Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9326 Re: Cijene stanova All about

Post by laserShow »

moonca wrote: 13/05/2022 13:44
t_id=18129963 wrote:13/05/2022 13:35 barem pola bi se izdavalo.
I sta ako bi se izdavali. . ima li kandidata da plate trazenu rentu?.. jel' to manjak stanova/kucha za izdavanje?
Apsolutno. "Ulupaj" jos 300 stanova na trziste, cijena nece ici gore, loggyy.
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#9327 Re: Cijene stanova All about

Post by erotica »

Jel' neko radio u skorije vrijeme adaptaciju stana nakon divljanja ovih cijena u nekom od većih gradova, Sa, Tz, Mo, Bl. Stoji mi mogućnost kupovine stana 60m2, zgrada izgrađena kraj 80 u izvornom stanju, radio bi komplet kupatilo cijevi i instalacije, ukidanje kade i turski tuš što bi se reklo, struja pošto su stare kutije sa osiguračima, nova vanjska stolarija, vjerovatno bi samo osvježio unutrašnju stolariju i brušenje i lakiranje parketa. Budžet 25k možda da se nategne 1+2 više. Dal' bi moglo biti, ne mogu da tražim ponude zato što još nisam uzeo stan, ovo je više da znam šta me čeka ukoliko završim posao.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9328 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

laserShow wrote: 13/05/2022 14:11
moonca wrote: 13/05/2022 13:44

I sta ako bi se izdavali. . ima li kandidata da plate trazenu rentu?.. jel' to manjak stanova/kucha za izdavanje?
Apsolutno. "Ulupaj" jos 300 stanova na trziste, cijena nece ici gore, loggyy.
Ko hoche da iznajmljuje svoju nekretninu, to i chini, ne mozes natjerati nekoga ko neche.. kome ne treba dodatna zarada ..itd. smijeshan mi je argument . prazan stan niko ne zivi.. 🤔😂 .
giannibelif
Posts: 1967
Joined: 28/01/2017 22:11

#9329 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Nekretnina je prazna samo ljudima koji imaju jako velike mjesečne zarade pa im tih 400-1000 maraka ne znači mnogo, a takvi imaju barem po pet ili šest stanova (ili više) i žive od dividendi i ulaganja u poslove u raznim sferama privrede. Ja imam naslijeđen stan u Temišvaru i otkako je u mom vlasništvu nikad nije bio prazan i uvijek je donosio dobar pasivni prihod. Ljudi koji čuvaju stanove prazne su nesposobni i lijeni da bilo šta urade, a svakome novac dobro dođe i niko nije alergičan kad kapne na račun. Imati dva-tri stana i čuvati ih onako, plaćati režijske troškove, platiti poreze koji prate kupoprodajne ugovore je glupost i nesposobnost.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9330 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

:-D Ako ne vidi veliku zaradu, zasto bi izdao nekome. kojeg che ganjati /podsjechati da treba da plati rentu.. plus rizik od unistavanja.. pravljenje problema komshijama. buka/ poplava .. . gdje vlasnik sve to treba da sanira..
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9331 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

moonca wrote: 13/05/2022 14:41 :-D Ako ne vidi veliku zaradu, zasto bi izdao nekome. kojeg che ganjati /podsjechati da treba da plati rentu.. plus rizik od unistavanja.. pravljenje problema komshijama. buka/ poplava .. . gdje vlasnik sve to treba da sanira..
Ljudi misle dadneš stan na rentanje i nemaš više nikakvih problema. Samo ubireš keš.
giannibelif
Posts: 1967
Joined: 28/01/2017 22:11

#9332 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Naravno da si jednom nogom u problemu ako pustiš u stan nekoga bez ugovora. U ugovoru definišeš sve detalje, polog, uslove ulaska i izlaska. Tako se radi svuda u civilizovanom svijetu. Pored svega, agencije postoje da za izvjestan procenat nađu pogodne stanare za predmetni stan.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9333 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

giannibelif wrote: 13/05/2022 14:56 Naravno da si jednom nogom u problemu ako pustiš u stan nekoga bez ugovora. U ugovoru definišeš sve detalje, polog, uslove ulaska i izlaska. Tako se radi svuda u civilizovanom svijetu. Pored svega, agencije postoje da za izvjestan procenat nađu pogodne stanare za predmetni stan.
rijetko ko to u nas radi da ne bi slučajno državi šta moro platit. Klasika.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#9334 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

