RB - Neprofesionalizam!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Skyfox
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

#26 Re: Nacin isplate penzije?!

Post by Skyfox » 17/10/2008 20:40

Jos jedna u nizu peripetija ove banke

Prijateljica koja je radila u RB banci da otkaz i prede na drugo radno mijesto, da bi joj u RB ukinuli dozvoljeni limit na debitnoj kartici, sa obrazlozenjem da vise nema redovna primanja, a cura samo presla na drugi posao i jos bivsa zaposlenica te banke. Nazove da objasni da i dalje prima platu u istom iznosu a neki joj sluzbenik hladno kaze "nemam ja pojma sta vam je to" :shock:

Kao da namjerno hoce rastjerati sve komitente...

piupiu
Has thanked: 1207 times
Been thanked: 879 times

#27 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by piupiu » 18/10/2008 05:10

Zna li neko da li se i u jednoj nasoj banci moze otvoriti trajni nalog za redovno prebacivanje sredstava banci koja ne posluje u BiH?

Skyfox

#28 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Skyfox » 31/01/2009 16:06

Danas NIJEDNA poslovnica RB banke NIJE RADILA!!! Razlog godisnje odrzavanje sistema.
Sto znaci neko ko je htio da uplati dugovanje prema banci prije kraja obracunskog perioda da bi izbjegao vece kamate nije to mogao.

Zasto to odrzavanje niste obavili u nedelju kad vam je ionako neradni dan???

Jos jednom ste pokazali koji ste odron od banke!!!

Kralj Tvrtko XXVIII

#29 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Kralj Tvrtko XXVIII » 31/01/2009 16:12

Raiffaisen Bank uopste nije najjaca banka u Austriji. Toplo vam preporucujem da je zaobidjete, radi se o obicnim prevarantima koji su uspjeli postati najjaca banka u BiH samo zato sto su prvi dosli na trziste. Bolja je unicredit, ides gdje god hoces dizes novac sa njihovih bankomata i nemas nikakve provizije. Preko interneta mozes placati racune, dobijes nekakvo osiguranje i slicno. To niti jedna druga banka ne dozvoljava koliko ja znam.

Raiffaisen Bank :x :x :x :x

bubi_s

#30 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by bubi_s » 31/01/2009 18:12

hypo banka takodje nudi debit i minus i cak vezu sa onim nekim revolving karticama i jos nekim carolijama tako da mozes ici i tu u minus a to ti se veze sa debitnom preko koje se prima penzija.....

d2

#31 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by d2 » 07/02/2009 13:04

ja sam takodje godinama ljut na rajfajzen ali ovdje su bitan faktor kojeg je tesko zaobici... na zalost.

Bejtic

#32 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Bejtic » 07/02/2009 13:39

jedno pitanje.

Postoji li mogucnost vezivanja jednog tekuceg racuna sa dvije Visa debitne kartice?

recimo da moja mama i ja koristimo sredstva sa mog tekuceg racuna. je li moguce tako nesto?

tajsam

#33 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by tajsam » 07/02/2009 13:56

naravno da je moguce samo moras podnijeti zahtjev za doddatnu karticu

Bejtic

#34 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Bejtic » 07/02/2009 14:34

hvala na informaciji. I meni je logicno da je moguce.

U medjuvremenu sam zvao i rekli su mi da mogu imati set kartica visa+maestro, ali ne i dvije visa kartice. klocevi.

Skyfox

#35 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Skyfox » 07/02/2009 14:39

Bejtic wrote:hvala na informaciji. I meni je logicno da je moguce.

U medjuvremenu sam zvao i rekli su mi da mogu imati set kartica visa+maestro, ali ne i dvije visa kartice. klocevi.
pitaj jos jednom jer su puni neupucenih i neinformiranih radnika. Ja otisao da ukinem slanje mjesecnog izvoda, a mala sa saltera pita dakle ne zelite vise primat izvod al cete ga placati i dalje?????? Hello :shock:

akcija007

#36 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by akcija007 » 08/02/2009 16:11

danas mi stigao izvod i pise ako koristim 200 % limita, tj. 2 plate od 1.2.2009. povecana kamatna stopa sad iznosi 15,99% haos stisni pa udji u limit

spvbn

#37 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by spvbn » 08/02/2009 16:45

Tu banku treba izbjegavati po svaku cijenu. Smanjili su mi limit na debitnoj kartici bez ikakvog upozorenja (plata redovna) a uredno naplacivali kamate. fuj!

Klodovik

#38 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Klodovik » 08/02/2009 17:01

Prema mom iskustvu, RB uopće nije neprofesionalna. Naprotiv. Imao sam puno lošija iskustva sa HVB (Unicredit) bankom.

