Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#7776 Re: Cijene stanova All about

Post by DaffyDuck »

nekome wrote: 24/11/2021 00:56 djeste hakeri, ljudi to iznajme, kao sto vec i iznajmljuju ti ljudi sto imaju po 1+ stanova i sta ste dobili...
Mora da prijavi ugovor o iznajmljivanju i na to plati porez plus porez na imovinu.

To je sasvim normalno i logicno.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#7777 Re: Cijene stanova All about

Post by DaffyDuck »

_Reds_ wrote: 24/11/2021 01:00
Haris.ba wrote: 24/11/2021 00:55

Novim poreznim zakonom ce to biti jos lakse. Ako si ovdje prijavljen prebivalistem, placas ovdje porez. Pa taj u dijaspori nece imati ovdje prijavljeno prebivaliste.

Koga iz porodice prijaviti na stan?
Da, ali ako ima ličnu kartu, negdje si i prijavljen ovdje. Imaš cips prijavnicu.

A ovo drugo mislim na recimo ljude iz Tešnja koji imaju stan u Sarajevu, prijavi jedno dijete na taj stan.
Sa druge strane ako je on iznajmljen, od postanara će tražiti da se tu prijavi.
Nije to bas tako lako. Tamo gdje si prijavljen ti je sve ostalo. Hoces imati dijete u Tesnju a zdravstvo u Sarajevu?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#7778 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

DaffyDuck wrote: 24/11/2021 01:03 Nije to bas tako lako. Tamo gdje si prijavljen ti je sve ostalo. Hoces imati dijete u Tesnju a zdravstvo u Sarajevu?
Plus, ne mozes maloljetno dijete prijaviti na adresu bez jednog roditelja.
User avatar
_Reds_
Posts: 9316
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7779 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Haris.ba wrote: 24/11/2021 01:05
DaffyDuck wrote: 24/11/2021 01:03 Nije to bas tako lako. Tamo gdje si prijavljen ti je sve ostalo. Hoces imati dijete u Tesnju a zdravstvo u Sarajevu?
Plus, ne mozes maloljetno dijete prijaviti na adresu bez jednog roditelja.
Nisam ni mislio maoljetno naravno. Nego punoljetnog člana porodice. Ma koliko zdravstvo bilo u Sarajevu ovakvo i onakvo, opet je bolje nego u Ze-Do.

A ti koji imaju za stan viska, imaju i za privatnog ljekara, tamo nista ne treba.
convict
Posts: 2941
Joined: 10/02/2008 01:20

#7780 Re: Cijene stanova All about

Post by convict »

ma nebitno je ko je gdje prijavljen. moguce je uvesti porez na drugu (i svaku narednu) nekretninu. dakle jedna za stanovanje, sve ostalo je investicija koja se oporezuje. zemljisne knjige su javno dostupne i to bi se moglo lako uraditi bez puno prostora za malverzacije.
druga stvar je sto to ne bi imalo nikakvog efekta na trziste nekretnina jer u BiH nema mnogo alternativnih prilika za investiranje. naprotiv, samo bi porasle cijene iznajmljivanja za iznos tog poreza. to bi zatim potaklo odredjen broj ljudi da kupe svoj stan, a veca potraznja bi uzrokovala dalji rast cijena.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#7781 Re: Cijene stanova All about

Post by DaffyDuck »

convict wrote: 24/11/2021 01:17 ma nebitno je ko je gdje prijavljen. moguce je uvesti porez na drugu (i svaku narednu) nekretninu. dakle jedna za stanovanje, sve ostalo je investicija koja se oporezuje. zemljisne knjige su javno dostupne i to bi se moglo lako uraditi bez puno prostora za malverzacije.
druga stvar je sto to ne bi imalo nikakvog efekta na trziste nekretnina jer u BiH nema mnogo alternativnih prilika za investiranje. naprotiv, samo bi porasle cijene iznajmljivanja za iznos tog poreza. to bi zatim potaklo odredjen broj ljudi da kupe svoj stan, a veca potraznja bi uzrokovala dalji rast cijena.
Ima prilika, nego je ovo najlaksa.
Dodjes, operes neki neprijavljen kes kupovinom nekfetnine, i jos rentas na crno. Gledas da ni upravitelja ne placas, jer, sta ce ti.Raj na zemlji. A ljudi u Sarajevu koji nemaju alternativu to dobro osjete na svojoj kozi.
Kad bude porez na drugu nekretninu (jer to jeste luksuz), pa porez na rentanje nece to biti bas tako idealan nacin investiranja BEZ ikakvih troskova kao sto je sad. Mozda i masta proradi pa se neki ljudi okrenu i drugim investicijama.
Jos nesto, sto se mene tice, bio bi i porez na svu drugu neaktivnu imovinu. Imas poljoprivredno zemljiste koje stoji zapusteno? Izvoli plati naknadu, prodaj- izdaj, sta god, ali ne da nam livade stoje zapustene.
Dvorista kuca isto. Pa koliko bi se imovinsko- pravnih odnosa rijesilo da nasljednici ne placaju poreze? Ovako stoje napustene kuce i stanovi jer se neko ne moze dogovoriti
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7782 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Jednostavno..godisnji porez na investiciju, kao i vecha kamata ..ako se kupuje na kredit...
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#7783 Re: Cijene stanova All about

