Plata programera

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#101 Re: Plata programera

Post by Puf »

gold'n'brown wrote:
victom wrote:
gold'n'brown wrote:
Cuj nisu budale da plate ono sto je po zakonu :-)
Ima firmi koje placaju i dosta vise nego pod 1., i to po zakonu.
Preformulisaću: "Nisu budale da plate ono što je po zakonu, ako mogu zaobići zakon, i platiti mnogo manje, i da opet sve bude po zakonu"
Mislim da je sad jasno
A kako se to zakon zaobilazi? Da das nekome pare u koverti? Za to se ide u zatvor. Znamo kako su prosli oni koji su izvlacili novac preko studentskih servisa itd. U principu na svaki novac koji dobijes neko je duzan platiti porez i/ili doprinose. Ako neko novac dobija i na payoneer karticu, sto je to kao "zaobilazenje zakona", uposlenik je duzan otici u poresku i prijaviti taj prihod jer u slucaju da ga uhvate platit ce vise puta vecu kaznu od dobijenog novca. Da ne govorim sto to stavlja u neravnopravnu poziciju na trzistu rada one koji posteno izmiruju obaveze.
Ni ti nisi iz BIH :D :D
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#102 Re: Plata programera

Post by KIseljak12 »

Cuj ide se u zatvor za pare u koverti. :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#103 Re: Plata programera

Post by victom »

gold'n'brown wrote:
victom wrote:
gold'n'brown wrote:
Cuj nisu budale da plate ono sto je po zakonu :-)
Ima firmi koje placaju i dosta vise nego pod 1., i to po zakonu.
Preformulisaću: "Nisu budale da plate ono što je po zakonu, ako mogu zaobići zakon, i platiti mnogo manje, i da opet sve bude po zakonu"
Mislim da je sad jasno
A kako se to zakon zaobilazi? Da das nekome pare u koverti? Za to se ide u zatvor. Znamo kako su prosli oni koji su izvlacili novac preko studentskih servisa itd. U principu na svaki novac koji dobijes neko je duzan platiti porez i/ili doprinose. Ako neko novac dobija i na payoneer karticu, sto je to kao "zaobilazenje zakona", uposlenik je duzan otici u poresku i prijaviti taj prihod jer u slucaju da ga uhvate platit ce vise puta vecu kaznu od dobijenog novca. Da ne govorim sto to stavlja u neravnopravnu poziciju na trzistu rada one koji posteno izmiruju obaveze.
izvini drug, ali jel ti to pričaš o poštenju u BiH ?
Pošteni ispadne budala, kako sam i objasnio.
Cijela država je korumpirana.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#104 Re: Plata programera

Post by victom »

Puf wrote:
gold'n'brown wrote: A kako se to zakon zaobilazi? Da das nekome pare u koverti? Za to se ide u zatvor. Znamo kako su prosli oni koji su izvlacili novac preko studentskih servisa itd. U principu na svaki novac koji dobijes neko je duzan platiti porez i/ili doprinose. Ako neko novac dobija i na payoneer karticu, sto je to kao "zaobilazenje zakona", uposlenik je duzan otici u poresku i prijaviti taj prihod jer u slucaju da ga uhvate platit ce vise puta vecu kaznu od dobijenog novca. Da ne govorim sto to stavlja u neravnopravnu poziciju na trzistu rada one koji posteno izmiruju obaveze.
Ni ti nisi iz BIH :D :D
LOL. :D :D :D
definitivno dijaspora ili naivni poštenjačina.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#105 Re: Plata programera

Post by victom »

KIseljak12 wrote:Cuj ide se u zatvor za pare u koverti. :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#106 Re: Plata programera

Post by victom »

pare u koverti su najslađe pare.
i najsigurnije.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#107 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