Porez nece nista rijesiti... ko ima za stan viska ima i za par stoja poreza...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45476
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9335 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

erotica wrote: 13/05/2022 14:14 Jel' neko radio u skorije vrijeme adaptaciju stana nakon divljanja ovih cijena u nekom od većih gradova, Sa, Tz, Mo, Bl. Stoji mi mogućnost kupovine stana 60m2, zgrada izgrađena kraj 80 u izvornom stanju, radio bi komplet kupatilo cijevi i instalacije, ukidanje kade i turski tuš što bi se reklo, struja pošto su stare kutije sa osiguračima, nova vanjska stolarija, vjerovatno bi samo osvježio unutrašnju stolariju i brušenje i lakiranje parketa. Budžet 25k možda da se nategne 1+2 više. Dal' bi moglo biti, ne mogu da tražim ponude zato što još nisam uzeo stan, ovo je više da znam šta me čeka ukoliko završim posao.
Bi da ne mijenjap vanjsku stolariju. Ovako teško osim ako nećeš dosta radova ti raditi ili neko tvoj.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#9336 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Mujo iz Svedske prijavi rodjaka da mu renta za 10 KM mjesecno i izbjegne porez na nekretninu koja prdi.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#9337 Re: Cijene stanova All about

Post by Project Lucian »

azdralovic wrote: 13/05/2022 15:06 Porez nece nista rijesiti... ko ima za stan viska ima i za par stoja poreza...
Na primjeru Amerike pojasnio upravo to, što je najsmješnije baš zbog tih poreza u zadnje vrijeme sebi kuću ili stan mogu priustiti samo ekstremno bogati dok obična raja može samo pod kiriju. Šta se onda desilo, kad bogati pokupuju kuće i stanove, namjerno ostave određeni broj praznim kako bi digli cijenu rentanja na ostalima, te time poklope troškove poreza ovih stanova koje ne iznajmljuju i još uberu pofin profit.
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#9338 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

giannibelif wrote: 13/05/2022 14:33 Nekretnina je prazna samo ljudima koji imaju jako velike mjesečne zarade pa im tih 400-1000 maraka ne znači mnogo, a takvi imaju barem po pet ili šest stanova (ili više) i žive od dividendi i ulaganja u poslove u raznim sferama privrede. Ja imam naslijeđen stan u Temišvaru i otkako je u mom vlasništvu nikad nije bio prazan i uvijek je donosio dobar pasivni prihod. Ljudi koji čuvaju stanove prazne su nesposobni i lijeni da bilo šta urade, a svakome novac dobro dođe i niko nije alergičan kad kapne na račun. Imati dva-tri stana i čuvati ih onako, plaćati režijske troškove, platiti poreze koji prate kupoprodajne ugovore je glupost i nesposobnost.
:thumbup:

Ja bih samo taj prvi dio obrisao jer svakoj osobi dodatni prihod znaci ma koliko dobra primanja imao (pricam o nasim uslovima u BiH)
Last edited by bjjarmbar on 13/05/2022 15:34, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#9339 Re: Cijene stanova All about

Post by Piaty »

erotica wrote: 13/05/2022 14:14 Jel' neko radio u skorije vrijeme adaptaciju stana nakon divljanja ovih cijena u nekom od većih gradova, Sa, Tz, Mo, Bl. Stoji mi mogućnost kupovine stana 60m2, zgrada izgrađena kraj 80 u izvornom stanju, radio bi komplet kupatilo cijevi i instalacije, ukidanje kade i turski tuš što bi se reklo, struja pošto su stare kutije sa osiguračima, nova vanjska stolarija, vjerovatno bi samo osvježio unutrašnju stolariju i brušenje i lakiranje parketa. Budžet 25k možda da se nategne 1+2 više. Dal' bi moglo biti, ne mogu da tražim ponude zato što još nisam uzeo stan, ovo je više da znam šta me čeka ukoliko završim posao.
To ces sa majstorom vidjeti uzivo. Bar onako usput negdje na kafi i uz papir i olovku mu ispricas sta i kako.
Ok je forum ali svakako moras ovo prvo
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#9340 Re: Cijene stanova All about