Black swan
Been thanked: 1 time

#39 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Black swan » 08/02/2009 17:31

akcija007 wrote:danas mi stigao izvod i pise ako koristim 200 % limita, tj. 2 plate od 1.2.2009. povecana kamatna stopa sad iznosi 15,99% haos stisni pa udji u limit

a meni je us paolu smanjena kamata na +

:D

Prolaznik

#40 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Prolaznik » 08/02/2009 18:05

Bio sam među prvih 100 klijenata Market Banke koju je kasnije kupila RB. U to vrijeme ih je radilo oko 20-tak i svi smo se znali imenima. Također spadam u prvih 100 korisnika njihovih kreditnih kartica.

Kako je vrijeme prolazilo, a posebno od kako su otjertali osnivače Market banke i direktora, počinju da se ponašaju krajnje neprofesionalno i neodgovorno (bezobrazno). Izvod za revolving karticu mi je dolazio oko 5. - 7. u mjesecu. Kamate počinju da teku od 1. Zovem i pitam zašto mi šalju izvod tek 5. ili kasnije? Kažu mi da nije do njih. Oni 1. u mjesecu sve izvode daju pošti. Istina je da na kovertama nema pečata pošte jer imaju ugovor ali ne vjerujem da pošta 7 dana nosa pisma po gradu. Poenta je u tome što ja izvod dobijam sa sedam dana zakašnjenja i tih sedam dana mi idu kamate. Nije to puno, oko 1-2 KM , ali to je moj novac koji mi uzimaju bez razloga. Ima nas nekoliko 10.000 u državi pa kada se pomnoži to je 10.000 - 20.000 KM njima čistog ekstra profita svaki mjesec i to od najurednijih platiša koji odmah plaćaju izvode. Kada sam tražio da mi šalju elektronski izvod pa da odmah platim nisu htjeli jer je sistem takav a ja ako hoću treba da ih zovem telefonom pa će mi izdiktirati iznos. E, neće moći. Otišao sam i zatvorio sve računa i prešao u UniCerdit.

Inače imam sestru koja živi u Austriji i kaže da je RB kod njih obična trećerazredna seoska štedionica. Sjetite se HVB banke koja je bila oko 10 puta veća od RB. Nije prošlo malo i kupila ih UniCredit koja je 10 puta veća od HVB banke. Eto vam sada red veličine jedne i druge banke. UniCredit sistem u BiH predstavlja oko 0,05% njihovog ukupnog prometa. Pozitivno me iznenadilo da bilo gdje u svijetu (proverio nedavno i Istanbulu) mogu dizati sa bankomata lokalne valute bez provizije.

kone

#41 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by kone » 08/02/2009 21:24

Izvini prijatelju,ali,il si lud il ti noge smrde?!
Kakve veze ima izvod sa tvojim dugom prema banci,ma koja ona bila???Ti ako ne zelis placati tu marku ili dvije ili 10 ili 15 KM,ti prvo neces otici u minus,a drugo,ako si u minusu onda ces gledati da to izravnas prije prvog u mjesecu(mada kamata nema veze sa prvim u mjesecu,nego se obracunava po danima koliko si u minusu i znaci opet dodjemo do toga,hoces li ici u minus ili neces).

Meni brate izvod zna doci i 15-og u mjesecu i to nema veze sa bankom,nego sa postom i postarima :wink:

PS.A ti nastavi mnoziti koliko hoces i sta hoces,umjesto da brines da ne ides u minus i ne placas im tu kamatu...

Prolaznik

#42 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Prolaznik » 08/02/2009 21:33

kone wrote:Izvini prijatelju,ali,il si lud il ti noge smrde?!
Kakve veze ima izvod sa tvojim dugom prema banci,ma koja ona bila???Ti ako ne zelis placati tu marku ili dvije ili 10 ili 15 KM,ti prvo neces otici u minus,a drugo,ako si u minusu onda ces gledati da to izravnas prije prvog u mjesecu(mada kamata nema veze sa prvim u mjesecu,nego se obracunava po danima koliko si u minusu i znaci opet dodjemo do toga,hoces li ici u minus ili neces).

Meni brate izvod zna doci i 15-og u mjesecu i to nema veze sa bankom,nego sa postom i postarima :wink:

PS.A ti nastavi mnoziti koliko hoces i sta hoces,umjesto da brines da ne ides u minus i ne placas im tu kamatu...