Kad ovako čitam ovu temu i razmišljam, težko razumijem neke stvari. Govoriti o timskom radu i razvoju uz odsustvo vizije i podkradanja svih razina organizacije kojoj čovjek pripada, mi zvuči nekako paradoksalno.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#108 Re: Plata programera

Post by vjesticanametli »

Kradu ovi naa vlasti i njihovi uhljebi...sitna buranija se uklapa jer mora...nes zavrsit pregled ili papir neki ako ne znas nekog itd...to su samo sitnice....ja se nadam reprizi rumunije
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#109 Re: Plata programera

Post by victom »

Knjiga "ABC ekonomije" kaže ovako:
Ako je moguće ukrasti, a konkurencija krade, onda si i ti prinuđem da kradeš, inače nećeš biti konkurentan.


Evo primjer Amazona ili Google-a u Evropi, o kojema se Njemci stalno žale, jer ne plaćaju poreze na dobit.
Amazon, pored toga što je velika korporacija, i ima u stratu prednost nad malim preduzećem, oni ne plaćaju porez na dobit u Evropi.
Imaju šemu poslovnica u tkz poreskim oazama, i svu dobit tranferiraju u oazu, kao doznaku za "plaćanje lincence".
I onda ispadne da nemaju nikakve dobiti u zemlji gdje posluju, a u oazi se akumulira novac (obično Luxemburg), gdje je porez na dobit 1%
Znači mali online shop NEMA ŠANSE u Evropi.

U BiH barem imaš hipotetiču šansu. Kradi i ti, i bićeš ravnopravan sa konkurencijom. To je fer.
Pod ovo kradi, ne znači bukvalno hapi, već se kreći na granici sive zone.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#110 Re: Plata programera

Post by victom »

Šoić je to dobro objasnio:

Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#111 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:41, edited 1 time in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#112 Re: Plata programera

Post by victom »

PeeJay wrote:
victom wrote:Knjiga "ABC ekonomije" kaže ovako:
...
U BiH barem imaš hipotetiču šansu. Kradi i ti, i bićeš ravnopravan sa konkurencijom. To je fer.
Pod ovo kradi, ne znači bukvalno hapi, već se kreći na granici sive zone.


Pa nije to baš tako. O kojoj je to šansi govora, kad nas većina "vanzemaljaca" mora finansijski podržavati rodbinu? Što bukvalno znači, da mi (u nekom dijelu) pokrivamo rupu, koja je nastala zbog tih "sitnih krađa". Mislim... kako da ljudi primaju rentu, kad se izbjegava uplaćivanje u rentni fond? Zar nije to direktna krađa od onih, koji su stvorili neke uslove za naše živote?


Moralno da. I ti ispravno razmišljaš.
Ali ovdje u BiH je divlji zapad, i onaj koji ne krade ili ne zakida, je osuđen na propast, jer nije konkurentan.

Znači ovo što mi pričamo se odnosi na BiH. U uređenim zemljama je situacija vjerovtano mnogo bolja.
:thumbup:
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
gold'n'brown
Posts: 1612
Joined: 20/02/2007 16:20

#113 Re: Plata programera

Post by gold'n'brown »

victom wrote:
Puf wrote:
gold'n'brown wrote: A kako se to zakon zaobilazi? Da das nekome pare u koverti? Za to se ide u zatvor. Znamo kako su prosli oni koji su izvlacili novac preko studentskih servisa itd. U principu na svaki novac koji dobijes neko je duzan platiti porez i/ili doprinose. Ako neko novac dobija i na payoneer karticu, sto je to kao "zaobilazenje zakona", uposlenik je duzan otici u poresku i prijaviti taj prihod jer u slucaju da ga uhvate platit ce vise puta vecu kaznu od dobijenog novca. Da ne govorim sto to stavlja u neravnopravnu poziciju na trzistu rada one koji posteno izmiruju obaveze.
Ni ti nisi iz BIH :D :D
LOL. :D :D :D
definitivno dijaspora ili naivni poštenjačina.
Vjerovali ili ne zivim ovdje, ali sam poslom vezan iskljucivo za inostranstvo. I da kompanija za koju radim plati pozamasnu cifru na racun doprinosa na sta sam ponosan jer na godisnjem nivou uvezem poprilicnu cifru novca u ovu drzavu. Ne racunam da cu ja imati neki benefit u buducnosti, ali moji roditelji od toga dobijaju penziju. Dok god gledamo kako da prevarimo i imat cemo ovakvu vlast jer bolju i ne zasluzujemo. To da sam postenjacina cu u svakom slucaju shvatiti kao kompliment ;)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#114 Re: Plata programera