Post by last mohicans »

Chmoljo wrote: 13/05/2022 10:02
last mohicans wrote: 13/05/2022 01:15

Ma zalibo me, i da, provjerio sam, otisao je po 3200. Ko ima kupuje,ko nema, ne kupuje i naprđuje. A najgori su mi oni što se nadaju da ce cijene pasti. Nikad vise stanova po 1500,2000, pa uskoro nece biti ni po 2500 m2 u 4 gradske opcine.
pa ja sam prije dvije godine uzeo za 2000 u izvornom stanju. tako da s obzirom na rast cijena uopšte nije pretjerano.
Ako si uzeo početkom corone, dobra odluka. Uprati sad cijene na istoj lokaciji. Ja poznajem par ljudi koji žive u zabludi i čekaju da cijene padnu. Čak ima nekih kvazi agenata nekretnina koje ljude savjetuju da nešto čekaju.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#9341 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

last mohicans wrote: 13/05/2022 15:35
Chmoljo wrote: 13/05/2022 10:02

pa ja sam prije dvije godine uzeo za 2000 u izvornom stanju. tako da s obzirom na rast cijena uopšte nije pretjerano.
Ako si uzeo početkom corone, dobra odluka. Uprati sad cijene na istoj lokaciji. Ja poznajem par ljudi koji žive u zabludi i čekaju da cijene padnu. Čak ima nekih kvazi agenata nekretnina koje ljude savjetuju da nešto čekaju.
Uzeo za 2200 u junu prosle godine. Sada moze ici komotno 3000-3100. Hrasno...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45476
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9342 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

last mohicans wrote: 13/05/2022 15:35
Chmoljo wrote: 13/05/2022 10:02

pa ja sam prije dvije godine uzeo za 2000 u izvornom stanju. tako da s obzirom na rast cijena uopšte nije pretjerano.
Ako si uzeo početkom corone, dobra odluka. Uprati sad cijene na istoj lokaciji. Ja poznajem par ljudi koji žive u zabludi i čekaju da cijene padnu. Čak ima nekih kvazi agenata nekretnina koje ljude savjetuju da nešto čekaju.
ma znam tačno kako se kreću cijene. uzeo krajem 2020., al načelno sve dogovorio početkom druge polovine iste godine.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#9343 Re: Cijene stanova All about

Post by last mohicans »

laserShow wrote: 13/05/2022 13:03
Project Lucian wrote: 13/05/2022 12:56
I šta bi postigao s tim?
Postigao bi to da se ne kreira vjestacki nedostatak stanova. Ljudi kupuju stanove da im raste vrijednost novca, a stanovi prazni. Ako je prazan, ide porez i onda ti se ne isplati čuvati keš u nekretnini.

Prazni stanovi bi trebali biti oporezovani x2 od iznajmljivanja. Vjestacki se dize cijena, kako stanova, tako i rentanja, jer ima stanova, a prazni.
Ovaj prijedlog level Fadila. Izvini, nisam te shvatio. Ti bi da neko plaća porez, cijena sitnica, dvije 2000 godisnje (trenutno prema prosječnoj plati u FBiH) za stan koje ne renta? Jesam dobro shvatio? A onaj koji renta,koliko on da plaća, 10%? Pa to je u svakom slučaju manje, nego prvi prijedlog. Otkud ti ideja da ljudi ili kupci pumpaju cijenu kupovinom stanova koji su prazni? Da se i rentaju,opet bi cijena bila ista, ako ne i veća,jer bi potraznja bila veca. Logika brojeva i ponude i potraznje.Kako bi natjerao ljude da ne drze prazne stanove?
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#9344 Re: Cijene stanova All about

Post by last mohicans »

Chmoljo wrote: 13/05/2022 15:36
last mohicans wrote: 13/05/2022 15:35

Ako si uzeo početkom corone, dobra odluka. Uprati sad cijene na istoj lokaciji. Ja poznajem par ljudi koji žive u zabludi i čekaju da cijene padnu. Čak ima nekih kvazi agenata nekretnina koje ljude savjetuju da nešto čekaju.
ma znam tačno kako se kreću cijene. uzeo krajem 2020., al načelno sve dogovorio početkom druge polovine iste godine.
Ma sigurno više, baci bezveze par oglas na piku i vidjet ces. Uzmes neku srednju vrijednost. Sve je ovo još prihvatljivo dok cijene ne odu još. Pratit cemo HR kad uvede euro. Ja sam siguran da ce kod njih otici još više.
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#9345 Re: Cijene stanova All about

