Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
last mohicans
Posts: 11705
Joined: 09/08/2012 23:19

#11801 Re: Cijene stanova All about

Post by last mohicans »

kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:22
last mohicans wrote: 27/11/2022 21:12 Air bnb, booking, facebook, OLX, sve aplikacije do aplikacije.
Nisam mislio na Fb,olx,ne vidim nikakvu sigurnost u iznajmljivanju na taj način
Nema ti tu neke sigurnosti. Mozes ti napraviti ugovor sa dugoročnim iznajmljivanjem, ali ti ni to nije garant da ćeš naplatiti eventualno nastalu štetu, pa kako bi to mogla neka aplikacija biti garant, osobito na dan? Možda da vidiš sa osiguravajućim kućama, ali znajući kakvi su lihvari, dabogda bude fajde i od toga. Prihvaćaš odgovornost i moliš Boga da bude sve OK. Jedan lik mi dubinsko radio, kaže imao slučaj na Novoj Otoci, još neki stariji par rentao stan, ako nije i ugovor bio potpisan, policija ih istjerivala, trajalo nekoliko mjeseci, vlasnik ih se jedva riješio. Sve uništili.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#11802 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

last mohicans wrote: 27/11/2022 21:34
kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:22

Nisam mislio na Fb,olx,ne vidim nikakvu sigurnost u iznajmljivanju na taj način
Nema ti tu neke sigurnosti. Mozes ti napraviti ugovor sa dugoročnim iznajmljivanjem, ali ti ni to nije garant da ćeš naplatiti eventualno nastalu štetu, pa kako bi to mogla neka aplikacija biti garant, osobito na dan? Možda da vidiš sa osiguravajućim kućama, ali znajući kakvi su lihvari, dabogda bude fajde i od toga. Prihvaćaš odgovornost i moliš Boga da bude sve OK. Jedan lik mi dubinsko radio, kaže imao slučaj na Novoj Otoci, još neki stariji par rentao stan, ako nije i ugovor bio potpisan, policija ih istjerivala, trajalo nekoliko mjeseci, vlasnik ih se jedva riješio. Sve uništili.
Pa onaj nesuđeni trener želje, slovenac, razvalio ljudima stan, ništa platio nije, samo se ispalio.

Isto stariji bračni par.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#11803 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

last mohicans wrote: 27/11/2022 21:34
kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:22

Nisam mislio na Fb,olx,ne vidim nikakvu sigurnost u iznajmljivanju na taj način
Nema ti tu neke sigurnosti. Mozes ti napraviti ugovor sa dugoročnim iznajmljivanjem, ali ti ni to nije garant da ćeš naplatiti eventualno nastalu štetu, pa kako bi to mogla neka aplikacija biti garant, osobito na dan? Možda da vidiš sa osiguravajućim kućama, ali znajući kakvi su lihvari, dabogda bude fajde i od toga. Prihvaćaš odgovornost i moliš Boga da bude sve OK. Jedan lik mi dubinsko radio, kaže imao slučaj na Novoj Otoci, još neki stariji par rentao stan, ako nije i ugovor bio potpisan, policija ih istjerivala, trajalo nekoliko mjeseci, vlasnik ih se jedva riješio. Sve uništili.
Pitam zato što sam čuo da kao postoji neka aplikacija putem koje osobe koje traže takve stanove se javljaju ,tako nešto valjda
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#11804 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:41
last mohicans wrote: 27/11/2022 21:34

Nema ti tu neke sigurnosti. Mozes ti napraviti ugovor sa dugoročnim iznajmljivanjem, ali ti ni to nije garant da ćeš naplatiti eventualno nastalu štetu, pa kako bi to mogla neka aplikacija biti garant, osobito na dan? Možda da vidiš sa osiguravajućim kućama, ali znajući kakvi su lihvari, dabogda bude fajde i od toga. Prihvaćaš odgovornost i moliš Boga da bude sve OK. Jedan lik mi dubinsko radio, kaže imao slučaj na Novoj Otoci, još neki stariji par rentao stan, ako nije i ugovor bio potpisan, policija ih istjerivala, trajalo nekoliko mjeseci, vlasnik ih se jedva riješio. Sve uništili.
Pitam zato što sam čuo da kao postoji neka aplikacija putem koje osobe koje traže takve stanove se javljaju ,tako nešto valjda
Jesi li siguran da znaš šta hoćeš?
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#11805 Re: Cijene stanova All about