Pročitaj još jednom ili se informairaj. Nikada u životu nisam bio u minusu niti sam ikada uzeo kredit. Ne radi se o minusu na računu već o izvodu na revolving kartici. Ono što potrošim u toku mjeseca mi se šalje na izvodu. Taj utrošak mogu platiti kad hoću ali stvar je u tome što od prvog dana kada zaključe izvod uključe obračunavanje kamata. Nema nikakav grace period ili neki rok do kojeg mogu platiti bez kamata a poslije idu kamate. I nije problem što mi odmah obračunavaju kamate na utrošeni iznos kada bi mi slali izvod odmah prvog u mjesecu. Oni su ga slali oko 5. 6 ili čak 7.

kone

#43 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by kone » 08/02/2009 21:39

Samo malo.Ne mogu ti obracunavati kamate na nesto sto nisi potrosio,jel tako.Znaci ako nisi nista kupio,nema ni duga ni kamata.Dalje nema potrebe razglabati.A sto se tice grace perioda,to jedino mozes dobiti od prodavca,koliko ja znam,a mozda i grijesim.A kazem ti za izvod,meni dodje i 15-og,a par puta nisam ni dobio.A to je sve do postara i nase drage poste.Kad bi pokusao razotkriti tu misteriju do koga je,onda bi doslo do prebacivanja loptice sa jednih na druge i na kraju pojeo vuk magarca.Bas kao sto je sve u ovoj drzavi.

Prolaznik

#44 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Prolaznik » 08/02/2009 21:56

kone wrote:Samo malo.Ne mogu ti obracunavati kamate na nesto sto nisi potrosio,jel tako.Znaci ako nisi nista kupio,nema ni duga ni kamata.Dalje nema potrebe razglabati.A sto se tice grace perioda,to jedino mozes dobiti od prodavca,koliko ja znam,a mozda i grijesim.A kazem ti za izvod,meni dodje i 15-og,a par puta nisam ni dobio.A to je sve do postara i nase drage poste.Kad bi pokusao razotkriti tu misteriju do koga je,onda bi doslo do prebacivanja loptice sa jednih na druge i na kraju pojeo vuk magarca.Bas kao sto je sve u ovoj drzavi.
Nemam volje da ti bilo šta dalje objašnjavam. Nisi u pravu i pišeš nebuloze. Tu je kraj moje prepiske sa tobom.

kone

#45 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by kone » 08/02/2009 22:22

Revolving kreditne kartice

Namjena: plaćanje roba i usluga i podizanje gotovine u BiH i inostranstvu
Korisnik kartice: fizičko lice, državljanin BiH, sa redovnim mjesečnim prihodima većim od 500 KM
Iznos limita: max. do 10.000 KM

Obezbjeđenje:

Za korisnike kartica koji nisu klijenti Raiffeisen banke:

* mjenica
* administrativna zabrana / Trajni nalog i saglasnost za zapljenu i isplatu dijela plate
* bez jemaca – za iznos limita do 3.000 KM
* jemsto 1 fizičkog lica - za iznos limita od 3.000 do 5.000 KM
* jemsto 2 fizička lica - za iznos limita preko 5.000 KM

Za korisnike kartica koji su klijenti Raiffeisen banke:

* mjenica
* administrativna zabrana / Trajni nalog i saglasnost za zapljenu i isplatu dijela plate
* bez jemaca – za iznos limita do 5.000 KM
* jemsto 1 fizičkog lica - za iznos limita preko 5.000 KM

Kamatna stopa: 15,99%
Grace period: do 15. u mjesecu
Izmirenje obaveze: minimalno 5% utrošenih sredstava u prethodnom mjesecu, do 15. u mjesecu u KM
Korištenje kartice: do visine odobrenog limita
Rok važenja kartice: 3 godine, reizdata kartica 3 godine

Jel govorimo o ovome?Izvini ako sam opet pogrijesio :)

Dozer
Has thanked: 331 times
Been thanked: 367 times

#46 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by Dozer » 09/02/2009 11:22

RFB je nakad, do prije mozda dvije godine, bila dobra banka. Danas, pogotovo nakon odlaska 2 direktora i preuzimanja rukovodjenja od strane austrijanca (Miller), banka svakim mjesecom postaje sve veci i veci odron, a ociti cilj jeste ispumpavanja sto vise naseg novca.
Evo par primjera njihove "poslovnosti" u protekle dvije godine.
1. Prijatelj bio zirant nekom svom haveru na kreditnu karticu, odobreni limit 5.000 KM. U jednom momentu prosle godine dolazi mu opomena da kao zirant mroa platiti duh (haver mu nije uplacivao karticu). Dobro, nista nenormalno, ali nenormalno je bilo sto ga se teretilo za skoro 8 hiljada KM. On otisao u banku da provjeri o cemu se radi, jer zirant je bio na 5, a ne 8 hiljada. Odgovor koji dobija je da mu je haver u medjuvremenu podigao limit sa 5 na 10?! Kako je nosilac kartice mogao podici limit bez prisustva i potpisa ziranta? To se nikada nije razjasnilo. Ovaj je to nekako uspio.

