Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#10476 Re: Cijene stanova All about

Post by EasyMan »

moonca wrote: 21/09/2022 13:08
EasyMan wrote: 21/09/2022 13:01 I sta su te tu spasile komsije? Cega su te spasile?
. :shock: ne bi bilo ugodno zivjeti u takvoj kuchi... ..ok.. ne znam shta se deshavalo i u sadashnjoj.. ... pa sam ok...
Pa upravo ti krenuh pisati otkud znas sta se desavalo tu gdje zivis. Mozda imas masovnu grobnicu ispod spavace, a pojma nemas :D

Odgovorio sam ti na post jer imam komsinicu koja nije htjela kupiti stan do stana u kojem se covjek ubio, a svake godine ide u Visegrad u Vilinu vlas po 15 dana. Vecina nas zna sta se tamo desavalo.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10477 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

EasyMan wrote: 21/09/2022 13:23
moonca wrote: 21/09/2022 13:08

. :shock: ne bi bilo ugodno zivjeti u takvoj kuchi... ..ok.. ne znam shta se deshavalo i u sadashnjoj.. ... pa sam ok...
Pa upravo ti krenuh pisati otkud znas sta se desavalo tu gdje zivis. Mozda imas masovnu grobnicu ispod spavace, a pojma nemas :D

Odgovorio sam ti na post jer imam komsinicu koja nije htjela kupiti stan do stana u kojem se covjek ubio, a svake godine ide u Visegrad u Vilinu vlas po 15 dana. Vecina nas zna sta se tamo desavalo.
Kao dijete, sjecham se da je komshija umro u stubishtu.. lezao par sati pokriven. mi, djeca ga zaobilazili.. koja scena... nakon nekog vremena, naravno. zaboravimo to..... al ..eto ako znash prije kupovine.. detalje koje bi te iritirale kasnije.. dobro je znati...
..tako i odlazak u Visegrad, komshinice, prvi put je vjerujem bilo jezivo...
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#10478 Re: Cijene stanova All about

Post by EasyMan »

moonca wrote: 21/09/2022 13:42
EasyMan wrote: 21/09/2022 13:23

Pa upravo ti krenuh pisati otkud znas sta se desavalo tu gdje zivis. Mozda imas masovnu grobnicu ispod spavace, a pojma nemas :D

Odgovorio sam ti na post jer imam komsinicu koja nije htjela kupiti stan do stana u kojem se covjek ubio, a svake godine ide u Visegrad u Vilinu vlas po 15 dana. Vecina nas zna sta se tamo desavalo.
Kao dijete, sjecham se da je komshija umro u stubishtu.. lezao par sati pokriven. mi, djeca ga zaobilazili.. koja scena... nakon nekog vremena, naravno. zaboravimo to..... al ..eto ako znash prije kupovine.. detalje koje bi te iritirale kasnije.. dobro je znati...
..tako i odlazak u Visegrad, komshinice, prvi put je vjerujem bilo jezivo...
Nije joj jezivo uopste jer nema pojma sta se desavalo i nije problem Visegrad nego hotel.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#10479 Re: Cijene stanova All about

Post by breuer »

o čemu vi ba ljudi pričate :lol:
citroen xm
Posts: 17930
Joined: 17/04/2012 22:57

#10480 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Kad vidim šta vas sve odbija od stana, nije ni čudo što malo ko ovde kupuje. :run:
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#10481 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