Post by SpecialOffer »

kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:41
last mohicans wrote: 27/11/2022 21:34

Nema ti tu neke sigurnosti. Mozes ti napraviti ugovor sa dugoročnim iznajmljivanjem, ali ti ni to nije garant da ćeš naplatiti eventualno nastalu štetu, pa kako bi to mogla neka aplikacija biti garant, osobito na dan? Možda da vidiš sa osiguravajućim kućama, ali znajući kakvi su lihvari, dabogda bude fajde i od toga. Prihvaćaš odgovornost i moliš Boga da bude sve OK. Jedan lik mi dubinsko radio, kaže imao slučaj na Novoj Otoci, još neki stariji par rentao stan, ako nije i ugovor bio potpisan, policija ih istjerivala, trajalo nekoliko mjeseci, vlasnik ih se jedva riješio. Sve uništili.
Pitam zato što sam čuo da kao postoji neka aplikacija putem koje osobe koje traže takve stanove se javljaju ,tako nešto valjda
Airbnb :?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#11806 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

Nema te aplikacije, ugovora ili cuda koji ce te spasiti sranja. Ne padaju bas tako pare s neba u nekretninama.

A narocito je sranje izvjesno ako stan rentas na dan. Sranje u smislu ostecenih stvari, prljavstine, itd. Placanje isto tako. S tim da booking, airbnb nudi barem tu neku sigurnost...al i uzimaju finu proviziju.

Ja rentam mjesecno, pa mi je muka kad mi fin zakupac izadje. Jer znam da ide sad proces trazenja normalne osobe. Da ne govorim sa cime sa sve susreo.

Iskreno, ne mogu se zamisliti da svako nekoliko dana to radim. Uvodim, izvodim ljude.

Zarada jeste veca, ali je i obim posla veci. Planiraj da moras prvo opremiti full stan. Planiraj ciscenje nakon svakog gosta. Docekivanje gosta. Itd.

Mozda, da mi je to jedini posao. Ali pored stalnog posla. Nema sanse.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#11807 Re: Cijene stanova All about

Post by pinkman »

Haft wrote: 20/11/2022 15:13
forumskivojnik wrote: 18/11/2022 22:43 Jos jednom da ti ponovim!
Da, ja mogu sa svojim novcem, legalno stecenim, ustedjenim, koji se nalazi na mom bankovnom racunu raditi sta ja hocu, kako hocu i kada hocu, podignuti ga, izvrsiti transakciju sa mog bankovnog racuna u inostranstvu na moj bankovnin racun u BiH ili bilo gdje drugo, uplatiti eto na racun moje sestre (ne na zetov :D ) sumu novca koju god zelim a kojom raspolazem i niko mi nikada nece nista kontrolisati jer moj novac ima svoje porijeklo, podignuti ga i na vec opisan nacin prebaciti u BiH na racun ako se radi o iznosu vecem od 10.000 eura ( cak ni ovaj dio nisi razumio) . :) :) :D :D

Jedino sto ce banka uraditi, prije nego sto i konacno izvrsi transakciju novca, je nazvati mene, 2-3 dana nakon sto sam ja dala nalog za transakciju novca bilo online, bilo na salteru te iste banke banke, na moj broj telefona koji oni odranije imaju u svojoj bazi i jos jednom provjeriti da li sam ja doista izvrsila tu transakciju jer na taj nacin nastoje sprijeciti mogucu zloupotrebu i mogucu kradju mojih licnih podataka (neko me prisilio / prevario da mu prebacim novac sa mog racuna) ako je u pitanju veca suma novca.
Vidim da se o ovom aktivno pricalo, pa da pitam. Da li mi neko moze dati odgovor vezano za slanje vece sume novca iz zemlje EU u BiH, za kupovinu stana, konkretno me zanima transakcija na devizni racun u BiH? Dodatni uslov je da ne prebacuje ista osoba na svoj racun u BiH, nego da osoba A koja je EU drzavljanin salje novac (koji je legalan i ima ga na racunu) osobi B u BiH? Pod kojim uslovima je to moguce uraditi na potpuno legalan nacin, i kakva je provizija? Negdje sam citao da to moze u najgorem slucaju biti do 2% od ukupnog iznosa (nesto ispod 1% uzima EU banka, i nesto ispod 1% uzima BiH banka). Moze li mi neko dati provjerene informacije, ako se susretao sa slicnim situacijama?