2. Do prije dvije godine svi koji su imali Maestro kartice, tj. tekuci racun, su uredno svaki mjesec primali i nekakvu kakaticu na sredstva na kartici, bez provizije za vodjenje racuna i sl. To se naprasno promijenilo, i to bez ikakve obavijesti, pa ne samo da je ta kamatica ukinuta, nego se pocelo naplacivati cak i vodjenje racuna.

3. Ja sam licno prije par mjeseci, ako ne i godinu, primio obavijest da se vise ne uzima nikakva provizija za podizanje kesa na ATM-u RFB-a (bankomatima) sa bilo koje kartice RFB-a (debitne ili kreditne). Medjutim, na izvodima je stanje totalno drugacije jer proviziju uzimaju, i te kakvu! Na kreditnu karticu uzimaju proviziju za odizaje kesa u iznosu od 4%.

4. prije par mjeseci dolazi obavijest da se radi povecanja kamatne stope EURIBOR-a povecavaju kamatne stope kredita za 1%. U pozadini se nekima ovo povecava i za 5 i vise %, npr. uposlenicima americke ambasade sa kojima je RFB imao nekakav interni ugovor i kojima je kamata bila 6%, a tog momenta im je skocila na 10.9%. Da sve bude toalni paradoks, samo par dana nakon ove obavijesti mi stize obavijest i iz Volks banke, gedje sam takodjer imao kredit. Tekst obavijesti maltene identican, ali sa jednom razlikom - radi smanjenja kamatne stope EURIBOR-a banka smanjuje kamatu na kredit za 1%.
Ne bude mi mrsko i odem ja u RFB da pitam o cemu se radi, pokazem sluzbenici njihov dopis, a ona mi pocne pricati bajku o EURIBORU, EU, bla, bla. Ja kazem "hajd dobro", a onda izvadim onaj papir iz Volks banke i pokazem joj. Ona ko tele bleji u papiri sve sto mucajuci kaze je da ona nema pojma i da je to kod njih vjerovatno neka greska. Dobro. Odem odmah nakon toga u VB, ponovim istu stvar, i zamislite - dobijem identican odgovor. Da nije zalosno, bilo bi smijesno.

Ukratko, iz RFB-a treba pod hitno bjezati, ali je tu mali problem sto nisam siguran da bas imamo nekog izbora.

zgembo_sa

#47 Re: RB banka - neprofesionalizam!

Post by zgembo_sa » 09/02/2009 14:09

Ma to sto radi ova banka (a i mnoge druge) je cista pljacka. Najgore je sto masa ljudi misli kako je RFB najbolja banka, kako su u njoj najbolji uslovi itd.

Cim vas pocnu ovako zezat samo zatrazite da zatvorite racune... Hvala Bogu nisu jedini, makar banaka imamo koliko hocete...

swirl

#48 Raiffaisen banka d.d. BiH je najlopovskija banka u drzavi

Post by swirl » 11/02/2009 11:00

Ja zaista ne znam kako tu banku proglasavaju za jednom od najboljih u drzavi. Pita li iko klijente sta misle o uslugama RBBH banke? S obzirom da mi je blizu kuce, otvorila sam racun u navedenoj banci. Oni uzimaju provizije, da to vise prelazi granice ludila. Uslugu na koju su mi uzeli preko 50 KM u Unicredit su mi naplatili 5 KM, a FIMA banka naplacuje 25 KM. Provizije na dizanje gotovine su abnormalne, sve im je abnormalno, ja ne znam kako ovaj nas svijet i dalje pristaje na to. I da, posto ce me vjerovatno neki savjetovati promjeni banku, promijenila sam je, naucila sam se pameti. Zelim samo da vam kazem, ako vam treba neka bankarska usluga, prije odlaska u RBBH neka vam ne bude mrsko nazvati jos nekoliko banaka da vidite kakve su njihove usluge, i koliko se iste naplacuju. U ovom trenutku moje izbor su Unicredit i Hypo.

Black swan
Been thanked: 1 time

#49 Re: Raiffaisen banka d.d. BiH je najlopovskija banka u drzavi

Post by Black swan » 11/02/2009 11:05

doso ja da dignem probno 5 eura kada je bila ona furka s bankama

i fino cekam... dodjem na red

kaze trebas se najaviti

:? ej za 5 eura ja se nasmijem najavim za 3-4 dana zovnu me i dignem lovu

tada sam rekao mrtvi su za mene ... barem banaka ima

ali sve je to isto... gol lopov

swirl

#50 Re: Raiffaisen banka d.d. BiH je najlopovskija banka u drzavi

Post by swirl » 11/02/2009 11:07

Ali ja sam dva debela mjeseca cekala da mi realizuju cekove, naplatili mi tu uslugu para i para, a Unicredit tu ISTU uslugu naplacuje 5 KM, i isplate vrsi na licu mjesta. Pa ko je ovdje lud??! :zoka:

Post Reply