madesa wrote: 21/09/2022 13:20
Sid the sloth wrote: 21/09/2022 13:03

Nemojte lupati i predstavljati to kao cinjenice, dovodite ljude bezveze u situaciju da im promakne stan zbog gluposti.
Hajde otidji u banku, trazi kredit i reci da ti firma ne zeli potpisati administrativnu zabranu pa nam svima ovdje napisi sta su ti iz banke rekli. Ti si siguran da ce te odbiti i reci ne moze bez toga, nema kredita?
Kao sto neko vec napisa, umjesto administrativne zabrane ide trajni nalog s tim da moras u Opstini ovjeriti neku izjavu, ne mogu se tacno sjetiti koju (mozda cak i mjenice neke, ako se sjetim napisat cu).
Jos jednom, ako ne znate dovoljno o necemu nemojte lupati, dovest cete ljude bezveze u bespotreban problem.
A gdje sam ja napisao da ce te banka odbiti ako ne doneses AZ ? PRvo nauci citati pa se raspravljaj. Svaka banka zeli da ima ovjerenu AZ od strane firme ako radniku se ne zeli ovjeriti , onda pokusavaju na druge nacine , dopisima firmi i na kraju trajni nalog . Samo sto to dugo traje i nekome moze stan promaci ako su dani u pitanju.
Ljudima dajes lazne informacije da svaka firma mora ovjeriti AZ. Sta to znaci, zasto bi po tebi banka davala druge opcije ako zna da firma mora ovjeriti AZ? Bukvalno u svom postu nisi nigdje napisao da postoji ijedna druga opcija - nego firma MORA OVJERITI AZ. Malo se sad vadis.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#10482 Re: Cijene stanova All about

Post by alica.k »

TLOP wrote: 21/09/2022 11:40
breuer wrote: 21/09/2022 11:07

lokacija, orijentacija, dispozicija (raspored prostorija), da li ima eventualnih loših tačaka kao npr. curenje i sl...
Sve mi je ok al kako da provjerim to curenje
Orijentacija je dvostrana, stan izmedju druga dva tako da ima dva vanjska zida s balkonima pa pretpostavljam da ce grijanje toga bit lakse
Raspored je po meni super, meni se svidja, jedno pola je dnevna i spavaca
Drugo pola kuhinja i trpezarija, u sredi manji hodnik i wc
Jel ok da pitam za iznose racuna koji su im dolazili za vodu npr struju i to
Sve sto te zanima, pitaj. Kupujes stan a to je velika investicija, tako da tu nema jel ok il nije ok.

Nemoj da te bude sram pokucat i komsiji pitat kako je tu zivit, jel dobar komsiluk, kako cesto odvoze smece, kako zimi ciste, kako je za parking.

Obavezno pogledaj stan 2 puta, jednom nekad ujutro, jednom nekad poslijepodne (djaba dvostrana orijentacija ako ti neko brdo zaklanja sunce iza 2), a dodji i navecer u komsiluk da vidis imal kakve galame, drame.

Ja zivim u ulici, malo je reci, ludjaka, jer se nisam sjetila ovo sve da ispitam. Tonu lutalica, djeca koja muce zivotinje, neka stara zena maltretira po komsiluka, uzas... Veliko brdo, a neki SDA lik iz ulice se posvadjao s nekim u MZ i stavili nas u ulicu 5. prioriteta pa zimi ciste ponekad ako i tad. Al bar parkinga uvjek ima.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#10483 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

Sid the sloth wrote: 21/09/2022 15:30
madesa wrote: 21/09/2022 13:20
A gdje sam ja napisao da ce te banka odbiti ako ne doneses AZ ? PRvo nauci citati pa se raspravljaj. Svaka banka zeli da ima ovjerenu AZ od strane firme ako radniku se ne zeli ovjeriti , onda pokusavaju na druge nacine , dopisima firmi i na kraju trajni nalog . Samo sto to dugo traje i nekome moze stan promaci ako su dani u pitanju.
Ljudima dajes lazne informacije da svaka firma mora ovjeriti AZ. Sta to znaci, zasto bi po tebi banka davala druge opcije ako zna da firma mora ovjeriti AZ? Bukvalno u svom postu nisi nigdje napisao da postoji ijedna druga opcija - nego firma MORA OVJERITI AZ. Malo se sad vadis.
Pa je li ti se sve treba nacrtati da skontas? Pročitaj nekoliko puta pa onda odgovori.
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#10484 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

madesa wrote: 21/09/2022 20:33
Sid the sloth wrote: 21/09/2022 15:30

Ljudima dajes lazne informacije da svaka firma mora ovjeriti AZ. Sta to znaci, zasto bi po tebi banka davala druge opcije ako zna da firma mora ovjeriti AZ? Bukvalno u svom postu nisi nigdje napisao da postoji ijedna druga opcija - nego firma MORA OVJERITI AZ. Malo se sad vadis.
Pa je li ti se sve treba nacrtati da skontas? Pročitaj nekoliko puta pa onda odgovori.
Sad se malo pravis mangup. Vidis da ljudi pitaju kako uopste da odu pogledati stan, pa do toga koliko poreza placaju a ti sad spinujes kod Bakir, cuj treba li ti crtati :lol: Nisam ja ni pitao pitanje, ja znam jer sam dizao kredite pa meni ne mozes supljirati ali vidis da ima ljudi koji ne znaju pa im nemoj bezveze pricati stvari koje nisu tacne i jos imas hrabrosti da tvrdis da je 100% tako. Mogao si covjeka bezveze nagovoriti da se svadja sa upravom firme jer si mu slagao da mu moraju potpisati AZ.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#10485 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