Unaprijed hvala i sorry za off topic, ako ima prikladniji podforum za ovo, proslijedite pa cu poslati upit tamo.
Najbolje da otvoris nerezidentni racun u BIH i onda prebacis sa svog EU racuna na svoj racun u BIH. Prije toga pismeno kontaktirati banku. Dakle, ne na salteru pitati nego putem email poruke jer ce se oni konsultovati da odjelom koji se bavi pranjem para.

Ako mora biti druga osoba, onda treba neki pravni osnov da se primi taj novac tj. ugovor bi trebali imati. Osoba koja prima novac treba da pazi da ga Porezna uprava poslije ne zove. Zato je dobro uputiti Zahtjev za misljenje Porezne uprave jer se otvaraju razna pitanja. Zasto osoba prima novac, da li je u pitanju poklon (koji se oporezuje), da li ce za naknadu u tudje ime (ako ima punomoc) kupiti stan. Ako hoce, koliko iznosi naknada ili je eventualno pomoc prijatelju koji nema racun u BIH tj. bez naknade sto otvara pitanje kako Porezna uprava gleda na takvo nesto jer imaju siroke ovlasti.

A mozes mozda slati roditeljima novac pa na taj nacin rijesiti sto onda znaci da ti moraju dalje pokloniti stan. Ako nisi u dobrim odnosima sa bratom/sestrom onda treba i sa advokatom provjeriti oko nasljedjivanja :D

U svakom slucaju, zavisi dosta od banke do banke jer imaju obavezu radi pranja novca da paze na te stvari. Najbolje kontaktirati banku i traziti informacije pri cemu paziti na eventualni porezni problem. Zato je najbezbolnije da otvoris nerezidentni racun ovdje jer nerezidenti nisu porezni obveznici u BIH osim ako ne boravis preko pola godine ovdje. Plus ne znam da li si odjavljen u BIH, ali u tom slucaju i ne mozes otvoriti nerezidentni racun.

Ako si u Njemackoj npr. onda mozes otvoriti racun u banci koja ima i u Njemackoj i u BIH. Npr. UniCredit ili u Austriji Sparkasse i sl. jer su provizije manje kad je transakcija unutar grupacije.

Ako cesto dolazis u BIH onda mozes po npr. 10.000 - 15.000 eura dizati i polagati pri cemu trebas da pazis koliko novca smijes iznijeti iz svoje drzave. To je najcesce 10.000 eura pa treba provjeriti kako mozes vise iznijeti jer cesto treba dozvola. A onda dalje treba provjeriti oko unosa novca u BIH jer mozes unijeti do 10.000 eura (clanak od neki dan https://www.faktor.ba/vijest/koliko-nov ... inu/181133), a dodatno i sa bankom ovdje provjeriti sta traze od papira :D

Vjerovatno dokaz da si podigao novac te dokaz da si prijavio na ulazu u BIH.
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#11808 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Thorgerson wrote: 28/11/2022 00:34 Nema te aplikacije, ugovora ili cuda koji ce te spasiti sranja. Ne padaju bas tako pare s neba u nekretninama.

A narocito je sranje izvjesno ako stan rentas na dan. Sranje u smislu ostecenih stvari, prljavstine, itd. Placanje isto tako. S tim da booking, airbnb nudi barem tu neku sigurnost...al i uzimaju finu proviziju.

Ja rentam mjesecno, pa mi je muka kad mi fin zakupac izadje. Jer znam da ide sad proces trazenja normalne osobe. Da ne govorim sa cime sa sve susreo.

