatu, kaže 0,85% kredit na 10 godina a onda će nastaviti otplatu sa novim kreditom.
U svakom slučaju cijena najma i kamate u zbiru su daleko povoljniji za otplatiti stan u Njemačkoj nego u BiH.
Pvo reako si da nemozes izdati stan za 500KM u Sarajevo.

Drugo stavio si ratu od 750 Eura i ja sam ti rekao da bi isplatio taj stan sa takvom ratom, njemu treba preko 40 godina. Znaci to nije realna rata. Tako dosta nasih urade, kupe nesto, spuste mjesecnu odplatu na minimum. Poslje deset godina ako kamatna stopa ode ne 5-6 % ima da se cesu po guzici, jer u prvih 10 godina nisu odplatili 20% od kredita.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#5849 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

Comanche wrote: 24/11/2020 11:16
Ci-Nick wrote: 23/11/2020 12:12
Comanche wrote: 23/11/2020 11:04

Eh vala i ti se nabuba ovdje.

Kredit za kupovinu od 310 hiljada nemoze biti 750 eura mjesecno jer bi mu onda trebalo najmanje 40 godina da ga odplati. Znaci smanjio je odplacivanje glavnine na minimalno, i poslje 10 ili 15 godina, ostace mu je da odplati jos 85% kredita.

Kao drugo stan od 150K maraka se moze izdati za 500KM mjesecno u SA. Ja znam nekoliko osoba Koje placaju 400-450 a stan ne vrijedi ni 120 hiljada KM (45 m2, davno renovirani itd)
Ništa nisam nabubao..
On je dobio kredit sa kamatom manjom od 1,5% i njemu se isplati uzeti stan na kredit jer će kirija otplatiti stan za 30 godina.
U Sarajevu uz kamate kakve su kod nas i cijenu najma kakav jeste ne možeš stan otplatiti nikad jer najam može da pokrije samo kamate.
P.S. Evo pitao za kamatu, kaže 0,85% kredit na 10 godina a onda će nastaviti otplatu sa novim kreditom.
U svakom slučaju cijena najma i kamate u zbiru su daleko povoljniji za otplatiti stan u Njemačkoj nego u BiH.
Pvo reako si da nemozes izdati stan za 500KM u Sarajevo.

Drugo stavio si ratu od 750 Eura i ja sam ti rekao da bi isplatio taj stan sa takvom ratom, njemu treba preko 40 godina. Znaci to nije realna rata. Tako dosta nasih urade, kupe nesto, spuste mjesecnu odplatu na minimum. Poslje deset godina ako kamatna stopa ode ne 5-6 % ima da se cesu po guzici, jer u prvih 10 godina nisu odplatili 20% od kredita.
Prvo i posljednje,.. rekao sam da je to isplativije u Njemačkoj.
Ako ćemo se kačiti za "sitnice" i ti si rekao da će poslije 10 ili 15 godina ostati još 85% kredita za otplatu.
Što je također daleko od istine.
Suština je da imaju mnogo niže kamate, da na svaku objavu o iznajmljivanju stana dođe 50 zainteresovanih a da u Sarajevu imaš par hiljada stanova koji se bezuspješno iznajmljuju " po 500 KM" .
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#5850 Re: Cijene stanova All about

Post by geralt »

Za nekretninu u kojoj zivis je skoro uvijek isplativije kupiti nego rentati (i kod nas i vani), osim ako postoje posebni razlozi koji te u tome sprjecavaju (nisi kreditno sposoban, imas drugi kredit, ne namjeravas dugo zivjeti na toj lokaciji, pri kraju si radnog vijeka, itd). Kredit je ulaganje u nesto sto ima vrijednost, sto mozes prodati i sto djeca mogu naslijediti, a od kirije nemas nista.

S druge strane, ulaganje u drugu nekretninu radi profita je kod nas u 90% slucajeva glupost, a posebno kod nas. Postoje mnogo profitabilnije investicije, jer od kirije povrat ulozenog jednostavno nije dovoljan. Jedino ako ce ta nekretnina imati neku drugu namjenu osim profita (nasljedstvo drugom djetetu, preseljenje u penziji, itd).

Meni je i ulaganje u vikendicu promasena investicija, jer za ulozene pare vecina ulagaca moze do kraja zivota ici po vrhunskim godisnjim odmorima po razlicitim lokacijama. I to ako ne racunamo gubitak slobodnog vremena, rad potrebnog za njeno odrzavanje, i vezanje samog sebe za jednu lokaciju.
Post Reply