Post by victom »

gold'n'brown wrote: To da sam postenjacina cu u svakom slucaju shvatiti kao kompliment ;)
tako sam i mislio, kao kompliment

Pošten sam i ja, međutim znam kako stvari idu u pozadini.
pošten, pa ispadneš budalčina.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#115 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

Znaci, ako potegnemo neki zakljucak iz sve ove price, poslodavci su u BiH za najiskusnije IT strucnjake spremni platit negdje oko 4.000 BAM na mjesec (sa aspekta njihovog troska).

Jedni se posluzuju "kuverti", zvanicno prikazu neku prosjecnu platu od 800 BAM, koja njih kosta sve ukupno oko 1.300 BAM za dadzbinama, a u napomenutu "kuvertu" (nezavisno od njenog stvarnog oblika) dodaju jos nekih 2.700 BAM i tako covjek imaginarno prima platu od 3.500 BAM netto.

Drugi rade vise manje sve oficijelno i isto tako su spremni platit oko 4.000 BAM, ali na racun dadzbina ta plata u tom slucaju iznosi oko 2.250 BAM. To se nekako sve skupa i slaze sa dostupnim podatcima na internetu, kao sto je npr. ovaj dosta informativan sazetak.

Zakljucak je, da najvislje satnice IT strucnjaka u BiH vrijede negdje do 25 BAM. Ako se malo poigramo sa Gaussom, onda to znaci, da govorimo o razponu od 10 BAM po satu, pa do 25 BAM po satu, sto nam donosi srednju vrijednost oko 17,50 BAM po satu, odnosno zakljucak, da vecina zaradjuje negdje od 15 do 20 BAM po satu. Razlika je samo u tom, koliko "inovativnosti" poslodavac primenjuje.

Hvala vam na informacijama. Mnogo su mi dobro dosle.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#116 Re: Plata programera

Post by Puf »

PeeJay wrote:Znaci, ako potegnemo neki zakljucak iz sve ove price, poslodavci su u BiH za najiskusnije IT strucnjake spremni platit negdje oko 4.000 BAM na mjesec (sa aspekta njihovog troska).

Jedni se posluzuju "kuverti", zvanicno prikazu neku prosjecnu platu od 800 BAM, koja njih kosta sve ukupno oko 1.300 BAM za dadzbinama, a u napomenutu "kuvertu" (nezavisno od njenog stvarnog oblika) dodaju jos nekih 2.700 BAM i tako covjek imaginarno prima platu od 3.500 BAM netto.

Drugi rade vise manje sve oficijelno i isto tako su spremni platit oko 4.000 BAM, ali na racun dadzbina ta plata u tom slucaju iznosi oko 2.250 BAM. To se nekako sve skupa i slaze sa dostupnim podatcima na internetu, kao sto je npr. ovaj dosta informativan sazetak.

Zakljucak je, da najvislje satnice IT strucnjaka u BiH vrijede negdje do 25 BAM. Ako se malo poigramo sa Gaussom, onda to znaci, da govorimo o razponu od 10 BAM po satu, pa do 25 BAM po satu, sto nam donosi srednju vrijednost oko 17,50 BAM po satu, odnosno zakljucak, da vecina zaradjuje negdje od 15 do 20 BAM po satu. Razlika je samo u tom, koliko "inovativnosti" poslodavac primenjuje.