Post by erotica »

@Chmoljo zar je toliko poskupila stolarija, znam da je prije bilo govora da je nekih 250-300 KM po kvadratu renoviranja a sad eto kontam nek je 400 to bi bilo 24k što je taj neki budžet.
@Piaty naravno to obavezno, ovo su eto prve neke informacije, kad dođe kupovina na 90% onda ide raspitivanje kod majstora. Uglavnom hvala na informacijama obojici
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9346 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Ajd da sada ne komentarišem svaki post ponaosob.

Za stanove koji se rentaju ima određena stopa poreza koji se plaća na zaradu što je sasvim normalno jer je svaki vid zarade oporezovan. Onaj ko izdaje, a nije prijavio treba da plati kaznu što je takođe sasvim normalno.

Međutim, stanovi koji stoje prazni stoje prazni iz milion razloga. Neko tu vidi ulaganje u sigurnost, tj. način čuvanja novca bez zarade jer ipak niko mu ne garantuje da će zaraditi. Neko je kupio nekretninu za odmor, neko se plaši čuvanja novca u bankama ponukan iskustvima iz SFRJ a i drugih iz bliže prošlosti.

Porez na te stanove je plaćen pri kupovini ili se plaća svake godine na višak kvadrata, zavisno od entiteta. U Fbih platiš jednom pri kupovini, u RS plaćaš svake godine na višak stambenog prostora. Ne kontam šta bi vi još željeli, neko još dodatni porez? Štednja u bankama koliko ja znam nije oporezovana, a čini mi se da prilično znam. Mada me i ne interesuje puno jer nisam u fazonu da mi novac leži u banci. Ako ga imam, investiram ga u nešto.

Niko da mi kaže, ako treba da plaćam neki dodatni porez na prazan stan kako bi me država natjerala na investicije i kako bi omogućio drugima niže cijene, ako odlučim da prodam stan i investiram u recimo biznis koji će stvarati neko dobro, a ako sticajem nekih okolnosti bankrotiram, kako će to država meni pomoći? E pa da sam odgovorim. NEĆE NIKAKO.

Ova priča o porezu na prazne stanove me podsjeća na neki vid ljubomore ljudi koji nisu kupili stanove, ili na šuplju priču onih koji vječno nešto vagaju nadajući se da će im neko nešto pokloniti. I da im sada ponudiš stan po 2000 za sebe, opet bi čekali kontajući da će pasti na 1900 KM.
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9347 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