Sid the sloth wrote: 21/09/2022 21:26
madesa wrote: 21/09/2022 20:33

Pa je li ti se sve treba nacrtati da skontas? Pročitaj nekoliko puta pa onda odgovori.
Sad se malo pravis mangup. Vidis da ljudi pitaju kako uopste da odu pogledati stan, pa do toga koliko poreza placaju a ti sad spinujes kod Bakir, cuj treba li ti crtati :lol: Nisam ja ni pitao pitanje, ja znam jer sam dizao kredite pa meni ne mozes supljirati ali vidis da ima ljudi koji ne znaju pa im nemoj bezveze pricati stvari koje nisu tacne i jos imas hrabrosti da tvrdis da je 100% tako. Mogao si covjeka bezveze nagovoriti da se svadja sa upravom firme jer si mu slagao da mu moraju potpisati AZ.
Mangup jesam slobodno :bih:
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#10486 Re: Cijene stanova All about

Post by van Basten »

Ne mora ti firma ovjeriti AZ, ja radim u firmi koja je 7 godina trpila ludu direktoricu koja nam nije htjela ovjeriti ni prosjek 3 zadnje plate a kamoli AZ. I opet sam u tom periodu zavrsio stambeni kredit s bankom bez icega iz firme. Ja kopirao tri zadnje platne liste, svakako primao platu preko njih, i zavrsili svu proceduru na drugi nacin
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#10487 Re: Cijene stanova All about

Post by hhaarree »

Kakva su iskustva sa 'Dijamantom' na otoci? ako ima neko ko je uzeo i zivi tu da podijeli utiske sa nama :mrgreen:

Malo potpitanje: jel trenutno realna cijena stana u 'Dijamantu' 4000/m2?

Potpitanje br. 2: ima li iole 'kvalitetne' novogradnje ispod gore pomenute 4 milje, neka dojava, savjet, uputa? :skoljka:
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#10488 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

hhaarree wrote: 22/09/2022 20:25 Kakva su iskustva sa 'Dijamantom' na otoci? ako ima neko ko je uzeo i zivi tu da podijeli utiske sa nama :mrgreen:

Malo potpitanje: jel trenutno realna cijena stana u 'Dijamantu' 4000/m2?

Potpitanje br. 2: ima li iole 'kvalitetne' novogradnje ispod gore pomenute 4 milje, neka dojava, savjet, uputa? :skoljka:
Ne znam nekoga da se zalio na gradnju u Dijamantu. Iskreno mislim d aje realna cijena neki 3600 a cetiri je previše. Meni jedino minus zgrade los prilaz ako nemas garazu.Ali mislim da je gradnja u redu
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#10489 Re: Cijene stanova All about

Post by hhaarree »

vanjki wrote: 22/09/2022 21:04

Ne znam nekoga da se zalio na gradnju u Dijamantu. Iskreno mislim d aje realna cijena neki 3600 a cetiri je previše. Meni jedino minus zgrade los prilaz ako nemas garazu.Ali mislim da je gradnja u redu
aha, razumijem hvala na dogovoru. a i meni je 3600 nekako u glavi, 3700 max obzirom na trenutno stanje svega.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#10490 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

hhaarree wrote: 22/09/2022 21:19
vanjki wrote: 22/09/2022 21:04

Ne znam nekoga da se zalio na gradnju u Dijamantu. Iskreno mislim d aje realna cijena neki 3600 a cetiri je previše. Meni jedino minus zgrade los prilaz ako nemas garazu.Ali mislim da je gradnja u redu
aha, razumijem hvala na dogovoru. a i meni je 3600 nekako u glavi, 3700 max obzirom na trenutno stanje svega.
Pokusaj saznati vlasnika i nemoj ici preko agencija..Pregovaraj i nesto kontam mozda ima i razumni ljudi i prodaju po nekoj normalnoj cijeni
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#10491 Re: Cijene stanova All about

Post by team87 »

Pozdrav,

Da li neko ima iskustva sa dizanjem stambenog kredita, gdje su najmanji ovi startni troskovi (osiguranje kredita, obrada itd.), gdje daju najveci iznos u odnosu na procijenjenu vrijednost, gdje se najbrze dobiju pare, naravno gdje su najbolje kamate (fiksna samo dolazi u obzir)?