Iskreno, ne mogu se zamisliti da svako nekoliko dana to radim. Uvodim, izvodim ljude.

Zarada jeste veca, ali je i obim posla veci. Planiraj da moras prvo opremiti full stan. Planiraj ciscenje nakon svakog gosta. Docekivanje gosta. Itd.

Mozda, da mi je to jedini posao. Ali pored stalnog posla. Nema sanse.
Zavisi mnogo toga i od lokacije, kvaliteta stana, nivoa luksuza, cijene koja se može uzeti itd. Ja imam sjajan stan na A. Polju, ali je to fucking Alipašino, i više se isplati imati stalnog stanara.

Opet s druge strane, amortizacija stana je veća ako imaš stanara 24 sata dnevno unutra, ili ti prostim jezikom, stvari se više habaju. Druga dva koja imam izdajem na dan, i imam osobu koja mi to pazi kad nisam tu, a kojoj vjerujem. Bez takve osobe je to teško, ali su ta dva na boljoj lokaciji i vrlo su luksuzni. To se već više isplati rentati na dan.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#11809 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

Didier wrote: 28/11/2022 00:04
kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:41

Pitam zato što sam čuo da kao postoji neka aplikacija putem koje osobe koje traže takve stanove se javljaju ,tako nešto valjda
Jesi li siguran da znaš šta hoćeš?
Mislim da jesam
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#11810 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

SpecialOffer wrote: 28/11/2022 00:20
kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:41

Pitam zato što sam čuo da kao postoji neka aplikacija putem koje osobe koje traže takve stanove se javljaju ,tako nešto valjda
Airbnb :?
Ok,probati ću,hvala
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#11811 Re: Cijene stanova All about

Post by sale07 »

moonca wrote: 27/11/2022 14:18
Haris.ba wrote: 27/11/2022 10:26

Tramvaj, auta, Miljacka ljeti. Meni je i lokacija ocajna.

Razmisljas ko oni na Stupu. Nek je blizu pruge i glavne gradske magistrale pa makar.
Svi se nadaju . da je blizu pruge, ali ne uz prugu :-D a, jeste bitno.. da ne pjesachish od stana do prevoza.. duze od par minuta.

Lokacija zgrade nije perfrktna ali je dobra...... ali stan .. pogotovo drugi sprat.. je jako loshe. prozori na terasi se ne mogu otvoriti... :-) zbog navedenog... no, spavache sobe su na mirnijoj strani.. :-) dvije.... jedno kupatilo..+ wc hm
moguchi kupac... samo brachni par u penziji..

evo predhodnog stanja / monotono / tmurno. zimi slikano

https://trust.ba/properties/luksuzan-tr ... lina-bana/
Ovo prethodno uredenje je normala, sta mu uradi ne mozes vjerovati :D
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#11812 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

kakavdanakneiskustvu wrote: 28/11/2022 07:24
Didier wrote: 28/11/2022 00:04

Jesi li siguran da znaš šta hoćeš?
Mislim da jesam
Pa de nam objasni šta si htio reći.

Osim ovih aplikacija koje su ti ljudi naveli, a to sve imaš i u web izdanjima, ja ne vidim nešto treće, peto, deseto, a sigurnosti nema. Airbnb ima osiguranje stanova, ali to je samo kad imaš neko teško sranje, poput požara i sl.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#11813 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

Didier wrote: 28/11/2022 12:12
kakavdanakneiskustvu wrote: 28/11/2022 07:24

Mislim da jesam
Pa de nam objasni šta si htio reći.