Hvala vam na informacijama. Mnogo su mi dobro dosle.
Sinko moj, ta ti racunica vazi ako hoces dovesti juniora ili mediora, a ako hoces nekoga ko razvaljuje ili ljude preko 10 godina iskustva, direktno cu ti reci "Ne budi budala" . Npr covjek sa 10 godina iskustva NEMA SANSE da ima platu manju od 5000KM (full osiguranje), sto ti dodje negdje oko 8000KM. A ako ima manju onda je glup pa ne zna naplatiti svoje znanje i iskustvo.

Lik otvorio klix i procitao da je prosjecna plata 800KM hahaha. IT struka je u BIH drugi UNIVERZUM. Nijedna druga struka nema pogodnosti kao IT.

A sto se tice zakidanja drzave to je nesto najsladje sto mozes uraditi. Zasto? Zato npr sto ja placam mjesecno za zdravstveno skoro koliko je prosjecna plata u BIH, i onda odem sa zenom u hitnu, al HITNU, znaci hitno mi treba pomoc i ostanem cekajuci 3 sata da dodjem na red i kada dodjem na red posalje me da kupim infuziju jer oni nemaju. Drugi primjer je npr zena otisla na ultrazvuk stomaka, nisu imali papira da obrise stomak nakon pregleda.
Treca stvar, od kolege iz Bugojna, malu bebu ujela pcela, hladno rekli nemamo mi injekcije, ajd ti u Duvno (Tomislavgrad) ili Livno vidi imaju li oni tamo, ako nemaju tamo idi u Hrvatsku.

Ja da ikako mogu, osigurao bi se na MARKU, ali nazalost ne mogu.

Znaci svaki mjesec BACAM 700KM na zdravstvo, a bukvalno NISTA od toga nemam.

Zato izvuci glavu iz te kutije u kojoj zivis, pogledaj malo realno kakva je realna situacija u BIH pa pridikuj o moralu i etici.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#117 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:41, edited 2 times in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#118 Re: Plata programera

Post by Puf »

Kako ono kazu... Pametniji popusta. :)
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#119 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:40, edited 1 time in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#120 Re: Plata programera

Post by Puf »

Jednostavno vise nisi zanimljiv ljudima. Vidis da si "ugusio" temu svojim stavovima i razmisljanjem. Poyy
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#121 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:42, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#122 Re: Plata programera

Post by mirsek »

PeeJay wrote:Znaci, ako potegnemo neki zakljucak iz sve ove price, poslodavci su u BiH za najiskusnije IT strucnjake spremni platit negdje oko 4.000 BAM na mjesec (sa aspekta njihovog troska).

Jedni se posluzuju "kuverti", zvanicno prikazu neku prosjecnu platu od 800 BAM, koja njih kosta sve ukupno oko 1.300 BAM za dadzbinama, a u napomenutu "kuvertu" (nezavisno od njenog stvarnog oblika) dodaju jos nekih 2.700 BAM i tako covjek imaginarno prima platu od 3.500 BAM netto.

Drugi rade vise manje sve oficijelno i isto tako su spremni platit oko 4.000 BAM, ali na racun dadzbina ta plata u tom slucaju iznosi oko 2.250 BAM. To se nekako sve skupa i slaze sa dostupnim podatcima na internetu, kao sto je npr. ovaj dosta informativan sazetak.

Zakljucak je, da najvislje satnice IT strucnjaka u BiH vrijede negdje do 25 BAM. Ako se malo poigramo sa Gaussom, onda to znaci, da govorimo o razponu od 10 BAM po satu, pa do 25 BAM po satu, sto nam donosi srednju vrijednost oko 17,50 BAM po satu, odnosno zakljucak, da vecina zaradjuje negdje od 15 do 20 BAM po satu. Razlika je samo u tom, koliko "inovativnosti" poslodavac primenjuje.