giannibelif wrote: 13/05/2022 14:33 Nekretnina je prazna samo ljudima koji imaju jako velike mjesečne zarade pa im tih 400-1000 maraka ne znači mnogo, a takvi imaju barem po pet ili šest stanova (ili više) i žive od dividendi i ulaganja u poslove u raznim sferama privrede. Ja imam naslijeđen stan u Temišvaru i otkako je u mom vlasništvu nikad nije bio prazan i uvijek je donosio dobar pasivni prihod. Ljudi koji čuvaju stanove prazne su nesposobni i lijeni da bilo šta urade, a svakome novac dobro dođe i niko nije alergičan kad kapne na račun. Imati dva-tri stana i čuvati ih onako, plaćati režijske troškove, platiti poreze koji prate kupoprodajne ugovore je glupost i nesposobnost.
100 ljudi, 100 ćudi. Isto tako i potreba. Nije to nikakva nesposobnost. Ima ljudi koji ne žele da nekretninu koju će nekada koristiti, prije njih koristi bilo ko. Sa druge strane, možeš se ti vezati ugovorom što je u potpunosti ispravno. Ali ako naletiš na budalu koja ti sjebe stan, bez obzira na ishod tužbe zgadi ti se i stan i život, a na kraju krajeva treba ti ulaganje da osposobiš stan za dalje izdavanje jer se na nadoknadu od ovoga sigurno načekaš. Ako je pak nekretnina negdje dalje od mjesta tvog prebivališta, onda tek možeš upasti u probleme. Tebi svakako srećno i ubuduće sa tom nekretninom u Temišvaru.
erotica wrote: 13/05/2022 14:14 Jel' neko radio u skorije vrijeme adaptaciju stana nakon divljanja ovih cijena u nekom od većih gradova, Sa, Tz, Mo, Bl. Stoji mi mogućnost kupovine stana 60m2, zgrada izgrađena kraj 80 u izvornom stanju, radio bi komplet kupatilo cijevi i instalacije, ukidanje kade i turski tuš što bi se reklo, struja pošto su stare kutije sa osiguračima, nova vanjska stolarija, vjerovatno bi samo osvježio unutrašnju stolariju i brušenje i lakiranje parketa. Budžet 25k možda da se nategne 1+2 više. Dal' bi moglo biti, ne mogu da tražim ponude zato što još nisam uzeo stan, ovo je više da znam šta me čeka ukoliko završim posao.
Vjeruj mi uz pametno planiranje, može to i daleko jeftinije. Nedavno smo pričali. Zavisi koliki ti je stan. Vrhunska stolarija za četvorosoban stan od 70-80 m2 košta sa ugradnjom oko 6000 na to dodaj alu roletne još 2000 KM. Kupatilo totalno renoviranje oko 7000. Struja do 1000 KM. Osvježenje podova i unutrašnje stolarije neka bude 3000 KM. Eto ti 19000 KM, a nisam štedio ni na čemu. Ovo su skoro pa maksimalne cifre.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45476
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9348 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

erotica wrote: 13/05/2022 16:45 @Chmoljo zar je toliko poskupila stolarija, znam da je prije bilo govora da je nekih 250-300 KM po kvadratu renoviranja a sad eto kontam nek je 400 to bi bilo 24k što je taj neki budžet.
@Piaty naravno to obavezno, ovo su eto prve neke informacije, kad dođe kupovina na 90% onda ide raspitivanje kod majstora. Uglavnom hvala na informacijama obojici
Ma računaj da će ti trećina tog novca otići za vanjsku stolariju.

Kažem, nije neizvedivo pod uvjetom da imaš uštede u smislu ruku i da ne biraš preskupe stvari. Jbg, npr meni je lik tražio 250 KM za estrih u kupatilu, a ja ga uradio za deset puta jeftinije. Msm ne ja nego rodbina, al koštalo me vreća cementa i pijeska :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45476
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9349 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

citroen xm wrote: 13/05/2022 20:15

Vjeruj mi uz pametno planiranje, može to i daleko jeftinije. Nedavno smo pričali. Zavisi koliki ti je stan. Vrhunska stolarija za četvorosoban stan od 70-80 m2 košta sa ugradnjom oko 6000 na to dodaj alu roletne još 2000 KM. Kupatilo totalno renoviranje oko 7000. Struja do 1000 KM. Osvježenje podova i unutrašnje stolarije neka bude 3000 KM. Eto ti 19000 KM, a nisam štedio ni na čemu. Ovo su skoro pa maksimalne cifre.
Malo mi je to prejeftino za vrhunsku stolariju i za toliki stan, al eto nek bude.
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#9350 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Chmoljo wrote: 13/05/2022 21:25
citroen xm wrote: 13/05/2022 20:15

Vjeruj mi uz pametno planiranje, može to i daleko jeftinije. Nedavno smo pričali. Zavisi koliki ti je stan. Vrhunska stolarija za četvorosoban stan od 70-80 m2 košta sa ugradnjom oko 6000 na to dodaj alu roletne još 2000 KM. Kupatilo totalno renoviranje oko 7000. Struja do 1000 KM. Osvježenje podova i unutrašnje stolarije neka bude 3000 KM. Eto ti 19000 KM, a nisam štedio ni na čemu. Ovo su skoro pa maksimalne cifre.
Malo mi je to prejeftino za vrhunsku stolariju i za toliki stan, al eto nek bude.
Sve zavisi koliko je fiksnih dijelovima, ima li kliznih stijenki, ima li francuskih balkona, balkonskih vrata. Dakle, svaki stan priča za sebe.
Post Reply