Osim ovih aplikacija koje su ti ljudi naveli, a to sve imaš i u web izdanjima, ja ne vidim nešto treće, peto, deseto, a sigurnosti nema. Airbnb ima osiguranje stanova, ali to je samo kad imaš neko teško sranje, poput požara i sl.
Hvala,dobio sam otprilike informacije koje su me zanimale
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#11814 Re: Cijene stanova All about

Post by Mustang1 »

Ima li sta jeftino a dobro? :oops:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11815 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

pitanje je imati stan i nemati ništa drugo
ili nemati stan a imati sve drugo :D
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#11816 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

A šta nemaš ako imaš stan i šta imaš ako nemaš stan?
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#11817 Re: Cijene stanova All about

Post by kusur »

Kakvo je misljenje po pitanu cijena kuca? Cini mi se da cijene kuca nisu znacajno rasle u poredjenju sa cijenama stanova?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#11818 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

citroen xm wrote: 28/11/2022 14:48 A šta nemaš ako imaš stan i šta imaš ako nemaš stan?
Nemaš pare koje odoše na kredit. Pretpostavljam da je razlika rata kredita i kirija= min 1000KM mjesečno. I tako 25 godina :D
tuitamo
Posts: 361
Joined: 14/04/2013 00:35

#11819 Re: Cijene stanova All about

Post by tuitamo »

kusur wrote: 28/11/2022 15:58 Kakvo je misljenje po pitanu cijena kuca? Cini mi se da cijene kuca nisu znacajno rasle u poredjenju sa cijenama stanova?
Da. Kao sto nije ni potraznja rasla.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11820 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Imas zivot onakav kakav bi ti bio da ti je placa manja za 600 :mrgreen:
I sve sto ide uz to...
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#11821 Re: Cijene stanova All about

Post by EFD22 »

sabanss wrote: 28/11/2022 17:38
citroen xm wrote: 28/11/2022 14:48 A šta nemaš ako imaš stan i šta imaš ako nemaš stan?
Nemaš pare koje odoše na kredit. Pretpostavljam da je razlika rata kredita i kirija= min 1000KM mjesečno. I tako 25 godina :D
Malo je velika ta razlika.
100.000 KM možeš vratiti za deset godina ratom od 1040 KM (barem je moglo kad sam ja dizao kredit)

A za ratu od npr 1400 KM (ako ćemo gledati tu tvoju razliku) na 25 godina možeš uzeti i namjestiti možda i dva fina stana.
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#11822 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

sabanss wrote: 28/11/2022 17:38
Nemaš pare koje odoše na kredit. Pretpostavljam da je razlika rata kredita i kirija= min 1000KM mjesečno. I tako 25 godina :D
Kakva ti je to računica?

Hoćeš reći da je neko kupio stan i izdaje ti ga da bi bio 1000 KM mjesečno u minusu. Gdje je povrat investicije?

160000 KM kredita sa kamatom 4% na 25 godina, rata ti je 845 KM. Da iznajmiš stan te vrijednosti ne možeš ispod 500 KM.
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#11823 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Truba wrote: 28/11/2022 17:42 Imas zivot onakav kakav bi ti bio da ti je placa manja za 600 :mrgreen:
I sve sto ide uz to...
Živiti negdje moraš.

Možeš da biraš da kupiš stan koji će ti ostati za sva vremena kada ga otplatiš ili ćeš živjeti sa malo više para koje ti ne mijenjaju bitno kvalitet života i biti podstanar čitav život. Kada dođeš u neke godine gdje ti primanja padaju kirija ti postaje pravo opterećenje, a moraš je platiti inače letiš na ulicu.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#11824 Re: Cijene stanova All about

Post by pinkman »

:-x
citroen xm wrote: 28/11/2022 17:46
sabanss wrote: 28/11/2022 17:38
Nemaš pare koje odoše na kredit. Pretpostavljam da je razlika rata kredita i kirija= min 1000KM mjesečno. I tako 25 godina :D
Kakva ti je to računica?

Hoćeš reći da je neko kupio stan i izdaje ti ga da bi bio 1000 KM mjesečno u minusu. Gdje je povrat investicije?

160000 KM kredita sa kamatom 4% na 25 godina, rata ti je 845 KM. Da iznajmiš stan te vrijednosti ne možeš ispod 500 KM.
U racunicu ubaci i da vrijednost stanova raste… :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11825 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote: 27/11/2022 21:07 Je li navodno ima neka aplikacija preko koje se iznajmljuju stanovi na dan?
Onlyfans najsigurnije
Post Reply