Post by babanovac »

U prijedlogu zakona, koji nikad nije usvojen, 25 m2 po clanu domacinstva neoporezivo, sve preko toga, plscas porez.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#7784 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

_Reds_ wrote: 24/11/2021 01:08
Haris.ba wrote: 24/11/2021 01:05

Plus, ne mozes maloljetno dijete prijaviti na adresu bez jednog roditelja.
Nisam ni mislio maoljetno naravno. Nego punoljetnog člana porodice. Ma koliko zdravstvo bilo u Sarajevu ovakvo i onakvo, opet je bolje nego u Ze-Do.

A ti koji imaju za stan viska, imaju i za privatnog ljekara, tamo nista ne treba.
Pa pricamo o stanu viska. To je vec stanu za dijete. Ako je dijete punoljetno, to je vec osoba koja ce zivjeti u tom stanu. To nije stan viska.
User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#7785 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Najbolje izgleda prođose oni koji su stan uzeli pocetkom pandemije. Vecina se nadala padom cijena a desilo se suprotno i to extremna varijanta.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#7786 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

addem wrote: 24/11/2021 08:35 Najbolje izgleda prođose oni koji su stan uzeli pocetkom pandemije. Vecina se nadala padom cijena a desilo se suprotno i to extremna varijanta.
Samo pogledati upise "sace biti jeftino stanova"....
TomANDJerry
Posts: 1148
Joined: 21/09/2012 18:23

#7787 Re: Cijene stanova All about

Post by TomANDJerry »

Realno ne razumijem dijasporu koja kupuje te stanove, kome ???

Zar misle da ce se njihova djeca koja odrastu u Frankfurtu vratiti u Sarajevo nekad ... a oni sami ako se vrate bit ce penzioneri, i kao takvi ce vjerovatno zeljeti zivjeti negdje odakle si vec -- a ne u stanu u koji si usao 10 puta u zivotu.

Zar im nije prioritet kupiti stan u Njemackoj ako su vec odselili, a ne mozes me ubijediti da je toliko dobro da odmah mozes i tamo kupiti i ovamo i novo auto i fin zivot .... pa ljudi se muce i vani da kupe stan u kome ce zivjeti.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7788 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

TomANDJerry wrote: 24/11/2021 09:12 Realno ne razumijem dijasporu koja kupuje te stanove, kome ???

Zar misle da ce se njihova djeca koja odrastu u Frankfurtu vratiti u Sarajevo nekad ... a oni sami ako se vrate bit ce penzioneri, i kao takvi ce vjerovatno zeljeti zivjeti negdje odakle si vec -- a ne u stanu u koji si usao 10 puta u zivotu.

Zar im nije prioritet kupiti stan u Njemackoj ako su vec odselili, a ne mozes me ubijediti da je toliko dobro da odmah mozes i tamo kupiti i ovamo i novo auto i fin zivot .... pa ljudi se muce i vani da kupe stan u kome ce zivjeti.
Dosta dijaspore ne moze kupiti nista ili ne zele uvalu od 400k€ za stan ili kucu. Dignu kredu, 100k€ za stan u SA je nista. Jednom godisnje doci i opet se tivra i tako svake godine. Zivot nekome prodje :mrgreen:
User avatar
madesa
Posts: 4182
Joined: 26/07/2013 02:37

#7789 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

TomANDJerry wrote: 24/11/2021 09:12 Realno ne razumijem dijasporu koja kupuje te stanove, kome ???

Zar misle da ce se njihova djeca koja odrastu u Frankfurtu vratiti u Sarajevo nekad ... a oni sami ako se vrate bit ce penzioneri, i kao takvi ce vjerovatno zeljeti zivjeti negdje odakle si vec -- a ne u stanu u koji si usao 10 puta u zivotu.