Hvala vam na informacijama. Mnogo su mi dobro dosle.
Neces naci kvalitetnog seniora ispod 3000 KM netto, pa bilo to sa kovertom ili bez nje.
Ovo sa itgirls uzmi sa velikom rezervom osim ovih podataka iz clanka o 3 firme.
Jer ankete na plata.ba su radjene tako da bilo ko moze unositi cifre proizvoljno i samo se izbace najvise i najnize vrijednosti i ostatak se racuna kao tacan podatak, totalno nepouzdano.Neko ko ima volje moze otvoriti 100 laznih mailova i potpuno izmjeniti prosjek plate za neku poziciju.
Last edited by mirsek on 17/05/2018 11:18, edited 1 time in total.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#123 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

mirsek wrote: Neces naci kvalitetnog seniora ispod 3000 KM netto, pa bilo to sa kovertom ili bez nje.
Pa mislim, da je to sasvim realno ocekivanje sa obije strane. To bi bilo brez kuverte negdje oko 5.000 - 5.500 za poslodavca, odnosno 65.000 na godinu ovako od oka. Gledano sa vidika prekarnog radnika (koji radi u vlastitoj reziji) je to 6.500 na mjesec (jer mora godisnju platu ustvari zaradit za 10 mjeseci). Ako efektivno odradi nekih 160 sati na mjesec, je to nekih 40 +/- BAM po satu, sto se opet uklapa u onu pricu od jucer, da firme dobivaju od 25 do 50 dolara po satu za radnika.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#124 Re: Plata programera

Post by KIseljak12 »

Treba da sto vise poslodavaca izbjegava placanje ovih obaveznih doprinosa, te istovremeni porez na prihode i na dodanu vrijednost, sve do kolapsa sistema kada ce se likvidirati drzavni zdravstveni i penzijski fondovi.

Obavezni doprinosi i nameti raznih vrsta uglavnom sluze za finansiranje debelih birokratskih uhljeba pogotovo u ovom Uhljebistanu, tako da je svaki izostanak podrske za njih od strane privatnog sektora vise nego dobrodosao.

Neplacanje doprinosa i poreza je realno jedna od bolji i moralnijih stvari koje se mogu raditi u ovakvom sistemu. Ko to ne konta, ne konta BiH sistem.

P.S. forumas @Puf je vec objasnio aspekt javnog zdravstvenog osiguranja.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#125 Re: Plata programera

Post by mirsek »

KIseljak12 wrote:Treba da sto vise poslodavaca izbjegava placanje ovih obaveznih doprinosa, te istovremeni porez na prihode i na dodanu vrijednost, sve do kolapsa sistema kada ce se likvidirati drzavni zdravstveni i penzijski fondovi.

Obavezni doprinosi i nameti raznih vrsta uglavnom sluze za finansiranje debelih birokratskih uhljeba pogotovo u ovom Uhljebistanu, tako da je svaki izostanak podrske za njih od strane privatnog sektora vise nego dobrodosao.

Neplacanje doprinosa i poreza je realno jedna od bolji i moralnijih stvari koje se mogu raditi u ovakvom sistemu. Ko to ne konta, ne konta BiH sistem.

P.S. forumas @Puf je vec objasnio aspekt javnog zdravstvenog osiguranja.
Ili ce pojacati inspekcije koje ce stvarno raditi svoj posao ili ce se zaduziti sa novim kreditima ili ce izmisliti novi porez/taksu da namire te pare, drzavni aparat ima dosta opcija da iscrpi da bi dosao do krajnje granice pronalazenja izvora za punjenje budzeta.
Jedine opcije su glasati za one koji nesto rade da se poreski teret na gradjane i firme smanji(ili da se stvara nova vrijednost oz toga), revolucija ili da bjezis odavde.
Ne zaboravi da drzava uvijek ima polugu sile koju moze primjeniti kad je neko neposlusan.
Post Reply