Bilo kakva iskustva/informacije su dobrodosle. Zanima me za Sarajevo ako to i na sta utice :D

Hvala unaprijed
NediM17
Posts: 21492
Joined: 05/11/2009 11:49

#10492 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Vidjeh juče, Benis zakop'o za novu zgradu izmedju Tibre i Bulevara.
Gdje god nađeš zgodno mjesto tu zgradu posadi.
Rok za završetak radova 31.7.2023.
Cijena prava sitnica, garant jedno 3.5-4 milje. :-)
Last edited by NediM17 on 25/09/2022 17:43, edited 1 time in total.
sa_xln
Posts: 13
Joined: 14/05/2022 23:08

#10493 Re: Cijene stanova All about

Post by sa_xln »

Pozdrav forumasi, ima li ko kakvu pretpostavku sta ce biti iduće godine? Kvadrati stana divljaju, hoće li se zadržati ista cijena ili će opadati po vašem mišljenju?
ReymondReddington
Posts: 649
Joined: 07/01/2018 22:25

#10494 Re: Cijene stanova All about

Post by ReymondReddington »

Nema pada cijena bez rata. Nakon rasta ide stagnacija cijena. Do kad ce rasti, sve dok bude ljudi koji hoce novogradnju blize centru grada.

Novogradnja po okolnim naseljima Otes, Hrasnica i tako to ce isto rasti tu ce biti po 3k stanovi dok ovamo budu po 5-6k.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#10495 Re: Cijene stanova All about

Post by Piaty »

moonca wrote: 21/09/2022 12:40 jednom su me spasile komshije. gledajuchi kuchu.... komshije se tu nashle . i u prichi rekoshe, da se vlasnica kuche .ubila... :shock: ijao :run:
Kada procitas komentar 2-3 puta i razmislis opet, jelde da i ti vidis kako ti je glup ovaj komentar?
Jelde da bi ga i ti najradije izbrisala zbog njegove glupoce?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10496 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Piaty wrote: 25/09/2022 18:07
moonca wrote: 21/09/2022 12:40 jednom su me spasile komshije. gledajuchi kuchu.... komshije se tu nashle . i u prichi rekoshe, da se vlasnica kuche .ubila... :shock: ijao :run:
Kada procitas komentar 2-3 puta i razmislis opet, jelde da i ti vidis kako ti je glup ovaj komentar?
Jelde da bi ga i ti najradije izbrisala zbog njegove glupoce?
Apsolutno, NE.. :)
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#10497 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

Nemojte se iznenaditi ako cijene krenu nadole.
Kamate rastu a zna se sta slijedi.
Prijatelj u USA svaka tri mjeseca od banke dobije procjenu vrijednosti kuće, u posljednjih 6 mjeseci pala vrijednost za trećinu, skoro 200 hiljada dolara.
I u Njemackoj ponuda raste, potraznja opada zbog rasta kamata i cijene padaju.
Ko već nije kupio,.. možda bolje da sačeka.
Pogotovo ako plaća ušteđevinom.
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#10498 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Ci-Nick wrote: 25/09/2022 18:25 Nemojte se iznenaditi ako cijene krenu nadole.
Kamate rastu a zna se sta slijedi.
Prijatelj u USA svaka tri mjeseca od banke dobije procjenu vrijednosti kuće, u posljednjih 6 mjeseci pala vrijednost za trećinu, skoro 200 hiljada dolara.
I u Njemackoj ponuda raste, potraznja opada zbog rasta kamata i cijene padaju.
Ko već nije kupio,.. možda bolje da sačeka.
Pogotovo ako plaća ušteđevinom.
Ja sam vec pisao na tu temu, mi nismo uopste uporedivi sa Zapadom, pogotovo sa USA.
Kod njih ljudi kupuju nekretnine kao vid biznisa, bukvalno imaju 4 nekretnine i sve 4 su na kredit i hipoteku pa ih rentaju. Kad dodje kriza vise ne mogu vracati kredit za sve 4 i onda moraju prodavati. Kod nas se to ne radi i nece sigurno zbog tog razloga doci do pada cijena.
Kod nas moze doci do pada mozda zbog vecih kamata i nesigurnijih poslova pa se raja nece zalijetati da kupi stan kao sto je do sad, ali opet mislim da nece biti puno manja potraznja zato nece biti ni puno manje cijene - ako uopste i budu manje.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#10499 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