Zar im nije prioritet kupiti stan u Njemackoj ako su vec odselili, a ne mozes me ubijediti da je toliko dobro da odmah mozes i tamo kupiti i ovamo i novo auto i fin zivot .... pa ljudi se muce i vani da kupe stan u kome ce zivjeti.
tamo je stan oko 350 000 - 400 000 eura.Rijetki i mogu uzeti kredit toliki da kupe stan tamo. i zato ulazu ovdje u stan koji je 80 000 eura. Znam mnogo ljudi koji imaju ustedjevinu od 20 000 eura plus dignu kredit u nasoj banci ovdje i kupe stan ovdje. Plus ce ga rentati za 250 eura. Kad pogledas i bolje je ovdje uloziti.
azdralovic
Posts: 4423
Joined: 29/05/2010 21:46

#7790 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

A koliki bi porez stavili ?
Na Bjelasnici je 3KM/m2... cijene nikada vise
TomANDJerry
Posts: 1148
Joined: 21/09/2012 18:23

#7791 Re: Cijene stanova All about

Post by TomANDJerry »

Razumijem ja financijski dio kupovine stana u Njemackoj i u Sarajevu ...

Govorim o nekom ljudskom/zivotnom ... recimo zivio si negdje u nekoj staroj kuci u npr. Visokom ... odes u Njemacku ... zar ti nije bolje tamo pokusati kupiti stan koji ce ostati tvom djetetu (koje se sigurno nece vratiti u BiH nakon što provede 10 godina tamo), nego kupovati stan u Sarajevu gdje vjerovatno niti neces provesti zadnji dio zivota kada ostaris nego ces zeljeti u onu staru kucu u Visokom.

To je ono što govorim, zašto radiš da kupiš stan u Bosni ako si pobjegao iz nje ... nebitno isplativo/nije isplativo (i to je upitno, ali dobro).
User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#7792 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

TomANDJerry wrote: 24/11/2021 09:31 Razumijem ja financijski dio kupovine stana u Njemackoj i u Sarajevu ...

Govorim o nekom ljudskom/zivotnom ... recimo zivio si negdje u nekoj staroj kuci u npr. Visokom ... odes u Njemacku ... zar ti nije bolje tamo pokusati kupiti stan koji ce ostati tvom djetetu (koje se sigurno nece vratiti u BiH nakon što provede 10 godina tamo), nego kupovati stan u Sarajevu gdje vjerovatno niti neces provesti zadnji dio zivota kada ostaris nego ces zeljeti u onu staru kucu u Visokom.

To je ono što govorim, zašto radiš da kupiš stan u Bosni ako si pobjegao iz nje ... nebitno isplativo/nije isplativo (i to je upitno, ali dobro).
Svi koji idu, idu da vi se vratili nekad. Rijetko ko ide da skroz ostane, tj da ne planira makar za penziju da se vrati. :roll:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7793 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

addem wrote: 24/11/2021 09:40
TomANDJerry wrote: 24/11/2021 09:31 Razumijem ja financijski dio kupovine stana u Njemackoj i u Sarajevu ...

Govorim o nekom ljudskom/zivotnom ... recimo zivio si negdje u nekoj staroj kuci u npr. Visokom ... odes u Njemacku ... zar ti nije bolje tamo pokusati kupiti stan koji ce ostati tvom djetetu (koje se sigurno nece vratiti u BiH nakon što provede 10 godina tamo), nego kupovati stan u Sarajevu gdje vjerovatno niti neces provesti zadnji dio zivota kada ostaris nego ces zeljeti u onu staru kucu u Visokom.

To je ono što govorim, zašto radiš da kupiš stan u Bosni ako si pobjegao iz nje ... nebitno isplativo/nije isplativo (i to je upitno, ali dobro).
Svi koji idu, idu da vi se vratili nekad. Rijetko ko ide da skroz ostane, tj da ne planira makar za penziju da se vrati. :roll:
Netacno. Ne planiram se vracati. Valja penziju zaradit i ovdje ostat. Kud cu, svi drugovi otisli. Jedan u Svedsku, cetiri u Njemackoj. Jedan ide sada u Hrvatsku. Dvojica prijatelja ostala u rodnom mjestu. Mozda se i ovaj jedan ispali za Njemacku.
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#7794 Re: Cijene stanova All about

Post by breuer »

ja opet ne znam nikog od cijele familije i prijatelja koji su odradili karijere na Zapadu da se nisu ili ne planiraju vratiti u BiH...drugo su njihova djeca...
User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#7795 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Rockefeller wrote: 24/11/2021 09:47
addem wrote: 24/11/2021 09:40