Sid the sloth wrote: 25/09/2022 19:10
Ci-Nick wrote: 25/09/2022 18:25 Nemojte se iznenaditi ako cijene krenu nadole.
Kamate rastu a zna se sta slijedi.
Prijatelj u USA svaka tri mjeseca od banke dobije procjenu vrijednosti kuće, u posljednjih 6 mjeseci pala vrijednost za trećinu, skoro 200 hiljada dolara.
I u Njemackoj ponuda raste, potraznja opada zbog rasta kamata i cijene padaju.
Ko već nije kupio,.. možda bolje da sačeka.
Pogotovo ako plaća ušteđevinom.
Ja sam vec pisao na tu temu, mi nismo uopste uporedivi sa Zapadom, pogotovo sa USA.
Kod njih ljudi kupuju nekretnine kao vid biznisa, bukvalno imaju 4 nekretnine i sve 4 su na kredit i hipoteku pa ih rentaju. Kad dodje kriza vise ne mogu vracati kredit za sve 4 i onda moraju prodavati. Kod nas se to ne radi i nece sigurno zbog tog razloga doci do pada cijena.
Kod nas moze doci do pada mozda zbog vecih kamata i nesigurnijih poslova pa se raja nece zalijetati da kupi stan kao sto je do sad, ali opet mislim da nece biti puno manja potraznja zato nece biti ni puno manje cijene - ako uopste i budu manje.
Slažem se da nije uporedivo ali,..
Kad je bio pad 2009. mi nismo imali taj nekretninski balon ali su cijene pale i kod nas za cca 30%.
Dakle,.. mislim da su cijene previsoke za onog ko ima u zivu lovu.
Za onog ko kupuje na kredit zbir kamate i cijene nekretnine će biti priblizan trenutnom.
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#10500 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

Ci-Nick wrote: 25/09/2022 19:30
Sid the sloth wrote: 25/09/2022 19:10

Ja sam vec pisao na tu temu, mi nismo uopste uporedivi sa Zapadom, pogotovo sa USA.
Kod njih ljudi kupuju nekretnine kao vid biznisa, bukvalno imaju 4 nekretnine i sve 4 su na kredit i hipoteku pa ih rentaju. Kad dodje kriza vise ne mogu vracati kredit za sve 4 i onda moraju prodavati. Kod nas se to ne radi i nece sigurno zbog tog razloga doci do pada cijena.
Kod nas moze doci do pada mozda zbog vecih kamata i nesigurnijih poslova pa se raja nece zalijetati da kupi stan kao sto je do sad, ali opet mislim da nece biti puno manja potraznja zato nece biti ni puno manje cijene - ako uopste i budu manje.
Slažem se da nije uporedivo ali,..
Kad je bio pad 2009. mi nismo imali taj nekretninski balon ali su cijene pale i kod nas za cca 30%.
Dakle,.. mislim da su cijene previsoke za onog ko ima u zivu lovu.
Za onog ko kupuje na kredit zbir kamate i cijene nekretnine će biti priblizan trenutnom.
Meni se cini da 2009. kupovna moc nije bila ni blizu ovoj danas. Danas ako uzmes samo ljude iz IT struke vidis da ima puno vise onih koji potrazuju stanove i vjerovatno nece padati njihova potraznja u naredom periodu. Pored ljudi iz IT generalno se danas ljudi puno lakse odlucuju na kupovinu nekretnine nego 2009. godine zbog toga mislim da nije za ocekivati neki veliki pad. Mozda manji pad za neke prosjecne stanove, dobri stanovi ce idalje biti na cijeni.
A da budem iskren i ja sam ocekivao neki pad odma poslije korone, medjutim evo jos uvijek nista.
Post Reply