Svi koji idu, idu da vi se vratili nekad. Rijetko ko ide da skroz ostane, tj da ne planira makar za penziju da se vrati. :roll:
Netacno. Ne planiram se vracati. Valja penziju zaradit i ovdje ostat. Kud cu, svi drugovi otisli. Jedan u Svedsku, cetiri u Njemackoj. Jedan ide sada u Hrvatsku. Dvojica prijatelja ostala u rodnom mjestu. Mozda se i ovaj jedan ispali za Njemacku.
Eto ti spadas u ove rijetko koji su otisli da skroz ostanu. Vecina koje ja znam ide sa zeljom da se nekada vrati. Tacnije nisam jos nikoga sreo ko mi je rekao da se ne zeli vratiti. Ti mi dođeš prvi.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7796 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

addem wrote: 24/11/2021 10:06
Rockefeller wrote: 24/11/2021 09:47

Netacno. Ne planiram se vracati. Valja penziju zaradit i ovdje ostat. Kud cu, svi drugovi otisli. Jedan u Svedsku, cetiri u Njemackoj. Jedan ide sada u Hrvatsku. Dvojica prijatelja ostala u rodnom mjestu. Mozda se i ovaj jedan ispali za Njemacku.
Eto ti spadas u ove rijetko koji su otisli da skroz ostanu. Vecina koje ja znam ide sa zeljom da se nekada vrati. Tacnije nisam jos nikoga sreo ko mi je rekao da se ne zeli vratiti. Ti mi dođeš prvi.
Otisao 2015 sa 21 godinu. Nikad nije kasno otici ali sada npr. da ulazem u "nesto" gdje cu doci maksimalno dva puta godisnje mi je suludo i finansijski neopravdano. Tako da, gledam da kupim ovdje gdje sam sada.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#7797 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

azdralovic wrote: 24/11/2021 09:29 A koliki bi porez stavili ?
Na Bjelasnici je 3KM/m2... cijene nikada vise
Mislim da je ipak 9KM/m2.

To je mislim i maksimalni iznos za KS ili FBiH. Ne sjećam se više. Porez i sada postoji ako se u nekretnini ne živi ili se ne izdaje. Tih 600-700 KM vjerujem da dijaspori ne znači puno, a ni ljudima koji ovdje imaju pare da kupe sebi drugi stan koji im stoji "onako".
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#7798 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

sabanss wrote: 24/11/2021 13:15 Mislim da je ipak 9KM/m2.

To je mislim i maksimalni iznos za KS ili FBiH. Ne sjećam se više. Porez i sada postoji ako se u nekretnini ne živi ili se ne izdaje. Tih 600-700 KM vjerujem da dijaspori ne znači puno, a ni ljudima koji ovdje imaju pare da kupe sebi drugi stan koji im stoji "onako".
Tako je.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#7799 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Rockefeller wrote: 24/11/2021 10:13
addem wrote: 24/11/2021 10:06

Eto ti spadas u ove rijetko koji su otisli da skroz ostanu. Vecina koje ja znam ide sa zeljom da se nekada vrati. Tacnije nisam jos nikoga sreo ko mi je rekao da se ne zeli vratiti. Ti mi dođeš prvi.
Otisao 2015 sa 21 godinu. Nikad nije kasno otici ali sada npr. da ulazem u "nesto" gdje cu doci maksimalno dva puta godisnje mi je suludo i finansijski neopravdano. Tako da, gledam da kupim ovdje gdje sam sada.
Ovo je razlika između bosanskog i njemačkog načina razmišljanja. Nijemci rado imaju nekretninu ali im nije pod moranje ako će ih previše kreditno opteretiti ili ako im smeta nekim planovima koji se tiču posla. Bosanci će kupiti nekretninu makar radili do smrti.

Njemačka penzija je sasvim dovoljna za rentanje apartmana u Grčkoj ili Španiji i troškove života tamo. Znam njemačke penzionere koji razmišljaju na taj način :D Djeci se ostavlja uglavnom obrazovanje i malo ili ništa imovine. Naravno to nije problem jer žive u državi koja ima relativno sigurnu budućnost i mogućnost normalnog života. Sve ono što kod nas nije slučaj pa je vid osiguranja djece najčešće stan.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#7800 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

sabanss wrote: 24/11/2021 13:29 Ovo je razlika između bosanskog i njemačkog načina razmišljanja. Nijemci rado imaju nekretninu ali im nije pod moranje ako će ih previše kreditno opteretiti ili ako im smeta nekim planovima koji se tiču posla. Bosanci će kupiti nekretninu makar radili do smrti.
Vec sada se isplati kupiti stan u Turskoj na moru ici tamo zivjeti. :D
Post Reply